Ruige bergruggen veranderden in liefelijke hellingen Progressief tarief, maar verlichting is mogelijk BOEK KUNSTENAARS EN GELEERDEN STRIJDEN OM HUN BESTAAN r WOENSDAG 16 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 EEN ZEEUWS PREDIKANT IN PALESTINA (II). Met 130 man werd Negba tegen 2000 Arabieren verdedigd Vanuit Jeruzalem vertrokken we 's morgens vroeg. Al gauw. hadden wc de laatste huizen achter ons gelaten en waren we midden in de bergen van Juda op een weg vol vervaarlijke haarspeldbochten. Eén serie daarvan heet de Zeven Zusters, omdat het zeven precies eendere bochten achter elkaar zyn. Je krijgt zo een steeds wisselend uitzicht op dit, voor ons Europeanen volkomen vreemde berglandschap. Er groeit zowat niets dan wat olijfbomen en scherp gras, doornen en distels en stenen, stenen en nog eens stenen. Bruin-gele stenen op rode aarde. Dat is iets wat je telkens zeer opvalt in Israël: de stenen en de rotsen en dan opeens zie je dat ze die stenen bij elkaar gesleept hebben en er zachtgolvende terrasjes uit ge bouwd hebben en dan groeit er iets, vruchtbomen, graan en het is een wonder te zien hoe de menselijke arbeid, de arbeid van Joden, die vroeger nooit een ploeg gehanteerd hebben, die ruige bergbruggen in liefelijke hel lingen veranderd heeft. Zo nu en dan ligt er langs de weg nog het uitgebrande roestige karkas van wat eens een truck geweest is. Stomme getuigen van de tol, die be taald is in de gevechten tegen de Arabieren, die men in Israël de be vrijdingsoorlog noemt. Ze hebben het waarlijk niet cadeau gekregen. Telkens weer zie je een groepje arbeiders langs de weg; er wordt hard gewerkt in Israël, nu eens bou wen ze een nieuw dorp, dan weer planten ze bomen langs de nog kale wegen, anderen leggen pijpen voor een irrigatieleiding naar het woeste Zuiden, de Negev, waarheen we on derweg zijn. Vrij plotseling zijn we in 'een vlakte, die bijna Hollands zou kunnen aandoen, als ze niet zo kaal was en je er sloten in zag, maar ook de mensen, de arbeiders, die je ook langs de weg ziet, vertellen je wel, dat je niet in Nederland bent. Het is wonderlijk ze te zien, types, die zo zonder meer patriarchen zouden kun nen voorstellen op een Zondagsschool plaatje, maar hier hanteren ze schop en houweel. Op die vlakte, zo ver het oog reikt, het zachte groen van op komend graan in Januari. We zijn hier in <1 akte <ler Fili stijnen en telkens weer wyst de chauffeur ons op een of andere histo rische plaats: daar heeft Simon de leeuw verslagen, hier had hij zijn ontmoetingen met Dalilah. Het was wonderlijk te zien, dat dat plekje pre cies zo was als waar een Hollandse dorpsjongen een afspraakje met zijn meisje maakt. Een bruggetje over een slootje, alleen was die sloot hier een wadi, w :'in alleen 's winters wat water staat MET ZWAARD EN TROFFEL... Nu rijden we Negba binnen, één van de collectieve nederzettingen, die de Joden in het land gebouwd heb ben. Deze nederzetting was één van de weinigen die zij in dat Zuidelijke gebied hadden, vóórdat de staat uit geroepen was. Vlakbij waren vroeger twee Arabische dorpen en een Engels politiestation. Zoals er een vijftig precies eender in het hele land als vestingen door de Engelsen gebouwd waren. Toen ze in Mei 1948 zouden wegtrekken hadden de Engelsen be loofd dit station aan de Joden in *J,3. De geleerden laten welhaast geen gelegenheid voorbij gaan om te be togen hoe klein toch wel de molecu len zijnde bouwstenen, waaruit iedere stof en elk voorwerp uit onze omgeving is opgebouwd. Men roept microscopen met onwaarschijnlijke vergrotingen te hulp, micrometers, golflengten van het licht, enz. enz. om de afmetingen van deze aller kleinste stofdeeltjes te bepalen en de leek schudt hierbij bewonderend het hoofd in het