NIEUWS UIT ZEELAND Zioin tot Zijpe Sport en wedstrijden ZUID-BEVEUND iSSEL ktèVtLANDEN VRIJDAG 18 APRIL 1952 PROVINCtALE ZEEUWSE COURANT P.Z.C.-kindervoorsteilingen De nieuwe P.Z.C.-tournée met het aardige toneelspel „Schoenmaker Brand zoekt een knechtje" werd Don derdag voortgezet met twee voorstel lingen in West Zeeuwsch-Vlaanderen, te weten in Biervliet en LJzendijke. De meisjes en jongens genoten volop van de spannende en grappige ge beurtenissen op het toneel en zongen luidkeels de bekende liedjes mee. Door een samenloop van omstandig heden kon de voorstelling in Schoon- dijke Donderdag niet doorgaan. Deze wordt nu vandaag om 4 uur gegeven. Voorts zijn er vandaag (Vrijdag) voorstellingen in Sluis, Aardenburg en Oostburg. STUDENTENKRING ST. ANNA TER MUIDEN. In aanvulling op het bericht over de activiteiten van de studentenkring St. Anna ter Muiden vernemen wij, dat het orgel- en clavecymbelconcert Vrijdagavond wordt gegeven en de filmvertoning Zaterdagavond. 350-jarig bestaan van Ned. Herv. Gemeente te Colijnsplaat Te Colijnsplaat is vanwege de Ned. Herv. Kerk een voorlopig comité ge vormd tot herdenking van het 350- jarig bestaan van de kerkelijke ge meente aldaar. HERBENOEMINGEN BURGEMEESTERS. Bij K.B. van 28 Maart jl. zijn op nieuw benoemd tot burgemeester: met ingang van 16 April 1952 tot burgemeester van Breskens: J. A. Eekhout; met ingang van 1 April j.l. tot burgemeester van Groede en Nieuwvliet: J. C. Everaars; met ingang van 1 April jl. tot bur gemeester van Oud-Vossemeer: mr. J. J. Versluijs; met ingang van 16 April 1952 tot burgemeester van Ril- land-Bath: J. A. de Goffau. Goes VERGADERING P.v.d.A. Onder voorzitterschap van de heer Ph. Haverhoelc vergaderde de afde ling Goes van de Partrj van .de Ar beid. Tot bestuurslid in de plaats van de heer M. J. Gubbels werd gekozen de heer J. M. Heijnekamp. Deze zal tijdelijk het secretariaat waarnemen. Tot afgevaardigde naar het verlcie-- zingscongres werd aangewezen de heer M. J. de Groot, als plaatsvervan ger de heer Ph. Haverhoek. De heer J. S. Visser, lid van het Gewestelijk Bestuur sprak daarna over de poli tiek van de na-oorlogse regeringen, waarna hij het verkiezingsprogram ma en het plan „De weg naar de vrij heid" besprak. Na een drukke discussie werd de vergadering door de voorzitter geslo- Borssele PRIJSUITREIKING. Bij de feestelijkheden ter gelegen heid van de installatie van de nieu we burgemeester te Borssele, werden voor versieringen prijzen uitgereikt en wel; le prijs: buurt De West straat; 2e prijs: Ooststraat; 3e prijs: Monsterweg; 4e prijs: Oostsingel. Versierde paarden: le prijs: Job de Smit; versierde fietsen: le pr.: M. de Bue; stoeltje lopen: le pr.: Adri de Bue; stoeltje rijden fiets: le pr.: C. de Smit; kussengevecht (dames): le pr. Ina Kooi; kussen gevecht (heren): le pr.: M. Ars;, touwtrekken (dames): ploeg M. de Witte le pr.; touwtrekken (heren): ploeg A. Zweemer le pr.ronde van Borssele (per fiets)A. Zweemer le pr. Des avonds was er nog een fak keloptocht en brandde de feestver lichting. Kapelle RONDE VAN KAPELLE UITGESTELD TOT 1953. In een te Kapelle gehouden be stuursvergadering van de wielersport club „Kaoelle-Biezelinge", onder voorzitterschap van de heer A. C. de Klerk, is besloten, om de wielerwed strijd voor amateurs, welke op 3 Mei a.s. zou worden verreden, uit te stel len tot 1953. Dat het bestuur tot dit besluit is gekomen, ligt aan de zeer trage bin nenkomst van de toestemmingen en