PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Engeland bereid tot overeenkomst met de Europese defensie De bijzondere aardlagen in een Vlissingse sluisput BILT PRINSESJES NAAR AMERIKA VOOR HUN OPVOEDING? WATER VAN MISSISSIPPI EN MISSOURI STIJGT NOG STEEDS Kanllijn Vandaag 195e Jaargang - No. 90 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 16 April '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie 1 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t L—Iedere regel meer 20 cent. .Erieven of adres Bureau van dit BLad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, teL 2077 en 2 Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16, Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee: N'. Bogerdstr C 160. «el. 26. WEDERZIJDSE BIJSTAND Voor het eerst in deze eeuw een militaire verbintenis met Duitsland Blijkens een door het departement van buitenlandse zaken in Den Haag uitgegeven communiqué, heeft Engeland zich tegenover de zes landen van de Europese defensiegemeensciup bereid verklaard een overeenkomst aan te gaan, volgens welke het Veroigd Koninkrijk zich verplicht, om, zolang het lid van de N.A.T.O. is, militire bystand te verlenen, wanneer een van de zes landen of de strijdkrachtn van de defensie-gemeenschap het voor werp zouden zyn van een gewaande aanval in Europa. Wederkerig zullen de zes laden van de defensie-gemeenschap ook Engeland bijstaan, wanneer hetn Eijropa zou worden aangevallen. Dit bericht is in de afgelopenacht in Den Haag en ook in de arige betrokken hoofdsteden beken ge maakt. Het Haagse communiq ge waagt van de grote voldoeningwel- ke de beslissing van Londen bijbe trokken regeringen d.w.z. dvan Frankrijk, West-Duitsland, alië, Nederland, België en Luxeiurg heeft gewekt. Zij zal nauwe bden tussen het Verenigd Koninkrijki de Tweemaal achtereen fortuin gewonnen Mevr. Lilian Guest, een hu vrouw uit Godalming, bij Lc den, heeft twee weken acht< een de hoofdprijs in een vo> balpool gewonnen. Verled week won zij 75.000 pond stt ling toen zij op een formulil ■lat haar zes penny had geko acht gelijke spelen goed raa de. Ditmaal herhaalde zij ha voorspelling en weer waren acht gelijke spelen door me> Guest goed voorspeld. Hoe groot het bedrag is, d zij nu heeft gewonnen, is ni niet berekend, doch het sta. vast dat het wederom een fo tuin is. Volgens de deskundigt der kansberekening was d kans om twee maal achteree de hoofdprijs te winnen 1 C 25.000.000.000.000. Toen enkele verslaggevers c gelukkige winnares kwamei interviewen was het enige con mentaar: „Mijn horoscoop zeg dat de maanden Maart, Apr en Mei financieel gunstig zoi den zijn. Maar geld is niet a les. Wij zullen een nieuw hui en een auto kopen. Voor de res zullen wij ons hoofd niet op ho laten brengen". De heer Guest vertelde: „He is voor 90 percent een kwestii van systeem, voor 10 percent mijn vrouw's intuïtie". Europese defensie-gemeenschap mo gelijk maken, waarbij het van belang is op te merken, dat de verplichtin gen tussen Londen en de zes landen dezelfde zyn als die welke reeds tus sen de zes landen onderling bestaan. De aangekondigde overeenkomst zal met name een aanzienlijke ver snelling mogelijk maken van de be sprekingen, die te Parijs worden ge voerd over de oprichting van de Europese defensiegemeenschap en die thans in enkele weken kunnen leiden tot de uitwerking van een verdrag, dat dan nog onderworpen dient te worden aan de goedkeuring en on dertekening door de regeringen. In Bonn wees men er nog op, dat het gevolg van deze overeenkomst is, dat Engeland voor het eerst in deze eeuw bereid is zich militair met Duitsland te verbinden. Waarover spraken Franco en Salazar? Geheime besprekingen tussen Fran co en de Portugese regeringsleider Salazar, die in de nacht van Maan dag op Dinsdag te Cuidad Rodrigo, nabij de Spaans-Portugese grens zijn begonnen, werden Dinsdagmiddag be ëindigd. Van officiële zijde wordt het stilzwijgen over de aard van het be sprokene bewaard. Men meent ech ter, dat gesproken is over de komen de Spaans-Amerikaanse militaire be sprekingen en men acht het te Ma drid waarschijnlijk, dat generaal Franco eerst met prof. Salazar over de verdediging van het Iberische schiereiland wenste te spreken, al vorens een overeenkomst met de Ver. Staten aan te gaan. Ook is waar schijnlijk over Tanger gesproken. Vrijwilligers per vliegtuig naar Korea vertrokken Met het K.L.M.