NIEUWS UIT ZEELAND Zijpe Sport en wedstrijden Zwin JIMMY BROWN, sportheld no. 1 WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND WÊrÊ mm&M DINSDAG 15 APRIL» 1052. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Motorrijder nit St. Laurens De tweede Paasdag is op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Zeeland ter hoogte van het via duct onder de spoorlijn Bergen op ZoomGoes een dodelijk ongeluk ge beurd, waarvan de heer J. Mesu uit St. Laurens het slachtoffer is gewor den. De heer Mesu kwam uit de rich ting Zeeland per motor aangereden en zijn echtgenote zat op de duo van het motorrijwiel. De motor was nog nieuw, waardoor de berijder geen nieuw, waardoor de berijder geen gro te vaart had. Toen hy het viaduct ge passeerd was, kwam plotseling uit een zijweg, richting Woensdrecht, de 15-jarige wielrijder, Anton van Dijk uit die gemeente aangereden. Zonder op het verkeer te letten stak de knaap de drukke verkeersweg over. In volle vaart kwam de motor met de jeugdige wielrijder in botsing, hoewel de bestuurder van het voer tuig nog uit alle macht remde, om een aanrijding te voorkomen. Door de kracht van de aanrijding werd de jengen tegen de grond geslingerd en de motorrijder sloeg met hoofd en borst op de betonnen weg waarbij hij bovendien het gewicht van zijn duo- passugiere boven op zich kreeg»> De man liep ernstige inwendige kneuzin gen op Hij werd direct naar het al gemeen burgergasthuis te Bergeu op Zoom vervoerd, waar hy een uur later aan de bekomen verwondingen over leed. zyn echtgenote liep verschil lende ontvellingen op, maar kwam verder met de schrik vry. Dc 15-jarl- ge wielryder werd met een hersen schudding naar het ziekenhuis over gebracht, waar men hem ter verple ging opnam. De rijkspolitie uit Hoo- gerheide stelde een onderzoek in. Sluitende begroting-1952 van Polder Walcheren. De begroting der gewone inkom sten en uitgaven der Bolder Walche ren voor 1952 sluit met een totaal in inkomsten en uitg. van f 1.540.424,10. De ontvangsten aan dykgeschot zijn {'eraamd op f 1.016.873,22, het nade- ig slot der rekening over 1950 op f 246.911,35, de kosten van het pol derbestuur op f 68.963,31, de kosten van onderhoud der zeeweringen en af- en uitwateringsmiddelen op f 766.192,67, voor net hoofdstuk pol derschulden is in totaal aangevraagd f 335.194,40. begroting der buitengewone in- Komsten en uitgaven sluit met een totaal van f 977.000. Dè kosten van buitengewone werken aan zeewerin gen en af- en uitwateringsmiddelen zijn geraamd op f 639.000. De zogenaamde balans B sluit met een totaal der gewone inkomsten en uitgaven van f 46.242,10 en met een totaal der buitengewone inkomsten en uitgaven van f 45.821,23. De be groting der inkomsten ten bate en der uitgaven ten laste van de gebouwde eigendommen geeft een batig saldo van f 12.315,88. De ontvangsten zijn geraamd op f 523.062,23, de uitgaven op f 510.746,35. De raming der uit te voeren gewo ne werken bedraagt voor de Noord watering f 210.000, voor de Oostwa tering f 40.000, voor de Zuidwatering f 34.000, voor de Westwatering f 60.000 en voor de wegen f 12.000.. JAARVIPGADERESG BOERENLEENBANK. De coöperatieve boerenleenbank te Tholen kwam in de zaal van het „Hof van Holland" voor haar 44e al gemene jaarvergadering byeen on der leiding van de directeur, de heer D. H. v. d. Velde. De voorzitter gaf een overzicht op internationaal en nationaal terrein verband houdende met het geldwezen. Nog steeds blyft de vrq gespannen toestand in de we reld een belemmering voor het eco nomisch herstel daarvan. Toch was het eindresultaat ditmaal iets gun stiger dan vorige jaren, daar voor het ouwerkerk. Bevallen: C. M. ManniNeele, z.; C. M. J. Romeijn—van Dijk, z.: Getrouwd: J. Stouten, 40 j. en E. Beije. 