Geruchtmakende smokkelaffaire in Middelburg berecht TRIUMPH De verantwoordelijkheid bij aanvaringen op de W.-Schelde UENKES HAMEA Zeeuwse Almanak altijd Wint HONDERDDUIZEND WEER IN ZEELAND GEVALLEN VWi volgende sigaret PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 APRIL 1952. WILD WEST-TONELEN AAN DE GRENS Tegen medeplichtigen zware gevangenisstraffen geëist „Een ernstige aanranding van de rechtsorde", zo noemde de officier van justitie de Yrijdug door do Middelburgse rechtbank beliandelde ge ruchtmakendste smokkelaffaire, welke zich tot nu toe aan de Zeetnvs- Relgischü grens heeft afgespeeld én liy eiste tegen twee Zeeuwsch-Vla mingen, die hierin een belangrijk aandeel hebben gehad, zware gevange nisstraffen. Deze beide nog jeugdige verdachten hadden zich laten verlei den togen een geringe beloning mede te werken aan een groots opgezet complot van Belgische botersmokkelaars, die in totaal 60.000 kg boter over de grens brachten, die met pantserauto's opereerden in betrek kelijk korte tijd zyn maar liefst vijf van deze voertuigen in beslag geno. men en die de mannen de uitdrukkelijke opdracht gaven geweld te gebruiken en in geen geval voor tegengeweld te wijken. Dit had tot ge volg, dat alle versperringen en stoptekens werden genegeerd en dat zich op 14 Januari tussen Clinge en Hulst een ware Wild West-scène afspeel de met schietpartijen en een woeste achtervolging. Tegen de 28-jarige melkslijter P. J. M. A. uit Hulst, die met zijn pi stool in het wilde weg had geschoten, werd Vrijdag drie jaar cn zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist; de 22-jarige land bouwer G. A. van O. uit Vogelwaarde, die als chauffeur van de pantser auto door alle versperringen heen was gereden, hoorde twee jaar en zes maanden met aftrek tegen zich eisen. De gehele geschiedenis was neerge legd in een lijvig dossier, dat veel weg had van een Wild West-voman in ambtenlijke stijl. Het uitvoerig on derzoek heeft destijds heel wat. tijd en energie gekost. Aan dc grens werden confrontaties met andere smokkelaars en mede-inzittenden van de pantserauto gearrangeerd, want een aantal medeplichtigen be vindt zich in België in arrest, en zal daar worden berecht. De verdach ten A. en Van O. moeten daar trou wens ook nog terecht staan. Het kostte dè reehter-commissaris veel moeite A. zover te krijgen, dat hij een bekentenis aflegde, doch toen zijn confraters .hem herkenden, zag hij geen kans meer er onder uit te komen en gaf hij toe boter over de grens te hebben gebracht en zich van het vuurwapen te hebben bediend om de kommiezen schrik aan te jagen. Van O. reed meestal als pantsey- auto-chauffeur op Nederlands ge bied; in België nam een Belg het stuur over. Verdachte heeft zich stipt gehouden aan zijn opdracht om zich niets aan te trekken van ver sperringen en andere hindernissen. Soms vlogen de stukken ijzer van ka pot geramde versperringen door de ruiten van nabijgelegen huizen. Bij Rapenburg reed een pantserauto pardoes een schuur binnen. Van O., die in totaal ongeveer 15 ritten heeft gemaakt, botste met kracht met zijn lioófd tegen de pantserplaat van de voorruit, doch dit belette hem niet om enkele dagen later met een an dere pantserwagen, voorzien van een Nederlandse nummerplaat met. een nummer van depolitie, opnieuw te starten. Het werd een expeditie, die deze jongeman nog lang zal heu gen. EEN WILDE JACHT. De pantserwagen was reeds ge signaleerd, toen hij van Nederland uit naar België reed. Bij Stekene stoof het voertuig met een snelheid van 60 a 70 km. over de weg en een wachtmeester van de inmiddels gealarmeerde Rijkswacht, die met een rode lantaarn