Puistjes: DE VRIJE HALVE DAG IN DE VLISSINGSE WINKELBEDRIJVEN "v&ouMeül? POPENTdOODT STRIJDER VOOR DE BELANGEN VAN HET DIER GEHULDIGD IN SCH00NDIJKE SLAAGDEN ALLE 24 CANDIDATEN BB.B DE ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG IS APRIL 1952 EEN ACTUEEL PROBLEEM Vergadering „Gemeenschappelijk Belang" Een levendige discussie ontspon zich Donderdagavond in de vergadering van de midden stand «vereniging „Gemeenschappelijk Belang" te Vlissingen over de kwestie van de vrije halvé dag voor de winkelbedrijven en het slui ten van de winkels op een middag of ochtend por wreli. Toen de voorzitter, de lieer J. de Visser, to twaalf uur de vergadering sloot, moest de discussie worden afgebroken, maar volgende week zal de Middenstandscent rale alle Ylissingse middenstanders in de gelegenheid stellen hun mening te zeggen over dit voor de winkelbedrijven zo be langrijke probleem. men er maar voor zorgt, dat het per soneel een vrijo halve dag krijgt, B. en W. van een gemeente kunnen ech ter wel da sluiting voor een bepaalde branche verplicht stellen als circa 2/3 van het auntal winkeliers er voor geporteerd is. Met klem werd er uit do vergade ring de aandacht op gevestigd, dat de sluiting niet verplicht is en dat de commissie, die deze zaak thans be handelt, andere opinie's zou gehoord hebben, indien de middenstanders zich voldoende rekenschap hadden gegeven van dat niet-verplicht-zijn. De vergadering sloot daarna de discussie mot cle mededeling, dat het probleem nog Uitvoerig aan de orde zal komen in de a.s. middenstands- I vergadering. Dq heer De Visser opende to acht uur de jaarvergadering van „Ge meenschappelijk Belang", die gehou den werd in de bovenzaal van res taurant De Kievit aan de Badhuis straat. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden uitgebracht. Er was een klein batig saldo over 1951 en de secretaris, de heer M. C. van der Maden, kon tal van geslaag de activiteiten vermelden, waarover sleehts één schaduw viel, namelijk, dat hij als secretaris wenste af te treden, omdat hij teleurgesteld was in zijn contact met enkele andere or ganisaties. Aan de secretaris werd dank ge bracht voor liet vela werk, dat hÜ voor G.B. verrichtte. De beide aftredende bestuursleden, de heren E. Oosterhuis en J. G. v, d. Linde, werden herkozen. In do vaca ture v, d. Maden werd gekozen de heer F. ter Poorten, waarbij werd medegedeeld dat nog nader zal be keken worden, hoe de secretaris-ar beid verricht zal worden. Daarna besprak de heer P. Ven te- vogel het probleem van de halve dag sluiting. Naai' zijn mening was enige verwarring ontstaan door een „Kant lijn" in de F.Z.Ct, In tegenstelling tot de mededelingen in deze Kantlijn, zou men te VJissingen in grote meerder heid geporteerd zijn voor een middag- sluiting op Dingdag. Een commissie, die voor de Middenstandeeentrale de halve dag-sluiting behandelt, had al thans die indruk, gekregen. De hoer Veiiteyogol ging na hoe cle vrije halve dag in hot winkelbedrijf ontstond, en lichtte toe hoe do com missie uit de Middenstandseentvale, die een onderzoek in de diverse bran ches instelde, tot de conclusig was ge komen, dat men in bepaalde bran ches was geporteerd voor Dinsdag middagsluiting en dat weinig interes se bestond voor een koopavond. Het grootwinkelbedrijf te Vlissin- fen richtte inmiddels een brief aan e Kamer van Koophandel te Middel burg, met het verzoek een geheime enquête onder de middenstand in te stellen. Men had van die zijde name lijk de indruk, dat pressie was uitge oefend op middenstanders, die