NIEUWS UIT ZEELAND Zwin Zijpe SCHOUWEN EN DUIVELAND VLISSINGSE SCHAAKCLUB BESTOND ZEVENTIG JAAR' VRIJDAG 25 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Paviljoen voor zenuwzieken onder de kap. Plechtigheid in het Si. Josephzie- kenhuis te Vlissingen. Zoals reeds eerder gemeld, zal het St. Josepliziekenhuis te Vlissingen uitgebreid worden met een nieuw pa viljoen, waarin voorlopig zenuwzie ken ondergebracht zullen worden. Woensdagmiddag werd dit nieuwe paviljoen onder de kap gebracht. Dit ïeit werd met enige plechtigheid ge vierd en men legde daarbij ook sym bolisch de eerste steen. Dit nieuwe paviljoen, dat in de tuin is geplaatst, maar verbonden zal worden door een hal met het hoofd gebouw, zal plaats bieden aan 30 bedden. In geval van nood kunnen er zelfs 40. geplaatst worden. Het is de bedoeling, nu vernacht mag worden, dat dank zij de vooruitgang der ge neeskunst het aantal zenuwpatiënten zal afnemen, dat in de toekomst ook andere niet-zenuwpatiënten hier ver pleegd zullen worden. De leiding van dit paviljoen zal in handen komen van een hoofdzuster, die speciaal hiervoor is opgeleid. Eind Jxini hoopt men met de bouw van dit paviljoen gereed te zijn. Het zal niet als een eenheid worden be schouwd, maar een onderdeel vormen van het grote ziekenhuis. Er zal ge- speciaal instrumentarium in worden aangebracht. Wanneer het paviljoen gereed zal zijn, zal men in Zuid-Ne derland bij de R.K. ziekenhuizen to taal over vijf van deze paviljoens be schikken. De overige staan te Oss, Hulst, Breda en Maastricht. Bij de „eerste steenlegging" waren behalve het voltallig bestuur, zusters, verpleegsters, doktoren, vertegen woordigers der geestelijkheid ,ook de uitvoerders en opzichters, alsmede architect en aannemers aanwezig. De voorzitter, de heer A. van Nieuwland, bracht in zijn welkomst woord de prettige samenwerking naar voren en hoopte, dat het werk een vlot verloop mocht hebben. Pastoor C. A. Ouwendijk wenste hierna het personeel van het St. Jo- sephziekenhuis geluk met deze nieu we aanwinst. Deze plechtigheid, die uiteraard symbolisch was, werd geaccentueerd door het hijsen van de nationale drie kleur. O.L. school te Domburg bestond 50 jaar. Te Domburg werd het 50-jarig be staan van de openbare lagere school gevierd, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, de raadsleden, het onderwijzend personeel van Oost- en Westkapelle, de inspecteur van het lager onderwijs, de heer A. A. Leen- houts, talrijke ouders der schoolgaan de kinderen en een groot aantal ge nodigden. De feestavond stond onder leiding van de heer C. Geldof, voor zitter der oudercommissie. Mej. K. v. d. Putte, onderwijzeres aan de school, gaf een overzicht van de geschiede nis daarvan in de afgelopen halve eeuw. Dat de schoolkinderen hier al thans verstoken blijven van het no dige zonlicht, weet mej. v. d. Putte aan de bouwers in vroeger dagen, die r hieromtrent andere opvattingen op na schenen te houden. Uit het verhaal van de onderwijzeres bleek verder, dat in geval van rampen de school ook voor andere doeleinden is ge bruikt. Zo bood het gebouw in 1914 onderdak aan de voor de oorlog uit geweken Belgen en werd het in 1918 tijdens, de ernstige griepepidemie als ziekenhuis gebruikt. Tijdens de twee de wereldoorlog namen de Duitsers het gebouw natuurijs voor zich in beslag. Na deze historische uiteenzet ting sprak burgemeester mr. W. J. E. Crommelin een opwekkend woord. Spreker verheugde zich er over, dat aan deze school gedurende 50 jaar zulk goed onderwijs is gegeven. Hij achtte dit van groot belang voor de gemeente en hoopte, dat in de toe komst het onderwijs in dezelfde geest zou worden gegeven. Het hoofd der school, de heer J. C. Steur, dankte de burgerij van Domburg voor de ^an deze feestelijke