zwaaide, redde zichzelf van een wisse dood door snel opzij te springen. Toen werd de achtervolging inge zet. Iii de buurt van het Belgische dorp Belcele kregen de rijkswachters de auto weer in 't vizier. Zij schoten op de banden en van de pantserwa gen uit werd dit vuur beantwoord. Met een grote omweg reden de Advertentie. Met Crème HAMEA gezonde zuivere huid.MetHAMEAGelei goedverzorgde handen. In dozen en tuben 47-93 ct. GEEN GRENZEN De man, die naast ons kwam fietsen in de nachtelijke, verlaten straten van Vlissingen had iets opgewekts in zijn stem, toen hij ons mededeelde „er weer twaalf te hebben". De man sprak van zijn werkzaamhe den, zij het in gesluierde termen en het kostte enige ogenblikken alvorens wij waren doorgedrongen tot de kern van 's mans betoog. Die kern opende een wereld van na righeid Twaalf op dat moment nog rustig slapende mannen, moest onze nachte lijke metgezel gaan alarmeren. Twaalf mensen; zes maal twee of twee maal zes keer iemand wegrukken uit Mor pheus' armenin het holst van de nacht. Het was, vonden wij, een afschrik wekkende taak. En dat zeiden wij hem. Hij was het er niet mee eens. Zijn ze zeeloods, of zijn ze geen zee- loods", betoogde hij, met iets revolu- tionnairs in z'n stem. „Ze zijn zeeloods", zeiden wij berus tend. „Nou dan", zei de man, „dan moeten ze er wit als ze aan de beurt zijn". En toen' verdween hij vrolijk fluitend in het duister. Zijn vreugde had iets los bandigs, hetgeen wij pas uren later begrepen. De man verkeerde ongetwijfeld in de stemming van een knaapje, dat per missie heeft gekregen om aan de lo pende band beiletje te trekken Twaalf maal en midden in de nacht! Zijn vreugde moet geen grenzen ge kend hebben smokkelaars weer naar de Neder landse grens, maar vlak by Hulst moesten zy opgeven: de benzinetank was lek geschoten en ook een der hauden was geraakt. De rijkswach ters zagen nog juist, hoe do inzit tenden het. liazepad kozen, de auto, een grote partij boter, een donker- glanzeiid benzinespoor op de weg en talrijke ijzeren pennen, die de af tocht moesten dekken, achterlatend. Al spoedig daarna konden de nodi ge arrestaties worden verricht. ,Er zullen echter wel anderen achter de schermen hebben gezeten, die de zaak financierder.", aldus de president, mr. P. van Empel. Hij noemde het van verdachten „gevaar lijk en ontzettend stom", dat zij zich voor deze practijken hadden geleend. Verdachte A., die in korte tijd 16.000 kilo roomboter in Rotter dam kocht, verklaarde, dat hij, zo wel als van O., slechts een paar honderd gulden hebben verdiend. Mr. van Empel voegde hem toe: ,,Het was geen spelletje met een klapperpistooltje. Je hebt met levens gespeeld, met je eigen leven, maar vooral met die van de mannen, die aan de grens hun plicht moeten doen." LOF VOOR RIJKSWACHT. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, zeide, dat in België vijf of zes medeplichtigen zijn gedetineerd en dat de andere betrokkenen op 9 Mei voor de eco nomische politierechter terecht staan. Hy sprak vol lof over het doortastend optreden van de Rijks wacht uit St. Niklaas en gaf ook do ambtenaren van I. en A. een com plimentje. Tegen verdachte A. eiste hij, behalve de gevangenisstraf, ver beurdverklaring van de inbeslagge- nomen auto, de boter, de patronen en een bedrag van 5000 en ver nietiging van het pistool. Mi*. H. C. M van Son, die A. ver dedigde, noemde hem het slachtof fer van de omgeving, waarin hij is opgegroeid en vroeg de rechtbank daarmee rekening te houden. De verdediger van O., mr. F. W. Adri aans©, vond het onjuist, wanneer het belang van de verdachte opgeofferd wordt aan de generale preventie. Dat een