■jftjijgÉO 9 Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk 3400 km. achter het stuur: alleen maar dwazen? r> BOEK NSchws in een ^C©£®il©g» DE ZAAK-SCHALLENBERG IS DEFINITIEF AFGEDAAN H' VRIJDAG 18 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 TULPENRALLYE KREEG BURGERRECHT. Waarom het in de Tulpenrallye eigenlijk gaat Rijders en wagen moeten volmaakte eenheid vormen. (Van een deskundige medewerker). Dat wordt een daverende sof, die Internationale Tulpenrallye! Wat den ken die niannekes van de Regionale Automobiel Club West eigenlijk wel Dat ze Monte Carlo naar de kroon kunnen steken? Geloof je nou heus, dat de sterren", die in het buitenland triomfen vieren, om onze bollenvelden aan de Tulpenrallye zullen deelnemen En ze kunnen me vertellen, wat ze willen, maar gekkenwerk is het om daar vier dagen en nachten onafgebroken achter het stuur van je auto door half Europa te tollen, de onmogelijkste wegen te berijden om dan tot be sluit nog eens een serie imnstjes uit te halen, alleen om tot de ontdekking te komen, dat een ander die kunstjes beter maakt en dus met de eer en de prijzen gaat strijken Ach ja, dat waren drie jaar geleden bij de start van de eerste Tulpen, rallye de reacties van de beroepspessimisten en de nurksen. Intussen is de Tulpenrallye een automobielsportevenement geworden, dat inderdaad in vele opzichten Monte Carlo naar de kroon steekt, dat zyn eigen, dank zjj de voortreffelijke organisatie hooggeprezen, karakter heeft en waaraan de grote sterren wel degelijk deelnemen. de acrobatiek kan men alleen maar winstpunten behalen, maar in eerste instantie beslissen de strafpunten. Waar de speciale étappes liggen... De deelnemers horen 't pas na Brus sel. Waaruit de klassementsproeven bestaan Zij bemerken het pas als zij fehouden worden. Wel is bekend, dat aarbrj in de bergen de klim- en af dalingscapaciteiten van wagen en rij der en de wendbaarheid van de auto danig op de proef zullen worden ge steld. WAAR HET OM GAAT. En nu zal men zeggen, dat het niet zulk een bijzonder grote kunst is om 3400 kilometer af te leggen met een snelheid, die altijd tussen de 50 en 55 kilometer gemiddeld zweeft. Maar wie ooit aan een doodgewoon betrouwbaarheidsritje heeft deelge nomen, die weet, hoe moeilijk het is, dit gemiddelde te handhaven. Opont houd aan een controle wordt niet ver goed; tijd, die verloren gaat met het nuttigen van maaltijden, evenmin. Een lekke band? Het verwisselen kost laat ons zeggen tien minuten? Die tien minuten moeten worden in gehaald anders kost dat straf punten Onverbiddelijk wordt de hand gehou den aan het tijdschema. Misschien kan men zich voorstellen, wat dat be tekent, als men niet alleen over kaarsrechte autowegen rijdt, maar in centraal Frankrijk in de Franse Al- Zaterdagmorgen 21 April starten de deelnemers aan deze vierde Tul penrallye uit tien verschillende Euro pese steden, de meesten natuurlijk uit Den Haag, maar tientallen toch ook uit het Deense Flensburg, uit Londen, uit Brussel, MUnchen, Dus- seldorf, Parijs, Clermont Ferrand, Grenoble en Bern. Tegen de 250 équipes uit elf verschillende staten. Hun allereerste doel is Brussel en om dat te bereiken moeten zij een af stand afleggen, die al naar de start plaats varieert tussen de 700 en de 800 km. Brussel is het centrale punt van samenkomst en van daar wordt een 2600 kilometer lange route door Bel- f;ië, Frankrijk, Luxemburg en Neder- and gevolgd, die voor alle deelnemers dezelfde is. Van start tot finish ipoe- ten de deelnemers een gemiddelde snelheid handhaven van 50 kilometer