volle besef dat voor hem deze gebieden gesloten zijn, wijl een brievenweger en een lineaal wel licht de fijnste instrumenten van zijn inventaris uitmaken. Het wordt ons dan óók duidelijk waarom de oude Griekse filosofen, die zich duizenden jaren geleden reeds zo intens in atoomtheorieën ver diepten, nooit enig concreet cijfer hebben laten horen. Toch is deze gevolgtrekking on juist, vjant ieder die zich voldoen de moeite wil getroosten, zou in staat zijn ten naaste bij de dikte van een olie-molecuul te bepalen. We behoe ven dan niets anders te doen dan een grote bak waarvan we de lengte en breedte kennen te meten en deze met water te vullen. Over de bak leggen we een stang, die juist het water raakt, zodat het waterop pervlak in tivee gedeelten is verdeeld. Op één dezer wateroppervlakten wordt nu een bekende lfcrveelheid zuivere olie gegooid. Deze verspreidt zich over het wateroppervlak. De stang wordt nu verschoven dus liet oppervlak wordt vergroot tot het olievliesje juist nog het water bedekt. Het vliesje mag niet breken, geschiedt dit tóch dan dient de stang VJcer een eindje te worden terugge schoven. Als nu het wateroppervlak met een egaal olievliesje is bedekt, gaan we een eenvoudig rekensommetje ma ken. We delen n.l. de hoeveelheid olie door de oppervlakte-eenheden van het bedekte oppervlak. Het blijkt dan, dat 1 kubieke millimeter olie zich gelijkmatig over 1 vierkante meter wateroppervlak kan versprei den, zodat de dikte van het olie-mo lecuul ongeveer één-millioenste mil limeter bedraagt. U ziet, ook de oude Griekse filoso fen hadden tot deze conclusie kunnen komen. Weet U nu ook, waarom er vet- oogjes op de soep dryven? H. Pétïllon. Negba over te dragen. Want deze ne derzettingen waren door de Joden behalve als landbouwkolonies, ook als strategische punten aangelegd, om zich er desnoods tegen de altijd drei gende overvallen van Arabieren te kunnen verdedigen. Altijd hebben ze er met zwaard en troffel, met trac tor en machinegeweer moeten wer ken. Maar de Engelsen bleken dit station onverwacht juist aan die twee Arabische dorpen te hebben overge dragen. Nadat ze vrouwen en kinde ren hadden weggezonden, omdat het een zwaar geïsoleerd punt was, maakten zich ruim 130 ma'n voor de verdediging gex*eed, waarvoor ze toen De Middelburgse predikant, ds. M. Enker, vervolgt hier mede zijn artikelenreeks over zijn wedervaren in Palestina, waar hij enige tijd heeft door gebracht. niets hadden dan wat geweren en re volvers. Al gauw kwam dan ook de eerste Arabische aanvalsgolf. MOLOTOFBOM De Arabieren uit die 2 dorpen had den versterking gekregen door Iraki- sche troepen. Er kwamen 2000 man, voorafgegaan door een Shermantank, waarvan ze er 3 hadden. Een onbe kende Jood wierp een Molotofbom, dat is gewoon een fles benzine, waar aan de hals een in petroleum gedrenk te lap vastzit, die vlak voor het weg gooien in brand wordt gestoken. De tank vatte vlam en in paniek vlucht ten de Arabieren. Binnen 3 dagen Heard, eiland, waar de vliegen niet vliegen kunnen (Van onze correspondent) Sydney, April Is een vlieg, die niet vliegen kan, eigenlijk nog een vlieg? Dit is een vraag, waarover ze ven professoren zich vast en zeker zeven maal zeven keer achter de oren zouden krabben, doch waarmede de bioloog Ken Brown uit Sydney hele maal in de knoop zit. Deze man der wetenschap is na melijk zojuist teruggekeerd van een studiereis naar het barre eiland Heard in het even barre Zuiden van de Indische Oceaan. En op het eiland Heard niet zover van het Zuid poolgebied hebben de vliegen en de weinige vlinders, die er voorko men, geen vleugels. En kunnen dus natuurlijk ook niet vliegen. Hoe raakte de vlieg van het eiland Heard zijn vleugels kwijt? Het klinkt als de titel van een sprookje