VEERTIENHONDERD JONGEREN IN MIDDELBURG BIJEEN Zeeuwse Almaiiak POLDER WALCHEREN HEEFTEEN ZORGELIJK JAAR ACHTER ZICH OVERDRACHT DEEL SEISWEG AAN GEMEENTE MIDDELBURG NOORSE WALVISVAARDER LIEP VLISSINGEN BINNEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 15 APRIL 1952. „GOOI OPEN DIE DEUR". Eerste gecombineerde bondsdag van C.J.V.F. en C.J.M.V volledig geslaagd Ruim veertienhonderd levenslustige jonge mensen uit alle delen van Zeeiand waren op Tweede Paasdag in Middelburg tezamen, waar zij opge wekt van zin, vervuld van de idealen, waarop het werk hunner verenigin gen is opgebouwd en tevens zeer kameraadschappelijk de eerste gecombi neerde provinciale bondsdag van de Chr. Jongevrouwcn-Federatle en van het Chr. Jongemannen-Verbond vierden. De jongens en meisjes genoten in de enorme, niet vlaggen, spandoeken en honderden oranje-wimpels ver sierde veilinghal, welke zij tot in de hoeken vulden, van een zeer aantrekke lijk programma in de ware C.J.M.V.- en C.J.V.F.-geest en maakten na af loop oen met een taptoe op de Markt besloten mars door de stad, een ma nifestatie, welke indruk maakte. Reeds vroeg in de ochtend arri veerden honderden jongens en meis jes uit Noord-Zooiand, van de Bove- landen, uit Zeeuwsch-Vlaandoren en uit de Walcherse dorpen in de voi- linghal. waar groentekistjes hun ze tels vormden en waar hun stemmen zich verenigden tot een luid en tevens welluidend gegons. Om 10 uur werd het stil: de ochtendbijeenkomst werd geopend met een korte wijdingsdienst, geleid door ds. J. van Winterswijk van Grtfpskerke, voorzitter van de ring Walcheren van net C.J.M.V. Hij preekte naar aanleiding van Hebr. 12 1 en 2 en deed dat op een wqze. die de jonge mensen sterk aansprak. Do openingsrede werd uitgesproken door de voorzitter der provinciale commissie van het C.J.M.V., de heer Paasdagen vol zomerweelde (Vervolg van pag. l) OOK ELDERS. Niet alleen op de stranden, do bou levards en de terrassen, maar ook langs dc wegen en in de steden scheen het hoog-seizoen reeds aangevangen. Vele touringcars de veerboot Vlis singenBreskens zette er een der tigtal over met binnen- en vooral ook buitenlandse (Belgische) gasten trokken door het Zeeuwse land. ter wijl het aantal fietsers by benadering niet valt te Schatten. Twee- tot drie duizend werden er op de veerboot VlissingenBreskens per dag ge boekt, maar in totaal hebben uiter aard oneindig veel meer feestgangers van ons nationale vervoermiddel ge bruik gemaakt. Ganse karavanen! waren het! Er zyn door de neringdoenden góe de zaken gemaakt; „engros en en de tail", want niet slechts de hotel-ex ploitanten, maar ook de consumptie- ijsverkopers zagen hun omzetten tot ongekende hoogten oplopen. In een der hotels te Vlissingen kre gen de kellners eerst tegen kwart voor tien in de avond van de 2e Paas dag gelegenheid om wat voedsel te nuttigenTe Domburg hadden de dienstertjes tegen het einde van de drukte de grootste moeite met het be rekenen Van de consumpties, want ze waren oververmoeid en dat was waar lijk geen wonder! In sommige bedrij ven kon men zelfs de begeerde ver frissende dranken niet meer verkrij genUitverkocht! Tot laat in de avond van de 2e Paasdag duurde de drukte in de ste den en bij de veerdiensten. Ook Mid delburg „registreerde" een groot aan tal vreemdelingen en al met al kan men slechts wensen, dat de weersom standigheden met Pinksteren in Juni even gunstig zullen zyn als tijdens de afgelopen Paasdagen, in April!' Advertentie Wala-corset-modeshow „Festein van de lijn" op Woensdag a.s. in het Beurs gebouw aan de Markt te GOES, 's middags 2.30 uur, 's avonds 8 uur. Toegang vrij. Uitsluitend voor dames. Gereserveerde plaatsen gratis verkrijgbaar bij Magazijn „DE OOIEVAAR" te GOES Telefoon 2735. RAT(S) Nee, de wonderen zijn de wereld nog niet uit, Mocht ge dit na deze weerga loos schone Paasdagen nog betwijfe len, dan is daar nog altijd onze cor respondent uit Zonnemaire, die een ander wonder der natuur weet te mei- den. Een gebeurtenis uit het rijk der dieren en een gebeurtenis, die ons kan leren, dat wij op het gebied der verdraagzaamheid nog wat van de ko nijnen kunnen leren. „Ga tot de mie ren en wordt wijs", zouden wij sinds de geschiedenis in Zonnemaire wel ge wijzigd willen zien in „Ga tot de ko nijnen en wordt wijs"! Want wat te zeggen van een moeder- konijn, dat haar liefderijke zorgen zonder enige aarzeling verdeelde tus sen haar bloedeigen kinderen en een rat? Een jonge, bijna volwassen rat, die kort tevoren van haar ouders was ontdaan, daar de eigenaar van de konijnen de heer I. L. van Nieu- -wenhuyze dit schadelijke ouderpaar had verdelgd. De tot wees geworden rat-junior zag zich plotseling versto ken van de moederlijke zorgen en zocht en vond hulp en troost bij moeder konijn, die op een telg meer of minder niet keek. Zelfs niet op een telg uit een zo verderfelijk ge slacht. De historie vermeldt niet of het konij- nen-kroost erg „in de rats" heeft ge- zelen tijdens de aanwezigheid van de ral-zonder-s Maar met of zonder „s"; een stout staaltje blijft het. Hulde voor dat moederkonijn. C. Leunis. „Wij kunnen dankbaar zijn voor deze samenkomst, omdat wij hierdoor geprikkeld worden vol ver trouwen ons werk voort te zetten", zo zeide hij en hij wees er tevens op. dat 47 jaren moesten verstrijken, alvo rens men besloot de provinciale bondsdagen van C.J.V.F. en C.J.M.V. gecombineerd te vieren. De heer Leu nis schetste de betekenis van het sa menzijn met Pasen, waarna de jeugd Gezang 117a liet opklinken. Een voorstel om een telegram te zenden aan de secretaris van het C.J.M.V. in Zeeland, de heer J. Gordeau, die thans in Amerika vertoeft, werd met een warm applaus ondersteund. Hierna volgde een gevarieerd pro gramma met een keurig optreden van de Chr. Mandolinevereniging „Con Amore" uit Vlissingen. declamatie door de heer J. L. Hamelink. een sa menspraak door Mielie de Boer Uit Haamstede (C.J.V.F.) en P. G. Ver- maire uit Kapclle (C.J.M.V.) zij spraken de wens uit, dat do beide or ganisaties in de toekomst steeds zo goed met elkaar zullen samenwerken en gezellige samenzang onder lei ding van mej. W. A. ten Kate, secre taresse van de C.J.V.F. De ochtend- bijèenkomst werd bijgewoond door een aantal genodigden, onder wie de waarnemend Commissaris der Konin gin. de heer C. Philipse, de burge meester, mr, dr. N. Bolkesteln, de wethouder, de heer J. W. KÖgeler en do adjunctdirecteur van de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cul tureel werk, mr, J. Hornstra. HET MIDDAGPROGRAMMA. De middagvergadering werd inge luid met pen treffende vlaggen- en flamboüwenceremonie, waarmede het Werk van de wereldbond werd gesym boliseerd. In aansluiting daarop wer den de bondsliederen gezongen. Me vrouw C. M. G. den Hollander—Dale bout, waarnemend presidente der pro vinciale commissie van de C.J.V.F., hield vervolgens een korte rede, waarvan het motto was: „Gooi open die deur". Zij verklaarde, dat de jon gens en meisjes niet alleen het eigen belang- mogen dienen doch bereid moeten zijn zich aan het werk van hun vereniging te geven. Zij dienen de deur open te gooien, opdat een frisse wind alles wat muf. suf, oud en slap is .kan. wegvegen, zy. moéten het clublokaal openen én uitgaan om de duizenden die in de verenigingen thuis horen, maar nog geen lid zijn. voor C.J.M.V. of C.J.V.F. te winnen, zij dienen vooral, aldus mevrouw den Hollander, het hart te openen voor Gods Woord. De C.J.M.V.