Nieuwe spanning in verhouding tussen Vlamingen en Walen n: DE RICHTINGSVERSCHILLEN IN DE HERVORMDE KERK een BOEK OVER ZATERDAG 39 APRIL 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S DEBAT OVER „BRUGGEN EN WEGEN" Agressieve Gentse professor smeet de knuppel in het hoenderhok (Van onze Belgische correspondent). Walen en Vlamingen behoren by elkaar als de twee schelpen van een oester en toch verdragen zy zich bijzonder slecht. Die onderlinge wryf- vlakken zijn talloos en er gaat geen dag voorbij zonder dat de dagbladen, van beide kanten, elkaar steken toedienen. Een^, hoogtepunt in de on derlinge strijd schijnt thans weer bereikt te zijn. Professor M. Magnel, hoogleraar aan de Gentse Universiteit, heeft aan de minister van Open bare Werken een open brief geschreven, waarin enkele hartige dingen worden gezegd. De brief is door de kranten In extenso gepubliceerd. Toen onlangs de minister van Openbare Werken in de Senaat ant woordde op een verwijt, dat zijn De partement niet genoeg Vlaamse in genieurs telt, merkte hij op, dat pro fessor Magnel zijn studenten beslist afried later een betrekking te zoeken bij de Administratie van „Bruggen en Wegen". De minister toonde zich hierover zeer verbolgen. De profes sor heeft thans de minister van re pliek gediend. Allereerst betoogt de hoogleraar, dat hij geen toegang heeft tot de Senaat en zich daar dus niet kon verdedigen. Wat de opmer king van de minister betreft, ja, hij had zijn studenten sterk afgeraden een carrière bij de Dienst van „Brug gen en Wegen" te zoeken. Maar hij had er redenen voor. In de eerste plaats betaalt die Dienst zyn in genieurs slecht; hoewel men met een behoorlijk salaris begint, moet men dertig jaar wachten voor men een salaris bereikt, dat gelijk is aan dat na tien jaar in de particuliere indus trie. Bovendien wordt er niet gelet op capaciteiten. Bijzondere verdien sten worden niet beloond.t. Of men iets presteert of niet, automatisch ontvangt men een mager salaris. En dan steeds vrijmoediger schrijft de verbolgen hoogleraar: „Daarom spreek ik tot myn studen ten de volgende taal: als uw gezond heid niet al te sterk Is, of als gij niet erg ambitieus zyt, gaat dan gerust naar „Bruggen en Wegen", gy zult er even goed vooruit komen als ie mand anders, die niet veel ijver en energie aan de dag legt; met ver diensten wordt geen rekening gehou den, maar gy zijt in ieder geval ze ker, dat gij daar niet van honger zult omkomen, doch even zeker dat gij uw gezin niet behoorlijk kunt onder houden. Als gij daarentegen eèrzuch- tig z\jt en graag In het leven vooruit wilt komen, gaat dan in de particu liere industrie, waar enkel gelet wordt op prestatie en waar verdien ste beloond wordt". Men behoeft niet te vragen hoe t onwelgevallig deze vrijmoedige cri- tiek de heren van de Senaat is en hoe zy de knuppel in het parlementaire hoenderhok is geweest. De Belg, die wel van geld verdienen houdt, staat intuïtief aan de kant van de profes sor en gevoelt er alles voor, als zijn persoonlijke verdiensten en wat men het persoonlijk initiatief noemt, in bescherming genomen worden. DE TERE PLEK. Maar nu komt het punt, waarop de gevoelige plek van de Vlaams-Waalse kwestie w< *dt aangeraakt. De beste pijl op d{ boog heeft de professor nog achter gehouden. Er zijn, zegt hij, in België vier hogere technische scholen, die het diploma van in genieur verlenen. Onder deze vier zyn er twee en een half, die een Franse en anderhalve die een Vlaam se opleiding geven. De twee scholen dragen op ongeveer gelijke wyze by om het land aan ingenieurs te helpen. P.v.dA. voor kabinet op smalle basis Maar, zegt de hoogleraar tot de minister, „vergeet niet dat vele Vla mingen liever him studie niet ln het Vlaams doen (wat hun goed recht Is), omdat zjj er zich van bewust zijn, dat zij er groot belang by hebben een internationale taal te kennen, die in België natuurlyk het Frans is". Deze laatste regel doet, volgens