NIEUWS UIT ZEELAND n- Zwin Ziipe WALCHEREN genda VLISSINGSE SCHAAKCLUB BESTOND ZEVENTIG JAAR VRUDAG 25 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Paviljoen voor zenuwzieken onder de kap. Plechtigheid in het Sr. Josephzie- kenhuis te Vlissingen. 'Zoals reeds eerder gemeld, zal het St. Josephziekenhuis te Vlissingen uitgebreid gorden met een nieuw pa viljoen, waarin voorlopig zenuwzie ken ondergebracht zullen worden. Woensdagmiddag werd dit nieuwe paviljoen onder de kap gebracht. Dit feit werd met enige plechtigheid ge vierd en men legde daarbij" ook sym bolisch de eerste steen. Dit nieuwe paviljoen, dat in de tuin is geplaatst, maar verbonden zal worden door een hal met het hoofd gebouw, zal plaats bieden aan 30 ÏSSfft.1" seval van nood kunnen er zelfs 40 geplaatst worden. Het is de bedoeling, nu verwacht mag worden, dat dank zij de vooruitgang der ge neeskunst het aantal zenuwpatiënten zal afnemen, dat in de toekomst ook andere niet-zenuwpatiënten hier ver pleegd zullen worden. De leiding van dit paviljoen zal in handen komen van een hoofdzuster, die speciaal hiervoor is opgeleid. Eind Juni hoopt men met de bouw van dit paviljoen gereed te zijn. Het zal niet als een eenheid worden be schouwd, maar een onderdeel vormen van het grote ziekenhuis. Er zal ge- speciaal instrumentarium in worden aangebracht. Wanneer het paviljoen gereed zal zijn, zal men in Zuid-Ne derland by de R.K. ziekenhuizen to taal over vijf van deze paviljoens be schikken. De overige staan te Oss, Hulst, Breda en Maastricht. Bij de „eerste steenlegging" waren behalve het voltallig bestuur, zusters, verpleegsters, doktoren, vertegen woordigers der geestelijkheid .ook de uitvoerders en opzichters, alsmede architect en aannemers aanwezig. De voorzitter, de heer A. van Nieuwland. bracht in zijn welkomst woord de prettige samenwerking naar voren en hoopte, dat het werk een vlot verloop mocht hebben. Pastoor C. A. Ouwendijk wenste hierna het personeel van het St. Jo sephziekenhuis geluk met deze nieu we aanwinst. Deze plechtigheid, die uiteraard symbolisch was, werd geaccentueerd door het hijsen van de nationale drie kleur. O.L. school te Domburg bestond 50 .laar. Te Domburg werd het 50-jarig be slaan van de openbare lagere school gevierd, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, de raadsleden, het onderwijzend personeel van Oost- en Westkapelle, de inspecteur van het lager onderwijs, de heer A. A Leen- houts, talrijke ouders der schoolgaan de kinderen en een groot aantal ge nodigden. De feestavond stond onder leiding van de heer C. Geldof, voor zitter der oudercommissie. Mej. K. v. d. Putte, onderwijzeres aan de school, gaf een overzicht van de geschiede nis daarvan in de afgelopen halve eeuw. Dat de schoolkinderen hier al thans verstoken blijven van het no dige zonlicht, weet mej. v. d. Putte aan de bouwers in vroeger dagen, die er hieromtrent andere opvattingen op na schenen te houden. Uit het verhaal van de onderwijzeres bleek verder, dat in geval van rampen de school ook voor andere doeleinden is ge bruikt. Zo bood het gebouw in 1914 onderdak aan de voor de oorlog uit geweken Belgen en werd het in 1913 tijdens dë ernstige griepepidemie als ziekenhuis gebruikt. Tijdens de twee de wereldoorlog namen de Duitsers het gebouw natuurlijk voor zich in beslag. Na deze historische uiteenzet ting sprak burgemeester mr. W. J. Crommelin een opwekkend woord. Spreker verheugde zich er over, dat aan deze school gedurende 50 jaar zulk goed onderwijs is gegeven. Hij achtte dit van groot belang voor de gemeente en hoopte, dat in de toe komst het onderwijs in dezelfde geest zou worden gegeven. Het hoofd dei- school, de heer J. C. Steur, dankte