vergunningen van de afdelingsconsul voor Zeeland, aldus de voorzitter. Naar we van het bestuur der wie lersportclub verder vernemen, was de afdelingsconcul voor Zeeland bij het vaststellen van de wielersportagenda voor Zeeland in Februari op de hoog te gebracht dat Kapelle dit jaar we derom zijn jaarlijkse wielerkoers zou organiseren. Daar in het wielersportblad van Donderdag 10 April de wedstrijd nog niet was opgenomen, heeft het be stuur in verband met de sluitingsda tum voor inschrijving en de daaraan verbonden formaliteiten geen kans meer gezien de wedstrijd op tijd te laten verrijden. Het bestuur heeft de consul voor Zeeland over deze trage binnenkomst enkele malen geschre ven, echter zonder hierop' een ant woord te ontvangen. De goedkeuring over het te verrij den parcours was reeds van het ge meentebestuur en de Rijkswaterstaat ontvangen. 1G April: Hispania, Pauwels. Polonia, Maasbommel. Limburgia, Versluis. Sicl- lia, Sandifort. Prima Cura, Faas. Ver trouwen. Koster. Delden. Bones. Damco 86. Hooghuis. Telegraaf 4. de Been. Dam co 87. Naayen, allen naar Rotterdam. Bril- lant. Huizen. Nooit Gedacht. Dubbelman, beiden naar Amsterdam. Streven, Swit- tynck. Johny, Goedhardt, beiden naar Utrecht. Emmanuel, Kroon. 2 Gebroe ders. Kroon, beiden naar Emmercompas- cura. Bram 2, Kempeneers, naar Ensche dé. Liberte, Wey, naar Haarlem. Onder neming. v. d. Houwel, naar Dordrecht. Onderneming, de Waal. Hendrina, Rij kers, beiden naar Werkendam. Slavonia. Vroeg in de Wey. Nautilus XI, Stoop Migna. Zuiderhoek. Jowi. De Vries. Alei- da, Scholing. Vios, Broekhoven. Disponi bel, v. d. Woude. Vribo, de Vries, allen naar Duitsland. Irene, van Starrenburg. Carmenna, Edelman, beiden naar Basel. Vertrouwen, de Korte. Anjo, van Fes- sem. Christina, Verhey. De Hoop, Hove- stadt. Storno. Wagenmakers. Henri, de Winter. Leine, Ney. Eneas, Vooren. Pala- tinia. Kranendonck. Isung, Voorschuur Butania, v. d. Heuvel. Fidutie, v. d. Veer. Nieuwe Zorg, Hoogendoorn. Alba tros, de Waal, Alvracht 7. van Verre. Dumbo, Blokland. Sancta Maria, Hoogen doorn. Damco 42, Heuvelman. Mabuse. Koppelaar. Drua, Smets. Jantina 2. de Jong. Anna. Van Gent. Emerance. Bus man. Coöperatieve 3, van Utrecht. Velp, Top. Vertrouwen, Theunisse. Telegraaf 15, Köss. Telegraaf 9, de Bue. Böne, Schauinger. Henja, v. d. Giessen. Norma, v. d. Velde. Cornelia, de Witte. Rio. de Looff. Johanna, v. d. Staay. Josephine, Pecher. Bern, Dodde. Anja, Noordhuis. OPENING GASCELLEN TE KAPELLE. Dinsdagavond werd te Kapelle in de afmijnzaal van de veilingsvereni ging „Kapelle-Biezelinge en Omge ving" een vergadering gehouden van fruitkwekers, welke hun fruit in de gascellen hebben opgeslagen. Be sproken werd het openen van de gas cellen. Besloten werd met heropenen der gascellen te wachten t<?t Mei a.s. Bij de veiling in Goes heeft men veertien dagen geleden de gascellen geopend. Wemeldinge BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. In het C.J.V.