In Sas van Gent kwam de laatste jaren veel tot stand Ztoin Zijpe Zeeuwse Almanak GROTE BELANGSTELUNG VOOR ZEELANDS BADPLAATSEN i de sha<3 naar Ui» smaak GYMNASIASTEN KRIJGEN LES IN ..KLAVERVELDEN" RHL-rWIN^?/ PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 22 APRIL 1952 470 HUIZEN SINDS 1947. Niet uitsluitend industriële bedrijvigheid Sedert eeuwen Is dc levensader van Sas van Gent gevuld met water; het water uit het kanaal, dat zicli ter lengte van ongeveer 85 kilometer uit strekt van Terneuzen naar Sn.s van Gent en verderop naar Gent en dat de afvoerweg vormt voor de talrijke producten nit do veJe industrieën, die het in wezen bescheiden plaatsje nog geen vierduizend inwoners zo'n in tens bedrijvig karakter verlenen. Maar in „Sas" heerst niet uitsluitend industriële bedrijvigheidDe gemeente Sas van Gent, niet burgemeester R. A. J. den Boer aan het hoofd van de gemeenteraad, heeft wel getoond ook van aanpakken te weten. Sinds 1947 zyn cr In Sas 470 woningen bijgebouwd; werden vele stralen van een nieuw wegdek voorzien en kreeg de gemeente een modern zwem bad, zoals Zeeland geen tweede kent. „Het is dan ook de trots van Sas", verklaarde de burgemeester en dat is zeer begrijpelijk. Bovendien is er sedert de openstel ling van het zwembad in 1951 geble ken, dat cr onder de jeugd grote ani mo heerst om de zwemkunst machtig te worden, hetgeen voor een zo door het water beheerste gemeente van groot belang is. Het overgrote deel van de jeugd uit Sas kan thans zwemmen en hiermede is het altijd loerende verdrinkingsgevaar in be langrijke mate opgeheven. Daarnaast schiep het zwembad de mogelijkheid tot het houden van zwemwedstrijdon, zelfs op internationale schaal. Ondanks al dit water, staat een badhuis toch ook nog steeds op het verlanglijstje van de gemeente, zo vernamen wij van de burgemeester. De plannen hiertoe zijn gereed, maai de verwezenlijking er van wordt nog geremd door de financiële kant van de zaak. Voorts hoopt men te zijne" tijd ook te komen tot de aanleg van. een kinderspeelplaats en evenals vrijwel overal elders hoopt de ge meente Sas binnen afzienbare tijd uit de woningnood te geraken... Het zijn beachéiden en begrijpelijke ver langens van een gemeente, waar reeds veel tot stand kwam. me de Tramstraat, Kloosterlaan, Flankstraat en Watermolenstraat on dergingen deze-verbeteringen en kre- Rijkswaterstaat zorgde voor een nieuwe travers lungs do Westkade, hetgeen vooral met het oog op liet doorgaand verkeer van groot belang was. Tijdens dc bietencampagne, wanneer de vrachtauto's af en aan rijden, heerst hier uiteraard een gro te drukte en voorheen waren d© clïauf fcurs genoodzaakt niet liun zware, volgeladen wagens dlclit langs de huizen te rijden, wat voor de bewo ners nu niet bepaald een onverdeeld genoegen betekende Evenmin een genoegen was in Sas van Gent het kwalijk riekende Mo lenwater, maar ook dit euvel werd verholpon. De kolk is thans vrijwel gedempt en de volksgezondheid is hiermede in niet geringe mate ge baat. Bij de demping van het ves tingwater ontstond een geheel nieuw terrein, waaraan nog een nadere be stemming gegeven moet worden. Langs de weg SluiskilSas van Gent is Intussen een rijwielpad aan gelegd en ook hiermede is in een gro te behoefte voorzien, daar de fietsers vooral ook tijdens de bietencam pagne op deze weg steeds aan gro te