Plattelandsvrouwen organiseren grote tentoonstelling Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk BOEK TENTOONSTELLING DE SUIKER OPENT HAAR POORTEN DONDERDAG 24 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 „WONING EN KLEDING VOOR ONS" Ter gelegenheid van de eerste agrarische vakbeurs (Van onze speciale verslaggever). Utrecht, April. De plattelandsvrouwen, verenigd in de Nederlandse bond van Plattelandsvrouwen, de Bond van Christelijke Boerinnen, Boerendoch ters en plattelandsvrouwen en- meisjes in Nederland en de Katholieke bon den van plattelandsvrouwen, hebben een verheugend initiatief getoond. Op 1 Mei a.s. des morgens om 9 uur zal de minister van landbouw, vissery en voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, de eerste internationale beurs voor landbouw, zuivel, visserij en techniek, die in Utrecht gehouden wordt, openen. „Wij moeten van de party zyn", dachten de vrouwen, en zy zullen er zyn: met de tentoonstelling „Woning en kleding voor ons". Tot nu toe was er aan de Neder landse jaarbeurs in het najsfer tel kenmale een grote agrarische afde ling verbonden. Velen hadden deze de monstratie van wat er op agrarisch gebied in Nederland te koop is liever in het voorjaar gezien en bovendien op een aparte beurs. De directie van de Nederlandse jaarbeurs is voor de ze wens niet doof gebleven en zo zal dus van 1 t.m. 7 Mei de eerste zelf standige agrarische beurs in Utrecht gehouden worden. REEDS EERDER ACTIEF. De plattelandsvrouwen hebben zich al eens eerder niet onbetuigd gelaten. Verleden jaar organiseerden zij een reizende mode-show door Nederland; er bleek allerwegen grote belangstel ling voor te bestaan. Aangemoedigd door dit succes is men op het denk beeld gekomen ter gelegenheid van de vakbeurs voor de boeren een tentoon stelling in te richten, die speciaal voor de plattelandsvrouwen van groot be lang is, maar die ook heel wat platte landsmannen en waarschijnlijk zelfs stadsvrouwen niet onverschillig voor bij zullen gaan. Want zoals de naam van de expositie al zegt, zal er uit gebreid te zien zijn, hoe men op het platteland zijn woning het best, het smaakvolst en het doelmatigst kan inrichten en tevens, hoe de platte landsvrouwen zich het best kunnen kleden. GEEN NAMAAK-ANTIEK. De organiserende verenigingen zijn zo verstandig geweest niet aan de fa brikanten over te laten, wat zij de belanghebbenden op de tentoonstelling willen voorzetten. Allerlei namaak- 1 antieke meubels zijn wel heel aardig,1 doch daarop zit men op het platteland toch niet in de eerste plaats te wach ten. Men wenste veel eigen-tijdse meu- 240 Op cleze plaats hebben we aan de tijdrekening reeds menig woordje ge wijd en nu Pasen juist achter de rug is kunnen we de wetenswaardigheden, die zich om dit vraagstuk groeperen, nog wel met enkele uitbreiden. Wij beginnen ons jaar met 1 Janu ari, de eerste dag van een nieuwe maand. Dat is logisch en practisch. We volgen hierin de Romeinen na, die op die dag nogal losbandige feesten vier den, de Saturnaliën, zodat van kerke lijke zijde in de eerste eeuwen na Chr. het jaarbegin werd gesteld op 25 De cember. Eigenlijk was dat nog logi scher, want als men de jaartelling be gint van af de geboorte van Christus, dient men ook het jaar daarmede te laten aanvangen. Op de redelijkheid hiervan was dus niets af te dingen, maar in de practijk bleek het jaarbe gin, midden in de maand December, toch wel buitengewoon onhandig. Zo kwam