-gebouw te Wemel dinge werd een instructievergade ring voor de huisbezoekers(sters) bij het bevolkingsonderzoek op tubercu lose gehouden. In deze vergadering heeft de heer A, C. Nieuwenhuijzen, administrateur van het bevolkingsonderzeok voor Zeeland, een uiteenzetting gegeven van het doel en het nut van di£ on derzoek. Men wil een onderzoek van de ge hele bevolking om zodoende de slui merende gevallen van longtuberculo- se, die een bron van besmetting kun nen zijn, op te sporen. Het bevol kingsonderzoek, dat in een groot ge deelte van de provincie reeds is uit gevoerd, vormt dus een sluitstuk op de tuberculosebestrijding. Spreker wekte de huisbezoekers (sters) op, al le krachten in te spannen om de deel name aan het onderzoek zo groot mogelijk te doen zijn en gaf vervol gens een toelichting op de door hen te verrichten werkzaamheden. Het onderzoek zelf zal vermoedelijk ip de 2e helft van Mei plaats vinden. Schippers kunnen, wanneer zij dit wensen, zich ook zonder oproepings- kaart op de dagen van het onderzoek aanmelden. Zij kunnen dan in de re gel direct geholpen worden. Waterschap Ellewoutsdijk De ingelanden van het Water schap Ellewoutsdijk vergaderden Woensdagmiddag in „De Koekoek" te Driewegen onder voorbzitterschap van dijkgraaf A. J. Bruggeman. De begroting 1952/1953 werd z.h s. aan genomen zoals die door het bestuur werd opgemaakt met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 65.306,38 en een post onvoörzien groot 1663,24. De Nieuwstraat te Driewegen zal worden geteerd. Het dijkgeschot bleef evenals de vorige jaren op 43 per ha. en het percen tage van het gebouwd op 8,6. De termijnen voor betaling dijkgeschot werden vastgesteld op 1 Aug.; Oct.; 1 Dec. en 1 Februari. Het stuur werd gemachtigd tot het op nieuw verpachten der gronden van het waterschap. Hierna werd een aanbeveling opgemaakt voor een nieuwe dijkgraaf (wegens beëindiging zittingsjaar van dijkgraaf A. J. Bruggeman). Na enige stemmingen werden op de aanbeveling geplaatst: 1. D. J. Dees te Oudelande; 2. P. M. C. van Nieuwenhuijzen te Oude lande en 3. L. Bosselaar te Elle woutsdijk. Daarna bracht de schei dende dijkgraaf dank aan de ingelan den voor de prettige wijze waarop zij met hem helden samengewerkt. De heer A. J. v. Nieuwenhuijze bracht de aftredende dijkgraaf dank namens de ingelanden voor de wijze, waarop steeds de belangen van het waterschap werden behartigd. Concours handboogsociëteit „Willem Teil". De handboogsociëteit „Willem Teil" te Kapelle hield een schietcon- cours op de liggende wip. Hieraan werd deelgenomen door 8 sociëteiten met 23 schutters. De uitslag was als volgt: Hoofdvogel, Hemelzoet „De Brug", Sluiskil; le zijvogel Faas, „De Brug", Sluiskil; 2e zijvogel, F. van Loer.hout, „Batavieren", Goes; le hoofdkal, J. Clarijs, „A.D.L.M.", Kwader.darame; 2e hoofdkal, H. A. Mol, „Willem. Teil", Kapelle; le on- derkal. W. Pantes „Zeelandia", Ovezande; 2e onderkal, F. van Loen- hout. „Batavieren", Goes; le klep, C. Westdorp, „Zeelandia", Ovezan de; 2e klep, Hemelzoet, ,,De Brug", Sluiskil; 3e klep, J. Glas, „Willem Teil". Kapelle; meeste kleine vogels, W. Pantes, „Zeelandia",. Ovezande. AANBESTEDING. Door het bestuur der waterkering van het calamiteus waterschap Walz- oorilen werd Woensdag in hotel De Linde te Kloosterzande in het open baar aanbesteed het herstel, de ver nieuwing en het onderhoud tot 30 Aoril 1953 van de aarde-, kram-, rijs- en glooiingswerken aan het calami teus waterschap Walzoorden. Hier voor werd als volgt ingeschreven: A. Blijlevens, Breda 41.490; L. van Popering, Bruinisse 38.750; W. v. d. Berg. Bruinisse 38.550; M. v. d. Velde, Bruinisse 38.375; J. F. Warrens, Ossenisse 38.300; A. Sponzelee, Hontenisse 38.250; IC Lucasse, Kloosterzande 38.200. Be houdens goedkeuring' van Ged. Sta ten van Zeeland werd het werk ge gund aan de laagste inschrijver. FILMS IN ZEELAND Poëtische Franse legende. De duivel was de laatste gast (Les visiteurs du soir), een Franse film van Marcel