PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onderhandelingen met Frankrijk over Saarkwestie mislukt Verloren gegane stedenschoon was voor Sluis van groot belang DE BILT Kantlijn ONS LAND BLIJFT AMERIKAANSE HULP ONTVANGEN Vandaag 195e Jaargang - No. 97 Dagblaa uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Tagter. Hoofdred. G Ballintyn. PI verv.j VV. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, t 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 April '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm- Minlmun p. advertentie t 3- lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenUes (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. «Brieven of adres 8ureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr. 58—50, tel 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) Wburg Londense Kaai 29, tel 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63. tel 2475 (b.g.g 2228). Oostburg Finlandstraat 2, telef. 16. Teraeuzen Brouwerijstr. 2; Zicrlkzee N Bogerdsti Wh. 'ei 2'- VERHIT DEBAT IN W.-DUITSE BONDSDAG Socialisten spreken van een volledig fiasco „De onderhandelingen met Frankrijk over de Saarkwestie zijn mislukt. De hoop op een oplossing van deze kwestie moet voorlopig worden opgege ven". Dit heeft de Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer Woensdag voor de Bondsdag verklaard. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schu- man, had Adenauer medegedeeld, dat Frankrijk een Dnits voorstel voor een onmiddellijk onderzoek naar de voorwaarden voor verkiezingen in het Saargebieti had verworpen. De socialistische oppositie stelde tijdens het nogal verhitte debat in de Bondsdag de eis, dat de verdere medewerking van de Bondsrepubliek aan de Westeuropese integratie afhankelijk moet worden gesteld van een rege ling der Saarkwestie op basis van het Duitse standpunt. De socialisten noemden de politiek der Bondsregering ten opzichte van de Saar een volledig fiasco. Tijdens het debat vielen harde woorden aan 't adres van Frankrijk. Een socialist gprak zelfs over de Tunesische poli tiek. Zoals bfl debatten over de buiten landse politiek gebruikelijk is, kwam het ook nu tijdens een der interven ties van diAdenauer tot tumult. Toen de kanselier gevraagd werd hoe hij dacht toch nog tot een oplossing te kunnen komen antwoordde hij: „Ze ker niet door redevoeringen in de Bondsdag" Tijdens het heftige ru moer dat daarop ontstond riep een der socialisten uit, dat dit antwoord Hitier waardig was. De regeringspartijen weigerden Zes Engelsen, een Amerikaan, twee Fransen en twee Canadezen zijn enkele dagen geleden benoemd tot onderbevelhebbers in de staf van de commandant der Atlantische Vloot, admiraal Mc. Cormick. Geen Neder lander. Niet één! Het zal nauwelijks verwondering wekken, dat deze tijding niet alleen in marinekringen, maar ook daarbui ten diepe teleurstelling heeft gewekt. Nederland heeft een grote maritieme traditie. Het heeft nog in de jongste oorlog zeer roemvolle bladzijden toe gevoegd aan de vele, die in vroeger eeuwen in het geschiedboek ónzer ma rine werden geschreven. Het brengt in het kader van' het Atlantisch Pact een vloot mede, waarvan de betekenis zeker niet onderschat mag worden. Waarom werd dan geen Nederlander ingeschakeld bij de bevelvoering, bij de staf van de vlootvoogd? Mc. Cormick heft het niet nodig gevonden om daarover iets mede te delen. Maar in de Tweede Kamer be vindt zich, blijkens het verslag over het ontwerp tot financiering van de aanbouw van vaartuigen voor de Ko ninklijke Marine, althans één lid, dat er wel wat meer van zou willen we ten en zulks duidelijk tot uitdrukking heeft gebracht. Datzelfde lid maakt zich overigens zorg over het feit, dat Amerika z.L kennelijk aan onze vloot geen andere functie wil toebedelen, dan die van mijnenvegen en patrouilleren. Hij leidt dit af uit het feit, dat Amerika voor zijn financiële hulp alleen maar kleine mijnenvegers gebouwd wil zien en geen grotere schepen, zelfs geen torpedojagers op stapel laat zetten. In de Memorie van Antwoord zal de regering ongetwijfeld op deze opmer kingen ingaan. En daarbij is het ant woord op het niet in de Atlantische staf