LEXINGTON Waarom thans nog Paaseieren worden gegeten Mag ik zonder jas uit? AMERICA'S BEST TOBACCOS In de greep van de Woestijn Van Vrouw toi Vrouw Torment V t PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT ZATERDAG 12 APRIL 1952 EIERDANSEN EN EIERTIKKEN Oude gebruiken, die reeds uit de Germaanse tijd stammen Wanneer wij de betekenis van bet Paasfeest in aanmerking nemen, be grijpen wc op liet eerste gezicht liet verband niet, dat er tussen dit feest en eieren bestaat-. Dit vindt zijn oorzaak In bet feit, dat Pasen de plaats van een ander feest hoeft ingenomen. Onze Germaanse voorouders vierden in deze t(jd de komst van de lente, die voor hen een grote bron van vreugde moot Zyn geweest. De lente kon. «ligt een nieuw tijdperk aan, waarin geheel de natuur weer tot leven komt; waarin bomen en planten uitlopen, blocinen ontluiken, de vogels hun nest jes bouwen en. eieron leggon. Met zinnebeeld van deze herleving ls het ei. Gel ijk het kuiken de schaal doorpikt en leVend uit het ogenschijnlijk dodo el te voorschijn treedt, zo gaat het ook met de bomen en planten, die in deze tijd hun schone bloe men- en bladerpracht terugkrijgen. De Germanen nu aton tijdens het lentefeest eieren ter ere van de God der Vruchtbaarheid. Toen hot Christendom in onze streken veld begon to winnen heeft men getrouw aan liet oüdc principo de heidense feesten niet verboden maar er een Christelijke Vorm aan gegeven. Panen kwam in do plaats van hot Germaanse lentefeest, mitar van de gebruiken, dlc aan dit feest hun ontstaan te danken hebben, heeft men geen afstand kunnen dóen, zodat men tot in onze dagen met Pasen nog steeds eieren eet. bedoeld wordt het eiertikken. Vele plaatsen hadden VOór de beoefening van dit geliefkoosde spel een eigen „Paasweide". Zo kende Arnhem de Praast, Wageningen en Nunspeet de Paasberg. Tiel d0 Hoge Weicle, De venter de Worp, Zwolle de Spoolder- berg, Winterswijk de Weme, Oöst- ïnaröum de Paaskamp, en Dwingelo het Dwihgelerzand, waar vroeger de koek- en eiérkraampjes weiden op geslagen en groot en klein zich met dit spelletje amuseerde. Het tikken bestond hierin, dat de spelers hun eieren aan dezelfde zyde tegen elk aar stootten. De eieren, die men gé bruikte waren veelal erelïleurd; ja het gebeurde zelfs, dat men op de eieren zijn-naam, het jaartal, bomen en figuren schilderde. Hij, wiens el gedeukt werd, had het verloren en moest dan een ei aan de Winnaar be talen. Eerlijk ging het er niet altijd Van ouda zyn do kinderen langs de huizen getrokken om eieren in te za melen. In Vlaanderen geschiedde dit voorheen als volgt. Alle scholieren, zowel jongens als meisjes, kwamen 's morgens op school bij elkaar. De jongens waren in tegenstelling tot de meisjes niet alleen voorzien van een korfje om do eieren in te bewaren, maar ook van koehorens en ratels. Nadat de onderwijzer het teken had gegeven, trok de hele troep hot dorp in onder het geroep van: ..eiers, eiers, al eiers!" Zy, die niets gaven, wenden met scheldwoorden overladen: gaven ze echter wel -wat, dan juichten de kinderen: „goê wijf! goe wyf!" en de Jongens hieven een horen- en i'atel- concert aan. Had iedereen een beurt gekregen, dan koerden de kinderen met hun eieren naar de school terug, waar de meester alles eerlijk verdeel de. Ook nu nog gaan de kinderen om eieren rond en zingen dan o.a.: Vrouwke, vrouwke, doe uw best, Haal de eikes uit het nest Van die witte hennen, God zal ze kennén Een ei is geen ei, De tweede is een half ei, De derde is een Paasei Van die wit en van die zwart Geef van elk henneke wat. EIERDANSEN EN EIERTIKKEN Een geliefd volksvermaak met Pa sen was vroeger de eierdans. Ieder, die maar even kon, ging op deze dag naar de herberg, om onder het genot van een kan schuimend bier, zich te verlustigen in het grappige Schouw spel, dat zich daar ontrolde. Op de vloer, die veelal met bladeren en bloemen bestrooid was, had men met krijt een kring getrokken, waarbinnen een hoopje eieren werd neergelegd. De speler moest, op blote voeten en de handen