PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westerling gearresteerd... en weer op: vrije voeten Brocoli opent voor Walcherse tuinders wijde perspectieven D£ BILT H HARTELIJKE ONTVANGST IN MICHIGAN Vandaag 195e Jaargang - No. 91 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Baliintjjn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 et per week, t 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 April '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VUsslngen Walstr. 58—60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 28S1 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, teL 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Fir.landstraat 2. telef. 16. Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogerdstr C 160.'eL26. POLITIE VOND DE „TURK" IN LAAG-KEPPEL Verzoek om uitlevering van Indonesië nog steeds van kracht In alle vroegte is Woensdagmorgen de ex-kapitein van het K.X.LL., Raymond Westerling de man van de „coupe" van Bandoeng in Januari 1950 in Laag-Keppel, een plaatsje van 360 inwoners aan de weg van Doesburg naar Doetinchem, door de Amsterdamse politie gearresteerd en naar de hoofdstad overgebracht. Mr. J. Knottenbelt, rechter-commissaris te Amsterdam, die gisteren Westerling na zijn arrestatie een verhoor afnam, verklaarde 's avonds evenwel, dat Westerling weer in vrijheid is gesteld. De vordering van het openbaar ministerie tot in bewaringstel- ling van Westerling werd afgewezen, „omdat er geen gronden gevonden zijn voor onmiddellijke vrijheidsbeneming", aldus de rechter-commissaris. Het onderzoek wordt voortgezet. Westerling zou ongeveer drie weken geleden in ons land zijn aangeko men. Vrywel van het ogenblik van zijn aankomst af schijnt hij te zijn ge volgd. Enkele dagen geleden werd vermoed, dat Westerling zich te Baarn zou ophouden. Een dertigtal politiemannen deed een inval, maar de vogel bleek gevlogen te zijn. Het bevel tot gevangenneming was uitgeschreven door de procureur-ge neraal bij het Amsterdamse gerechts hof, mr. A. A. L, F. van Dullemen, die zich zeer ontsteld toonde, toen hij vernam, dat de arrestatie in wijde kring bekend was geworden. Hij zeide dit te betreuren, maar weigerde er zich verder over uit te laten. VOLKOMEN VERRAST. De arrestatie was voor Westerling volkomen onverwacht. In alle vroegte, om half zes, meldden zich enige le den van de Amsterdamse politie ge assisteerd door rijkspolitie van Hum- melo aan de woning van zijn gastheer. A. S. H. graaf Van Rechteren Lim- purg. Zij deelden mede, opdracht te hebben tot het doen van huiszoeking. Enige ogenblikken later troffen zij „de Turk" op de eerste etage aan in een logeerkamer. Het waren commis saris Postkuma, hoofdinspecteur Botti en inspecteur Prakkc, die Westerling met zyn gastheer volkomen verrasten. Kantlijn et tweede gedeelte van de Ame rikaanse reis van ons koninklijk paar is begonnen. En de journa listen, die tot taak hebben van deze reis verslagen te maken voor het Ne derlandse volk, klagen steen en been. De reporters moeten namelijk zelf maar zien, dat zij overal op tijd aan wezig zijn. Van de zijde van de Ame rikaanse regering wordt weinig me dewerking verleend. Was aanvanke lijk beloofd, dat er voor de pers een vliegtuig beschikbaar zou zijn, die toezegging werd later ingetrokken. En daar staan onze arme collega's aan de overzijde van de oceaan! Het is practisch niet mogelijk om de snel le leger-Constellation, waarin het ko ninklijk paar de enorme afstanden aflegt bij te houden. Wel vliegt er een legertoestel mee, maar hoewel