opnemen van Nederlanders o.L belangrijker dan de schepenbouw. Want er staan in Nederland wel de gelijk operatieve vlooteenheden op stapel. Men denke aan de modernste typen onderzeebootjagers! Zij zijn op verscheidene Nederlandse werven in aanbouw. En bovendien heeft de Nederlandse regering reeds geruime tijd geleden duidelijk te verstaan gegeven, dat zij onze Koninklijke Marine niet zou la ten degraderen tot een zuiver territo riaal apparaat, maar zou bewerkstel ligen, dat de Nederlandse Marine haar traditionele taak van zeegaande vloot zou blijven beoefenen. Op deze toezegging blijven wij bou wen. Zes en twintighonderd woonwagens trekken er door ons land, tegen 700 in 1918! Zij tellen ongeveer 11.500 bewoners, waarvan ongeveer 5000 kinderen. Tweederde van deze kinderen kan lezen noch schrijven. Men mag dit veilig een wantoestand noemen, die dringend voorzieningen nodig maakt. Een paar duizend anal fabeten zijn een schande voor Neder land. Een staatscommissie heeft dit inge zien en stelt thans voor om de woon wagenbewoners geleidelijk het zwer ven af te leren, hen onder te brengen in kampen bij steden waarveel werk gelegenheid is. De kinderen kunnen dan gedwongen worden regelmatig onderwijs te volgen. Twintig kampen zullen daarvoor nodig zijn, ad f 4 millioen per stuk Woonwagenbewoners zijn geen goed kope staatsburgers. Maar hen laten verwilderen gaat ook niet aan. In de Eerste Kamer is zowaar Dins dag gesproken over het gedicht van Jan Hanlo „Oote", dat Elseviers Weekblad begin April uit „Roeping" overnam, met commentaar van de dichter en een aantal andere dichters er bij. Het „gedicht" was baarlijke nonsens, I hun stem te geven aan een socialisti sche resolutie, waarin het heette, dat „over Duits staatsgebied rechtsgeldig slechts door het gehele Duitse volk kan worden beschikt". Zij aanvaard den 'n besluit volgens hetwelk „over Duits staatsgebied rechtens niet zon der Duitse toestemming kan worden beslist" De coalitie heeft tegen de stemmen der socialisten nogmaals haar wens uitgedrukt om door een heid van Europa nationale grenzen te overwinnen. Nieuwe zege voor Eisenhower Taft bleef bij voorverkiezingen achter. Generaal Eisenhower heeft volgens de uitslagen van de republikeinse voorverkiezingen in Pennsylvanië een grote overwinning behaald. Senator Taft, de grootste rivaal van Eisenho wer. Bij ae democraten heeft senator Kefauver een kleine voorsprong op de andere candidaten. Bij de democratische voorkeurstem ming hebben slechts weinigen een naam „bijgeschreven". De stand na het bekend worden van de uitslagen in 7194 van de 8421 districten was gisteravond: Republikeinen: Eisenhower: 728.476 stemmen; Taft: 128.149 stemmen: Stassen 100.389 stemmen; MacArthur: 3953 stemmen; Warren: 2032 stemmen. Bij de democraten is de stand in 6699 districten; Kevaufer: 58.608 stemmen; Harriman: 1123 stemmen. BESLUIT VAN TRUMAN. Ondanks dat een Nederlandse firma strategisch materiaal naar Polen stuurde. President Truman heeft bepaald dat Nederland economische hulp van Amerika zal blyven ontvangen ondanks het feit, dat een Nederlandse fir ma strategisch materiaal voor olieboringen naar Polen heeft gezonden. Dit werd Woensdag te Washington bekend gemaakt. Staking van hulp aan Nederland zou een aanzienlijke verzwakking bete kenen van het gehele verdedigingssysteem, dat thans op grond van het Noordatlantisch verdrag wordt opgebouwd", zo heeft de president meege deeld in een brief aan een aantal congrescommissies die toezicht houden op hulpverlening aan het buitenland. Het Witte Huis heeft deze brief gepubli ceerd. Het congres heeft in de wet op de wederzijdse defensiehulp bepaald dat een land, dat strategische grondstof fen naar communistische landen ver scheept, niet meer voor dollarhulp in aanmerking komt. President Truman is echter bevoegd uitzonderingen te maken wanneer dit naar zijn mening in het belang van de Verenigde Staten Ex-Koreavrijwilliger schoot oude man neer De 24-jarige ex-Korea-vrywilliger heeft Dinsdagavond voor zyn wo ning in de Bestevaerstraat te Am sterdam zyn 66-jarige buurman Z. met enige schoten uit een pistool dermate aan de knie verwond, dat In het Binnengasthuis moest worden