NIEUWS UIT ZEELAND Zij pe ZUID-BEVELAND CORTGENE II EN MEVO II EINDIGDEN GELIJK EXAMENS VAKOPLEIDING BOVWBEDRIJF TE OOSTBVRG Zurin WISSEL at vELANDEN BAANDAG 21 APRIL. 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bondsconcours muziekgezel schappen op Schouwen Het bondsconcours voor muziek- en zang: gezelschappen op Schouwen Duiveland zal op 2e Pinksterdag te Brulnisse worden gehouden. Er is een werkcomité opgericht be staande uit 3 leden van het bestuur van de middenstandsvereniging, 2 be stuursleden van „Nu met Hope" en verder de heren: P. L. Krepel, C. J. Maas, M- van Weele. C. H. van de Linde, Joh. Bal Az., C. van Waarden burg en M. van Immerzee]. Het dagelijks bestuur van dit comi- ïat uit de heren C. H, van de té bestaat Linde, voorzitter, M. C. van Weele, secretaris en C. van Waardenburg, penningmeester. Aan het concours zullen 13 verenigingen deelnemen, er zal waarschijnlijk een extra tram rij den, om de muziek-minnenden naar Bruinisse te brengen. Als plaats voor de muziektent gedacht aan het open vak aan de Kor te Ring, begrensd door Kerkplein en Kerkstraat Na een receptie ten gemeentehuize, zullen alle verenigingen een omgang door het dorp niaken. Het concours zelf zal ongeveer 6 uren in beslag ne men; de prijzen zullen bestaan uit me dailles daartoe welwillend door burgerij ter beschikking gesteld. de Goes IN GOES WERD DRUK „GEKARWEID" De padvindersactie „Een heitje voor een karweitje", die in de afge lopen week ook in Goes werd gevoerd, heelt de verwachtingen overtroffen. Met het kwik in de thermometer steeg de werklust van de verkenners en welpen tot een ongekende hoogte. Geen karweitje was te vuil of te zwaar voor de knapen, om maar zo veel mogelijk „heitjes" te vergaren voor hun gebrekkige broeder-padvin ders en versteviging van de groeps- kassen. Er werden kippenhokken ge schilderd, tuinen gewied, garnalen gepeld, riolen schoongemaakt, bieten ingeegd, kousen gestopt, wormen ge spit en noem verder maar op. Geen karweitje werd afgeslagen en al wa ren dan misschien de geleverde pres taties niet altijd honderd procent, het Goese publiek wist de goed gedoelde activiteit naar waarde te belonen. En om dat laatste ging het nu eenmaal! De Jacob v. Beierengroep bracht to taal f 300 a f 350 bij elkaar, terwijl de Jac. Valckegroep met ca. f 150. evenmin slecht uit de bus kwam. De actie, welke in navolging van Enge land, dit jaar voor het eerst in Neder land werd gevoerd, kan dan ook ze ker geslaagd genoemd worden. De jongens hebben er de smaak van kregen en wanneer volgend jaar de actie mocht worden herhaald, zijn ze vast allemaal weer van de partij! BRANDJE BIJ SCHAKELSTATION Te Goes ontstond Zondagmiddag omstreeks 2 uur brand in afval van hout, poetskatoen enz. in de nabij heid van het in aanbouw zijnde scha kelstation van de P.Z.E.M. aan de Evertsestraat. De brandweer werd. gealarmeerd, omdat vlak bij de vlam men een aantal olievaten was opge slagen, Deze vaten, die reeds warm waren, werden door de brandweer nat gespoten, waarna zij verrold kon den worden. Tenslotte werden de vlammen geblust. De brand was waar schijnlijk aangestoken door kinderen. BILJARTVERENIGING A.L.M. De biljartvereniging „Al doende Leert Men" te Goes herdacht vorige week haar 30-jarig bestaan op feestelijke wijze in 't clublokaal waai de leden met hun dames aanwezig waren. Na een