daar in vele lege plaatsen zijn, mag geen journalist er het vege lijf aan toever trouwen. Het resultaat is, dat de reporters de reis trachten te maken in allerlei lijnvliegtuigen. Een Nederlandse jour nalist en een Nederlandse cineast zijn bijvoorbeeld van Sea Island naar Detroit gevlogen. Zij moesten elfmaal van vliegtuig verwisselenDe le ger-Constellation was een kwartier voor lien van Sea Island opgestegen. Leeg Het is jammer, dat er aan deze zy'de van het koninklijk bezoek door de Amerikaanse gastheren zo weinig aandacht is besteed. De belangstelling in Nederland voor de reis van het vorstelijk paar is nog steeds zeer groot. Aan de andere kant rijst evenwel de vraag, of van de zijde van de pers zelf de reis wel voldoende is voorbe reid. Vermoedelijk hadden de bladen die de grote triomftocht door eigen verslaggevers laten volgen, toch ook wel voor een speciaal vliegtuig kun nen zorgen. Men mag niet *al te zeer op de welwillendheid van zijn gast heer vertrouwen Nederland heeft zelf als gastheer geen bijster beste beurt gemaakt tijdens de Paasdagen. In Am sterdam en niet alleen daar konden buitenlanders en Nederlanders geen logies vinden. Het Verkeersbureau deed Zondag om 5 uur, toen de drukte zijn hoogtepunt bereikte, zijn deuren dicht. De politie wist ook geen raad. Een aantal vreemdelingen heeft in daartoe niet geschikt gemaakte auto's moeten overnachten. Omgekeerd waren in de badplaat sen vele grote hotels en restaurants nog gesloten Aan dat laatste valt weinig te ver anderen. Zelden brengt Pasen goed weer. Dit maal beleefden we een uit zondering. Men kan van de hotelhou ders niet verlangen, dat zij met de k&ns op deze uitzondering in hun seizoenbedrijven reeds zo vroeg in het jaar personeel aannemen, dat zij dan verder moeten houden. Anders staat het met de loglesge- legenheid. Plotseling voelt men nu de behoefte aan een logies-centrale in de grote steden, aan extra service op onverwachte top-dagen en aan een kamerreserve bij particulieren bij de hotels. Die had er eerder kunnen zijn.. Westerling was enige tijd geleden illegaal de Nederlandse grens over gekomen, doch dit was uitgelekt, zo dat de laatste dagen geruchten de ronde deden, dat de justitie een jacht op de ex-kapitein had ingezet. Naar verluidt zou de procureur-generaal Westerling korte tijd geleden per soonlijk hebben gesignaleerd. Naar men aanneemt, werd Raymond Men zal de handen ineen moeten slaan, want wat er nu gebeurde is geen reclame. RAYMOND WESTERLING gearresteerd envrij Onderhandelingen met Duitsland worden versneld Minister Acheson heeft Woensdag verklaard, dat wanneer de regelingen voor de Europese defensiegemeen schap en de Duitse contractuele over eenkomst voltooid zijn de V. S. waarborgen zullen verlenen krachtens artikel vijf van het Noordatlantisch verdrag. Dit artikel bepaalt, dat elk lid een aanval op een van de andere leden zal beschouwen als een aanval op alle leden. Verder moet elk der bondgenoten het aangevallen land die steun geven, met inbegrip van het gebruik van strijdkrachten, welke hij nodig acht. Acheson zeide niet of de door de V. S. in overweging te nemen waar borgen zo ver zouden gaan als de on middellijke en automatische waarbor gen, welke door Engeland aan de lan den van de Europese verdedigingsge meenschap verstrekt zijn. Murphy ambassadeur van de V.S. in Tokio? President Truman heeft Robert Murphy, Amerikaans ambassadeur te Brussel en vroeger politiek raadge ver van de Amerikaanse hoge com missaris in West-Duitsland. voorge dragen als de eerste na-oorlogse am bassadeur der Verenigde Staten te Tokio. Oppositiegroepen in Z.