jongen van 21 jaar voor de verleiding bezweek en de gevolgen niet overzag, dat ook het avontuur lijke hem aantrok, achtte de raads man toch wel begrijpelijk en hy drong aan op de uiterste clementie. Uitspraken op 2 Mei. Advertentie MAAttn' Drukte in de pannenbedrijven te Yerseke In de pannenbedrijven te Yerseke is het weer druk geworden. Hoewel vele vissers reeds lang aan het afste ken vau oesterbroed zijn begonnen, geven de meeste er toch de voorkeur aan de oestertjes nog wat te laten aangroeien, daar deze over het alge meen klein zijn gebleven. Er is dan ook weinig aanbod van panoesters, zgn. eerste soort. De pry's laat deson danks veel te wensen, hetgeen jam mer is, daar een lonende pannencul- tuur nog steeds een vereiste blijft om de Zeeuwse oestercultuur op peil te houden wat de kwaliteit betreft. ERGENS OP BEVELAND „Mr. X", die voor de eerste maal meedeed, kreeg 110.500 schoon! Voor mensen, die meedoen aan de Staatsloterij, is Zeeland oen gezond land: vorig jaar de honderdduizend in Vlissingen, een tyd later de vijftigduizend in Goes en nu kwam gisteren het schokkende bericht: de honderdduizend wéér in Zeeland. Met een premie van dertigduizend! Dat is om duizelig van te worden en het is dan ook wel te begrijpen, dat het gistermorgen een inan ergens op Zuid-Beveland een beetje zwart voor de ogen werd, toen hij door zyn telefoon de opgewekte stem van collecteur Bakker uit Goes hoorde met de mededeling: „Je hebt de honderdduizend plus een premie gewonnen Het was een eigenaardig geval met deze prijswinnaar. Vroeger had hij wel eens meegespeeld in de Staatslo terij, met een twintigje of een tientje, maai* nooit op grote schaal, totdat hij eeri tijd geleden bij zaken een finan cieel succesje had, waarbij er een paar tientjes overschoten. En in een op welling, waar onzê man later spijt van had, stapte hij naar de collecteur, legde tachtig gulden op tafel en ging even later met een heel lot naar huis De eerste keer van zijn leven! De bewuste man woont in een Be- velands dorp, waar hij een kleine zaak drijft, die weliswaar niet slecht gaat. maar toch allerminst een grootbe drijf is, zodat het niet te verwonderen was, dat die tachtig gulden hem eigenlijk een beetje zwaar op de maag lagen.... Per slot van rekening kon den de vrouw en de kinderen ook wel iets gebruiken. smaaWbeter verfrissende WRIGI& ALS EEN LOODS EEN FOUT MAAKT Kapitein en stuurman van de Aver dijkwerden veroordeeld De Raad van Scheepvaart besteedt jaarlijks veel tijd aan de behande ling van ongevallen, aanvaringen enz., die zich voordoen op de Wester- Sehelde. Deze rivier is nu eenmaal moeilijk bevaarbaar en het ligt dus voor de hand, dat er wel eens zwarigheden zijn, ook al heeft elk zeeschip een loods aan Aoord. Daarby stelt de Raad zich op het standpunt, dat de loods weliswaar de navigatie op de rivier adviseert, maar dat de kapi tein toch verantwoordelijk blyft. g is geri punt wel altijd juist is en of het niet gewenst is de gezagvoerders gedeel telijk te ontlasten van de verant woordelijk voor de navigatie, wanneer een loods aan boord is. Zo heeft de Raad van Scheepvaart enkele dagen geleden de kapitéin en de tweede stuurman van het stoom schip Averdijk een gevoelige straf opgelegd voor een fout, die door een loods werd gemaakt. In dezelfde zitting behandelde de raad nog een tweede zaak, waarbij dezelfde loods was betrokken en toen verklaarde de raad: „de loods heeft een zodanig gebrek aan goed zee manschap betoond ,dat bij de raad de vraag is opgekomen of deze loods als zodanig gehandhaafd kan blijven". Gezien in het licht van deze twee de uitspraak moet het voor de kapi tein en de