de Vlamingen, de emmer over lopen. Men roept er schande over dat een verantwoordelijk hoogleraar onver schrokken van het standpunt uit gaat, dat de Franse taal „natuurlyk" dc taal voor België is en dat hij in deze geest zyn studenten onder wijst. Zo wordt er druk over dit ge val gepraat. En wéér is de teerling geworpen. Wéér laait het vuur hoog op. En wéér heeft de oude watermo len toevoer van water gekregen, zo dat hy vrolijk draaien kan en de toe schouwers zich kunnen verlustigen in de aanblik van de spattende, fon kelende droppels. Malan daagt de oppositie uit Regering zal zo nodig met geweld de orde handhaven „Ik daajj de oppositie uit om, wan neer er algemene verkiezingen wor den gehouden, het volk te vragen zich tegen het regeringsbeleid in dit ingewikkelde vraagstuk, met al zijn verwikkelingen, uit te spreken", ver klaarde de Zuid-Afrikaanse minis ter-president Malan, Vrijdag bij de voortzetting van het debat in de Opa Klyzing uit Purinerend heeft Donderdagavond het op naam van dc Amerikaan l'aul Spaniola staande record pijproken verbeterd. Opa Klyzing, zachtjes puffend aan zijn pyp, wordt bjj zijn recordpoging nauwlettend gadegeslagen door twee van de juryleden, de heren Mlchels (links) en Geilen, bestuursleden van de pijprokersclub te Niedermendig in Duitsland. Financieringsfonds tegen werkloosheid overwogen Gas- en watertarieven niet hoger. De regering overweegt de Instel ling van een financieringsfonds voor die gebieden, waar de werkloosheid het bevorderen van werkgelegenheid eist. Hieruit zouden voorschotten ver strekt kunnen worden aan lichamen, vuv/ii,ii.vuii5 «tui Jittu aiient tt-UULieil vyuiucu aan uuianicu volksvertegenwoordiging over een welke hieraan hun medewerking zou- (Slot van pag. 1). Ir. H. Vos hield een inleiding over de resoluties van het plan „De weg naar de vrijheid". Nadat hij een groot aantal critieken op het plan had be sproken, werden de ontwerpresoluties van dit plan met een aantal wijzigin gen aanvaard. De oud-minister van buitenlandse zaken van Engeland, Herbert Morri son, sprak des avonds, na begroet te zyn door de heer Vorrink, het con gres toe, waarna dr. W. Drees het spreekgestoelte betrad. REDE VAN DR. DREES. In sommige partijen zo betoog de dr. Drees heerst een stemming - van „het roer moet om". Dat Is totoensdag 3.1. heeit gehad met de lei- uiting gekomen in de kringen der I ding van het toortscommando, dat K.V.P., waar men van oordeel is, dat ^ij een geyaarlyke organisatie noem- Nederland ook geregeerd kan worden door de oppositie ingediende motie. In deze motie wordt de regering ver zocht terug te komen van haar ver werping van de uitspraak van het Zuid-Afrikaanse hooggerechtshof over de wet op afzonderlijke kleur lingen-vertegenwoordiging. De regering, a /olgde Malan, is verantwoordelijk voor wet en orde. Zij zal deze handhaven, in eerste in stantie door de politie en zo nodig met gebruikmaking van de - eer- macht. Dit was Malans antwoord op dc door de oppositieleider en voorzit ter der Verenigde Partij, Strauss, Woensdag afgelegde verklaring, dat het de „plicht van het volk is geweld te gebruiken, indien het optreden der fegeiïng leidt tot anarchie, die zij dan weer met geweld zou gaan be dwingen". Premier Malan zeide verder dat door de ontmoeting, die Strauss zonder de P.v.d.A. Welnu, aldus dr. I Drees, dan treden wij in de oppositie. De P.v.d.A. is niet gediend van de geest-Duynstee. Zoals de verhoudingen thans, liggen 4 j kan men niet anders regeren, dan 246 Het zien van de diepte, dus de be oordeling of het ene voorwerp in de ruimte zich vóór of achter het andere voorwerp bevindt, is voor een belang rijk deel mogelijk door het stereosco pisch zien. Wanneer iemand één oog mist, vervalt voor hem de mogelijk heid der stereoscopie, waardoor het zien in de diepte voor hem wel be moeilijkt, doch 'geenszins onmogelijk wordt. De dieptewaarneming blijft, ook bij het zien met één oog, moge