van Moeder de Gans. Maar het is een vraag, die mannen der wetenschap als Ken Brown daar in de eenzaam heid van het barre eiland meer dan een jaar heeft bezig gehouden. De oplossing van het probleem der niet-vliegende vlieg is waarschijnlijk de volgende. Op het ongastvrije ei land Heard waait bijna het gehele jaar een wind met een gemiddelde kracht van 100 km. per uur. In zo'n wind kan zelfs geen vlieg opstijgen laat staan een vlinder en zo werden de vleugels van de vlieg on bruikbaar. En zoals het steeds gaat in de natuur bij de blinde wezens uit de grotten, bij de vleugelloze vo gels uit de woestijn en bij al die an dere wonderen der natuur wan neer een orgaan geen nut en zin meer heeft, dan doet de natuur het verdwijnen. (Nadruk verboden) Richtprijs gerst en haver oogst 1952. Minister Mansholt heeft in overeen stemming met de Stichting voor de Landbouw de richtprijs voor gerst en haver van de oogst 1952, voorzover deze producten vallen onder een inle veringsverplichting, onveranderd vastgesteld op 22,25 per 100 kg., franco pakhuis handelaar. De inleveringsverplichting heeft evenals in het afgelopen jaar uitslui tend betrekking op de kleigronden en wordt slechts dan opgelegd indien de beteelde oppervlakten gerst en haver globaal genomen, tezamen groter zijn dan de oppervlakte tarwe. De inleveringsregeling blijft ge handhaafd om verdere verschuiving van de teelt van tarwe naar voeder- granen te voorkomen. Indien de teler er voor zorgdraagt dat zijn oppervlakte gerst en haver die van de tarwe niet te boven gaat, wordt de inleveringsverplichting der halve niet opgelegd. DE 25.000 ER UIT. In de 515e staatsloterij, vijfde klas se, 13e lijst is de 25.000 gevallen op nr. 12392. hadden de Joden van Negba de tank weer zo ver gerepareerd, dat hij ge bruikt kon worden en met het kanon van die tank hebben ze bressen ge schoten in dat versterkte politiesta tion. Op onze verdere weg hebben we nog de vlekken van vers cement kunnen zien, waarmee die gaten die dat veroverde kanon geschoten had, pas gerepareerd waren. We hebben ook de ere-begraafplaats gezien, waarop de 37 slachtoffers lagen, die de tol betaald hadden voor het hou den van Negba tot het einde. Want ze hebben het gehouden, al stonden er aan het eind van dit bloeiende dorp nog maar twee huizen overeind. Nu wij er kwamen hebben we al weer keurige nieuwe huisjes kunnen bekijken, die ze inmiddels weer opge bouwd hadden, hebben we de moderne kleuterschool kunnen bezoeken, waar gezonde, vrolijke kindertjes hun leuke kleipoppetjes boetseerden en waar ze vrolijke frisse kamertjes als slaap- ruimten hadden. Alleen de ere-be graafplaats en de van kogels door- zeefde betonnen bak van d,e oude wa tertoren vertellen nog van wat er in 1948 gebeurd is De Nederlandse auteur en toneelschrijver Jan de Hartog, die met zyn ge zin te Parijs heeft vertoefd, waar een zijner toneelstukken werd opgevoerd is met zijn vrouw en drie kinderen aan boord van zyn schip „De Rivaal" naar Nederland teruggekeerd. De foto toont „De Rivaal" gemeerd aan de oever van d.g Seine naby de Alexander in brug. Op de achtergrond de Ef feitoren. OOSTENRIJKS „VIJFDE STAND" PROTESTEERT. Weer atoomontploffing Olifant verdient per dag evenveel als jurist in een maand (Van onze correspondent) WENEN, April Op 10 Mei a.s. zullen de leden van de „Bond voor Kunst en Wetenschap", samengesteld uit 150 toonaangevende culturele vereni gingen van Oostenrijk, in een grootse betoging tegen de noodtoestand van kunst en wetenschap demonstreren en in gesloten gelederen over de Ring- strasse naar het parlement marcheren om daar hun eisen te overhandigen. Op die dag zal voor het eerst in de moderne geschiedenis de gehele „vyf- de stand" van een volk: intellectuelen, kunstenaars