viering verleende me dewerking. Hierna werd door de heer en mevrouw Soesman een speciaal voor deze gelegenheid geschreven operette opgevoerd door verschillende kinderen van de school. Zij brachten gebeurtenissen uit het schoolleven voor het voetlicht en mochten hier voor een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Aan de costumes, die de moe ders van de leerlingen hadden ver vaardigd, was de grootste zorg be steed. De jeugdige acteurs en actrices ontvingen bovendien een aardig aan denken en mevrouw Soesman werden bloemen aangeboden. Een dankwoord van de heer C. Geldof aan alle mede werkenden vormde het slot van deze geslaagde herdenking, waarvan a.s. Zaterdag een reprise wordt gegeven. Coöp. Boerenleenbank vierde 40-jarig bestaan. Het bestuur van de Coöp. Boeren leenbank „Eikerzee" herdacht op fees telijke wijze het 40-jarig bestaan van de bank in een bijeenkomst, die werd gehouden in de tot feestmaal her-scha pen garage van de heer M. Vaane te Scharendijke. De voorzitter, de heer C. Padmos, kon in het bijzonder welkom heten de burgemeester van Eikerzee en Elle- meet. de heer A. J. de Bruijn; de bur gemeester van Duivendijke, de heer H. R. Nieborg; de vertegenwoordigers van de ring „Schouwen- en Duive- land"; de heren Van der Have, Krepel en Vis en de inspecteur van de Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht, de heer Colenbrander. De voorzitter gaf een overzicht van het ontstaan der boerenleenbanken en memoreerde de oprichting van de te genwoordige Coöp. Boerenleenbank te Eikerzee in 1912. Voorzitter was toen de heer S. J. Gast en op 13 April 1918 volgde de heer Padmos hem als zodanig op. Het werk van de bank nam zeer in omvang toe en thans bestrijkt men de gemeenten Eikerzee, Duivendijke, Ellemeet en Brouwers haven, in welke laatste plaats even eens zitting wordt gehouden. Onder de tegenwoordige kassier, de heer L. Matthijsse uit Renesse, worden de be langen van de bank naar aller tevre- denheid behartigd, aldus de voorzitter, die tot besluit de hoop uitsprak, dat Gods zegen zou mogen rusten op het werk van de Coöp. Boerenleenbank „Eikerzee" en haar bestuur. Hierna sprak de voorzitter van de Ring van Boerenleenbanken op Schou wen, de oud-burgemeester van Ooster- land, de heer A. C. van der Have, die namens de Ring de jubilerende bank feliciteerde. Namens de gemeenten Ellcerzee en Ellemeet sprak burge meester De Bruijn en namens Duiven dijke burgemeester Nieborg. Inspec teur Colenbrander stelde de heer Pad mos namens bestuur en directie van de Centrale Bank een oorkonde en een boekwerk ter hand, waarna de heer C. Dalebout namens het bestuur van de bank te Eikerzee een rooktafel voor de heer Padmos en een bloemen mand voor mevrouw Padmos aan bood. De heer G. van Sluis feliciteer de namens de landbouwvereniging Eikerzee; de heer Krepel namens de Ring en als voorzitter van de bank te Bruinisse en de heer W. Dorreman Pzn. namens de Coöp. Kolenbond „Ei kerzee". De heer Padmos dankte allen voor hun waarderende woorden en voor de geschenken, waarna enkele films ver toond werden. AFDELINGSVERGADERING PLATTELANDSVROUWEN Onder voorzitterschap van me vrouw L. Legemaate-Lemson hield de afdeling Schouwen van de bond van plattelandsvrouwen een vergadering in het „Huis van Nassau". Na een welkomstwoord van de voorzitster werd het bondslied gezongen. Ver volgens bracht mevrouw Legemaate dank aan allen, die aan de verloting hun medewerking hadden verleend. Zij releveerde de prettige uurtjes doorgebracht met de vervaardiging van de verschillende stukjes voor de verloting van deze avond. Als at tractie welke eigenlijk bulten de ver loting viel was er een pop inge bracht in originele Zeeuwse kleder dracht. Op voorstel van het bestuur werd ook deze pop onder de aanwezi ge