31 j.; C. J. Fierens, 32 j. en C. Bolijn, 33 jaar. RAAD HAAMSTEDE. Particuliere woningbouw moet gestimuleerd worden De gemeenteraad van Haamstede vergaderde onder voorzitterschap van de burgemeester, jhr. R. J. H. Q. Roëll. en besloot o.m. tot het ver pachten van gronden aan de Lage- zoom aan de heer J. J. Goudzwaard, behoudens goedkeuring door de Pachtkamer en Gedeputeerde Staten, en voorts tot het betuigen van ad- haesie aan een adres van de gemeen te St. Maartensdijk, gericht aan Pro vinciale Staten met een verzoek tot verhoging van do bijdrage in de kos ten voor krankzinnigenverpleging en tot verdeling van alle overige kosten over alle gemeenten gezameniyk, per inwoner. Op een verzoek van het Bureau Beroepskeuze te Zierikzee tot ver hoging van do gemeentelijke subsidie van 5,— tot 10,— werd gunstig, beschikt. Tot leden in het algemeen bestuur van de Stichting Rusthuizen Weste lijk Schouwen werden herbenoemd, de heren jhr. R. RÖell en M. den Boer; tot plaatsvervangende leden de he ren T. L. Jonker en P. v. d. Kreeke. De gemeente-rekening over het jaar 1949 kon worden vastgesteld, waar na de voorzitter mededeelde, dat de plannen ten aanzien van de Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen ho pelijk in 1953 verwezenlijkt kunnen worden. Inzake de aanleg van een verbindingsweg tussen het eindpunt Kloosterweg en de Weststraat, be sloot de raad aan te dringen op af werking van het uitbreidingsplan, dat hij zo nodig gesplitst zou willen zien in een plan voor de kom en voor het overig gedeelte, opdat het komgedeel- le kan worden afgehandeld. De raad ging accoord met het voorstel van G.S. voor wat betreft de nieuw aan te leggen bosweg en sprak als zijn mening uit, dat verbetering van de Noordstraat urgent is. B. en W. werden uitgenodigd met een vereen voudigd plan voor deze verbetering te komen met inbegrip van de zg. Dam en het gedeelte straat voor het gemeentehuis. Voorts werd besloten te trachten bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten een lening aan te gaan voor de bouw van kleine woningen en om de bouw van particuliere zijde te sti muleren. Hiertoe wil de gemeente ga rantie cp eerste hypotheek verlenen, behoudens goedkeuring van hoger hand. De voorzitter betreurde het, dat er vele werklozen zijn ingeschreven by de overbruggingsregeling, terwijl er voldoende werk te vinden zou zijn in het puinruimen op het strand, bij het aanleggen van fietspaden, e.d. Ten slotte deelde de burgemeester nog me de. dat uit de met vele instanties ge voerde besprekingen is gebleken, dat wellicht reeds in 1953 tot de oprich ting van een volledige Landbouwhuis- houdschool kan worden overgegaan. VERGADERING COOP. BOERENLEENBANK. In hotel Eom te Haamstede werd de ledenvergadering gehouden van de Coöperatieve Boerenleenbank Haam stedeBurgh. De directeur, de heer P. L. Vis, gaf in zijn openingswoord een overzicht van het afgelopen jaar, waarin de ontsparing tot stilstand kwam. Voorts gaf de heer Vis enke le cijfers van de Centrale Bank, en deelde mede, dat het ledental met 7 tot 362 was gestegen. De heer H. van Toledo werd tot se cretaris benoemd. De kassier gaf een overzicht van de rente-berekening voor het lopende boekjaar. Hierna werden de rekening en balans vastge steld, de eerste met een totaal van f 6.103.228, de laatste tot een bedrag van f 1.947,269. De spaargelden na men toe met f 50.000 tot t 1.208.961 op 1238 spaarrekeningen. Aan de drie scholen werd in totaal f 1500. ge spaard. Het bedrag