gevaren bloot stonden. „VEEL" WERKLOZEN... De gemeente Sas van Gent telt mo menteel zeventien werklozen en dat, zo verzekerdo de heer den Boer ons is veel voor Sas! Hot merendeel van de ingezetenen vindt uitex-aard zijn be staan in de industrieën; arbeiders zo wel als administratief personeel; de meesten van de zeventien werklozen 35 panden aan de Dijkstraat kan wor den aangevangen, belooft het werk- lozencilfer van Sas van Gent tot een minimum terug te lopen en dat is een omstandigheid, waarop momen teel vele gemeenten jaloers zullen zijn. In de afgelopen jaren ven-ezen in Sas van Gent voorts enkele fi-aaie za- kenpanden en naar de burgemeester ons verzekerde, kan er van een bloeiende middenstand gesproken worden-. Een gemeente, die zich door de eeuwen heen heeft weten te handha ven; dót is dc indruk, die het beschei. wijde kanaal achter DORP ER BIJ.. Want Sas kreeg er onder meer liefst een dorp bij„Het Witte Dorp", zo gedoopt vanwege de aan schijn van de nieuwgebouwde hulzen aan de SingelsLraat, Staak en Burge meester Hoefnagelsstraat. Thans is reeds weer een begin gemaakt met de aanleg van een nieuwe woonwijk aan de Zandstraat; de funderingen voor de eerste zes woningen zullen hier binnenkort gelegd worden en intus sen is het wachten op de gunning voor de bouw van 35 woningen aan de DijkstraatSas bouwt en zo he.erst in Sas. waarlijk niet uitsluitend tengevolge van de fabrieken bedrij vigheid! Een bijzondere bijkom stigheid is wel, dat de bouw van de laatste 35 huize'n geheel uit eigen middelen gefinancierd werd. „We hebben de eigen pot maar omge keerd", aldus burgemeester Den Boer. VELE VERBETERINGEN. Tal van straatjes zijn aan een gron dige herziening onderwoi-pen en zo verdwenen geleidelijk de „kinder hoofdjes" en wei-den de slntelpadén tot goede, moderne straten. Met na- Advertentle Voor vlijtige handen n schoonmaakgetij: Humea.Gelei KANONNADE... Er ging een gerucht langs België's kust; een gerucht, dat sprak van schoten in de nachtdie op het water gewisseld kou den zijn Dat gerucht stond afgedrukt in enkele Belgische en Nederlandse dag bladen en het behelsde o.m. het vol gende: „Volgens inofficiële berichten uit Knocks en Heyst zouden kanonscho ten a\jn gewisseld tussen een Ameri- l:aans schip en een Russische tank boot". Ei, dachten wy verschrikt, het schijnt, dat de oorlog bereids is be- i/onnen Doch ziet, enkele regelen verder werden w\l gerustgesteld. Een woord- roerder vaii het Nederlandse ministe rie vun defensie had verklaard, dat er geen schepen van de Amerikaanse marine of Russische tankboten in het bedoelde t/ebied gesignaleerd ivaren. Toch had menzó lazen wij, een kanonnadegehoord! Voorts *Wrd Zaterdagavond hei Loodswezen tc Vlissingen gcalar-, meerd, omdat er in de Bardijngcul dansende vlammen op het water wa ren waargenomen, gevolgd door en kele zwakke explosies Het Loods wezen stelde een ondersoek in, doch moest ter plaatse aangekomen constateren, dat het laatste nummer van het geheimzinnige vuurwerk in tussen reeds was afgestoken. Niets beroerde meer het vredig deinende water. Schoten in dc nacht vun Vrijdag op Zaterdag en vlammen in dc nacht van Zaterdag op Zondag Sensatie op sensatie en voor een Amerikaans persbureau teveel van het „goede" om zonder meer te laten passeren! Een „leanonnade" moest het worden en liefst tussen een Rus en een Amerikaan. De „kanonnade" is hoogst waar schijnlijk afkomstig geweest van op manoeuvre zijnde Belgische marine- vaartuigen en de vlammen in de Sar- dijngeul iocnlen vermoedelijk veroor zaakt door achtergebleven, ongevaar lijk, oefenmateriaal reu» de onlangs in samenwerking niét de. Engelsen gehouden oefeningen. Het was wel internationaalmaar de Russen zijn er (nog) niet aan te pas gekomen. NAAR DE STRANDEN... Toeristen-aanvragen zijn vroeger binnen dan in 1951 In de komende zomermaanden zal Zeeland weer in het middelpunt van de tocrlsteubelangstelling staan: reeds nu staat vast, dat velen dit jam- hun vacantie.in dit gewest zullen doorbrengen. De V.V.V.-secretarlaten in de badplaatsen langs de kust hebben handen vol werk om alle aanvragen af te werken, waurbjj men over het algemeen de Indruk hee.ft, dat nog meer toeristen dan vorig jaar, Zeeland als hun vacantle-provincle hebben geko zen. Vanzelfsprekend Is ook hier de maand Augustus favoriet, zodat dc meeste plaatsen In deze periode volgeboekt zyn. Er is hier en daar nog wel een-gaatje, maar een groot gedeelte van de pensions en hotels zjjn volledig besproken. Hieruit blijkt tevens, dat er in dc praetjjk van vacantiesprei- dlüg nog niet lied veel terecht komt, want de maanden Juni en Juli zijn nog lang niet vol In BurghHaamstede vex-telde men ons, dat er dit keer veel aanvragen waren van grotere groepen. Dit brengt natuurlijk speciale moeilijkhe den met zich mede, in vei'band met de accommodatie. Overigens blijkt het westelijk deel van Schouwen elk jaar meer gasten te trekken: een rustige omgeving prachtig natuur schoon en het ontbreken van de typi sche „badplaatsdrukte" zijn voor ve len pi-ettige zaken. Behalve de maand Augustus is in Burgh—Haamstede de maand Juli vrijwel besproken, doch in Juni is er nóg plaats genoeg. In Renesse was men evenmin pes simistisch gestemd over het komende seizoen, want ook hier waren vele aanvragen binnengekomen. ..Maar plaats hebben we voorlopig nog wel" zo zei men ons. „Van Juni tot en met half Augustus kunnen we de men sen nog wel bergen...... WALCHEREN. In Vrouwenpolder kan men dit jaar meer gasten gebruiken dan vo rige jaren, omdat de accommodatie aanzienlijk is uitgebreid. Er zijn bijv. niet minder dan elf nieuwe zomerwo ningen bijgekomen. Niettemin was de tweede helft van Juli en de gehele maand Augustus vrijwel bezet. Oostkapelle heeft nog plaats in Augustus, al is het niet veel meer. maar in Juni en Juli kan men er nog goed terecht. In Domburg, waar men in 19ol een uitstekend jaar had. meende men, dat 1952 niet dezelfde resultaten zou op leveren, maar „er Han nog van alles Sportvereniging Belgisch Loods wezen te Vlissingen bestaat één jaar, Op. Zaterdag 26 April 1952 zal de Sportvereniging Belgisch Loodswe zen feestelijk "haar éénjarig bestaan vieren. Ter gelegenheid van deze herden king zal een zustervereniging, „Sportvei-eniging Zeewezen Oosten de" op die dag Vlissingen bezoeken, waar 's middags om 4 uur op het sportterrein „Bosweg" een vriend schappelijke voetbalwedstrijd tussen de elftallen der beide verenigingen zal worden gespeeld. Het Koninklijk hai-- moniegezelschap „Ons Genoegen" zal deze wedstrijd met muziek opluiste ren/Voor en na deze wedstrnd maakt dit gezelschap een muzikale rond gang dooi* dc stad. Verschillende au toriteiten hebben toegezegd de wed strijd te zullen bijwonen. 