korte inleiding van de ceremoniemeester, de heer Huywig, werd door de heer C. Nobels, die se dert 14 jaar onafgebroken voorzitter der vereniging, is de feestavond offi cieel geopend. In zijn openingsspeech memoreerde hij dat een der oprich ters, de heer M, C. Baax-ends, nog steeds lid is. Met trots wees hij voorts op de goedgevulde pryzenkast met bekers, kransen, lauwertakken, pla quettes, medailles, enz. Verder werden de leden eni ge attracties aangeboden en zorgd< de Ambonese band ,,Suara Maluku' voor opgewekte muziek. 's-Gravenpo!der UITVOERINGEN D.A.W. Vrijdag- en Zaterdagavond gaf de gymnastiekvereniging D.A.W. te 's-Gravenpolder in ,Öns Dorpsleven" een uitvoering. Beide avonden werden geopend en gesloten door de voorzit ter. de heer J. Tramper. Voor de pau ze lieten de dames, heren- en jongens onder leiding van de heer N. Gelok een aantal oefeningen, o.a. aan brug en rek, zien. Na de pauze werd op ver dienstelijke wijze het vrolijke spel „Een vrouw op zicht" opgevoerd. De regie berustte by de heer C. Klap. De belangstelling was groot. Driewegen ORANJEVERENIGING De Oranjevereniging „Beatrix" hield te Driewegen haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer J. v. Oosten. Na voorlezing van notulen en jaar verslagen werd overgegaan tot ver kiezing van bestuursleden. De beide aftredende heren J. v. Oosten en J. de Jager werden herkozen, terwijl in de vacature van de heren J. v. Oosten Jz., en I. v. d. Guchte gekozen wer den G. J. de Jager en WT J. Goetheer. De jaarlijkse contributie zal weer aan de schoolkinderen ten goede komen en wel voor een reisje naar Zeeuwsch Vlaanderen. RAAD KAPELLE. FILMS IN ZEELAND Zy, die vergeten worden (Los Alvi- dados)een Mexicaanse film van Luis Bunuel. Bunuel, wiens experimentele, avant- gardistische filmpjes in de ligatijd ook in Nederland furore maakten, heeft in Mexico een film over de ach- terbuurtenjeugd gemaakt, die in rauwheid haar gelijke niet heeft. Een meesterlijke film, dat zij voorop ge steld: Bunuel is nog altijd een groot filmer, dia er hier volkomen in ge slaagd is de ontstellende verwildering, verwaarlozing en wreedheid van <le boefjes uit do achterbuurten weer te geven, die ons in een even onbarm hartig als authentiek .drama een pro bleem opdringt, waarvoor hij zelf geen oplossing aan de hand doet en waarvoor geen enkele toeschouwer en geen enkele staatsman een oplossing zal weten Anderhalf uur lang dwaalt de camera (de schitterende fotografie is van één van 's werelds beste cine asten, Gabriel Fugueroa) door de steegjes en langs de vuilnishopen, waar de mensen als primitieve die ren leven en als dieren naar voedsel zoeken. Anderhalf uur worden wij met een yseiyke realiteit geconfron teerd en niets blijft de toeschouwer gespaard: blinde haat, diefstal, moord zelfs, de aanval van de jeugd op een man zonder benen en op een blinde bedelaar, die uitgelaten krijst: „Eén minder, een minder", wanneer de on- gelooflyk-wrede leider van de schof- jesbende, Jaibo (realistisch gespeeld door Roberto Coho) door de politie wordt neergeschoten. Geen enkele concessie heeft Bunuel aan de „pu blieke smaak" willen doen, integen deel, wanneer men de bioscoop ver laat, voelt men zich beklemd, belast met een schuldgevoel. Wat zich in de „slums" van Mexico-City afspeelt, speelt zich ook in de achterbuurten van andere grote steden, óók in Eu ropa, af en niet alleen de ouders van de zonder liefde opgroeiende jeugd dragen daaraan schuld..