NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN Sport en wedstrijden VRIJDAG 18 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 P.Z.C.-kindervoorsteilingen De nieuwe P.Z.C.-tournée met het aardige toneelspel „Schoenmaker Erand zoekt een knechtje" werd Don derdag voortgezet met twee voorstel lingen in West Zeeuwsch-Vlaanderen, te weten in Biervliet en IJzendijke. De meisjes en jongens genoten volop van de spannende en grappige ge beurtenissen op het toneel en zongen luidkeels de bekende liedjes mee. Door een samenloop van omstandig heden kon de voorstelling in Schoon- dqke Donderdag niet doorgaan. Deze wordt nu vandaag om 4 uur gegeven. Voorts zijn er vandaag (Vrijdag) voorstellingen in Sluis, Aardenburg en Oostburg. STUDENTENKRING ST. ANNA TER MUIDEN. In aanvulling op het bericht over de activiteiten van de studentenkring St. Anna ter Muiden vernemen wij, dat het orgel- en clavecymbelconcert Vrijdagavond wordt gegeven en de filmvertoning Zaterdagavond. 350-jarig beslaan van Ned. Herv. Gemeente te Colijnsplaat Te Colijnsplaat is vanwege de Ned. Herv. Kerk een voorlopig comité ge vormd tot herdenking van het 350- jarig bestaan van de kerkelijke ge meente aldaar. HERBENOEMINGEN" BURGEMEESTERS. Bij K.B. van 28 Maart jl. zijn op nieuw benoemd tot burgemeester: met ingang van 16 April 1952 tot burgemeester van Breskens: J. A. Eekhout; met ingang van 1 April j.l. tot burgemeester van Groede en Nieuwvliet: J. C. Everaars; met ingang van 1 April jl. tot bur- femeester van Oud-Vossemeer: mr J. Versluijs; met Ingang van 16 April 1952 tot burgemeester"van Ril- land-Bath: J. A. de Goffau. Middelburg TONEEL VOOR DE OUDJES. De Personeelsvereniging van de gemeente Middelburg geeft heden middag in de Schouwburg voor de ouden van dagen een voorstelling van „Schandaal in de Groene Kaka- toe". TONEELAVOND K. V. SWIFT. Na het grote succes, dat de toneel groep van de Personeelsvereniging der gemeente Middelburg Woensdag avond boekte in de Schouwburg, heeft zij ook Donderdagavond voor de korf balvereniging Swift weer de handen op elkaar gebracht. Uitvoerig gaven wij reeds een beschrijving van de op voering vaji het toneelspel „Schandaal in de Groene Kakatoe". Het was ook nu weer een bijzonder vlotte voor stelling met goed spel van de tone listen, die bewezen tezamen een uit stekend gezelschap te vormen. Woor den van lof voor de regisseur, de heer C. v. Hoek zijn hier zeker weer op zijn plaats. Voor de aanvang van de voorstelling, heette de voorzitter van Swift, de heer H. G. Bruggeman, de aanwezi gen hartelijk welkom, in het bijzon der de heren J. de Koning, ere-lid Zeeuwse Korfbalbond, W, D. v. We zel, voorzitter der Z.K.B., A. Imanse, voorzitter K N.V.B. afd. Zeeland en D. A. Huysse, voorzitter advies-com missie voor sportbelangen. Na afloop van de voorstelling ver enigde men zich nog in de bovenzaal, waar een dansje werd gemaakt. SMALFILMAPPARAAT GEVONDEN. De commissaris va npolilie te Middel burg maakt bekend, dat in het' tijdvak van 11 tot en met 16 April aan zijn bu reau als gevonden zijn aangegeven de volgende voorwerpen, die aldaar terug zijn te bekomen: Rode kinderwant. grijze slipover, enveloppe met inhoud, bruin glacé dameshandschoen, broche (sleutel tje waaraan 2 rode hartjes), bruine bal, kabautermuts, stropdas, vierdelige hou ten duimstok, oorbel of hangertje, bruin kinderschoentje en verder verschillende sleutels. Bij particulieren worden de volgende voorwerpen in bewaring gehouden, adres sen bureau van politie: Blauwe