's Avonds zullen de talrijke geno digden aanzitten aan een souper, dat wox-dt aangeboden in het clubgebouw van do Vlissingse vereniging „Café Maldeghem" aan het Beursplein. Een z.g. verbroederingsbal onder leiding vaii een .bekend dansorkest. zal het besluit vormen van deze gezellige bijeenkomst. JAARVERGADERING HANDELSBELANG Naar men ons mededeelt, zal de algemene ledenvergadering van de vereniging „Handelsbelang" te Mid delburg niet hedenavond, doph Dins dagavond aanstaande, worden gehou- gebeurenDe vooruitzichten wa ren in elk geval hoopvol, hoewel er in Juni en Juli nog vele gasten ge plaatst konden worden. De aanvragen kwamen echter nog elko dag binnen, zodat men vol goede moed bleef. De V.V.V.-sccretaris in Zoutelande. die ook niet over belangstelling heeft te klagen, meende, dat de vele vroe- f'o aanvragen hun oorzaak vonden in eleurstellingon van vorig jaar Toen moesten namelijk vi-ij vele ad- spix-ant-gasten afgewezen worden wegens gebrek aan ruimte, zodnt. menigeen er dit jaar vroeg bij was om logies te bespreken. Vergeleken by 1951 was er dan ook thans meer besproken. Ook voor Koudekerke bestaat er veel intéresse, voornamelijk in de maanden Juli en Augustus. Het ge brek aan genoeg accommodatie doet zich wel eens voelen, maar toch tracht men zoveel mogelijk iedereen tevreden te stellen. In Vlissingen stelde de V.V.V. dit jaar een nieuwe logiesdiehst in wel ke zich niet uitsluitend tot. Vlissingen beperkt Het blijkt, (jat deze dienst uitnemend werkt niede dank zy de voortreffelijke medewex-king van o.a. de Horeca. De aanvragen komen vroeger binnen dan andere jaren en kunnen bovendien vrij vlot afgedaan wox-den. Men had op het V.V.V.-secre- tariaat wel de indruk, dat de belang stelling voor Walcheren nog steeds toeneemt. ZEEtnVSCH-VLAANDEREN Ook langs de Zeeuwsch-Vlaamse kust belooft het dit seizoen een wel haast ongeleende drukte te worden. In Groede en Nieuwvliet noteerde het bureau van' V.V.V. een overstelpend aantal aanvragen en uiteraard ver heugt men zien over de2e grote be langstelling. De aanvragen zijn echter go talryk. dat zij de beschikbare logeerruimte veiTe overtreffen en dit feit stemt vanzelfsprekend minder tot blijd schap. Van harte hoopt men dan ook, dat er in Groede en Sinte Pier bin nen afzienbare tijd een hotel bij zal kunnen komen, opdat meer va- cantiegangers geherbergd kunnen worden. Een aanvraag voor de bouw van een hotel is intussen gedaan en men hoopt, dat de hiertoe ontworpen plannen inderdaad binnen afzienba re tijd verwezenlijkt worden. VIJFMAAL ZO GROOT Een hotelhouder in Cadzand was van mening, dat zijn „herberg" Ir Augustus vijf maal zo groot zou moe ten zijn, om alle gasten te kunnen bevattenBegin April telde V.V.V. ruim vijfhonderd aanvragen voor lo geerruimte en begin Maart waren al le zomerhuisjes ongeveer veertig in getal voor de maanden Juli en Augustus reeds verhuurd! Zelfs Paryzenaars lieten in Cad zand onderdak reserveren en zo biykt dat dit badoord zich een flinke plaats heeft veroverd in de ry van Neder landse vacantleverbiyven-aan-zee. De Zeeuwse stranden zuil en flit jaar, en zeer zeker in dc vacantle- maand bij uitstek, in Augustus, weer een fleurige en kleurige aanblik bie den. Do droge, zakelijke cijfers van thans geven reeds aan hoe het strand leven zal zijn. IBIS Brandweerlieden werden onderscheiden. Tijdens