PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jeugdcentrum Nieuw Walcheren wordt 10 Mei geopend Koningin zag de overstromingen van Mississippi en Missouri 0E BILT Kantlijn P.v.d.A. SPREEKT ZICH UIT V00P KABINET OP SMALLE BASIS 195e Jaargang - No. 93 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zpeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. \V. de Pagter. Hoofdred G Ballintijn. PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct- per week, f 5.45 p. kw., £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 Apr. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minlmun p advertentie t 3.— lng. mededelingen driemaal tanef. Kleir.e advertenties imax 8 regels) van 1—5 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of tdres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VUsslngen Walstr. 58—60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 2 Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g 2228), Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16, ferneuzen Brouwcrijstr. 2: Zicriky.ec N Boi'.c-iosti l, 'cl 26. IN DE STAD VAN DE VREDE Confetti-regen daalde neer bij ontvangst in San Francisco (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) Duizenden en nog eens duizenden papiersnippers daalden Vrijdag «eer neer op het Nederlands Koninklijk Paar, toen dit Vrijdag zijn intocht deed in San Francisco, waar het de vorige avond reeds per vliegtuig was aan gekomen. Het was alsof Frisco iets goed wilde maken voor de blunder, die bij de aankomst op het vliegveld door een omroeper van de radio werd gemaakt, toen hij aankondigde, dat zo juist het vliegtuig van Queen Wil- helmina was geland Koningin Juliana en Prins Bernhard hadden toen een lange vliegtocht achter de rug, waarbij zij gedurende ongeveer een half uur ook over het overstroomde gebied van de midden-staten hadden gevlogen. Het zien van de rampzalige gevolgen van de overstroming had kennelijk diepe in druk op beiden gemaakt. Onmiddellijk na hun aankomst verzonden zij telegrammen aan president Truman en de gouverneurs van de getroffen gebieden, waarin zjj uiting gaven aan hun diep medeleven, met de be volking. Hoewel Koningin Juliana en Prins Bernhard ongeveer 36 uur in San Francisco blijven, kregen zij slechts weinig gelegenheid iets te zien van de grootste stad aan de Westkust met haar „Gouden Poort". Het eni ge deel van San Francisco, dat zij tussen lunches, diners en recepties te zien krijgen, ligt tussen het Fair- mont-hotel en het Palace-hotel, waar zich het grootste deel van het pro gramma afspeelt. San Francisco heeft niet zoveel wolkenkrabbers als New York en het effect van de „ticker tape-para de" was dus ook niet zo groot als op Broadway, maar de bevolking van Als alle illusies werkelijkheid zouden worden, zouden het geen illusies meer zijnWelnu: het ziet er naar uit, dat de Benelux nog zeer geruime tijd een illusie zal blijven. België heeft in een economi sche unie met Nederland geen trek. Het stelt tenminste een eis. die Ne derland practisch niet na kan komen. Het wil, dat wij onze prijzen en onze lonen aan zullen passen aan de Bel gische. Zouden wij dat doen, dan zou dat zoveel veranderingen brengen Frisco was er toch niet minder en thousiast om. Bovendien steunt haar confetti-regen op een alleraardigste traditie. Elk jaar op Oudejaarsavond dalen de papiersnippers klokslag twaalt vanuit de vensters van de wo ningen in de straten van de stad neer. De mensen halen dan nl. de oude scheurkalenders van de wand