in de zij, op één been de eieren uit die kring hinkelen. De be doeling der toeschouwers was natuur lijk duidelijk: zy hoopten, dat er iets mis zou gaan, zodat de voeten van de speler onder het eiwit en eigeel zou den komen te zitten. De Amsterdamse schilder Pieter Aertsen heeft in 1557 een doek ~er- vaardigd, Waarop eöh eiei'danser staat afgebeeld. Er is nog een ander spel, dat Voor heen een grote belangstelling had; Regering handhaaft ontwerp-Kameruitbreiding De regering heeft het wetsontwerp tot uitbreiding van de Tweede Kamer van 100 tot 150 leden gehandhaafd, zó blijkt uit de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der.Eerste Kamer over de vyf aanhangige grondwetswijzigingen. De regering is blijkbaar van oordeel, dat bij zeer vele leden der Eerste Kamer tegen de voorgestelde uitbreiding op zich zelf geen principiële bezwaren be staan. Geen overlijdensuitkering meer voor verplichtverzekerden. Over enige dagen zal de wet tot af schaffing van de uitkering bij overlij den van verplicht verzekerden van al gemene ziekenfondsen worden afge kondigd. In verband hiermede komen met ingang van 17 April 1952 de op de uitkering bij overlijden betrekking hebbende regelingen te vervallen. De algemene ziekenfondsen.mogen geèn uitkering bij overlijden meer verlenen voor vevplichtverzekerdeir die na 16 April 1952 zijn overleden. Ten aanzien van de gevallen van overlijden, welke vóór 17 April 1952 hebben plaats ge- Vonden, kunnen de uitkeringen ook na die datum nog worden verleend. U kent die vraag. Als het zonnetje maar even tjes lekker schijnt, heb ben ze het al o zo warm! Prettig als tl dan zo'n leuk vestje van wollen stof, ribsfluweel of peau de pêche by de hand hebt, dat de dikwijls nog koude wind wat tegen houdt. Eovendlen is het een probaat middel tegen het al te gauw vuil wor den van lichte bloesjes. U kunt dit patroontje zowel voor jongens als meisjes gebruiken, alleen moet er op letten, dat het vestje voor meisjes rechts de knoopsgaten krijgt en dat voor jon gens links. De coupena den, die in de taille l1/* cm. stof- verbruik vragen, worden diChtgestikt. In het voorpand knippen we het zaksplitje, dat gepaspoileerd of met een smal patje afgewerkt en van een voeringzakje voorzien wordt. Zij- en schoudernaden sluiten. U kunt het vestje helemaal voeren, maar doet dit niet, dan zet U tegen de voorkan ten volgens de stippellijn een beleg, terwijl U de rughals en de armsgaten met schuine reepjes stof afwerkt. In plaats van de knoopsluiting kan men ook een deelbare rits nemen. Dan vervalt de 2 cm. brede overslag. ELLA BEZEMER. (Nadruk verboden). aan toe. Zo schreef een ooggetuige: „Sommige chevaliers d'industrie blie zen de struif door een klein gaatje uit hun ei weg, en gote gesmolten pek in de plaats, hetwelk gestold en gehard de eieren van alle partijen leneusde. Anderen Wisten op een hou ten ei zo kunstig de kleur van de eierschaal te leggen, dat het voor een echt el doorging en kneusden er ins gelijks mede al wat hun voorkwam. Ongelukkig echter, wanneer deze kunstenaars betrapt werden. De min ste straf was, dat zy van het hoofd tot de voeten met eierstruif bewor- pen werden; maar de menigte; die hier rechter en beul tegeiyk was, voegde er dikwerf schoppen en muil peren bij Ook in Amsterdam was het eier tikken voorheen zeer bekend. Men zong er zelfs een liedje bij: Ei, kopperel en de kop zal leggen Als ze lelt zal ik het je zeggen. Groen ei! Blauw ei! Al de kinderen hebben een ei! Zoals men uit het bovenstaande heeft kunnen opmaken, namen de Paaseieren vroeger een grotere plaats in de folklore In dan tegenwoordig. Het is er mee gegaan als met zovele folkloristische gebruiken, men is ze vergeten A. M. HEIDT Jr. I Verdere uitvoering der wet op de P.B.O. Binnenkort zal verdere uitvoering worden gegeven van de wet op de pu- bliekrechteiyke bedryfsorganisaties. In September van het vorige jaar voor de Land- itellen van een land- van het bedrl bouw tot het bouwschap. Naar het A.N.P. thans verneemt, heeft de organisatiecommissie