aan voorschot ten was f 236.252.de lopende re kening wees in ontv. f 5.484.377 aan en in uitgaven f 5.506,551. Het effec tenbezit van de bank bleef ongewij zigd. Het reservefonds steeg door toevoeging van de winst, groot f 3295 tot f 58.420. De totale omzet steeg met anderhalf millioen tot ruim zes millioen grilden. Als bestuurslid werd de heer F. L, Vis herkozen en heer W. Gilijamse. VERGADERING „GROENE KRUIS" De afdeling Haamstede—Burgh Van het Groene -Kruis hield haar voor jaarsvergadering. Naar aanleiding van een brief van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellingsoorden en Vacantiekolonie's werd b^loten een gift van f 2 beschikbaar stel len voor de herbouw van het Emma- kinderhuis. Hierna bracht de penningmeester verslag uit van zijn beheer. De ont vangsten bedroegen f 6537,42, de uit gaven f 6368,58, zodat er een goed slot is van f 168.84, De rekening werd goedgekeurd en de penningmeester decharge verleend. Daarna bracht de ze financieel verslag uit. over het Wijkgebouw. Deze rekening wees in totaal aan uitgaven aan i 52.503.33, waartegenover aan ontvangsten ston den f 24,384:25, zodat er nog .een schuld is bij deBoerenleenbank van 28.119.13, waarvan ruim f- 19.000 ge dekt is-door een Rijksgarantie zodat! vöor'de Vereniging nog gen schuld'1? resteert van; "ongeveer f 8500^-t.t -EeVf der leden.- stelde voor, ter aflossingj van dit bedrag w.eer een bazar té organiseren, waarvan de voorzitter overweging toezegde. Uit het jaarver slag bleek, dat het Wijkgebouw reeds intensief is-gebruikt n.l. voor de door. lichting van de bevolking, een Moe- dercursus en een Kleutercursus, ter wijl er ook een E.H.B.O.-cursus werd gegeven. Uit het jaarverslag bleek, dat zuster Visser in het afgelopen jaar 1988 be zoeken had afgelegd voor ziekenver pleging, 221 voor t.b.c.-bestrijding, 267 voor kinderhygiëne en zuigelingen zorg. De voorzitter dankte zuster Visser voor het vele werk, dat zij in het afgelopen jaar had verricht. Dê voor zitter deelde mee. dat door het be stuur pogingen in het werk- worden gesteld in deze omgeving een tandarts te krijgen. In de aan de ledenverga dering voorafgegane bestuursverga dering was besloten over te gaan tot aanschaffing van een lichtboog, op verzoek van dokter Stenger. Bij de rondvraag vroeg een der aan wezigen o£ het niet mogelijk is een propagandistische film voor het Groe ne Kruis te vertonen. Ook werd nog gevraagd of het niet mogelijk is aan alle leden een finantieel verslag te doen toekomen, waarop de voorzitter meedeelde, dat dit op grote bezwaren stuit, doch dat de rekening wel ter inzage kan worden gelegd in het Wijkgebouw. Verder vroeg men of het niet mogelijk is de agenda van te vo ren bekend te maken. Dit zal geschie den. Tenslotte draaide het hoofd der Tuinbouwschool met zijn filmfstrook- projector een filmstrip over Tand- verzorging, waarvoor de voorzitter hem dank bracht. Hierna sluiting. Serooskerke UITSLAG DAMWEDSTRIJD. De uitslag van de laatstgespeelde wed strijden van de damclub „Serooskerke" (Sch.luidt: A, Wesdorp—L. Sfraaijer 0 2; H. van Dongen—J. Hart 02; J. Ge- leijnseJoh. de Meij 02: J. KloetJ. Verboom 20: B. van DongenA, van de Panne 02; C. van IJsseldijk—I. Zor- ge 02: A. WesdorpL. Straaijer 2—0; J. WestenbrinkP. de Rijke 2—0; B. van Dongen—H. van Dongen 1—1 en C. van IJsseldijk—A Wesdorp 1—1. WALCHEREN Middelburg UITSLAG VERKOPING. Door notaris J. L. van der Harst te Middelburg werd in het Notaris huis een publieke verkoping gehou den. Het winkelhuis met erf aan de Singelstraat 35, groot 108 c.a., werd ingehouden, evenals drie aren 33 ca. tuingrond (bouwterrein), zijnde