kinder portem. met inh., bruin speelgoed haasje, zwarte ballpoint pen, groene damespor tem. ritssluiting, rood zakkam-étuitje, grijs gebreide handschoen, rechter zwar te handschoen, ceintuur met bijzondere gesp, bruin wollen kindermuts, 2 munt biljetten van f 1, sigaretten aansteker bruine alpino, polshorloge, zwarte glacé dames handschoen, grijze handtas met inh., gitten armbandje, bruin meisjes jasje, blauwe ceintuur, groot blik thee. doublé armband, bruine portem. met in houd. idem, zilverenn armbandje, scha- kcl-armbandje verm. doublé, heren pols horloge met bruin lederen bandje, ge deelte van kop rijwiellantaarn, smalfilm apparaat. Nieuw- en St. Joosland BIJEENKOMST N.V.V. De Middelburgse Bestuurders-Bond hield in Nieuw- en St. Joosland een bijeenkomst met land-, transport- en bouwarbeiders. 1 De districtsvertegenwoordiger van het N.V.V. ,de heer A. Buys uit Til burg, hield een inleiding over het ont staan en de groei van het N.V.V., dat thans meer dan 425.000 leden telt. Hij liet ondermeer uitkomen, dat het N.V.V. de godsdienstige op vattingen van een ieder respecteert en besprak de voordelen van één vakcentrale. Na afloop werden op vlotte wijze nog enige vragen beant woord. jT-genda MIDDELBURG. Vandaag Kunstmuseum: Tentoonstel ling „Vijf Gooise schilders", 1.30—6 uur; Schouwburg: Toneelvoorstelling voor ouden van dagen, 3 uur; Elec tro: „De .vrolijke vagebond", (a.l.) 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „De ge heimzinnige dr. Satan", (14 jr.), 8 uur. Morgen Schuttershof: Gabaretrevue „Op Stap" door „Groen-Wit", 8 uur. Kunstmuseum er bioscopen: als van daag. Zondag Electro: 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2.30 en 8 uur; Kunst museum: 101 en 2—5 uur. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: Illusie van het ge luk, (18 j.), 7 en 9 uur; Luxor: Van je familie moet je 't maar hebben, (14 j.). 8 u. r.Iorgen: Alhambra: Als vandaag, 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag, 7 en 9 uur; Cosy Corner: Trio Carlo Alberti. 8— 11.30 uur. C.C.-club: 124 uur; Con certgebouw: Propaganda-avond Mid denstandspartij, 8 uur. Zondag: Alhambra: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur: Luxor: Als vandaag. 3, 7 en 9 uur; Cosy Corner: Trio Carlo Al berti 36 en 811.30 uur; Concert: gebouw: K.A.B.-toneelavond C. en O. Pierre Balledux. Vlissingen GEMEENTERAAD. Op Vrijdag 25 April 1952, des na middags te 3 uur zal een opc-nbare. van (jg Vllssingse ge worden gehouden. LEZING OVER METEOROLOGIE In het „Scheldekwartier" te Vlis singen hield de Nederlandse vereni ging van weer- en sterrenkunde, afd. Zeeland haar jaarvergadering onder voorzitterschap van ir. G. W. Pie- terse. Blijkens het jaarverslag van de secretaris, de heer Jac. Sohier, telt de vereniging momenteel 38 leden, tegen 36 vorig jaar. In de plaats van de heer Sohier, die aftredend was, werd gekozen de heer J. W. Brevet. De heer Sohier bleef gewoori be stuurslid en zal later de functie van penningmeester op zich nemen. Bij de ï-ondvraag werd voorgesteld een excursie naar het meteorologisch station te Souburg te maken, waar toe in principe werd besloten. Na deze vergadering, welke slechts- korte tijd in beslag nam, hield de heer F. C. Rose van de meteorologi sche dienst op Schiphol, in de grote zaal voor de gezamenlijke leden van bovengenoemde vereniging en de Ambtenarenvereniging van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" een lezing'met lichtbeelden over: „De meteorologi sche beveiliging van de