in feite wel geporteerd waren voor een sluiting op Maandagochtend. Het f rootwinkelbedrijf is voor een slui- ing op Maandagochtend en wanneer er eéri koopavond zou komen, clan is men voor een koopavond op Vrijdag. In dit verband werd opgemerkt, dat de textielbranche zich vorig jaar te gen de Maandagochtendsluiting uit sprak met 8 tegen 29 stemmen. De heer Venteyogel deelde mede, dat een brief aan B. en W. van Vlis- singen was gericht met het verzoek de commissie uit de Middenstands centrale te willen ontvangen voor een bespreking over de vrije halve dag voor de winkelbedrijven. De commissie verwacht niet, dat B en w. spoedig met een beslissing zullen komen. Intussen zal volgende week door de Middenstandsccntrale eon vergadering worden belegd en dan zal de commissie een uiteenzet ting geven, zo besloot de heer Ven- tevogel. Bij de discussie kwam naar voren, dat de bakkers geen sluiting voor hun winkels wensen. Zij willen de thans bestaande sluiting ongedaan gemaakt zien. Ook werd opgemerkt, dat vele middenstanders in de onjuis te mening verkeren als zou men aan het halve dag-sluiten per week niet kunnen ontkomen. Elke branche is geheel vrij to haar keuze. Men be hoeft een winkel niet te sluiten als KREOFLAVON voorkomt en geneest Bank voor Zeeland geeft 8 dividend De algemene vergadering van aan deelhouders van de Bank voor Zee land N.V. te Goes, besloot Donderdag om het voorstel van do direetle, het dividend over 1951 op 8 te stel len. te aanvaarden. Tot commissaris werd herbenoemd oud-burgemeester P. Erasmus te Opstburg. Minister Mansholt naar Goes De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer 8. L. Mansholt, zal op Dinsdag 22 April een bezoek aan Goes brengen, wuar hij voor de P.v.d.A. zal spreken in verband met de komende Tweede Kamerverkiezingen De vergadering zal 's middags worden gehouden, ten einde de Zeeuwse landbouwers, dio de Goese markt bezoeken, in de gele genheid te stellen met de bewinds man van gedachten te wisselen over de Nederlandse landbouwpolitiek. Bouw nieuwe Geref. kerk te Vrouwenpolder. Bjj rechterlijke beslissing is liet Geref. Kerkgebouw en de pastorie te Vrouwenpolder toegewezen aan de Geref. Kerk onderh, art. K.O. 81. De kerkeraad der Geref. Kerk te Vrouwenpolder heeft in overleg met de overgebleven gemeenteleden be sloten tot de bouw van een nieuwe kerk en pastorie, waarvan de kosten begroot worden op circa 1QO.OOO. Een Inschrijving voor deze bouw onder de eigen leden bracht ineens een bedrag van 88.000 op. Advertentie BROMFIETSER RIJDT DAME EN KIND AAN. De bromfietser A, S. uit Zuilen wilde by do MarnïsJaan rechtsaf slaan en reed door to grote sueJJieid do 76= jarige Mevrouw J, II. F, en het drie jarige kind r. G, aan. (Nw Utrechts Pogblad) Het ligt voor de hand, dat betere remmen ook hot einde der bromfiets- ongelukken zullen betekenen. Sinds enige tijd zijn er bromfietsen in de handel, die uitgerust zijn met de z.g. Beckson Reddingsnaaf, een remnaaf met belangrijk groter remvermogen. Wij raden iedereen, die van plan is zich een bromfiets aan te schaffen, en-oor te zorgen dat hij er een met zo'n Beckson Reddingsnaaf krijgt. Bovendien heeft de Beckson Red- dat de fiets aan de hand ook achter- dingsnaaf, in tegenstelling tot iedere andere remnaaf, het grote voordeel, uitgereden kan worden. VooraKwln- keiende dames sullen dit waarderen, Ook voor gewone fietsen is de BECKSON REDDINGSNAAF ideaal. CONGRES TE MIDDELBURG Mr. dr. W. Hugenholtz ere-lid van „Politie-dierenbescherming" In de Donderdag te Middelburg