NIEUWS UIT ZEELAND Zivin Zijpe VISSEL BEVELANDER! ZUID-BEVEJ AND VLISSINGSE SCHAAKCLUB BESTOND ZEVENTIG JAAR VRIJDAG 25 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEVOLKINGSONDERZOEK. Te Hoedekenskerke werd een ver gadering gehouden met de adspirant- huisbezoeksters en huisbezoekers, die de bevolking zullen inlichten over het komende bevolkingsonderzoek op de t.b.c. Na een welkomstwoord door de burgemeester gaf de heer A. C. van Nieuwenhuflsen uit Veere een uitvoe rige uiteenzetting over het onderzoek en beantwoordde enkele vragen. Voor zes Mei a.s. zullen alle wijken van Hoedekenskerke afgewerkt wor den door de huisbezoekers (sters). De heer M. Meertens bood aan om die genen, die niet aan het onderzoek kunnen deelnemen door invaliditeit of ziekte, gratis per auto te vervoe ren. Dit aanbod werd'onder dank aanvaard. Paviljoen voor zenuwzieken onder de kap. Plechtigheid in het Si. Josephzie- kenhuis te Vlissingen. ceider gemeld, zal het St. Josephziekenhuis te Vlissingen uitgebreid worden met een nieuw pa viljoen, waarin voorlopig zenuwzie ken ondergebracht zullen worden. Woensdagmiddag werd dit nieuwe paviljoen onder de kap gebracht. Dit feit werd met enige plechtigheid ge vierd en men legde daarbij ook sym bolisch de eerste steen. Dit nieuwe paviljoen, dat in de tuin is geplaatst, maar verbonden zal worden door een hal met het hoofd gebouw, zal plaats bieden aan 30 head0?- In geval van nood kunnen er zelfs 40 geplaatst worden. Het is de bedoeling, nu verwacht mag worden dat dank zij de vooruitgang der ge neeskunst het aantal zenuwpatiënten zal afnemen, dat in de toekomst ook andere met-zenuwpatiënten hier ver pleegd zullen worden. De leiding van dit paviljoen zal in handen komen van een hoofdzuster, die speciaal hiervoor is opgeleid. Eind Juni hoopt men met de bouw van dit paviljoen gereed te zijn. Het zal niet als een eenheid worden be schouwd, maar een onderdeel vormen van het grote ziekenhuis. Er zal ge- speciaal instrumentarium in worden aangebracht. Wanneer het paviljoen gereed zal zijn, zal men in Zuid-Ne derland bij de R.K. ziekenhuizen to- taal over vyf van deze paviljoens be schikken. De overige staan te Oss, Hulst, Breda en Maastricht. Bij de „eerste steenlegging" waren behalve het voltallig bestuur, zusters, verpleegsters, doktoren, vertegen woordigers der geestelijkheid .ook de uitvoerders en opzichters, alsmede architect en aannemers aanwezig De voorzittei', de heer A. 'van Nieuwland. bracht in zijn welkomst woord de prettige samenwerking naar voren en hoopte, dat het werk een vlot verloop mocht hebben. Pastoor C. A. Ouwendijk wenste hierna het personeel van het St. Jo- sephziekenhuis geluk met deze nieu we aanwinst. Deze plechtigheid, die uiteraard symbolisch was, werd geaccentueerd O.L. school te Domburg bestond 50 .laar. Te Domburg werd het 50-jarig be staan van de openbare lagere school gevierd, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, de raadsleden, het onderwijzend personeel van Oost- en Westkapelle, de inspecteur van het lager onderwijs, de heer A. A Leen- houts, talrijke ouders der schoolgaan de kinderen en een groot aantal ge nodigden. De feestavond stond onder leiding van de heer C. Geldof, voor zitter der oudercommissie. Mej. K. v. d. Putte, onderwijzeres aan de school, gaf een overzicht van de geschiede nis daarvan in de afgelopen halve eeuw. Dat de schoolkinderen hier al thans verstoken blijven van het no dige zonlicht, weet mej. v. a. Putte aan de bouwers in vroeger dagen, die er hieromtrent andere opvattingen op ria schenen te houden. Uit het verhaal van de onderwijzeres bleek verder, dat in geval van rampen de school ook voor andere doeleinden is ge bruikt. Zo bood het gebouw in 1914 onderdak aan de voor de oorlog uit