de burgerij van Domburg voor de aan deze feestelijke viering verleende me dewerking. Hierna werd door de heer en mevrouw Soesman een speciaal voor deze gelegenheid geschreven operette opgevoerd door verschillende kinderen van de school. Zij brachten gebeurtenissen uit het schoolleven voor het voetlicht en mochten hier voor een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Aan de costumes, die de moe ders van de leerlingen hadden ver vaardigd, was de grootste zorg be steed. De jeugdige acteurs en actrices ontvingen bovendien een aardig aan denken en mevrouw Soesman werden bloemen aangeboden. Een dankwoord van de heer C. Geldof aan alle mede werkenden vormde het slot van deze geslaagde herdenking, waarvan a.s. Zaterdag een reprise wordt gegeven. Vlissingen DIAMANTEN BRUILOFT. Op 29 April a.s. zal het echtpaar C. DekkerM. DekkerLouwerse te Vlissingen zijn diamanten huwe lijksfeest vieren. VADER KWAM TE LAAT THUIS. Een bewoner van het Havendorp is door de politie te Vlissingen iii ar rest gesteld, omdat hij met een paal zijn zoon zodanig had verwond, dat de zoon in een. ziekenhuis opgenomen moest worden. De zoon wilde zijn va der, die bij hem inwoont niet in huis toelaten, want de vader kwam te laat uit een café thuis. De vader sloeg toen eerst een aantal ruiten in de wo ning stuk en daarna volgde de mis handeling. PARELS OP DE STRAAT. De Commissaris van politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat in het tijdvak" van 16 April tot en met 22 April 1952, de vol gende gevonden voorwerpen aan zijn bu reau zijn gedeponeerd: bruin windjack met bontkraag, dubbeltjesarmband, wol len kous, kindermuts. rood kintierschoen- tje, wringer, autoped, fotostandaard, windjack, rolletje rekeningen, zelfbinder, sigarettenétui, diverse sleutels en hand schoenen. Verder zijn aan zijn bureau inlichtingen te bekomen van adressen waar de vol gende gevonden voorwerpen is bewaring zijn gegeven te weten jonge hond, geld stukje, zakje met geld, zakmes, strandem- mertje, kinderrijwiel, zakje met gereed schap, kindertasje, kinderportemonnaie. grijze kous, snoer parels, loupe, porte- nionnaie met ritssluiting, zakdoek, strand- schop, damesschoen, gummi bal, étui met kammetje, broche, alpinomuts, shawl, bondenpenning, popje, bril. kindermutsje, boerinnezak, hondenhalsband, pantoffel, gouden trouwring, snoer (electrisch), lo ten Staatsloterij, enkele kinderjasjes, di verse huissleutels en enkele handschoe nen. Middelburg AUTOBOTSING Materiële schade werd aangericht bij een botsing tussen een vrachtauto en een truck met oplegger op de Loskade te Middelburg. De bestuur der van de vrachtauto, welke met stenen geladen werd, bemerkte bij het achteruitrijden niet tijdig de na derende truck. MELK OP STRAAT Donderdagmorgen werd de melk wagen van de slijter O. op de Dam te Middelburg nabij de Schuitvlot- straat aangereden door een vracht auto. Een aantal flessen met melk producten sneuvelde. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Divid en Bathslieba", (14 j.), 7 en 9 uur; Lu xor: „De geheimzinnige duikboot" (14 jaar). 8 uur: Concertgebouw Adsp. uitvoering V.T.V., 7.30 uur; Unitas: Z.V.U. mr. J. Kunst. Slavi sche muziek, 8 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag, 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag, 7 en 9 uur; Concertgebouw: Uitv. V.T.V., 8 uur; Cosy Corner; Trio Carlo Al- berti, 8—11.30 en C.C. club 124 u. Gerard van Krevelen en de Swinging Nightingales. Zondag Alhambra: Als vandaag, 2, 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Cosy Corner: Trio Carlo AJberti 3—G en 8—11.30 uur. DRONKEN FIETSER Een man, die blijkbaar te diep in het glaasje had gekeken, probeerde