lijk, want de diepte-waarneming is afhankelijk van velerlei factoren die onbewust worden gerealiseerd en waardoor men met één oogopslag in staat is de relatieve afstand, waarop verschillende voorwerpen zich van ons bevinden, te beoordelen. Tot deze factoren moet in de eerste plaats gerekend worden het perspec tief, d.w.z. het verschijnsel waardoor alle evenwijdige lijnen in één punt aan de horizon schijnen samen te ko men. De invloed van het perspectief is zó groot, dat ons oog diepte ziet, waar die eigenlijk in het geheel niet aanwezig is, tnv. in tekeningen, waar in de kunstenaar perspectief heeft aangebracht. Voorts moet bij het dieptezien in aanmerking icorden genomen het luchtperspectief, d.w.z. de meer of minder héldere contouren, die voor werpen op verschillende afstanden vertonen. Ook de helderheid, de licht en schaduwwerking en de gehele of gedeeltelijke overdekking van het ene voorwerp door het andere leveren ons onbwust de gegevens voor het auto matisch realiseren van de onderlinge afstanden. Ten slotte moet als laatste en zeer belangrijke motief worden genoemd, de paratactische schijnbe weging van de voorwerpen ten op zichte van elkaar. Dit woord klinkt bijster geleerd en onbegrijpelijk, doch men bedoelt er niets anders mee dan dat bij een zijdelingse beweging van het hoofd de dichtbij zijnde voorwer pen zich sneller schijnen te bewegen dan die, welke verder af gelegen zijn. In een rijdende trein kunnen we dat het beste waarnemen. Dan ontstaat het verschijnsel der draaiende sloten, hetgeen een populaire zegswijze is voor de paratactische schijnbeweging. Welnu, wanneer U vanuit een trein een bepaald huisje sneller ziet draai en dan het andere, weet U dat het snelst draaiende het meest nabij is. U behoeft daarvoor geen moeilijke wis kundige berekeningen te maken, neen, U wéét het automatisch. En zo doet het oog bij het bepalen van de diepte eveneens. Met alle bo ven genoemde factoren wordt reke ning gehouden en daardoor weten we automatisch wat ver weg en wat dicht bij is. Zodoende kan één oog ook diep te zien, zelfs al vervalt het stereosco pisch effect. We mogen dit onderwerp niet laten rusten alvorens U er op attent te ma- 7cen dat U, ondanks uw vreedzaam uiterlijk, een „aanvalsoog" heeft. Het klinkt machtig! H. Pétillon. met medewerking van de P.v.d.A. Wy wensen zo vervolgde dr. Drees geen verantwoordelijlcheld, die tegen onze beginselen indruist. „Dan zeggen we neen". Dr. Drees besloot zyn langdurig toegejuichte rede met de woorden: „Als wij uit de regering zouden tre den, dan weten we, dat we een land achterlaten, dat goed bestuurd werd met onze medewerking. de, ,-,een nieuwe toestand is ontstaan, die gevaarlijke aspecten biedt". 1 y2 jaar voor Hagenaars die nieuwe mijn wilden verkwanselen. De Hagenaars I. C. D. en L. G. zijn bij arrest van het gerechtshof in Den Haag ieder veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens ver duistering van een model van een nieuwe landmijn uit een Nederland se fabriek. Zij poogden dit model aan een „vertegenwoordiger van een vreemde mogendheid" over te doen, doch deze ontpopte zich als agent van de Binnenlandse Veiligheids dienst. den willen verlenen, maar die zich niet zelf van financieringsmiddelen kunnen voorzien, hetzij door deblok kering van gelden uit het gemeente fonds, hetzij door het zelf sluiten van een geldlening. Verder bestaat in de ze gevallen de mogelijkheid tot het verkrijgen van financiële steun uit het bekende bedrag van 51 millioen gulden. Dit alles blijkt uit de memorie van antwoord van de minister van bin nenlandse zaken en de minister zon der portefeuille, op het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de Rijksbegroting voor 1952. Voorts wordt medegedeeld, dat de regering een wijziging van de prijs- voorschriften voor gas en water niet noodzakelijk acht, daar de factoren, die bij de verhoging van de electrici- teitstarieven een rol gespeeld