in NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden JIMMY BROWN, sportheld no. 1 ZEEUWSCH-VLAANDEREN r msmsM fgm -i ¥M",> ■Visset Zeeuws-Wiaandert DINSDAG 15 APRIL 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Motorrijder uit St. Laurens gedood bij Bergen op Zoom. De tweede Paasdag is op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Zeeland ter hoogte van het via duct onder de spoorlijn Bergen op ZoomGoes een dodelijk ongeluk ge beurd, waarvan de heer J. Mesu uit St. Laurens het slachtoffer is gewor den. De heer Mesu kwam uit de rich ting Zeeland per motor aangereden en zijn echtgenote zat op de auo van het motorrijwiel. De motor was nog nieuw, waardoor de berijder geen nieuw, waardoor de berijder geen gro te vaart had. Toen hij het viaduct ge passeerd was, kwam plotseling uit een zijweg, richting Woensdrecht, de 15-jarige wielrijder, Anton van Dijk uit die gemeente aangereden. Zonder op het verkeer te letten stak de knaap de drukke verkeersweg over. In volle vaart kwam de motor met de jeugdige wielrijder in botsing, hoewel de bestuurder van het voer tuig nog uit alle macht remde, om een aanrijding te voorkomen. Door de kracht van de aanrijding werd de jcngen tegen de grond geslingerd en de motorrijder sloeg met hoofd en borst op de betonnen weg waarbij Mi bovendien het gewicht van zijn duo- passugiere boven op zich kreeg. De man hep ernstige inwendige kneuzin gen op Hij werd direct naar het al gemeen burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar hij een uur later aan de bekomen verwondingen over leed. Zijn echtgenote liep verschil lende ontvellingen op, maar kwam verder met de schrik vrij. De 15-jari- ge wielrijder werd met een hersen schudding naar het ziekenhuis over gebracht, waar men hem ter verple ging opnam. De rijkspolitie uit Hoo- gerheide stelde een onderzoek in. Oostburg Jaarvergadering Besluurdersbond. Zaterdagmiddag hield de West Zeeuwsch-Vlaamse Bestuurdersbond zijn jaarvergadering in hotel De Vuyst te Oostburg. De tweede voorzitter, de heer J. Hubregtse uit Breskens, opende en heette de 40 afgevaardigden uit 16 afdelingen welkom. Het jaarverslag van de penningmeester werd goedge keurd. De financiële toestand van de bond is goed. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de bona mo menteel 1225 leden heeft. De activi teit van de bond was wel groot, maar er waren verschillende tegenslagen. Zo was de avond met Willem van Iependaal door ziekte van deze spre ker min of meer mislukt. Bijzondere hulde werd gebracht aan de Vrou wengroep van het N.V.V. voor het uitzetten van de busjes voor het N. V.V. t.b.c.-fonds In Augustus had de halfjaarlijkse lediging plaats. Resul taat 148,10, hetgeen neerkomt op 2,70 per busje. In het bestuur werden gekozen de heren K. C. Hamelink, Oostburg, (herkozen); P. W. Toesseint, Schoon- dijke, (herkozen)V. Scheepens, Breskens; L. de Clerck, Aardenburg; J. Dupon, IJzendijke. De heer A. Buis, districtsbestuurder van het N. V.V. hield een korte toespraak en wees o.a. op de goede geest, die er in de bond heerste. ONDERSCHEIDINGEN RODE KRUIS. In een vergadering van het bestuur van de afdeling West Zeeuwsch- Vlaanderen van het Nederlandse Ro de Kruis, welke te Oostburg ter ge legenheid van het 12y2 jarig bestaan van de a'fdeling werd gehouden, deelde de heer mr. J. A. Heyse, Kringcommissaris van het Rode Kruis voor Zeeland namens het hoofdbestuur mede, dat de volgende heren onderscheiden waren voor 10 jaar trouwe dienst: drs.