geweken Belgen en werd het in 1918 tijdens de ernstige griepepidemie als ziekenhuis gebruikt. Tijdens de twee de wereldoorlog namen de Duitsers het gebouw natuurlijk voor zich in beslag. Na deze historische uiteenzet ting sprak burgemeester mr. W. J. E. Crommelin een opwekkend woord. Spreker verheugde zich er over, dat aan deze school gedurende 50 jaar zulk goed onderwijs is gegeven. Hij achtte dit van groot belang voor de gemeente en hoopte, dat in de toe komst het onderwijs in dezelfde geest zou worden gegeven. Het hoofd dei- school, de heer J. C. Steur, dankte de burgerij van Domburg voor de aan deze feestelijke viering verleende me dewerking. Hierna werd door de heer en mevrouw Soesman een speciaal voor deze gelegenheid geschreven operette opgevoerd door verschillende kinderen van de school. Zij brachten gebeurtenissen uit het schoolleven voor het voetlicht en mochten hier voor een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Aan de costumes, die de moe ders van de leerlingen hadden ver vaardigd, was de grootste zorg be steed. De jeugdige acteurs en actrices ontvingen bovendien een aardig aan denken en mevrouw Soesman werden bloemen aangeboden. Een dankwoord van de hèer C. Geldof aan alle mede werkenden vormde het slot van deze geslaagde herdenking, waarvan a.s. Zaterdag een reprise wordt gegeven. Goes DE RODE KRUIS-ACTIE. Het comité uit de Goese burgerij, i dat op zich heeft genomen om de Rode Kruis-campagne van 26 Mei tot 8 Juni a.s. te organiseren, is reeds druk doende om een en ander voor te be reiden. Vanzelfsprekend zal voor het welslagen van de inzameling, niet al leen de financiële medewerking, doch ook de hulp van zoveel mogelijk jon geren voor de collecte nodig zijn. Men hoopt, dat velen zich beschikbaar zul len stellen. In de jongste vergadering van het comité werd ook het idee geopperd om wederom een voetbalwedstrijd te organiseren tussen niet-voetballers. BRIDGE-DRIVE VER. VAN HUISVROUWEN. De afdeling Vlissingen van de Ne derlandse vereniging van Huisvrou wen hield in restaurant Unitas te Vlissingen een bridge-drive, waaraan deelgenomen werd door een aantal leden van de zusterafdellngen Middel burg en Goes. Het was een geani meerde middag. De uitslag luidt: le groep: N-Z 1. dames BosshardtMets (Vlissingen), 2. dames StoppelenburgBraak (Vlissingen), O-W 1. dames Nijzink Scheepstra (Goes), 2. dames Colen brander-v. d. Berg (Goes). 2e groep: N-Z 1. dames .MazureTer Weer (Middelburg), 2. dames Priester Laernoes (Vlissingen), O-W 1. dames Polderman (VlissingenMiddelburg), 2. dames Sorgedragerdu Gardein, (Vlissingen). NED. CHR. VROUWENBOND. In de bijeenkomst van de Ned. Chi. Vrouwenbond afd. Goes in de Prins van Oranje, vertelde Woensdagavond mej. Le Cointre uit Middelburg over haar reis naar Zuid-Afrika. Zij gaf hierbij haar indruk en belevenissen daar opgedaan. Aan het eind van de causerie werden verschillende vragen gesteld die de spreekster op duidelijke wijze beantwoordde. Geheel in de sfeer van het onderwerp, werden de liederen in de Z.-xAfrikaanse taal ge zongen. Biezelinge KORPS LUCHTWACHTDIENST. Het plan bestaat in het kader van de luchtverdediging te Biezeling. een post te vestigen van het korps Lucht wachtdienst. Hiervoor zijn een 16-tal vrijwilligers nodig uit de gemeente Kapelle. In een daarvoor speciaal belegde samenkomst in het gemeentehuis, ga ven zich reeds S personen op. Nadat burgemeester H. G. van Suylekom eerst een inleidend woord had ge sproken, werd verder nog het woord gevoerd door de heer Banning, luite nant van het korps luchtwachtdienst. Krabbendijke PROGRAMMA ORANJEVERENIGING. Ook de Oranjevereniging te Krab bendijke heeft thans een programma opgesteld voor de viering van de ko mende Koninginneverjaardag. Op 30 April zal de