-lijntoestel naar To kio is Dinsdagavond, kort na half ne gen, het tweede aanvullingsdetache ment van 25 vrijwilligers naar Korea vertrokken. Bij dit detachement, dat onder commando staat van adjudant- onderofficier J. A. N. Loth uit Den Haag, bevinden zich 7 vrijwilligers die voor de 'tweede keer naar Korea gaan. HET ZOU HEEL GOED ZIJN Koningin Juliana en Prins Bernhard in Detroit Tijdens de persconferentie, welke Koningin Juliana en Prins Bernhard na hun aankomst in Detroit hielden in het Sharaton Cadülac-hotel vroeg een van de Amerikaanse journalisten het Koninklijk Paar of de prinsesjes voor haar opvoeding mogelijk nog eens enige tyd in de Ver. Staten zouden doorbrengen. De Prins antwoordde op deze vraag, dat deze kwestie nog nooit was overwogen. Maar liy liet er terstond op volgen, dat het eigenlijk zeer goed zou zijn als daarvan iets zóu kunnen komen. Juist als het voor ieder kind en zeker voor iedere student uiterst nuttig is een tijd lang in een ander land te vertoeven. De Prins meende, dat op deze manier heel wat wanbe grippen en misverstanden opgehelderd en rechtgezet zouden kunnen wor den. Complot ontdekt in Venezuela In een communiqué van de Vene zolaanse nationale recherche wordt verklaard, dat plannen zijn achter haald voor een grootscheepse revo- lutionnaire actie, die o.m. voorzag in het vermoorden van de huidige mi nister van defensie. Uit door de poli tie in beslag genomen documenten was gebleken, dat er een complot be raamd was door de „Accion Demo- cratica", waarvan de leiders waren de oud-minister van verbindingen Ruiz Pineda en de voormalige afge vaardigde Carnevali. Volgens de plannen zouden na de aanslag op de minister van defensie talrijke andere aanslagen gepleegd moeten worden verschillende delen van het land om een chaotische atmosfeer te scheppen, die gunstig zou zijn voor een staatsgreep. Churchill heeft de Australische pre mier Menzies tegen einde Mei uitgenodigd tot een bezoek aan Engeland. SCHADE REEDS 100 MILLIOEN DOLLAR 34 steden geteisterd en 400.000 ha land overstroomd De Missouri en de Mississippi hebben thans ruim 400.000 hectare land verstroomd. Een totale schatting van de aangerichte schade kan nog niet .«•orden gegeven, doch aangenomen wordt, dat deze minstens honderd mil joen dollar zal bedragen. Op zijn minst 34 Amerikaanse steden zijn door de watersnood geteisterd. De grootste schade Ls aangericht in dc staten .Voord- en Zuid-Dakota en lowa. De Missouri is thans acht meter veer 30.0G<5 van de 45.000 inwoners boven haar normale peil gestegen. i tellende plaats Council Bluffs hebben Het water beukt de dijken, waardoor I hun huizen moeten ontruimen. In de plaatsen Omaha en Council Bluffs Omaha moesten 5000 woningen wor- worden beschermd, met een nimmer den ontruimd. Men verwacht, dat de tevoren waargenomen kracht. Onge- Missouri Donderdag ruim negen me ter boven haar normale peil zal zijn gestegen. President Truman zal vandaag te Omaha met de gouverneurs van ze ven staten uit het Midden-Westen be raadslagen over maatregelen om de nood te lenigen. De president zal ook een tocht per vliegtuig over het over stroomde gebied maken. Het Congres zal na het Paasreces een regeringsvoorstel bespreken om een milliard dollar beschikbaar te stellen voor het herstellen van de aan rijks- en particuliere eigendom men aangerichte schade. Tijdens een wandeling over het strand te Sea Island vond Prins Bernhard die daar met H.M. de Koningin een korte vacantie doorbrengt enige hoefijzerkrabben. We zien de Prins hier, terwijl hij met enige jongens, Richard Bowers (links) en Allen Baron, een van deze grootste krabben onderzoekt. De persconferentie had een bijzon- 1 der ongedwongen verloop. De Konin gin antwoordde op een groot aantal De Willem Barendsz" is thuvragen van de journalisten, maar zo- dra het over economische onderwer- De walvisvaarder „Willem Ipen ging, liet zy de beantwoording rendsz" is Dinsdagmiddag rpver aan de Prins. 