leden verloot en mevrouw Klompc- v. d. Bgl Werd de gelukkige. In vori- ge bijeenkomsten was het voorstel ge opperd, een koortje te vormen. Thans gaven zich 16 der aanwezige dames als lid op. Men besloot echter voor dit koortje geen aparte avonden in te voegen. Mevrouw B. A. Brouwer-de Bie zal de leiding van dit koortje op zich nemen. Van de afdeling Goes van het Centraal Genootschap was een verzoek binnengekomen om daad werkelijke steun aan dit genootschap te verlenen. Aangezien ook in Zie- rikzee zo'n afdeling is gevestigd, zal men daarmee eerst contact opnemen. Voor de excursie naai' Utrecht ble ken zich 44 dames te hebben opge geven. Men zal nu trachten de reis in combinatie met de plaatselijke huisvrouwenvereniging te maken, waardoor het mogelijk wordt twee bussen af te huren. Tenslotte werd onder toezicht van de politie de ver loting gehouden. Vooraf waren de prijzen te bewonderen geweest. Een causerie met lichtbeelden van de heer G. Rosink, hoofd der Beatrix-school, over „Hel wezen der B.L.O.-school" vormde het besluit van deze geslaag de bijeenkomst. Zierikzee UITVOERING „OLYMPIA" In ons verslag over de uitvoering van de gymnastiekvereniging „Olym- pia" te Zierikzee, in ons blad van gisteren vermeldden wij abusievelijk dat de knotsoefeningen werden uit gevoerd onder leiding van de heer Verton. Het zal onze lezers intussen duidelijk zijn geworden, dat hier mej. A. Verton werd bedoeld. Ellemeet GEMEENTERAADS VERGADERING. Op Zaterdag 26 April 1952 om 10.15 uur, zal de raad van de ge meente Ellemeet in openbare verga dering byeenkomen. De agenda ver meldt o.a. bespreking over de. aan besteding van de verbouw aan de O.L. school en over de aankoop van een pakhuis, toebehorende aan de erven C. v .d. Zande. RAAD ST. PHILIPS LAND Gemeente-ontvanger beëdigd. De raad van Sint Philipsland ver- aderde onder voorzitterschap van urgemeester L J. de Jonge. De heer L. M. Stake werd beëdigd als gemeente-ontvanger. Van het be stuur van bgzonder lager onderwijs was een verzoek binnengekomen o'm een voorschot, hetgeen werd inge willigd. Van de Centrale Dienst werd goedkeuring ontvangen tot woning- splitsing van het pand van de heer J. van Hoeve. De raad besloot met meerderheid van stemmen een woning te doen bouwen voor de heer J. Koolaart op de hoek van de Beatrixstraat te An na Jacobafiblder. De heer P. Ligten- dag werd tot lid van de woonruimte- commissie benoemd. By de rondvraag werden enkele vragen gesteld over de aanleg van een trottoir in de Juliana- straat en een verzakking van het trottoir in de Noordweg. WALCHEREN AUTOBOTSING Materiële schade werd aangericht bij een botsing tussen een vrachtauto en een truck met oplegger op de Loskade te Middelburg. De bestuur der van dc vrachtauto, welke met stenen geladen werd, bemerkte bij het achteruitrijden niet tgdig de na derende truck. ZUID-BEVELAND Goes DE RODE KRUIS-ACTIE. Het comité uit de Gocse burgerij, dat op zich heeft genomen om de Rode Kruis-campagnë van 26 Mei tot 8 Juni a.s. te organiseren, is reeds druk doende om een en ander voor te be reiden. Vanzelfsprekend zal voor het welslagen van de inzameling niet al leen de financiële medewerking, doch ook de hulp van zoveel mogeljjk jon geren vöor de collecte nodig zijn. Men hoopt, dat velen zich beschikbaar zul len stellen. In de jongste vergadering van het comité werd ook het idee geopperd om wederom een voetbalwedstrijd te organiseren tussen niet-voetballers. NED. CHR. VROUWENBOND. In de bijeenkomst van de Ned. Chi. Vrouwenbond aid. Goes in de Prins van Oranje, vertelde Woensdagavond mej. Le Cointre uit Middelburg over haar reis naar Zuid-Afrika. Zij gaf hierbij haar indruk en belevenissen daar opgedaan. Aan het eind van de causerie werden verschillende vragen gesteld die de spreekster op duidelijke wijze beantwoordde. Geheel in de sfeer van het onderwerp, werden de liederen in de Z.