en gooi en die aan snippers het raam uit. Ditmaal waren het echter geen snip pers van de kalender, maar een veel kleurige confettiregen ter ere van een vorstin, wie als eerste gekroond staatshoofd deze eer te beurt viel. Nog voor het officiële programma begon had Koningin Juliana al een kleine officieuze audiëntie verleend, nl. aan mrs. Mahoni, de weduwe van de correspondent van de San Francis co Chronicle, die in 1949 met een aan tal collega's bij de ramp van de „Fra- neker" bij Bombay omkwam. Ten overstaan van een grote me nigte begroette burgemeester Robin son het Koninklijk Paar in de koepel- nai van het stadhuis. TOESPRAAK VAX DE KONINGIN Door de stad San Francisco werd een officieel diner aangeboden, tij dens hetwelk Koningin Juliana een rede-heeft gehouden, waarin zij her innerde aan het vreedzame karakter van. de stad, die aan de „Pacific" is gelegen en die. binnen haar poorten de organisatie der Ver. Naties zag onze samenleving en zodanige span- oprichten. Wanneer we een krijgs- nïngen in het leven roepen, dat de pian ZOUden ontwerpen, aldus de Ko- kans op verwarring, ja zelfs ontred- ninein. om de vrede te bereiken, zou dering groot zou worden. En dat de regering daar niets voor zal voelen, ligt voor de hand. De Benelux-ijskast staat dus open. De Benelux zal er in verdwijnen. Voor hoe lang weet niemand. Met dat al heeft België in ant woord op de desbetreffende Neder landse nota wederom niet verklaard, dat het de Bene!ux-unie niet wil. Wel laat het doorschemeren, dat het min of meer bevreesd is voor Ne derland. En aan de oorzaak van die vrees zit een voor ons niet onaange name kant. om de vrede te bereiken, zou daarin aan de Amerikanen een grote taak toevertrouwd moeten worden op grond van hun groot wereld-bewust- zijn. Het is Uw roeping samenhang te brengen in deze wereld, die. op een woestijn gelijkt. De Koningin wekte, op tot algemene krachtsinspanning om de wereld te redden. Enorme brand in Japanse stad. In de Jaoanse kuststad Tottori, 500 km. ten Westen van Tokio heeft een grote brand gewoed. Er zijn 5000 huizen verwoest. Men schat, dat 61.000 mensen dakloos zijn geworden en dat de schade 150 millioen is. Men zal zich herinneren, dat bijna acht jaar geleden de Neder landse'en Belgische regeringen in Londen besloten een economische unie te sluiten. Dat was vóór de be vrijding. Dat was dus toen alles deed vermoeden, dat België en Nederland ongeveer gelijktijdig bevrijd zouden worden en als gelijkwaardige part ners de nieuwe naoorlogse tijd zouden beginnen. Het is anders gelopen. België werd in 36 uur tijds bevrijd en liep daarby geen schrammetje op. Het kon on middellijk profiteren van zijn tot fan tastische bloei gekomen Congo. Het beleefde in de winter van 1944:1945 een ware „invasie" van Amerikaanse dollars! Nederland werd uitgeplunderd, ge bombardeerd, geïnundeerd en zag van Oost-Indië niets meer terug. Ten overvloede volgden beide lan den een geheel verschillende economi sche politiek En daarmede begonnen de moeilijkheden. De Nederlanders moesten het billijken, dat de rijke Belgen weinig enthousiast waren om zich aan een straatarme partner voor de duur van een halve eeuw te binden. En zo werd er gedokterd en gecon fereerd en er kwam een vóór-unie, een landbouwprotocol, een douane overeenkomst. Maar daar bleef het dan ook bij. Nu is de situatie veranderd. In een jaar tijd heeft Nederland g'een geringe economische resultaten bereikt. Onze deviezenpositie, korte lings nog schijnbaar hopeloos, is sterk geworden. Nederland