110 000 barrels traan in Amsterd. Een van deze „economische" vra- aangekomen. Er bestond in de hoo?en betrof het zakgeld van de Prin- stad weinig belangstelling voor lesjes. Dat interesseerde de Ameri- aankomst van de walvisvaardtaanse persmensen blijkbaar buiten- Sinds de ochtend van de Twee'ewoon en de Prins moest aan het Paasdag had het schip reeds voor ekenen: pngeveer een dollar per pieren van IJmuiden gelegen. ïaand, luidde toen zijn conclusie. BEZOEK AAN DE FORD FABRIEKEN. Dinsdag bracht de Koningin ook i bezoek aan de vermaarde Ford- krieken in Detroit, ter gelegenheid Er is vandaag niets om over barvan zij aan Henry Ford Junior, schrijven. Niets. Want het gaattegenwoordige leider van het enor- niet aan om op derde Paasdag bedrijf, het commandeurskruis in nog eens een Kantlijn de wereld irOrde van Oranje Nassau uitreikte, te zenden over de verblijdende drukt enkele andere vooraanstaande te op eerste en tweede Paasdag^zetenen van Detroit werden on- dat dan Woensdag in de krant,cheiden. komt en het heeft geen zin om langet koninklijk paar volgde met ge- stil te staan bij het feit, dat hetinen interesse het gehele proces ondanks de fraaie vlaggeschepen van de automobielfabricage. Bijzon- de provinciale vloot weer misère is veel belangstelling legde de Ko- geweest op de veerdienst Vlissingen-:n ook aan de dag voor het Breskens. Want het helpt toch niet. jninstituut op het terrein van de O zeker, wij hebben Maandag- fabrieken. Het koninklijk paar avond een paar Fransen gesproken, die vier uur in Vlissingen hebben staan wachten, voor zij naar de over zijde konden. Met boze stemmen legden zij ons uit, dat zy in het holst van de nacht, of juister bij het klie ken van de morgen, weer thuis zou den zijn en dat zij voor de laatste maal naar Zeeland waren gekomen. En nijdige lezers belden ons op om mede te delen, dat er zoveel rijwielen op de boot gingen, dat er soms maar plaats was voor 20 auto's op bo ten die er 75 kunnen vervoeren. Vier uur in Breskens wachten, voor men weer naar Walcheren terug kon. Be dorven dag Maar wat helpt dat...... Over Antwerpen rijden is nog het beste als men van Breskens naar Vlissingen wil op topdagen. Dat dan de vreemdelingenstroom in Brabant zal belanden en niet in Zeeland? Wij weten het wel. Maar wij kunnen het ook niet veranderen Het hoort er nu eenmaal bij, het schijnt niet mogelijk om twee boten te laten varen als dat nodig is. Maar wij houden ons hart vast als de Pinksterdagen ook mooi worden, nog mooier dan de Paasdagen Maar wij schrijven over dit alles niet meer. Wij blijven alleen nog maar dankbaar, dat t zon netje zo heerlijk scheen. Alle mensen zijn er blijkbaar door in een zonnig humeur gekomen. Er valt niets te Kantlijnen. Helaas, of misschien «•- lukkig. Er moet ook eens niets zyn. hier naar de geluiden, die ns eerste phonograaf voort- t en de Koningin zette zich een >lik achter het door Edison zelf wde orgel. De Prins zou gele id krijgen een Ford Lincoln te •en op het speciale testterrein, ?een snelheidsvoorschriften gel- »e Prins nam wel in de auto 1 doch zag er van af haar zelf Juren. Tot Henri Ford, die ach- t; stuur plaats nam, zeide hij: ■it het zonder twijfel minstens 3 als ik". iter Stikker beantwoordde tij- d persconferentie in Detroit °:ele vragen. Hij zeide o.m. het ik te achten, dat de Neder- "donesische Unie ontbonden dent Truman tekent anse vredesverdrag APRIL IN WERKING. int Truman heeft Dinsdag hease vredesverdrag en de be- ve;verdragen met Australië, N^land, Japan en de Philip- PQtekend. kanse vredesverdrag is, be- haV Amerika, reeds bekrach tig- Australië, Engeland en ri inland. Bekrachtiging door Calikistan en Frankrijk wordt sporwacht. *ie Department heeft mede- fe<3t het vredesverdrag op 28 i -"-Parking zal treden. zal worden, maar toch hoopvol ge stemd te zijn ten aanzien van de eco nomische samenwerking in de toe komst. Op de vraag of Nederlandse firma's ook naar landen achter het IJzeren Gordyn exporteren, antwoordde de minister, dat er hoegenaamd geen ex port van Nederlandse producten naar deze landen bestaat. Dit dank zy de controle van de Ned. Bank. Wanneer andere landen een even