Carné. Een oude, romantische, maar toch ook wel trieste legende vormde de stof voor deze prachtige Franse film, Donderdag nog eens in het Grand-theater te Goes vertoond. Twee minnestrelen verschijnen op een middeleeuws feest, niet om de gasten met de zar.g van liefdeslie deren bezig te houden, doch om als vazallen van de duivel een verloofd paar, jonkvrouw Anne en ridder Re- naud, ongelukkig te maken. Die toe leg mislukt, omdat één der afgezan ten verliefd wordt op het meisje. Dan ziet Satan zich genoodzaakt zelf naar de aarde af te dalen om als laatste gast rampspoed en wanhoop als geschenken aan te bieden. Tegen een- zuivere liefde blijkt zelfs hij ech ter niet opgewassen te zijn Deze film als een gedicht is een hoogtepunt geworden van de conti nentale cinematografie der laatste tien jaren. Zij dankt dit aan de poë zie van het verhaal (de meeste dia logen werden door Jacques Prévert geschréven!), de prachtige sfeerte kening Carné, die blijkbaar „des films noirs" heeft afgezworen, is daarin een meester gebleven de door Thiriet gecomponeerde muziek, de bewonderenswaardige fotografie en het spel van Arletty, Alain Cuny, Ledoux, Gabrio en vooral van Jules Berry als de duivel. NOORD REVELAND RAAD KORTGENE: Straataanleg in de z.g. Pompweide Onder voorzitterschap van burge meester A. A. Schuit kwam de ge meenteraad van Kortgene Donder dagmiddag in openbare vergadering bijeen. Nadat een wijziging van de algemene politieverordening en een nieuw ambtenarenreglement waren vastgesteld, werd besloten met de N V. Bank van Nederlandse Gemeen ten een speciale rekening-courant overeenkomst aan te gaan tot een' bedrag van 80.000 4 's jaars voor de financiering van de boiftv van acht woningen. B. en W. boden de lekening over 1950 aan en werden gemachtigd over te gaan tot straat- aanleg in de zogenaamde Pompweide te Kortgene. Hiervoor werd een cre- diet van 16.000 verleend. Voor de verbetering van de Voorstraat te Co lijnsplaat werd 3500 beschikbaar gesteld. Het gehele werk vergt een uitgave van 11.500, maar reeds eer der werd een crediet van 8000 ver leend. Voor de verbetering van de muziektent te Colijnsplaat werd ten slotte 379 beschikbaar gesteld. Waar zijn onze schepen A verdijk p. 17 Azoren n. New Orl. Aagtedljk p. 17 April Natal (Braz.) n. N. .York. Averdijk p. 17 April Azoren n. New. Orl. Abbedijk 16 v. Havana n. Vera Cruz. Axeldijk 16 April v. Houst. n. Newport News. Delft p. 17 April Casquets n. Antwerpen. Edam p. 17 April Sable Eil. n. Hallfax. Lutterkerk p. 17 April Zebayer Eil. Leuvekerk 17 April te Londen. Laagkerk 18 April te Antwerpen verw. Lieve Vrouwekerk p. 16 April Kreta. Muiderkerk 17 April te A'dam. Noordwijk p. 17 April Dover n. Savona. Nieuw Amsterdam 17 April te Havre. Poseidon 17 April te Curagao. Ridderkerk 17 April te Antwerpen. Ruys 16 April v. Kaapstad n. P. Elisa beth. Salland p. 17 April dw. Lissabon. Slamat IS April v. Belawan n. Singapore. Tamo 17 April te Montevideo. Teucer p. 16 April Soeotra n. Aden. Tomini 17 April nam. te Port Said. Tarakan p. 17 April Minikoi n. Penang. Utrecht 17 April te Balik Papan. Mosselvissers naar de Waddenzee De uittocht naar de Waddenzee is deze keer te Bruinisse niet mas saal, zoals dat altijd de gewoonte was. Regelmatig vertrekken er nu schepen en niet allen tegelijk. De oorzaak hiervan schuilt m de ex ploitatie van de mosselpercelen op de Waddenzee, die door de een al schoon zijn gevist en gereed om het zaad, dat volgende week zal worden