heb ben. voor deze beide sectoren niet gelden. Nederlandse fruittelers vergaderden te Utrecht 1951 GAF REDEN TOT TEVREDENHEID. Onder leiding van de heer C. Bou- dewijn hield de Nederlandse fruitte lersorganisatie, welke thans onge veer 11.700 leden telt, te Utrecht een algemene ledenvergadering. In zijn openingswoord gaf de voorzitter over de gang van zaken in de fruitteelt te kennen, dat in het afgelopen jaar, de nazomer en de herfstmaanden na de regenryke zomer veel goed hebben gemaakt. De oogsttijd van 1951 bleek bijzonder gunstig te zijn geweest. De uitvoer van vers fruit overtrof verre die van voorgaande jaren. Er werd voor 75.000.000 aan vers fruit uit gevoerd naar West-Duïtsland, Enge land, België, Frankrijk, Zwitserland, Finland en Zweden, waarbij zeer be vredigende prijzen werden gemaakt. Samenvattend meende spreker, dat er in fruittelerskringen alle reden tot dankbaarheid is over de uitkomsten van het fruitteeltbedrijf in 1951. Voor de toekomst achtte de heer Boude- wijn de nodige reserve gewenst, ge zien de wisselvalligheid van een be drijfstak als de onderhavige. in de namiddagvergadering spra ken ir. W. P. N. Vlasveld en de heer P. A. Spoor over de kosten van ziek tebestrijding en de kosten voor de fruitteelt in het algemeen. Dr. J. H. van Stuyvenberg besprak de vraag stukken der rentabiliteit van het fruitteeltbedrijf. ICUttlS in een 0 Donderdagavond is de sleepboot „Thames" in Rotterdam teruggekeerd van een reis met een baggermolen en hopperbaas. welke in Calcutta werden afgeleverd. De reis begon op 8 October j.l. 0 Op enkele plaatsen in ons land staan thans de wilde krentenbomen in bloei en wel in Ommen, in het nationa le park „De Hoge Veluwe" en in Hier- den. Die in Dwingelo beginnen reeds te bloeien. 0 Generaal Eisenhower, die op 23 April naar Nederland zal komen, zal ook een bezoek brengen aan de Kon. MIL Academie in Breda. 0 24 April zal een groep van 18 Franse parlementsleden naar ons land komen. Op het program- STEMMEN UIT DE KERKEN Groepen, die vele jaren langs elkaar heen hebben geleefd, moeten tot elkaar gebracht worden. Laten wy de zaak nog maar by de oude naam noemen. De kerkorde kent geen „richtingen" meer, zoals er tot op haar invoering waren; maar het is onzin om te denken dat met de invoering van de kerkorde eensklaps ver. dwenen is wat er vroeger was. Zy heeft een nieuw woord in zwang ge bracht, n.l. „modaliteit". Een aantal lidmaten kan verklaren „behoefte te hebben aan een andere modaliteit van prediking en catechese dan ter plaat se wordt gevonden". Is dit nu niet precies hetzelfde als de oude richting? En wat betekent dan zo'n verandering van naam? Is dit niet hetzelfde, als wanneer een plant of dier niet met zijn Nederland se naam, maar met een Latijnse wordt genoemd, zoals de vakgeleer den over heel de aarde doen Al mogen velen geen verschil zien tussen de richtingen van vóór 1 Mei 1951 en de modaliteiten van na die datum en al mogen, sinds de invoe ring van de kerkorde de verhoudin gen in vele gemeenten dezelfde zijn gebleven, toch wil die andere naam iets aangeven van de veranderde om standigheden die er sindsdien geko men zyn. In ieder geval zijn er nu verschillende instanties die er zich mee kunnen bezig houden. Daartoe behoort allereerst de kerkvisitatie, die, in vergelijking met hetgeen vroe ger mogelijk was, een veel wijdere armslag heeft gekregen en practisch zich kan bemoeien met alle dingen in het kerkelijk leven die niet in or de zijn en waarcoe ook behoort de ge- deeldheid van de gemeente. De vorige keer nebben we hier ge schreven over de schoolkwestie te Hardegarijp. Een van de aspecten van die zaak was een oude richtings kwestie. Daar is in een vrijzinnige gemeente een rechtzinnige evangeli satie. Bij de conclusies die toen aoor de Synode genomen zijn, was er ook een die luidde: „De bemoeienis met de verhouding van kerkeraad en evangelisatie te Hardegarijp wordt aanbevolen aan de