strenge con trole zouden uitoefenen, zou er ook geen sprake kunnen zijn van her-uit voer door Nederlandse firma's van in andere landen gefabriceerde goede ren. Tunesische kwestie niet op agenda Veiligheidsraad De Veiligheidsraad heeft, geweigerd de Arabisch-Aziatische klacht over de Franse politiek in Tunis op de agenda te plaatsen. Alleen Brazilië, Chili, China, Sowjet-Unie en Pa kistan stemden voor. Engeland en Frankrijk stemden tegen. Amerika, Nederland, Griekenland en Turkije onthielden zich. Er waren 7 stem men nodig. Verwacht wordt, dat de groep van Arabisch-Aziatische landen zal po gen de Tunesische kwestie voor de Algemene Vergadering te brengen. Diplomatieke waarnemers geloven, dat het de groep moeilijk zal vallen het vereiste aantal stemmen te ver zamelen voor een behandeling van de kwestie van de Algemene Ver gadering. Beer in dierentuin greep been van jongetje Hoe voorzichtig men in dierentuinen moet zijn in de omgeving van roof dieren is gistermiddag in de Dier gaarde Blijdorp te Rotterdam weer eens gebleken. Mevrouw B. had haar tienjarig zoontj'e boven op de be schermende ballustrade rondom de berenrots gezet en beiden vermaak ten zich met de kraagberen, die ber neden in de kuil om lekkernijen ple gen te bedelen. Op een gegeven ogen blik ging een van de beren op de ach terpoten staan en greep het afhan gende linkerbeentje van het kind. Doordat de moeder haar zoontje weg trok, greep de beer steviger vast met het gevolg, dat het beentje van de knaap deerlijk werd verwond. De di recteur van Blijdorp. die toevallig in de buurt was, zag kans de beer te dwingen zijn prooi pry's te geven, zo dat erger kon worden voorkomen. Het jongetje is ter verpleging in het ziekenhuis Bergweg opgenomen. GEOLOGEN EN ARCHEOLOGEN BIJEEN Zand uit een voorhistorische zee? Een gezelschap van 27 Engelse, Ierse, Amerikaanse en Nederlandse geologen en archeologen, zat Dinsdagmiddag te Vlissingen diep in de put, uiterst diep zelfs. En op de bodem van de put, maakten ze met een schop nog eens een klein putje om daaruit zand te halen. Heel merkwaardig zand, dat vermoedelijk op de bodem heeft gelegen ran de oude Eemzee, die zich duizenden jaren geleden uitstrekte over een groot deel van het ge bied. waaraan men nu de naam van Nederland geeft. keuze gedaan met deze Vlissingse put, want de geologen stoven op dc bijzondere formaties af alsnu ja, als vliegen op honing. Getoond werden eerst enkele allu viale lagen, waarbij prof. dr. mr. F. Florschütz uit Leiden, die bij deze excursie het palaeologische gedeelte verzorgt, een toelichting gaf. Hij wees op een veenlaag, welke uit drie delen bestond namelijk het onderste deel van de laag uit riet veen, daarop een laag bosveen en daarop een laag, die gevormd was door veenmossen. Op lager niveau in de sluisput werd een jong diluviale laag getoond, die tijdens de vorming gestoord was door vorst- en dooiwerking. De heer W. Zagwijn, die voor deze laag een ouderdomsbepaling had uit gevoerd met behulp van de stuifmeel- korrelsformule, besprak deze ouder domsbepaling en het toendra-karak ter. dat de begroeiing in een bepaalde tijd vertoond moet hebben, toen deze Het gezelschap geologen was naar Vlissingen gekomen op de eerste etappe van een vierdaagse excursie door ons land. Die excursie is zoals een der Engelse deelnemers ons vertelde een combinatie van vacantie en wetenschappelijk werk. Zij begon Dinsdag te Vlissingen met een afdaling in de put, die gemaakt werd voor de constructie van de nieu we zeesluizen. De putbodem ligt on geveer 14 meter beneden het zee-op pervlak, zodat voor het maken van die put heel wat interessante aard lagen doorsneden moesten worden. Op enkele plaatsen hadden deskun digen deze aardlagen glad afgestoken waardoor men in de putwand de ver schillende formaties netjes boven elk aar zag liggen. GELUKKIGE KEUZE Blijkbaar had de leider van deze excursie, dr. P. Glazema, directeur van de rijksdienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek, een gelukkige de aardopper- aardlaag zich nog vlakte bevond. Prof. I. M. van der Vlerk, die bij deze excursie de palaeozoölogische toelichting voor zijn* rekening zal ne men, behandelde