KAPPIE maakt 'n reis Ni ïfe. Timmerman De (Cocp^iaüd) heeft alle zeepprijzen verlaagd 0.a. HUISHOUDZEEP C&OPTERROX r.'llvJT.I V REGINA-TOILETZEEP J0FIBBE KERKNIEUWS r Voetonderzoek 0E CONCURRENT Poederdoos PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 15 APRIL 1952. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar 's-Gravenhage: (voor Bronovo): J. C. Sickesz te Vlissingen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Hornhuizenkloosterbu- ren: R. J. Beukema, candldaat te Midwolda (Old Ambt). GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Beroepen te Chatham (Canadian Reformed Church)L. Selles te Voor burg. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Veenendaal: F. Mallan te Bruinisse. DS. E. P. BORGMAN MET EMERITAAT. Wegens het bereiken van de 65-ja- rige leeftijd is door de Provinciale Kerkvergadering van Friesland met ingang van 1 Mei a.s. emeritaat ver leend aan ds. E. P. Borgman, predi kant van de Ned. Herv. Gemeente te Warga. Ds. Borgman werd 19 April 1887 ge boren en in 1915 door het Provinciaal kerkbestuur van Utrecht toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Na eerst van 1 November 1915 tot 18 Maart 1916 te Renesse werkzaam te zijn geweest als hulppre diker, verbond cand. Borgman zich 14 Mei 1916 aan zijn eerste gemeente Wier (classis Franeker). Daarna stond ds. Borgman achtereenvolgens nog te Klooster ter Apel 19201926; Frane ker 19261933; Wirdum (classis Leeuwarden) 19331937. In verband met zijn benoeming tot predikant voorganger van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Middelburg kreeg ds. Borgman met ingang van 1 October 1937 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus. In 1942 werd hij te Middelburg tevens tot hulpprediker benoemd. In 1944 kwam ds. Borgman weer als dienstdoend predikant in de Ned.- Herv. Kerk te rug en hij verbond zich toen 23 Ja nuari aan de gemeente van Westzaan. In 1947 verwisselde ds. Borgman deze gemeente met die van Gormchem, van waar hij 24 September 1950 naar Warga vertrok. Naar wij tenslotte nog vernemen hoopt ds. Borgman na zijn emeritaat nog enige tijd te Warga als hulppre diker werkzaam te blijven. DS. J. W. BOOGAARD, f Dezer dagen overleed ds. J. W. Boogaard, emeritus predikant te Hur- wenen, vroeger te St. Annaland. Ds. Boogaard werd op 3 Mei 1877 te St. Annaland geboren. Na zijn theologi sche studie te hebben voltooid, werd hij candidaat in Overijssel in 1902. Hij werd op 26 Juli 1903 in zijn eerste ge meente Engelen (N. B.) in het ambt bevestigd. Hierna diende hij de ge meente Burgh (vanaf 1920). waarna hij op 22 November 1931 in zijn laatste gemeente Hurwenen zijn intrede deed, welke gemeente hij heeft gediend tot zijn emeritaat. Na zijn emeritering was hij in Hurwenen nog enige tijd als hulpprediker werkzaam. "Matroos zou roofoverval te Rotterdam hebben gepleegd. De Rotterdamse recherche heeft een 27jarige matroos aangehouden, die er van verdacht wordt op 5 April jl. de roofoverval te hebben gepleegd op het bejaarde eehtpaar T. te Rot terdam, De matroos zou onder be dreiging van een revolver de oudjes een bedrag van ruim 250 afhandig hebben gemaakt. Hoewel" de matroos blijft ontkennen, acht de politie de bewijzen tegen hem overtuigend. De oudjes hebben hem als de dader her kend. Ook heeft de recherche de re volver is beslag kunnen nemen. De matroos had haar op een ander adres in bewaring, gegeven. TERAARDEBESTELLING DS. BASTIAANSE. Woensdag 9 April j.l. overleed in Den Hoorn (bij Delft) Christiaan Wil lem Bastiaanse, emeritus-predikant der Ned. Herv. gemeente 't Woud, Ds. Bastiaanse werd in 1884 in Middel burg geboren en deed als predikant in 1912 zijn intrede in zijn eerste ge meente te