en geleerden, een ge meenschappelijke actie op touw zetten en zyn recht tegenover de staat tot gelding trachten te brengen. Nog is het woord „vakbond" niet uitgespro ken, maar wel heeft de bekende geleerde dr. Stratil-Sauer reeds, vvyzende op de opkomst van de arbeidersklasse, deze als voorbeeld aangehaald „hoe een benadeelde stand zich met eigen kracht zijn recht kan veroveren". Klaarblijkelijk bestaat er een neiging om de eisen van de geestelijke ar beiders op dezelfde wijze door te zetten als de arbeiders dit honderd jaar geleden deden. Inderdaad is het thans in Oosten rijk zo ver gekomen, dat de achting voor kunst en wetenschap tot eén afschrikwekkend laag niveau is ge daald. Een olifant uit een circus, die met reclameborden voor tandpasta door de straten van Wenen sjokt en 50 shilling per uur krijgt, verdient per dag even veel als een pasbegin- nend jurist in de hele maand. Aan de Oostenrijkse universiteiten zijn tegenwoordig meer dan 50 leerstoe len onbezet, in het buitenland bekle den meer Oostenrijkers mathema tisch leerstoelen dan er aan de bin nenlandse universiteiten zijn en geen enkele van de Oostenrijkse Nobel prijsdragers werkt in Oostenrijk. Dat zijn ongetwijfeld symptomen van een verval, waarvan de noodlottige ge volgen, naar Stratil-Sauer met recht opmerkt, in de komende jaren dui delijk merkbaar zullen worden. De eerste schrede, die de „vijfde stand" in het openbaar wil zetten, heeft voornamelijk ten doel de ver wezenlijking van vier eisen: meer middelen voor kunst en wetenschap, voldoende salariëring der hooglera ren, assistenten en wetenschappelij ke hulpkrachten, oplossing van het economische en sociale probleem der privé-docenten, proefleraren, gast- artsen, juridische volontairs, enz., vrijstelling van belasting voor cul tureel waardevolle uitvoeringen, beurzen en schenkingen, bescher ming van auteurs en uitvinders en ten slotte ouderdomsrente voor zelf standig werkende geleerden en kun stenaars. Een van de principes van de bond is, dat er geen politiek bij te pas mag komen. Er hebben zich echter reeds communisten toegang tot de bond weten te verschaffen en het is, men zou bijna willen zeggen „typisch" voor intellectuelen, dat juist dit prin cipe, dat politiek in de bond niet ge duld zal worden, het onmogelijk maakt om iemand uit te sluiten „al leen omdat hij tot een partij behoort" waarbij echter geheel over het "N Fiscale doolhof. De gezellige opa uit het beken de Amerikaanse toneelstuk ,,Je kunt het toch niet meenemen" geloofde niet in belastingen. Hij vulde daarom nooit een aan giftebiljet in en offerde nim mer een penningske aan de fis cus. Totdat de autoriteiten hem ontdektenZij geloof den wél in belastingen! En opa moest over de brug komen. Olc de Nederlandse fiscus eist zyn rechten. En wij betalen; soms met een mokkend hart, soms gelaten... als de belasting maar niet al te hoog is. Maar in elk geval liefst geen cent te veel. Nu is het eigenaardige, dal in derdaad wel eens te veel be taald wordt. Dat is het gevolg van onbekendheid met de tal rijke regelen, die de belasting heffing beheersen. Een toe geeflijke zij het nadelige onbekendheid, want in de fis cale doolhof is de leek al heel spoedig het spoor bijstel-. Ons blad wil de belasting plichtige op weg helpen. Daar om zullen wij een aantal artike len over uiteenlopende belas tingproblemen publiceren, waarin een deskundige U bij de hand neemt om U veilig door deze doolhof te leiden. Nevenstaand treft U het eer ste artikel aan. hoofd wordt gezien, dat de commu nistische opvattingen over de ver houding van politiek tot wetenschap en kunst lijnrecht staan tegenover de Westerse opvattingen. (Nadruk verboden) Slachtoffers van brand te Kampen begraven In een gemeenschappelijk graf