tenslotte de vraag of het zand, dat uit een putje in de sluisbodem werd opgediept en dat een zeer bijzonder karakter had, wellicht behoorde tot het zand, dat eens de bodem van de voor-historische Eem zee bedekte. GROTE BELANGSTELLING. De buitenlandse geologen en ar- chaeologen toonden grote belang stelling voor deze aardlagen en aar zelden niet met allerlei instrumenten van messen tot hamertjes toe er een aanval op te doen en daarna de fragmenten met loupes te bekijken en er uitvoerig over te discussiëren, zo uitvoerig, dat tenslotte de leider van de excursie een fluitsignaal moest geven om de put te verlaten en naar het Strandhotel te gaan, waar het gemeentebestuur van Vlis singen een lunch aanbood. Onder de buitenlandse gasten merkten wij op mr. Baden Powell van het Oxford University Museum, dr. A. Farrington van de Royal Irish Academy te Dublin, dr. H. Gowin van de Botany School der Cambridge Uni versity, prof. dr. S. H. Hollingworth, van het University College Londen, prof. dr. W. B. R. King, van het Sed- wick Museum, Cambridge, dr. Frank Mitchell, van Trinity College, Dublin, prof .dr. Raymond C .Moore, van het Mineralogisch-geologisch Instituut te Utrecht ,dr. K. P, Oakley, van het British Museum. Londen, prof. dr. F. W. Shotton. van de Birmingham University, en prof. dr. F. E. Zeuner, van de London University. (Vervolg op pag. 2) ...viert prinses Margrethe van Denemarken haar 12e ver jaardag; ...is het 50 jaar geleden, dat de Nederlandse dichter John. E. Banck, die in 1859 voor 100.000.het eiland Schier monnikoog kocht, te Wiesba den overleed. -J Woedende leeuw viel persfotograaf aan „Nel'y" wilde niet op de foto De Haagse persfotograaf, de heer S. Smit is Dinsdag bij het maken van foto's van leeuwen in een In de pis te van het circus Mikkenle In Den Haag opgestelde kool door een der dieren aangevallen en aan een arm gewond. De dompteuze, miss Belita, die door haar kordaat optreden erger wist te voorkomen, liep enkele schrammen van geringe betekenis op. De heer Smit zou in opdracht van de heer L. Klant enkele opnamen ma ken tijdens de repetitie. Miss Belita bracht daartoe de zes leeuwen, die ook hebben meegewerkt aan de film „Quo Vaals" in de kooi en liet ze de toeren verrichten, die ook tijdens de voorstellingen zyn te zien. De heer Smit betrad de kooi door de vluchtdeur en maakte een opname met blitzlicht. De leeuwen waren door zijn aanwezigheid in de kooi on rustig geworden en na de foto achtte de dompteuze het raadzaam de repe titie af te breken. Zij beval de leeu wen de kooi door de ijzeren loopgang te verlaten, hetgeen zij aarzelend en luid brullend deden. De grootste en gevaarlijkste leeuw, Nelly, keerde echter op haar schreden terug. De dompteuze dreef het dier naar zijn plaats met behulp van een zgn. vork en een ijzren tafeltje. Nelly werd evenwel woedend toen dhr. Smit nog een plaatje maakte. Met een sprong was de leeuw bij hem en raakte hem met een van de klauwen in de mouw. De aangevallene rende naar de vluchtdeur, struikelde, en brak zijn bril. Miss Belita sprong tussen hem en de leeuw in en wist, de 3lagen met de klauwen ontwijkende, Nelly uit de kooi te krijgen. Zowel de heer Smit als Miss Belita waren danig over stuur. Zuid-Afrikaanse regering voor 2% millioen bedrogen Op valse papieren bij een bank in New York opgenomen De Zuid-Afrikaanse minister van economische zaken, Eric Louw. heeft in het parlement medegedeeld, dat kort geleden 250.000 pond sterling, (ongeveer 2.500.000 gulden), toebeho rende aan de Zuid-Afrikaanse rege ring, bij een New Yorkse bank tegen vertoon van vervalste papieren zijn opgenomen. De Zuid-Afrikaanse regering had crediet bij de bank voor de betaling van graanzakken. De bank had ge noemd bedrag uitbetaald, toen een vervalst ladingsbewijs was vertoond. De zakken waren echter niet aange komen en zodoende was men er ach ter gekomen. DE VERWACHT: NOG ZONNIG. Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige en later langs de Waddenkust vrij krachtige Noord- Oostelijke wind. Over het algemeen iets lagere middagtemperaturen, maar in hetbinnenland nog warm voor de tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1