de viering te Utrecht van het eerste lustrum der Nederlandse Vereniging van Brandweexpersoneel werd aan twee Zeeuwse brandweer lieden, die zich voor deze vereniging verdienstelijk hebben gemaakt, de hc- ren N- C. van Oost tè Middelburg en W. de Voogd te Vlissingen. een on der-scheiding uitgereikt. Molen te Noordgouwe gaat verdwijnen. Minister gaf toestemming In onze moderne tyd is men niet meer zo gevoelig voor wat vroeger eeuwen ons hebben overgelaten. Ook Schouwen-Duiveland zal aan deze tendens zijn tol moeten betalen. De mooie Noordgouwse molen, gelegen aan de weg NoordgouweZonnemai- re, Welke reeds in 1763 werd ge bouwd, en sindsdien in het landschap van deze streek een zo dominerende plaats heeft ingenomen, zal eerst daags met toestemming van de mi nister van O. K. en W. worden ge sloopt. Slechts node heeft de eigenaar het pronkstuk overgedragen aan de mo lenbouwer, de heer J. den Hamer uit Brouwershaven, want hoewel de mo len reeds geruime tyd buiten werking was, bleef het een veelomstreden pro ject dat vele pennen en monden in beweging heeft gebracht. Er zit ech ter één lichtpuntje in deze vry som bere historie van verdwijnend schoon, n.l. dat de diverse onderdelen zullen worden gebruikt om andere molens, o.a. die te Dreischor, te restaureren. De naam van de molen was .'.J'atter.- drai", wel zeer veelzeggend in dit verband... Zeeuwse schooldag op 16 Mei te Middelburg Vrijdag 16 Mei a.s. zal te Middelburg de traditionele Zeeuwse schooldag van het 9e district van de Schoolraad wor den gehouden. Het personeel en de bestui-en van alle Zeeuwse Christe lijke scholen zijn hiervoor uitgenodigd Evenals vorig jaar zal hieraan ook een tentoonstelling van leermiddelen e.d. worden verbonden. Des morgens 9 uur zal de inspecteur van het L.O. in de inspectie Middelburg, de heer ■A. A. Leenhouts. deze tentoonstelling in het Schuttershof openen. Na afhandeling van de huishoude lijke zaken, zal de heer J. Wedzinga, hoofd van een C.V.O.-school tc Am sterdam, in de morgenbijeenkomst een lezing houden over „Bestuur en personeel in de zich vex-nieuwende school". Des middags zal pi-of. dr. L. W. G. Scholten uit Utrecht spreken over „De Christelijke school als nationale school". Brutale inbraak aan de Julianalaan te Vlissingen. Zaterdagmorgen ontdekte een be woonster van een villa aan de Julia nalaan te Vlissingen een onbekende bezoeker in de tuin van haar woning. Op haar vraag, wat deze in de tuin deed, antwoordde de man, dat hij vodden wenste te kopen en aan de voordeur geen gehoor kreeg. Zij ver telde hem, dat zij deze niet had, waarna de bezoeker verdween. Enige uren later bemerkte zij ech ter, dat een ongenode gast een kamer aan de zijkant van het huis was bin? nengedrohgen. Bij verder speuren bleek, dat er uit het dressoir van die kamer een portefeuille met ruim 80 was verdwenen. Het door de politie naar deze dief stal ingestelde ondex-zoek, heeft nog geen resultaat opgoleverd. ALGEMEEN VORMEND ONDERWIJS Leerlingen van Middelburgs Gymnasium een week naar West-Brabant. „Hopelijk is het volgende weck, als we les krijgen in klavervelden, beter weer!" kon men de leerlingen uit de hoogste klassen van het Middelburgs Gymnasium horen zeggen, toen ze elkaar na een zonnige Paasvacantie tij dens druilerig weer in het Latijnse Schoolstraatje weer ontmoetten. Voor de niet-ingewyde