op de :'algemene begraafplaats te Kam pen zijn Dinsdagmiddag de stoffelijke overschotten van de bij de noodlottige branc; omgekomenen ter aarde be steld. Van het stadhuis en het poli tiebureau woei de vlag halfstok. Dui zenden hadden zich op de begraaf plaats verzameld om de overledenen de laatste eer te bewijzen. Daarbij was het voltallige personeel van de blikiabriek Van de Wal en van de mattenfabriek Last, waar de heer Breuker en de twee oudste zoons werkzaam waren. De plechtigheid werd met het „Onze Vader" besloten. Djep onder de indruk verlieten de be langstellenden de dodenakker. bij Las Vegas Op de proefterreinen van Las Ve gas (V.S.) is thans de tweede atoom ontploffing in de lente-oefeningen veroorzaakt. De lichtflits was in Las Vegas, een afstand van ongeveer 120 kilometer, duidelijk te zien, maar de explosie was niet te horen. Het zag er naar uit, dat deze ont ploffing krachtiger was dan die van April, de eerste in deze serie van proeven. Men verwacht, dat de vol gende ontploffing aanstaande week zal komen. Meer dan 7000 leden der strijdkrachten zullen aan de atoom manoeuvres deelnemen. Wijziging van het Mulo-onderwijs. DRIE DIPLOMA'S VOORGESTELD Verschenen is een rapport van de daartoe ingestelde commissie over de beperking van het aantal examen vakken en over de instelling van een diploma C voor het Mulo-onderwijs. Voorgesteld worden drie diploma's: Een algemeen A-diploma; een phy- sisch-mathematisch B-diploma en een maatschappelijk C-diploma. Programma A-vakken: Nederlands, Frans, Duits, Engels, algemene vor ming aardrijkskunde, geschiedenis, facultatief biologie), wiskunde (alge bra en meetkunde), handelsvakken (handelsrekenen, boekhouden, han delskennis) of practische kundighe den. Voor programma A wordt exa men afgelegd in: a Nederlands en twee talen; b. drie vakken ter keuze uit overige nummers. Programma B-examen a: Neder lands en twee' talen; b algebra, meet kunde, physica. Programma C: a Nederlands, En gels en één andere taal; b handels- rekenen, boekhouden en handelsken nis. Schrijven blijft verplicht voor allen, tekenen ls alleen verplicht voor B- candidaten. Het nieuwe diploma C zal een vol waardig Mulo diploma moeten zijn. Het zal moeten omvatten vier hoofd vakken (Nederlands. Engels, han delsrekenen, boekhouden) en vijf bij vakken (Frans of Duits, handelsken nis, rechts- en wetskennis (bedrijfs leer) aardrijkskunde, geschiedenis). DE INKOMSTENBELASTING (1). Bijzonder tarief extra-afschrijving reservering voor bedrijven met oorlogsschade (Van onze belastingmedeweker) Het tarief van de inkomstenbelasting is progressief, dat wil zeggen, dat de belastingbedragen naar verhouding sterker stijgen dan de inkomens. Zo moet ©sn gehuwde zonder kinderaftrek over 3000.inkomen volgens het huidige tarief 216.belasting betalen, over een tweemaal zo groot inkomen ruim viermaal zoveel belasting en over een vyfmaal zo groot In komen mim achttienmaal zoveel belasting. Er zijn echter enige wettelijke bepalingen, waarvan men gebruik kan maken om in bepaalde gevallen wat verlichting te krygen. In de eerste plaats kan men voor bepaalde inkomsten toepassing ver langen van een bijzonder tarief, waar in de progressie niet doorwerkt en dat nooit hoger is dan 40%. Het mi nimum is 20%als dit hoger uitkomt dan het normale tariefbedrag, doet men dus beter het bijzondere tarief niet te vragen. Volgens de wettelijke bepalingen is toepassing mogelijk b.v. op de winst bij overdracht of liquida tie van een bedrijf of beroep, op de rente begrepen in uitkeringen van levensverzekering, en op afkoopsom men en dergelijke voor gederfde of te derven inkomsten, alle dus gevallen, waarin de inkomsten wel in één jaar ontvangen worden, maar eigenlijk betrekking hebben op een reeks