(Grand-the- Betere afvoer van het veilingkoelwater De gemeenteraad van Kapelle kwam onder voorzitterschap van burgemeester H. G. van Suylelcom in openbare vergadering bijeen. Daar in verband met de vaststel ling bouwkosten der 6 woningwetwo ningen te Biezelinge nog niet tot ver koop van deze woningen kon worden overgegaan, werd met algemene stemmen besloten tot het aangaan van een geldlening van f 63.000 bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, te weten 11.000 ten bate van de conciërgewoning en 53.000 voor de woningwetwoningen. Voorts keurde de raad goed de overdracht van grond aan de Ver eniging tot stichting en instandhou ding van een school met de Bijbel te Kapelle-Biezelinge en Eversdijk in verband met uitbreiding schoolge bouw. Van de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten was bericht ontvangen, dat voor de gemeente op de Nationale Woningbouwlening was ingeschreven voor 4800. Met algemene stemmen werd het toegewezen bedrag voor woningbouw aanvaard. De voorzit ter deelde mede, dat er van particu liere zijde een geweldige bouwactivi teit heerst. In de gemeente zijn op het ogenblik 13 ingezetenen, die par ticulier willen bouwen, maar waar voor helaas geen bouwvolume be schikbaar is. Bij de rondvraag informeerde de heer A. J> van Liere (V.V.D.) naar een betere riolering in het Z.O. ge deelte van de gemeente. De voorzit ter antwoordde, dat een groot deel van de misère veroorzaakt wordt door de afvoer van het koelwater van de veiling. Met het bestuur van de veiling wordt thans over een be tere afvoer onderhandeld. Ook is men bezig met een Moerplan voor de rio lering voor de gehele gemeente. De heer F. van Hoorn (V.V.D.) vroeg nog naar de regeling met de P.Z.E.M. betreffende de straatver lichting. De voorzitter zeide, dat hierover in een volgende vergadering nader gesproken zal worden. HOND BEET KIND Toen dezer dagen het 6-jarig zoon tje van de heer M. v. Stee te Kapelle met een hond aan het spelen was, werd de hond zo vals. dat hij het jongetje in het gezicht beefc Hierby werd het oog vrij ernstig geraakt. Het jongetje is ter verpleging op genomen In het ziekenhuis te Goes. RAAD WEMELDINGE Advertentie Bevolkingsonderzoek op t.b.c. In een korte vergadering heeft de raad van Wemeldinge een 7 punten tellende agenda afgewerkt. Na opening en goedkeuring van de notulen deelde de voorzitter mede, dat op 3 Mei a.s. in de Ned. Hervormde kerk een gemeenschappelijke kerk dienst ter herdenking van de bevrij ding zal worden gehouden, dat het bevolkingsonderzoek op longtubercu- lose in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert, dat met het straatwerk aan de Prinses Juliana- straat en de Dorpsstraat dezer dagen zal worden begonnen en dat aan de raadsleden binnenkort zal worden ge zonden een uitvoerig rapport over de kosten van de straatverlichting door middel van gaslantaarns met een overzicht van de geraamde kosten van een eventueel in te voeren electrische straatverlichting. Op een vraag van de heer D. M. de Jonge of ook on- en minvermogenden aan het bevolkingsonderzoek op t.b.c. kunnen deelnemen, antwoordde de voorzitter dat ieder, die aan het on derzoek wenst deel te nemen daartoe in de gelegenheid moet worden ge steld, ook al zal hij de kosten daarvan niet kunnen dragen. De verordening op de heffing en in vordering van reinigingsrechten werd op enkele ondergeschikte punten ge- wijzigd en aangevuld. Op verzoek van het hoofd der open bare lagere school werd voor aankoop van leermiddelen voor deze school een bedrag van f 800.