luchtvaart". Met tal van interessante bijzonderhe den over het samenstellen van weer kaarten in het algemeen en over het gebruik, dat de piloten ih de burger luchtvaart daarvan maken, wist spre ker zijn gehoor op uitstekende wijze een indruk te geven van de betekenis van de meteorologie voor de lucht vaart. Kinderstad met marktplein tijdens de komende feestweek BOND VAN BUURTVERENIGINGEN ZEGDE MEDEWERKING TOE. Tijdens de Donderdagavond te Vlis singen gehouden jaarvergadering van de Bond van Buurtverenigingen „Oranje en Vlissingen" werd o.m. de in principe reeds aan de V.V.V. toe gezegde medewerking voor de feest week ter gelegenheid van het 60-ja- rig bestaan der V.V.V., bekrachtigd. De Bond van Buurtverenigingen is voornemens een „Kinderstad" te stichten, maar, zoals de voorzitter, de heer G. A. van Druten, opmerkte, minder provisorisch dan in 1950 het geval is geweest. Thans zal er een marktplein ontstaan, met „echte" huisjes. Deze vergadering werd gedeeltelijk bijgewoond door de ére-voorzitter, de heer mr. B. Kolft, burgemeester van Vlissingen. De burgemeester zeide in een korte toespraak de woorden van Mosselvissers naar de Waddenzee De uittocht naar de Waddenzee is deze keer te Bruinisse niet mas saal, zoals dat altijd de gewoonte was. Regelmatig vertrekken er nu schepen en niet allen tegelijk. Dc oorzaak hiervan schuilt in de ex ploitatie van de mosselpercelen op de Waddenzee, die door de een al schoon zjjn gevist en gereed om het zaad, dat volgende week zal worden gevist, te ontvangen door de ander nog aan een grondige schoonmaak beurt moeten worden onderworpen, zodat deze categorie wat vroeger moet vertrekken. Gevist mag worden bewesten de dam van Ameland, het zaad moet op de percelen in de Waddenzee blij ven en mag niet naar Zeeland wor den vervoerd. De begin-datum is 22 April. Het schijnt, dat hier en daar wat mosselzaad aanwezig is, doch dat is klein van stuk. Een grotere maat mosselzaad, zou voor velen zeer gewenst zfrn, met het oog op levering in het seizoen 1952/1953. Bouw van veertig woningen te Goes aanbesteed Te Goes werd door het architecten bureau Merkeibach en Elling te Am- de voorzitter te willen onderschrijven,sterdam aanbesteed voor de" woning die had betoogd, dat het verlenen van bouwvereniging „Ons Streven" de huisvesting aan de mannen van hetbouw van veertig ééngezinswoningen. 4e commando tijdens de komende Er werden achttien inschrijvingsbil- WIELRc.NNkN Wagtmans wint eerste étappe van de Ronde van Romandië De eerste etappe van de Ronde van Romandië, van Payerne naar Martig- ny over een afstand van 132 km. is gewonnen door onze landgenoot Wagtmans. Zijn tijd bedroeg 5 uur 01 min. 09 sec. Fausto Coppi werd twee de in 5.03.05. Weer een étappe-zege van Plantaz Na zijn overwinning In de tweede en derde étappe heeft onze landgenoot Plantaz ook de vierde étappe van de amateurronde van West Vlaanderen, een rit legen het horloge over 23 km. gewonnen. Start en finish van deze etappe waren te Blankenberghe. De uitslag luidt: 1 Plantaz (Ned.) 40 min. 50 sec.; 2 Maifait (Belg.) 41.13; De Belg van Looy heeft nog steeds de leiding in het algemeen klassement met 9.42.32. Advertent ie FILMS IN ZEELAND Geslaagd huwelijk van film- en danskunst. De rede schoentjes (The red shoes), een Engelse film van Michael Powell en Emeric Pressburger. Het Alhambra-theater te Vlissin gen vertoonde Donderdag de befaam de balletfilm, welke enige jaren ge leden sterk de aandacht trok, omdat voor de eerste maal een gelukkige combinatie