-1. Buskop, 'arts lë Oostburg, dr. M. W. Jongsihu, arts te Groede en jhr. L. E. D. S. von Bönninghausen tot Heringliaven, bur gemeester van IJzendijke. UITSLAGEN DUIVENSPORT. De uitslag van de wedvlucht uit Mos- croen op Zondeg 13 April gehouden, is als volgt: I. Verplanke 1. 11, 30, 39; I. Wage 2; S. Sol 3, 32. 40; A. de Guesquire 4. 29,.46: Jac. Simpelaar Pzn. 5, 6, 15; A. Ver hulst 7, 12: P. Temmerman 8, 9; L. Mat- thijs 10. 16. 21; E. Wesdorp 13, 45; P. van Hee 14, 22, 27; M. Simpelaar 17, 25, 38; Joh. Simpelaar 18, 28. 37; J. Deuning 19. 35 43; Joh. Barra 20; C. Bron 23; I. Risseeuw Az. 24; A. Vermaire 26; A. Ris- seeuw Az. 31; J. Kareis 33. 42; A. Merre- laar 34. 47; R. Jansen 36; E. Geernaert 41; J. M. Simpelaar Jz. 44; J. Deij 48; J. C. Retico 49. Aankomst eerste duit; 9.44, laatste duif 9.51. FILMCLUB „OOSTBURG". Zaterdagavond werd in het Ledel- theater te Oostburg de eerste film vertoning van de Filmclub „Oost burg" gegeven. De voorzitter, drs. C. Foudraine, zeide dat de opzet der filmclub tot nu toe zeer geslaagd was. Hij had ge dacht zeer optimistisch te zijn, toen hij op 60 tot 100 leden hoopte en nu zijn er reeds bijna 350. wat de limiet is. Als er steeds zo'n grote opkomst zal zijn. kan men op goede films re kenen en dan zal de club aan het ge stelde doel beantwoorden, aldus de voorzitter. Na alle andere bestuurs leden, die zo hard gewerkt hebben om dit mogelijk te maken, hartelijk bedankt te hebben, gaf hij het woord aan het erelid, burgemeester K. Hoek- zema. Deze zeide, dat ook in 1942 reeds door de heer Foudraine ge tracht was een filmclub op te rich ten om te trachten in die donkere tijd iets van ontspanning te brengen. Hij las een verslagje voor uit het ge meentearchief over deze poging die niet erg naar de zin van de bezetters was Ook hij sprak de hoop uit. dat de filmclub er in zou slagen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen goede films te brengen en zodoende weer een stukje cultuurwerk te verrichten. Daarna draaide eerst: „The oenn- nings of the Cinema", de eerste film ter wereld (1895). Voor onze op film gebied verwende smaak, was het een bijzondere gewaarwording die kleine, ouderwetse filmpjes te zien. Dit film- >je was welwillend afgestaan door iet stedelijk museum te Amsterdam. Vervolgens kwam de documentaire film „Spotlights on Mexico" en ten slotte de hoofdfilm „Wilde pracht" Deze kleurenfilm, door een Atrikaan- se expeditie opgenomen, over het le ven van de wilde fauna en de primi tieve stammen in het donkere wereld deel was suggestief en boeiend. Sas van Gent GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Sas van Gent zal vergaderen op Donderdag 17 April. De agenda vermeldt o.m. het verlenen van eervol ontslag aan de heer H. A. Werjens als directeur- veearts, het benoemen van een on derwijzer aan de O.L. school (voor dracht: 1. G. L. de Meijer, Breskens, 2. J. G. Timmerman, Souburg en 3. Z. C. Risseeuw, Breskens) en het be noemen van een onderwijzer aan de afzonderlijke cursus Franse taal bij de o.l. school A. Sluitende begroting-1952 van Polder Walcheren. De begroting der gewone inkom sten en uitgaven der Polder Walche ren voor 1952 sluit met een totaal in inkomsten en uitg. van f 1.540.424,10. De ontvangsten aan dijkgeschot zijn geraamd op f 1.016.873,22, het nade lig slot der rekening over 1950 op f 246.911,35, de kosten van het pol derbestuur op f 68.963,31, de kosten van onderhoud der zeeweringen en af- en uitwateringsmiddelen op f 766.192,67, voor net hoofdstuk pol derschulden is in totaal aangevraagd f 335.194,40. totaal van f 977.000. De kosten van buitengewone werken aan zeewerin gen en af- en uitwateringsmiddelen zijn geraamd op