gehouden jaarlijkse algemene verga dering van do Bond van polltle-ambtenaren tot bescherming van die ren, werd de bekende strijder voor de belangen van liet dier, ror. dr. W. Hugenholtz, by acclamatie benoemd tot erelid van deze bond, welke hij als juridisch adviseur dient, Deze geste toonde de grote waardering van bestuur en leden voor de voorzitter van de wereldliga voor dieren bescherming, die zich zozeer beijvert voor de totstandkoming van een Dlercmvel, waarin het dier niet meer als object, doch als subject wordt .beschouwd. De vergadering, welke in het Schuttershof werd gehouden, werd o.a. bijgewoond door mi'. J. A. E. Rink namens de president van do reohtbank, kapitein W. H. van Bal- legoyen de .Tong, districtscomman dant Rijkspolitie, kapitein W. H. van Haersma Buma, commandant Kon. Marechaussee, de heer M. A. Re- neman, commissaris van politie en afgevaardigden van de zustervere nigingen- De vice-voprzitter, de heer J. Kalf, svees er bij de opening van deze 33© jaarvergadering nog eens op, dat leder lid-politieman een inspec teur van de dierenbescherming langs de weg is en stelde vast, dat 1951 een jaar van grote activiteit voor de vereniging is geweest. Het aantal afdelingen breidde zich Uit, speciaal in Zeeland en Groningen en dit was ook het geval met het ledental, De secretaris, de heer J, F. Berkel, memoreerde in zijn jaarverslag, dat de bond de colleges van Ged, Staten schriftelijk heeft gevraagd, te wil len bevorderen, dat aan het euvel van de kettinghonden een einde komt. Slechts de Gedeputeerden van van Zeeland reageerden op deze brief: zij hebben het verzoek aan de gemeentebesturen doorgegeven. Besloten werd telegrammen te zenden aan HM. de Koningin en aan de voorzitter, de heer J. Fréme- ry Kalff, die wegens ziekte niet aan wezig kon zjjn, doch wel een bood schap aan het congres had gezonden. De aftredende bestuursleden de heren Frémery Kalff uit Bussum, G. Sep- pen uit Arnhem en P. Schultz uit Den Haag werden bij acclamatie herkozen en tot nieuwe bestuursle den werden gekozen de heren J. Schelling uit Breda en M. van As- peren uit Vught. „DESNOODS MARS NAAR DEN HAAG." Hierna viel het besluit om mr. dr. W. Hugenholtz het erelidmaatschap van de bond aan te bieden, Dit ge schiedde door de vice-voorzitter, die er aan herinnerde, dat d© heer Hu genholtz zich geheel aan de dieren bescherming wijdt, daardoor mede werkend aan do zedelijke verheffing van de mens en dat hij zich voor de Politie-dierenbescherming bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. De heer G. Seppen, gedelegeerde van de afdelingen en het oudste en het jongste lia boden de heer Hugen- .Provinciale dag Herv. Vrouwenverenigingen ar Si JUNI IE MIDDELBURG Op 24 Juni wordt in Middelburg een provinciale dag gehouden van de Hervormde vrouwenverenigingen in Zeeland. Het programma voor deze dag is nog niet definitief vastgesteld, maar wel zijn reeds voorlopig plan nen gemaakt voor een wijdlngsdienst, 's morgens in de Oostkerk, een ge zamenlijke maaltijd in het Schutters hof, gevolgd door een rondrit in auto- busson over Walcheren en na de broodmaaltijd in het Schuttershof de opvoering van een lekenspel door de Vlissingse afdeling. TWEE CONGRESSEN Voorts worden in de maand Juni in Middelburg twee landelijke con gressen gehouden, te weten van de notarisklerken op 6 Juni en van de canclidaat-not&ris&en op. 13 Juni. holtz vervolgens een huldeblijk aan, waarna de secretaris van de Ned. Ver. v. Dierenbescherming, de heer J. F. Vermeulen, hem nog op harte lijke wijze