van film- en danskunst tot stand gebracht bleek te zijn. Het duo Powell-Pressburger, dat reeds vaker getoond heeft, nieuwe wegen' te durven inslaan, waagde het 't ac cent geheel te leggen op de dans, in- plaats van op het verhaaltje, dat trouwens niet bijzonder sterk is en v/at ouderwets-melodramatisch. De dansscène's zijn echter tot in al le onderdelen df en een streling voor het oog. Vooral de uitvoering van het op liet gelijknamige sprookje van Andersen geïnspireerde grote 'ballet „De rode schoentjes", waarin één van Eugelands grootste danseressen, Moira Shearer, de hoofdrol danst, maakt een diepe indruk. De uitste kende choreografie is van Robert Helpman, die mét Leonide Massine tevens danst, de zeer artistieke dé cors en costumes werden ontworpen' door de bekende Hein Heckroth, Brian Easdale schreef de muziek en Jack Cardiff verzorgde de bewonde renswaardige fotografie in prachtige kleuren. De Koningin en het Boefje (The Mudlark), een Amerikaanse film van Jean Negulesco. Een alleraardigste film over een Londens straatjochie, dat een sieraad vindt van Koningin Victoria en be- 'sluit haar dit terug te geven op haar kasteel in Windsor, omdat z'q zeveei op zjjn moeder lijkt. Het ventje weet na veel vijven eh zessen tot haar door te dringen en zelfs haar ijzig hart te ontdooien, hetgeen grote po litieke en sociale gevolgen heeft. De Amerikanen maakten deze hartver warmende film geheel in Engeland en kozen voor de grote en kleine rol len ook Engelse acteurs en actrices Merkwaardig genoeg wordt de ko ningin echter door een Amerikaanse gespeeld: Irene Dunne, wier spel de minste indruk maakt. Brillant daar entegen is Alec Guinness in de rol van de staatsman Disraeli en het na tuurlijke spel van de kleine Andrew Ray als het boefje is bijzonder aan trekkelijk. „The Mudlark" (de leeu werik) kwinkeleerde Donderdag in het Electro-theater te Middelburg. Marktberichten VISMIJN TE VEERE. 17 April. Export garnalen 979 kg.: 60 •72; Handels garnalen 778 kg.: 50—51; Schar 445 kg.: 16—26; Bot 277 kg.: 16—34; Middel tong 9 kg.: 1.23—1.79; Rog 86 kg. 1629; Ongesorteerde vis 8 kg.: 27. VEILING MIDDELBURG. 16 April: Aardappelen: Koopmans Blau- e 11.50. Groenten: Bloemkool A 1945, ld. B 13—27, id. C 9—20, id. D 8—11. Sla A 6—13, id. B 39. Snijsla 8—11. Stoofsla 10—23. Rabarber l6—27. Spinazie 8—21 Witlof 29—51. Prei 10—22. Radijs 5—12 Andijvie -10^-46. Bosselderij 7—16. plechtigheden in verband met de ont hulling van het monument, een zede lijke plicht is. Mede dank zij de acti viteit van de B.v.B. is voor 125 van de verwachte 190 personen reeds on derdak gevonden. Geruime tijd hield men zich bezig met een kwestie, die is ontstaan rond de medewerking van de beide VltS- singse muziekcorpsen, „St. Caecilia" en „Ons Genoegen" aan door de B.v. B. georganiseerde festiviteiten. De muziekvereniging „Ons Genoegen" verlangt voor haar diensten een ho gere vergoeding dan „St. Caecilia", hetgeen door vele leden onjuist werd geacht. Over deze kwestie ging men tenslotte in stemming, waarbij met 8 tegen 3 stemmen besloten werd om voorlODig te blijven samenwerken met St. Caecilia". In zijn jaarverslag maakte de se cretaris, mr. J. G. van der Burgt, ge wag van een weinig bewogen jaar. Hel aantal aangesloten verenigingen liep terug van 17 tot 15, waardoor thans in totaal 1450 leden in de Bond verenigd zijn. Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer B. M. Wijtenburg, bleek, dat de Bond per 31 December 1951 beschikte over een batig saldo van 1480,20. Na enige discussie konden de nieuwe statuten worden vastgesteld. zodat thans stappen kunnen worden ondernomen om voor de Bond rechtspersoonlijkr 'neid te verkrijgen. In het dagelijks bestuur werd me vrouw H. M. P. RomijnWaltz her kozen, terwijl de hèer Th. P, van Zutphen aan het bestuur werd toe gevoegd. De secretaris, mr. J. G. van der Burgt, stelde zich niet herkies- jetten ingeleverd. De uitslag luidde als volgt: Joh. Baaijens, Kapelle, 338.293,G. A. van Wieringen, Serooskerke, (W.)t 345.625,C. Priem, Lewedorp, 345.800,— I. P. de Kok, Vlissingen, 348.000,D. v. d. Poel, Oudelande, 352.000,Jac de Jonge en Zn., Biezelinge, 354.000,11 Dekker, kloet'inge, 356.000,H. Stouten. Brouwershaven, 359.735,fa, van Rossum, Utrecht, 360.750,fa. W. J. v. d. Weert en Zn.. Goes, 378.000: P F. Voet, Kloostet-zande, 384.150. G. L. de Kok, Bergen op Zoom. 384.444,— F. J. Petri Jr., Vlissin- êen, 386.440,—; Jos. v. d. Walle ulst, 407.000,—; P. v. d. Schoot. Tilburg, 417.000,fa. Groeneweg. v. d. Wetering en Van Dalen, Schie dam. 420,000,S. de Vries, Breda, 421.000 en fa. Paul en Karman, Rotterdam, 421.500,De gunning werd aangehouden. Uitslagen schoolvoetbal Rayon Vlissingen, afd. A: Bonedijkesch. 2Juüanasch. 2 Soub. 10; Bonedijkesch. 1B. Ewoudstr 1 60; Oranjeschool 1Fr. Naere- boutsch. 1 3—0; Vine. v. Goghsch. 1 —Bonedijkesch. 2 31; Bonedijkesch. 1Oranjesch 1 70. Afd. C: Nijverh. school 1RHBS 1 1—1, Nijverh. school wint na strafsch. Afd. B II: Nijverh.school 9—RHBS 3 2—1; RH BS 4—Chr. Ulo 2 0—0, RHBS 4 wint na strafsch.; Nijverh. sch. 9RHBS 4 2—1. Afd. B I: Chr. ULO 1—Nijverh, sch. 4 0—2; O. ULO 1—RHBS 2 1—2. Rayon Middelburg. Afd. A: V, T "«■fir .JE HA*0* JaiuaxtjA ^trtrod Aè? Nou en ofl.Je m uitblazen. En dan een Strand en... je knapt weer op. manl Bovendiei is de prijs nog VERLAAGD tot baar, zodat deze functie binnenkort n- r> tq vacant .ai komen, hettreen de Bond 'aVkffi voor een probleem stelt, daar men nog. niet over een candidaat voor de secretaris-post beschikt. De burgemeester gaf in overweging óm de Bond van Buurtverenigingen te belasten met het organiseren van een bloemenhulde, ter gelegenheid van de onthulling van het monument voor het 4e commando. Hiei-aan zul len deputaties van verschillende ver enigingen en een aantal kinderen kunnen deelnemen. De Bond besloot hiertoe en tevens tot het organiseren van een défilé voor diverse verenigin gen bij de onthulling voor het monu ment voor Frans Naerebout, die zoals mr. Kolff mededeelde ver moedelijk op 19 Juli a.s. zal geschie den. O.- en W Souburg KINDERVOORSTELLING. Woensdagmiddag werd in de zaal Rehoboth te Souburg een kindervoor stelling gegeven. De meisjes en jon gens genoten van een poppenkastver- toning. die liet zien, hoe de ondeu gende Pietje in een papagaai werd vérandei'd en deden dapper mee aan een zangwedstrijd. De goochelaar Ali Ben Lux wist de jeugdige toeschou wers eveneens goed te vermaken en had vooral succes met zijn paraplu nummer. In de Geref. kerk te Vlissingen werd een exlra oollecte gehouden tot steun van de kerkbouw en pastorie te Vrou wenpolder. Deze collecte heeft f 753.— opgebracht. De juniorenleden van de korfbalver eniging VOPO te Borssele slaagden er bij de seriewedstrijden van Alliance te Roosendaal in een medaille te winnen. De collecte gehouden bij de inwijding van de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse be vatte een biljet van f 1000, benevens een gift van f 500.— voor het orgelfonds. In totaal werd die dag en de daarop vol gende (nagiften enz.) ongeveer f 2100.