de ondergrond van het voormalig huis Segeersweg 10. Een huis en erf met afzonderiyke bovenwoning aan de Nieuwstraat 1113, groot 143 ca,, werd voor 5200,verkocht aan de heer J. J. van Sluijs, koopman te Mid- deburg en het hoekhuis met afzon, derlyke bovenwoning aan de Brak straat 45, Breestraat 12, groot 65 ca., voor 2400.aan de heer A. Walraven te Middelburg. Tholen THOLEN eerst sedert lange tyd sprake was van een overschot op de handelsba lans. Na enige terugslag ls het totaal der spaargelden bij de boerenleenban ken vrijwel teruggekomen op het sal do van het vorig jaar. Eén van de be langrijkste verschynselen van het af gelopen jaar is een vrij plotselinge rentestijging, die ook in het bankwe zen merkbaar is. Het kan niet wor den ontkend, zo verklaarde de heer v. d. Velde, dat de huidige belasting druk een van de grootste bezwaren is die de kapitaalvorming tegen houdt, hetgeen voor het gehele bedryfsleven geldt. Het vorig jaar was voor de bank gunstig. Veel geld werd inge legd en het Depot bij de Centrale Bank beliep dan ook steeds enige honderd duizenden guldens. Veel geld werd uitgeleend, zowel aan voorschot ten als rekening- courant. Op hypot heek werd bijzonder veel geld ver strekt. Het afgelopen jaar zyn er 40 nieuwe leden bijgekomen, zodat de vereniging thans 304 leden telt. Dc omzet bedroeg ongeveer 12 millioen. Aan spaargelden werd ingelegd een bedrag van 1.215.000 en het reser vefonds is nu gebracht op 71.283,22. De zuivere winst bedroeg 918,70. Voor het dienstjaar 1952 is de rente vrijblijvend bepaald op 2V& tot elk bedrag voor de leden en voor niet-le- den op 2,28%. Voor voorschotten is de rente 4 in rekeningcourant, 1*4 voor credit en voor debet. Voor niet-leden wordt credit be rekend en voor debet 4 Na de notulen gaf dc kassier, de heer J, Melse, een overzicht van re kening en balans van 1951. Als be stuurslid werd herkozen de heer J. C. Stoütjesdijk en tot lid van de Raad van Toezicht de heer C. A. C. Aert- N00RD-BEVELAND Kamperland LEDENVERGADERING. N.C.L.B. De afdeling Kamperland van de N.C.L.B. hield haar ledenvergadering onder leiding van de vice-voorzitter, de heer N. de Visser. Tot nieuwe voorzitter koos men in deze vergade ring de heer A. Klap. De hoofdbe stuurder, de heer J. v. d. Linde be sprak de C.A.O. en gaf een toelichting op de landbouwpensioenfondswet en de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering. Na afloop van zijn betoog kreeg «e heer v. d. Linde verschillen de vragen te beantwoorden. Kortgene RAADSVERGADERING. Donderdag 17 April a.s. komt de raad der gemeente Kortgene in open bare vergadering bijeen. Op de agen da staat o.a.: wyziging Politieveror dening. vaststelling nieuw ambtena renreglement, vaststelling onderwys- vergoedlngen, aangaan rekening cou rant met N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten tot een bedrag van 80.000, aanbieding gemeentereke ning over 1950, aanleg straat in zgn. Pompweide te Kortgene, aan vullend crediet voor verbetering Voorstraat te Colynsplaat ad 3500. gevonden voorwerpen. Bij de Rijkspolitie te Tholen zijn in- lichtingen te bekomen betreffende een gevonden gouden damespolshorloge, een paar geelkleurige glacé dameshandschoe nen, een bril met wit hoornen montuur, eer* blauw jongensjasje, een padvinders- riem met fluit en een portemonnale. St. Annaland JAARVERGADERING BOERENLEENBANK Dejcoöperatieve boerenleenbank te St. Aimaland kwam in de zaal van dé heer'C. Rijnberg bijeen, voor haar algemene jaarvergadering, onder voorzitterschap van de heer A. Ber gers. In zyn openingswoord wees deze er op, dat het eiland Tholen een groot