per uur, met dien vefstande, dat op bepaalde gemakkelijke trajecten die snelheid verhoogd wordt tot 55 kilo meter. In de gezamenlijke route be vinden zich dan bovendien nog vijf speciale étappes. Ook die moeten met een verhoogd gemiddelde worden ge reden, maar dit gemiddelde varieert naar type en cylinderinhoud van de wagens. En ten slotte bevinden zich in de gezamenlijke route, die te Noord- wijk eindigt, drie klassementsproe ven, waaraan men kan deelnemen, maar waaraan men niet behoeft me de te doen. Ook wie niet meedoet, kan de Tulpenrallye winnen, mits hij maar minder strafpunten oploopt, dan enige andere deelnemer. Bij een gelijk aantal strafpunten wint degene, die in de klasseproeven, waartoe ook een snelheidswedstrijd in Noordwijk be hoort, de meeste winstpunten heeft behaald. Het is dus niet zo, dat, zoals bij andere Rallyes zo vaak het geval is, men schitterend gereden kan heb ben en toch verliezer wordt, doordat een ander een beter acrobaat is. Met Toch is T zo I pen en ook in de Ardennen trajecten fcïijgt, waar de ene haarspeldbocht abrupt overgaat in de andere en waar van de bestuurder de grootste be kwaamheid en de grootste waak zaamheid, van de wagen de uiterste krachtsinspanning en betrouwbaar heid vereist wordt. Acht en zestig uur achter elkaar. Een goede rijder met een goede wa gen kan de Tulpenrallye strafpunt- loos ryden. De practijk heeft dat bij het proef ondervindel ijk vaststellen van de route uitgewezen. Maar dan mag ook de beste rijder gedurende die acht en zestig uur niet het klein ste foutje maken en de practijk heeft ook geleerd, dat als men in de span ning van een grote betrouwbaar- heidsrit zit, iedere rijder fouten maakt, die tijd en dus strafpunten kosten. DE KLASSERING De organisatoren hebben ditmaal een klasseringssysteem uitgedacht, dat als het ei van Columbus aandoet. In een normale rallye maakt een ge wone automobiel tegen de sportwa gens eenvoudig geen kans op een eerste plaats in het eindklassement. In de Tulpenrallye wel! Want hier zijn de wagens in negen groepen in gedeeld. al naar hun type en hun cy linderinhoud en aan die groepen worden zorgvuldig uitgedokterde af zonderlijke eisen gesteld, zodat iedere wagen gelijke kans heeft. En als er wagens met een gelijk aantal straf punten eindigen, wordt winnaar de equipe, die in eigen groep het grootst aantal winstpunten uit de klasse mentsproeven heeft weten te slepen. Ee.n prachtige oplossing, dat staat vast. DAAR GAAN ZE! En daar gaan ze dan Zaterdag, de groten! De Engelsman Ken Wharton, die in 1949 en 1950 de Tulpenrallye won, zijn landgenoot Appleyard, die in 1951 zegevierde, de Belgen Claes en Ickx, die in i951 Luik-Rome- Luik wonnen, mevrouw Francois- Sigrand, die verleden jaar in de Tul penrallye de Coupe des Dames won en Greta Holander, de Zweedse Ral- lye-specialiste, die in 1950 in Monte Carlo de Coupe des Dames won. Daar komen de Nederlanders Gatsonides Kreisel, Beekman. Ton, Barendregt, Van der Lof, mevrouw Van Strién en vele anderen. Zij starten met ge lijke kansen Maar het zal een harde strijd wor den, eer op 24 April de finish gepas seerd wordt en dan staan de kansen niet meer gelijk Tot besluit zal de grote snelheids proef in Noordwijk, negen races voor negen groepen, de laatste harde no ten te kraken geven. (Nadruk verboden) 245 Wanneer men met elk oog afzonder lijk twee afbeeldingen beschouwt die in de horizontale afmetingen slechts weinig van elkander verschillen, ver krijgt men van deze twee beelden een indruk die ruimtelijk lijkt te zijn en die het werkelijke