klinkt dit nogal vreemd, want tenslotte is men met de on derwijsvernieuwing. nog niet zó ver, dat by mooi weer de banken en liet schoolbord naar een weiland worden overgebracht. De zaak wordt echter duidelijk, wanneer men weet, dat „Klavervelden" een jeugdherberg is naby Bergen op Zoomdfifir wordt namelijk van 28 April tot en met 3 Mei voor het eerst in de eeuwenoude geschiedenis van het „Gym" een zogenaamde werkweek voor de meisjes en jongens uit de vierde, vyfde en zesde klasse georganiseerd. De wei'kweek is, zoals de naam reeds zegt, beslist geen schoolreisje, hoewel nauwelijks minder aantrek kelijk. De lessen gaan dooi', met dit verschil echter, dat het onderwijs zo'n week een meer algemeen vor mend karakter dx-aagt. Dan komt oök dat deel van een vak eens aan de beurt, waaraan men op de school, ge zien de samenstelling van het les programma, niet zo spoedig of wel licht nooit toekomt. Excursies, lezin gen en dei'geltjke maken het ondèr- wys „levend" cn vergx-oten de kijk van de jongelui op allerlei zaken. Daar komt bij, dat de leerlingen een week lang voortdurend samen zijn, hetgeen de ondex-linge teamgeest en de onderlinge vriendschap niet weinig vex-sterkt, terwijl bovendien alle voor waarden aanwezig zijn om de verhou ding tussen de leerlingen en de lera- x-en nog te verbeteren. Het Gymnasium te Middelburg had voi'ig jaar reeds plannen voor een werkweek in Noord-Brabant, maar hiervan kon niets komen, omdat de pokkenepidemie deze' provincie toen juist taboe voor de Zeeuwen maakte. In dit geval kwam van uitstel echter geen afstel! ONDERWIJS IN SMAKELIJKE VORM. De organisatie van de werkweek berust bij de leraar Latyn en Grieks, •dr. J. M. H. Fernhout en het program ma is even uitgebreid als attractief. De jeugdherberg, waar in deze tyd nog niet veel trekkers zyn te ver wachten, wordt het „home" van de gymnasiasten, waar zij les krygen, waar zij zich zullen ontspannen, waar zij eten en 's nachts de slaapzalen zullen bevolken. Bovendien heeft de directeur van de H.B.S. in Bergen op Zoom een leslokaal beschikbaar ge steld, waar b.v. de eindexamenklas eens in alle rust kan werken. Twee leraren en één lerares zullen de ge hele week met de jongelui optrekken en waarschijnlijk zullen andere do centen ook nog wel eens één of twee dagen naar de „Krabbenstad" komen. Het onderwijs wordt de komende week wel in een bijzonder smakelijke vorm opgediend. De meisjes en jon gens zullen onder leiding van biolo gen, die ter plaatse goed bekend zyn, excursies maken, o.a. langs de Schelde, om de flora en fauna daar te Advertentie Paard trapte man tegen het hoofd. Op het landbouwbedrijf van de heef- J. L, G. t© Wolfaartsdyk vond Maan dagmiddag een ernstig ongeval plaats. De 23-jarige knecht J. C. moest in dc stal de veearts behulpzaam zijn by de behandeling van een paard. Plotseling sloeg het dier achteruit en trapte C. tegen het hoofd. Bewuste loos en uit. een oor bloedend moest 't slachtoffer worden weggedragen. Na dat de eerste geneeskundige hulp was verleend, is de man naar liet ziekenhuis St. Joanna té Goes over- gebracht. VAN TOT Toen de landbouwer H. Geluk te Tlio- len 's morgens vroeg naar de welde wan delde trof hij in een sloot langs dit wei land eon hem toebehorendo vaars aan, welk dier dood bleek te zijn, Vermoede lijk ls het dier in het donker in de sloot terecht gekomen. De