gevist, te ontvangen door de ander nog aan een grondige schoonmaak beurt moeten worden onderworpen, zodat deze categorie wat vroeger moet vertrekken. Gevist mag worden bewesten de dam vanAmeland, het zaad moet op de percelen in de Waddenzee blij ven en mag niet naar Zeeland wor den vervoerd. De begin-datum is 22 April. Het schijnt, dat hier en daar wat mosselzaad aanwezig is, doch dat is klein van stuk. Een grotere maat mosselzaad, zou voor velen zeer gewenst zijn, met het oog op levering in het seizoen 1952/1953. Bouw van veertig woningen ie Goes aanbesteed Te Goes werd door het architecten bureau Merkelbach en Elling te Am sterdam aanbesteed voor de woning bouwvereniging „Ons Streven" ae bouw van veertig ééngezinswoningen. Er werden achttien inschrijvingsbil jetten ingeleverd. De uitslag luidde als volgt: Joh. Baaijens, Kapelle, 338.293,G. A. van Wieringen, Serooskerke, (W.), 345.625,C. Priem, Lewedorp, 345.800,—; I. P. de Kok, Vlissingen, 348.000.D. v. d. Poél, Oudelande, 352.000,Jac de Jonge en Zn., Biezelinge, 354.000,L. Dekker, Kloetinge, 356.000,H. Stouten. Brouwershaven, 359.735,—; fa. van Rossum, Utrecht, 360.750,fa. W. J. v. d. Weert en Zn., Goes, 378.000; P F. Voet, Kloosterzande, 384.150; G. L. de Kok, Bergen op Zoom. 384.444.F. J. Petri Jr., Vlissin gen, 386.440,Jos. v. d. Walle Hulst, 407.000.—; P. v. d. Schoot, Tilburg, 417.000,fa. Groeneweg. v. d. Wetering en Van Dalen, Schie dam, 420,000,S. de Vries, Breda, 421.000 en fa. Paul en Karman, Rotterdam, 421.500,De gunning werd aangehouden. WltLRb.NNkN Wagtmans wint eerste étappe van de Ronde van Romandië De eerste etappe van de Ronde van Romandië, van Payerne naar Martig- ny over een afstand van 182 km. is gewonnen door onze landgenoot Wagtmans. Zijn tijd bedroeg 5 uur 01 min. 09 sec. Fausto Coppi werd twee de in 5.03.05. Weer een étappe-zege van Plantaz Na zijn overwinning in de tweede en derde étappe heeft onze landgenoot Plantaz ook de vierde étappe van de amateurronde van West Vlaanderen, een rit tegen het horloge over 28 km. gewonnen. Start en finish van deze etappe waren te Blankenbergbe. De uitslag luidt: 1 Plantaz (Ned.) 40 min. 50 sec-; 2 Malfait (Belg.) 41.13; De Belg van Lcoy heeft nog steeds de leiding in het algemeen klassement met 9.42.32. A(ti>erientie In België wordt voor een algemene staking gevreesd Industriëlen willen geen loontoeslag betalen Vertegenwoordigers van het Belgi sche ministerie van Arbeid, van de vakbonden van de werkgeversorgani saties zijn te Brussel bijeengekomen In deze vergadering hebben afgevaar digden van de katholieke, socialisti sche en liberale vakbonden aange drongen op handhaving van de pre mie van fr. 0.50 per uur, die voor een half jaar aan alle arbeiders is toege kend. De vertegenwoordigers van he' Verbond van Belgische industriëler hebben evenwel categorisch gewei gerd de bedoelde premie tot nu toe door de Belgische staat betaald in de toekomst op zich te nemen. Zij waren ook niet bereid tegenvoorstel len te doen. De vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties hebben de bij- eenkomst verlaten toen de eis der vakbonden, dat uit de bedrijfswinsten van hét vorig jaar aan alle arbeiders een gratificatie van 800 francs moet worden betaald, werd verworpen. De gratificatie, die door de katholieke en socialistische vakbonden wordt ge- eist, is bedoeld ter vervanging van een tijdelijke loonsverhoging van 50 centimes per uur, die de regering op zich had genomen