in de Lange Noordstraat te Middel burg te fietsen, doch slaagde daarin niet. Hij kwam twee keer te vallen en liep daarbij behoorlijke hoofdwon den op. De politie ontfermde zich over hem en in het politiebureau kon de man, zekere F. uit Zoutelah.de, zijn roes uit slapen. WAT GEVONDEN WERD. De commissaris van politie te Middel burg maakt bekend, dat in het tijdvak van 16 tot en met 22 April aan zijn bu reau als gevonden zijn aangegeven de volgende voorwerpen, die aan het bu reau van politie zijn gedeponeerd.Ver schillende huis- en andere sleuf els, veren armbandje, ceintuur van dames- jas, wit kinderschoentje, portefeuille m inh.. geel kammetje in étui, nummerbord H-85785, ring met 2 sleutels, sierstrik van damesschoen, A.N.W.B.-embleem, lin ker grijze dameshandschoen, hondenpen ning no. 0406, bruine kinderportem. met inh.. rechter dameshandschoen en een dam es rij wiel. Door particulieren worden de volgende gevonden voorwerpen in bewaring ge- houden (adressen bureau van politie): paar bruine dameshandschoenen; snoer imitatie parels; rode capuchon; arm bandje met 4 bedeltjes; zilverbon van f 1; zilver armband met bedeltjes; 4 zilver bons en enig klein geld; ballpoint (geel zwart): grijs vest met mouwen; gebreid kinderkousje (rose met wit); Georgette shawl en huissleutel; gevlamde vulpen merk „Union": kolenschop; kinderportm. met inh.; witte Jteeshond: bruine kinder portm. met inh.; witte zak met inh.; spanningmeter: rijwiel-handpomp; geld stuk: rood kinderplastie. tasje; blauwe mantelband; Avro boek 1923—1933; 4-de- lige duimstok; vulpotlood; sigaretten aansteker. Oostkapelle EERSTE LUSTRUM „ONDER ONS". De toneelclub „Onder Ons" te Oost- kapelle bestond dezer dagen 5 jaar. Dit eerste lustrum werd gevierd tij dens de laatst gehouden jaarvergade- ring. De club, gevormd uit een groep je inwoners van Oostkapelle, die in 1947 op de uitvoering van de muziek vereniging „Crescendo" het toneel stuk „Als de poorten opengaan" op voerden, werd opgericht op 22 Maart 1947. Van de damesléden, die bij de oprichting lid werden zijn thans nog lid de dames M. Provoost-Louws en S. Geldof-Louws en van de heren ble ven lid A. J. de Broekert (die sinds de oprichting voorzitter is), St. Roel- se, J. Jobse en K. Melis. In de loop van de 5 jaren werden 28 opvoeringen gegeven. In de afgelopen 5 jaren heeft de toneelclub getoond in Oostkapelle en omstreken bestaansrecht te hebben verkregen. Op Zaterdag 26 April a.s. geeft de club in het verenigingsge bouw te Oostkapelle de opvoering van het toneelstuk „Het Geld dal stom is...". Koudekerke OPENBARE VERKOPING. In café „Centraal" te Koudekerke werden ten overstaan van notaris mr. P. Loef uit Middelburg twee van de zeven te koop staande woningen aan de Tramstraat te Koudekerke geveild, de overige vijf woningen werden door de verkoper ingehouden. Het pand aan de Tramstraat no. 12 werd voor 2200 verkocht aan de heer J. Jasperse q.d. en het pand no. 8 werd het eigendom van de heer D. v. d. Voorde voor 1850. Het huis „Molenzicht" aan de Vlissingse straat werd met 5600 ingehouden. De beer J. Caljouw had hierop in geschreven voor 5200. O.- en W -Souburg OPENBARE VERKOPING. In de zaal van de heer Verbeern te Souburg werd ten overstaan van no taris van Verre een winkelhuis aan de Paspoortstraat verkocht. Het pand werd het eigendom van de heer M. P Meijers te Souburg, voor f 4990.Een huis met tuin aan de Nieuwe Vlissing se weg, dat eveneens te koop werd aangeboden, werd opgehouden. FILMS IN ZEELAND Reprise van „Het Woord". Het Woord (Ordet). een Zweedse film. Uitweiden over de werken van Kaj Munk. de grote Deense predikant, die door de Duitsers werd vermoord, is uilen naar Athene dragen en zelfs