uit de Sociaal Economische Raad in een uitvoerige nota aan do initiatiefneem ster, de Stichting voor de Landbouw, haar standpunt ten aanzien van de instelling van een landbouwschap uiteengezet. Nader overleg moet nog geschieden, alvorens de S.E.R. zyn advies kan uitbrengen aan de rege ring. Voorts wordt vernomen, dat thans een reeks van verzoeken by genoem de Raad is ingekomen tot instelling ,van een bedrijfschap of hoofdbedryf- schap. Deze verzoeken zyn voorname lijk afkomstig van dc hörecabedryven en horeca-detailhandel (hoofdbedrijf schap) en van afzonderlyke detail handel en ambachtsbedryfstakken. Prinsessen wonnen prijzen bij jeugdwedstrijden. Donderdagmiddag hebben do prin sessen Beatrix en Irene deelgenomen aan wedstryden, die de Gooise jacht- vereniging voor haar jeugdleden te ""versum organiseerde. De beide prinsessen kwamen alleen uit ln de klasse dressuurprooven der minder gevorderden. Prinses Beatrix wist Deslag te leggen op de eerste prys en prinses Irene werd tweede. Détail van Pieter Aertsens schildery „Eierdans" dat in het bezit is van list Rijksmuseum in Amsterdam. 85 ct. per 20 FEUILLETON DOOR: M. VERNON Ze had er goon idee van waar ze was, of in welke richting El Aralsh nu lag. Zo wist zeker dat zo ln krin- 'los ronddraaide, prefcies zo als alle Tere reiziger» die verdwaalden in do woestyn! Hot zou ook niets helpen wanneer ze het daglicht afwachtte dat zou «lochts dc kwelling van dc schroei ende hitte, die haar spoedig zou roos toren met haar verzengende stralen, nog aan do undere ellende toevoegen. *at zouden ze denken in El Araish wanneer ze haar misten? Plotseling verwarmde een straal tje troost haar hart. Amid zou on- middeliyk op zoek naar haai- gaan! En hij zou haar zéker vinden! Het was onmogelijk zich Voor te stellen, dat Sheik Amid niet zou slagen by iets wat hy ondernam...... Maar die troost verdween snel weer. Hy zou denken, dat ze had ge- J te ontvluchten, en waarschijn- ïyk vol afkeer zyn handen van haar aftrekken. Hy had haar gewaar schuwd voor de dwaasheid te willen ontvluchten daar moest ze dan nu de wrange vruchten maar van pluk ken. Mara kende Amid's hardvochtigheid en op dat ogenblik had ze heel veel medelyden met zichzelf. Ze reed maar steeds verder, maar of ze dichter bij El Araish kwam of Als et' één uitvinding is waaraan ik van mijn. leven niet; aal wennen, dan is het „de verjaardag". Al van kind af aan héb ik dat een wonderlijke en een beetje suspecte instelling <fe' vonden. Het begon met de toe vallige mededeling als kleuter opgevangen, dat de geboorte datum van die of die maar op de volgende dag was gesteld. Het was toch op slag van twaalven, en anders was U<;t kind altjjd tegelijk jarig met een ööm en dat was so snéu Waarom sneuMijn jeugdig brein weigerde dat te vatten. Omdat de stroom der bezoe kers nu in een andere bedding zou geleid Worden, en de laatst aangekomene in dit aardse dal dus voorlopig op een minimum aan felicitaties kon rekenen Maar ivas dat zó'n ramp? Fe liciterende grote mensen zijn voor een jarig kind immers ecu bezoeking. Je wordt weggeroepen van je spel en je cadeautjes. Als bij de laatste een bóèk is, hét boek (waarnaar je al zolang hebt uitgezien, maar het was te duur voor je schijntje zak geld) is de penitentie dubbel zwaar. Je hebt immers de hele dag geen onbewaakt ogenblik kunnen waarnemen om teen oog in die lieet-begeerde blad zijden te slaan. Je moest naar school of aan tafel of je mooie jurk aantrekken of in een kring staan en zingen dat je pa in het bos woonde en daar hout hakte En als Je dat alle maal had doorstaanje bord leeg was, de luidruchtige speel genootjes vertrokken, en het boek naar je knipoogde en fluisterde: Kóm gauw, dan gaaAi we samen op stap naar Het middelpunt der aarde, of we duiken Twintig duizend mij len onder zee Dan ging de kamerdeur open voor een oud tante of een achternicht die partout ie hand wilde vasthou den en die je de onbesohaamd- ste vragen stelde omtrent je laatste rapport en het aantal centimeters van je