f 639.000. De zogenaamde balans B sluit met een totaal der gewone inkomsten en uitgaven van f 46.242,10 en met een totaal der buitengewone inkomsten en uitgaven van f 45.821,23. De be groting der inkomsten ten bate en der uitgaven ten laste van de gebouwde eigendommen geeft een batig saldo van f 12.315,88. De ontvangsten zijn geraamd op f 523.062,23, de uitgaven öp f 510.746,35. De raming der uit te voeren gewo ne werken bedraagt voor de Noord- watering f 210.000, voor de Oostwa tering f 40.000, voor de Zuidwatering f 34.000, voor de Westwatering f 60.000 en voor de wegen f 12.000.. Sluis AANBESTEDING. Namens mevrouw Dapsense in Yvoir-sur-Meuse (België) werd door de architect ir. W. J. Bruijnooge te Schoondijke in het openbaar aanbe steed de bouw van een bergplaats, gelegen in de gemeente Sluis (ge hucht Heille) op de hofstede, be woond door de heer A. Quaak te Sluis. Hiervoor werd als volgt inge schreven: Th. Hoornikx en Zoon, Aardenburg 13.900; L. de Bruyn en Zonen, Sluis 11.400; W- J. Le grand, Aardenburg 11.105; J. J. Plerjs en W. Bruijnooge, Aardenburg 10.946; A. J. H. v. d. Eisen, Sluis 8320 Het staat vrijwel vast, dat het wérk aan de laagste inschrijver zal worden gegund. Marktberichten VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 11 April Fruit. Appelen: Gulden De licious 49—61; Goudreinelte 45—73; Jona than 39—75; Winston 38—92. Peren: Bre- derode 36—52; Kleipeer 25—45; St. Remy 4952. alles per kg. Groenten: Andijvie 25—39; Bloemkool 14-43; Waspeen 40—42; Prei 15—24, VOETBAL Enthousiasme ontbrak bij E.M.M. Aardenburg. Het warme wèer was niet bevor derlijk voor het peil van de wed strijd welke Aardenburg tegen E.M.M. speelde. Tot de ijust bleef het een vrij gelijk opgaande strijd, waarin menige kans werd verknoeid zodat het niet te verwonderen was, dat met dubbel blank de eerste helft werd beëindigd. Na de rüst kwam Aafdenburg ge vaarlijk opzetten en het was mede aan het lakse spel in de E.M.M.-ach- terhoede te wijten, dat na 15 minuten de gasten de leiding namen, om dié niet meer af te staan. Spoedig daar op bracht de Aardenburg-midvoor de stand op 0—2. Tegen de hechte Aar- denburg-achterhoede kreeg de E.M. M.-voorhoede niet veel kans. In kor te tijd zag Aardenburg kans de voor sprong op te voeren tot'O4 en 't zag er zowaar naar uit; dat EMM niet eens de eer zou kunnen rédden. Tien mi nuten vóór het einde benutte K. v. d. Gruijter echter zijn kans om het eni ge tegenpunt te scoren. Met 14 kwam het einde van deze weinig fraaie wedstrijd. Zeelandia leed op eigeju, veld èen nederlaag (1— Een gelijk opgaande strijd met be hoorlijk tempo beloofde in de aanvang een aantrekkelijke wedstrijd tussen Zeelandia en Clinge. Vrij spoedig ech ter verminderde.,de kwaliteit van het spel en speciaal door het weinig door tastende optreden der Zeelandianen kwam Clinge iets in de meerderheid. Ruim een half uur hielden beide ver dedigingen stand, tot die van Zee landia na 35 minuten spelen een fout maakte en de Clinge rechtsbuiten hiervan profiteerde en zijn elftal de leiding gaf (01). Dezelfde speler maakte er binnen de 5 minuten 03 van. Een sttfafschop, welke de Clinge- verdediging veroorzaakte werd door Zeelandia gemist. De tweede helft begon voor Zee landia moedgevend. Reeds in de eer ste minuut viel een hoekschop. De bal werd onvoldoende weggewerkt en Franse was er goed bij om met een goed schot de achterstand tot 13 te verkleinen. Het spel van Zeelandia was echter te weinig doortastend om verder succes te hebben. Een tweede strafschot na tien minuten werd even eens gemist. De nodige omzettingen