ruimtelijke zien verrassend nabij komt. De stereoscoop is een apparaat dat deze voorwaarden schept en als het u gaat als mij dan staat u bij voorkomende gelegen heden uw plaatsje voor de kijkgaten van dit instrument niet dan met te genzin af aan het van ongeduld pope lende grut, dat dient te wachten tot u zorgzaam hebt geconstateerd „of het apparaat goed is ingesteld". Laten we deze ouderlijke zwakhe den voor wat ze zijn. Belangrijker is het te weten wat er eigenlijk gebeurt. Onze ogen bevinden zich op enige af stand van elkaar en daarom wordt een voorwerp in de ruimte door elk oog afzonderlijk onder een andere hoek gezien. Daardoor ontstaan op de ■netvliezen beelden, die onderling slechts een fractie verschillen en die worden samengesmolten tot één beeld, dat 't bovengenoemde stereoscopische effect heeft. Worden de verschillen tussen de beelden op de netvliezen te gróót, dan kunnen zij door de herse nen niet als één beeld gerealiseerd worden. Dit zou zich bijv. kunnen voordoen bij een stereoscoop waarin twee totaal verschillende foto's wor den geplaatst. Dan doen zich de z.g.n. wedstrijdsverschijnselen voor, d.w.z. de op de netvliezen geprojecteerde beelden wisselen elkaar in het be- loitstzijn geheel of gedeeltelijk rhyth- misch af, waardoor zij niet tot een ge meenschappelijk ruimtelijk voorstel lingsbeeld kunnen versmelten. Behalve beelden met te grote ver schillen, kunnen de tietvliezen ook beelden met te kleine verschillen ont vangen. Dat doet zich bijv. voor bij het zien op grote afstand. De hoeken, van waaruit de beide ogen een voor werp waarnemen op een afstand van meer dan 1000 of 1200 meter verschil len in dat geval zo weinig, dat de net vliezen vrijwel eenvormige beelden ontvangen, waardoor het stereosco pisch effect boven deze qfstanden ver dwijnt. Het is duidelijk, dat het zien met één oog een beperking van het ge zichtsveld met zich brengt en dat daarbij ook het vermogen tot stereo scopisch zien wordt teniet gedaan. Wil dit vu ook zeggen, dat de éénogige niet in de diepte kan zien? We zijn u nog steeds een verklaring schuldig dat hij dat wel degelijk kan, ook al mist hij de stereoscopie van het beeld. H. Pétillon. Voor de Leeuwarder rechtbank stond een 25-jarige vertegenwoordiger terecht, omdat hij op Nieuwjaarsdag een auto ongeluk had veroorzaakt, waarbij een dode te betreuren was. Verdachte voer- i, dat hij vlak voordat het onge luk gebeurde niets meer kon zien. De verdediger uitte het vermoeden, dat het gezichtsvermogen verdachte in de steek heeft gelaten, als gevolg van een onge val met een mijn tijdens de militaire dienst. In Breda had verdachte in 1946 ook een dodelijk verkeersongeval ver- i oorzaakt. De rechtbank heeft thans een jjj psychiatrisch onderzoek gelast. Don- derdagmorgen vroeg is in Zuid-Engeland de oefening „Stekelvarken" begonnen, waaraan door duizenden militairen deel genomen wordt De eerste actie was ge richt tegen een vermeende aanval van parachutisten Jacoba van Beieren, de schutspatronesse van „Keukenhof", zal ook dit jaar weer een bezoek aan de ten toonstelling brengen. Op 23 April zal zij per hefschroefvliegtuig te Lisse arrive ren. Een fabelachtige schat, die heeft tepbehoord aan de Engelse koopman Grosvenor, die in 1872 voor de Zuid-Af rikaanse kust schipbreuk leed, zou door een onlangs tot dit doel opgerichte maat schappij gevonden zijn. 9 De heer Ni- gelli uit Rotterdam, die bij het ern stige auto-ongeval te Utrecht zwaar ge wond werd, is in een ziekenhuis aldaar overleden. Donderdag heeft de Britse ambassadeur in Cairo, Sir Ralph Steven son, de Egyptische premier Hilaly Pas ja bezocht. Na het bezoek verklaarde Sir Ralph, dat hij „opnieuw een boodschap van- minister Eden had overhandigd". 