— beschikbaar gesteld. Voorts werd besloten het gedeelte van de opbrengst der Nationale Le ning voor de Woningbouw 1952, waar voor ten aanzien van de gemeente Wemeldinge voorkeur is uitgesproken, van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te lenen. Bij het punt voorkomende zaken vroeg de heer de Jonge inlichtingen over enkele kapot gereden riooldek sels aan de Bonzijweg en het door de gemeente uitgevoerde straatwerk bij de pootaardappelenbewaarplaats van de Landbouwvereniging. Met de heren J. Hamelink en J. M. van der Hiele wees hij op de slechte waterafvoer van enkele percelen aan de Nieuwendijk. De heer K .J. Dominicus vroeg in lichtingen over de toestand van de gemeente-toren en do verzorging van het uurwerk. In dit verband kwam ook de verlichting van de torenwijzer- platen nog even ter sprake. De heer van dér Hiele is het niet eens met de toewijzing van een wo ning door burgemeester en wethöu-" ders, zonder dat eerst de commissie van advies voor de woonruimtevoor ziening is geraadpleegd. TULPENRALLYE 1952 or esfisre etappe tot brussfi ZATERDAGVOETBALCOMPETITIE Middelburg VII behoeft nog slechts gelijk te spelen Serooskerke is er niet in geslaagd tegen Kloetingc op belde punten be slag tc leggen. De kans, dio de Serooskerkers nog hebben om de laatste plaats te ontlopen In de eerste Was se, is dus kleiner geworden. Nieuw- dorp behaalde een kleine zege op VCK, dut nu ook gevaar gaat lopen. Rillandia kwam op de derde plaats terecht door de kleine overwinning op Wemeldinge. ^Vandaag starten de Tulpenraliye- ryders in tien steden in Europa op weg naar Noordwyk. Do rallye is dit jaar in twee delen gesplitst, namelijk de ritten van do startplaatsen naar Brussel en de rit van alle deelnemers van Brussel naar Noordwijk. De aanlooproutes tot Brussel zijn on geveer 750 kilometer. De gezamenlij. r— route is 2600 kilometer. WALCHEREN Vlissingen VOORZIENINGEN* ORANJESCHOOL. Destijds is de herbouw van de Oran- jeschool te Vlissingen op last van ho gerhand zo sober mogelijk en met een minimale constructie geschied. Dit heeft zich gewroken. Als gevolg van de zwakke fundering, waaraan een bodemafsluiting ontbreekt, dringt thans reeds geruime tijd vocht door de vloeren van de leslokalen en de kamer van het hoofd. Een deel van de vloeren en de daaronder liggende leidingen moet nu worden vernieuwd en onder de vloe ren dient een goede bodemafsluiting van beton te worden aangebracht. B. en W. vragen hiervoor van de raad nu een crediet van f 7600.—. VOOR WEDEROPBOUW EMMA-KINDERHUIS. De opbrengst van de toneelvoorstel ling door het Ned. Ond. Toneel ge geven in het Scheldekwartier te Vlis singen ten bate van het Centraal Ge nootschap van kinderherstellingsoor den (wederopbouw Emma-kinderhuis) was i 401.—. Marktberichten VEILING ZUID-HILL. EILANDEN. 