plaatselijke fanfare „Con- coi'dia" een concert geven. Op 5 Mei wordt om 1.30 uur een ringryderij te paard georganiseerd, van 2.30 tot 4 uur zijn er voetbalwedstrijden en om I 7.30 uur zal een feestavond worden aangeboden in een der hallen van de veiling. De avond van de 3e Mei zal om 7.30 uur een stille omgang worden gemaakt naar de monumenten op de begraafplaatsen. RAAD HOEDEKENSKERKE Wethouder benoemd. De raad van Hoedekenskerke kwam in openbare vergadering bijeen. Aangezien door de vervulling van de burgemeestersvacature het man daat van de tijdelijk benoemde wet houder Lous is geëindigd en wethou der Beulens zijn mandaat beschikbaar stelde, teneinde de verhouding in de raad zo zuiver mogelijk weerspiegeld te zien in het dagelijks bestuur, werd overgegaan tot benoeming van een tweede wethouder. Met vier van de zeven stemmen werd de heer L. Lous (WD) benoemd tot wethouder. Twee stemmen ware nblanco en één stem werd uitgebracht op de heer J. C. J. Boone. Wethouder Lous verklaarde, onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen, zijn benoeming te willen aanvaarden. Een verzoekschrift om het wacht lokaal „Schelde-oever" aan te merken als buitengewone inrichting van maat schappelijk verkeer, werd afgewezen met drie stemmen tegen en twee ont houdingen. Vóór stemden de heren Lous en Menheere. Van de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten is bericht ingekomen, dat f 4000,uit de voorkeurslening van de Nationale woningbouwleningen voor déze gemeente is bestemd. Dit bedrag werd onder dank aanvaard. De lopende pacht der volkstuintjes werd 'met één jaar verlengd. Aan de orde was voorts het slui tingsuur der café's. Dit is bepaald op 10 uur. De bedrijfshoréca verzocht het sluitingsuur te bepalen op 11 uur. Na uitvoerige bespreking werd dit ver zoekschrift afgewezen met 5 tegen 2 stemmen. Vóór stemden de heren Lous en Menheere. Daarna werd besloten het sluitingsuur op weekdagen t< brengen op 10.30 uur en op Zaterda gen en Zqndagen te handhaven op 10 uur. Vóór stemden vier leden, tegen twee leden, te weten de heren Lous en Boone terwijl de heer A. Menhee re zich van stemming onthield. Besloten werd, na uitvoeringe toe lichting van de voorzitter, de gemeen schappelijke regeling streekziekenhuis te Goes, aan te nemen. De heer Boone stemde tegen. Eveneens werd besloten subsidie te verleenen aan de Hervormde Stichting voor Maatschappelijk en Gezinswerk, overeenkomstig het voorgestelde per centage. Tegen stemde de heer Boone. Na vaststelling van een aantal pen sioensgrondslagen, begrotingswijzigin gen en een ziektekostenvergoeding aan een deel van het gemeenteperso- neel, een vergoeding ex art. 101 der lager-onderwijswet 1920, werd de voorzitter met algemene stemmen be noemd tot ambtenaar van de burger lijke stand. Bij de rondvraag verzocht de heer Boone o.a. geen pressie te doen uit oefenen op de inwoners bij het ko mende bevolkingsonderzoek op t.b.c. De voorzitter lichtte toe, dat ieder zal worden ingelicht over doel en strek king van het onderzoek, terwijl de uiteindelijke beslissing vanzelfspre kend bij de inwoners berust. WALCHEREN Middelburg AUTOBOTSING Materiële schade werd aangericht bij een botsing tussen een vrachtauto en een truck met oplegger op de Loskade te Middelburg. De bestuur der van de vrachtauto, welke met stenen geladen werd, bemerkte bij het achteruitrijden niet tijdig de na derende truck. NOORD-BEVELAND Wissek'erke GEMEENTE-AVOND. Te Wissekefke werd door de Her vormde Kerk een gemeente-avond gehouden onder leiding van ds. C. Boonstra, Ouderling C. Louwerse gaf een uiteenzetting over de nieuwe kerkorde, het werk van de kerkeraad en de jeugdcommissie. De heer H. van Elven gaf een overzicht over het werk der diaconie in het afgelopen jaar