— gecollecteerd ten bate van Wederopbouw en Orgelfonds. De heer A. H. Izeboud uit Vlissingen thans ambtenaar ter secretarie te Spij- kenisse werd benoemd tot gemeente-ont vanger aldaar. De op 14 en 15 April te Aagtekerke gehouden bazar ten bate van de muziek- ereniging „Agatha" bracht bruto f 2724.92 op. De Nederlandse Blindenbond houdt Vrijdag 18 April te Brninisse een pro- paganda-avond, in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw waar de film „Een van Ons" zal worden vertoond, een film die vervaardigd is, naar een novelle van de blinde schrijver Willem Kramer. De Chr. Zangvereniging „Risorgimen- verleent haar medewerking. De gehouden bazar van de muziekver eniging „Crescendo" in het verenigings gebouw te Oostkapelle mocht zich tn ArnemuidenSchool C 0—5. J—OLS Nw en St. Jood. 9—0; School Cschool J 06; School J kampioen 'rayon Middelburg Afd. B: ULO VeersewegRjjks HBS, RHBS wint regl.; HandelsschoolGeref. U LO 01; GymnasiumTech. School II 0—3; HBS—Geref. ULO 0—0, Ge ref. ULO wint 'na str.sch.; Techn. School IITechn. School I 0—0, Techn. School I wint na str.sch.; Ge ref. UloTechn. School I 06. Techn School I kampioen Rayon Mid delburg. Rayon Vlissingen. Afdeling A: Bonedijkeschool I Vine, van Goghschool I 30. Afdeling C: HBS I Vliss.—Machi- nistenschool I Middelburg 40; HBS I Vlissingen speeit tegen kampioen rayon Terneuzen om het kampioen schap van Zeeland. Afdeling B I: Nijverheidschocl V Nyverheidschool IV 0—2; HBS II VlissingenNijverheidsschool IV 7—1. De kampioenen van de afd. A. B I en B n spelen in Mei tegen de kam pioenen van rayon Middelburg om het kampioenschap van Walcheren. In België wordt voor een algemene staking gevreesd Industriëlen willen geen Icontoeslag betalen Vertegenwoordigers van het Belgi sche ministerie van Arbeid, van de vakbonden van de werkgeversorgani saties zijn te Brussel bijeengekomen In deze vergadering hebben afgevaar digden van de katholieke, socialisti sche en liberale vakbonden aange drongen op handhaving van de pre mie van fr. 0.50 per uur, die voor een half jaar aan alle arbeiders is toege kend. De vertegenwoordigers van het Verbond van Belgische industriëlen hebben evenwel categorisch gewei gerd de bedoelde premie tot nu toe door de Belgische staat betaald in de toekomst op zich te nemen. Zij waren ook niet bereid tegenvoorstel len te doen. De vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties hebben de bij eenkomst verlaten toen de eis der vakbonden, dat uit de bedrijfswinsten van het vorig jaar aan alle arbeiders een gratificatie van 800 francs moet worden betaald, werd verworpen. De gratificatie, die door de katholieke en socialistische vakbonden wordt ge- eist, is bedoeld ter vervanging van een tijdelijke loonsverhoging van 50 centimes per uur, die de regering op zich had genomen gedurende een pe riode van zes maanden te betalen. De ze periode loopt 20 April a.s. af en de regering is niet bereid door te gaan met het betalen van de uitke ring. Het zal nu zeer moeilijk zijn tot een compromis te geraken. De drie vak bonden zullen vandaag beraadslagen over de houding, die zij zullen aanne men tegenover het standpunt van de werkgevers-organisatie. Te Brussel wordt gevreesd, dat in dien werkgevers en werknemers op hun standpunt blijven staan, een al- buitengewoon groot bezoek verheu- gen. De hoeveelheid prijzenmateriaal was I gemene staking sléchts vermeden kan meer dan voldoende, zodat vele bezoe- worden door interventie van de re- kers