men toch weer op 1 Januari te recht. Maar onder Karei de Grote liet men de Nieuw jaarsdag weer op Kerst mis vallen en nadien is het geharre war eigenlijk pas goed begonnen. Want nóg consequenter is' het om het jaar te laten aanvangen met Maria Boodschap, dus op 25 Maart. Dit leid de tegen het einde van de 11de eeuw in Frankrijk tot een andere nieuwig heid: men ving het jaar aan met Pa sen, zijnde het belangrijkste kerkelij ke feest omstreeks die 25ste Maart. Deze Paasstijl heeft grote opgang ge maakt, zodat men sinds ongeveer 1100 overal daarmede rekening moet hou den. Onhandiger aanvang dan Pasen is welhaast niet denkbaar. Immers, dit is een bewegelijk feest, zodat het jaar- begin op 35 verschillende data kan vallen. Als het nu treft, dat Pasen in het ene jaar vroeg valt en in het vol gende jaar laat, dan krijgt men ver schillende data dubbel. Pasen viel in 1-315 op 23 Maart, in 1316 echter op 11 April, zodat het Paasjaar 1315 niet minder dan 19 dagen méér telde dan een gewoon jaar. Alle mensen die deze tijdrekening gebruikten en wier ge boortedatum viel lussen 23 Maart en 10 April, waren dus in 1315 tweemaal jarig. Het Paasjaar 1316, dat op 11 April aanving, eindigde op de eerst volgende 2 April. De tussen 3 April en 10 April vallende verjaardagen, kwamen dus in het Paasjaar 1316 niet op de lijst der gelukkigen voor! En dergelijke gebeurtenissen waren regel in die tijden. Nog Karei V dateerde met Paasbe- gin, maar in de Spaanse Nederlanden werd door een besluit van Philips II in 1575 bepaald, dat voortaan het jaar met 1 Januari zou aanvangen. Hoewel wij in de Noordelijke Nederlanden in die jaren erg boos waren op Philips, werd dit voorbeeld toch spoedig door ons nagevolgd. Deze verhandeling brengt ons in herinnering, dat wij U een middeltje aan de hand zouden doen, waarmee U zelfstandig dus zonder hulp van een kalender kunt berekenen op welke dag Pasen het volgend jaar of de volgende 100 jaren valt H. Pétillon. beien, geen kunst, en ook geen kitsch en daarom heeft men de industrieën verzocht met bepaalde voorwerpen te komen, waarbij geprobeerd is een op lossing te vinden voor de voornaam ste problemen, die zich bij de vernieu wing van het interieur voordoen. Zo zal er te zien zijn, een zitkamer, een jongens- en een meisjeskamer, een huiskamer, een kinderspeelkamer met naai- en strijkgelegenheid, een een voudige woonkeuken, een zitkamer waarbij met de mogelijkheden van te levisie is gerekend, een kamer uit een Groningse boerderij, een woonkeuken met speelruimte, een zolderflat, een slaapkamer, een combinatie van woon- en eetkamer, een gedeelte uit een Noord-Hollandse boerderij, waarbij de opkamer bij de zitkamer is getrokken en de bedsteden worden vervangen door slaapkamers uitgerust met sani taire installaties. Voorts zullen enkele voorbeelden gegeven worden van de mogelijkheden van het opfrissen van verouderde meubelen. Er komen alleen gangbare meu belen, die in de streek van inwo ning verkrijgbaar zyn. Teneinde de bezoekers te kunnen inlichten over de plaats, waar men bepaalde arti kelen kan kopen en over de juiste inrichting van een woning, zal op de expositie een bureau van de vrouwenorganisatie gevestigd wor den, waar ieder die daaraan be hoefte lieeft terecht kan. KLEDING. Voor de afdeling kleding is een aan tal firma's uitgenodigd om volgens de richtlijnen van de plattelandsvrouwen mee te doen aan demonstraties op het gebied van de kleding. De plattelands vrouwen