-Afrika verenigen zich tegen Malan De Zuid-Afrikaanse oppositieleider, Strauss, heeft medegedeeld, dat er een overeenkomst is aangegaan door zijn Verenigde Partij, de Arbeiders partij en het „Toortscommando van oudstrijders", met het doel. de grond wet in stand te houden. Men verzet zich tegen de jongste voorstellen van Malan met betrekking tot het ge rechtshof en de wet op de afzonder lijke vertegenwoordiging van kleur lingen. Twee gewonden bij gas ontploffing in kelder Toen de landbouwer L. te Maasbree in de kelder van zijn woning was af gedaald, deed zich een hevige ont ploffing voor. Op het gerucht daar van snelde de hulp in de huishouding mej. P. toe. Juist bij de kelderdeur kwam zij in botsing met de hevig ge schrokken landbouwer, die geheel in brand stond. Ook de kleren van mej. P. geraakten in brand. Beiden zijn, met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. Vermoedelijk heeft L. in de kelder een gaslucht waargenomen en heeft hij een lucifer aangestoken om de bron op te sporen. Paul Pierre Westerling, die thans 32 jaar oud is, gezocht wegens een reeks van delicten: het bevorderen van de sertie het deelnemen aan geweldple ging, doodslag en vernieling van aan anderen toebehorende goederen. STILZWIJGEN. Van de zijde van de Amsterdamse justitie werd over deze „nieuwe" zaak-Westerling weinig medegedeeld. Zowel de bij de arrestatie betrokken politie-ambtenaren als mr. Van Dulle men en de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. H. A. Wassenbergh, hulden zich in stilzwij gen. De laatste antwoordde: „Ik weet nergens van", toen een verslaggever hem inlichtingen over de arrestatie verzocht. Het Hoge commissariaat van Indo nesië in Nederland heeft inmiddels meegedeeld, dat het verzoek, dat de Indonesische regering in 1951 om uit levering van Westerling tot de Ne derlandse regering heeft gericht, nog steeds van kracht is. WESTERLING'S „ACTIES". Ruim twee jaar geleden op 23 Januari 1950 trok Westerling in de vroege ochtenduren met een strijd macht van 600 man Bandoeng binnen en bezette daar o.a. het hoofdkwartier van de Siliwangi-divisie. Na enkele hevige schermutselingen met de T.N. I. trokken de „rode" en „groene" ba retten van Westerling weer af. Westerling vertrok daarop naar Sin gapore, waar hij werd gearresteerd wegens illegaal binnenkomen in Ma- lakka. Indonesië deed toen reeds een verzoek om uitlevering. In Singapore mishandelde hij een Indonesiër in de cel en kreeg voor dit feit 40 dagen eenzame opsluiting. Op 22 Augustus vertrok Westerling met bestemming Engeland, maar aangezien hij daar on middellijk gearresteerd zou worden, werd de bestemming veranderd in België. Verklaring van Japanse minister sloeg in als een bom Maar de Japanners zelf waren niets verbaasd De Japanse minister van staat Okazaki, die door velen als de toe komstige minister van buitenlandse zaken wordt gezien, heeft verklaard dat Japan geen principiële reden heeft om een aanbod van communis tisch China tot een afzonderlijk vre desverdrag van de hand te wijzen. Eerst moest China evenwel een aan tal Japanners repatriëren. In sommige buitenlandse kringen is deze verklaring als een bom inge slagen. Zij is immers in tegenspraak met hetgeen de premier en minister van buitenlandse zaken Josjida her haaldelijk m het openbaar verklaar de, n.l. dat Japan op het ogenblik in principe geen diplomatieke betrek kingen kan aanknopen, met een com munistisch land, dat „agressieve be doelingen" jegens Japan heeft. In Japanse politieke