is een partner, die als economische bondge noot een volwaardige positie inneemt, al zijn de moeilijkheden nog steeds niet gering en al is de toekomst vol vraagtekens. Desondanks willen de Belgen niet. Waarom niet? Omdat zij ook met een economisch sterkere partner geen unie aandur ven. De Nederlandse industrie en de Nederlandse landbouw worden weer als niet te onderschatten mededin gers beschouwd, men vreest de con currentie van de partner en deinst terug voor de offers, die eigen in dustrie en eigen landbouw wellicht zullen moeten brengen. Geen uniepartners dus? België schenkt nog geen klare wijn. Maar het zal het toch moeten doen. Omdat ook een Benelux niet eindeloos op j Vlissingen en overhandigde hem een verwezenlijking wachten kan. I bedrag van f 13.500 met de medede- Piloot met revolver gedwongen te landen Joego-Slavisch vliegtuig in Oostenrijk gedaald Passagiers van een Joegoslavisch lijnvliegtuig, dat de luchtverbinding tussen Agram (Zagreb) en Ljubljana onderhield, hebben de bestuurder met een revolver gedwongen in Oostenrijk te landen. Zes der elf passagiers wen sen zich in Canada te vestigen. Het toestel is in de Britse bezettingszone van Oostenrijk geland. De zes bewus te passagiers zijn voorlopig door de Britse bezettingsautoriteiten aange houden. Veertig personen gewond bij spoorwegongeluk iii Engeland Locomotief en wagons van trein Glasgow Londen ontspoord De locomotief en vijf wagens van de sneltrein Glasgow-Londen zijn te Hellifield, in de omgeving van de Noord-Engelse plaats Skipton, ont spoord. Tenminste veertig personen werden gewond bij dit ongeluk, dat gebeurde in een afgelegen en moei lijk toegankelijk gebied. Te hulp ge zonden ambulances konden de plaats van het ongeluk niet dichter dan drie kilometer benaderen. Ploegen van politie en brandweer hebben de eerste hulp verleend. Brandweerlie den verschaften zich met de bijl toe gang tot de op hun kant liggende wagens. De politie maakte bij de reddings werkzaamheden gebruik van radio wagens. Alle telefonische verblndin- geu ter plaatse zijn verbroken, daar de telefoonpalen door de ontspoorde trein werden meegesleurd. Politieke moord bij de Fiat-fabrieken te Turijn Volgens de politie te Turijn is de moord op de directeur van de afde ling vrachtauto's en tractoren van de Fiatfabrieken, Elio Codeca, niet het gevolg van een persoonlijke vete- Het zou hier een onderdeel betreffen van een „intimidatiecampagne tegen de fabrieksdirectie." Codeca werd door een onbekende neergeschoten, toen hij in zijn auto wilde stappen. Op de muren van de fabrieken is met krijt neergeschre ven: ..Pas op één heeft zijn ver diende loon ontvangen. Er zullen meer volgen." De Fiatfabrieken, die grote orders uit Amerika verwachten op grond het program van wederzijdse bevei liging, hebben de laatste maanden gepoogd communisten van de be langrijkste posten te weren. Het prachtige voorjaarsweer, dat in korte tijd de vruchtbomen hun bloesempracht ten toon heeft ilocn sprei den, schenkt de huisvrouwen volop gelegenheid de von rjuarssehoonmaak buitenshuis te verrichten. Een gecombineerd bloesem- en schoonmaaktafereeltje in de omgeving van Goes. VERKIEZINGSCONGRES TE NIJMEGEN Dr. Drees: „Wij wensen geen verantwoordelijkheid, die tegen onze beginselen indruist" „Dit is de start in de openbaarheid. Het gaat thans niet om kwesties van oppositie of deelneming aan de regering, maar ons het kardinale punt of de P.v.d.A. ëéïi zetel zal winnen of dat haar één zetel zal worden ont roofd. In de