toesprak, De heer Hugenholtz toonde zich zeer getroffen door deze huldiging en zeide verheugd te zijn, dat hem deze te beurt viel in zijn geboorte land Zeeland en wilde overigens ver klaren, dat hij slechts zijn plicht heeft gedaan. IliJ deelde voorts mede, dat de me morie van toelichting op het door hem opgestelde ontwerp voor een nieuwe Dleremvet binnenkort naar de minister gaat en dat Inmiddels contacten /.Ijn gelegd met Tweede Kamerleden. Wanneer de minister niet tot indiening van een wetsont werp kan besluiten, wil men er de Tweede Kamer voorspannen. „Mocht ook dit geen resultaat afwerpen, dan moet maar eens een mars naar Den Haag worden gemaakt, met de po litie voorop", zo zeide de heer Hu genholtz, wiens woorden met een hartelijk applaus werden onder- RIJKSLANDBOUWW1NTERSCHOOL Openbare eindlessen trokken veel belangstelling In liet café van dc heer A. van Rosovelt te Schoondljke zijn Donder dagmiddag de openbare eindlessen gehouden van de Kljkslandhouwwlnter- school, waarbij aan 24 leerlingen liet einddiploma kon worden uitgereikt. Alle candidaten waren voor het examen geslaagd, hetgeen zeker een mooi resultaat genoemd kan worden. De heer Van Dijk kon een groot aantal belangstellenden welkom he ten, onder wie vele ouders van de leerlingen: de burgemeester van Schoondljke, de heer F. A. van Rose- velt, de heer h\ J. Versteeg, inspecteur voor het landbouwonderwijs in Zee land cn de heer P. J. A. Dootjcs uit Goes, De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer M. J. Verbrugge hield een korte inleiding, waarin hij o.m. wees op het belang van hot land bouwonderwijs; niet slechts ten bate van de jonge boeren, doch vooral ook in het belang van het land. „Grond is schaars en kostbaar en alleen bekwa me. krachten mogen het bebouwen'', aldus de heer Verbrugge. De directeur verleende vervolgens het woord aan een der leraren, de heer H. A. M, v. d. Vijver, die als eerste de geslaagden in het openbaar aan de tand voelde en wel over de bactereologie. als onderdeel van de gezondheidsleer. Evenals bij de hier na volgende onderwerpen, namelijk fruitteelt en bedrijfsleer en bemesting, resp. behandeld door de heren P. Klaassen «n L. van Dijk, gaven de ge slaagde leerlingen blijk over een uit stekende parate kennis te beschik ken, UITREIKING DIPLOMA'S. Uit dg handen van hun directeur mochten de 24 geslaagden vervqigens de diploma's in ontvangst nemen. De heer w, Salomé uit Groede ontving bovendien als hoogste onderscheiding de dr. ir. Huizinga-penning. Deze leer ling behaalde het hoogst aantal pun ten, 167, gevolgd door dg heer P, Re- mijn uit Sluis met 165 punten. De heer Van Dijk wenste zijn pupillen van harte geluk met het behaalde re sultaat en een goede toekomst, waar na de heer Verbrugge namens de com missie van toezicht leerlingen en ouders feliciteerde. Burgemeester Van Rosevelt zeide in zijn toespraak oon., dat de jonge boeren thans, toegerust met de opgedane kennis, in staat zijn de wereld op een vredelievende wijze te veroveren, waarna hij directeur en leraren van de school dankte voor het vele door hen verrichte werk. GELUKWENSEN. Vele gelukwensen mochten de zo juist gediplomeerden in ontvangst ne men en voor enkelen van hen waren er als extra prijzen bovendien een viertal boeken beschikbaar. Namens de C.B.T.B. overhandigde de heer J. de Feyter een boekwerk aan de heer P. Remijn uit. Sluis; namens de N.C.B. was het de heer R. de Badts, die aan de heer A. Maljaars een dergelijk ge schenk aanbood en de heer U. van Waes uit Schoondijke mocht