stuurman van de Averdijk wel dubbel hard zijn, dat zij beiden voor dè tijd van een week hun be voegdheid verloren door een vergis sing van deze loods. AAN DE GROND. De Averdijk voer medio vorig jaar van Rotterdam naar Antwerpen. Te Vlissingen werd van loods verwisseld en kort daarop zat het schip aan de grond op een bankje W.N.W. van de Spijkerplaat. De raad stelde een onderzoek in naar dat vastlopen en wilde tevens onderzoeken of dat ongeval niet me de te wijten was aan de schuld van de kapitein en de tweede stuurman. Zij .beidenwaren namelijk op de bi-ug toen de loods te ongeveer half één des nachts na het passeren van boei drie opdracht gaf tot een koers verandering, die. pas mocht geschie den na her passeren van boei 5. De Averdijk liep vast en eerst te kwart over vijf des ochtends kwam het schip vlot. TE LAAT ONTDEKT. Dc kapitein gaf ter zitting toe, dat hij te laat bemerkte hoe de loods by boei drie de koers veranderd had. Op dat moment evenwel was boei vyf niet zichtbaar door een regen bui. Zodra boei vijf zichtbaar werd begreep de kapitein, dat men ver keerd stuurde en stopte de machine. De loods wilde toen terugkeren naar het vaarwatex-, maar bij het wenden van het schip liep 'het vast. Advertentie De tweede stuurman verklaarde, dat hij te laat de vergissing van de loods bemerkte en zich er eerst van wilde overtuigen of inderdaad een fout was gemaakt. Hij was er name lijk niet zeker van of rnen boei 3 wus gepasseerd omdat boei drie en boei vijf op elkaar gelijken. De loods kon geen goede verkla ring geven voor de door hem ge maakte vergissing. Hij was kort te voren met een schip van Antwerpen gekomen en had slechts vier uur rust gehad. De inspecteur voor de scheepvaart bestempelde de loods als een zeer slecht raadgever, maar vroeg zich of, waarom de kapitein en de tweede stuurman niet veel eerder hadden bemerkt, dat men verkeerd voer door te letten op de omgeving zoals de lichten van Borssele. De inspecteur achtte het begrijpe lijk, dat een kapitein niet steeds het Advertentie HEEFT U LAST VAN HAARUITVAL OF ROOS? GEBRUIKT DAN JOCHEM'S HORMONEN PREPARAAT Voor engros: Fa. W. F. v. d. Hofstede Zoon te Middelburg. bestek weet, maar de officier van de wacht moet dat wel weten en hy had speciaal opdracht de orders van de loods te controleren. De tweede stuurman had vooruit moeten weten, wanneer boei vijf ge passeerd zou worden en koers veran derd zou worden en welke lichten dan te zien zouden zijn. Hij had niet achteraf moeten controleren. De inspecteur stelde de kapitein verantwoordelijk voor het aan de grond lopen, maar achtte hem minder schuldig en vorderde het uitspreken van een berisping. Tegen de tweede stuurman, die meer schuldig is, vor derde hij ontzegging van de bevoegd heid om op zeeschepen te varen voor twee weken. De uitspraak van de raad luidde tenslotte, dat aan beide de bevoegd heid om op zeeschepen te varen, werd ontnomen voor een week. Week gevangenisstraf voor dronken chauffeurs Vier automobilisten, die dronken hun voertuig hadden bestuurd, wer den Vrijdag door de rechtbank te Middelburg ieder veroordeeld tot een week gevangenisstraf en ontzegging voor ettelijke maanden van de be voegdheid om motorrijtuigen te be sturen. De uitspraken luidden: F. J. S., be lastingconsulent te Axel, één week gevangenisstraf en vier maanden ont zegging; P. L. V.,landbouwer te Haamstede, één week en zes maan den ontzegging; A. S., aannemer te ■Hulst, één week en acht maanden ont zegging; G., handelaar te Kloetinge, één week en drie maanden ontzegging. Spelen met lucifers deed duinbrand ontstaan Wandelaars blusten het vuur. Woensdag ontstond wederom een