in de Zeelandia ploeg brachten meer kansen, doch geen doelpunten. Overwinning voor Sluiskil kwam in laatste minuut. Ofschoon het er niet naar uitzag, dat Sluiskil een overwinning zou we ten te boeken, is dit toch gelukt door een doelpunt van Overbeke in de laat ste minuut. De gasten verplaatsten na enkele niet ongevaarlijke aanval len van Sluiskil het spel en Sluiskil kwam in het nauw. Toch was het We- zepoel, die na 28 minuten de score opende (10). Breskens kwam op goedkope manier aan een doelpunt, toen v. d. Male een bal via zijn schoen in het Sluiskil-doel zag verdwijnen (1 1). Breskens gooide er een schepje bovenop en nam nog voor rust de lei ding (12). Deze voorsprong was van korte duur, want Wezepoel zorg de spoedig na de thee voor de gelijk maker (22). Gregoir bracht uit eéri strafschop de stand op 32. Ofschoon. Breskens iets in dé meerderheid, kwam. wist het de kansen toch niet to benutten. Wel maakte Vermeulen er vier minuten voor het einde 33 van, maar van Overoeke omspeelde nog eenmaal de Breskens-doelman en het was 43. Meto kwam er tegen Axel niet dikwijls aan te pas. Nadat Meto aan de kampioen Axel bloemen had aangeboden, werd afge trapt en ha 15 minuten zorgde Dey voor het eerste doelpunt (10), dat na 10 minuten gevolgd werd door een fraaie pass van Borghsteyn, die doel trof (20). Het spel werd toen iets minder en ook het tempo zakte. Een keurig schot van Kops bracht de stand op 21, maar Axel beheerste nog steeds het veld en Jonkman be sloot een soloren met een goed schot (31). Dezelfde speler maakte er 41 van en vier minuten na de rust werd het 51 door Dey. Aan beide zijden kwamen goede kansen voor, maar zij werden niet benut. Van der Velde scoorde op fraaie wijze het zes de doelpunt voor Axel (61) en toen feloofde Axel het wel. Hopmans racht de eindstand op 6—2. Terneuzen OVERTREDER GESNAPT. Op verzoek van een opkoper te Terneuzen hield de politie de 15-ja- rige Th. O. aan een goede bekende van de politie die poogde bij de opkoper een deel van een scheeps tras te verkopen, welk touwwerk door de veelbelovende knaap uit het pak huis van deze opkoper gestolen was. De man herkende zijn eigendom en tegenover de politie legde de knaap bekentenis af. HIJ HAD EEN FIETS NODIG. De militair F. de R. uit Sint Jan steen nam Zaterdag een rijwiel weg voor een café te Terneuzen en i'eec er mee naar Axel. Daar werd het rijwiel Zondagmor gen door de politie teruggevonden. Tegen de militair werd procesver baal opgemaakt, ook al omdat van het rijwiel een gereedschaptasje was ontvreemd. NIEUW SPORTTERREIN OFFICIEEL IN GEBRUIK. Tijdens de rust van de wedstrijd TerneuzenF.C. Sultan, welke Maan dagmiddag te Terneuzen werd ge speeld, werd het complex sportter reinen met het nieuwe kleedlokaal voor de v.v. „Terneuzen" officiëel in februilc genomen. De voorzitter, ir. J Denie, wees er op, dat in Septem ber j.l. nog niet tot de officiële ope ning kon worden overgegaan, omdat toeii de accommodatie nog niet vol doende was Spreker begroette de En gelse gasten, die een lierinneringsle- péltje met het wapen van Terneuzen ontvingen. Hierna werd dank ge bracht aan het gemeentebestuur, de raad, de commissie sportbelangen, de supportersvereniging en allen, die aón de totstandkoming van de nieu we terreinen hadden meegewerkt. In het bijzonder was ir. Denie erkentelijk voor het gedurende geruime tijd ter beschikking stellen van een kleed ruimte door de heer H. R. A. Meyer. Burgemeester mr. P. Tellegen wees er op, dat een lang gekoesterde wens in vervulling was gegaan en sprak de hoop uit, dat Terneuzen op het nieu we veld vele tromfen zou behalen. Hierna werd de erewijn rondgediend en was er gelegenheid het nieuwe kleedlokaal te bezichtigen. Zeeuwsch-Vlaanderen GROEDE. Bevallen: M. B. de Krijger—van den Broeke. d.: C. H. Ekkebus—Leenhouts. d.; C. Salhuteru—Latuputty, z. Getrouwd: A. Boone. 