en de president-kerkvoogd, de heer Jac. Dieleman, vertelde een en ander over het financieel beheer. Ds. Boonstra behandelde de nieuwe bij belvertaling. Nadat enkele vragen waren gesteld en beantwoord werd de geslaagde bijeenkomst besloten. FILMS IN ZEELAND Het leven Yan Beethoven. In zijn serie culturele voorstellingen bracht het Grand-theater te Goes Don derdagavond een oude muziekfilm te rug, die echter nog niet aan betekenis heeft ingeboet. De muziekminnaar staat krachtens zijn ervaringen wat huiverig tegenover verfilmde compo nistenlevens, maar in dit geval bleek de argwaan voorbarig te zijn, want deze aan Ludwig von Beethoven ge wijde rolprent ontpopte zich al een serieus gemaakt werkstuk, waarin angstvallig alle kitsch is vermeden en dat een eerlijke indruk maakte. Marktberichten VEILING ST. MAARTENSDIJK. 24 April: Tarwe 2324. Gerst 3435. Haver 2728. KI. erwten 55. Schokkers 65. Br. bonen 2935. Koolzaad 55, Maan zaad 85. VEILING BERGEN OP ZOOM. 23 April. Rabarber 412; sla 812; spi nazie 8—13; witlof A 17—34; idem B 16— 21; prei 8—10; Bloemkool A 41—58; idem B 28—41; idem C 12—21; radijs 5—11; Witte kool 12. Asperges aanvoer: 1500 kg.; kwaliteit AA 28—34; idem A lfr-32; idem B 14— 26; idem C 610 (per ons); aardbeien 8—16 p. stuk. Waar zijn onze schepen Amstelkerk p. 24 Wight n. IJmuiaen. Alpherat p. 24 Lizard n. Amsterdam. Arnedijk 23 nam. te Hamburg. Cheshire p. 22 nam. Perim n. R'dam. Duiven dijk 23 v. Bremen n. Antwerpen. Delft 23 v. A'dam n. Hamburg. Joh. v. Oldenbarnevelt 24 ie Amsterdam. Leuvekérk 24 te Amsterdam. Overijssel p. 23 Wight n. Charleston. Plato 24 te Genua. Sommelsdijk 24 te Antwerpen. IJssel 24 te Antwerpen. Aldabi 24 te Rotterdam. Alhena p. 24 Boa Vista n. Antwerpen. Farmsum 23 te Vlaardingen. Grootekerk 24 te Rotterdam. Lindekerk 24 te Hamburg. Laurenskerk 24 te Rotterdam. Ootmarsum 23 te Rotterdam. Stad Leiden 24 te Rotterdam. Strabo 24 te Rotterdam. Ena 29 te Rotterdam verwacht. i A'dam 22 n.m. v. Aruba n. Pernis. Tibia 23 v. Port Said n. Pernis. Truman over zijn ingrijpen in de staalindustrie Voorbeelden uit verleden President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie een nadere verklaring gegeven van zijn ingrijpen in de staalindustrie. Amerika, aldus de president, vindt zich nog steeds in een nood toestand en er moest worden voorko men, dat de legers van de V.N. In Korea in de rug geschoten worden. Dat kon slechts geschieden door een zo groot mogelijke productie van staai en ^mdere noodzakelijke dingen. Vervolgens haalde Truman enkele niet eerder bekendgemaakte voorbeel den van na-oorlogse diplomatie aan toen hij sprak over de noodbevoegd- heden waarover een Amerikaanse president beschikt en op grond waar van hij onlangs de staalindustrie heeft opgevorderd. Truman vertelde, dat hij op 6 Maart. 1946 een nota aan de Russische regering had gezonden, waarna de Russen hun troepen in Mei 1946 uit Perzië terugtrokken. Ook sprak hij over een aan Joego slavië gezonden waarschuwing in '46, nadat hy gehoord had, dat Joego slavië zich van Triëst' had meester willen maken. Eisenhower had toen opdracht gekregen drie divisies "naar Noord-Italië te zenden en de Ameri kaanse vloot naar de Adriatischc Zee. Confectiefabriek te Helmond uitgebrand Te Helmond is Donderdagavond een confectiefabriek volkomen uitge brand. Een dertigtal machines en de gehele voorraad textlelgoederen gin gen door het vuur verloren. De to tale schade wordt op ruim een ton geschat. In het bedrijf, waar een 20-tal meisjes werkzaam was, waren op dat ogenblik ook militaire orders in uitvoering. SCHEEPVAART DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Gepasseerd op 23 April. Rodolphe Hal- Ier, Dietz. Costi, Cauwenbergh. Custom, Cauwenbergh. Capria, Asmacher. Hen- mar, Smit. Geertruida. Bevelander. Ex