groei Zoiets moet een mens van tien of elf jaar zich maar straffeloos laten welgevallen, want onbeleefdheidzo wordt je ingeprent, is enkel en uit sluitend een kinderlijke on deugd, en dat een zeer ernstige. Je staat dus maar en je pre velt maar en je laat ie hand vasthouden door zo'n nare kille glacé handsohoen, en dat alles voor drie floddertjes van zakdoekjes of een reep choco la waarover jé ook nog ver rukt moet zijn. Het is een mondterging, zo'n hele verjaardag en s avonds word je, als kroon op al die onrechtvaardigheid, naar bed gestuurd met het verongelijkt verwijt: Geef dat boek nou maar es hier, jij mag wel es om an dere mensen leren denken. Ddt is het: een verjaardag is altijd het festijn voor andere ménsen. Je begrijpt niet waar om, als kind niet, als jong meis je niet, als vrouw niet. Het schijnt dat er werkelijk men sen zijn, die met hart en ziel aan dat geboortefestijn hangen. Die er een punt van haastig gekrenkte eer van maken als u die datum niet met bloemen omkranst in uw agenda aante kent. Speciaal in de huiselijke kring HET JAARLIJKS zijn verjaardagen voor inwo nende dochters een onontkoom bare penitentieHebt n daar wél eens over gedacht, moeders die u in het trotse bezit van dergelijke handige huisgodin nen verheugt? U bent al dagen tevoren \n een staat van getemperde op winding. U telefoneert wij nemen gemakshalve een ruime beurs aan om gebakjes, om een hele taart, om zoveel fles sen vm dit en delicatessen van dat. U slaat misschien zelf aan het bakken, bradenklutsen, opmaken. U rekent stellig op uw getrouwde zuster met aan hang, op uw ongetrouicde nicht die nooit een familiefeest over slaat, op uitgevlogen kinderen met en zonder verloofden en op eventuele kleinkinderen in alle staten van onberekenbaar heid. U kent geen schoner aan blik dm een tafel met alle bla den uitgeschoven, feestelijk ge dekt voor 'n halve volksstam.... En met beminnelijk egolsmr verwacht u hetzelfde van uw dochter. Zij aunt het u graag, zij wil u met genoegen assisteren, al lijkt het feestprogramma haar rijkelijk overladen. Maar zjj begrijpt ter wereld niet, waar om zij die dag haar eigen ge noegens moet offeren. Zij heeft haar werkkring overdagwaur- vm zy tegen etenstijd ver moeid thuiskomt, verlangend naar een kopje thee en pure stilte. Gelooft u mij: een klas kin deren, een batterij schrijfma chines, een file klanten, een reeks lesuren zijn enerverende zaken. Dan kost het haar heus een dosis naastenliefde om zich haastig te verkleden en zich Wélgemoed te storten ln een suite vol babbelende en snoe pende visite. Waarbij zij niet wazig glimlachend op een stoel kan blijven zitten, maar door uw waakzame ogen voortdu rend wordt aangespoord om nog eens in te schenken of met de zoutjes rond te gaan. Ik zwijg van de feestdisde enorme afwas, de avondvisite in kamers vol sigarettenrook 'en glanzenge-rinkel. Zij doet wat u van haar verltngt, zij is te wel opgevoed om zich aan het waarnemen van de honneurs te onttrekken. Maar misschien, jarige mama, heeft zij juist de ze avond haar zinnen gezet op een bizonder concert, een to neelvoorstelling, een lezing. Misschien was er juist een boek dat haar boeide, een radio-pro gramma dat zij zo graag had willen horen. Zij zegt het niet: zij wil u de pret. niet bederven. Zij heeft consideratie voor u, meer dan u voor haar. Zij wast zelfs het glaswerk voor ii af, en ruimt de chaotische keuken op. Maar u moet zich niet ver wonderen als zij het instituut verjaardag gaat haten met een machteloze haat. Zij zal er nooit van verlost worden. Ten zij zij trouwt met een echtge noot die haar naar Timboektoe of Saskatchewan ontvoert, zal zij altijd op die datum aan de suite met de visite, die feest tafel, die schalen met gebakjes en die luidruchtige allemans- praat geketend zitten. Misschien dat er voor haar één goed ding uit resulteert: Zij zal mogelijk haar eigen ver jaardag met minder rompslomp en meer genoegen vieren, Zij zal tevreden zyn met een wel gemeende gelukwens iti de morgenuren, een heel klein