P.v.d.A. leeft het diepe besef, dat ook in de oppositie een grote verantwoordelijkheid kan liggen". •Vlet deze woorden opende de heer Iv. Vorrink Vrijdag te Nijmegen het tweedaags verkiezingscongres van de P.v.d.A.. dat up de eerste dag werd bygewoond door dr. W. Drees, de ministers Liéftinck, Joekes, Mansholt, rar, In 't Veld en de voormalige Britse minister van het kabïnet-Atilee, Herbert Morrison. Mr. A. Donker, voorzitter van de Tweede Kamerfraetie van de I*.v.d.A„ verklaarde aan het slot van zyn inleiding over het verkiezingsprogram, dat de P.v.d.A. voorstander is van een kabinet op smalle basis. De P.v.d.A. gelooft, aldus mr. Donker, dat het algemeen welzijn in de meeste gevallen meer gediend is bij een kabinet op een smalle basis in die zin, dat dan de kans op een krachtdadig bewind meer verzekerd is. Dit kan er dan ook toe leiden, dat de P.v.d.A. onder bepaalde omstandig heden er de voorkeur aan zou kunnen geven niet in een kabinet op brede basis zitting te nemen en de gelegenheid open te laten voor een kabinet op smalle basis eventueel zonder de P.v.d.A., aldus mr. Donker. Na een overzicht te hebben gege ven van het door de socialistische mi nisters gevoerde beleid, besprak de heer Donker uitvoerig het Indonesi sche conflict. De P.v.d.A. is geduren de het gehele conflict van een ander APPÈL VAN DE JONGEREN Tevens officiële opening van jeugdherberg Op 10 Mei, een datum, die voor ons volk van bijzondere betekenis zal blijven, wordt in Domburg liet Jeugdcentrum Nieuw Walcheren het be kende barakkenkamp aan de weg naar Westkapelle op plechtige en feestelijke wijze met een groot jeugdappèl geopend. Tegelijkertijd zal de jeugdherberg, waarvoor het kamp eveneens wordt gebruikt, officieel wor den geopend. Het aardige en voor deze doeleinden bijzonder geschikte kamp heeft nu al enige tijd als jeugdcentrum en jeugd herberg dienst gedaan en het is ge^ noegzaam gebleken, dat het als zo danig in een grote behoefte voorziet. De jeugdherberg trok de vorige zo mer reeds talrijke trekkers en in het jeugdcentrum zijn ook al de nodige weekends, kaderdagen en conferen ties gehouden. Het is echter de bedoe ling het kamp van nu af aan nog meer een centrum voor de jeugd te doen zijn, die er zowel ontspanning als vorming kan genieten. Het jeugdcentrum heeft al een hele geschiedenis achter de rug. Toen de bekende predikant ds. A. G. Barkey Wolf kort na de bevrijding een reis door de Verenigde Staten maakte om daar voordrachten te houden over het herstel van ons land, brachten de Amerikanen spontaan gelden voor Nederland'' bijeen. Geruime tijd na dien kwam ds. Barkey Wolf op be- •ijlen dokter G. Sissingh te ling erbij, dat dit geld besteed dien de te worden aan jeugdwerk op Wal cheren. De Stichting „Nieuw Walche ren" nam toen op zich, aan deze wens op een bijzondere wijze gevolg te ge ven. Zij besloot een jeugdcentrum in het leven te roepen, gelegen in de bosrijke kuststreek. Daarvoor was uiteraard veel geld nodig, maar ger lukkig werd het startkapitaal ver groot met in totaal f 20.000 aan gif ten van Volksherstel, het Fonds Nood- gebieden en het Ierse Fonds. UIT IMPASSE VERLOST. In Augustus 1948 bood „Wederop bouw" de Stichting het barakken kamp aan, doch toen bleek, dat het Kroondomein dit niet gratis wilde af staan. Bovendien moest de grond wor den gehuurd en moesten talrijke her stellingen worden uitgevoerd, met het gevolg, dat men, toen men eindelijk over het kamp kon beschikken, geen cent meer over had voor de exploita tie. Uit deze impasse werd