duinbrand in de duinen voor Berken bosch te Oostkapelle. Door het snelle en doortastende ontreden van wande laars kon gelukkig het vuur, dat door de haroè wind werd aangewakkerd, vrij spoedig worden bedwongen. De brandweer uit Oostkapelle, welke spoedig aaanwezig was, behoefde geen dienst meer te doen. Door de po litie konden, in samenwerking met de boswachter Luitwieler van Berken bosch, de daders spoedig worden op gespoord Het waren de jongens P. R., P. T.; B. R., J. v. R., K. v. d. B., J. W., H. d. H., en H. F., allen uit Middelburg," die een pak lucifers ge kocht hadden en na eerst in een bun ker een vuurtje te hebben gestookt. geprobeercTïïadden of de lucifers nog wilden branden, met het gevolg dat de uiterst droge duinbegroeiing onmid dellijk vlam vatte. De burgemeester van Oostkapelle doet nogmaals een dringend beroep op alle wandelaars en toeristen o* de uiterste voorzichtigheid te be trachten met vuur in het zeer brand bare duingebied. Inbreker veroordeeld tol twee jaar gevangenisstral De Middelburgse rechtbank veroor deelde Vrijdag de los werkman C. A i vail N. uit Roosendaal, die inbraken i heeft gepleegd te Middelburg, 's Heer Kondrikskinderen en Graauw, en die .oh een fiets, welke hij in huurkoop. :ad. toeëigende, wegens diefstal en verduistering tot twee jaar gevange nisstraf. De teruggave van de in be- I slag genomen goederen aan de respec- I tïevelijke eigenaren is bevolen. Vlissingse Volkscredietbank gaat samenwerken met de handel Ongewenste gevolgen van „kopen op afbetaling" kunnen wellicht voorkomen worden B. en W. van Vlissingen hebben de mogelijkheid onderzocht om de ge meentelijke Volkscredietbank, die nu reeils: bijna, drie jaar voortreffelijk werkt, te doen samenwerken met de plaatselijke handel. Dit naar aanlei ding van een destijds door een raadslid gestelde vraag. Het college is bij dit onderzoek tot de conclusie gekomen, dat door een nauwe samenwerking tussen de bank en de handel ongewenste maatschap pelijke gevolgen van een ongecontroleerde credietopriame in de vorm van het „kopen op afbetaling" wellicht kunnen worden voorkomen. Boven dien zon de bank meer zekerheid kunnen verkrijgen, dat de door haar ver strekte credieten ook worden besteed voor het doel, waarvoor ze zyn gege ven, byv. voor do aanschaffing van kleren of meubilair en niet voor luxe artikelen. Als beste wijze van samenwerking ziet het college het oprichten van een vereniging van handelaren, die be reid zijn hun medewerking te ver lenen (een zg. credietbemiddelings- instituut) en verder het afsluiten van overeenkomsten met de in Vlissingen aanwezige grootbedrijven en de coö peratie, Doelstelling hierbij is, dat de leden der vereniging door middel van aan hun cliënten door de Volkscre dietbank te verstrekken credieten ge legenheid wordt gegeven contante be taling van te leveren goederen te ver krijgen. De regeling met de grootbe drijven en de coöperatie is geheel overeenkomstig. De bank blijft het ri sico dragen en moet dus ook over het toekennen van het crediet beslissen. Als vergoeding voor het vergrote ri sico en de administratiekosten zou de handel 2'A pet. der verstrekte credie ten aan de bank betalen. De crediet- nemer wordt een vergoeding van Vh pet. in rekening gebracht. De deelnemende" handelaren verbin den zich zelf, niet op afbetaling te ver kopen (behoudens overleg met de bank) en zich ook niet bij een betaal- zegelkas aan te sluiten. B. en W. stellen de raad voor in de zin van het bovenstaande te beslui ten. En nu komt daar plotseling, totaal onverwacht, de mededeling, dat de hoofdprijs juist op dat éne lot, op nummer 3404 is gevallen. Tja, dat