26 j. en G. Hen driks. 26 j.; D. Mookhoek. 19 j. en D. A, Roofack, 19 j. Overleden: A. Neufeglise. 70 j. HOEK. Ondertrouwd: J. B. Bos, 40 j. en C. J. Meeusen, 38 j. Getrouwd: W. Pijpelsnk. 24 j. en J. J. van Tatenhove. 21 j. Bevallen: M. de Bokx—de Ruijter, d. Overleden: A. C. Bedet. 90 j.. wed. v. A /P. Zegers; L. C. Drabbe. 68 j., echt- gen. van P. van Wijck; J. Rinkhoud, 66 j„ wed. van C. Vinke; J. van Tatenhove. 98 j., weduwn. van P. de Meester. SAS VAN GENT. Bevallen: R. F. van den Akker—de Calu- wé, z.; P. L. de Roo—Rammeloo. z.; R. M. Mattheeuws—Vandamme, z.: D. A. A. Hollebosch—Vanhijfte, z.; A. C. Obrie— Pieters, z.; C. P. Neyt—Stroowinder. d.: Ondertrouwd: R. de Buck, 27 j. en J. •C. Willemsen, 24 j.; P. L. Meuleman. 23 .j en E. M. G. de Jaeger, 23 j.: W. K. de Hulsters, 24 j. en L. A. M. de Smit, 20 Overleden: B. R. Plasschaert, 72 j.; O. H. M. B. Goossens. 13 j.; F. Vercauteren, 78 j., weduwn. van M. A. van Heese; J. E. A. de Rjjcke. 46 j.. echtgenote van H. Stevens. OOSTBURG. BêVailen: L. TimmermanJensma. z.; M. L. R. Vervaetde Kreijger, z.; M. J. NihijuluwPattipeilohy. d.: C. Dees— Mechielsen, d.; P. Fieret—Dekker, z.; P. Burgervan de Gruiter, z.; A. van Dam mevan Gessel. z.; E. L, BoerjanBuijs- se, z.; J. M. de Kruijter—Hondt, z.; A. M. BuchtaKamminga, z.; A. Sanderse Jansen, d. Getrouwd: J. P. Boidin, 42 j. en S. Mes- ker, 40 j.; W. Goedkoop, 40 J. en H. M. Wagtho, 26 j. Overleden: P. C. van Melle, 65 j. geh. met C. C. de Winde; P. Hollebrand, 88 j.. wed. van J. de Smit; P. Zonnevylle, 89 j., wed. van J. A. Hamers; J. F. Dhae- nens, 44 j., geh. met M. M. L. Ballegeer; P. L. van Morrelgem, 32 j., geh. met A. Mille; E. Willemsen, 72 j.; B. L. Dezutter, 87 j., wed. van E. M. Rabout; L. Dhae- nens, 77 j. geh. met M. L. Welvaert; M. E. S. de Hullu, 3 dg.; J. du Bols, 66 j., geh. gew, met J. Fleijte. Kindervoorstellingen. WIJZIGING VOOR NIEUWVLIET. De kindervoorstelling te Oostburg, waarvoor sommige kinderen uit Nieuwvliet gele toegangskaarten hebben ont vangen, begint niet om vier uur, maar om twee uur. "V- HOCKEY Middelburg-dames wonnen van Rapidity II (2—1). Voor de eerste klasse van de „on derbond" Zuid speelden de Middel burg-dames de laatste hockeycompe- titiewedstrijd tegen Rapidity n uit Oss. Ondanks het zomerse weer stond het spel op behoorlijk peil. Voor de rust was het een gelijkopgaande strijd en de tweede helft werd begon nen met de stand 01. Na de rust moest een dame van Middelburg uit vallen en ook Rapidity liet een speel ster uitvallen. De daardoor gewijzig de opstelling was voor Middelburg een versterking en spoedig maakte Mieke Haag er na een soloren 11 van. Even later wist zij zowaar op uitstekende wijze een bal van rechts te benutten (2—1). Rapidity ver hoogde het tempo, maar de Middel- burg-keepster wist het gevaar steeds te keren en ook Middelburg scoorde niet meer, zodat met 21 net einde kwam. Het comité voor het organiseren van de 5 Mei-viering te Sluiskil, heeft de fees- telijkbheden op deze dag vastgesteld als volgt: 's middags tractatle der school jeugd cn kinderspelen, o.a. Jeugdvoetbal, 's Avonds zal de plaatselijke harmonie ln de kiosk een concert geven en een rond gang door de gemeente maken. Tot be sluit van de feestelijkheden zal een vuur werk worden ontstoken, waartoe de gel den voor