over de verfilming van zijn bekendste werk „Het Woord" behoeft weinig meer gezegd te worden, omdat deze rolprent in de afgelopen jaren in ons land reeds een grote naam heeft ver worven. In Middelburg werd zij des tijds al door de C.F.A. vertoond, maar Donderdag bracht Electro haar nog eens terug, tot voldoening waarschijn lijk van velen, die deze piëteitsvolle en cinematografisch ook uitstekende film, waarmede de Zweden eer inleg gen, vroeger gemist hebben.Munks kruistocht tégen de schijn-vroomheid en zijn krachtige pleidooi voor het waarlijk levend geloof werd ook op de filmband een boeiende en soms aan grijpende getuigenis. De geschiedenis van de Duitse „Berliner Philharmonilter" is het on- derwerp van „Missionata", die onder de titel „Ambassadeurs der muziek" in Nederland wordt uitgebracht. Gis- tei-avond werd deze film, waarin uiteraard de muziek een grote rol speelt, in Alhambra gedraaid. Er is reeds meermalen gepoogd een goede speelfilm rond de ernstige mu ziek samen te stellen, zonder dat men echter tot bevredigende resultaten kwam. Zo kwam ook deze Duitse rol prent niet uit de grondverf. Welis waar hoort men enkele malen voor treffelijk uitgevoerde muziek (o.a. de Egmont-ouverture van Beethoven en „Till Eulenspiegel" van Richard Strauss), maar daarbij is het beeld min of meer overbodig, soms zelfs storend, zoals bij de Egmont-ouver ture, waarin de Roemeen Celibidache als een soort solo-dirigent optreedt. Voorts zijn enkele werken op een merkwaardige manier aan elkaar ge last, zodat men van Tsaikowsky's Zesde plotseling terecht komt in een Strauss-wals. De muziekliefhebber gaat teleurgesteld naar huis, evenals de film-enthousiast, want ook als film blijft deze dikwijls pathetische draaiprent onder de maat. Truman over zijn ingrijpen in de staalindustrie Voorbeelden uit verleden President Truman heeft Donderdag op z(jn wekelijkse persconferentie een nadere verklaring gegeven van zijn ingrijpen in de staalindustrie- Amerika, aldus de presideot, be vindt zich nog steeds in een nood toestand en er moest worden voorko men, dat de legers van de VN. ir Korea in de rug geschoten worden. Dat kon slechts geschieden door een zo groot mogelijke productie van staal en andere noodzakelijke dingen. Vervolgens haalde Truman enkele niet eerder bekendgemaakte voorbeel den van na-oorlogse diplomatie aan toen hij sprak over dc noodbevoegd- heden waarover een Amerikaanse president beschikt en op grond waar van hij onlangs de staalindustrie heeft opgevorderd. Truman vertelde, dat hij op 6 Maart 1946 een nota aan de Russische regering had gezonden, waarna de Russen hun troepen in Mei 1946 uit Perzië terugtrokken. Ook sprak hy over een aan Joego slavië gezonden waarschuwing In '46, nadat hij gehoord had, dat Joego slavië zich van Triëst had meester willen maken. Eisenhower had toen opdracht gekregen drie divisies naar Noord-Italië te zenden en de Ameri kaanse vloot naar de Adriatische Zee. Confectiefabriek te Helmond uitgebrand Te Helmond is Donderdagavond een confectiefabriek volkomen uitge brand. Een dertigtal machines en de gehele voorraad textielgoederen gin gen door het vuur verloren. De to tale schade wordt op ruim een ton geschat. In het bedrijf, waar een 20-tal meisjes werkzaam was, waren op dat ogenblik ook militaire orders in uitvoering. BILJARTEN BILJARTTWEEKAJVÏP K.O.T.-A.L.M. De biliarttweekamp tussen K.O.T. en A.L.M., welke te Middelbui'g wordt gehouden, werd voortgezet met de volgende wedstrijden P. Labruijère 50 22 2.27 11 2 G Back C. Villeè 7 0 7 2 3 0 8 2 4 0 Scheepvaartbericbten Vlissingen aangekomen. 23 April: Fri- lo van Duinkerken. Hast 3 van Paris. Phoenix van Le Havre. 