van de heer M. de Bruyne namens de Z.L.M. Hij mocht niet meer achter het stuur zitten. Door de gemeentepolitie te Bergen op Zoom werd Dinsdagavond aan'de cafébezoeker A. H., afkomstig van het eiland Tholen, een verbod opge legd tot het besturen van zijn motor rijtuig. De man verkeerde onder zo danige invloed van alcoholhoudende drank, dat hij niet in staat kon wor den geacht een motorrijwiel naar be horen te besturen. Het motorrijtuig werd door de po litie tijdelijk in bewaring genomen. zulk een prijs in ontvangst nemen. De heor E. Buyck deed dit tenslotte na mens de vereniging van oud-leerlin gen aan de heer H. Bakker uit IJzen- dijke. De heer A. v. d. Hemel vertolkte de dank van de gediplomeerden aan de directeur en de leraren, waarbij hij als stoffelijk blijk van waardering aan de heer Van Dijk een geschenk aan bood. In zijn slotwoord dankte de direc teur voor het hem aangeboden ge schenk. waarna hij zijn gewezen pu pillen er nog op wees, dat hun ideaal boer worden niet slechts bereikt kan worden door de opgedane kennis, doch dat daarnaast het karakter, ge loof en Godsvertrouwen een grote rol spelen. DE GESLAAGDEN. A. Vercraeye te Aavdenburg; O. de Meyer te Biervliét; J. Kools en P. de Smldt te Cadzand; A. v. d. Hemel, A. Luteyn. F. v Ooteghem en W. Salomé te Groede; F. Jansen v. Rogendaal te Qost- burg; A. Maljaars te Oostkapelle; J. de Feyter en U. v. Waes te Schoondijke: C. v, beursen, p, Remijn en F. v, d. Vijver te Sluis: II. Bakker,-J, Haak, J, v. Hijf- te, A. Menue en A- V. d. Meulen té LTzendijijke; 1. de Hullu, M, de Hullu en J. Vorhage te Zuidzande; E. Bujjek te Waterlandkerkje. Afgewezengeen. Bevorderd van de 1e naar de 2e klas se werden: H. Mabesoone te Aardenburg; R. Cuelenaere te Biervliet; G. Buijsse tg Groede; D. Jansen Wz. en M. de Jonge te Hoek; W. Temmerman te Hoofdplaat; G. de Badts, F. de Boer en J. de Koeyer te Schoondijke; w, Remijn te siui6; H. Mussche, J. de Smet, O. Waatjes en W, Wijffels té IJzendljke; J, Luteyn te Zuid. zande. Niet bevorderd: 2. Zuiver en ontsmet uw huid met dg hel- i dervIoulbarsD.DJ}. Pe jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Politie-schietwedstrijden om de Gouden Kogel OP 27 JUNI IN TERNEUZEN. Zoals wij reeds 'eerder melden, zul len op Vrijdag 27 Juni a.s. in Terneu- zen wederom door de politiesportver- eniging- aldaar georganiseerde inter nationale schietwedstrijden om de Gouden Kogel worden gehouden. Er zal worden geschoten met pistool en karabijn, terwijl er voorts een vrije baan zal zijn, waarvoor tevoren niet ingeschreven behoeft te worden. Behalve door de gemeentepolitie van verschillende Zeeuwse steden wordt aan de wedstrijden deelgeno men door de Rijkspolitie, de Kon. Maréchaussee, de dienst I. en A., de C.C.D. en de reservepolltie en van Belgische zijde door de Rijkswacht, de douane en de gemeentepolitie o.m. van Gent en St. Niklaas. De beste, schutter met pistool en karabijn ontvangt de Gouden Kogel, terwijl voorts wisselbekers zijn uitge loofd voor de beste pistoolgroep en' de beste karabijngroep en tal van in dividuele prijzen. Advertentie 0 •bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering Vlasnijverheid Verkeer Werkloosheid (Vervolg van pag. 1) De vlasnijverheid ligt op de grens van industrie en landbouw, 40 van het Nederlandse vlaslint wordt in Zeeuwsch-Vlaanderen geprodu ceerd. Een Belgische minister en vla8kenner hield een belangwek kende lezing in Koewacht, die ons noopte tot bezinning op het gebeur de in deze welvaartsbron. Het lin- nenverbruik vertoont