men echter de Ned. Jeugdherberg Centrale, bereid was het kamp als j die jeugdherberg te exploiteren, zonder het jeugdcen trum-werk te belemmeren. De Stich ting Nieuw Walcheren riep een af zonderlijke Stichting „Jeugdcentrum Nieuw Walcheren" in het leven, waar in zes jeugd-organisaties zijn verte genwoordigd, de Hervormde, de Ge reformeerde. de Vrijzinnig Christelij ke. de organisaties, aangesloten bij de moderne jeugdraad, de landbouwjon- geren en de padvinders. De opzet was en is. het werk aan de ene zijde zo algemeen mogelijk te houden, maar aan de andere zijde elke al dan niet aangesloten jeugdorganisatie in de gelegenheid te stellen het centrum te gebruiken voor bijeenkomsten in eigen kring en eigen sfeer. Wel is het natuurlijk de bedoeling nu en dan de jeugd uit verschillende sectoren van de maatschappij bijeen te bren gen. DRIE JEUGDHERBERGEN. De openingsplechtigheid op 10 Mei wordt een jeugappèl in de meest let terlijke zin van het woord. Alle jeugd groepen zullen vertegenwoordigers jenden. De jeugd z§l echter niet al leen worden opgetrommeld, maar zal ook zelf trommelen: De A.J.C. voert een kort lekenspel op, de C^T.M.V. een symbolisch vlaggenspel. de drumband van de padvinders werkt mee, er is muziek en samenzang. Ds. Barkey Wolf en de heer L. Meylink. voorzit ter van de Int. Jeugdherbergorganisa tie, zullen het woord voeren. De N.J H.C. wil ook vertegenwoordigers van de Belgische zusterorganisatie in het appèl betrekken. De bijeenkomst wordt besloten met een gemeenschap pelijke broodmaaltijd. Op dezelfde dag wordt tevens de jeugdherberg in Vlissingen officieel geopend en een week later, op 17 Mei, de nieuwe jeugdherberg in Axel, de verlost door een overeenkomst met vijftigste in ons land KORTE PREDICATIE BRANDENDE HARTEN Een opschrift xoaarover we alleen maar glimlachen kunnen. Wiens hart staal tegenwoordig nog ergens voor in vuur en vlam? Dat kon misschien vroeger, toen mensen nog voor een overtuiging of voor een ideaal warm konden lopen. Wij hebben dat wel af geleerd. Wij laten ons niet weer beet nemen. De mens van 1952 weet maar al te goed dal hij ontnuchterd is en hoe dat is gekomen. Meer dan ooit be seffen w'j dat er in de wereld van vandaag niets meer valt te hopen. En wij zijn gelukkig teel zo eerlijk ge worden dat wij tegenover elkaar niet meer de schijn pogen op te houden alsof er nog wal vuur brandt in ons uitciedoojde hart. Wij kennen onszelf als realistische maar tevens als Te leurgestelde mensen, die weten wat nooit weer terug te krijgen is: onbe zorgd menselijk geluk en werkelijke, voüe vreugde in het leven. „Wij hoop ten eenmaalmaar dat hopen is verleden geworden. II: ken de geschiedenis van twee mensen, die de moed konden opbren gen er eerlijk met elkaar over te spre ken hoe alle zekerheden van hun le ven stuk voor stuk waren weggesla gen. Dat waren goede christenen, die in Jezus hadden geloofd. Hoe getukkig waren zij gevteest toen Jezus alles voor hen betekende, ja het middel punt van hun gehele leven en denken was. Maar wal waren ze in Hem te- standpunt uitgegaan, dan de andere j leurgcstela! Evenmin als ieder ander democratische partijen. Spr. noemde. heeft Hij tegcn op geu<n,<I. Zelf is het Indonesische drama tot op zeke- fjy het slachtoffer geworden van de re hoogte het drama van de gemiste fiaal en jjer bedrog, van da huichela- kansen. r{j het onrecht onder de mensen. Na een aantal tegensie.lingen tus- js anes nm Geen meer teleurgestel- sen het door de regering op instigatie - de menseu dan de:e