24 April: Rocket an Gent. Vlissingen vertrokken, 23 April: Fri- lo naar Rotterdam. Phoenix naar Oost ende. 24 April: Leuvehaven naar Rot terdam. Gepasseerd naar Antwerpen. 23 April: Schippersgracht van Zaandam. Rian van Londen. Meerkerk van Le Havre. Raben- haupt van Shoreham. Glashaven van Carlskrona. Leendert-B van Zee naar Gent. Sommelsdijk van Rotterdam. 24 April: Nigerstroom van Amsterdam. Jaco- ba Catharina van Duinkerken. Aludra v. Rotterdam. IJssel van Amsterdam. Olwe van Tynemouth. Gepasseerd naar Antwerpen. 23 April: Hast I naar Southampton v. Gent. 24 April: Grootekerk naar Rotterdam. Tin- da naar Kopenhagen. Noordland naar M'bro van Gent. Regina naar Zee van GenL Marktberichten EIERVEILING MIDDELBURG. Sortering 1. Mininmumprijs voor pluim veehouders i,98—2.03 per kg. VISMIJN VEERE. 24 April: Export garnalen 1760 kg 00— 62. Handels garnalen 1128 kg 50—51. Schar 750 kg 16—20. Bot 535 kg 16—21. Middel tong 24 kg 80—1.59. Rog 154 kg 16—25. Ongesorteerde vis 35 kg 16. Tarbot 3,5 kg 1.20. Alles per kg. C. J. V. - C. Maqulln W. de Rijke D. Rijkse H. van Halen G. Passenier A. Grootjans A. Hendrikse H. van Halen P. Vos J. Wisse H. Versluys C. Lefèvrc W. Romyn C. H. Vermeule S. Gillissen F. G. Melse H. van Halen A. Hendrikse A. Neufèglise Jo Gabriëlse J. Gillissen W. Hendriks J. Clarijs J. C. Gabriëlse F. de Bruin P. Nortier De stand is nu: K.O.T. 59 punten, A.L.M. 31 punten. De laatste partijen worden Zondagavond 27 April ge speeld in het clubgebouw van K.O.T. VOETBAL ZOMERAVONDVOETBAL COMPETITIE. Dinsdag 6 Mei a.s. begint de zomer avondvoetbalcompetitie. De deelne mende clubs zijn: ZCF. EMWV, Olympia, VSV, PCZ, PZC. Pinge laars, VCMM, Focus, Heidemij. 1 Zand. Boele Van Eesteren. Deze twaalf clubs zullen een halve com petitie spelen. 29 22 1.31 6 0 32 28 1.14 6 0 50 28 1.78 9 2 50 18 2.77 15 2 27 18 1.50 6 0 50 30 1.66 36 30 1.20 50 31 1.61 24 31. 0.77 45 26 1.73 24 26 0.92 70 24 2.91 11 0 100 24 4.16 18 2 100 28 3.57 19 2 58 28 2.07 11 0 54 25 2.16 10 0 100 25 4.— 12 2 56 29 1.93 14 0 100 29 3.44 34 2 26 30 0.86 4 0 45 30 1.50 9 2 75 37 2.02 9 2 57 37 1.54 72 51 1.41 6 0 75 51 1.47 10 2 75 24 3.12 16 2 22 24 0.91 5 0 75 36 2.08 10 2 33 36 0.91 5 0 „DE OUDE VLISSINGSCHE" VERJAART Helaas staan de degradatie-wedstrijden voor de deur. De Vlissingse Schaakclub bereikte deze week de leeftijd der sterken. Zij bestond namelijk zeventig jaar en dat is een vermelding waard. Met als geboortejaai 1882 is de Vlissingse Schaakclub een der oudsten in ons land. De club heeft een rtyke historie cn men zou dan ook verwachten, dat het archief een schat van gegevens moest bevatten. Helaas /.Un alle beschei den in de tweede wereldoorlog verloren gegaan. Toch is er nog wel iets bekend over de geschiedenis van de Vlissingse Schaakclub of, zoals zij ook. wel ge noemd wordt de „Oude VliBslngsche". In 1861 ontstond indirect uit de schaakvereniging „Réunion sans fin" het „Schaakcollege Vlissingen", later „Vlissingse Schaakclub", die echter pas in 1882 het karakter van een schaakvereniging kreeg. De eerste jaren na de oprichting bestond dc club louter uit speler», die wel met ernstige gezichten over het schaakbord zaten fe turen, maar niet veel benul van schaken hadden en maar een beetje met de stukken speelden. Er waren enkele goede scha kers, zoals de heren de Konink en Batten,maar daarbij bleef het. Wel trachtte dc heer Halbertsma, eertijds gemeente-architect van Vlissingen, de spelers wat spelbegrip bij te bren gen, doch zonder succes. Men be schouwde de speelavond meer als een „uitje". VIER KEER VERHUISD. De leden van de schaakclub hebben niet altijd in café Klviet gespeeld. Men is nogal eens verhuisd. Eerst schaakten de Vlissingers in het voor zaaltje