Doeveren. Vandaar vertrok hij naar Vrouwenpolder, waar hij de laatste predikant was, voordat deze gemeente een combinatie aanging met de Ned. Herv. gemeente van Gapinge. Van Vrouwenpoldervertrok hij in 1922 naar 't Woud (bij Delft), welke gemeente hij diende tot aan zijn eme ritaat in 1949. Zaterdag j.l. werd hij begraven te 't Woud, nadat een rouwdienst gehouden was in de Ned. Herv. Kerk, welke werd geleid door ds. H. J. Meijer, de opvolger van ds. Bastiaan se. Na de predicatie sprak ds. J. J. de Vries, em. pred. te Delft als vriend, ds. A. de Voogd van Delft als praetor van de ring, de heer Van Eimeren na mens de kerkelijke college's, ds. Bos man em. pred., ds. Joh. Langman em. pred. van Schipluiden namens deze gemeente en de heer M. Reyhhoudt van Kloetinge sprak namens de fa milie. Op de begraafplaats leidde ds. Meijer de begrafenisliturgie. waarna een zwager de dank vertolkte van de familie voor de betoonde belangstel ling. Julia Cuypers overleden. Een begaafd en veelzijdig actrice. Op Eerste Paasdag is in haar wo ning te Amsterdam overleden de to neelspeelster Julia Cuypers. Zij be reikte de leeftijd van 80 jaar. Julia Cuypers was een der meest begaafde en veelzijdige actrices, die Nederland heeft voortgebracht. Hoe wel zij de laatste tijd niet meer op trad had zij een zo langjarige toneel loopbaan achter zich als slechts zel den voorkomt. Zij stond namelijk reeds op 4-jarige leeftijd op de plan ken en debuteerde toen in België, Zij was Vlaamse van geboorte en werd door haar huwelijk Nederlandse. Op haar twaalfde jaar kwam zij voorgoed aan het toneel. Haar grote successen begonnen in de Vlaamse Schouwburg te Antwerpen. Na een tournee 'door Nederland in 1894 werd zij aangesteld bij het toen malige „Amsterdams Toneel". Zij trad toen in het huwelijk met de toneellei der J. van Lier. Later maakte zij tij-, delijk deel uit van het „Lyrisch To neel" onder Louis Bouwmeester, om dan weer tot haar oude gezelschap terug te keren. Ook met de N.V. To neelvereniging onder Herman Heyer- mans heeft zij menige rol vertolkt. Reeds in 1907 vierde Julia Cuypers haar zilveren toneel jubileum, dat zo wel in de Nederlandse als de Vlaam se toneelwereld hartelijk werd ge vierd. In vrijwel aile belangrijke to neelstukken heeft zij daarna nog hoofdrollen vervuld. Ons toneel heeft aan de thans ontslapen actrice, die zich met. de allerbeste in binnen- en bui tenland meten kon, veel te danken. Brand in „Katoenveem" te Rotterdam. Zaterdag heeft in één der afdelin gen van de N.V. „Katoenveem" te Rotterdam een brand gewoed, die waarschijnlijk is ontstaan door broei. In de ruimte lagen 5000 balen ka toen opgeslagen. Het blussingswerk werd bemoeilijkt door de enorme rookontwikkeling, waardoor de brandweerlieden gebruik moesten maken van zuurstofmaskers. De om vang van de schade is nog niet be kend. 49. Tim Teller en Pin Up sloten de veront waardigde maat in een cabine op, die vol stond met allerlei apparaten. „Je blijft overal af!" waarschuwde Tim Teller. „Dit is helaas het enige hok, waar we je in kun nen opsluiten, maar je kan hier niet uit ontsnap pen en dat is het voor naamste!" „Hou je maar taai!" zei Pin Up. „Tot straks! Dan komen we je troosten!" Tim TWler klom weer omhoog en stapte op het dek van de duik boot. „Kijk 'es. baas! We zijn al vlak bij die ouwe schuit! Zullen we er maar meteen recht op in varen?" „En. wij dan?" zei Tim Teller. „Dan zinken wij ook als een baksteen. Dank je wel! Maar we kunnen ze in ieder geval bang gaan maken. Kom mee!" Ze liepen samen naar het voordek. „Hé! Kapitein!" riep Tim Teller. „Pak maar vast een reddingsboei! We varen recht op je in!" „Wat bezielt je, klont!" schreeuwde Kappie terug. „Heb ik soms van