-Afrikaanse taal ge zongen. Marktberichten VEILING ST. MAARTENSDIJK. 24 April: Tarwe 23—24. Gerst 34—35. Haver 2728. KL erwten 55. Schokkers 65. Br. bonen 2935. Koolzaad 55. Maan zaad 85. EIERVEIL1NG MIDDELBURG. Sortering 1. Mininmumprijs'voor pluim veehouders f 1.98—2.03 per kg. VEILING ZIERIKZEE. 23 Aprlf. Aardappelen 14.4014.60; An dijvie 31—43; Spinazie 4,80—23; Rabar ber 18; Bloemkool IA 75; idem IIB 53; Radijs 11—13; Sla I 8—13; id. II 3—7, alles per 100 kg.. 100 bos of per 100 stuks. VEILING ZUID HOLL.-EILANDEX. 23 April. Groenten: Bloemkool I 2557; Idem II 16—35; Prei 6—9; Rabarber 13 17; Radijs 8.1011.50, per 100 bos; Spina zie 316; Witlof 32—16, alles per kg. of per stuk; Sla I 6.80; idem II 5—6.50, bei den per. 100 stuks. VEILING BERGEN OP ZOOM. 23 April. Rabarber 4—12; sla 8—12; spi nazie 813; witlof A 17—34; idem B 16— 21; prei 810; Bloemkool A 4158; idem B2841; idem C 12—21; radijs 5—11; witte kool 12. Asperges aanvoer: 1500 kg.; kwaliteit AA 2834; idem A 1832; idem B 14 26; idem C 610 (per ons); aardbeien 816 p. stuk. VISMIJN VEERE. 24 April: Export garnalen 1760 kg 60— 02. Handels garnalen 1128 kg 5051. Schar 750 kg 16—20. Bot 535 kg 16—21. Middel tong 24 kg 80—1-59. Rog 154 kg 16—25. Ongesorteerde ris 35 kg 16. Tarbot 3.5 kg 1.20. Alles per kg. Waar zijn onze schepen Amstelkerk p. 24 Wight n. IJmuiden. Alpherat p. 24 Lizard n. Amsterdam. Arnedijk 23 nam. te Hamburg. Cheshire p. 23 nam. Perim n. R'dam. Duivendijk 23 v. Bremen n. Antwerpen. Delft 23 v. A'dam n. Hamburg. Joh. v. Qldenbarnevelt 24 te Amsterdam. Leuvekerk 24 te Amsterdam. Overijssel p. 23 Wight n. Charleston. Plato 24 te Genua. Sommelsdijk 24 te Antwerpen. IJssel 24 te Antwerpen. Aldabi 24 te Rotterdam. Alhena p. 24 Boa Vista n, Antwerpen. Farmsum 23 te Vlaardingen. Grootekerk 24 te Rotterdam. Lindekerk 24 te Hamburg. Laurenskerk .24 te Rotterdam. Ootmarsum 23 te Rotterdam. Stad Leiden 24 te Rotterdam.. Strabo 24 te Rotterdam. Ena 29 te Rotterdam verwacht. Esso A'dam 22 n.m. v. Aruba n. Pernis. Tibia 23 v. Port Said n. Pernis. Truman over zijn ingrijpen in de staalindustrie Voorbeelden uit verleden President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie een nadere verklaring gegeven van z|jn ingrijpen In de staalindustrie. Amerika, aldus de president, be vindt zich nog steeds In een nood toestand en er moest worden voorko men, dat de legers van de V.N. In Korea in dc rug geschoten worden. Dat kon slechts geschieden door een zo groot mogelijke productie van staal en andere noodzakelijke dingen. Vervolgens haalde Truman enkele niet eerder bekendgemaakte voorbeel den van na'-oorlogse diplomatie aan toen hg sprak over de noodbevoegd- heden waarover een Amerikaanse president beschikt en op grond waar van hij onlangs de staalindustrie heeft opgevorderd. Truman vertelde, dat hg op 6 Maart 1946 een nota aan de Russische regering had gezonden, waarna de Russen hun troepen in Mei 1946 uit Perzië terugtrokken. Ook sprak hij over een aan Joego slavië gezonden waarschuwing ln '46, nadat hij gehooi'd had, dat Joego slavië zich van Triëst had meester willen maken. Eisenhower had toen opdracht gekregen drie divisies naar Noord-Italië te zenden en de Ameri kaanse vloot naai- de Adriatlsche Zee. Confectiefabriek te Helmond uitgebrand Te Helmond is Donderdagavond een confectiefabriek volkomen uitge brand. Een dertigtal machines en de gehele voorraad textiel goederen gin gen door het.vuur verloren. De to tale schade wordt op ruim een ton geschat. In het bedrgf, waar- een 20-tal meisjes werkzaam was, waren op dat ogenblik ook militaire orders in uitvoering. Gepasseerd op 23 ApriL Rodolphe