zelf zullen op het podium tonen, hoe men goed en smaakvol ge kleed kan gaan. Zij hebben niet de mannequin-maat, maar laten aan haar zusters zien. hoe het kan en wanneer Koningin Juliana en Prins Bern. hard poseerden in gala-toilet voor de fotografen. op coupe, kwaliteit en kleur gelet wordt en wanneer men er acht op slaat, wat bij elkaar gedragen kan worden. Er zullen o.m. worden gede monstreerd natuurlyk japonnen, ver der avondkleding, mantels, regenman tels, mantelpakken e.d. De aanvulling van de linnenkast is niet vergeten; de wolindustrie is ver tegenwoordigd en een schoenenshow zal de plattelandsvrouwen tonen, welk schoeisel ze kunnen dragen. Tenslotte zal de vakgroep „Electriciteitsbedrij- ven" demonstreren met apparaten voor koken en bakken. Aan de tentoonstelling „Woning en kleding voor ons" die door mevrouw Mansholt geopend zal worden, nemen 77 industrieën deel. Tezamen zullen zij in de hallen L. en P. op het Croe- selaanterrein bijna 2500 m2 bezetten. De afdeling kleding alleen neemt ruim 1100 m2 in beslag. Dc werkzaamheden «sin de Oosthaven te Breskens zyn in volle gang. Rijkswaterstaat brengt hier o.m. een stalen damwand aan van 290 meter lengte en wanneer liet omvangrijke karwei in zyn geheel voltooid zal zijn- kan Breskens bogen op een uitstekend geoutilleerde vissershaven! „SUIKER VERZOET HET LEVEN Demonstratie van kracht en vertrouwen in de toekomst. „Suiker verzoet het leven en geeft aan vele handen arbeid. In ons land zijn 40.000 personen werkzaam in de suiker en de suikerverwerkende in dustrie. Aan arbeidsloon wordt 15 millioen gulden uitbetaald. De suiker, bietenopbrengst bedraagt jaarlijks 2.400.000 ton, waaruit 35.000 ton witte suiker wordt geproduceerd". Aldus de voorzitter van het organisatiecomité, de heer Joh. Leyds, in zijn begroetingswoord tot de vele belangstellenden op de internationale tentoonstelling ,,De Suiker" in bet ItAI-gebouw te Amsterdam, welke Woensdag door de secretaris-generaal van bet ministe rie van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening, mr. J. Th. Bonnerman. officieel werd geopend. Het gebied, dat door deze ten toonstelling wordt bestreken brengt ons onder de indruk van de rol die de suiker in de hedendaagse volks huishouding speelt, aldus mr. Bon nerman in zijn openingsrede. De achter ons liggende honderd jaar bracht ons naast een grote uit breiding van de 'suikerrietcultuur in tropische streken, de opkomst van de teelt van suikerbieten in gebieden met een gematigd klimaat. Van het einde van de vorige eeuw dateert ook de opkomst van de Nederlandse suikerproductie uit grondstoffen van eigen bodem. Deze ontwikkeling ging zo snel, dat reeds voor de eerste wereldoorlog Nederland genoeg sui ker uit suikerbieten produceerde om in eigen behoefte te kunnen voorzien. Zulks is ook thans, by de zo sterk toegenomen bevolking nog het geval. Mr. Bonnerman wees er op, dat de evolutie van de suiker van luxe artikel tot algemeen consumptie-goed aanleiding gaf tot de opbouw van een suikerverwerkende industrie, welke het zouden geen Nederlan ders zijn er geen genoegen mee nam de binnenlandse behoefte te voorzien, doch ook afzet zocht en vond op de buitenlandse markten, een werkzaamheid die gelukkig ook na de oorlog weer met kracht is ter hand genomen, zodat ook deze on dernemers een belangrijke bijdrage leveren, in onze export. De Nederlandse suikerbietencul tuur, de suikerindustrie en de sui kerverwerkende industrie