-Middelourg gaf op een geïmproviseerd toneeltje een alleraar digste; opvoering van Potgieters kluchtige blijspel „Hoe het weeuwtje uit het Hof van Holland gevrijd werd", waarmede de jeugdige ac teurs 'en actrices hun makkers en vriendinnen in de zaal buitengewoon vermaakten. Omstreeks half vijf begon de mars door de stad en een uurtje later mar cheerden de honderden jongens en meisjes op het strakke rhythme van de begeleidende muziek der pijpers corpsen uit'Middelburg en Kamper land. de Markt op. Een grote senate belangstellenden genoot daar van de imposante aanblik, welke de fleurige stoet bood en luisterde met belang stelling naar de taptoe, die, in aan wezigheid van de burgemeester, vóór het stadhuis werd uitgevoerd. Een kernachtig slotwoord van ds. L. Schellevis van Biezeiinge vormde het besluit van deze bondsdag 1952, die déél* waren alle 1400 deelnemers het volkomen over eens voor hon derd procent was geslaagd, niét al leen door het stralende weer en de prima organisatie, maar vooral dank zij de goede geest, die de jongeren mee hadden gebracht haar Middel burg. Gezellig Paasfeest dank zij scholieren. Dank zy de spontane medewerking der leerlingen van de Vakschool voor Meisjes te Goes en van de Huishoud en Industrieschool aan het Molenwa ter te Middelburg, kon aan de gere- patrieerden, verblijf houdende in ver schillende hotels op Walcheren, een gezellig Paasfeest bereid worden. Op verzoek van het Centraal Comi té van kerkelijk en particulier ini tiatief voor sociale zorg ten behoeve van de gerepatrieerden in Zeeland (C.C.K.P.), verklaarden de meisjes van deze scholen zich nameiyk bereid de door hen van restjes wol en ander materiaal vervaardigde tafelversie ringen voor het Paasfeest, af staan aan de gerepatrieerden. Vorige jaren namen de leerlingen deze werkstukjes mee naar huis, voor gebruik in de huiselijke kring, maar tydens de afgelopen feestdagen waren het de tafels in de gemeenschappelij ke eetzalen van de gerepatrieerden, die een fleurige aanblik boden. Onder leiding van mejuffrouw E. H. Kloe- vekorn was men by voorbeeld in Mid delburg Zaterdagavond druk in de weer om de onder toezicht van de le rares, mejuffrouw N. Barends te Mid delburg, vervaardigde tafelversierin gen aan te brengen. Met simpele hulpmiddelen waren de leerlingen er in geslaagd alleraardigste effecten te verkrijgen: parmantige haasjes en uit heuse eierschalen te voorschijn brekende kuikentjes gaven de tafels een specifieke Paassfeer en ook dank zij de medewerking van de hoteliers, die voor een bloempje en een ex- tra'tje op het menu zorgden kreeg het Paasfeest ook voor deze nieuwe categorie Zeeuwen een intiem en meer huiselijk karakter. VOOR NEDERLAND: NV. CIO. IMPORT CYv/HA. J. BLOK, SCHEVEN IN GEN Plannen voor verbetering weg Stavenisse-St. Annaland. Het gemeentebestuur van Stave- nisse heeft van Ged. Staten bericht ontvangen, dat dit college het voor nemen heeft zo mogelijk dit najaar over te gaan tot verbetering van de meer dan 6 km. lange en in zeer slechte staat verkerende weg Stave- liisseSt. Annaland, voor welk werk gelden werden uitgetrokken, Teneinde de uitvoering van dit pro ject dienstbaar te kunnen maken aan de bestrijding van de seizoenwerk- loosheid op het eiland Tholen, beslo ten G.S. tevens contact op te nemen met do directeur van het Bureau Werkgelegenheid in Den Haag, prof. dr. Fred L. Polak. Liberiaans zeeman werd met scheermesje bewerkt. Te Terneuzen is de Paasdrukte blijkbaar aan een caféhouder naar het hoofd gestegen. By eén twist, die in zijn bedrijf aan de Lange Dijkstraat ontstond en waarbij een aantal Libe riaanse zeelieden waren betrokken, bewerkte de caféhouder het gelaat van