press 38, Swartjes. Tiny, Foekens. Alpha, Beenen. Cramant, Mares. Chateau Yquem, Bastiaanse. Harma, de Bruijn. Liberty, van Oosten. Cumieres, Hoch. Riesling. Adrichem. Pomerol, Fuchs. Gerdi, de Bot. Tunisia, Bruijnsma. allen naar Rot terdam. Fransisca, Muller. Dordrecht 7. Blok. Albatros. Verbiest. Oosterschelde. Marlusse. Vaals. Ritmeester. Rio, Looff, allen naar Amsterdam. Wilh. Hö- fer, Holtmann. Lloyd 6, Keiler. Anjou. Bock- Vrcdeburg, Pauwels. Rupel, v. d WieL Robert. Maas. allen naar Dordrecht Corjo, Stravers. De Laak, de Loof, bei den naar Geertruidenberg. Vios. Bastiaan se, naar Dongen. Verandering. Rijkers, naar Werkendam. Dordrecht 5, Theunisse. naar Deventer. Dacapo. Bouman, naar Zwolle. Vertrouwen, Theunisse, naar Delft. Adriana 2, v. d. Linde, naar Al- blasserdam. Scheldezonen, de Koning, naar Kerkdriel. Noordster, Oostland, naar Helmond. Pro Pitria, Bosma,.-naar. Gro ningen, Luctor, v. d. Adel,, naar Amster dam. Anna, Kièboom, naar Den Haag:. Persia, Bom. Bern, Dodcie. Fragri, Mooy. Holterberg, van Strien. Carl Geldner, Rie. mens. Express 28, de Rover. Express 55. 1. Stad. allen naar Basel. Pommard, Blanken. Sanara 118, van Geyn, beiden naar Straatsburg. Stad Namen; Kraus. Louise, van Eersel. WTAG 136. Runkei. Munster, Krallmann. Liane. Weisbarth. Dakota, Schott, allen naar Duitsland. Bern, Dodde, naar Basel. Doris Haller, Kregting. Olievos 4, Volk. Vlissingen, Breur. Clementine, Broekaart. Joma, van Meel. Linquenda, Versluis. Gruno, den Braber Polonia, Maasbommel. Westvalk, Westers. Centrust 2, Verhoeven. Butania d. Heuvel. Valkyrie, Waardenberg Italia, Radema. Frederic, Joos. Arabia, v. Stroom. Dabnatia, Wilting. Brugg, Klarenaar. Knollendam, Dulnmeyer. Tijd stroom, Hamete. Vinotra XI. Carpentier. Full Speed, Koenen. Wilhelming, Houben. Haringvliet, Keijzer. Adriaan, van Doo- dewaard. Stad Amsterdam 7, Korstanje. Revenue, Stoutjesdijk. Butania 2, Zwart* bol. Hispanla, Pauwels. Zwerver, Jute. Arne, Snijijders. Jeanne, Theys. Beta, Mooy. Elan, Oudakker. Mecklenburg, Rusdorf. Rival, Haan. Ne'ska 4. Blom, Han. Kurier 7, Wickert. Lenie, de Witte. Mevo, Mooy. Avize, Deck. Nuits, v. DrieL Pontet Canet, Schott Chablis, Hermann. Dameo 6, Janssen. Adrianus, v. d. Rij ken. Jaco, Goumare. Jantina, Kommen. Markstein, Jacobs, allen naar België. ,J)E OUDE VUSSINGSCHE" VERJAART Helaas staan de degradatie-wedstrijden voor de deur. De VUssingse Schaakclub bereikte deze week de leeftyd der sterken, /ij bestond namelijk zeventig jaar en dat is een vermelding waard. Met als geboortejaar 1882 is dc Vlissiiigsc Schaakclub een der oudsten In ons land. De club Jieeft een rijke historie en men zou dan ook verwachten, dat het archief een schat van gegevens moest bevatten. .Helaas zijn alle beschei den in de tweede wereldoorlog verloren gegaan. Toch is er nog wel iets bekend over de geschiedenis van de VUssingse Schaakclub of, zoals zh ook wel ge noemd wordt de „Oude Vlisslngsche". In 1861 ontstond indirect uit dc schaakvereniging „Reunion sans fin" het ..Schaakcollege Vlissingen", later „Vlissingse Schaakclub", die echter pas in 1882 het karakter van een schaakvereniging kreeg. De eerste jaren ua de oprichting bestond de club louter uit spelers, die wel met ernstige gezichten over het schaakbord zaten te turen, maar niet veel benul van schaken hadden en maar een beetje met de stukken speelden. Er waren enkele goede scha kers, zoals de heren de Konink en Eatten.maar daarbij bleef het. Wel trachtte de heer Halbertsma, eertijds femeente-architect van Vlissingen, e spelers wat spelbegrip bii te bren gen. doch zonder succes. Men be schouwde de speelavond meer als een „uitje". VIER KEER VERHUISD. De leden van de schaakclub hebben niet altijd in café