hebben zich na de oorlog meer dan hersteld. Zij zijn groter, moderner, sterker dan zij voordien waren, terwijl de ver- Was Hitler in 1945 aan boord van duikboot? De duikers, die het wrak verken nen van een Duitse duikboot, die in 1945 bij het Deense eiland Funen door bommenwerpers van de R.A.F. tot. zinken is gebracht, hebben een stuk van een damesrok bovenge bracht. De politie beschouwt dit als een bewijs dat er een vrouw aan boord geweest is. Toen twee weken geleden de romp met een lading dynamiet opengere ten werd bleek dat de torpedobuizen vol geconserveerde levensmiddelen zaten en dat zich geen munitie aan booird bevond. Dat vormde de eerste aanwijzing dat Britse bommen een einde gemaakt hadden aan een vluchtpoging van ho ge Nazi's uit de puinhopen van het Derde Rijk- Er werd zelfs rekening gehouden, met de mogelijkheid, dat Hitier zich aan boord bevonden zou hebben. Tot dusver zijn slechts fragmenten van menselijke geraamten gevonden. Uit gedeelten van de gevonden machines is gebleken, dat het een spiksplinter nieuwe boot was, die vermoedelijk zijn eerste reis maakte. PRIJZEN VOOR ZAND EN KLEL In de Nederlandse StSaatscourant van Woensdag is gepubliceerd de „beschikking vrijlating prijzen voor zand en klei". De productie van deze materialen is thans zodanig, dat het handhaven van speciale prijsvoorschriften niet meer noodzakelijk is. over Westerling. Woensdag is beslist, dat de Am sterdamse rechtbank Maandagmiddag a.s. om half twee in raadkamer zal beslissen of Westerling alsnog in voorlopige hechtenis zal worden ge nomen. Naar bekend willigde de rechter commissaris; mr. J. Knottenbelt, het verzoek van het O. M. om Westerling tijdens het door het O. M. in te stel len gerechtelijk vooronderzoek in voorlopige hechtenis te laten nemen niet in en werd de ex-KNIL kapitein de vorige week na verhoord te zijn weer in vrijheid gesteld. Tegen deze beslissing tekende het O.M. hoger beroep aan, dat thans' door de rechtbank, onder presidium van mr. B. de Gaay Fortman, in raadkamer zal worden behandeld. scheidenheid der producten zich heeft uitgebreid. Mr. Bonnerman zag in deze ten toonstelling een demonstratie van kracht en vertrouwen in de toekomsi. Wij mogen zo besloot spr. zijn rede de verwachting uitspreken, dat de Nederlandse ondernemer zich zal weten te handhaven en ook op het gebied van suikerproductie en suikerverwerking en de handel, zijn bijdrage zal blijven leveren in de economische opbouw van ons land. W ereldscheepstonnage weer toegenomen NEDERLAND VAN VIJFDE NAAR ZEVENDE PLAATS VERDRONGEN. In het eerste kwartaal van 1952 wa ren er op dc scheepswerven in de ge hele wereld (uitgezonderd de Sowjet- Unie, China en Polen) 1224 schepen met een totaal van 5.680.568 ton in aanbouw. Vergeleken met het vorige kwartaal betekent dit een styging van 186.503 ton, aldus bljjkt uit „Lloyd's register of shipbuilding". De tonnage van de in de Ver. Sta ten, Japan en Groot-Britannië in aan bouw zijnde motor- en stoomschepen vertoonde de grootste stijging. De grootste daling werd in Frankrijk geregisteerd. Het in aanbouw zijnde tonnage in Nederland daalde met 17.599 tot 303.600 ton, waardoor ons land in de rij van de schepenbouwende naties van de vijfde naar de zevende plaats is verdrongen. In Nederland was 58,7 van de tonnage voor bui tenlandse rekening in 'aanbouw. Het tegenwoordige percentage, dat de tankschepen van de wereldvloot uit maakt, bedraagt 43,9 Sinds De cember vorig