van 't Concertgebouw, i-echts van de ingang, daarna in de Oude Vriendschap. Hotel Coomans en Brit- tannia, om tenslotte bij Vermeesch (later Klviet) terecht te komen. VREUGDE EN LEED. Langzamerhand ging echter de Officiële publicaties MIDDELBURG. NATIONALE HERDENKING, en W. van Middelburg brengen ter algemene kennis dat, met het oog op de Nationale Herdenking op Zaterdag 3 Mei 1952 van 18 uur tot 21 uur alle bioscopen, café- en verkooplokaliteiten gesloten moeten zijn en dat gedurende die uren geen vermakelijkheden zullen worden toegestaan. VAN TOT In de landbouwschool te Temeuzen werd onder leiding van mej. C. Haak een bijeenkomst gehouden voor de le- leden van de afdeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van het Landbouwjongeren- genootschap. Tijdens de geanimeerde avond, die door de leden zelf werd ver zorgd, werd o.a. voor de meisjes-leden bakwedstrijd gehouden. Bij bescliikking van de minister van O., K. en W. is benoemd tot Jcraar in vaste dienst aan de afdeling R.H.B.S. van het Openbaar Lyceum en de daaraan verbonden Rijks Middelbare school voor meisjes te Goes, de heer E. J. Polak, thans tijdelijk leraar aan die school De Paascollecte voor dc zending, ge houden in dc Ned. Herv. kerk tc Grijps- lterke heeft f 171,16 opgebracht. In de gemeente St. Anna land bracht de Emmabioemcollecte 1' 105,— op. Voor het te Den Haag gehouden sclirif- lelijk examen gemeenteadministratie I slaagde de heer J. Kakebeelce, ambtenaar ter secretarie van Borssele. In een P.Z.Cl. bericht van 23 April handelend over sehoolkorfbalwedstrijden is- sprake van de handelsavondschool te Middelburg. WIJ haasten ons dit recht te zetten: de handelsdagschool werd bedoeld. Te Amsterdam slaagden voor het exa men coupeuse, de dames F. v. d. Hoven en P. Kooman te Oostkapelle en D. Brus- ket en A. Kattenberg te Goes. De president-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Wemeldinge, de heer Jac. VVabeke Az., heeft wegens hoge leeftijd als zodanig ontslag genomen. De Paascollecte welke in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse werd gehouden, leverde' i 333.— op. Voor de Oorlogsgravenstichting werd door een collecte in de gemeente Oud- Vossemeer f 72,25 bijeengebracht. Tc Krabbendijke werd door het Ne derlandse Rode Kruis een bloedplasma- avond georganiseerd. 116 donors stonden hun bloed af voor het goede doel. De Paascollecte voor de Hervormde Generale Synode bracht te Driewegen- Ovezande in totaal f 196.90 op. De Emmabloemcollecte te St. Maar tensdijk bracht f 177.83 op. Waar zijn onze schepen Amstelker'k p. 24 Wight n. TJmuidem Alpherat p. 24 Lizard n. Amsterdam. Aniedljk 23 nam. te Hamburg. Cheshire p. 22 nam. Perim n. It'dam. Duivendijk 23 v. Bremen Antwerpen. Delft 23 v. A'dam n. Hamburg. Joh, v. Oldenbarncvclt 24 te Amsterdam, Leuvekerk 24 te Amsterdam. Overijssel p. 23 Wight n. Charleston. Plato 24 te Genua. Sommelsdijk 24 te Antwerpen. Ussel 24 te Antwerpen. Aldabi 24 te Rotterdam. Alhena p. 24 Boa Vista n. Antwerpen. Farmsum 23 te Vlaardingen. Grootekerk 24 te Rotterdam. Lindekerk 24 te Hamburg. Laurenskerk 34 te Rotterdam. Ootmarsum 23 to Rotterdam. Stad Leiden 24 te Rotterdam. Strabo 24 te Rotterdam. Ena 29 te Rotterdam verwacht. Esso A'dam 22 n.m. v. Aruba n. Pernis. 