Kiviet gespeeld. Men is nogal eens verhuisd. Eerst schaakten ae Vlissingers in het voor zaaltje van 't Concertgebouw, rechts van de ingang, daarna in de Oude Vriendschap. Hotel Coomans en Brit- tannia, om tenslotte bij Vermeesch (later Kiviet) terecht te komen. VREUGDE EN LEED. Langzamerhand ging echter de VAN TOT In de landbouwschool te Terneuzen werd onder leiding van mej. C.H^ak een bijeenkomst gehouden voor de le- leden van de afdeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van het Landbouwjongeren- genootschap. Tijdens de geanimeerde avond, die door de leden zelf werd ver zorgd, werd o.a. voor de meisjes-leden bakwedstrijd gehouden. Bij beschikking van de minister van O., IC. en W. is benoemd lot leraar in vaste dienst aan de afdeling R.H.B.S. van het Openbaar Lyceum en de daaraan verbonden Rijks Middelbare school voor meisjes te Goes, de heer E. J. Polak, thans tijdelijk leraar aan die schooL De Paascollecte voor de zending, ge houden in de Ned. Herv. kerk te Grijps- kerke heeft f 171,16 opgebracht. In de gemeente St. Annaland bracht de Emmabloemcollecte f 105,op. Woensdagavond 30 April a.s. zal de muziekvereniging „Apollo" tc Sluis op de markt een concert geven ter gelegen heid van dc verjaardag van H.M. de Ko ningin. De toneelgroep van dc Nederlandse onderwijzersvereniging geeft vanavond te Schoondijke een opvoering van het to neelstuk „Tot wederdienst bereid", ten bate van de plaatselijke afdeling voor Volksonderwijs. Het gemeentebestuur van Sluis heeft uitgegeven een reclameplaat, voorstellen de Jantje van Sluis De betreffende plaat zal in grote aantallen over de diverse reisbureaux langs de Belgische kust wor den verspreid. Op Woensdag 7 Mei a.s. zal het eclit- paar J. F. Hermansvan Morrelgem te Sluis zijn vijftigjarige bruiloft vieren. In de gemeente Duivendijke is op het klauwzeer geweken. In deze gemeente, waar dertien veestapels door de gevrees de ziekte werden aangetast, zijn thans de kentekenen op de hekken der boer derijen verwijderd. Voor het te Den Haafc gehouden schrif telijk examen gemeenteadministratie I slaagde de heer J. Kakebeeke, ambtenaar ter secretarie van Borssele. In een P.Z.Ct. bericht van 23 April handelend over schoolkorfbalwedstrijden is sprake van de handelsavondschool te Middelburg. Wij haasten ons dit recht te zetten: de handelsdagschool werd bedoeld. Te Amsterdam slaagden voor het exa men coupeuse, de dames F. v. d. Hoven en P. Kooman te Oostkapelle en D. Brus- ket en A. Kattenberg te Goes. De president-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Wemeldinge, de heer Jac. Wabeke Az., heeft wegens hoge leeftijd als zodanig ontslag genomen. De schoolkinderen uit de hoogste klas sen te Oosterland hebben het verkeers- examen afgelegd. D. Heijboer, C. Goud zwaard en Joh. Goudzwaard, leerlingen van de O.L. school, mochten een diploma j in ontvangst nemen. De Paascollecte welke in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse werd gehouden leverde f 333.— op. Voor de Oorlogsgravenstichting werd door een collecte in de gemeente Oud- Vossemeer 72,25 bijeengebracht. Te Krabbendijke werd door het Ne derlandse Rode Kruis een bloedplasma- avond georganiseerd. 116 donors stonden hun bloed af voor het goede doeL De Paascollecte voor de Hervormde Generale Synode bracht te Driewegen- Ovezande in totaal f 196.90 op. De Emmabloemcollecte te St. Maar ogenblik het gevaar voor mond- en tens dijk bracht f 177.83 op. Krijgen Mussert aanhan gers geld uit Duitsland Het Tweede Kamerlid Wagenaar (CPN) heeft aan de ministers van binnenlandse zaken, van justitie en van buitenlandse zaken schriftelijk enkele vragen gesteld over de zg. stichting oud-politieke-delinquenten die voorbereidingen heeft getroffen om by de opening van het Amster