jaar is de tonnage van in aanbouw zijnde tankers (van 1000 ton en groter) met 158.270 tot 2.493.668 ton gestegen. Groot-Britannië en Noord-Ierland zijn met een tonnage van 2.270.621, dat 39,97 van het wereldtotaal vertegenwoordigt, nog steeds de grootste schepenbouwers. De Amerikaanse Senaat en de overneming van de staalindustrie. Naar eerst thans bekend wordt, kreeg het voorstel tot het verbieden van het gebruik van regeringsgelden voor het exploiteren van de staalin dustrie in de Amerikaanse Senaat juist vier stemmen te weinig, daar een meerderheid van twee derden vereist was. Het is daardoor, althans voorlopig van de baan. Frankrijk krijgt garanties tegen Duitsland Uit gewoonlijk welingelichte krin gen te Parys wordt vernomen, dat de Ver. Staten en Engeland besloten hebben, Frankryk speciale garanties te geven tegen het gevaar, dat Duits land zich te eniger tijd uit het Euro pese leger terugtrekt en een eigen nationaal leger vormt. De juiste for mulering van deze waarborg wordt thans te Parijs door vertegenwoor digers van de drie grote mogendhe den opgesteld. Eerste Kamer verwierp communistische motie Meer steun aan beeldende kunstenaars wordt overwogen De Eerste Kamer heeft Woensdag de begroting van O.. K. en W. z.h.s. goedgekeurd met de stemmen van de communisten tegen. Tevoren had minister Rutten mede gedeeld, dat binnenkort de indiening zal plaats hebben van een wettelijke regeling voor het M.O. en van het voorbereidend hoger onderwijs. Ver- der denkt de minister aan een 5-ja- rige basisschool en een 3-jarige scha- kelschool voor voortgezet onderwijs. Een nieuwe wettelijke regeling van het hoger onderwijs wordt voorbereid. De studenten, aldus de minister, moe ten er van doordrongen worden, dat een promotie de normale afsluiting is van de acadamische studie. De minis ter deelde mede, dat een vierde der studentent steun geniet van overheid en uit particuliere fondsen. De staatssecretaris, mr. Cals, zeide in overweging te nemen of er meer steun kan worden gegeven aan beel dende kunstenaars. Volgens spr. dien de de raad voor de Kunst in de toe komst zoveel mogelijk te worden in geschakeld in de subsidie politiek voor de kunstenaars. Tenslotte deelde mr. Cals mede, het er mee eens te zijn, dat de subsidies voor de vrije jeugd- vorming bij de wet moeten worden geregeld. Dit wordt dan ook voorbe reid. Een motie van de heer van Santen (CPN), waarin wordt uitgesproken, dat de sociale toestand van een groot deeld van de studenten zeer ernstig is en op korte termijn voorziening be hoeft, werd verworpen met 32 tegen 2 stemmen. Vervolgens zette de Kamer zich aan de behandeling van het wetsontwerp, houdende uitgaven, voortvloeiende uit de burgerlijke verdediging. Het wets ontwerp werd goedgekeurd, De com munisten stemden tegen. Daarna begon de Kamer nog aan de begroting van Binnenlandse Zaken. De heer de Vos van Steenwijk (V VD), wijdde enige woorden aan de nagedachtenis van minister van Maar- seveen, die zulk een moeilijke ambts periode heeft gehad. Spr. zeide veel waardering te hebben voor het werk der Oorlogsschade stichting. Wat de burgemeestersbenoemingen betreft, vroeg spr. hoe het staat met de benoeming van partijlozen. De heer Kolff (CH) meende, dat in verschillende regelingen van de centrale overheid vaak te weinig aan dacht wordt besteed aan de zeer uit eenlopende toestanden in verschillen de delen van het land. Waarom, zo vroeg hij, wordt niet meer dan thans geschiedt, de medewerking ingeroe pen van de provinciale besturen? De begroting wordt volgende week verder behandeld. Hel wereldgebeuren Generaals spraken Over dc opvolging van genei aal Eisenhower als opperbevelheb ber van dc N.A.T.