Prov. visitatie". Die „modaliteiten" behoren, zoals begrflpelflk is, tot de meest netelige zaken, waarmee de kerkvisitatie en verder de brede moderamina van de Classicale Vergadering en Prov. Kerk vergadering te maken krijgen. Er moet voor wórden gewaakt, aan de ene kant dat bepaalde minderheden niet langs de kerkeraad, die de ge- gemeente vertegenwoordigt, heen le ven en ongebonden hun eigen gang gaan. Ook een modaliteit heeft een grens. Wanneer wedstryd-lopers met elkaar kampen, heeft ieder voor zich een duidelijk aangegeven baan. De lo per kan hierin meer links en meer rechts gaan. Als hij maar niet over de lijnen komt. Dan wordt hij gedis- qualificeerd... Zo is er ook een grens voor een modaliteit. In de overgangs bepaling, waaruit we reeds eerder een zin hebben aangehaald en die betrek king heeft op deze materie, staat dat de lidmaten die behoefte hebben aan een andere modaliteit van prediking en catechese, moeten verklaren dat zy binnen artikel X van de kerkorde zijn. Dat is het artikel van het belij den der kerk. Het lastige van het ge val is, dat die grenzen van artikel X niet zo maar op een centimeter nauw keurig zijn aan te geven als de kalk- lijnen van een wedstrijd. Aan de andere kant moet er voor worden gewaakt dat een kerkeraad de grenzen niet zo zeer gaat veren gen dat alles, wat niet precies denkt als hij, er buiten zou vallen. Waar oude richtingskwesties zitten of nieuwe modaliteiten, wacht dus de kerkvisitatoren in de allereerste plaats een precair en moeizaam werk. Groepen, die tientallen jaren langs elkaar heen hebben geleefd, moeten tot elkaar worden gebracht. Geza menlijk moet er worden gesproker over datgene waaraan beide zich ge bonden moeten weten en ook over hetgeen dat scheiding maakt. Lang. zamerhand zijn een gemeente en een bepaalde minderheidsgroep uit elk aar gegroeid. In een enkele hand omdraai kan dit niet ongedaan wor den gemaakt. Langzamerhand zullen ze ook weer naar elkaar toe moeten roeien. Die begeerte om naar elkaar óe te groeien, om weer samen één gemeenschap te wezen, moet er dan ook wel zijn en van één kant kan de liefde ook hier niet komen. Men zal elkaar weer moeten leren verstaan. STENEN DES AANSTOOTS. „Stenen des aanstoots" zyn er na tuurlijk in massa op deze weg tol elkaar. Een sterk verleden gaat, ir ieder geval nog een eindweegs mee en dat is gewoonlijk niet het meest plezierige stuk geweest. Bovendien zien we telkens weer dat kleinere groepen, die een eigen bestaan hebben geleid, daaraan niet alleen zyn gewoon geraakt, maar er ook zeer gehecht aan blijken te zijn. Men voelt er soms practisch niet veel voor in het verband van de grotere gemeente weer op te gaan. De men sen van de kleinere groep hebben sa men in de strijd gestaan. Zij hebben samen offers gebracht, die dikwyls niet gering waren. Dit heeft hen nau wer aan elkaar verbonden. Daarom komt het voor dat derge lijke groepen wel een zeker verband zoeken met de gemeente waartoe ze behoren, doch dat verband willen ze dan zo los mogelijk hebben. Dat ei gen knusse bestaan wil men in elk geval handhaven en van een mede- verantwoordelijk-zyn voor de hele femeente is nog al eens heel weinig egrip. In zulk een geval is het al heel moeilijk voor de kerkvisitatoren om te adviseren dat hier „een neven voorziening in 't pastoraat moet wor den getroffen. De mogelijkheid is er n.l dat mede door het breed mode- ramen van de Prov. Kerkvergadering een predikantsplaats voor buitenge wone werkzaamheden, %rerbonden aan de kerkprovincie, wordt gesticht. Dit is echter het alleruiterste ge val. Eerst zal er gesproken moeten zyn. Eerst zullen alle mogelijkheden om samen één Gemeente des Heren te zyn beproefd moeten wezen. Hier- kan niets geforceerd worden en nog eens gezegd het „binnen de grenzen van artikel X der kerkorde", mag geen dode letter wezen. *^©te«l©p ma staan bezoeken aan Den Haag, Rotterdamse havens, Keukenhof en bet Rijksmuseum in Amsterdam. 