te Tholen gehouden Emmabloem- collecte heeft i' 94.83 opgebracht. Te Waarde kwam mcj. van Z. bij een val van de trap zó ongelukkig terecht, dat zij met een beenbreuk in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Toen de 8-jarlge Beppy van D. to ZonncmaJro met haar vriendinnetje een fietstochtje door het dorp maakte, reed het meisje door een botsing mot dit vriendinnetje pardoes ln de Kerkgracht Omstanders hadden het verschrikte kind en haar fiets echter spoedig weer op het droge. In het komende seizoen zullen de boe ken van de Volksbibliotheek te Slut An- naJand weer op Vrijdagavond en wel om de veertien dagen worden uitgereikt. De ze regeling geldt echter uitsluitend voor de zomermaanden. Te SchoondJjke werd een collecte ge houden ten bate van de Emmabloem- 3tichting. welke ruim f SI.opbracht. Op Donderdag 24 April a.s. Zol het echtpaar A. de MuijnckM. de Muljnck Verhulst te St. Laurens zijn 50-jarig hu welijksfeest vieren. Toen dokter D. uit Tholen met -enige kennissen in zijn nuto langs dé Antwerpse straatweg te Bergen op -Zoom reed,; brak plotseling de stuurstang Van de wagen. Het ongeluk liep echter goed af. daar zich op dat moment geen verkeer.op de weg bevond .en de wagen die rechtdoor bleef rijden, tijdig stilstond. Door tussen komst van de wegenwacht kon de auto later naar een garage te Bergen op "Zoom worden gesleept. Tijdens de dodenherdenking op het militaire kerkhof nabij Bergen op Zoom zullen .do schoolkinderen üit deze stad bloemen loggen op de graven van de gesneuvelden. De bloemkweker» uit Lis- se hebben voor dit dool spontaan 12.000 tuiltjes bloemen beschikbaar gesteld. Op 2 Mei a.s. zal met het troepen transportschip „Devonshire'' de Korea- vrijwillïger, de heer L. Reijevse uit Goes, terugkeren. Te Kapelle sprak de heer Vingerling, hoofdbestuurslid van de Ned. Chr. Land- arbeidersbond, voor de afdeling Kapelle van deze bond over het nieuwe contract voor de periode 1952-1953- tussen werk nemers en werkgevers, waarna, verschil lende tT.W.-kwcstles werden besproken. De leiding van deze avond berustte bij de hoer P. Minnaavd. De Emmabloemcollecte té Vëere lioeft 85.92 opgebracht. bestuderen. Verder Staan bezoeken aan de gist- en spiritusfabriek en aan de potasfabriek in Bergen op Zoom op net programma. Bij goed weer wordt een boottocht over de Ooster- schelde gemaakt om de oesteiwisserij te bestuderen en natuurlijk gaat men ook een dagje naar Antwerpen, waar het Rubenshuis en het Museum voor schone kunsten worden bezocht en een rondvaart door de havens wordt Êemaakt. Wellicht wordt ook nog n ezoek gebracht aan het vliegveld te Woensdrecht. Het is de bedoeling, dat de leerlingen later naar aanlei ding van deze excursies scripties op stellen. In zekere zin brengt die week dus toch nog huiswerk met zich mee! Aan de ontspanning is ook gedacht (hoewel de excursies stellig ook ont spanning zijn): het programma ver meldt o.m. een sportmiddag en de leei'lingen uit de 4e en 5e klasse zul len do programma's van twee gezelli ge avonden verzorgen. De Rykskweekschool te Middelburg heeft al enige malen werkweken ge organiseerd en de resultaten waren zodanig, dat de leiding van deze school liet hier niet by wil laten. Waarschijnlijk zullen de kwekelingen na de zomervaeantie weer een derge lijke week meemaken. Koninklijke onderscheiding voor de heer J. Callebout