zeer voldaan huiswaarts gingen. gering. Ook het C.N.V. meest, dat de haren cmhoog moeten. „Ons nationaal woningbezit staat momenteel te rotten". In Utrecht heeft het Christelijk Nationaal Vakverbond een studiecon ferentie gehouden over de woning bouw. Het onderwerp werd ingeleid door de heer J. van Eijbergen, voor zitter van de Chr. Ned. Bouwarbei- dersbond, die o.m. betoogde, dat de autonomie van de huiseigenaar niet moet worden aangetast. De huren dienen dus rendabel te zijn. In dat geval zai de eigenaar ookbereid zijn, zijn eigendom te onderhouden en dan zal er een sterker streven ontstaan naar een betere woning voorziening en naar bestrijding van de werkloosheid. Een rendabele huur moet bedragen ongeveer 1/6 a 1/7 van het loonbedrag. In de huur zal dienen begrepen te zijn een kleine overwinst voor het z.g. schommel- fonds. Ook voor de woningbouwver enigingen is dit nodig. Spr. zei, dat het nationaal wo ningbezit thans staat te rotten, mede door het verkeerde huurbeleid. Bij het vaststellen van de huren voor de nieuwe woningen zullen deze ge fixeerd moeten worden op bij be nadering het toekomstige huurpeil. Spr. veronderstelt daarbij dat de bouwprijzen zullen dalen, maar ze zullen zeker niet komen op het peil van 1939. De_ huurprijzen van nu 5 5,50) zullen bij een loon van 50 gulden ongeveer 9.30 moeten wor den. Verder cijferend kwam spr. tot de conclusie, dat in het algemeen het huurpeil zal moeten stijgen tot 100 pet. boven dat van 1939, bere kend voor nieuwe arbeiderswoningen. Het onderhoud kan daarbij berekend worden op 12 pet. van het huurbe drag. Dan komt de eigenaar nog eigenlijk wat te kort. maar het huur peil zal beter zijn, dan nü, want de eigenaar heeft thans geen geld om het onderhoud te bekostigen. Op gronden van redelijkheid zul len ook de huren van oudere huizen omhoog moeten, maar. het meerbe- drag zal naar redelijkheid afge roomd moeten worden ten bate van een bouwfonds. Natuurlijk zal hier bij enige looncompensatie nodig zijn. Stijgt de huurprijs tot 150 pcL dan zal dat betekenen 3J„i pet. cönsump- tiebeperking. Hierbij bedenke men, dat Nederland niet altijd een goed- koopte-eiland kan blijven, en daar om moet deze beperking volledig gecompenseerd worden. Eisenhower op 23 April naar Den Haag Het uitgestelde bezoek van gene raal Eisenhower aan Den Haag is thans vastgesteld op 23 April a.s. Een 10-jarige jongen uit Eindhoven is achter het vogel- en dierenpark „Ani- mali" in een kuil geraakt en voor de ogen van zijn, moeder verdronken. KORFBAL. Zeelandia ontvangt Swift. Zaterdag a.s. wordt dc korfbalcom petitie voortgezet. In de eerste klas se gaat kampioen Swift op bezoek bij dc nieuweling Zeelandia, die in de eerste competitiewedstrijd uitste kend voor de dag kwam en Swift in November j.l. in een vriendschappe lijke wedstrijd versloeg. Het programma luidt; le klasse: ScamnoloVIOS; TjobaSSS; Zee landiaSwift; 2e klasse: TOGO II Swift IH; Vitesse—Eendracht; Olym- pia—De Poel; 3e klasse A: Zuidwes ters—TOP; Swift IV—BKC; SVG Stormv. 