18 April. Groenten: Andijvie 33—38. Bloemkool I 37—58. id. II 30—39. Was- peeiï 16—41. Rabarber-14—23. Radijs 5—8. Selderij 5—9.20. Sla I 9—10.40, iel. II 5— 7.10i Spinazie 19—27-. .Uien. 23—36. Witlof 14—28, Appelen: Jonathan 571. Peren: Brederode 45—50. St. Remy 35 —38. Aan elf leerlingen kon het vakdiploma worden uitgereikt De Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf heeft van 15 tot 19 April een aantal leerlingen van het landelijk leerlingenstelsel in het bouwbedrijf in de nieuwe ambachtsschool te Oostburg het examen voor het vakdiploma afgenomen. Zaterdagmiddag werd In hotel Mabesoone de uitslag bekend gemaakt en werden de diploma's uitgereikt. De voorzitter van de examencom missie, de heer J. Barendregt, ver welkomde in het bijzonder de hoofd- controleur van de stichting, de heer H. van Kuyk, alsmede de vertegen woordigers van de Stichting Leer lingenstelsel Zeeland en de uouwpa- troons. Hij dankte allen, die meege werkt hebben, dit examen mogelijk te maken en roemde de uitstekende samenwerking tussen beide stichtln- gen. De leerlingen adviseerde hy, nu ook te trachten het diploma voor gezel te behalen, opdat zij zich een j volwaardig vakman kunnen noemen. Van de 12 examinandi waren er 11 geslaagd. Het was de commissie op gevallen dat er te snel gestart was, waardoor het werkstuk een dag te vroeg klaar was .Er is met zeer veel ijver gewerkt. Toch waren de cijfers niet zo hoog als verwacht werd. Ook het vakmanschap kan nog op hoger peil worden gebracht. De commissie meent, dat het nog niet voldoende is doorgedrongen, dat de opleiding VAN TOT Tc Stavcnisso is het echtpaar M. Oos- dijk-Wesdorp Dinsdag vijf en vijftig jaar getrouwd. r Tc Sint Annaland werd ten overstaan van notaris A. J. Bierens en ten ver zoeke van mevr. da wed. C, Fringe een huis en erf in de Cureelandep te St, AiV naland verkocht Koper werd de heer L. F. Stols voor f 2600. Te Breskens werd bij de rijkspolitie een bundel wasgoed gedeponeerd. De bundel werd op het strand, verborgen onder het zand, aangetroffen. De rijkspolitie te Breskens heeft aan* gehouden een zekere D. s., verdacht van diefstal van een portefeuille ipet geld, Na verhoor %yerd hij op vrije voeten ge steld. Benoemd tot onderwijzer in vaste dienst aan de openbare lagere school te Sas van Gent, de heer G. de Meijer uit Breskens, Tot administrateur aan de Ambachts school te Oostburg werd benoemd, de heer E. Carelg te Breskens. Te Tholen opende de postduivenhou- dersvereniging het vliegseizoen met een proefvlucht uit Putte, Ten behoeve van oude schipper» lï aan de haven tc Tholen een flinke rit- bailk getimmerd. Door de rustende schip pers is dit zeer op prijs gesteld. Te Groede bracht de muziekvereniging „Eendracht Maakt Macht" een serenade aan burgemeester J. C. Everaars in ver» band met diens herbenoeming. De heer Hoste, voorzitter van de muziekverenl» gipg sprak de burgemeester hartelijk toe, waarna deze een dankwoord sprak. Voorts werd de heer W. Leenhouts ge huldigd. secretaris van „Eendracht Maakt Macht", omdat deze vijftig jaar muzikant was. Dinsdag 29 April zal te Sint Annaland de jaarvergadering van de Controlever eniging worden gehouden. -7- De pojtduivenhoudersvereniging „De Gevleugelde Vrienden" te Sint Annaland hoopt op Zaterdag 3 Mei een begin te maken met de wekelijkse wedvluchten van Zatrdagvliegers. de bedrijven voor het vak zélf in ligt. De eerste prijs was voor de heer A. Baas uit Sluis, die met een uit stekende puntenljjst geslaagd was Patroon was J. H. Baas te Sluis. De tweede prys was voor de heer C. H. van Boven, eveneens