kringen heeft de verklaring daarentegen geen beroe ring gewekt. Men zegt daar dat het gewoon is dat regeringspersonen elk aar tegenspreken en dat de rege- tolitiek uitsluitend door Josjida bekend gemaakt. Koningin Juliana schrijft tijdens haar verblijf op Sea Island prentbrief kaarten aan haar kinderen, tervvyl Prins Bernhard toekykt. J' Padvinder zorgde voor een dienstbode Een verkenner, die in Den Haag werkte voor de actie n heitje voor 'n karweitje" toonde zich zelfs in staat in een geval het dienstbodenvraagstuk od te lossen. Zyn karweitje be stond uit het poetsen van ta felzilver. Tijdens het werk klaagde de bewoonster de jon gen haar nood over het gebrek aan dienstboden. „Wacht U even, mevrouw", antwoordde de knaap. Hij sprong op zijn fiets en reed naar huis. Bin nen het uur was de mevrouw van een dienstbode voorzien. De jongen had zijn zuster laten ^solliciteren. President Truman vloog over geteisterde gebieden President Truman is Woensdag laag over de overstroomde gebieden in het Midden-Westen van de V. S. gevlo gen, op weg naar een spoedconferen- tie te Omaha van de gouverneurs van de zeven geteisterde staten. Toen hij aankwam, zeide hij, dat hij „meer dan ooit overtuigd was van de noodzaak van een algemeen pro gram voor beheersing van Amerika's grote rivieren. „Het is tijd om op te treden. We hebben lang genoeg tijd verknoeid", verklaarde hij daarna op de conferen tie, waar werd medegedeeld, dat 87.000 personen dakloos zijn als ge volg van de overstromingen. Amr Pasja in Londen voor bespreking met Eden Waarschijnlijk over de status van de Soedan De Egyptische ambassadeur in Engeland, Amr Pasja, is Woensdag te Londen aangekomen om de Brits- Egyptische meningsverschillen' te be spreken met minister Eden. Diploma tieke kringen te Londen geloven, dat Amr Pasja uiteen zal zetten, waarom Egypte niet accoord kan gaan met minder dan volledige erkenning van koning Faroek als koning van Egyp te en de Soedan. Daar Engeland niet kan instemmen mét enige wijziging van de status van de Soedan zonder dat het Soeda- nese volk hierin gekend wordt, zou de bespreking van Eden met Amr Pasja de vraag kunnen beslissen of verdere onderhandelingen tussen de twee regeringen kunnen worden ge voerd. Overwinning voor Eisenhower bij voor verkiezing Bij de Dinsdag in de staat New Jersey gehouden voorverkiezingen voor het Amerikaanse president schap, waar voor het eerst de namen van generaal Eisenhower en sehator Taft op de stembiljetten voorkwa men, had Eisenhower, toen van 3677 van de 3840 districten de uitslag be kend was, 360.293 stemmen behaald; Taft kreeg 215.453 stemmen en Stassen 21,144. De democratische senator Kefau- ver, de enige democratische candi- daat, kreeg tot dusver 141.769 stem men. KONINKLIJK PAAR IN GRAND RAPIOS De Koningin: „Het is alsof we thuis gekomen zijn" (Van de speciale verslaggever van het A.N.P.) Enkele duizenden Nederlanders of liever enkele duizenden Amerikanen van Nederlandse afkomst, hadden zlcli Woensdagmiddag verzameld voor het Pantlind Hotel in Grand Rapids om de Koningin en de Prins een onver getelijk welkom toe te roepen in de stad Michigan, waar een derde van de bevolking van honderdtachtigduizend inwoners Nederlandse namen draagt. Hare majesteit en de Prins verschenen op het balcon van het hotel waar onder duizenden waren samengestroomd. De burgemeester, de heer Paul Goebbel, sprak het Koninklijk Paar hier toe en overhandigde de sleutel van de stad. „Deze sleutel is niet alleen de sleutel tot elke deur in deze stad, het is ook de sleutel tot onze harten". De