jou zelf de opdracht niet gehad om dit schip naar Zuid-Afrika te brengen? Wat heb je er aan om het kapot te maken en te laten zinken?" „Daar heb ik heel veel aan!" riep Tim Tel ler. „Maar dat vertel ik je niet! Pas maar op! We komen er aan! Nog twee minuten en we zitten boven op je!" een Dr. Constantine Canaris, die verle den jaar door een Belgisch tribunaal tot 20 jaar dwangarbeid werd veroordeeld, is op vrije voeten gesteld. Tot zijn vrij lating werd besloten, omdat Canaris zes jaar in verschillende gevangenissen der Geallieerden in Duitsland heelt doorge bracht. O Bij Bordeaux zijn Zondag twee spoorauto's in' volle vaart op elkaar in gereden. Elf personen werden ernstig, dertien licht gewond. De Amerikaan regering' heeft de controle op enige fabrieken van staalmaatschappijen op geheven. In deze fabrieken zou geen st.a- kingsdreiging heersen. Q Volgens Reuter zouden generaal Franco en de Portugese premier dr. Antonio de Oliveïra Salazar 'rr geheime bespreking hebben gehad bij de SpaansPortugese grens. Men neemt aan, dat de besprekingen over de defensieaan- gelegenheden handelden. In de afge- Britse vlieger brak 15 s-weekend De Britse vlieger Thomas Hawhow heeft Maandag een reeks snelheidsre cordvluchten met een Auster Aiglet een licht toestel voltooid door de afstand LondenAmsterdam heen en terug in 3 uur, 27 minuten en 37.4 se conden af te leggen. Hij steeg te 9.41 uur des morgens van het vliegveld Denham in Londen op en landde te 11.33 uur op Schiphol. Te 13.08 uur landde hij weer op Denham. Sinds Vrijdag j.l. heeft Hawhow dergelijke vluchten in zijn toestel ge maakt naar Parijs, Den Haag (Ypen- burg), Brussel, Luxemburg en Dublin. Voor zijn vlucht van Maandag had hij naar zijn zeggen in het weekeinde reeds 15 snelheidsrecords gebroken (op elke retourvlucht drie: heen, te rug en vice-versa). lopen twee weken zijn in Italië 14 kin deren om het leven gekomen en 11 ver minkt door het ontploften van spring stoffen uit de oorlog. Volgens schatting zijn meer dan 1400 kinderen sinds het einde van dé oorlog dor het ontploffen van explosief materiaal omgekomen. Bij grondwerkzaamheden in het Noord brabantse dorp Esch is een Romeins graf ontdekt. Q Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, wordt de „Willem Ba- rendsz" hedenmorgen in de sluizen van Ymuiden verwacht. De Haarlemse re cherche heeft een 34-jarige inwoonster van Bloemendaal gearresteerd, die er van verdacht wordt in de afgelopen we ken Amsterdamse en Haarlemse juwe liers te hebben beroofd van gouden en- platina ringen ter waarde van enkele duizenden guldens. In Huissen bij Arnhem is daags na de brand in Kam pen een comité opgericht ter verlening van financiële hulp aan de 4 overgeble ven kinderen van het gezin Breuker te Kampen, waarvan 8 leden hij de brand zijn omgekomen. Op Eerste Paas dag was het 10 jaar geleden, dat de re- volutionnaire socialist Henk Sneevliet, eens lid van de Tweede Kamer en voor man van de Revolutionnair Socialistische Partij, met 7 zijner kameraden door een Duits executiepeloton in het concentratie kamp te Amersfoort werd gefusilleerd. In Bellevue te Amsterdam hebben 200 van zijn oude kameraden hem Zondag- morgen herdacht. België heeft in 1951 ongeveer 14.000 ton gezouten haring uit Nederland ingevoerd. Dit is 27 procent van de Nederlandse uitvoer van deze ha ring België nam de eerste plaats als af-, nemer in. In de gemeente Putten is opnieuw een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. De film hielp niet. Een bezoek aan de bioscoop te Nottingham, waar hij zien kon hoe beroemde paarden even beroemde races wonnen, is van niet veel nut geweest voor „Black Diamond", toen hij op tweede Paasdag moest to nen wat hij