90^ ?aa4 Cüun Parel*. Krijgen Mussert-aanhan gers geld uit Duitsland Het Tweede Kamerlid Wagenaar (CPN) heeft aan de ministers van binnenlandse zaken, van justitie en van buitenlandse zaken schriftelijk enkéle vragen gesteld over de zg. stichting oud-politieke-delinquenten die voorbereidingen heeft getroffen om bij dc opening van het Amster dam-Rijnkanaal bepaalde manifesta ties te organiseren, waarin hulde zal worden gebracht aan de geëxecuteer de leider van de voormalige N.S.B„ ir. A, Mussert. Deze stichting heeft hiertoe reeds 10.000 fotokaarten van Mussert laten drukken. Er zijn in vele ïteden afde lingen van deze stichting gevormd. De heer Wagenaar wil nu weten of het juist is dat de stichting oud-poli tieke delinquenten contact onderhoudt met de West-Duitse regering en dat sjy- daarvan financiële steun -ont vangt. Deze stichting heeft op 6 Februari jl. een vergadering te Amsterdam ge houden in gebouw Westelnde waar de sprekers o.m. zeiden: „Wfl kunnen op de volledige steun van Duitsland rekenen" en „Over vijf jaar hebben we een Anton Mussert- tehuis op de Veluwe. Daar zullen on ze geestverwanten, die aan het Oost front werden gewond, door geestver wanten worden verzorgd" en „Poli tioneel kunnen wij geen vereniging zyn met leden, daarom zijn wij een stichting met begunstigers en deel nemers" en „Wij zullen de Joden aan het verstand brengen, wat onze plaats is in dit land" Tien doden in Menton. In Menton (bij Nice) zyn tien per sonen om het leven gekomen, doordat ongeveer 20 huizen zyn ingestort. De instortingen ontstonden door over stroming van drie rivieren. Op ver schillende plaatsen stond het over stromingswater anderhalve meter hoog. Ongeveer 200 personen werden ge. ëvacueerd. Een huis op een heuvel stortte omlaag. Het Amerikaanse oorlogschip „Step hen Topper" heeft een vrouw gered, die ongeveer 300 meter zeewaarts af gedreven was. Men neemt aan. dat nog tien perso nen vermist worden. Elf mensen raakten gewond. Harde noten over kamp te Oirschot. (slot van pagina 1). Bij de behandeling van het wetsont werp tot het verlenen van een Rijks bijdrage ten behoeve van de uitvoe ring van een pensioenregeling voor de opvarenden van de Nederlandse Koopvaardijvloot wensten de heren Suurhoff (P.v.d.A), Hoogcarspel van de CPN en Fokkema van de AR te weten of de regering haar belofte zal nakomen, harerzijds voor de Invoe ring van een bevredigende pensioen regeling te zorgen als de organisaties van werkgevers en werknemers in de koopvaardij niet tot overeenstemming kunnen komen over de oprichting van een bedrijfspensioenfonds. De staats secretaris van Sociale Zaken en Volks- :ezondheid, dl", van Rhijn, meende dat ic heren spoken zagen. Er zijn onder handelingen tussen dc organisaties gaande en hij had vertrouwen, dat deze met succes bekroond zullen wor den. Maar alsJa, als de onderhan delingen mochten mislukken; dan zal de regering het uiterste doen om van haar kant een regeling tot stand te speclstcrkte van de schakers vooruit. Wel wrloor Vlissingen b(jna steeds van Middelburg en Goes, maar daar kwam later verandering In. In 1947 werd eindelijk het kampioenschap van de groep Zuid-BevelandWalcheren behaald. Toch moest bij de wedstrij den om het Zeeuws kampioenschap de eer aan Temeuzen worden gegund. Dit jaar juist in het jaar van het 70-jarig bestaan moet Vlissingen hëlaa» degradatiewedstrijden spelen. Er zal aan dit jubileum geen grote receptie verbonden zijn. Hel bestuur vond het beter nog vijf jaar te wach ten. Wel werd hel feit kring herdacht. intieme Bruiloftsgast redde gezin van kolendampvergiftiging Halfbedwelmde vrouw kon nog om hulp roepen In de nacht van Woensdag op Don derdag heeft zich in Hardinxveld een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan een moeder en vier kinderen het leven had kunnen kosten, indien er in het belendende perceel geen bruiloft was gevierd. De moeder voelde zich des avonds reeds onwel, maar bespeurde niets va» ko lendamp. Zfj ging naar bed. doch kon de slaap niet vatten wegens hoofdpijn. Op het nippertje drong het tot haai- door. dut kolendamp de oor zaak kon zijn. Zfj strompelde naar