een zijner Liberiaanse gasten met een scheermesje. De man kon nadat zijn wonden in hét ziekenhuis waren gehecht, aan boord van zyn schip, dat in het havendok te Ternèuzen lag, terugkeren. De caféhouder kreeg een procesverbaal. Tanker te water gelaten, in Terneuzen. Zaterdagmorgen elf uur werd Van de werf der Terneuzense Scheeps bouwmaatschappij met goed gevolg te water gelaten de motor-kusty&art- tanker Diligentia, die gebouwd werd voor rekening van de heer C. Min- naar tc Oversehie. De doop geschied de door het 12-jarig dochtertje, van de heer Minnaar. De Diligentia meet 620 D.W., heeft een grootste lengte van 56 meter, breedte 8.90 m. cn hol- ï.50 m. De voortstuwing geschiedt door een 480 p.k. M.A.K.-motor. Voor deze tewaterlating bestond grote be* langstelling. Twee gewonden bij verkeersongeval te Lewedorp. Op de Rijksweg te Lewedorp ge raakten Maandagmiddag omstreeks vier uur de 54-jarige wielrijder de S. uit Vlissingen en de 38-jarige motor rijder L. uit Breda in botsing. De wielrijder stak de rijweg over, zonder voorang te verlenen. Hij moest met een beenbreuk in het St. Joanna-zie- kenhuis te Goes worden opgenomen, terwyi de motorryder ernstig aan het hoofd gewond, raakte. De toestand van de laatste is ernstig. LECTUURACTÏE C.J.M.V, Tydens de Maandag te Middelburg gehouden provinciale bondsdag van de CJVF en het CJMV deelde de Voorzitter der provinciale commissie van het CJMV, de heer C. Leunis. mede, dat de CJMV-lectuuractie een bijzonder goed resultaat heeft opge leverd. Meh verzamelde 3000 kg. tijdschriften, waardoor duizend pak ketten naar militairen-met-leéshon- ger konden worden gezonden. EEN BEDENKELIJKE TOESTAND. Noodzakelijke millioenenwerken moeten achterwege blijven. De financiering van uitgevoerde en nog uit te voeren werken gaf het. bestuur van de Polder Walcheren ook in 1951 veel zorgen. Zo lang de Rijksbijdragen in de kosten van diverse herstelvverken nog niet definitief vaststaan, is het ondoenlijk, de kapitaalbehoefte nauwkeurig vast te stel len. Wel kan worden gezegd, dat aan het einde van het jaar ruim 450.000 aan buitengewone werken werd gefinancierd met kort lopend geld. Nog bedenkelijker is het, dat geen gelden op lange termijn kunnen worden ver kregen ter financiering van de meest noodzakelijke buitengewone werken aan do zeewering. Alle daartoe aangewende pogingen bleven vruchteloos. Het bovenstaande is vermeld in het jaarverslag' van de Polder, dat Zater dag verschenen is. Hierin wordt er aan herinnerd, dat ook in 1951 het overleg met het Rijk over de omvang rijke werken, welke nog aan de zee wering moeten worden uitgevoerd en waarmee een bedrag van verscheide ne millioenen guldens is gemoeid, niet tot een bevredigend resultaat kwam. De uitvoering van deze wer ken, hoe zeer deze ook ter voorko ming van achteruitgang der oevers tie aangenomen, waarin de wenselijk heid werd uitgesproken van meer voorafgaand overleg met ter plaatse bekende, ervaren landbouwers by de uitvoering van êgalisatiewerkzaam- heden. DE SCHULDENLAST De schuldenlast van de Polder be droeg begin 1952 2.958.465,93, d.w. z 177.971 minder dan op 1 Januari 1951. De herstelkosten der in Maart aan de Noordwatering aangerichte nodig is, moest derhalve achterwege schade bedroegen 8198; dc schade, blijven. Slechts één onderdeel er van ontstaan in November en December, kwam tot een begin van uitvoering: werd geraamd op rond oö.