Hal- Ier. Dietz. Costl. Cauwenbergh. Custom. Cauwenbergh. Capria, Asmacher. Hen- mar, Smit. Geertruida. Bevelander. Ex press 38. Swartjes. Tiny, Foekens. Alpha, Beenen. Cramant, Mares. Chateau Yquem, Bastïaanse. Harma, de Bruijn. Liberty, Oosten. Cumieres. Hoch. Riesling, Adrichem. Pomerol. Fuchs. Gerdi. de Bot. Tunisia, Bruijnsma. allen naar Rot terdam. Fransisca. Muller. Dordrecht 7, Blok. Albatros, Verbiest. Oostersehelde, Marlusse. Vaals, Ritmeester. Rio, de Looff, allen naar Amsterdam. Wilh. Hö- fer, Holtmann'. Lloyd 6, Keiler. Anjou, Bock. Vredeburg, Pauwels. Ru pel, v. d. WieL Robert, Maas, allen naar Dordrecht. Corjo, Stravers. De Laak, de Loof, bei den naar Geertruidenberg. Vios, Bastiaan- naar Dongen. Verandering, Rijkers, naar Werkendam. Dordrecht 5, Theunisse, naar Deventer. Dacapo, Bouman, i Zwolle. Vertrouwen, Theunisse. naar Delft. Adriana 2, v. d. Linde, naar Al- blasserdam. Scheldezonen, de Koning, naar KerkdrieL Noordster. Oostland, naar Helmond. Pro Phtria, Bosma. naar Gro ningen. Luctor, v. d. Adel, naar Amster dam. Anna, Kieboom, naar Den Haag. Persia, Bom. Bern, Dodde. Fragri, Mooy. Holterberg, van Striem Carl Geldner, Rie- :ns. Express 28. de Rover. Express 55. d. Stad. allen naar BaseL Pommard, Blanken. Sanara 118. van Geyn, beiden naar Straatsburg. Stad Namen, Kraus. Louise, van Eersel. WTAG 136. RunkeL Munster, Krallmann. Liane, Weisbarth. Dakota. Schott, alien naar Duitsland. Bern, Dodde, naar BaseL Doris Halier, Kregting. Olievos 4. Volk. Vlissingen. Breur. Clementine, Broekaart. Joma, van Meel. Linquenda, Versluis. Gruno. den Braber Polonla, Maasbommel. Westvalk, Westers. Centrust 2, Verhoeven. Butania 1, v. d. Heuvel. Valkyrie. Waaröenberg Italia, Radema. Frederic, Joos. Arabia, v. d. Stroom. Dalmatia, Wilting. Brugg. Klarenaar. Knollendam. Dulnmeyer. Tijd stroom, Hamete. Vinotra XI. Carpentier. Full Speed, Koenen. Wllhelmina. Houben. Haringvliet. Keijzer. Adriaan. van Doo- dewaard. Stad Amsterdam 7. Korstanje. Revenue, Stoutjesdijk. Butania 2. Zwart- bol. Hispania. Pauwels. Zwerver, Jute. Arne, Snijijders. Jeanne. Theys. Beta, Mooy. Elan, Oudakker. Mecklenburg, Rusdorf. Rival, Haan. Neska 4. Blom. Ham Kurier 7. Wickert. Lenie, de Witte. Mevo, Mooy. Avize, Deck. Nuits. v. DrieL Pontet Canet, Schott. Chablis, Hermann. Damco 6. Janssen. Adrianus, v. d. Rij ken. Jaco, Goumare. Jantina. Kommen. Markstein. Jacobs, allen naar België. „DE OUDE VLISSINGSCHE" VERJAART Helaas staan de degradatie-wedstrijden voor de deur. Dc Vlissingse Schaakclub bereikte deze week de leeftijd der sterken. Z|j bestond namelijk zeventig jaar en dat Is een vermelding waard. Met. als geboortejaar 1882 is de Vlissingse Schaakclub een der oudsten in ons land De club heeft een r|jkc historie en men zou dan ook verwachten, dat het archief een schat van gegevens moest bevatten. Helaas z|jn alle beschei den in dc tweede wereldoorlog verloren gegaan. Toch is er nog wel iets bekend over de geschiedenis van de Vlissingse Schaakclub, of. zoals zii ook wel ge noemd wordt de Oude VTissingsche". In 1861 ontstond indirect uit dc schaakvereniging „Réunion sans fin" het „Schaakcollege Vlissingen", later „Vlissingse Schaakclub", die echter pas in 1882 het karakter van een schaakvereniging kreeg. De eerste jaren na ae oprichting bestond dc club louter uit spelers, die wel met ernstige gezichten over het schaakbord zaten te turen, maar niet veel benul van schaken hadden en maar een beetje met de stukken speelden. Er waren enkele goede scha kers, zoals dc heren de Konink en Batten,maar daarbij bleef het. Wel trachtte de heer Halbertsma, eertijds femeente-architect van Vlissingen. e spelers wat spelbegrip bij te bren gen, doch zonder succes. Men be schouwde de speelavond meer als een „uitje". VIER KEER VERHUISD. De leden