0 Dc Italiaanse journalistenfederatie heeft besloten op 23 April een staking van 24 uur in het gehele land te houden eis tot herziening van de lonen. De ty pografenbond heeft eveneens besloten uit protest tegen de verwerping van haar tot het houden van een staking op April. 0 Uit de étalage van een juwelierszaak in Den Haag zijn dezer dagen enige kost bare juwelen op een raadselachtige ma nier verdwenen. Hoewel het toezicht scherp is, moet iemand kans gezien heb ben een antieke broche met parel en bril janten ter waarde van 1400 gulden en een smaragd van 5000 gulden uit de étalage te grijpen. 0 Vorig" jaar is in Joego-Sla- vië een rupsenplaag uitgebroken. Ook in Oostenrijk is al belangrijke schade door dc rupsen geconstateerd. Gezien de ernst van de schade, zal de plaag in in ternationaal verband met alle mogelijke middelen worden bestreden. Men hoopt de rest van Europa te vrijwaren voor een nieuwe gevaarlijke vijand van land en tuinbouw. 0 In een gevangenis in New Jersey (U. S.) zijn een aantal gevan genen in opstand gekomen. Zij hebben een vleugel van het gebouw bezet en houden negen bewakers gevangen. Vol gens functionarissen is de opstand een uiting van solidariteit met de opstand in de staatsgevangenis van Trenton, die reeds vier weken duurt. 0 Zeven vliegers zijn Donderdagavond om het leven gekomen, toen twee Ca nadese marinevliegtuigsn bij hfct uit voeren van een schijnaanval op de krui ser „Quebec" met elkaar in botsing kwa men en in zee stortten. 0 Een kruising van Ottersumse en Petkueserogge is vol gens resultaten, verkregen op een kweek- bedrijf te Veghel, gunstig uitgevallen. Van het nieuwe ras kan dit najaar een kleine hoeveelheid zaaizaad in de han del worden gebracht. 0 Senator Taft heeft verklaard, niet te hebben gevraagd, vermeld te worden op de candidatenlijs- ten van de voorverkiezingen in Pennsyl vania, die Dinsdag zullen worden gehou den, „omdat de verkiezingen niet de min ste invloed op de gekozen afgevaardigden zullen hebben", f Vlaggenkwestie tussen Indonesië en Monaco De regering; van het vorstendom Monaco heeft tot de Indonesische re gering het officiële verzoek gericht om de Indonesische rood-witte vlag zodanig te wijzigen, dat deze onder scheiden kan worden van de eveneens rood-witte vlag van Monaco. De kwestie is thans urgent geworden in verband met het uitsteken van de vlaggen der deelnemende landen op het hydrografisch congres. Moh. Ya- min, die de Indonesische regering op het gebied van. vlaggenkwesties ad viseert, heeft meegedeeld, dat hij vandaag de kwestie zal bespreken met het lid der Indonesische delega tie ter conferentie In Monaco, kol. Adam van de marine. Het wereldgebeuren Arabische samenbundeling Dc Fransen mogen dan deze weck wel een belangrijke basis heb ben gelegd, waarop ze hopen op den duur tot een aanvaardbaar aecöórd met de Tunesiërs te komen, voor elkaar hebben ze het daar en ook elders in Noord-Afrika toch nog lang niet. Waarschijnlijk is het juist daarom, dat Parijs zich nog al eens geprikkeld toont over Spaan se activiteiten tegenover de Arabi sche wereld en aat het re bespre kingen tussen Franco en Salazar, die heus niet alleen over dc mili taire garantie van het Iberische schiereiland gingen, met enige ach terdocht heeft gadegeslagen. Naar verluidt was immers ook Tanger ter sprake gekomen en Tanger grenst aan Marokko Wat precies de bedoeling van Ma drid ls, Is nog niet recht duidelijk, maar men vermoedt, dat Spanje als tegenwicht tegen de geïsoleerde po sitie, die het nog steeds ten aanzien van de Westelijke wereld Inneemt, een rol wil spelen in de „derde macht" der Arabisch-Afrikaanse sfeer. De verschijning van deze groep wordt in sommige kringen nog al serieus genomen, maar of ze werkelijk zo homogeen ls als ze schijnt, valt te betwijfelen. Even scheen het alsof ze werkelijk van internationaal-politieke betekenis zou worden, toen de Pakistaanse minister Zafroellah Khan onlangs, na