aandeel heeft in de export. Het jaar 1951 is voor de landbouwers een goed jaar geweest, hetgeen een gun stige. terugslag had op de bankza ken. Dit bleek o.a. uit de toename van de werkzaamheden. In het afgelopen jaar zijn 15 nieuwe leden tot de bank toegetreden en er werd voor ruim 900.000 meer omgezet dan in 1950. De rekening en verantwoording ver meldde aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van 11.407.660,07 en de balans gaf een totaal per ultimo 1951 van 2.608.617,29. De heer C. J. J. Kooyman werd herkozen als be stuurslid. Als lid van de raad van be roep herkoos men de heer L. J. Breure. Ondanks de toename van het ledental met 15, telde de bank op 31 December 1951 maar 607 leden, daar er in de loop van 1951 4 leden zijn festorven. De 200 kinderen, die op e beide lagere scholen sparen, heb ben in totaal 2050,bijeenge bracht; er werd voor een bedrag van 100 opgenomen. By geboorten wer den 38 boekjes uitgegeven met een inlage door de bank van 2,50. Burgerlijke Stand oud-vossemeer. Bevallen: C. Rldderhofvan der Vlies, d.; M. M. van PoortvlietBout, 7..', P. M. van Tilbeurgh—Vos. d. Getrouwd: P. C. van der Etjk. 27 j. en J. E. van den Boogaard, 23 j.: B. Ar- noudse. 25 j. en P. J. van Daalen, 18 j. Overleden: M, Polderman, 37 j., eehtg. van P. Pipping. ZUID-BEVELAND Goes NA JAREN WEEROM. Acht en dertig jaar geleden trok de Goesenaar J. v. d. Boogaard naar de Nieuwe Wereld om zich daar een nieuw bestaan te verwerven. Hij maakte deel uit van het heilsleger en ook in "het nieuwe vaderland sloot hij zich hierbij aan. Vrijdag kwam de 76- jarige Van de Boogaard met de „Ryn- dam" in Rotterdam aan. om in Goes zyn oude vrienden nog eens op te zoeken. Ook het Goese heilsleger was hem nog niet vergeten, want Zater dagmiddag stond het plaatselyke muziekkorps van het Leger des Heils gereed om de oude strijdmakker een muzikaal welkom te bereiden. In de Zondagmorgenbyeenkomst werd nog een officiële verwelkoming gehouden. Marktberichten VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 11 ApriL Fruit. Appelen: Gulden De licious 49Gl; Goudreinette 4573; Jona than 39—75; Winston 38—92. Peren: Bre- derode 3652; Kleipeer 2545; St. Remy 4952. alles per kg. Groenten: Andijvie 25—39; Bloemkool 14—43; Waspeen 40—42; Prei 15—24; Ra barber 38—71; Radijs 16; Selderij 7.80 12, per 100 bos; Knolselderij 517; Sla 714; Spinazie 1738; Spruiten 18—29; Uien 7—39; Witlof 26—55, alles per kg., stuk of per bos. HOCKEY Middelburg-dames wonnen van Rapidity II (2 1). Voor de eerste klasse van de „on derbond" Zuid speelden de Middel burg-dames de laatste hockeycompe- titiewedstrijd tegen Rapidity II uit Oss. Ondanks het zomerse weer stond het spel op behooriyk peil. Voor de rust was het een geiykopgaande strijd en de tweede helft werd Degon- nen met de stand 01. Na de rust moest een dame van Middelburg uit vallen en ook Rapidity liet een speel ster uitvallen. De daardoor gewijzig de opstelling .was voor Middelburg een versterking en spoedig maakte Mieke Haag er na een soloren 11 van. Even later wist zy zowaar op uitstekende wyze een bal van rechts te benutten (2—1). Rapidity ver hoogde het tempo, maar de Middel- burg-keepster wist het gevaar steeds te keren en ook Middelburg scoorde niet meer, zodat met 21 het einde kwam. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Om het hockeykamploenschap 1 Nederland werd gespeeld de w VAN TOT Het comité voor het organiseren van de B Mel-vlerlng te Sluiskil, heeft de fees- telijkbhedcn op deze dag vastgesteld als volgt: 's middags tractatle der school jeugd en kinderspelen, os. Jeugdvoetbal. Avonds zal de plaatselijke harmonie in de kiosk een concert geven cn een rond gang door dc gemeente maken. Tot be sluit van dc feestelijkheden zal een vuur werk worden ontstoken, waartoe dc gel den voor do bevolking bijeengebracht zullen worden. In de week van 14 tot 19 April zal in de gemeente met een inte- kenlijst worden rondgegaan. Tc St. Annaland zal het echtpaar A. de Witte—Goedegebuurc Vrijdag a.s. 2ljn gouden bruiloft vieren. De Simavl-collecte te Zonnemalro bracht f 40.11 op. Te Oud-Vossemecr is tot wijkverpleeg ster van het Groene Kruis benoemd zr. Timmer uit Amersfoort. Zij zal per 1 Juni a.s. in dienst treden De in do Nederlands Hervormde Kerk te Tholen gehouden collecte voor het restauratiefonds bracht f -20.— op. Te Sirjansland vergaderde de weeg brugvereniging onder voorzitterschap van de heer L. Deïst. Besloten werd tot de aankoop van een nieuwe weegbrug. Hier toe zullen door het bestuur de nodige stappen worden gedaan. Te Wissekerke, Kamperland en Geers- dljk bedroeg de opbrengst van de Sima- vicollecte f 62.44. In de gemeenten Burgh en Haamstede werd een verkeersexamen voor de jeugd gehouden. Te Burgh slaagden drie leer lingen van de openbare lagere school, van de opbare lagere school te Haamste de 12 en van de bijzondere school aldaar 8 leerlingen. De Simavl-collecte bracht te Haam stede f 68,35 en te Burgh f 66.09 op. Aan de sportschool F. Janssens te Bergen op Zoom slaagde voor het di ploma Groene Band Judo 3e Kyu de heer A. de Nooyer uit Vllsslngen. In de Dorpsstraat te Breskens geraak ten Zaterdagmorgen twee auto's in bot sing. doordat een der bestuurders, de heer A. J. S. uit Delft, niet voldoende voorrang verleende aan de heer J. S. uit AxeL Beide wagens werden bescha digd; persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Te Kapelle werd door dokter Griep in het Wijkgebouw examen afgenomen voor het eenheidsdiploma eerste hulp bij ongelukken. Geslaagd zijn: J. v. d. Schraaf. M. Eversdijk, I Kole, G. Veer- hoek, A. G. v. d. Graaf, J. M. Duive- waarde, J. E. Daane, J. Brouwer, Kapel le; J. Nijssen, Goes; W. A. Gijzel, P. M. Berman, J. J. Berman, P. A. Staal. P. Verhage, W. M. Poortvliet, Blezellnge; P. Philipse, W. Philipse, J. D. N. de Koeijer, Schore en C. Yzerman, 's Heer Arends- kerke. De cursus welke door dokter E. F. Facee—Schaeffer werd gegeven, bestond uit 30 lessen. De collecte vor de Diaconie van de Ned. Herv. Kerk te KapelJe heeft in de maand Maart opgebracht f 310.18 en voor de kerkvoogdij f 257.89. In het eerste kwartaal werd voor de diaconie bijeen gebracht f 655.48 en voor de kerkvoogdij f 497.78. De afdeling Axel van de Ned. Land- arbeidersbond hield haar jaarvergadering onder leiding van de heer C. Haak. De secretaris, de heer J. den Engelsman, rapporteerde in 2ijn verslag een lichte daling van het ledental door overschrij ving. Het nieuwe bestuur werd samen gesteld als volgt: voorzitter C. Haak, secr. J. den Engelsman, penn. G. van Bendegem, leden J. Roose en C. Bolle- man. Uitvoerig werd gesproken over dc her oprichting van dc arbeidersavondschool te AxeL Een subsidie werd gegeven dan het Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden. Te Axel werd een afdeling opgericht van De Nieuwe Koers. Het bestuur be staat uit mevr. N. MaasDieleman, pre sidente, P. Scheele, secr. en L. Weyser, penningmeester. De buurtvereniging Vrij burgstraat gaf Zaterdagavond in De Zwaan te Souburg een buurtfeest Opgevoerd werd het to neelspel „De Antieke Klok". Er was veel applaus. Na afwerking van het aardige programma bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. Aan de slagers vakschool te Utrecht slaagden