beetje feestelijkheid by het middagmaal. En zij zal de avond glimlaohond houden voor zichzelf en wie haar gezelschap willen houden. Niet met uitbun dige snoeperij en onbenullig ge praat, maar met muziek, met voorlezen, of met een tintelend gesprek. SASKIA cr verder vanaf raakte, kon ze niet zeggen. Nadat ze lange tyd had voortgereden dreef ze haar rijdier nogmauls tegen een steil duin op. Nog Bteeds was er geen spoor van El Araish. noch van enig dorp of oase, waar ze een menselijk wezen zou kun nen verwachten: en juist was ze op het punt weer a£ te dalen, toen ze iets ln het oog kreeg. Ver naar rechts, half verborgen in een holte in de frond, zag ze een rode gloed van een ampvuur! Haar hart sprong op van vreugde. Ongetwyifela een nomadenkamp; het zouden wel donkerhuidige man nen en vrouwen zijn, waarschijnlijk Bedouïnen; maar het waren tenmin ste menselijke wezens, ze zou hen misschien duidelijk kunnen maken waar ze heen wilde, en natuurlijk zou den ze haar dan de weg kunnen wij zen, want ze kon toch werkelijk niet ver van El Araish verwydera zyn. Met nieuwe hoop galoppeerde zo de helling af en reed in de richting van het flikkerend vuur. Telkens was het voor haar verbolgen, en ze werd ver teerd door angst dat ze het mis zou lopen. Maar door rechtuit te rijden kwam ze toch steeds nader en nader op haar snelle nierrie. Toen ze vlakby hv)t kamp was, werd ze, tamelijk'laat, toch een beet- je voorzichtiger. Niet alle bewoners van de woestyn waren vredelievend en goedgezind stel je voor dat ze haar, ziende dat ze alleen en onbe schermd was, aanvielen en haar be roofden? Nou ja, niet echt beroven; ze had niets wat ze konden stelen, be halve het paard! Dat was kostbaar, dat zouden ze dadelijk zien. Deze gedachte beangstigde Mara. Haar leven was de laatste tijd met zoveel onaangename ervaringen ge vuld geweest, dat ze min of meer ver wachtte dat er meer zouden volgen. Het zou per slot van rekening zo ge makkelijk voor deze Nomaden zyn haar gevangen te nemen, haar haar paard af te nemen en haar dood of half dood ze konden met haar doen wat ze wilden achter te laten zonder dat dat onaangename gevol gen voor hen zou kunnen hebben. Door deze overwegingen veront rust, minderde ze haar tempo en reed voorzichtig verder. De hoeven van haar merrie maakten geen gedruis op het zachte pad; en al hadden de no maden wachtposten uitgezet, wat niet waarschijnlijk was, ontmoette ze die in ieder geval niet. Toen ze boven aan een kleine hel ling was gekomen, hield Mara haar paard in vlak buiten de gloed van net kampvuur, verbaasd over het kabaal dat haar tegemoet kwam. De zwarte geitenleren tenten wa ren opgezet, het kookgerei lag onder de afdakjes kenneiyk op gebruik te wachten, en kamelen en geiten la gen onder een paar armetierige pal men verzameld. Het kampvuur be straalde donkerhuidige gezichten: een hele troep mannen stond by het vuur te schreeuwen en te gesticuleren. Mara begreep, dat ze ergens over twistten hoewel ze de reden van hun ruzie natuurlijk niet kon raden; de stemmen werden steeds luider en bozer en plotseling 2ag ze in de ro de gloed van het vuur, een mes drei gend flikkeren (Wordt vervolgd) Wilt U werkelijk nog langer „voor de motten" breiennu U geMI TINiseerdeA motvrlje wol punfkopen? Verborgen plaatsnamen Oplossing en prijswinnaars van onze laatste puzzle De meeste oplossingen van de aardrijkskundige puzzle gaven meer dan twintig plaatsnamen te zien. De volgende namen zaten in de tekst verborgen: IJlst, Hees(ch), Eelde, Ede, Edam, Norg, Sluis. Naarden, Doorn, Hansweert, Weert, Venlo, Hengelo, Huibergen, Bergen. Emmen, Zevenaar, Oostburg, Hoek, Alkmaar, Urk, Zeist en nog enkele zeer kleine plaatsjes als Ingen, Ooi, Ens en Een. De laatste gelukkigen zyn: J. A. van Strlen. Vogelzangsweg 23, Goes; A A. Theune, Kanaalweg 8, Middel burg; W. Karelse, „Vier Olmen", Schore; J. Geschiere, Hendrikstraat 1, Vlissingen; L. Aardewerk, Plein Noord A 30 Zaamslag; A, M. Schip per, Westwal 5, Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8