gedurende een pe riode van zes maanden te betalen. De ze periode loopt 20 April a.s. af en de regering is niet bereid door te gaan met het betalen van de uitke ring. Het zal nu zeer moeilijk zijn tot een compromis te geraken. De drie vak bonden zullen vandaag beraadslagen over de houding, die zij zullen aanne men tegenover het standpunt van de werkgevers-organisatie. Te Brussel wordt gevreesd, dat in dien werkgevers én werknemers op ban standpunt blijven staan, een al gemene staking slechts vermeden kan worden door interventie van de re gering. daUwktijh ^(reemd Nou en of I le moei wel eens even uitblazen. En dan een Strand en.... |e knapt weer op, man! Bovendien is de prijs nog VERLAAGD tot VAN In de Geref, kerk te Vlissingen werd een extra collecte gehouden tot steun van de kerkbouw en pastorie te Vrou wenpolder. Deze collecte heeft f 753.—. opgebracht. De juniorenleden van de korfbalver eniging VOPO te Borssele slaagden er bij de seriewedstrijden van Alliance te Roosendaal in een medaille te winnen. —De collecte gehouden bij de inwijding van de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse be vatte een biljet van f 1000, benevens een gift van f 500.voor het orgelfonds. In totaal werd die dag en de daarop vol gende (nagiften enz.) ongeveer f 2100.— gecollecteerd ten bate van Wederopbouw en Orgelfonds. De heer A. H. Izeboud uit Vlissingen thans ambtenaar ter secretarie te Spij- kenisse werd benoemd tot gemeente-ont vanger aldaar. De met de Paasdagen gehouden bazar ten bate van de Oranjevereniging te St. Annaland heeft bruto het mooie bedrag van ruim f 3900.opgebracht. De voor zitter van de Oranjevereniging, de heer Chr. J. C. Boot, dankte allen, die tot het welslagen van deze bazar hebben méde- gewerkt. De op 14 en 15 April te Aagteberke gehouden bazar ten bate van de muziek vereniging „Agatha" bracht bruto f 2724.92 op. De Nederlandse Blindenbond houdt Vrijdag 18 April te Bruinisse een pro- paganda-avond, in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw waar de film „Een van Ons" zal worden vertoond, een film die vervaardigd is, naar een novelle van de blinde schrijver Willem Kramer. De Chr. Zangvereniging „Risorgimen- to" verleent haar medewerking. Het werk het bouwen van een weeg huisje en de onderbouw voor een weeg brug. met bijkomende werken, bij de Haven Kloosternol te Duivendijke. is gegund aan de laagste Inschrijver, de heer S. Verjaal, te Scharendijke, voor de som van f 6438.—. De gehouden bazar van de muziekver eniging „Crescendo" in het verenigings gebouw te Oostkapelle mocht zich tn een buitengewoon groot bezoek verheu gen. De hoeveelheid prijzenmateriaal was meer dan voldoende, zodat vele bezoe kers zeer voldaan huiswaarts gingen. Marktberichten GRAANBEURS ST. MAARTENSDIJK. 17 ApriL Tarwe 2324: gerst 3035; haver 25 27; kleine erwten 4550: schokkers 45 55; bruine bonen 3035; koolzaad 55: maanzaad 85. vismijn te veere. 17 April. Export garnalen 979 kg.: 60 72; Handels garnalen 778 kg.: 5051; Schar 445 kg.: 16—26; Bot 277 kg.: 16—34; Middel tong 9 kg.: 1.28—1.79; Rog 86 kg.: 16—29; Ongesorteerde vis 8 kg.: 27. veiling middelburg. 16 April; Aardappelen: Koopmans Blau we 11.50. Groenten: Bloemkool A 1945, id. B 13—27, id. C "9—20. id. D 8—11. Sla A 6—13. id. B 3—9. Snijsla 8—11. «toofsla 10—23. Rabarber10—27. Spinazie 8—21. Witlof 29—51. Prei 10-22. Radijs 5—12. Andijvie 10—46. Bosselderjj 7—16. Ook hel CJ.V. iaeent, dat de boren anthsog moeien. „Ons nationaal woningbezit staat momenteel te rotten". In Utrecht heeft het Christelijk Nationaal Vakverbond een studiecon ferentie gehouden over de woning bouw. Het onderwerp werd ingeleid door de heer J. van Eijbergen, voor zitter van de Chr.