üuu. kwam tol een uegm va.u uuvuenug. de versterking van zeven strattdhoof- den op het Zuidei'strand van de Noordwatering, waarvoor de algeme ne vergadering van de Polder een credict van 600.000 Verleende. Ook in 1951 bleef de technische dienst ingeschakeld bij de herverka velingswerkzaamheden. Op 20 Juli werd met algemene stemmen een mo- POLDER WALCHEREN VERGADERT Eindelijk nieuwe bestrating en trottoirs? Het Polderbestuur van Walcheren komt op Zaterdag 26 April in het Polderhuis te Middelburg in algemene vergadering bijeen. Het dagelijks bestuur heeft voorgesteld aan de gemeente Middelburg het gedeelte van de Seisweg van de singel tót nabij het slachthuis, alsmede de zijkanten, in eigendom, beheer en onderhoud over te dragen, dit voor een koopsom Vaü i,voor wat de weg eil van 151,25 voor wat de zijkanten betreft. Ver der wordt voorgesteld de gemeente een afkoopbave jaarlijkse Uitkering te doen ten bedrage van 525 en te bepalen, dat déze uitkering terstond zal worden afgekocht door betaling van 13.125 ineens. De afkoopsom zal als volgt worden j aangaan van een geldlening van ten gedekt: f 152,25 uit de koopsom van hoogste 800.000 Vóór de déklfing der dë weg en de zijkanten, 3.849,04 uit1 kosten van voorzieningen aan strand- het aandeel van de polder in het Tol- lettfonds en 9.123,71 uit de niet be legde opbrengst van in 3947 en 1948 Verkóchte bomen ad 10.459,82. Wanneer dit voorstel aangenomen wordt, is de gemeente eindelyk in de gelegenheid het riool in dit 635 m lange weggedeelte dieper te leggen en tevens de rijbaan te verbreden en trottoirs aan te leggen. De onder houdskosten werden getaxeerd door twee onpartijdige deskundigen. Tevens wordt de algemene verga dering van de polder voorgesteld de presentiegelden der Commissarissen te verhogen Van 5,tot 7,50. Op 20 Juli j.l. werd besloten tot het Oesterwacht te Yerseke Dc bakkengoedkwekers te Yerseke hebben Vergaderd om te beraadsla gen over de vraag of er ook dit jaar weer een wacht zal worden ingesteld by hun oesterties, die op het Noorden liggéll. Men aehttê het niet raadzaam de jonge oesterties onbewaakt te la ten en besloot de wachters, die het vorig jaar dienst deden ook deze zo mer weer met de bewaking te belas ten. TUSSEN IJS EN WALVISSEN. Traan wordt voorlopig te Vlissingen opgeslagen. Rultn zes maanden was de bemanning van de Noorse walvisvaarder „Si- deroy", die gisteravond de haven van Vlissingen binnenliep, niet aan wal geweest, met uitzondering van een korte periode in Kaapstad. Zes maan den tussen ijs en walvissen! Dón waardeer je een schone lenteavond ia een Zeeuwse haven Geen wonder, dat sommige mannen gisteravond haastig op enkele be langstellende toeschouwers toeliepen en uitgebreide informaties pleegden over (Vlissingen: Veel vertier? Restaurants nog open? Kunnen we in Noors geld betalen Of in Afrikaans De vragen flitsten over de kade, terwyl de lieerlyk-zoele lentelucht lang zamerhand verdrongen werd door een doordringende traangeur .,Zes maanden is langzuchtte een van de schepelingen, „maar we hebben goede resultaten bereikt". Zijn gezicht helderde op en met een zekere trots vertelde hy, dat de „Si- deroy" hoewel een van de oudste Noorse fabrieksschepen met de vangsten dit seizoen de beste van de tien walvisvaarders Was geweest, die Noorwegen had uitgerust. Maarna zes maanden hard werken op deze drijvende fabriek in de Zuidelyke IJszee wil men ook wel eens wat anders dan traan en het duurde daarom niet lang of een deel der bemanning toog in kleine groep- ITJEDIKANT MAAKTE VAL MET BROMFIETS. De Middelburgse predikant cis. F. Don maakte, toen hij zich Zondag middag naar Arnemuiden begaf om aldaar een dienst.te lelden, op de Ka- naalweg nabij de Hoge Brug met zyn bromfiets een leiyke val. Hy werd met een gebroken bovenarm in het ziekenhuis opgenomen. jes langs de donkere weg van de ha ven naar het station, stadwaarts MONSTEREN. Inmiddels waren deskundigen van het Rotterdamse laboratorium dr. A. Verwey begonnen met het .monste