0 De Zuid-Slavische tennisspelers Mitic en Branovic, die hebben deelgenomen aan het internationaal tennistournooi te Rome, hebben meegedeeld niet meer naar Zuid-Slavlë te zullen terugkeren-, aange zien zij niet meer onder het Tito-regime te leven. 9 De West-Duitse soci alistische partij heeft een uitnodiging voor besprekingen met Britse en Franse socialisten in Bonn op 27 April aange nomen. In het bijzonder zal gesproken worden over Europese verdediging en Duitse herbewapening. De Israëlische politie heeft een groot smokkelcomplot voor diamant ontdekt. Voor anderhalf millioen Israëlische ponden aan gesle pen diamant is in beslag genomen. Julia Cuypers te Amsterdam begraven Op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam is het stoffelijk over schot van de Zondag j.l. op 80-jarige leeftijd overleden actrice Julia Cuy pers ter aarde besteld. Velen uit de toneelwereld, vrienden en bewonde raars kwamen in de kapel van het Begijnhof een laatste groet brengen aan deze van geboorte Vlaamse ac trice. Ferd Sterneberg sprak namens de Vereniging van Nederlandse to neelkunstenaars in de Schouwburg hal een woord van afscheid. In de aula op „Zorgvlied" spraken drie actrices van de oudere generatie, Rika Hopper, Magda Janssens en Emma Morel. Scholieren verbrandden bijbelse gezangenboeken Te Bajadoz, in het zuiden van Spanje heeft de politie 21 leerlingen aangehouden van een katholiek col lege. Deze leerlingen waren binnenge drongen in een protestantse kerk en hadden er bijbelse gezangenboeken Op de straatweg tussen De Bilt en Utrecht heeft Woensdagmiddag een ernstige aanrijding plaats gevonden tussen twee auto's. Dc zes inzitten den van de ene wagen, een Kaiser Frazer, onder wie zich de voetballers Van Roessel en Moramers bevonden, die in het Zwaluwenelftal zouden meespelen in de wedstrijd tegen de Rode Duivels, liepen lichte verwon dingen aan hoofd en benen op. De vier inzittenden van de andere auto, een volkswagen, werden ernstig gewond. Op de foto zien we vijf der inzittenden van de Kaiser Frazer. Geheel links van Roessel, derde van links Monimers. Naast deze dr. Fadchone, dc trainer van de voetbalclub Willem U. ANTWOORD VAN Mr. MULDERIJE Humanistisch Verbond niet in de gevangenissen (Van onze parlementaire redactclir) De minister van Justitie, nir. Mulderije, deelde Donderdag in dc Eerste Kanier mede, dat het onderzoek in de Vclser-affairc is gesloten en dat een aantal vervolgingen zal worden ingesteld. En wat de zaak-Schallenberg aangaat, verklaarde hij, dat zij definitief is afgedaan, aangezien vast staat, dat. Sehallenberg zelfmoord heeft gepleegd. Dat was ook de con clusie van een psychiater, die Sehallenberg kort voor diens dood heeft behandeld. De Kanier nam tenslotte de begroting van Justitie zonder hoofdelijke stemming aan, doch niet aantekening, dat de communisten tegen waren. Dc minister beantwoordde Donder dag de critische opmerkingen, die de heer Rejjers (CH) Woensdag had ge maakt over de zaak-Menten. De heer Reijers was zelf niet aanwezig. Woensdagavond was hij met koorts thuis gekomen en de dokter had een lichte longontsteking geconstateerd. Mr, Mulderije verklaarde zich be reid alles wat de heer Reijers over de zaak-Menten had gezegd te laten on derzoeken. De Justitie, die niemand wil sauveren, doet wat zij kan. Nog steeds ontvangt zij processen- verbaal uit het buitenland, o.a. van verhoren van