Koningin antwoordde kort, deels in het Engels, deels in het Neder lands: „Ik kan niet anders zeggen, dan dat wij ons gevoelen of we thuis gekomen zijn". En tot alle Nederlanders in de menigte voor het hotel: „Ik geloof wel te kunnen zeggen, dat li ons, Nederlanders, goed vertegenwoor digt". De Koningin en de Prins waren omstreeks tien uur met een Constel lation op het vliegveld van Grand Ra pids aangekomen. Het was een ietwat schuchtere ontvangst, die eerste be groeting voor het koninklijk paar. De meesten van hen, die naar het vlieg veld waren gekomen, hadden noch de Koningin noch de Prins ooit in lijve aanschouwd. Het was als een ont moeting met een ver familielid, van wie men wel eens een levensteken heeft ontvangen, doch in feite slechts zeer weinig weet. Er heerste onder de enorme massa BLOEMKOOL, DIE ELDERS NIET GEDIJT Geheel Nederland ligt als afzetgebied braak Wie reeds in het vroege voorjaar schalen dampende bloemkool op de dis heeft zien verschynen en er de mededeling by kreeg, dat deze groente be slist niet uit de kas kwam, behoefde geen grote ogen op te zetten. Hij deed zich tegoed aan brocoli, een by ons nog weinig bekende bloemkool soort met de byzondere eigenschap, dat zy op de koude grond kan over winteren en toch nog de kasplanten vóór is. Walcheren is het enige Neder landse tuinbouwgebied, waar men de brocoliplanten op vrij grote schaal aantreft Noordelijker kunnen zy niet aarden en de teelt, welke de laatste jaren reeds aanzienlijk is toegenomen, wordt daar thans sterk ge stimuleerd. Vorig jaar werden 250.000 planten uitgezet en de tuinbomv- vooriichtingsdienst hoopt, dat het er dit jaar een millioen zullen zijn. Wanneer de tuinders een teelt op grotere schaal aandurven en bovendien zorgen voor een product, dat df is, openen zij voor zichzelf en voor de Walcherse tuinbouw in het algemeen zeer wyde perspectieven. In de afgelopen jaren heeft de voor lichtingsdienst er een studie van ge maakt, hoe men tot intensievere teel ten kan geraken. Die zijn nodig, om dat de herverkaveling de plannen om het tuinbouwgebied uit te breiden, doorkruist, omdat vele landbouwbe- drijfjes van 3 ha en minder niet wor den gesaneerd, omdat talrijke boeren méér dan één zoon hebben en de tuin bouw de mogelijkheid opent, dat méér Walcherse mensen in de agra rische sector werkzaam kunnen zyn. Het uitgangspunt bij deze studie was: uitbuiting van de natuurlijke voordelen, i.e. de zachte winters en de omstandigheid, dat het in het vroege voorjaar op Walcheren zach ter is en nachtvorst zeldzamer dan elders in het land. Men wilde tevens die teelten stimuleren, die een goe de bestaansmogelijkheid bieden en waarvan de producten goed afgezet kunnen worden. Rekening houdende met al deze factoren, kwamen de hoofdassistent, de heer M. Wattel en de andere heren van de tuinbouw- voorlichtingsdienst terecht bij de bro coli, die in de eerste week van Juni "de eerste helft van Augustus uitgeplant wordt. Men liet toen zyn keuze vallen op de zg. middelvroege rassen, die min der kans hebben op bevriezing dan de zeer vroege rassen en die vol groeid zijn op een tydstip, dat nog in 't geheel geen bloemkool, zelfs niet uit de kassen, verkrijgbaar is. Waar bovendien elders in het land geen brocoli wordt gekweekt, betekent dit niets minder, dan dat geheel Neder land als afzetgebied braak ligt! Bo vendien kan Walcheren een belang rijke bijdrage leveren tot de deviezen- besparing, omdat momenteel nog vrij veel Franse en Italiaanse brocoli wordt geïmporteerd. Bij een flinke uitbreiding van de teelt zou