-Ned. Bouwarbéi- dersbond, die o.m. betoogde, dat ds autonomie van de huiseigenaar niet moet worden aangetast. De huren dienen dus rendabel te zijn. In dat geval zal de eigenaar ook bereid zijn, zijn eigendom te onderhouden en dan zal er een sterker streven ontstaan naar een betere woning voorziening en naar bestrijding van de werkloosheid. Een rendabele huur moet bedragen ongeveer 1/6 a 1/7 van het loonbedrag. In de huur zal dienen begrepen te z*jn een kleine overwinst voor het z.g. schommel fonds. Ook voor de woningbouwver enigingen is dit nodig. Spr. zei, dat het nationaal tvo- ningbezit thans staat te rotten, mede door het verkeerde huurbeleid. By het vaststellen van de huren voor de nieuwe woningen zuilen deze ge fixeerd moeten worden op by be nadering het toekomstige huurpeil. Spr. veronderstelt daarby dat de bouwprijzen zullen dalen, maar ze zullen zeker niet komen od het peil van 1939. De huurprijzen van nu 5 5,50) zullen bij een loon van 50 gulden ongeveer 9,30 moeten wor den. Verder cijferend kwam spr. tot de conclusie, dat in het algemeen het huurpeil zal moeten stijgen tot 100 pet. boven dat van 1939, bere kend voor'nieuwe arbeiderswoningen. Het onderhoud kan daarbij berekend worden op 12 pet. van het huurbe drag. Dan komt de eigenaar nog eigenlijk wat te kort. maar het huur peil zal beter zijn, dan nu, want de r eigenaar heeft thans geen geld om het onderhoud te bekostigen. Op gronden van redelijkheid zul len ook de huren van oudere huizen omhoog moeten, maar het meerbe- drag zal naar redelijkheid afge roomd moeten worden ten bate van een bouwfonds. Natuurlijk zal hier bij enige looncompensatie nodig zijn. Stijgt de huurprijs tot 150 pet. dan zal dat betekenen 3% pet. consump tiebeperking. Hierbij bedenke men, dat Nederland niet altijd een goed- koopte-eiland kan blijven, en daar om moet deze beperking volledig gecompenseerd worden. Eisenhower op 23 April naar Den Haag Het uitgestelde bezoek van gene raal Eisenhower aan Den Haag is thans vastgesteld op 23 April a.s. Een 10-jarige jongen uit Eindhoven is achter het vogel- en dierenpark ,Ani- mali" in een kuil geraakt en voor de ogen van zijn moeder verdronken. korfbal. Zeelandia ontvangt Swift. Zaterdag a.s. wordt de korfbalcom- petilic voortgezet. In de eerste klas se gaat kampioen Swift op bczocx bij de nieuweling Zeelandia. die m de eerste competitiewedstrijd uitste kend voor de dag kwam cn Swift in November j.l. in een vriendschappe lijke wedstrijd versloeg. Het programma luidt: le klasse: ScampoloVIOS; TJobaSSS; Zee landia—Swift; 2e klasse: TOGO II— Swift 1H: Vitesse—Eendracht; Olym- pia—De Poel; 3e klasse A: Zuidwes ters—TOP; Swift IV—BKC; SVG Stormv. 3e kl. B VKV U-Animo; At las— AKC. 3e kl. C: VOPO-Scair.oo'o II: ODSVolharding; DIOS— Zee landia II. 3e klasse D: VZODWKV; Kats—ELTO IL Adspiranten A: Zeelandia—Swift A: VOPO— Scam polo; De Poel—1Tjoba. Adspiranten B: Animo AAnimo B; Swift Snel KVL. boksen Sugar Ray Robinson behieH zijn wereldtitel Rocky Graziano in derde ronde k.o. geslagen In de derde ronde van zijn partij om het wereldkampioenschap mid dengewicht tegen Rocky Graziano heeft de titelhouder Sugar Ray Ro binson door k.o. gewonnen. Graziano heeft zich in deze wedstrijd andermaal