ren" van de traan. Uit elke tank van het schip, waarin de traan op oen bepaalde temperatuur wordt bewaard, werd een monster genomen voor on derzoek, terwijl tevens de inhoud van de tanks werd nagegaan. Aan de wal werden voorbereidingen getroffen voor het lossen: havenarbeiders mon teerden een grote slang op de pijp leiding naar de haventanks. Zo was er gisteravond omstreeks 11 uur een bedrijvigheid van belang rond de „Si- deroy". Het lag in de bedoeling zo spoedig mogelijk met pompen te be ginnen. De traan wordt hier opgesla gen, omdat de tankruimte in Noor wegen verzadigd is. Maandagmorgen vertrok uit vlissingen de tanker „Pontos" die de eerste 3000 ton had afgeleverd. Dc „Sideroy" zal onge veer 3200 ton lossen. Verwacht wordt dat de opslag de gehele zomer zal duren. hoofden op het Zuiderstrand van de Noordwatering, tegen een rente van 4 (/a 's jaars of zoveel minder als door G.S. zou worden goedgekeurd. Het dagelijks bestuur slaagde er echter tot dusverre niet in, deze lening af te sluiten en heeft thans voorgesteld de lening aan te gaan tegen zodanige rente en op zodanige andere voor waarden als binnen het kader van het rentegamma der regering toe laatbaar zullen zijn. HET AMBTENARENVERBOD Ten behoeve van de Zuidelyke uit breiding der gemeente Souburg wer den dostyda de benodigde gronden aan deze gemeente verkocht, doch thans is gebleken, dat men toen' de zykanten van wegen over het hoofd heeft gezien. Het gemeentebestuur heeft verzocht alsnog deze pcrceels- gedeelten te mogen kopen en het da gelijks bestuur stelt nu de algemene vergadering voor aldus te besluiten. Het betreft hier 625 c.a. voor in to taal f 125,—, Voorts wordt voorgesteld het amb tenarenreglement in overeenstem ming te brengen met do voorschrif ten betreffende het ambtenarenver bod, het personeel een vaste toelage toe te kennen en een schrijfmachine aan te schaffen, De agenda vermeldt ook het onderzoek der geloofsbrie ven vhn de onlangs gekozen commis sarissen, mr. Th. Portheine en mr. W. F. E. Baron van der Feltz. Geref. ouderlingen confereren te Goes. De 30e Zeeuwse Ouderlingenconfe- rentte van de Geref. Kerken zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 23 April in de Geref. kêl-k te Goes. In de movgenvergadering zal refe reren de heer J. Keim uit Kapelle over „Verschillende vragen in betrek king tot het Heilig Avondmaal" en in de middagvergadering prof. mr. I. A. Diepenhorst uit Amsterdam over „Kerk en politiek". Tevens stelt het comité voor om in September een Zaterdagmiddagcon- ferentie te houden in Ziel'ikzee of Terneuzen. A.R. Gemeentebestuurders bijeen te Aardenburg. De voorjaarsvergadering van de Zeeuwse Vereniging van A. R. Ge meente- en Provinciebestuurders zal dit jaar gehouden worden op Vrijdag 2 Mei. in het lokaal van de Geref. kerk te Aardenburg. Na afloop der vergadering zal dooi de deelnemers een bezoek gebracht worden aan het nieuwe gemeentehuis, de gerestaureerde Ned. Herv. Kerk en het Sportpark, onder leiding van burgemeester J. M. A. C. van Don gen. K.R.O. EIERENRACE. Zaterdagavond werd een gedeelte van Goes „in beroering" gebracht door het radiobericht, dat Goes was opgenomen in de jaarlijkse K.R.O.