opgenomen. Een juist passerende 35-jarige vrouw werd door een der kogels in het been getroffen, maar kon na in het ziekenhuis behandeld te zijn - naar haar woning terugkeren. Volgens mededeling van de politie Is de aanleiding tot deze schietpartij een liefdesaffaire. Het gebeuren verwekte in de an ders zo rustige Bestevaerstraat gro te consternatie. Toevallig was een politieagent in burger, die met zijn echtgenote een eind verder op een bus stond te wachten, getuige van de schietpartij en hij rekende de ex- Korea-vrijwilliger onmiddellijk in. De man heeft enige tijd omgang met de dochter van zijn buur man. Nadat deze omgang beëindigd werd schijnt hij een vete te hebben gekregen tegen de vader van zijn voormalig meisje. Dinsdagavond heeft hij blijkbaar de oude man opge wacht en toen deze zyn woning ver liet twee huizen verder haalde hy een pistool te voorschijn en loste daaruit vier schoten met het vermel de gevolg. Vliegtuig werd „uitgeworpen" Viel en.... vloog rustig weg Een F-84 ..Thunderjet" gevechts vliegtuig is tijdens de vlucht uit een moedervliegtuig 's werelds groot ste bommenwerper, de B-36 neer gelaten. De F-84 viel enige ogenblik ken, bleef toen in de lucht hangen en vloog vervolgens weg. is het de geboortedag van Willem van Oranje (1533); ...is het 75 jaar geleden, dat Rusland aan Turkije de oorlog verklaarde. maar „Roeping" is een tijdschrift, dat wordt uitgegeven met subsidie van de regering en de heer Wendelaar (WD) kraakte er een stevige noot over, dat voor zulke nonsens belastinggeld wordt weggegooid. De heer Wendelaar beklaagde zich over de politieke uitzendingen van de Vara en de heer Woudenberg (P;v.d. A.) wees daartegenover op de politie ke uitzendingen van de Avro, de KRO en de NCRV... Beiden achtten een nader beraad van de toelaatbaarheid van dit politieke spel gewenst. En vele luisteraars zullen hen daar- infantiel uitstoten van klanken, I voor dankbaar zijn. Truman zei dat het slechts om een kleine hoeveelheid materiaal voor olieboring gaat. In welingelichte amb telijke kringen schat men de waarde er van op 2 a 300.000 dollar. Technische deskundigen in de V.S. geloven, dat deze hoeveelheid van dit bijzonder soort uitrusting het Sow- jet-blok met in belangrijke mate zal helpen bij de productie van petroleum. De Nederlanders hadden in Augustus 1949 het materiaal al toegezegd, al dus Truman. Vandalen nog steeds actief Sfj in Groningen. Auto's en bussen moeien hel nu ook ontgelden. Nog steeds Ls de Groninger politie er niet in geslaagd de glassnij ders, die de stad onveilig maken, te arresteren. Het aantal gevallen, dat de politie bekend wordt omtrènt het vernielen van winkelruiten, neemt by de dag toe en heeft liet respecta bele aantal van 200 reeds over schreden. De vandalen, die ook over dag te werk gaan, deinzen voor niets terug. Thans brengen zij beschadigingen aan op auto's, bussen en trolley's. Zeven bussen van het gemeentelijke trambedrijf moesten er aan geloven. De daders van deze vernielzuchtige bezigheid brachten krassen achter op de autoruiten aan. Ook in de bui tenwijken van Groningen schijnt men te opereren. De politie, die met man en macht tracht de glassnijders in te rekenen, zet haar werkzaamheden met volle kracht voort, maar men verwacht evenwel een directe oplossing niet, omdat de daders zich meestal tussen de drukte van het publiek begeven en clan hun vernielzuchtige werk zaamheden verrichten. in gevangenis te Jackson duurt voort. - Gevangenen trachtten door te breken naar een tunnel Woensdag hebben zwaargewapen de politieagenten een poging van 173 opstandige gevangenen in de gevan genis van Jackson (Michigan) om het tuighuis van de gevangenis te bestormen verijdeld. De opstandelin gen, die sedert Maandag 10 bewakers als gijzelaars gevangen houden in een belegerd cellenblok, trachtten door te breken naar een tunnel, die leidt naar het tuighuis, doch gealarmeerde wachten wisten de opstandelingen te. gen te houden. Hoewel de gevangenisautoriteiten de voornaamste voorwaarden van de opstandigen hadden aanvaard, heb ben dezen hun verzet Woensdag niet opgegeven. De directeur van de gevangenis had in de nacht van Dinsdag op Woensdag met een van de leiders dei- opstandelingen over de huistelefoon van de gevangenis onderhandeld. De opstandelingenleider had verklaard dat „als getracht zou worden het cel lenblok te bestormen, de gijzelaars gedood zouden worden". 