voor het slagersdiploma, de he ren Sjaak de Jonge te Breskens en W. Morel te Groedc. De heer J. Z. uit Rilland-Balh, die per zijspanmotor de bocht DeidewegHoofd weg passeerde, verloor de macht over het stuur, waardoor hij in de naast de Hoofdweg lopende sloot terecht kwam. De heer Z. kwam er met een nat pak af. Geslaagd voor het eindexamen aan de Rijkstuinbouwschool te Nijmegen de heer M. W. de Bruine, vroeger te Vlis- singen. Bij de postspaarbank te Axel (en de daaronder ressorterende hulppostkanto ren te Koewacht, Zuiddorpe en Overslag) bedroeg gedurende de maand Maart '52 de inleg f 31.074,57. Het aantal terugbe talingen over dat tijdvak bedroeg 178 met een totaal van f 44.461.50. van I wed strijd HHLJC—Groningen, welke ein digde in een 80 overwinning voor HHLJC. ATHLETIEK Veldloopkampioenschap voor Hans Harting. Door dc Arnhemse athletiekvcreni- ging De Kometen werden Maandag de Nederlandse vcldloopkamploen- schappen voor seniores en Juniores gehouden. By de seniores werd Hans Harting winnaar, door de Hecrlcnaar Lataster in de sprint te slaan. Hy passeerde volkomen fris de finish. Zijn tijd was 16 min. 36.6 sec. (5 km.). Keesom werd kampioen bij dc juniores, die 2\L km. moesten afleg gen. Hij deed er 7 min. 37.8 sec. over. In deze klasse werd Haak van Mara thon uit Vlissingen vyfde in 7 min. 57.8 sec. AUTOMOBILISME Eierzoekrit ,,De Dolphijn" De Z.A.M.C. De Dolphyn hield tweede Paasdag een zeer geslaagde Eierzoekrit op Walcheren. De deel-, nemers kregen tot tank 20 boerde- ryen op Walcheren te zoeken, die op een kaart schaal 1 100.000 waren ingetekend cn moesten daar een ci in ontvangst nemen cn dc naam van de boerdery invullen! Onderweg werden zij ..getracteerd" op een flink tuinlui routecontróles en tijdcontrólc.". Het was een schitterend opgezette rit. die algemene bewondering afdwong by de deelnemers. De uitslag luidde; 1. Juc. Louisse, Midd. 90 strafp.; 2. F. B. den Boer, Midd. 115 p.; 3. S. Sanders, Midd. 156 p.; 4. A. Maljers. 169 p.; 5. P. Sanaerse 197 p.; 6. Th. J. Schultemu- ker 199 p.; 7. J. Wavertjn 205 p.; 8. D. Woudenberg 211 p.; 9. S. A. Ver- Oud ijzerfel begeerd smokkelartikel. Duizenden granaten gedemonteerd Aan de Nederlands-Belgische grens is een nieuw soort smokkel ontstaan; die van schroot. De douaniers hebben thans handenvol werk om deze smok kel de kop in te drukken. Meestal wordt het oude ijzer per fiets over de grens gebracht naar België, waar de prijzen er voor heel wat hoger zijn dan in Nederland. Het is verboden, dit schroot uit te voeren. De smokkel is dermate winstge vend, dat men zich niet ontziet soms diefstal te plegen om aan oud ijzer te komen. Op een vrachtje van ongeveer 50 kilo schroot, per fiets over de F'ens gebracht, wordt gemakkelijk 14 winst gemaakt. Bovendien staat even over de grens, haby Esschen, een smeltoven, waar het oude yzer in verdwijnt, om te worden omgesmol ten. Zodoende kan dat niet meer wor den nagegaan, waar het yzer van daan komt of hoeveel het is geweest. Er is een ware jacht naar oud yzer en zo verdwenen er yzeren afraste- ringspalen, soms zelfs ploegen, en de laatste tijd vormen de yzeren paal tjes langs de provinciale wegen, die de afstanden aanduiden, ook een ge wilde buit. Op elke honderd meter staat zo'n paaltje, dat ongeveer vijf tien kilo weegt en het uitgraven loont blykbaar best de moeite. Zelfs ls het onlangs voorgekomen, dat duizenden granaten werden gede monteerdIn de jacht naar de be geerde smokkelwaar ontziet men zich niet oud oorlogstuig te zoeken en te demonteren, hoewel er od die manier met de dood gespeeld wordt. sluys 218 p.; 10. J. in 'i Hout 223 