- eieren-race. Vele zoekers snelden per fiets, auto, bromfiets of te voet naar het Stationsplein, waar de schat ver borgen moest zyn. Zy kwamen even wel allen te laat, want een schoon zoon van de heer G. v. d. Poel, gerant van de stations-restauratie, de heer B. Papendorp uit Utrecht, had het stenen ei intussen al achter de brie venbus gevonden. Aan het Zuiderstrand van de Noord watering verplaatste de hoogwater- lijn zich sedert 1950 1.45 m. zee waarts en de laagwaterlyn 5,27 m. duinwaarts; aan het Noorderstrana was dat resp. 1.65 m. zeewaarts en 4.15 m duinwaarts. Aan de kust van de Westwatering verplaatste de hoog- waterlyn zich sedert 1949 4,97 m. duinwaarts en de laagwaterlijn 4.40 m. zeewaarts. Op het Zuiderstrand werd een verlaging van de duinvoet geconstateerd van 0.07 m. sedert 1950 en een verplaatsing van de duinvoet van 1.23 m. (winst) sedert dat jaar, op het Noorderstrand een verhoging van 0,02 m. en een verplaatsing, van 0.93 m. (verlies) sedert 1950, op het strand van de Westwatering een ver laging van 0.11 m. en een verplaat sing van 0.63 m. (winst) sedert 1949. Vijfjarig Lieisje verdronken te 's-Heer Arendskerke. Het. bijna vijfjarig dochtertje van de familie J. Meeuwse aan de Wil- helminastraat te 's Heer Arendsker ke werd Maandagmiddag even na vijf uur vermist. De ouders en talrij ke anderen togen op zoek, maar kon den geen spoör van het vermiste kindje vinden, totdat des avonds te kwart voor acht het ïykje werd ont dekt in een waterput een oude brandput bij het dorp. Niemand heeft helaas opgemerkt, dat het kindje te water geraakte. Mosselvissers naar de Waddenzee. Hoewel er dé afgelopen week nog wat kleine ordortjes waren op mos selen voor België, kan de mosselex- port toch ais geëindigd worden be schouwd, De kwekers zullen liet nu wel weer druk krijgen met de zaad- vlsserlj, daar van de Inspectie der Visserijen bericht is gekomen, dat van 22 April tot en met 17 Mei ver gunningen worden verstrekt voor zaadvisserij op de Waddenzee. Op al le mosselbanken. gelegen ten Westen van de Dam van Ameland, mag wor den gevist. Geref. Jongelingen bijeen te Bergen op Zoom. Jaarvergadering aid. Zeeland. In een vrijwel vol Nedl, Herv. kerk gebouw te Bergen op Zoom dat meer dan duizend jongeren en ouderen bevatte, werd de 57e jaarvergade ring gehouden van de afdeling Zee land van de Ned. Bond van Jonge lingsverenigingen op Gereformeerde Grondslag. Dr. J, Schouten Uit Rot terdam sprak over „Onze roeping". Spreker stelde voorop dat Christus door zijn woord, werken en geest ons roept tot Zijn dienst. Zij die uitgaan van zakelijke inzich ten, inplaats van de principiële, spre- k"n in het diepste tegen de woorden van de Heiland. Het plan van vele politieke partijen is niet op godsdien stige grondslagen gebaseerd. Spr. Wekte op om op God te ver trouwen en ons leven te richten naar Zyn woorden. Dc voorzitter, de heer J. de Smit, dankte de spreker en wees_ de jonge ren op de grote opdracht die zy heb ben te vervullen. Ds. K. Feenstra uit Klundert, had als onderwerp gekozen „Van Jeugd en moed en kracht". Zijn definities over jeugd, moed en kracht werden met duidelijke en be- vattelijke voorbeelden toegelicht. Nadat tezamen „Van U zijn alle dingen" en twee verzen van het Te Deum waren gezongen ging de heer de Smit voor in dankgebed. OCHTENDVERGADERING. In het lokaal van de Gereformeerde Kerk aan het Bolwerk werd om 10 uur de morgenvergadering gehouden, waarin 48 vertegenwoordigers van afdelingen aanwezig waren. De voorzitter, de heer Jacq. de Smit, sprak een hartelijk welkomst- woordt. Secretaris P. Boon Jr. bracht zijn jaarverslag uit. Het ledental der af deling Zeeland was met 17 leden voor uitgegaan. Ook het jaarverslag van de pen ningmeester werd goedgekeurd. Het voorstel om de jaarvergadering 1953 in Goes te houden werd goedge vonden. De begroting voor 1953 sloot met een voordelig saldo. Ten slotte werd bekend gemaakt dat als moderamenlid was herkozen de heer J. J. Tevel uit Middelburg. Aan de aftredende bestuursleden Meeusen uit Krabbendijke; Koole uit Souburg en Elenbaas uit Baarle werd dank gebracht voor het vele dat zij voor de Zeeuwse afdeling hadden ge daan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2