600 leden van de staatspolitie en bewakers zijn bij de gevangenis sa mengetrokken. De 230 gevangenen in de staatsge vangenis te Rahway, die sinds verle den week Donderdag in opstand zijn geweest en zich verschanst hadden in een vleugel van het gebouw, hebben zich thans overgegeven. Autoriteiten van de gevangenis hadden geduldig gewacht, met honger en dorst als hun bondgenoten, op dit ogenblik. Men beloofde de opstandelingen, dat zij geen lichamelijke straffen zouden krijgen indien zij zich overgaven en de acht als gijzelaars vastgehouden bewakers niets zouden doen. Van of-, ficiële zijde is thans verklaard, dat de manifestatie in de gevangenis van Rahway geëindigd is. De acht gijze laars zijn vrijgelaten. Behalve de be lofte. dat de opstandelingen geen lijf straffen zullen worden toegediend, is ook een onderzoek van de procedure voor voorwaardelijke vrijlating toege zegd. Politiehulp uit alle hoeken van de staat Michigan is naar de Staatsgevan genis in Jackson gekomen teneinde te trachten de reeds enige tijd duren de opstand van de 2600 gevangenen meester te worden. Boven: In gesloten gelederen trekken politiemannen met geweer in aan- slag door de gangen van de gevangenis, de opstandelingen voor zich uit drijvend. Deze foto is vanuit de gevangenis met een draagbare tele-zendin- stallatie naar de buitenwereld overgebracht. Onder: Tevoren kwam het buiten tot een treffen. De oproerlingen staken verscheidene gebouwen in brand (op de achtergrond). Bewakers richten machinegeweren op een gedeelte der 2600 opstandelingen om een poging tot uitbreken te voorkomen. Koningin hield radiorede in Canada. Koninklijk paar Maanclag öp Schiphol. Koningin Juliana heeft een goede Indruk gekregen van de Canadese in dustrie. Zij bracht Woensdag een be zoek aan zes laboratoria, waaronder die van de Canadese mijnen. Voor de internationale dienst van de Canadese radio sprak zij een rede uit, welke in het bijzon der was gericht tot de Nederlanders in Canada. Zij vormen, aldus de koningin, een leger van „goodwill ambassadeurs, „Wat ook hun papieren mogen zeg gen over hun nationaliteit en wat voor loyale burgers zij ook geworden mogen zijn van hun aangenomen land, toch beschouwt Nederland hen nog als leden van de Nederlandse familie". Canada en Nederland zo zeide de koningin zyn verbonden zowel door de geschiedenis van onze bevrij ding als door die van onze emigratie- De koningin en prins Bemhard DE BESTAANSBRONNEN VAN EEN OUDE STAD Rapport van de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland De Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland heeft een rapport ge publiceerd over de gemeente Sluis, dat o.a. de sociaal-economische ont wikkeling en structuur van deze gemeente behandelt. De achteruitgang van de éerste bestaansbron, de handel, maakt een oriëntatie op andere be- staansbronnen noodzakelijk. Deze bestaansbronnen worden in dit rapport uitvoerig behandeld. De ontwikkeling van de laatste veertig jaar gaat voornamelijk in in dustriële richting. Het percentage van de bevolking, dat zijn bestaan in nijverheid vindt, ligt voor Sluis boven het gemiddelde van Zeeuwsch Vlaan deren. Een levendige veehandel ont wikkelde zich dank zij de gunstige ligging van deze plaats ten opzichte van de Belgische kust en Noord Frankrijk. Met Aardenburg en Cad- zand behoort Sluis tot de gemeenten van West Zeeuwsch Vlaanderen, waar minder dan 50 van de mannelijke beroepsbevolking in de landbouw werkzaam is. In 1946 was 30 a 40 van de op pervlakte van Sluis in Belgische en Franse handen. De samenstellers van het rapport achtten Sluis als vestigingsplaats voor de houtindustrie zeer gunstig. De winkelhandel in Sluis heeft een beperkte regionaal-verzorgende func tie. De handel in gerst was in de jaren voor de oorlog zeer belangrylt in ver- band met de export voor de Belgische bierbrouwerijen. HET VREEMDELINGENVERKEER Sterk heeft zich het hotel- café- en restaurantwezen ontwikkeld. De om zet aan sterke drank