nu waard is. Zijn trainer had hem, zoals ge meld, verleden week mee naar de film van de Grand National genomen, in de hoop dat dit zijn eerzucht zou prikkelen. Maar het .filmbezoek was aan „Black Diamond" niet besteed. Hij liep een matte race en was ver achter toen het winnende paard, dat niet naar de bios coop was geweest, door de fi nish stoof. Een Koninklijk heitje voor een karweitje. In het raam van de actie „Een heitje voor een karweitje" heb ben Zaterdag dertig padvin ders uit Baarn zich verdienste lijk gemaakt met het aanhar ken van de paden rond het pa leis Soestdijk. Toen de „tuin lieden" klaar waren met hun werk, kregen zij van prinses Beatrix hun welverdiend heitje (kwartje). Iedere keer als een padvinder naar voren werd ge roepen om „zijn loon" in ont vangst te nemen, tastte prinses Beatrix in haar kleurige stof fen beursje waarin zij cfe glim mende muntstukjes bewaarde. Prinses Irene maakte zich verdienstelijk met het uitreiken van de briefjes waarop de in komsten van de padvinders aangetekend worden. Missouri bedreigt zeven Amerikaanse staten. Reeds 20.000 gezinnen op de vlucht. Legerdeskundigen op het gebied van overstromingen en duizenden soldaten voeren in de Ver. Staten een verwoede stryd om te verhinderen, dat de Missouri, die reeds buiten haar oevers was getreden, het dicht bevolkte gebied van Omaha onder water zet. Verscheidene rivieren in het MiddenWesten zijn buiten haar oevers getreden, waardoor, meer dan 10.000 gezinnen hun woningen heb bed moeten verlaten. Een derde van de stad Sioux in Iowa is met een laag modderig water ter diepte van gemiddeld twee meter bedekt. De stad Sioux in Nebraska, aan de overzijde van de rivier, ver keert in dezelfde staat en de burge meester heeft de algehele evacuatie bevolen. De stad telt ongeveer 5.500 inwoners. Men stelt pogingen in het werk om een vloedgolf van naar ver wacht acht meter hoogte te keren. Deze vloedgolf fs afkomstig van de rivier de Missouri. Naar schatting van het Rode Kruis te Washington zijn ongeveer 20.000 gezinnen gevlucht voor de waters nood, die heerst in de staten Monta na. Noord-Dakota, Zuid-Dakota,Iowa, Nebraska, Missouri en Wisconsin. Minstens 12 dorpen en steden zijn ge deeltelijk ontruimd. LEZERS SCHRIJVEN... (Opname van ingezonden stukken bete kent niet, dat de redactie met de in houd instemt. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid der redactie. De re dactie behoudt zich het recht voor inge zonden stukken te bekorten, of plaatsing te weigeren. Over deze rubriek wordt geen correspondentie gevoerd. Stukken, waarvan naam en adres van inzender onbekend zijn, worden niet opgenomen. Niet geplaatste stukken worden niet te ruggezonden.) NOGMAALS: DE ZUID-MOLUKKEN. Naar aanleiding van uw naschrift op mijn ingezonden stuk van 5 April, zou ik nog de volgende opmerkingen willen maken. 1. Hoe is de verschillende belich ting te verklaren, die resp. Paul van 't Veer in Het Vrije Volk door U aangehaald en Alfred Schuurman, in uw blad, geven van de toestand op de Zuid-Molultken De laatste schrijft over Ambonezen, die revolu- tionnaire activiteiten in hun eigen land uitvoeren. De eerste daartegen over stelt, dat het op Ambon volko men rustig is. Is de berichtgeving hier wel objectief, of spelen ook an dere factoren (polieke?) een rol? 2. De Indonesische regering en de linkse pers delen nu mede, dat de op stand op de Zuid-Molukken onder drukt is. Enkele maanden geleden werd nog ten stelligste ontkend, dat ér op de Zuid-Molukken een oorlog gevoerd werd. Mr. Burger van de P. v.d.A. deelde enige tijd geleden in een onderhoud nog mede. dat hem van een invasie op Ambon niets bekend was. Nu blijkt echter, dat er flink ge vochten is. De