tóe bevolking bijeengebracht zullen worden. In de week van 14 tot 19 April zal in de gemeente met een inte kenlijst worden rondgegaan. Te St. Annaland zal het echtpaar A. de Witte—Goedegebuurc Vrijdag a.s. zijn gouden bruiloft vieren. De Slmavi-collecte te Zonnemalre bracht f 40.11 op. Te Oud-Vossemeer is tot wijkverpleeg ster van het Groene Kruis benoemd zr. Timmer uit Amersfoort Zij zal per 1 Juni a.s. in dienst treden. De in de Nederlands Hervormde Kerk te Tholen gehouden collecte voor het restauratiefonds bracht f -20.op, Te Sirjansland vergaderde de weeg brugvereniging onder voorzitterschap van de heer L. Deïst. Besloten werd tot de aankoop van een nieuwe weegbrug. Hier toe zullen door hét bestuur de nodige stappen worden gedaan. Te Wissekerke, Kamperland en Geers- dijk bedroeg de opbrengst van de Sima- vicollecte f 62.44. In de gemeenten Burgh en Haamstede werd een verkeersexamen voor de jeugd gehouden. Te Burgh slaagden drie leer lingen van de openbare lagere school, van de opbare lagere school te Haamste de 12 en van de bijzondere school aldaar 8 leerlingen. De Simavi-collecte bracht te Haam stede f 68.35 en te Burgh f 66.09 op. Aan de sportschool F. Janssens te Bergen op Zoom slaagde voor het di ploma Groene Band Judo 3e Kyu de heer A. de Noojjer uit Vlissingen. In de Dorpsstraat te Breskens geraak ten Zaterdagmorgen twee auto's in bot sing, doordat een der bestuurders, de heer A. J. S. uit Delft, niet voldoende voorrang verleende aan de heer J. S. uit Axel Beide wagens werden bescha digd; persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Te Kapelle werd door dokter Griep in het Wijkgebouw examen afgenomen voor het eenheidsdiploma eerste hulp bij ongelukken. Geslaagd zijn: J. v. d. Schraaf, M. Eversdijk, I Kole, G. Veer- hoek, A. G. v. d. Graaf. J. M. Duive- waarde, J. E. Daane, J. Brouwer, Kapel le; J. Nijssen. Goes: W. A. Gijzel. P. M. Berman, J. J. Berman, P. A. Staal, P. Verhage, W. M. Poortvliet, Biezelinge; P. Phllipse, W. Philipse, J. D. N. de Koeijer, Schore en C. Yzerman, 's Heer Arends- kerke. De cursus welke door dokter E. F. FaceeSchaeffer werd gegeven, bestond uit 30 lessen. De collecte vor de Diaconie van de Ned. Herv. Kerk te Kapelle heeft ln de maand Maart opgebracht f 310.18 en voor de kerkvoogdij f 257.89. In het eerste kwartaal werd voor de diaconie bijeen gebracht i 655.48 en voor de kerkvoogdij f 497.78. De afdeling Axel van de Ned. Land- arbeidersbond hield haar jaarvergadering onder leiding van de heer C. Haak. De secretaris, de heer J. den Engelsman, rapporteerde in 2ijn verslag een lichte daling van het ledental door overschrij ving. Het nieuwe bestuur werd samen gesteld als volgt: voorzitter C. Haak. secr. J. den Engelsman, penn. G. van Bendegem, leden J. Roose en C. Bolle- man. Uitvoerig werd gesproken over de her oprichting van de arbeidersavondschool te Axel. Een subsidie werd gegeven aan het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellingsoorcten. Te Axel werd een afdeling opgericht van De Nieuwe Koers. Het bestuur be staat uit mevr. N. MaasDieleman, pre sidente, P. Scheele, secr. en L. Weyser, penningmeester. De buurtvereniging Vrijburgstraat gaf Zaterdagavond in De Zwaan te Souburg een buurtfeest. Opgevoerd werd het to neelspel „De Antieke Klok". Er was veel applaus. Na afwerking van het aardige programma bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. Aan de slagersvakschool te Utrecht slaagden voor het slagersdiploma, de he ren Sjaak de Jonge te Breskens en W. Morel te Groede. De heer J. Z. uit Rilland-Bath, die per zijspanmotor