van jaren. De minister heeft ook in een aantal analoge gevallen toepassing goedgekeurd, b.v. ten aanzien van op gelopen rente van het Grootboek Wederopbouw. Indien men dergelijke op meer jaren betrekking hebbende inkomsten heeft, onderzoeke men dus of het bijzondere tarief toepasse lijk en voordelig is. EXTRA-AFSCHRIJVING Daarnaast is te wijzen op de mo gelijkheid tot extra-afschrijving van een deel van de kostprijs van investe ringen na 1 Januari 1950 doch voor 1 Januari 1953 in bedrijf of beroep. Het is beslissend of de investering in genoemd tijdvak valt; in welke ja ren men de extra-afschrijving toe past mag men zelf beslissen. Oor spronkelijk mocht men 33 1/3% ver vroegd afschrijven in één of meer willekeurige jaren, inmiddels is dit echter voor bepaalde investeringen beperkt tot 10% per jaar. In elk ge val kan de extra-afschrijving, ook de tot 10% per jaar beperkte, mits met overleg toegepast, de progressie ma tigen en de liquiditeit bevorderen. Bij een overgansbepaling is deze facili teit van extra-afschrijving onder ze kere voorwaarden nog uitgebreid tot bedrijfsmiddelen, welke in de maan den Juni tot en met December 1949 zijn besteld of aanbesteed. Ook als de balans reeds was vastgesteld, kan men hierop nog een beroep doen, desnoods by wyze van bezwaarschrift tegen een aanslag. Tenslotte kan in dit verband nog de aandacht gevestigd worden op een bij velen onbekende reserve-mogelijk heid voor bedrijven met oorlogsscha de. Het ls namelijk volgens ae Wet Belastingherziening 1950 mogelijk om het bedrag van de boekwaarde van teloorgegane bedrijfsmiddelen in één der belastingjaren 1948 t/m '55, maar keuze van de ondernemer te re serveren, indien de vergoeding meer dan 3.000 bedroeg of besteed moest worden voor herbouw of vervanging. Door in een jaar met hoge winst het bedrag, waarvoor het teloorgegane teboek stond van de winst af te trek ken en naar een reserve over te brengen, kan men belasting bespa ren. Ook hierbij is overleg gewenst. (Nadruk verboden) Het wereldgebeuren Pinay's successen Premier Pinay mag dus toch op enkele successen bogen. In dc eerste plaats is hjj er, nadat ver schillende voorgangers reeds waren gestruikeld, ten slotte toch ln ge slaagd Frankrijk weer een begroting van uitgaven èn inkomsten te geven, die de goedkeuring van beide kamers van de volksvertegenwoordiging kon verwerven. En dat is belangrijk, want de situatie, waarby Frankrijk wèl een nieuwe begroting van (ver hoogde) uitgaven had. maar nog feen daartegenover tc stellen in- omsten, kostte het land naar schat ting bijna een milliard franc per dag. Pinay bracht dus tot stand, wat voor oude politieke rotten als Plo- vèn en Faure een onmogelijke opga ve was gebleken. Dat op zichzelf is reeds een goedkeurend schouder klopje waard, maar er is nog meer: Pinay heeft kans gezien de inkom sten en uitgaven met elkaar in even wicht te brengen zonder nieuwe be lastingverhogingen. En dat zal hem zeker in de ogen van de Fransen tot een man maken, in wien men bereid is vertrouwen te stellen. Pi nay kan dus voorlopig verzekerd zijn van het vertrouwen van de volksvertegenwoordiging èn van dat van de kiezers en juist dit verwerven van een breed gefundeerd vertrou wen lijkt ons ten slotte het allerbe langrijkste element in zijn succes. Wanneer men zich de vraag stelt hoe Pinay er dan wel in is geslaagd de eindjes aan elk aar te knopen zonder tegenover dc gestegen uitgaven ook een inkom stenstijging in de vorm van belas tingverhoging te stellen, is het ant woord toch betrekkelijk eenvoudig. Door te bezuinigen en door hulp van buiten af, d.w.z. van de Ver. Staten; 195 milliard franc komt n.l. uit Ame rika als bijdrage in de militaire uit gaven. Verder werden niet dringend noodzakelijke