eenzijdige Indonesische voorlichting is aan deze verkeerde voorstelling van zaken niet vreemd. P. A. GELJON. Vlissingen, 10 April 1952. (Het verschil in oordeel tussen on ze Australische correspondent en de door on£ geciteerde journalist, die Indonesisë bezocht, spruit vermoede lijk voort uit het feit, dat de een op Ambon was, de ander in Australië vertoeft. Red.) BE GROOTSTE KLOK. Rond 1 April stond er iets over de grootste klok van Nederland in de Provinciale Zeeuwse Courant. Een goede raad: adviseer uw le zers niet om 'naar dit wereldwonder te gaan kijken, daar de klok zeer te gen valt in zicht-grootte, gezien het grote gebouw waarop zij is bevestigd. Het gedeelte, waarop de klok zit is 42 m. hoog, de schoorsteen, die er naast staat, is ruim 100 m. (wij me nen 108 m.). Daarbij lijkt ook de grootste klok nog nietig C. DE MUIJNCK. MEDEDELING Ondergetekende, JOH. DE GRAAFF, schilder, wonende tè GOES aan de Voorstad no. 91, deelt het geachte pu- liek hierbij medei dat de heer P. A. Idndhout, wonen de te Hoedekenskerke, aan de Molenstraat A 115, se-; dert 15 Maart 1952 niet meer in zijn dienst is. In verband hiermede is de Ijeer Lindhout_ voornoemd, niet langer gerechtigd voor- en namens de ondergetekende betalingen te ontvangen of opdrachten te geven of aan te nemen. JOH. DE GRAAFF Schilder te Goes. Gevraagd voor België _(om- str. Gent) flinke Boerenknecht R.K. op de hoogte van alle landbouwwerk. loon, kost, en inw. Br. no. 619, Bureau P.Z.C., Middelburg. PIJNLIJKE VOETEN? Elke morgen van 912 uur en volgens afspraak gedipl. voetkundige Bellamypark 54, Vlissingen Telefoon 2228 Specialiteit schoenen met ruimte voor 6 tenen en inge bouwde steunzool. Bus van boot en trein stopt op het Bellamypark. Mevr. BROEKHU Y SEN v. CITTERS vraagt m.ing.v. 1 Juni voor haar huis in de Koepoortstraat te Middel burg, een hulp in de huishouding voor dag en nacht. Aan te melden op Dinsdag 15 en Woensdag 16 Apr. tus sen 6 en 7 u. 's av. op het adres Gortstraat 38, Middel burg. t Is overal bekend 't Is goedkoper in De Concurrent. SCHOONMAAK Vult Uw kussens en bedden JAVAKAPOK 3,55 per pond WITTE WOLVULLING' 2,50 per pond. VLOKVULL1NG 1,25 per kilo Alles in zaklcen verpakt. B0KSIMAI» SOB-MAW l£:lAMZV0K!TOA»HI Juist nu is het de tijd om uv; RIJWIEL te laten mof felen en biezen. Door het grote succes kunnen wij de ze prijs nog handhaven. Voor slechts f 30. doen wij het volgènde: le. Het wondt uit elkaar gehaald. 2c- Fabrieks gemoffeld en gebiesd. 3e. Door ons met inbegrip van nieuwe kog-els, monteerd. Kleur moffelen f 8. extra. MAGAZIJN Groenewoud Vlissingen Nu ook een niéuwe fabriek iri 's Hertogenbosch i SERVICE-STATION VOOR MIDDELBURG, LANGE DELFT 100,TEL. 2080 Bij inschrijving te koop 2 woonhuizen te Middelburg, Noordsingel 42 en 44. Brieven te richten voor 26 April aan J. M. CENSE, Bagijnhof 39, Dordrecht. Vacantieruil. Modern gemeubileerd huis in Apeldoorn in ruil voor dito in Vliss. of badplaats op Waleh., met uitzicht op zee. Klein rustig gezin, 3 personen. Van 2 Aug. tot 9 Aug. Brieven letter L 42, Bur. P.Z.C., Vlissingen. voor in Uw tasje. Moderne dessins 11.80 VLISSINGEN MIDDELBURG Administratiekantoor te Terneuzen vraagt voor spoe dige indiensttreding, een TYPISTE enigszins administratief on derlegd. Brieven onder no. 472, Bu reau van ,,De Vrije Zeeuw" te Terneuzen. Adverteren in dagbladen brengt zijn geld dubbel en dwars op. Auto Mij „Steeland" N.V. Er is plaats voor een conductrice met standplaats Rilland. Mondeling of schriftelijk aanmelden bij het kantoor te Goes, Spiegelstraat 5, Tel. 2200 en 3321. De beste berichtgeving voor Zeeland geeft de Provinciale Zeeuwse Courant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6