3e kl. B VKV II—Animo: At las—AKC. 3e kl. C: VOPO—Scamoolo II; ODS—Volharding; DIOS—Zee landia n. 3e klasse D: VZODWKV; Kats—ELTO 1L Adspiranten A: Zeelandia—Swift A; VOPO—Scam- polo; De Poel—Tjoba. Adspiranten B: Animo AAnimo B; Swift Snel KVL. BOKSLN Sugar Ray Robmson behieltl zijn wereldtitel Rocky Graziano in derde ronde k.o. geslagen In de derde ronde van zijn partij om het wereldkampioenschap mid dengewicht tegen Rocky Graziano heeft de titelhouder Sugar Ray Ro binson door k.o. gewonnen. Graziano heeft zich in deze wedstrijd andermaal doen kennen als een moedig bokser met een groot weerstandsvermogen, tot aan de grens van zijn krachten vechtend voor zijn kans. maar die kans bleek minimaal, want de we reldkampioen logenstrafte alle bewe ringen, als zou hij over zijn hoogte punt heen zijn en veel van zijn snel heid en reactievermogen hebben ver loren. In de eerste ronde wogen beide boksers tegen elkaar op. Robinson bokste in de tweede ronae iets voor zichtiger. Met linkse stopstoten trof hij de uitdager steeds weer op het gelaat en toen Graziano plotseling uitviel met een gevaarlijke rechtse, ontweek hij de klap en sloeg meteen toe. Graziano wankelde, maar bleef op de been. In de derde ronde kwam het einde. Steeds weer plaatste Robinson sla gen op Graziano's gezicht. Hij moest er zelf ook enige incasseren, maar slaagde er in na een minuut en 53 se conden in deze ronde zijn tegenstan der met een linkse hoek onschadelijk te maken. De ontmoeting trok 23.785 toe schouwers. De recette bedroeg onge veer 250.000 dollar. VOETBAL NederlandZweden op het televisiescherm Na besprekingen heeft het bestuur van de K.N.V.B. aan het bestuur van de Televisiestichting toestemming ge geven de landenwedstryd Nederland Zweden cp 14 Mei bij wijze van proef uit te zenden. Het K.N.V.B.- bestuur heeft dit besluit genomen, omdat op die dag geen andere voet balwedstrijden worden gesneeld. Van de zijde van de Nederlandse Televi siestichting wordt vernomen, dat in verband met het feit. dat de wed strijd in de avonduren wordt'gesoeeld. het waarschijnlijk slechts mogelijk is de eerste helft van de wedstrijd uit te zenden. WIJZIGING VOETBALPROGRAMMA De volgende wedstrijden werden uitgesteld: Zaterdag: Junioren: Krabbendijke A IHansw. Boys A I Zondag: 2e kl. A; RCS IIIHansw. Boys II. 3e kl. A: Middelburg VILeweö. Boys II. In gelast werd voor Zondag: 2e klasse A: Zeelandia IIIHansw. Boys II. ATHLETIEK SLUISKILSE ATHLETEN TE ARNHEM. Leden van de Sluiskilse afdeling van „Marathon" uit Vlissingen heb ben te Arnhem goede prestaties ge leverd. Jan Manders werd tijdens atletiekwedstrijden op de 3500 me ter 16e van de 47 deelnemers. Hij klasseerde zich ais 9e bij de B-kla.s- sers. Daan Haak werd op de 2500 me ter 5e bij de junioren. Er waren C2 junioren gestart. KERKNIEUWS DE NIEUWE BIJBELVERTALING. Door de classis Goes der Geref. Kerken zal aan de Particuliere Sy node van Zeeland worden voorge steld zich tot de deze zomer te Rotter dam te houden Generale Synode te wenden met het verzoek om te be sluiten tot uitbreiding van het aantal Gezangen en een besluit te nemen tot het in gebruik nemen van de Nieuwe Vertaling van het Ned. Bij belgenootschap. GEREF. SYNODE VOOR ZEELAND. De classis Goes der Geref. Ker ken benoemde tot afgevaardigden naar de in Juni te houden Particu liere Synode van Zeeland: primi: de predikanten ds. J. van der Leek te Kapelle en dr. C. Stam te Goes en de ouderlingen M. Florusse te We- meldlnge en C. Westveer te 's-Gra- venpolder en tot secundi de predi kanten ds. J. Koolstra te Kruinin- gen en ds. G. N. Lammens te Hein- kenszand en de ouderlingen K. .traanje te Lewedorp en L van Wijk te Goes. CHR. GEREF. KERK. Ds. J. G. van Minnen te Huizen (N.H.) heeft het beroep naar de Chr. Geref, Kerk te Zaamslag niet aangenomen. NED. HERV. KERK Beroepen te Zierikzee: ds. L. J v. d. Kam te Kedichem. Benoemd tot hulpprediker te Zie rikzee: de heer H. Bakker te Zwijn- drecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7