bedroeg in 1949 in Sluis 13.183 liter, waarvan naar schatting 10.000 liter aan vreemde lingen. Het vreemdelingenverkeer be rust op het verleden van de plaats, de daarmee samenhangende architec tuur en stedebouw en op de ligging nabij de kust en de grens. Ondanks het feit dat de wederop bouw rekening houdt met het in de oorlog verloren gegane stedenschoon vrezen samenstellers dat de bezoeken het essentiële element, n.l. de oude sfeer in sterke mate zal moeten mis sen. Beplanting, verzorging van ste denschoon, aanleg van wandelpaden langs de oude stadswallen, kanaal en kreken, verzorging van de visser stand e.d. zullen de aantrekkelijkheid in ruime mate kunnen verhogen. Het stedelijk karakter verhoogt voor de toerist, die eens even in Hol land wil zijn" in hoge mate de aan trekkelijkheid. Van grote economische betekenis was het St. Josephcollege. dat in 1908 werd opgericht en plaats bood aan 325 jongens van 619 jaar. Op grond van uitgevoerde berekeningen be droeg de bruto ontvangst voor Neder land vier tot vijf ton. Het bwluit dat het pensionaat niet terugkeert, bete kent een gevoelig economisch verlies. Het belangwekkend rapport besluit met een verhandeling over de bevol kingsontwikkeling en structuur. Weldra beslissing over nationaal verzetsmonument BOUW ZAL 5 3 6 JAAR DUREN. Er zal weldra een beslissing wor den genomen over het nationaal ver zetsmonument op de Dam te Am sterdam. De gemeenteraad van Am sterdam heeft er Woensdag uitvoerig over gesproken. In de raadzaal was een maquette opgesteld met de hoge ellips-vormige zuil op het cirkelvormige plateau. Rond de zuil worden beelden gegroepeerd, voorstellende het verzet, de oorlogsellende en de overwinning. Het beeld wordt afgesloten met een muur, waarin de urnen worden aan gebracht. Het college van B, en W. hoopt nu binnenkort met een voor dracht te komen om de grond be schikbaar te stellen en het monument te aanvaarden. Indien de raad dit voorstel aanneemt zal spoedig met de bouw. die 5 a 6 jaar zal duren, worden begonnen. zullen, met hun gevolg, op Zondag 27 April a.s. om 18.30 uur plaatselijke trjd met een „Constellation" van de K.L.M. van Ottawa naar Nederland vertrekken. De vlucht wordt gemaakt via Gander op New Foundland. Het koninklijk paar wordt Maandag a.s. om 15-30 uur Nederlandse t$d op Schiphol verwacht. De naam van de „Constellation" is nog niet bekend. De bemanning zal, op de boordwerktuigkundige na. de zelfde zijn die welke het koninklijk paar naar Washington heeft ge bracht. Minister Stikker is Woensdag per liegtuig uit Otawwa naar New York vliegtuig uit Otatwa naar New York naar Nederland zal reizen. 'N „Excellent uitzicht" Toen Koningin Juliana in Ottawa een Rode-Kruiswinkel, waar zij in de oorlog gewerkt heeft, verliet, stond er zo'n menigte voor de winkel, dat de fotografen geen kans kregen een plaatje te maken. Een klei ne Franse persfotograaf was ten einde raad. In wanhoop richtte hij ziel» tot een fors ge bouwde heer die naast hem stond en vroeg: ..Wat moet ik doen?" ..Klim maar op mijn schouders", was het antwoord en dat deed de fotograaf. „Wie bent U?" vroeg hij zijn weldoener. „Dat doet weinig ter zake" antwoordde deze. Toen H.M. er echter in ge slaagd was in de auto te stap pen ontdeed de forse gestalte zich van zijn last en maakte dat ook hij in de auto kwam. De Fransman stond sprakeloos. Hij begreep nu, dat iemand van het gevolg van de Koningin hem deze dienst had bewezen. De heer in de auto zwaaide nog even lachend naar hem. Het was de Nederlandse am bassadeur in Ottawa. Zijne Excellentie A. H. J. Lovink. J Stijgende prijzen van vlees en vleeswaren Sedert April 1951 zijn de inkoop prijzen van vlees, circa 70 cent per kg. gestegen, zo deelt de federatie van slagerspatroonsbonden te 's Gra- venhage mede. Tot heden is deze prijsstijging nog niet tot stilstand gekomen. Uiter aard. aldus de federatie, moet deze verhoging tot uitdrukking komen in de consumentenprijzen van vlees en vleeswaren, daar de kosten van dis tributie, be- en verwerking in geen enkel opzicht zijn gedaald. VERWACHT: WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt en plaatselijk buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1