Ó. Is nog wei- j nig meer bekend geworden, dan dat i de keuze wel gemaakt zal moeten I worden tussen generaal Gruenther, Eisenhowers plaatsvervanger in Pa rijs, en generaal Ridgway, dc oppcr- i bevelheDDer In het Verre Oosten, vol- fende week zal op' het hoogste N.A. '.O.-niveau over dit punt nader wor- j den beraadslaagd en dan zullen we 'er ongetwijfeld wel spoedig meer van horen. Tot dan zullen we het moeten stellen met de wetenschap, dat ook hier tegenstellingen schijnen te bestaan, waarbij die tussen de politieke en de militaire leiding van ae belangrijkste en straks ongetwij feld ook de beslissende zal zijn. In afwachting van dc beslissing is het interessant kennis te nemen van hetgeen een van de candidaten n.l. degene wien men algemeen toch wel de beste kansen geeft: ge neraal Gruenther begin deze week op een bijeenkomst van Amerikaan se journalisten en uitgevers heeft gezegd over dc betekenis cn de kracht van de N.A.T.O. op zuiver militair terrein. Dc N.A.T.O.-strijd krachten. zo zeide de generaal, staan gereed om West- en Zuid-Europa te verdedigen, van de uiterste Noord punt van Noorwegen tot de grenzen van Turkije. Mocht het tot een aan val op West- of Zuid-Europa komen, dan zullen de N.A.T.O.-troepen zich zonder enige twijfel naar behoren van hun defensieve taak kwijten, Generaal Gruenther heeft in zijn betoog ook enkele punten aan gegeven, welke naar zijn Inzich ten van essentieel belang zijn voor de opbouw van een doeltreffende ver dediging en hij stelde daarbij het vormen van een krachtige reserve op de eerste plaats. Gelukkig kon hij daaraan tevens toevoegen, dat op dit punt de laatste tijd belangrijke vor deringen zijn gemaakt, hetgeen er in belangrijke mate toe heeft bygedra- gen de West-Europese defensie te Drengen op een peil, waarop men In derdaad de verwachting mag uitspre ken, dat zij, als dc nood werkelijk aan de man zou komen, haar man netje zal staan. Als tweede punt noemde Eisenho wers plaatsvervanger dc inschake ling van Duitsland in de Europese defensiegemeenschap. Ook in dit op zicht zijn op zeer korte termyn be langrijke beslissingen te verwachten, vooral nu bekend gemaakt is, dat het in de bedoeling ligt dc overeenkom sten met Bonn over enkele weken te tekenen. Dc garantie van Enge land, dat het de zes landen van de defensiegemeénschap zal bijspringen indien een van hen mocht worden aangevallen, heeft er veel toe bijge dragen een spoedig resultaat moge lijk te maken. Daarbfl komt nu nog een tweede garantie., n.l. een van de Ver. Staten en Engeland tegenover Frankryk, dat deze beide landen de Fransen zullen steunen voor het ge val één van dc zes (Duitsland) zich uit de defensie-gemeenschap zou los maken. En dan Gruenthers derde punt: het instandhouden van een gezonde eco nomie! We geloven, dat de generaal met deze nadrukkelijke vaststelling zich vele vrienden zal maken in de kringen van hen, die wel eens vre zen, dat men door een al te royale defensie-politiek weinig anders zou doen dan het kind met het badwa ter wegspoelen. Wat baat het ons zo heeft de Engelse opposant Be- van het al eens uitgedrukt of we een,perfecte defensie opbouwen, in dien die opbouw onze samenleving zo zwaar uitholt, dat er niets meer, dat