uitgaven nog met 110 milliard franc verlaagd, terwijl een bedrag van 100 milliard franc voor wederopbouw en investeringen alleen zal worden uitgegeven indien het verkregen kan worden uit een bin nenlandse lening. In dit laatste punt ligt voor een belangrijk deel het geheim van Pi nay's methode. Door zijn Redt-de- franc-actie wil hij nl. óók het ver trouwen in de Franse munt, dat de laatste tijd hevig geschokt is, her stellen en wanneer dat hem indcr- d zou gelukken, dan zal er on getwijfeld nog heel wat verborgen kapitaal aan het licht komen, dat mede ten nutte kan worden gemaakt om de financiële positie van net land te versterken. Een belangrijke factor vormt daar bij ook zijn politiek van belasting- amnestie voor alle fiscale zonden in het verleden, gepaard gaande aan een zeer streng optreden tegen elke overtreding inde toekomst. Verwacht wordt, dat reeds over enkele weken de eerste „vertrouwenslening" zal worden uitgegeven. Aan het begin van dit overzicht spraken wij van enkele succes sen en daarmede bedoelden wo, naast dat van de begroting ,ook het succes in Tunis, waar ten slotte toch een regering is tot stand ge bracht, die bereid is tezamen met de Fransen te werken aan de hervor mingen welke het land geleidelijk de zo zeer verlangde zelfstandigheid moeten geven. De eerste reacties op de vorming van de regering-Bak- koesj hebben overigens reeds aange toond. dat de nationalisten in Tunis het in genen dele met deze gang van zaken eens zijn en dat de Franse re sident-generaal de Hautecloque nog op heel wat verzet van nationalisti sche zijde kan rekenen. Belangrijk is natuurlijk, dat de Fransen intussen de morele steun van de Veiligheidsraad hebben ge kregen, doordat in dit college geen voldoende meerderheid aanwezig bleek voor het Arabisch-Aziatische voorstel om de Tunesische kwestie in behandeling te nemen. Intussen vraagt men zich, ook buiten de Arabische wereld, toch wel af of het Frankrijk nu ook werkelijk ernst is met zijn hervormingen. In Parijs heeft men, evenals in ver schillende andere landen, in het ver leden maar al te gemakkelijk ge tracht dergelijke kwesties zo'n beet je op de lange baan te schuiven en daarmede komt men er op den duur natuurlijk toch niet. Het ontwakend nationaal besef der Arabische volken is te zeer realiteit om het straffe loos te kunnen blijven negeren en niemand kan het Tunesiërs en Ma rokkanen toch kwalijk nemen wanneer zij zich bijv. afvragen of zij nu heus wel zo veel minder mondig zijn dan bijv. de bewoners van Ly- bië. die enkele maanden .geleden vol ledige onafhankelijkheid kregen. Wanneer Pinay er in zal slagen ook het vertrouwen van de Tunesiërs te winnen, wat natuurlijk alleen mo gelijk is door hen met vaste hand op korte termijn naar zelfstandigheid te leiden, zal hij echter een taak heb ben volbracht, welke voor de toe komst van Tunis èn Frankrijk van beslissende betekenis zal zijn ge weest. EEN OVER: Tibet Tibet, inmiddels vrijwel geruisloos door de Chinese communisten bezet, is voor ons, West-Europeanen, nog al tijd een geheimzinnig land, waarover wij zelden of nooit iets horen en waarvan wij ons maar moeilijk een voorstelling kunnen maken. Toch ver dient Tibet de aandacht en daarom is de lectuur van Nicol Smith's „Naar de voorhof van Tibet", een vertaling door mevrouw Székely-Lu- lofs van „Golden Doorway to Tibet", warm aan te bevelen. Op zeer boeien de en levendige wijze het werk leest als een roman vertelt de schrijver over zijn avontuurlijke reis naar „het dak van de wereld" en slaagt er voortreffelijk in ons een in druk te geven van het land en het volk. Het boek, uitgegeven bij „Het Wereldvenster" te Amsterdam, be vat vele goede foto's van Loren Tu- teH.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5