een duidelijke dalende tendentie, In 1850 besloeg dit nog 30 van alle textlelvezel» gebruik, thans nog maar 8 ter. wijl een verdere doling wordt ver- wacht. De vlasvezel vereist nl. drie. maal zoveel arbeid als katoen. De kunstvezels behalve nylon hebben een lagere kostprijs. Het is dus noodzakelijk de productie ver der te rationaliseren en te mechani seren. Ook do lagere levensstand aard bevordert het gebruik van het semi-luxe linnen niet. Voor de grondstof vlos is er een ruime markt nu de aanvoer uit Oost-Europa is weggevallen. Dit vlas werd vroeger in huisnijverheid verwerkt. Deze was als het ware een verlengstuk van het boerenbedrijf. Later heeft zij zich hiervan losgemaakt en is zij veelal kleine industrie geworden. Dit kleinbedrijf is wel te handha ven mits men werkt eventueel. in coöperatie met de modernste technische hulpmiddelen. Anders dreigt de betekenis van deze vezel geheel verloren te gaan. Aan het eindproduct linnen zal men de ei genschappen moeten geven, die vooral kunstvezels bezitten, te weten kreuk- en krimpvrijheid. In Axel vordert de bouw van de nieuwe vlasfabriek snel. In deze fabriek met twee ploegen van 27 meisjes en 10 mannen hoopt men zo spoedig mogelijk dc veredeling van vlasvlokken en breekvlas to begin- nen. Het is dc eerste (droog)spin- norij In onze provincie. HET VERKEER. Aan het verkeersfront noteren wij de mededeling van de Minister van Verkeer dat hij nog geen beslissing kan nemen over de terugkeer van de Mij. Zeeland" naar Vlissingen, die thans op haar zomerdienst Vlis singenFolkestone een jaarlijks verlies van 100,000,lijdt. De ha ven van Vlissingen heeft thans een moderne graanzuiginstallatie, die het in- en uitslaan veel economi scher doet plaats vinden, De ge meente Middelburg publiceerde een rapport over de gewenste verbete ring van de verbindingen van en naar de hoofdstad teneinde de cen trumfunctie althans van één stad in Zeeland te versterken. Vele plaatsen maken zich weer op voor het komende toeristenseizoen. Walcheren gaf een uitstekend voor beeld doordat de V.V.V.'s daar gaan samenwerken. Als men de handen ineenslaat merkt men dat concur rentie lang niet altijd ten koste van een ander moet gaan. Was 1951 voor dit eiland een gunstig jaar, men verwacht dit jaar nog betere resul taten. Do werkloosheid in Zeeland zal actief bestreden worden door de provinciale commissie voor dc werkgelegenheid. Begin Februari waren er hier 4200 werklozen, waarvan alleen op Tholen bijna 700. Dit tijdstip is altijd het dieptepunt door de seizoenswerkloosheid in de landbouw. De percentages werklo zen bedroegen voor. Heel Nederland 3,8 Drente 12,5 Zeeland 4,5 en voor enige Groningse gemeen ten 20 Men wil nu wogen, riole ringen gaan aanleggen cn maakt plannen voor inpolderingen en ont wateringen. In dit vérband noteren wij de afwezigheid van werkloos heid op Schouwen-Duiveland, ter wijl de grote werkloosheid op Tho len de Tweede Kamer aanleiding gaf ook hier voorzieningen te tref fen in het kader van de ontwikke lingsgebieden. Begin Maart was het Zeeuwse werkloosheidscijfer reeds gedaald tot 3877. Nederland als ge heel bleef met 166.000 werklozen stabiel. De relatief geringe omvang van dit euvel in Zeeland spreekt ook uit de geringe emigratie-cijfers. In 1951 emigreerden uit Nederland 37605 mensen, uit Zeeland 577. Eleclrisch bedwelmen van slachtvee Dierenmishandeling, zeggen poliiie-dierenbeschermers Is het eleetrisch bedwelmen van. slachtdieren, dat tegenwoordig steeds veelvuldïger wordt toegepast, die renmishandeling? Dez© vraag