van de schaakclub hebben niet altijd in café Kiviet gespeeld. Men is nogal eens verhuiscT Eerst schaakten ae Vlissingers in het voor zaaltje van 't Concertgebouw, rechts van de ingang, daarna in de Oude Vriendschap. Hotel Coomans en Brlt- tannia, om tenslotte by Vermeesch (later Kiviet) terecht te komen. VREUGDE EN LEED. Langzamerhand ging echter de VAN TOT In de landbouwschool te Terneuzen werd onder leiding van mej. C. Haak een bijeenkomst gehouden voor de le- leden van de afdeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van het Landbouwjongeren- genootschap. Tijdens de geanimeerde avond, die door de leden zelf werd ver zorgd, werd o.a. voor de meisjes-leden een bakwedstrijd gehouden. Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is benoemd tot leraar in vaste dienst aan de afdeling R.H.B.S. van het Openbaar Lyceum en de daaraan verbonden Rijks Middelbare school voor meisjes te Goes, de heer E. J. Polak, thans tijdelijk leraar aan die school. De Paascollecte voor de zending, ge houden in de Ned. Herv. kerk te Grijps- kerke heeft f 171,16 opgebracht In de gemeente St Ann aland bracht de Enunabloemcollecte f 105,op. Woensdagavond 30 April a.s. zal de muziekvereniging .Apollo" te Sluis op de markt eeu concert geven ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de Ko ningin. De toneelgroep van de Nederlandse onderwijzersvereniging geeft vanavond te Schoondijke eeu opvoering van het to neelstuk „Tot wederdienst bereid", ten bate van de plaatselijke afdeling voor Volksonderwijs. Het gemeentebestuur van Slnis heeft uitgegeven een reclameplaat, voorstellen de Jantje van Sluis. De betreffende plaat zal in grote aantallen over de diverse reisbureaux langs de Belgische kust wor den verspreid. Op Woensdag 7 Mei a.s. zal het echt paar J. F. Hermansvan Morrelgem te Sluis zijn vijftigjarige bruiloft vieren. In de gemeente Duivendijke is op het ogenblik het gevaar voor mond- en klauwzeer geweken. In deze gemeente, waar dertien veestapels door de gevrees de ziekte werden aangetast, zijn thans de kentekenen op de hekken der boer derijen verwijderd. Voor het te Den Haag gehouden schrif telijk examen gemeenteadministratie I slaagde de heer J. Kakebeeke, ambtenaar ter secretarie van Borssele. In een P.Z.Ct. bericht van 23 April handelend over schoolkorfbalwedstrijdén is sprake van de handelsavondschool te Middelburg. Wij haasten ons dit recht te zetten: de handelsdagschool werd bedoeld. Te Amsterdam slaagden voor het exa men coupeuse, de dames F. v. tL Hoven en P. Kooman te Oostkapelle en D. Brus- ket en A. Kattenberg te Goes. De president-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Wcmeldinge. de heer Jac. Wabeke A2., heeft wegens hoge leeftijd als zodanig ontslag genomen. De schoolkinderen uit do hoogste klas sen te Oosterland hebben het ver keer s- examen afgelegd. D. Heijboer. C. Goud zwaard en Joh. Goudzwaard, leerlingen van de O.L. school, mochten een diploma ln ontvangst nemen. De Paascollecte welke in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse werd gehouden, leverde f 333.— op. Voor de Oorlogsgravenstichting werd door een collecte in de gemeente Oud- Vossemeer f 72,25 bijeengebracht. Te Krabbendijke werd door het Ne derlandse Rode Kruis een bloedplasma- avond georganiseerd. 