de bocht Derdeweg—Hoofd weg passeerde, verloor de macht over het stuur, waardoor hij in de naast de Hoofdweg lopende sloot terecht kwam. De heer Z. kwam er met een nat pak af. Geslaagd voor het eindexamen aan de Rijkstuinbouwschool te Nijmegen de heer M. W. de Bruine, vroeger te Vlis singen. Bij de postspaarbank te Axel (en de daaronder ressorterende hulppostkanto ren te Koewacht. Zuiddorpe en Overslag) bedroeg gedurende de maand Maart '52 de inleg f 31.074.57. Het aantal terugbe talingen over dat tijdvak bedroeg 178 met een totaal van f 44,461.50. Oud ijzerfel begeerd smokkelartikei. Duizenden granaten gedemonteerd Aan de Nederlands-Belgische grens is een nieuw soort smokkel ontstaan; die van schroot. De douaniers hebben thans handenvol werk om deze smok kel de kop in te drukken. Meestal wordt het oude ijzer per fiets over de grens gebracht naar België, waar de prijzen er voor heel wat hoger zijn dan in Nederland. Het is verboden, dit schroot uit te voeren. De smokkel is dermate winstge vend, dat men zich niet ontziet soms diefstal te plegen om aan oud ijzer te komen. Op een vrachtje van ongeveer 50 kilo schroot, per fiets over de grens gebracht, wordt gemakkelijk 14 winst gemaakt. Bovendien staat even over de grens, nabij Esschen, een smeltoven, waar het oude ijzer in verdwijnt, om te worden omgesmol ten. Zodoende kan dat niet meer wor den nagegaan, waar het ijzer van daan komt of hoeveel het is geweest. Er is een ware jacht naar oud ijzer en zo verdwenen er ijzeren afraste- ringspalen, soms zelfs ploegen, en de laatste tijd vormen de ijzeren paal tjes langs de provinciale wegen, die de afstanden aanduiden, ook een ge wilde buit. Op elke hohderd meter staat zo'n paaltje, dat ongeveer vijf tien kilo weegt en het uitgraven loont blfikbaar best de moeite. zelfs is het onlangs voorgekomen, dat duizenden granaten werden gede monteerdIn de jacht naar de be geerde smokkelwaar ontziet men zich niet oud oorlogstuig te zoeken en te demonteren, hoewel er op die manier met de dood gespeeld wordt. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Om het hockcykamploenschap %'an Nederland werd gespeeld de wed strijd HHIJC—Groningen, welke ein digde in een 80 overwinning voor HHIJC. ATHLETIEK Veldloopkampioenschap voor Hans Harting. Door de Arnhemse athletlekvcrcnl- ging De Kometen werden Maandag de Nederlandse vcldloopkampioen- schappen voor seniores en juniores gehouden. Bij de seniores werd Hans Harting winnaar, door de Hecrlcnaar Lataster ln de sprint tc slaan. Hij passeerde volkomen fris dc finish. Zijn tijd was 16 min. 36.6 sec. (5 km.). Keesom werd kampioen bij de juniores, die 2 >6 km. moesten afleg gen. Hy deed er 7 min. 37.8 sec. over. In deze klasse werd Haak van Mara thon uit Vlissingen vjjfde in 7 min. 57.8 sec. AUTOMOBILISME Eierzoekrit „De Dolphijn" De Z.A.M.C. De Dolphyn hield tweede Paasdag een zeer geslaagde Eierzoekrit op Walcheren. De deel nemers kregen tot taak 20 boerde rijen op Walcheren te zoeken, die op een kaart schaal 1 100.000 waren ingetekend en moesten daar een ei in ontvangst nemen en de naam van de boerderij invullen! Onderweg werden zij „getracteerd" op een flink aantal routecontróles en tödcontrólcs. Het was een schitterend opgezette rit. die algemene bewondering afdwong bij de deelnemers. De uitslag luidde: 1. Jac. Louisse. Midd. 90 strafp.; 2. F. B. den Eoer. Midd. 115 p.; 3. S. Sanders, Midd. 156 p.; 4. A. Maljers, 169 p.; 5. P. Sanaerse 197 p.; 6. Th. J. Schuitema ker 199 p.; 7. J. Waverijn 205 p.; 8. D. Woudenberg 211 p.; 9. S. A. Ver- sluys 218 p.; 10. J. in 't Hout 