Canadezen. Overigens is weinig te beginnen tegen getuigen, die „hun kaken op elkaar houden". De minister zou wel eens graag weten, waarom volgens de heer Reijers het onderzoek van de rechter-commissa- ris in Haarlem onvolledig is geweest. De Amsterdamse rechter-commissa- ris zou gezegd hebben, dat de journa list de waarheid heeft gesproken. Hoe weet de heer Rejjers dat?, vroeg de bewindsman. Waarom noemt de heer Reijers niet de naam van de daders Dat zou de zaak zeer vergemakkelijken. FRIESE KWESTIE. De Friese kwestie besprekend, was mr. Mulderije het er volkomen mee •eens, dat de Friezen recht hebben op een eigen cultuur en een eigen taal. Onze wet gaat er echter van uit, dat in de rechtszaal in beginsel Neder lands wordt gesproken, al is dit niet met zoveel woorden in de wet vast gelegd. Wel hefeft hij gezegd, dat de wet van 17 Juli 1911 nageleefd moet worden, waarin is bepaald hoe ge zworen moet worden. Uiteraard is de eedsformule in het Nederlands in de wet opgenomen. Vandaar, dat bezwaar gemaakt is te gen het afleggen van de eed in het Fries. De regering is echter bereid dc2e zaak volkomen ernstig te be handelen en zij wil daarom een beslis sing van de Hoge Raad uitlokken, om daarna na te gaan, of de wet ge wijzigd dient te worden. Belangrijk was tenslotte de toezeg ging van de minister, dat een com missie van zes personen die allen in Friesland wonen zal worden inge steld, die tot taak zal krijgen het in stellen van een onderzoek, wat t.a.v. de Justitie en het bestuur met be trekking tot de Friese kwestie moet geschieden. Een andere zaak, die nog al de aandacht trok. was die van een even tuele taak van het Humanistisch Ver bond bij de geestelijke verzorging van gevangenen. De bewindsman wenste het Humanistisch Verbond niet in gevangenissen toe te laten. In het werk van het Vetbond in de ge vangenissen zag de bewindsman een propaganda-actie en daarvoor wilde hij de gevangenen niet beschikbaar stellen. Ontelbaar waren de vragen, die dc afgevaardigden buiten de genoemde onderwerpen nog aan de minister ge steld hadden. De bewindsman ant woordde daarop o.a. dat hij zich al lerminst schuldig voelde aan een tra ge wetgeving en dat hij onveranderd afwijzend blijft staan tegenover de voetbalpools. Prinses Irene kreeg een pepermuntje Enige honderden kinderen van de Amsterdamse speeltuinver eniging vulden gisteren de zaal van Carré. Het Scapinoballet voerde een Paasvacantiepro- grammauit. Totaal onverwacht cn door geen der jeugdige be zoekers herkend, heeft prinses Irene met twee hofdames in een der loges de uitvoering met veel genoegen gevolgd. Tijdens een der entractes boog zich een 8-jarige jongen van Kattenburg naar „dat ene meisje" in zijn loge over en hield haar een afgerold rolletje pepermunt voor. Zonder aarzelen en met een vriendelijk „dank je wel" nam prinses Irene de hoffelijk aan geboden tractatie en stak het pepermuntje in haar mond. n 70. Jimmy Brown stond net met zichzelf te overleggen wat hij met de oude tang, die daar voor hem stond, moest aanvangen, toen er achter hem iets kraakte. Net alsof iemand de deur waar hij met zijn rug naar toe stond voorzichtig open duwde... Met een ruk draaide Jimmy zich om ten einde op alles voorbereid te zijn. Wat zich vanaf dat ogenblik in het vertrek afspeelde, ging echter zo snel in zijn werk, dat Jimmy het later nauwe lijks kon navertellen. Hy merkte, dat de deur in derdaad langzaam werd geopend, hij zag een ha rige hand en toen werd het eensklaps pikkedon ker in de kamer... „Dirruk!" hoorde hij juffrouw Wabbel gillen, „ik heb