is Inderdaad om duizelig te worden Zo brachten die tachtig gulden een „behoorlijke" rente op, want na aftrek van belasting en onkosten krijgt onze gelukkige Bevelander niet minder dan f 110.500.schoon in zijn handen. Een dergelijk buitenkansje kwam in de afgelopen dertig jaar slechts drie maal voor! Theoretisch was er slechts één mo gelijkheid om nog meer te winnen, namelijk wanneer het lot als laatste van de 21.000 nummers uit de doos was getrokken. Dan was er nog een premie van drie duizend gulden bij gekomen. Maar dat is bij de Staats loterij nog nooit voorgekomen. DE SPEURTOCHT. Zodra bekend werd, dat het lot in Zeeland gevallen was, vroegen wij de heer H. Bakker, collecteur te Goes, of hij ook wist waar bet lot was ver kocht en toen bleek, dat dit bij hem was gebeurd. Hij weigerde echter in lichtingen te verstrekken over de mysterieuze »mr. X", die winnaar werd. Deze wilde namelijk onder géén enkele voorwaarde zijn naam bekend hebben, zelfs niet in zijn eigen om geving. „Hij woont in Zuid-Beveland en had het lot alleen". Dat was de enige mededeling, die de collecteur kon verstrekken. Toen begon weer de speurtocht, zo als onze redactie het laatste jaar er meer heeft verricht.Na enige tijd bleek ons, dat de mysterieuze en zwijgzame „mr. X." in Westelijk Zuid-Beveland woonde, een zelfstandige ondernemer was, die het geld vooral in verband met zijn zaak uitnemend kon gebrui ken, een gezin had enenfin, het verhaal rond mr. X. en zijn honderd duizend vertelden we hierboven reeds. De B-serie werd in Amsterdam in tientjes en twintigj es aan de man ge bracht, de C-serie was eveneens als geheel lot verkocht, namelijk aan een Amsterdammer in Zuid, die het be wuste papiertje op het laatste nipper tje haalde. Van de D-serie kwamen er 18 twintigjes in en rond Heeren veen terecht, de twee overige twin tigjes bleven onverkocht. Jeugdige voetballers vielen scheidsrechter en politie-agent aan Bij schoolwedstrijden te Vlissingen Bij de schoolvoetbalwedstrijden in Vlissingen heeft zich Donderdagmid dag een onaangenaam incident voor gedaan. Ambonese leden van een elf tal van een school uit Middelburg wa ren het op een gegeven moment niet eens met een beslissing van de scheids rechter een K.N.V.B.-seheidsreeh- ter nog wel en gingen de man te Kjf. Toen een politie-agent tussenbei den wilde komen, werd ook deze aan gevallen en slechts met zeer veel moeite slaagde men er ten slotte in een einde aan de vechtpartij te ma ken. De verontwaardiging over het onsportief en onhebbelijk optreden van de heetgebakerde voetballertjes was vanzelfsprekend groot. Botersmokkel neemt weer iets af Er gaal echter meer clandestien vee over de grens De smokkel van roomboter van Ne derland naar België Is de laatste we ken veel verminderd. De oorzaak hiervan is, dat veel boter wordt uit gevoerd naar de bezettingslegers in Duitsland. De veesmokkel neemt echter weer sterk toe. Zo werden te Clinge en Nieuw-Namen enige koeien in beslag genomen. Ook te Sint Jansteen werd een koe door de douane uit de han den der smokkelaars gehaald. De smokkel in oud ijzer wordt nog steeds voortgezet.. Dit geschiedt per fiets met hoeveelheden van on geveer 50 kg. of per auto en dan met grotere partijen. Chauffeur uit Yerseke verduisterde auto's De chauffeur P. D. uit Yerseke werd Vrijdag door de rechtbank te Mid delburg wegens verduistering van een auto, meermalen gepleegd en het ont trekken van een auto aan daarop ge legd beslag tot een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar en zes maan den veroordeeld, met aftrek van de tijd, in voorarrest doorgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2