doen kennen als een moedig bokser met een groot weerstandsvermogen, tot aan de grens van zijn krachten vechtend voor zijn kans, maar die kans bleek minimaal, want de we reldkampioen logenstrafte alle bewe- i ringen, als zou hij over zijn hoogte- ount heen' zyn en veel van zijn s'nel- heid en reactievermogen hebben ver loren. In de eerste ronde wogen beide i boksers tegen elkaar on. Robinson bokste in de tweede ronae Iets voor zichtiger. Met linkse stopstoten trof i hij de uitdager steeds weer op het gelaat en toen Graziano plotseling I uitviel met een gevaarlijke rechtse. I ontweek hij de klap en sloeg meteen toe. Graziano wankelde, maar bleef op de been. In de derde ronde kwam het einde. Steeds weer plaatste Robinson sla- gen op Graziano's gezicht. Hij moest er zelf ook enige incasseren, maar slaagde er in na een minuut en 53 se conden in deze ronde zijn tegenstan der met een linkse hoek onschadelijk te maken. De ontmoeting trok 23.785 toe schouwers. De recette bedroeg onge veer 250.000 dollar. VOETBAL NederlandZweden op het televisiescherm Na besprekingen heeft het bestuur van ae K.N.V.B. aan het bestuur van de Televisiestichting toestemming ge geven de landenwedstrijd Nederland Zweden op 14 Mei bij v/ijze van proef uit te zenden. Het K.N.V.B.- 'oestuur heeft dit besluit genomen, omdat op die dag geen andere voet balwedstrijden worden gesDeeld. Van de zijde van de Nederlandse Televi siestichting wordt vernomen, dat in verband met het feit. dat de wed strijd in de avonduren wordt gespeeld, het waarschijnlijk slechts mogelijk is de eerste helft van de wedstrijd uit te zenden. WIJZIGING VOETBALPROCRAMMA De volgende wedstrijden werden uitgesteld: Zaterdag: Junioren: Krabbendijke A I—Hansw. Boys A I Zondag: 2e kl. A: RCS IIIHansw. Boys II. 3e kl. A: Middelburg VILewed. Boys II. In gelast werd voor Zondag: 2e klasse A: Zeelandia Hl—Hansw. Boys H. ATHLETIEK SLUISKILSE ATHLETEN TE ARNHEM. Leden van de Sluiskilse afdeling van „Marathon" uit Vlissingen heb ben te Arnhem goede prestaties ge leverd. Jan Manders werd tijdens athletiekwedstrijden op de 3500 me ter 16e van de 47 deelnemers. Hij klasseerde zich als 9e by de B-klas- sers. Daan Haak werd op de 2500 me ter 5e bij de junioren. Er waren 02 junioren gestart. KERKNIEUWS DE NIEUWE BIJBELVERTALING. Door de classis Goes der Geref. Kerken zal aan ce Particuliere Sv- node van Zeeland worden voorge steld zich tot de deze zomer te Rotter dam te houden Generale Synode te wenden met het verzoek om te be sluiten tot uitbreiding van het aantal Gezangen en een besluit te nemen tot het in gebruik nemen van de Nieuwe Vertaling van het Ned. Bij belgenootschap. GEREF. SYNODE VOOR ZEELAND. De classis Goes der Geref. Ker ken benoemde tot afgevaardigden naar de in Juni te houden Particu liere Synode van Zeeland: primi: cie predikanten ds. J. van der Leek te Kapelle en dr. C. Stam te Goes en de ouderlingen M. Florusse te We meldinge en C. Westveer te 's-Gra- yenpolder en tot secundi dc predi kanten ds. J. Koolstra te Kruinin- gen en ds. G. N. Lammens te Hein- kenszand en de ouderlingen K. Fraanje te Lewedorp en I. van Wi.k te Goes. CHR. GEREF. KERK. Ds. J. G. van Minnen te Huizen (N.H.) heeft het beroep naar de Chr. Geref. Kerk te Zaamslag niet aangenomen. NED. HERV. KERK Beroepen te Zierikzee: ds. L. J v. d. Kam te Kedichem. Benoemd tot hulpprediker te Zie rikzee: de heer H. Bakker te Zivijn- drecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9