Directeur Stijfselfabriek ie Sas van Gent H.M. de Koningin heeft benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nas sau de heer Jean Callebout, technisch directeur van de N.V. Styfsel en Glu- cosefabriek te Sas van Gent. De heer Callebout, die Belg is, woont te Gent. Hij is reeds sedert i923 verbonden aan de Styfsel- en Glucosefabriek. Kort geleden vierde hy zyn 25-iaiig jubileum als directeur en het is in verband daarmede, dat hem thans een koninklijke onderscheiding werd toe gekend. De heer Callebout was reeds ridder in de Kroonorde van België. Jn hotel Rotterdam te. Tomeuzcn was Maandagmiddag een feestelijke, bijeenkomst belegd, waarin de burge meester van Sas van Gent hem me dedeling deed van het Koninklijk Besluit en met enige hartèlyke woor den de versierselen van de orde op de borst spelde. De beide mededirecteuren van de Styfselfabriek, de heren F. J. Spoo- renberg en C. W. Hoffmann boden hem als biyk van erkentelijkheid het kleine draagmodel van het ridder kruis aan. Bespuiting koolzaad in het Zuid-Sloe. WORDT VANDAAG BIJ GOED WEER HERVAT Zoals reeds verwacht werd, is van de bespuiting der koolzaadvelden in de Zuid-Sloepolder Maandag niets meer gekomen. Het is echter de be doeling, dat één der, met een sproei- installatie uitgeruste vliegtuigen he denmorgen omstreeks half negen op het tijdelijk vliegveldje tussen Lewe- dorp en Wolphaarsdijk landt en dat de werkzaamheden, welke Zaterdag ontydig moesten worden beëindigd, een uur later worden hervat. Dit kan evenwel alleen geschieden, wanneer het weer meewerkt; by regen en har de wind zal de besproeiing ander maal moeten worden uitgesteld. Motorrijder reed voetganger aan. Toen de heer A. B. uit Wissekeike Zondagavond met zijn motoiTijwiel langs de Hoveijnweg in de richting Wissekerlce reed werd hij waarschijn- ïyk verblind door het licht van een tegenligger, waardoor hij de voor hem op de weg wandelde C. J. de F. te laat bemerkte. De heer B. reed met gedempte lichten tegen de voetgan ger aan, welke enige meters werd meegesleurd, waarna beiden tegen de grond sloegen. De bestuurder van de juist passerende auto bleek dokter Janse van Kortgene te zyn, die ter stond eerste hulp verleende. Met een ernstige hersenschudding werd de heer B. naar zijn woning te Wisse- kex-ke overgebracht, de heer de F. liep een lichte hersenschudding op. Jaarvergadering Zeeuws Oranje-Groene Kruis. Zaterdagmiddag 3 Mei wordt in Middelburg de vyfde algemene verga dering van het Zeeuwse Oranje Groe ne Kx*uis gehouden. Het bestuur stelt o.m. voor in ver band met het feit dat de-werkzaam heden der vereniging steeds omvang rijker Worden, het aantal bestuux'slc- den met twee te vergroten en stelt als candidaten mevrouw G. Pel Meilink, arts te Middelburg en de heer D. Boone te Middelburg. Voorts zijn aan de beurt van aftreding, doch herkiesbaar de heren D. Kodde en jhr. ir. H. L. Boogaert. Ook moet worden voox-zien in de vacature, wel ke ontstaan is door het bedanken van de heer J. Schipper. Het be stuur heeft als candidaat gesteld de heer J. Vader ji\, burgemeester van Kx-abbendijke. Na afhandeling van de huishoude lijke zaken zal dr. Lopes Cardozo, geneesheer-directeur van het zieken huis „Bethel" te Delft, een causexïe houden over „Protestantse arbeid voor dg volksgezondheid".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2