116 donors stonden hun bloed af voor het goede doel. De. Paascollecte voor de Hervormde Generale Synode bracht te Driewegen- Ovezande in totaal f 196.90 op. De Emmabloemcollecte te St. Maar tensdijk bracht f 177.83 op. Krijgen Mussert aanhan gers geld uit Duitsland Het Tweede Kamerlid Wagenaar (CPN) heeft aan de ministers van binnenlandse zaken, van justitie en van buitenlandse zaken schriftelijk enkele vragen gesteld over de zg. stichting oud-politieke-delinquenten die voorbereidingen heeft getroffen om bij de opening van het Amster dam-Rijnkanaal bepaalde manifesta ties te organiseren, waarin hulde zal worden gebracht aan de geëxecuteer de leider van de voormalige N.S.B., ir. A. Mussert. Deze stichting heeft hiertoe reeds 10.000 fotokaarten van Mussert laten drukken. Er zgn in vele steden afde lingen van deze stichting gevormd. De heer Wagenaar wil nu weten of het juist is dat de stichting oud-poli tieke delinquenten contact onderhoudt met de West-Duitse regering en dat zg daarvan financiële steun ont vangt. Deze stichting heeft op 6 Februari jl. 'een vergadering te Amsterdam ge houden in gebouw Westeinde waar de sprekers om. zeiden: „Wij kunnen op de volledige steun van Duitsland rekenen" en „Over vijf jaar hebben we een Anton Mussert- tehuis op de Veluwe. Daar zullen on ze geestverwanten, die aan het Oost front wei-den gewond, door geestver wanten worden verzorgd" en „Poli tioneel kunnen wij geen vereniging zijn met leden, daarom zijn wg een stichting met begunstigers en deel nemers" en „Wij zullen de Joden aan het verstand brengen, vrat onze plaats is in dit land"? Tien doden in Menton. In Menton (bij Nice) zgn tien per sonen om het leven gekomen, doordat ongeveer 20 huizen zgn ingestort. De instortingen ontstonden door over stroming van drie rivieren. Op ver schillende plaatsen stond het over stromingswater anderhalve meter hoog. Ongeveer 200 personen werden ge ëvacueerd. Een huis op een heuvel stortte omlaag. Het Amerikaanse oorlogschip „Step hen Topper" heeft een vrouw gered, die ongeveer 300 meter zeewaarts af gedreven was. Men neemt aan, dat nog tien perso nen vermist worden. Elf mensen raakten gewond. Harde noten over kamp te Oirschot. (slot van pagina 1). Bij de behandeling van het wetsont werp tot het verlenen van een Rijks bijdrage ten behoeve van dc uitvoe ring van een pensioenregeling voor de opvarenden van de Nederlandse Koopvaardijvloot wensten de heren Suurhoff (P.v.d.A.), Hoogcarspel van •de CPN en "Fokkema van de AR te weten of de regering haar belofte zal nakomen, harerzijds voor de invoe ring van een bevredigende pensioen regeling te zorgen als de organisaties van werkgevers en werknemers in de koopvaardij niet tot overeenstemming kunnen komen over de oprichting van een bedrijfspensioenfonds. De staats secretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. van Rhijn, meende dat de heren spoken zagen. Er zgn onder handelingen tussen de organisaties gaande en hij had vertrouwen, dat deze met succes bekroond zullen wor den. Maar alsJa, als de onderhan delingen mochten mislukken, dan zal de regering het uiterste doen om van haar kant een regeling tot stand te brengen. SCHOOLGELD. Tenslotte hield de Kamer zich nog geruime tijd bezig met het tijdelijk besluit schoolgeld lager onderwijs 1945, waarbij het de heer Peters van de K.V.P., die rekende op een spoe dige totstandkoming van een defini tieve regeling genoegen deed, dat re ductie aan gezinnen met meer kinde ren zullen worden toegestaan en de heer van Sleen van de P.v.d_A_ allerlei bedenkingen had en zijn stokpaardje van kosteloos onderwijs voor iedereen van stal haalde. De Kamer zal 6 Mei weer bijeenko- speelsterktc van de schakers vooruit, wel verloor Vlissingen bijna steeds van Middelburg en Goes, maar daar kwam later verandering in. In 1947 werd eindelijk het kampioenschap van de groep Zuid-Beveland—Walcheren behaald. Toch moest bg de wedstrij den om het Zeeuws kampioenschap de eer aan Terneuzen worden gegund. Dit jaar juist in het jaar van het 70-jarig bestaan moet Vlissingen helaas degradatiewedstryden spelen. Er zal aan dit jubileum geen grote receptie verbonden ziin. Het bestuur vond het beter nog vgf Jaar te wach ten. Wel werd het feit in intieme kring