kwam Donderdagmiddag uan de orde op. de in Middelburg gehouden jaarverga dering van de Bond van politie-amb- tenaren tot bescherming van dieren. Men meende haar bevestigend te moeten beantwoorden en daarom werd besloten een actie tegen dit eleetrisch bedwelmen, dat blijkbaar het pijngevoel niet uitschakelt, te gaan Voeren. Ook de kwestie van de vinkencon- coursen, waarbij de eigenaren van de vogeltjes, die de mooiste rollers kun nen produceren, met de mooiste prij zen gaan strijken, kwam ter sprake. Deze concoursen waren vroeger zeer populair in Limburg, doch werden verboden, omdat de vink een be schermde vogel is. De Limburgers wensen thans opheffing van dit bod, hetgeen „Folitie-dierenbèscker- ming" echter afkeurt. De bond zal zijn standpunt aan de minister ken baar maliën. De voorstellen van het hoofdbe stuur om op bescheiden schaal een bondsbureau In te richten en een „Stichting propagandafonds" in het leven te roepen, werden door de ver- rlchtfe:-< gendé' afdeling Walcheren, de heer J. Muntör, nog enige hartelijke woor den tot do congressisten en wenste de dames en heren een goede thuisreis toe. Engeland zal dit jaar weinig fruit invoeren Import voor tweede halfjaar 1952 met 75 verminderd Een Engelse delegatie voert thans in Den Haag handelsbesprekingen voor een handelsnccoord tussen het Britse rijk en Nederland, Reeds zijn invoerquota bekend geworden, welke in Nederland met teleurstelling zijn ontvangen. Het blijkt, dat Engeland zijn invoer voor het tweede halfjaar van 1952 met bijna 75 zal vermin deren in vergelijking tot 1951. Voor vruchtenpulp en gezouten groenten (augurken, zilverul en bloemkool) zijn jaarquota vastge steld van resp. oon millio.en cn 600.000 pond sterling. Voor diepvries producten werd voor 1952 110.000 pond on voor vruchtensappen 1.150.000 pond beschikbaar gesteld. Deze jaarquota zijn niet al te slecht. Anders liggen de cijfers voor het tweede halfjaar 1952, namelijk voor komkommers 60.000 pond, voor ker sen 200.000, pruimen 170.000, verse aardbeien 160.000, kruisbessen 35.000, appels 300.000. peren 750.000, kas druiven 140.000. tomatensappen puree 1.750.000, gepelde tomaten in blik. 2,900.000 en groenten en blik en glas 100.000 pond sterling. Indien men be denkt, dat de groenten- en fruitexpor- teurs lang niet met alle artikelen het eerst aan de markt kunnen ko men, wordt een slecht jaar voor de uitvoer naar Engeland gevreesd. Slachtoffer verkeersongeval ter aarde besteld de be- et stof- ,'elök overschot ter aarde besteld van de heer J. Mesu, die op Tweede Paas dag bij een ernstig verkeersongeval in de omgeving van Bergen op Zoom om het leven kwam. Aan de groeve werd het woord ge voerd door de heer K. J. van Loo na mens de afdeling Middelburg en om streken van de Algemene Nederland se Aannemers- en Patroonsbond, waarvan de overledene bestuurslid was, evenals van de Vereniging voor de Ghr. school, namens welke ds. C. Boon sprak. Ds W, A. Kalkman, Ned. Hervormd predikant, sprak na mens de kerkeraad, waarvan de heer Mesu jaren lang deel uitmaakte. Ds. Kalkman las vervolgons een gedeelte uit Rora. 8 en bad het Onze Vader. Do oudste zoon van de overledene dankte voor de belangstelling en de deelneming, AANGEHOUDEN. Door de gemeentepolitie van Ber gen op Zoom werd aangehouden ze kere O. uit Bergen op Zoom die er van verdacht wordt straatstenen te hebben gestolen in Rilland-Bath. O, is overgebracht naar Rilland- Bath en aldaar ter beschikking ge steld van de Rijkspolitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2