uit Sluis. (Pa troon A. J. H. van Elzen, Sluis). Voorts zy'n geslaagd de heren F, Barra, Oostburg, patroon P. F. Barra, Oostburg; C. J. Beun, Aarden burg, patroon P. F. Barra, Oostburg; A. Buijze, Cadzand, patroon P. R. Toussaint, Cadzand; A. P. Dierkx, Retranchement, patroon H. Zwier, Retranehement: J. S. Huigh, Schoon- dijke, patroon I. de Bliek, Schoondjj* ke; L. V. Lootens, Sas van Gent, pa troon A. Verhoeve, Sas van Gent; C. P. Ocké, Slijkplaat, patroon Vic. Verstraeten. Hoofdplaat; Th. Pijcke, Nummer Eén, patroon J. van Rose- velt. Breskens: J- Strydonk, Oost- burg, patroon H. Verwed, Oostburg. De heer W. van de 'BeukeJ, direc teur van de ambachtsschool en se cretaris van de Stichting Leerlingen- stelsel Zeeland, feliciteerde dc jonge lui met hun succes. Hij bracht in 't bijzonder dank aan de heer I. P. Nonhebel, controleur van het leer lingenstelsel, die onder zeer moeilij ke omstandigheden was begonnen. Nadat de heer Nonhebel nog en kele woorden had gesproken, voerde de heer H. van Kuijk het woord. DE MATERIELE ZIJDE- Pc controleur, de heer T. de Waal, Wilde nog iets zeggen over de ma teriële üijde. Sedert 31 Maart j.l. is voor alle leerlingen, die het diploma leerlingenstelsel hebben behaald, een loonsverhoging ingevoerd, in dier voege, dat zij zullen worden beloond, algof zij een jaar ouder zyn dan huii werkelijke leeftijd. Dit geldt alleen voor leerlingen in het bouwbedrijf en houdt een Joonsverhoging van 7 —12 cent per uur in, al naar gelang de leeftyd en loonklasse. De examen-commissie bestond uit de heren J. Barendregt te Oostburg namens de werkgevers. J. Coppens, timmerman te Retranchement na mens de werknemers, P. J, van Strien, leraar ambachtsschool Oost burg en Th. de Waal. controleur Leerlingenstelsel te Middelburg, na mens de stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Nieuwdorp I Arnemulden I Rillandia I Krabbendijke I Col. Boys I Wemeldinge I Kapelle I Kloetinge I VCK I Serooskerke I 17 13 1 17 10 2 17 11 0 16 9 1 16 6 4 3 27 62-27 5 22 63-31 6 22 -17-32 6 19 45-33 6 16 27-34 8 15 41-50 8 14 36-46 9 11 36-47 9 10 29-46 15 1 4 10 6 21-60 Yerseke Hl liep in de tweede klas se B tegen Wemeldinge H weer iets van zijn achterstand op Arnemuiden II in, zodat de kans op een beslis singswedstrijd nog altgd bestaat. NieuwdorpH pikte tegen Krabben dijke II weer een graantje mee, ter wijl VCK H de derde plaats be hield' door de zege op Kloetinge H. Kapelle H en RüJandia II deelden broederiyk de punten. Arnemuiden H 18 16 1 Yerseke III 14 12 1 VCK n 16 9 2 Krabbendijke H 17 Kloetinge H Kapelle II Rillandia H Wemeldinge H Col. Boys H Nieuwdorp H 1 33 75-27 1 25 71-16 5 20 45-34 5 19 54-45 8 14 59-51 5 2 10 12 26-62 5 3 7 11 49-56 4 3 11 11 44-87 4 2 12 10 33-48 3 3 11 9 40-65 1 i 6 2 Cortgene II kwam in de tweede klasse C in puntenaantal met Mevo H gelijk door een zege op Mevo Hl. Een beslissingswedstrijd zal noodza- kelgk zijn om de kampioen aan te wijzen. Mevo II Cortgene II Veere H Bevelanders II Wolfaartsdijk H Kloetinge IH Mevo IH 12 8 3 1 19 75-26 12 8 3 1 19 56-19 12 6 1 5 13 43-37 12 5 2 5 12 45-39 12 4 2 6 10 33-37 11 3 0 8 6 25-55 11 I 1 9 3 18-80 Middelburg VII nam de leiding van 's-Heer Arendskerke H in de tweede klasse D over en behoeft nu in zijn laatste wedstrijd maar gelijk Advertentie te spelen om zich kampioen te mo gen noemen. Middelburg VH 13 10 2 1 2r64-25 's-Heer Arendsk. H 14 10 2 2 22 81-29 RCS IV 13 8 3 2 19 54-32 VCK in 11 5 3 3 13 32-29 Serooskerke H 13 3 2 8 8 34-57 Meeuwen I 13 2 3 8 7 30-54 Nieuwland I 13 3 1 10 7 28-57 VSC I 14 2 2 10 0 37-77 Zaamslag Hl wist het in de twee de klasse F in zijn laatste wedstrijd tegen Driewegen H ook niet tot een overwinning te brengen. 