met me perreplu de olie lamp uitgeslagen. Hij staat vlak voor je! Laat 't luik zakken!!" Jimmy begreep dat hij in groot ge vaar verkeerde en dat het verstandig zou zijn niet op de plaats te blijven waar hij stond... Hij sprong opzij en brak bijna zijn hals over een stoel. Hij greep het ding en besloot het als wapen te ge bruiken. Op hetzelfde moment hoorde hij gekraak van planken en woei er eensklaps een kille kelder lucht door het vertrek. „Ze hebben zeker een luik in de vloer open getrokken in de hoop dat ik er doorheen zou vallen", dacht Jimmy. Maar zién kon hij niets. Het was aardedonker in de kamer... Geen Nederlanders in McCormick's staf KON. MARINE TELEURGESTELD. Het heeft in kringen van de Kon. Marine verwondering en ook wel enige teleurstelling gewekt, dat de Amerikaanse admiraal McCormick geen Nederlander heeft aangewezen als onderbevelhebber bij zijn gealli eerde staf voor het gebied van de At lantische Oceaan, aldus de Tel. Wel zijn er zes Engelsen, één Amerikaan, twee Fransen en twee Canadezen tot onderbevelhebbers benoemd. Er zijn drie Nederlandse zeeofficieren aan de staf van McCormick toegevoegd, maar deze bekleden geen bevelsfuncties. Ridgway toch opvolger van Eisenhower? Volgens een bericht uit San Fran cisco zou toch de geallieerde opper bevelhebber in het Verre Oosten, ge neraal Ridgway, door de gezamenlij ke chefs van staven in Washington zijn voorgedragen als opvolger van Eisenhower in Europa. Men zou spoe dig de goedkeuring van Ridgway's be noeming door de N.A.T.O.-landen ver wachten. E.V.C. wendt zich tot Trygve Lie De Eenheidsvakcentrale heeft in een brief aan de secretaris-generaal der Ver. Naties, Trygve Lie. protest aangetekend tegen, wat zij' noemt, „de schending der vakverenigings rechten in Nederland". Dit protest slaat op het bekende ambtenarenverbod voor verenigingen e.d. van communistische huize. Het wereldgebeuren Meer vaart in Bonn In Bonn is het politieke leven na dc korte Paasrust zeer krachtig voortgezet. Dr. Adenauer en de drie hoge commissarissen zijn voor het eerst in Adenauers residentie bij eengeweest om weer gang te brengen ln de moeizame besprekingen over de verdragen, die Duitsland» souve- reiniteit en zijn militaire Inschakeling zullen moeten regelen. Alhoewel de ze onderhandelingen onder de hoge druk van de komende verkiezingen in Amerika en van dc Russische ini tiatieven stonden, waren zij voor Pa sen blijven hokken. Moeilijke punten, zoals de grootte van dc Duitse bij dragen voor de op zijn grondgebied staande legers en de. rechtelijke sta tus van het vreemde personeel, zijn nog onopgelost. De vier onderhande laren van Bonn hebben nu besloten te proberen het tempo aanzienlijk op te voeren. Maandag a.s. zullen zij oonieuw bijeen komen en vanaf Dins dag zullen dc deskundigen permanent vergaderen totdat alle moeilijkheden geregeld zijn. Het Britse aanbod tot het sluiten van bijstandsverdragen met de deel genoten van het Europese leger wordt in Bonn algemeen opgevat als een bijdrage tot bespoediging van het slepende tempo, dat in dc voor gaande maanden al zo menige opti mistische voorspelling van Adenauer heeft gelogenstraft. Het Britse aan bod is er naar Duitse opvatting op gericht de laatste weerstanden In Parijs tegen opneming van West- Duitsland in de Europese Defensie- Gemeenschap te overwinnen. wordt in politieke kringen ech ter voornamelijk toegeschreven nog vóór zijn Congres half Juni uit eengaat, de verdragen willen ratifi ceren. teneinde daardoor een vertra ging tot begin 1953 te voorkomen. Een door een journalist aan