deze in voer overbodig worden. HALFWASSEN DE WINTER IN De brocoli-teelt is niet iets geheel nieuws voor Walcheren: op beschei den schaal gebeurde dit ook vóór de inundatie reeds. Dikwijls kwam er niets van terecht, omdat de bloem kool te vroeg werd geplant en te vroeg een kunstmest-bewerking ont ving. De oude kwekers huldigden na melijk de opvatting, dat de brocoli „flink in de kleren". d.w.z. in het blad moest zitten, hetgeen juist ver keerd was. De teelt kon trouwens niet tot grote bloei komen, omdat het vorstrisico te groot werd geacht. .Wel hebben sommige kwekers nu en dan prachtige resultaten bereikt en kon het gebeuren, dat honderd gulden voor een lucifersdoosje zaad werd geboden... Men wachtte zich er ech ter wel voor om op een dergelijk aan bod in te gaan en was desnoods be reid met een jachtgeweer tussen de bloemkolen te gaan liggen om de ka pers op de kust op een afstand te houden. De voorlichtingsdienst is thans tot de conclusie gekomen, dat de brocoli in halfwassen toestand de winter moet ingaan en dat later zaaien, rui mer planten, bemesting in de lente en een goed ontwaterde bodem dringend geboden zijn. Om de kool mooi wit te houden, moeten de tuinders haar be dekken met een omgeknakt blad en dit in verband met de wind, vastzet ten met een ijzeren pen. Het succes is dan verzekerd. Wanneer mooie kolen in grote quanta aan de markt kunnen worden gebracht, zal de afzet ook geen pro blemen opleveren. „Wij hopen maar", zo zei de heer Wattel, „dat na de leu ze: Plant een boom op Walcheren, thans een andere slagzin populair in ons land zal worden: Eet een (bro coli-) kool van Walcheren!" mensen, verzameld op het Kent Coun ty vliegveld, een soort gespannen sfeer, welke zich echter spoedig ont laadde, toen Koningin en Prins zich ongedwongen langs de mensenmassa begaven. Een langgerekte stoet auto's ging daarna door de vele rijen dikke mensenhaag naar het Calvijn-college. In de aula van dit college sprak pre sident Spoelhof de Koningin toe. Hij deelde mede, dat ter gelegenheid van het koninklijk bezoek besloten is de leerstoel in de Nederlandse taal en literatuur te herdopen in „The Queen Juliana chair of the language and culture of the Netherlands". De Koningin antwoordde in een korte, geïmproviseerde toespraak waarin zy zeide te voelen, dat weten schap hier onderwezen wordt in het teken van de wijsheid, dat hier een frisse inspiratie leeft tot eerlijk on derzoek, en dat zij de indruk had, dat hier komt „al wat waar, werkelijk en wezenlijk is". „KONINGINNEDAG". Na deze plechtigheid in het Calvijn- college begon de officiële intocht in de stad, die veel weg had van een middelgrote Nederlandse plaats op Koninginnedag. Overal van de daken woeien Nederlandse en Amerikaanse vlaggen, waren bomen, lantaarnpalen, auto's en de bewoners zelve rijkelijk met oranje gedrapeerd, marcheerden muziekcorpsen door de straten op de maat van vrolijke marsen. Zelfs de venters met oranje-luchtballontjes, een in ons land op zulke dagen zo vertrouwd gezicht, ontbraken niet. ...is het 200 jaar geleden, dat na de grote opstand in Java's Westhoek tussen de O. I. Com pagnie en de sultan van Ban tam een overeenkomst werd gesloten, waarbij laatstge noemde de souvereiniteit der Compagnie erkende. VERWACHT: AANHOUDEND DROOG. Geldig tot hedenavond. Droog en zonnig weer, maar in het Noorden van het land tijdelijk wat meer bewolking, voornamelijk in de hogere niveaux. Overwegend matige wind tussen Noord en Oost. Over het algemeen iets lagere temperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1