de deur en kon nog juist om hulp roe pen voor zy bewusteloos raakte. Het was toen middernacht. Toevallig werd het geroep gehoord door een bruiloftsgast, die zich even uit de nabij gelegen feestzaal had verwij derd. Er werd hulp gehaald en bin nen vijf minuten was een dokter ter plaatse. De vier kinderen werden di rect bij de buren ondergebracht en dc moeder moest naar het ziekenhuis in Dordrecht vervoerd worden. SCHOOLGELD Tenslotte hield de Kamer zich nog geruime tijd bezig met het tijdelijk besluit schoolgeld lager onderwijs 1945, waarbij bet de beer Peters van de K.V.P., die rekende op een spoe dige totstandkoming van een defini tieve regeling genoegen deed, dat re ductie aan gezinnen met meer kinde ren zullen worden toegestaan en de heer van Sleen van de P.v.d.A. allerlei bedenkingen had en zijn stokpaax-dje van kosteloos onderwijs voor iedereen van stal haalde. De Kamer zal 6 Mei weer bijeenko- KERKNIEUWS NED. HERV. PREDIKANTEN BIJEEN In de Handelsbeurs te Utrecht werd Donderdag de slotzitting van de Ned. Hen-, predikantenvergadering gehouden. In het moderamen der 'ed. Herv, predikantenvereniging werden gekozen: in de vocuture piot. dr. W. C. van Unnik te Bilthoven: prof. dr. E. L. Sraellk te Amsterdam; in de vacature ds. W. A. Zeydner te Rotterdam: ds. J. E. Uitman te Gro ningen; in de vacature dr. H. v. d. Linde: ds. H. C. Touw Utrecht; in de •vacature dr. C. Brouwer te Utrecht: dr. H. C. Schroten te Rotterdam - Charlois en in de vacature da. G. C. Schellenberg te Markelo: ds. A. de Ridder te Gennep. Ds. H. J. Franken, zendingsprodi- kant hield vervolgens een rede, waar in hij de verantwoordelijkheid van de Westerse samenleving voor de ande re werelddelen besprak. Verreweg de meest kritieke situatie ligt in de con troverse van 't Westen met de com munistische gebieden. Het Westen geraakt hierdoor in steeds groter moeilijkheden. GEREFORMEERDE BOND In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht vergader de Donderdag de „Gereformeerde Bond tot verbreiding en verdediging van de Waarheid in de Nederlandse Hervormde Kex-k onder voorzitter schap van prof. dr. J. Severijn. Deze besprak in zijn openingswoord de wens uit, dat de Staten-vertaling als officiële vertaling op de kansels van de Ned. Herv. Kerk zal blijven. Hij hoopte, dat de Synode In deze geest een uitspraak zal doen. Verder kwam prof. Severijn op tegen de gedachte, dat alleen de Staten-verta ling tot stand zou zijn gekomen met de Heilige Geest en de nieuwe ver taling niet. Immers God kan zelfs de goddeloze aan zich dienstbaar ma ken. Als voorzitter werd herkozen prof. dr. J. Severijn; in de vacature Go.x- linga (Utrecht) werd gekozen ds. W. L-. Tukker van Delft. In het meer openbare gedeelte der vergadering besprak ds. Boer de cri sis der midden-orthodoxie. Spreker betoogde, dat deze crisis al lang woedt als een oordeel Gods, maar dat ook in de gereformeex-de gezindheid zich symptomen van verval voordoen. Voorte meende spreker, dat er Lav. de nieuwe kerkorde gebrek aan open hartigheid heeft bestaan jegens de Gereformeerde Bond. Men stond wel open %-oor critiek van links maar niet van rechts. De Gereformeerde Bond heeft zeker niet gevraagd orn een nieuwe kerkorde en om een dienst boek, maar wel om gehoor. Wij zijn uit het midden van ae kerk naar de rand gedrongen, aldus spreker, maar wij willen beslist geen afscheiding en geen doleantie, want wij voelen ons één met de kerk. Haar schuld is onze gehuld. NED. HERV. KERK. Beroepen te Poortvliet ds. Van Rozendaal te Li enden (Geld.). Nagekomen advertentie. Het Wooldhouse te Vlissingen vraagt voor direct FLINKEJONGE KELLNER Aanmelden na 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3