gene raal Hays, de scheidende plaatsver vanger van de Amerikaanse Hoge Commissaris, in de mond gelegde verklaring als zouden de verdragen desnoods ook zonder zulk een ratifi catie in werking kunnen treden, is echter prompt tegengesproken. Zij had in Duitsland nogal opzien ge baard. De voldoening in regeringskringen te Bonn over de Britse geste wordt door de socialistische oppositie be slist niet gedeeld. De socialisten zijn van mening, dat een Britse garantie aan de problematiek van het beoogde verdragsysteem niets verandert. Zij doelen daarbij kennelijk op de moei lijkheden, die een militaire inschake ling van Duitsland voor een herstel der Duitse eenheid zou doen ont staan. De socialisten worden in deze opvatting door een belangrijk gedeel te der pers gesteund. Woensdag heeft de Frankfurter Allgemeine Zeitung de eig gesteld, dat de kanselier er bij de Westelijke autoriteiten op zal aan dringen, dat in de notawisseling met Moskou minstens dezelfde spoed zal worden betracht als in de onderhan delingen. Het Westen kan niet van ons verlangen, dat wij de kleinste kans op hereniging zonder noodzaak voor onafzienbare jaren vertragen, zo Kclmjft dit gezaghebbende blad. Niets wijst er echter op, dat Ade nauer deze wenk ter harte heeft ge nomen. Bij de besprekingen van Woensdag is, naar verluidt, de twee de Moskouse nota in het geheel niet ter sprake gekomen. Prof. de Vries over de conferentie in Moskou. Mi.llioenen-conlraclen moeien nog gelegaliseerd worden. Na zijn terugkeer uit Moskou heci prof. mr. G. W. de Vries aan het A. N.P. enige mededelingen gedaan over het verloop van de economische con ferentie. Hij deelde o.m. mede, dat men zich voorstelt een tweede inter nationale economische conferentie te houden, die dan meer een handels conferentie dan een economische con ferentie zal zijn. De theoretische vraagstukken van sociale en economische aard en het vraagstuk van de onontwikkelde lan den werden ditmaal slechts opper vlakkig behandeld, aldus prof. De Vries. Alles concentreerde zich eigen lijk om het vraagstuk van de werke lijke handelsrelaties. Men kreeg daarbij de indruk, dat de grote Chi nese delegatie nog veel actiever was dan de Russische. Natuurlijk is er in Moskou niet werkelijk handel gedreven, omdat al le gesloten contracten nog gelegali seerd moeten worden in de nationale sfeer. Ook in Nederland is de rege ring volledig meester over de prac- tische maatregelen, waartoe deze verdragen zouden leiden, aldus prof. De Vries. De Nederlandse handel heeft zich echter in Moskou niet on betuigd gelaten. Er is voorlopig voor millioenen gecontracteerd, zowel wat de invoer als de uitvoer betreft. BEN Londen OVER, Hendrik V. Ringsted, een Deens journalist, die al enige jaren in Lon den woont en werkt, heeft een boek je over Londen geschreven, waarbij hij de stad en (vooral) de mensen bekijkt vanuitzijn tuin. Een echte Engelse tuin in een voorstad van Londen is immers een zo ty perend element voor de Londense samenleving, dat ze voor een goed observator als deze Deense collega ongetwijfeld is, alle gelegenheid biedt de Londenaars in al hun doen en laten waar te nemen. Zo ontstond „Een tuin in Londen", een zeer per soonlijk boekje, vol humor en ook vol warme vriendschap, dat thans ook in een uitstekende Nederlandse vertaling is verschenen bij Ad Don ker te Rotterdam. Voor hen, die Londen kennen, een kostelijke her innering, voor ieder ander een char mante eerste kennismaking, die men graag door een persoonlijke zal la ten volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5