p.; ll.'Pelle 227 p.; 12. W. K. ^chuling 228 p.; 13. H.Frima 236 p.; 14^J. A. Prins 257 p.; 15. Chr. Louisse 261 p.; 16. J. Lctzer 291 p.; 17. Borren 292 p. De overige deelnemers hadden meer dan 300 strafpunten. Recordhouder werd ditmaal W. Louisse met 1009 p. WIELRLNNLN Van Est tweede in criterium te Etten. ZELFDE PUNTENTAL ALS WINNAAR ROBIC Wat het internationaal wielercri- terium te Etten ook is geweest, span nend in geen geval! Velen waren naar Etten getogen, om de grote renners en vooral Gerrit Schultc, achter de motoren aan het werk te zien in de wedstrijd over drie manches van res- pectieveïyk 30, 30 en 40 km. Het werd evenwel een tegenvaller; opwin dende gebeurtenissen ontbraken ten enen male. Na de eerste twee man ches stond Van Est aan de leiding, doch in de derde manche, welke werd gewonnen door Wagtmans, wist Jean Robic de man uit St. Willebrord ach ter zich te laten. Weliswaar behaalde Van Est hetzelfde aantal punten (24). doch juist door deze laatste klassering legde Robic beslag op dc eerste plaats in het eind-klassement dat luidde: 1 Robuc, 24 pnt; 2. Van Est, 24 pnt: 3. Voorting, 21 nnt; 4. Schulte, 20 pnt; 5. Ockers, 18 pnt; 6. Wagtmans, 17 pnt. Spori pick-upies -jf Op de Vigorelli-baan te Milaan won Van Vliet het internationale snelheids criterium, dat Maandag werd verreden. ■X- Op ce baan van Marcinelle nam Gerrit Schulte voor de eerste maal deel als stayer aan Internationale wedstrijden. Hij werd winnaar van de 15 km. in 14 ir.in. 12 sec. en ook won hU de 50 km. in 20 min. 35 sec. De hockeyploeg van de Batavieren heeft te Amstelveen het tour- nooi gewonnen, dat ..Amsterdam" organi seerde ter gelegenheid van zijn Jubi leum. Zuid-Enge land bleek superieur in het damestournooi. De in Den Bosch gespeelde finale om de Van Broekhulzen- beker. welke wedstrijd tevens gold voor het rugbykampioenschap van Nederland tussen A.A.C. en D.S.R.C. is met 21—13 door A.A.C. gewonnen. -X- De Grasshop pers hebben voor de 12e maal de finale van het tournooi om de Zwitserse beker gewonnen. Zaterdag begon de Benefra- lux—rallye. waarvan het eerste deel voert door Noord-Brabant en de Belgische Kempen. Tot op heden heeft een groot aantal deelnemers strafpunten opgelopen. y\ y.'lv /*•»- IÉ'vJÈÏkfi ifel - V1.. 67. Nu commissaris Kwabberteen en Kees Kleutjes, volgden Jimmy wel, zij het ook met bon kende harten. Zy liepen door een stenen gang, die er in het half duister nog al naargeestig uit zag. Hier en daar was een getralied venster en ook lie pen zij voorbij enige deuren, die echter stevig op slot zaten. „Jammer", zei Jimmy, „anders konden de andere gevangenen meteen met ons mee gaan. Nu zullen wij nog een keertje terug moeten om ze te gaan halen". Commissaris Kwabberteen zucht te diep, toen hij deze stoere taal hoorde. „Hij wil terug en hij is er nog niet eens uit", fluisterde hij tegen meneer Kleuntjes, die zo bleek als een bed- delaken zag.... Aan het einde van de gang kwa men zij in een vertrek, dat klaarblijkeiyk de he ren cipiers tot woongelegenheid diende. Er ston den een tafel en stoelen en in een der wanden zat een ouderwetse bedstee, waarvan de deuren open stonden. Er stonden enige kruiken met bier op tafel en borden met sneden brood, hetgeen voor Jimmy een aanwyzing was, dat er behalve boots man Fokke Friemelaar, nog iemand anders in de buurt moest zijn. Dat klopte ook wel, want eens klaps hoorde hij buiten het geluid van voetstappen. Ook de twee anderen hoorden dat. Zij bleven als aan de grond genageld staan. „Nou zal je 't heb ben," zei de commissaris op klagelijke toon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13