herdacht. Bruiloftsgast redde gezm van kolendampvergiftiging Halfbedwelmde vrouw kon nog om hulp roepen In de nacht van Woensdag op Don derdag heeft zich in Hardinxveld een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan een moeder en vier Kinderen het leven had kunnen kosten, indien er in het belendende perceel geen bruiloft was gevierd. De moeder voelde zich des avonds reeds onwel, maar bespeurde niets van ko lendamp. Z|j ging naar bed, doch kon de slaap niet vatten wegens hoofdpijn. Op het nippertje drong het tot haar door, dat kolendamp de oor zaak kon zgn. Zij strompelde naar de deur en kon nog juist om hulp roe pen voor zij bewusteloos raakte. Het was toen middernacht. Toevallig werd het geroep gehoord door een bruiloftsgast, die zich even uit de nabij gelegen feestzaal had verwij derd. Er werd hulp gehaald en bin nen vgf minuten was een dokter ter plaatse. De vier kinderen werden di rect bij de buren ondergebracht en de moeder moest naar het ziekenhuis in Dordrecht vervoerd worden. KERKNIEUWS NED. HERV. PREDIKANTEN BIJEEN In dé Handelsbeurs te Utrecht werd Donderdag de slotzitting van de Ned. Herv. predikantenvergadering gehouden. In het moder&men der Ned. Herv. predikantenverenlgtag werden gekozen: in de vacature prof. dr. W. C. van Unnik te Bilthovcn: prof. dr. E. L. Smelik te Amsterdam; in de vacature ds. W. A. Zeydner te Rotterdam: ds. J. E. Uitman te Gro ningen; in de vacature dr. H. v. d. Linde: ds. H. C. Touw Utrecht; in de vacature dr. C. Brouwer te Utrecht: dr. H. C. Schroten te Rotterdam- Charlois en in de vacature ds. G. C. Schellenberg te Markelo: ds. A. de Ridder te Gennep. Ds. H. J. Franken, zendingspredi kant, hield vervolgens een rede, waar in hij de verantwoordelgkheid van de Westerse samenleving voor de ande re werelddelen besprak. Verreweg de meest kritieke situatie ligt in de con troverse van 't Westen met de com munistische gebieden. Het Westen geraakt hierdoor in steeds groter moeilijkheden. GEREFORMEERDE BOND In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht vergader de Donderdag de „Gereformeerde Bond tot verbreiding en verdediging van de Waarheid in de Nederlandse Hervormde Kerk onder voorzitter schap van prof. dr. J. Severgn. Deze besprak in zgn openingswoord de wens uit, dat de Staten-vertaling als officiële vertaling op de kansels van de Ned. Herv. Kerk zal blijven. Hij hoopte, dat de Synode in deze geest een uitspraak zal doen. Verder kwam prof. Severgn op tegen de gedachte, dat alleen de Staten-verta ling tot stand zou zijn gekomen met de Heilige Geest en de nieuwe ver taling niet. Immers God kan zelfs de goddeloze aan zich dienstbaar ma ken. Als voorzitter werd herkozen prof. dr. J. Severgn; in de vacature Gos- ünga (Utrecht) werd gekozen ds. W. L. Tukker van Delft In het meer openbare gedeelte der vergadering besprak ds. Boer de cri sis der midden-orthodoxie. Spreker betoogde, dat deze crisis al lang woedt als een oordeel Gods, maar dat ook in de gereformeerde gezindheid zich symptomen van verval voordoen. Voorts meende spreker, dat er t.av. de nieuwe kerkorde gebrek aan open hartigheid heeft bestaan jegens de Gereformeerde Bond. Men stond wel open voor critiek van links maar niet van rechts. De Gereformeerde Bond heeft zeker niet gevraagd om een nieuwe kerkorde en om een dienst boek, maar wel om gehoor. Wij zgn uit het midden van de kerk naar de rand gedrongen, aldus spreker, maar w|j willen beslist geen afscheiding en geen doleantie, want wg voelen ons één met de kerk. Haar schuld is onze schuld. NED. HERV. KERK. Beroepen te Poortvliet ds. Van Rozendaal te Lienden (Geld.). Nagekomen advertentie. Het Wooldhouse te Vlissingen vraagt voor direct FLINKEJONGE KELLNER Aanmelden na 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 17