dam-Rijnkanaal bepaalde manifesta ties te organiseren, waarin hulde zal worden gebracht aan de geëxecuteer de leider van de voormalige N.S.B., ir. A. Mussert. Deze stichting heeft hiertoe reeds 10.000 fotokaarten van Mussert laten drukken. Er zijn in vele steden afde lingen van deze stichting gevormd- De heer Wagenaar wil nu weten of het juist is dat de stichting oud-poli tieke delinquenten contact onderhoudt met de West-Duitse regering en dat 'zy daarvan financiële steun ont vangt. Deze stichting heeft op 6 Februari jl. een vergadering te Amsterdam ge houden in gebouw Westeinde waar de sprekers o.m. zeiden: „Wij kunnen op de volledige steun .van Duitsland rekenen" en ..Over vijf jaar hebben we een Anton Mussert- tehuis op dé Veluwe. Daar zullen on ze geestverwanten, die aan het Oost front werden gewond, door geestver wanten worden verzorgd" en „Poli tioneel kunnen wij geen vereniging zijn met leden, daarom zijn wij een stichting met begunstigers en deel nemers'7 en „Wij zullen de Joden aan het verstand brengen, wat onze plaats is in dit land"? Tien doden in Menton. In Menton (bij Nice) zijn tien per sonen om het leven gekomen, doordat ongeveer 20 huizen zijn ingestort. De instortingen ontstonden door over stroming, van drie rivieren. Op ver schillende plaatsen stond het over stromingswater anderhalve meter hoog. Ongeveer 200 personen werden ge ëvacueerd. Een huis op een heuvel stortte omlaag. Het Amerikaanse oorlogschip „Step hen Topper" heeft een vrouw gere'd, die ongeveer 300 meter zeewaarts af gedreven was. Men neemt aan, dat nog tien perso nen vermist worden. Elf mensen raakteó gewond. Harde noten over kamp te Oirschot. (slot van pagina 1). Bij de behandeling van het wetsont werp tot het verlenen van een Rijks bijdrage ten behoeve van de uitvoe ring van een pensioenregeling vóór de opvarenden van de Nederlandse Koopvaardijvloot wensten de heren Suurhoff (P.v.d.A.), Hoogcarspel van de CPN en Fokkema van de AR te weten of de regering haar belofte zal nakomen, harerzijds voor de invoe ring van een bevredigende pensioen regeling te zorgen als de organisaties van werkgevers en werknemers in de koopvaardij niet tot overeenstemming kunnen komen over de oprichting van een bedrijfspensioenfonds. De staats secretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, di". van Rhijn, meende dat de heren spoken zagen. Er zijn onder handelingen tussen de organisaties gaande en hij had vertrouwen, dat deze met succes bekroond zullen wor den. Maar alsJa, als de onderhan delingen mochten mislukken, dan zal de regering het uiterste doen om van haar kant een regeling tot stand te brengen. SCHOOLGELD. Tenslotte hield de Kamer zich nog geruime tijd bezig met het tijdelijk besluit schoolgeld lager onderwijs 1945. waarbij het de heer Peters van de K.V.P., die rekende op een spoe dige totstandkoming van een defini tieve regeling genoegen deed, dat re ductie aan gezinnen met meer kinde ren zullen worden toegestaan eh de heer van Sleen van de P.v.d.A. allerlei bedenkingen had en zijn stokpaardje van kosteloos onderwijs voor iedereeD van stal haalde. De Kamer zal 6 Mei weer bijeenko men. sneelstcrkte van dc schakers vooruit. Wei verloor Vlissingen bijna steeds van Middelburg en Goes, maar daar kwam later verandering in. In 1947 werd eindelijk het kampioenschap ven de groep Zuid-BevelandWalcheren behaald. Toch moest bij de wedstrij den om het Zeeuws kampioenschap de eer aan Terneuzen worden gegund. Dit jaar juist in het jaar van het 70-jarig bestaan moet Vlissingen helaas degradatiewedstrijden spelen. Er zal aan dit jubileum geen grote receptie verbonden zijn. Het bestuur vona het beter nog vijf Jaar tc wach ten. Wel werd het feit in intieme kring herdacht. Bruiloftsgast redde gezin van