twee. van de minister van Economische ToTdat er IemGvd i;l ,luri ieve,, kwam Zaken gevoerde beieid en het beleid ;<jie hen „onverstandigen en tragen op economisch gebied zoals de P.v.d. van hart» noemdeE;i als deze „7e- A. dit gaarne zou zien. te hebben ge- mand" met hen doorpraat, gaan hun schetst, merkte spr. op, dat dit zeker i ogen open en gaan ze beseffen dat er de komende verkiezingen een rol zal naast de harde werkelijkheid, van het spelen. ieven nog een andere werkelijkheid Ten aanzien van de deelneming aan is, die dwars daardoor heenbreekt; de- de regering zetde mr. Donker: „Op ze werkelijkheid n.l. dat Jezus LEEFT grond van haar verantwoordelijkheid j en vlak naast hen gaat. Vanaf dat tegenover de nationale z.aak heeft ogenblik zijn het anders mensen ge- de P.v.d.A. haar medewerking aan de uêorden. mier hart weer branden kan regering verleend, omdat z(j van oor- ran nieiiu? verlangen. Eén van de deel was. dat met haar opvattingen twee heet Kleopas, de ncam van de gezien de verhoudingen althans op redelijke wjjze werd rekening gehou den. Zou evenwel in de toekomst te verwachten z|jn, dat dit niet of in mindere mate het geval zou zijn, dan zou daarmee het ogenblik kunnen aanbreken, waarop de party de rege ringsverantwoordelijkheid niet Lan ger meer kan dragen. De P.v.d.A. is in beginsel bereid aan een kabinet deel te nemen, doch haar partners zullen moeten begrij pen, dat de beantwoording van de vraag, of en hoe lang zij dit doen er van afhangt ol' zij haar ideeën, wier doorvoering zy in 's lands belang ge wenst acht, in redelijke mate tot ver wezenlijking kan brengen", aldus mr. Donker. (Vervolg op pagina 3) Belgische militairen smok kelden sigaretten en koffie MILLI OEN - AFFAIRE. De „West-Deutsche Neue Presse" bericht, dat ambtenaren van het West-Duitse ministerie van financiën een onderzoek instellen naar een uitgebreide smokkel in sigaretten en koffie door Belgische militairen in West-Duitsland. welke reeds enkele jaren aan de gang zou zijn en waar van de opbrengst in de millioenen mark zou lopen. Volgens het blad heeft de affaire dusdanige afmetin gen aangenomen dat zij aanleiding heeft gegeven tot diplomatieke stap pen tussen de Belgische ambassade in Eonn en dè West-Duitse regering. Een woordvoerder van het West- Duitse ministerie van financiën zeide een en ander te kunnen bevestigen noch tegenspreken. Hrj mocht zich over de kwestie niet uitlaten. ander is onbekend, totdat ietnand ont dekt dat hijzelf die tweede is. 't Zand DURKSTRA Contact tussen Den Haag en Djakarta over Westerling. Naar van de zijde van het Indone sische Hoge Commissariaat verno men wordt, heeft de waarnemende Hoge Commissaris van Indonesië, de heer Soesanto, een onderhoud gehad met staatssecretaris mr. N. S. Blom over de ar restatie en vrijlating van Westerling. De staats-secretaris heeft toegezegd, de Indonesische re gering op de hoogte te zullen hou den van de verdere gang van zaken betreffende Westerling. De Indone sische regering heeft weder instruc ties gezonden aan haar vertegen woordiging in Den Haag voor het verzoeken om de uitlevering van Westerling. Een dergelijk verzoek heeft de Nederlandse regering ech ter nog niet bereikt. VERWACHT NOG ZONNIG. Weersverwachting tot hedenavond. Droog weer met weinig bewolking en weinig wind. Vooral in de Zuid- Oostelijke helft van het land nog warm voor de tijd van het jaar. maar in de kustprovincies in de loop van de dag invallen van koelere zeewind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1