zijn rondreis door het Midden- Oosten, met de suggestie kwam om de Arabische Liga te verbreden tot een soort van Mohammedaanse liga waardoor „Arabistan" tot „Islami- stan" zou worden en ook de pro blemen ener defensieve regionale organisatie in het gebied tussen Oost en West op grootscheepser en effectiever wijze zouden kunnen wor den aangevat. Maar deze conceptie bleek toch wat te ver in de toekomst gegrepen. De reacties waren althans nogal lauw en het hele geval ging als zoveel in de Arabische wereld weer als een nachtkaars uit. In de Arabische Liga is men het trouwens ip vele punten onderling nog lang niet eens en wat het Mid- den-Oosten-commando betreft, heeft men wel aspiraties op het punt Van een eigen defensie-organisatie natuurlyk betaald en uitgerust door het Westen, voornamelijk door Ame rika maar dan moet eerst het Brits-Egyptische geschil worden op gelost en zover is het nog altjjd niet. In Noord-Afrika is de samenwer king hechter, omdat liier voorlo pig alleen nog maar het nationa listische sentiment een rol speelt. Vooral Frankryk zal daar nog ge noeg mee te stellen krygen, vooral nu onlangs alle nationale partijen en bewegingen in Tunesië, Algerië en Marokko zich aaneengesloten hebben tot het „Noord-Afrikaanse comité voor eenheid en actie." De communisten maken hiervan geen deel uit, althans niet officieel, maar voor de rest zijn alle schakeringen erin vertegenwoordigd. Er is een soort „Noord-Afrikaans pact" uitge werkt, dat geheel gericht is op de „nationale bevrijding" en dat alle activiteiten voor dit doel coördi neert. Van een nauwe verbinding met de landen van het Midden-Oos ten is hierbij niet veel gebleken en ofschoon men van die zijde natuur lyk wel morele steun verwacht, schijnt men toch geheel zelfstandig te willen werken. Vooral Frankryk zal, met het oog op deze samenbundeling, met veel beleid moeten optreden, wil het niet in steeds groter moeilijkheden en conflicten gewikkeld raken. Hagenaar vond visnet van zeer lichte stof uit De bedrijfseconoom Herman Oos terman Jr. in Den Haag ls er na tal rijke proefnemingen in geslaagd een visnet te breien van saran, een stof die veel op nylon lijkt, aldus Het Pa rool. Een Scheveningse visser heeft dit net reeds geprobeerd en toonde zich zeer enthousiast. Het net bleek zeer licht, omdat het geen water op neemt. Stevenson en Howe door Eden ontboden De Britse minister van buitenland se zaken. Eden, heeft besloten de Britse ambassadeur in Cairo, Sir Ralph Stevenson, te ontbieden voor het uitbrengen van verslag over zyn besprekingen met de Egyptische re gering. AÏdus is Vrydag in Londen verklaard. Eden heeft ook de gou verneur-generaal van Soedan, Sir Robert Howe, uitgenodigd naar Lon den te komen. Zoals bekend kunnen Engeland en Egypte het niet eens worden over de erkenning van Egyptische souverel- niteit over de Soedan. het nieuwe Europa H De bekende Utrechtse hoogleraar, prof. dr. H. Brugmans, rector van het Europa-College in Brugge, schreef een „Schets van een Europese samenle ving", waarin hij uitvoerig gedocu menteerd uiteenzet hoe hij zich de fundamenten en de structuur van een Verenigd Europa indenkt. Prof. Brug mans meent dat voor de gedachte van het federalistisch Europa het histo risch moment is aangebroken. Europa streeft naar zijn eenheid op het mo ment, dat een drievoudige revolutie (technisch, demografisch en psycholo gisch) alle verhoudingen totaal ver andert. Dit dwingt ons tot nadenken en bezinning op hetgeen nog opge bouwd moet worden: het nieuwe Eu ropa. Prof. Brugmans geeft ons daar bij een leidraad, die helder en eer lijk de problemen stelt en zonder hol le frasen de weg wijst, waarlangs mo gelijk ook voor Europa nog een nieu we en gelukkige toekomst gevonden kan worden. Dit by de uitgever Ad. Donker te Rotterdam verschenen boek je is waard door velen gelezen te wor den. Door zeer velen zelfs!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5