kolendampvergiftiging Halfbedwelmde yrouw kon nog om hulp roepen In de nacht van Woensdag op Don derdag heeft zich in Hardinxveld een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan een moeder en vier kinderen het leven had kunnen kosten, indien er in het belendende perceel geen bruiloft was gevierd. De moeder voelde zich des avonds reeds onwel, maar bespeurde niets van ko lendamp. Zij ging naar bed, doch kon de slaap niet vatton wegens hoofdpijn. Op het nippertje drong het tot haar door, dat kolendamp dc oor zaak kon zyn. Zij strompelde naar de deur en kon nog juist om hulp roe pen voor zjj bewusteloos raakte. Het was toen middernacht. Toevallig werd liet geroep gehoord door ccn bruiloftsgast, die zich even uit de nabij gelegen feestzaal had verwij derd. Er werd hulp gehaald en bin nen vijf minuten .was een dqkter ter plaatse. De vier kinderen werden di rect bij de buren ondergebracht en de moeder moest naar het ziekenhuis ln Dordrecht vervoerd worden. KERKNIEUWS NED. HERV. PREDIKANTEN BIJEEN In de Handelsbeurs te Utrecht werd Donderdag de slotzitting van dc Ned. Herv. predikantenvergadering gehouden. In het moderamen der Ned. Herv., precükanteavcreniging werden gekozen: in de vacature prof. dr. W. C.' van TJhriik te BHthoven: prof. dr. E. L. Smelik te Amsterdam; in de vacature ds. W. A. Zeydner te Rotterdam: ds. J. E. Uitman* te Gro ningen; in de vacature dr. H. v. d. Linde: ds. H. C. Touw Utrecht; in de vacature dr. C. Brouwer te Utrecht: dr. H. C. Schroten te Rotterdam- Charlois en in de vacature ds. G. C. Schellenberg te Markelo: ds. A. de- Ridder te Gennep. Ds. H. J. Franken, zendingspredi kant. hield vervolgens een rede, waar in hij de verantwoordelijkheid van de Westerse samenleving voor de ande re werelddelen besprak. Verreweg de meest kritieke situatie ligt in de con troverse van 't Westen met de com munistische gebieden. Het Westen geraakt hierdoor ln steeds groter moeilijkheden. GEREFORMEERDE BOND In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht vergader de Donderdag de „Gereformeerde Bond tot verbreiding en verdediging van de Waarheid in de Nederlandse Hervormde Kerk onder voorzitter schap van prof, dr. J. Severijn. Deze besprak in zijn openingswoord de wens uit, dat de Staten-vertallng als officiële vertaling op de kansels van de Ned. Herv. ï'erk zal blijven. Hij hoopte, dat de t fnode ln deze geest een uitspraak ...,j doen. Verder kwam prof. Severijn op tegen de gedachte, dat alleen de Staten-verta- ling iot stand zou zyn gekomen mei de Heilige Geest en de nieuwe ver taling niet.Immers God lean zelfs de goddeloze aan zich dienstbaar ma ken. Als voorzitter werd herkozen prof. dr. J. Severijn; in de vacature G-s- linga (Utrecht) werd gekozen ds. -W. L. Tukker van Delft. In het meer openbare gedeelte der vergadering besprak ds. Boer de cri sis der midden-orthodoxie. Spreker betoogde, dat deze crisis al lang woedt als een oordeel Gods. maar dat ook in de gereformeerde gezindheid zich symptomen van verval voordoen. Voorts meende spreker, dat er t.a.v. de nieuwe kerkorde gebrek aan open hartigheid heeft bestaan jegens de Gereformeerde Bond. Men stond wel open voor critiek van links maar niet van rechts. De Gereformeerde Bond heeft zeker niet gevraagd om een nieuwe kerkorde en om een dienst boek, maar wel om gehoor. Wij zijn uit het midden van dc kerk naar de rand gedrongen, aldus spreker, maar wij willen beslist geen afscheiding en geen doleantie, want wij voelen ons één met de kerk. Haar schuld Is onze schuld. NED. HERV. KERK. Beroepen te Poortvliet ds. Van Rozendaal te Lienden (Geld.). Nagekomen advertentie. Het Wooldhouse te Vlissingen vraagt voor direct FLINKE, JONGE KELLNER Aanmelden na S uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13