de moeite waard is. te verdedi gen overblijft? Velen menen, dal 1952 een kritiek jaar zal worden .Gruenther zelf ziet de toestand niet zo somber in, maar er zijn mensen, óók onder de leidende politieke militaire per soonlijkheden, die menen, dat het voor Rusland gaat om de laatste kans om met enig uitzicht op succes een aanval te wagen. Wie gelooft, dat een oorlog te vermijden is, zal echter vertrouwen moeten stellen in de defensie-organisatie, waarin zo ligt de figuur nu eenmaal in de na-oorlogse wereld Amerika de toon aangeeft, óók in West-Europa. Europa heeft de Amerikaanse lei ding aanvaard. Het kon immers niet anders. En het zal er goed aan doen ook de woorden van een andere Amerikaanse generaal (Omar Brad ley) ter harte te nemen, toen deze eergisteren verzekerde, dat het Ame rikaanse potentieel, zowel militair als economisch, het laatste half jaar enorm is toegenomen. Het was een moeizaam proces, dat zowel van de Amerikanen als van hun bondgeno ten enorme inspanningen heeft ge vergd. maar dat toch tot een resul taat heeft geleid, dat men niet mag onderschatten. Ónderschatting aan onze zijde zou immers tot een niet gemotiveerd défaitisme kunnen lei den. dat even gevaarlijk is als een onderschatting aan de zijde van de potentiële tegenstander, die hèm mogelijk tot een lichtvaardige aanval zou kunnen verleiden. 75. Jimmy lag nog altijd op z'n knieën in het donkere gat te kijken. Veel zien kon hij niet, maar horen des te meer. De commissaris en meneer Kleuntjes waren inderdaad met z'n tweeën boven op de weduwe Wabbel terecht gekomen en deze ging hierover zó verschrikkelijk tekeer, dat Jimmy moeite had niet in lachen uit te barsten. Anderzijds begreep Jimmy wel, dat het avontuur door deze onverwachte tuimelpartij een wending had genomen die voor 'n gunstige ontwikkeling niet bepaald bevorderlijk was. Wat nu te begin nen? „Hé, Kleuntjes", riep hij, „staat er niet ergens een ladder, waartegen jullie kunnen op klauteren. En hoe is 't eigenlijk met de commis saris? Is-ie al een beetje bijgekomen?" „Jawel, meneer Brown", riep Kees Kleuntjes terug, „maar er valt niets met hem te beginnen. Hij is achter een groot vat weggekropen, want hij is zo bang voor dat mens, dat hier ligt en dat blaast als een oude kater. Ze heeft mij ook al geprobeerd de ogen uit te krabben. Komt U ons toch in 's he melsnaam helpen". Jimmy dacht even na en riep toen terug: „Wacht maar, ik zal proberen of ik hier niet ergens een ladder kan vinden"... Maar dat was al niet meer nodig, want Jimmy voelde plotseling een harde dreun in zijn rug en met zijn hoofd naar beneden vloog hij het keldergat in... EEN VAN: SJOLOCHOW Van Michael Sjolochows meesterlij ke schildering van de Russische re volutie De Stille Don verschenen bij de Wereldbibliotheek te Amsterdam twee nieuwe delen, „De steppen in vuur en vlam" en „Storm over Rus land". Sjolochow, zelf een Donkozak. schildert in deze vier-delige cyclus het bonte leven der boeren en kozak ken uit het Dongebied vóór de eerste wereldoorlog en tijdens de revolu tie. Hij is een van de grootste Rus sische' schrijvers van deze tijd en zijn befaamde werk De Stille Don wordt algemeen tot de wereldliteratuur ge rekend. De beide nieuwe delen heb ben betrekking op de periode van de burgeroorlogen cn zijn buitengewoon boeiend geschreven. S. van Praag verzorgde de knappe vertalingen van deze historisch zeer belangryke ro-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5