16 12 4 14 9 2 14 8 3 15 8 2 16 35 Hoek II Tern. Boys II Zaamslag II Driewegen n AZVV II Spui H Kruiningen IH Zaamslag Hl Beren II 0 28 86-26 3 20 60-27 3 19 65-31 5 18 41-29 0 7 18 61-64 8 0 7 16 49-39 2 2 11 4 45-87 1 2 13 4 28-83 119 1 19-65 BILJARTEN Kampioenschap eerste klasse klein biljart voor Scholte De Eindhovenaar Scholte is er Zondag te Amersfoort in geslaagd in een spannende slotpartij zijn rivaal Wijdeveld uit Amsterdam met een slotserie van 160 te verslaan en daar mede het nationaal kampioenschap eerste klasse klein biljart kader 38,'2 op zijn naam te brengen. Met Scholte promoveren naar de hoofdklasse Wij develd, De Kleine jr. en Chermin. Mienes kampioen 2e klasse klein libre Zaterdag en Zondag werden in Bergen op Zoom in het café 't Loco- motiefke en café de Kroon de wed strijden gespeeld om het Nationale biljart-kampioenschap 2e klasse klein biljart libre. Aan deze wedstrijden namen de kampioenen J. Habets uit Heerlen voor het gewest Zuid Lim burg; J. Mienes uit Amsterdam voor het gewest Noord-Westen; J. Klaas geslaagd de heren J. I sen uit Enschede voor het gewest het Oosten; F. Slaats uit de Lang straat voor het gewest Brabant-Zee land; R. Blonk uit Gouda voor het gewest het Westen en R. Makken uit Groningen voor het gewest het Noor den deel. De Amsterdammer J. Mienes werd werd kampioen met een algemeen gemiddelde van 5.20 in 143 Beurten en 744 caramboles. Klaassen werd tweede, Slaats derde. Zij* komen met Blonk en Makken voortaan in de eerste klasse uit. De uitslagen luiden: le klasse: VCK I—Nieuwdorp I 13; Wemeldinge IRillandia I 12; Serooskerke IKloetinge I 2—2. 2e klasse B: Kloetinge H—VCK II 1—2; Kapelle H—Rillandia H 2—2; Nieuwdorp HKrabbendijke II 4— 4; Wemeldinge H—Yerseke IH 2—8. 2e klasse C: Cortgene IIMevo IH 8—1; Kloetinge III—Wolfaarts- dyk n 6—3. 2e klasse D: Middelburg VH Meeuwen I 12—0. 2e klasse F: Zaamslag. IIIDrie wegen H 02. DE ZONDAG COMPETITIE. Prom. afdeling Zeeland: Lewed. Boys IBurgh I 36, le klasse B: Walcheren ISluis I 0—3. Res. le klasse A: Hontenisse H Hoofdplaat H 4—0; EMM II—PSK H 62; Aardenburg IIHulst n I—2. Res. le klasse B: Breskens Hl Axel III 20. 2e klasse A: Kwadendamme I Volharding H 50; Zeelandia Hl Hansw. Boys II 23. 2e klasse B; Middelburg VBier vliet III 3—3. 2e klasse C: Graauw IVogel waard e II 21; Hontenisse IH Zuiddorpe I 41. 3e klasse B: EMM HIRetran chement H 22; Oostburg IHSluis II 1—3. 3e klasse C: Sluiskil IIIRapen burg II 26; Hulst IHGraauw II II0; Steen IHHontenisse IV 3 1. Broekhuizen kampioen hoofdklasse driebanden. Te Tilburg werd het biljarttour- nooi gespeeld om het Nederlands kampioenschap hoofdklasse drieban den. De titel ging naar Broekhuizen, die 336 caramboles maakte in 481 beixrten met een algemeen gemiddelde van 0.698. Hy komt in aanmerking ons land te vertegenwoordigen in het tournooi om het Europese kampioen schap. BRIDGE A.V.K. O.