223 p.; 11. Pelle 227 p.; 12. W. K. Schuling 228 p.; 13. H. Frima 236 p.; 14. J. A. Prins 257 p.; 15. Chr. Louisse 261 p.; 16. J. Letzer 291 p.; 17. Borren 292 p. De overige deelnemers hadden meer dan 300 strafpunten. Recordhouder werd ditmaal W. Louisse met 1009 p. WIELRENNEN Van Est tweede in criterium te Etten. ZELFDE PUNTENTAL ALS WINNAAR ROBIC Wat het internationaal wielercri- terium te Etten ook is geweest, span nend in geen geval! Velen waren naar Etten getogen, om de grote renners en vooral Gerrit Schulte, achter de motoren aan het werk te zien in de wedstrijd over drie manches van res pectievelijk 30, 30 en 40 km. Het werd evenwel een tegenvaller; opwin dende gebeurtenissen ontbraken ten enen male. Na de eerste twee man ches stond Van Est aan de leiding, doch in de derde manche, welke werd gewonnen door Wagtmans, wist Jean Robic de man uit St. Willebrord ach ter zich te laten. Weliswaar behaalde Van Est hetzelfde aantal punten f24), doch juist door deze laatste klassering legde Robic beslag op de eerste plaats in het eind-klassement dat luidde: 1 Robuc, 24 pnt; 2. Van Est, 24 pnt; 3. Voorting, 21 pnt; 4. Schulte, 20 pnt; 5. Ockers, 18 pnt; 6. Wagtmans, 17 pnt. Sport pick-upjes Op de Vigorelli-baan te Milaan wen Van Vliet het internationale snelheids- criterium, dat Maandag werd verreden. Op ce baan van MarcineUe nam Gerrit Schulte voor de eerste maal deel als stayer aan internationale wedstrijden. Hij werd winnaar van de 15 km. in 14 min. 12 sec. en ook won hij de 50 km. in 20 min. 35 sec. De hockeyploeg van de Batavieren heeft te Amstelveen het tour- nooi gewonnen, dat .Amsterdam" organi seerde ter gelegenheid van zijn jubi leum. Zuid-Engeland bleek superieur ln het damestournooi. De in Den Bosch gespeelde finale om de Van Broekhuizer- beker, welke wedstrijd tevens gold voor het rugbykampioenschap van Nederland tussen A.A.C, en D.S.R.C. is roet 21—13 door A.A.C. gewonnen. De Grasshop pers hebben voor de 12e maal de linatc van het tournooi om de Zwitserse beker gewonnen. Zaterdag begon de Benefra- luxrallye, waarvan het eerste deel voert door Noord-Brabant en de Belgische Kempen. Tot op heden heeft een groot aantal deelnemers strafpunten opgelopen. rx - <r-' 67. Nu commissaris Kwabberteen en Kees Kleutjes, volgden Jimmy wel, zij het ook met bon kende harten. Zij liepen door een stenen gang, die er in het half duister nog al naargeestig uit zag. Hier en daar was een getralied venster en ook lie pen zij voorbij enige deuren, die echter stevig op slot zaten. „Jammer", zei Jimmy, „anders konden de andere gevangenen meteen met ons mee gaan. Nu zullen wij nog een keertje terug moeten om ze te gaan halen". Commissaris Kwabberteen zucht te diep, toen hij deze stoere taal hoorde. „Hij wil terug en hij is er nog niet eens uit", fluisterde hij tegen meneer Kleuntjes, die zo bleek als een bed- delaken zag.... Aan het einde van de gang kwa men zij in een vertrek, dat klaarblijkelijk de he ren cipiers tot woongelegenheid diende. Er ston den een tafel en stoelen en in een der wanden zat een ouderwetse bedstee, Vaarvan de deuren open stonden. Er stonden enige kruiken met bier op tafel en borden met sneden brood, hetgeen voor Jimmy een aanwijzing was, dat er behalve boots man Fokke Friemelaar, nog iemand anders in de buurt moest zijn. Dat klopte ook wel, want eens klaps hoorde hij buiten het geluid van voetstappen. Ook de twee anderen hoorden dat. Zij bleven als aan de grond genageld staan. „Nou zal je 't heb ben," zei de commissaris op klagelijke toon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11