-BR1D GE- KAMPIOENSCHAP. Zaterdag werd in Den Bosch de halve en hele finale gespeeld van bel AVRO- bridgekarrjpioenschap van Zuid-Neder land. Hieraan namen deel als Zeeuwse paren de heren Groen—Ruyg en Van Op pen—de Rooy van de Vlissingse Fles. Dit laatste paar was als reserve in de halve finaio geplaatst. Het paar Groen—Huyg werd eerste in de halve finale met op één na de beste score van alle aanwezige paren. In de finale, waaraan 12 paren deelnamen, be reikten zij de vijfde plaats, hetgeen juist iets te weinig was om voor het landskam pioenschap geplaatst ta worden. Frankrijk heeft in het stadion van Co- lombes te Parijs een sprekende overwin ning behaald op Portugal. De Franse voetballers wonnen met 3—0. SCHAKEN Mooi resultaat van Woudstra in jeugdschaaktournooi Te Zevenbergen werd voor de eer ste maal een internationaal jeugd schaaktournooi gehouden. Bij de ope ning werd het woord gevoerd dooi de voorzitter van de Noord-Brabant se Schaakbond, de heer dr. L. Stum pers, de secretaris van de K.N.SJ3. de heer De Bruijn en de leider van de jeugdgroep, de heer Baarle. Aan dit tournooi werd deelgenomen door 19 Nederlanders en 14 Belgische jeugdschakers. De enige Zeeuwse deelnemer was Gabe Woudstra uit Middelburg, die in de le reserve groep B werd ingedeeld. Hij behaalde de volgende resultaten: M. C. van Vliet, Breda—G. Woud stra 1—0; G. Woudstra—J. Rasenberg, Terheijden tete; S. v. d. Linden—G. Woudstra tete; G. Woudstra—A. Strijckers, Antwerpen l—O; G. Boo- gaerts, Antwerpen—G. Woudstra te— 14; G. Woudstra—K. v. d. Bergh, Ant werpen tete; G. Woudstra—M. van Naelten, Antwerpen 1—0. De eind stand van deze groep was: 1. M. C. van Vliet, 6 punten uit 7. 2. M. van Naelten 4te uit 7; 3. en 4. G. Woud stra en S. v. d. Linden 4 uit 7; 5. G. Boogaerts 3 uit 7; 6, en 7, A. Strijckers en K. v. d. Bergh 2te uit 7; 8. J. Ra senberg lte uit 7. In de hoofdgroep kwamen uit: W. Geus (kampioen van Nederland), P. M. van Hemmelen (kampioen Leiden), J. H. v. d. Pol, (kampioen Twente! E. v. d. Wolk (kampioen Noord-Bra bant), R. Limbourg (kampioen West* VL, Beiglë), EL Spilliaert (kampioen Oost-VL), H. v. a. Broeck (Bargum) en G. Somers (kampioen Brabant). Hier was de eindstand: 1. en 2. R. Limbourg en G. Somers 4te uit 7; 3. en 4. P. van Bemmelen en W. Geus 4 uit 7. 5. E. v. d. Wolk 3 te uit 7; 6. J. H. v. d. Pol 3 uit 7; 7. R. v. a. Broeck 2te uit 7; 8. H. Spilliaert 2 uit 7. De totale uitslag luidde: Nederland- België 2325. Na de wedstrijd speel den de nummers 1 en 2 van de hoofd groep elk aan 12 borden simultaan. SCHAAKKAMPIOENSCHAP IN ZEELAND Deze week beginnen de Wedstrijden om het persoorüyk schaakkampioen schap van Zeeland, Dc huidig* kani pioen, J. L. Woudstra uit Rilland- Bath, zal z(jn titel vei-dedlgen tegen de oud-kampioenen drs M. C. Verburg (Middelburg) en M. J. Quakkelaar (Terneuzen), dr$ J. Scheltens (Mid delburg, G, G. Boon (Middelburg) en J. J. v. d. Hagen (Axel). Aan het persoonlijk kampioenschap le klasse nemen tien schakers deel. Het zyn: K. van Belzen, W. Filsse- baalje, J. Goedbloed, K. J. Holster. J. M. de Koning, C. A. v. d. koorde, L- J. Woudstra allen te Middelburg'. E. C. van Noppen (Vlissingen) J, Niemarkt en J. C. - - - - Soubxirg. Vljssinge Breel bt eiden tc De uitslagen van de le ronde lui den: L. J. Woudstra-J. C, Breel 1-0; K. J. Holster-E. C. van Noppen afg. J. M. de Koning-J. Goedbloed afg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7