Veertig jaar geleden voer de „Titanic" tegen een ijsberg Schoolkwestie te Hardegarijp in de Hervormde Synode II Kleutiis «n een j^f©l©«l©p JIMMY BROWN, sportheld no ZATERDAG 12 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 MEER DAN 1500 SLACHTOFFERS Grootste ramp uit de geschiedenis van de scheepvaart In de stille, koude avond van Zondag 14 April 1912 - veertig jaar gele den dus om 10.25 uur zond marconist Philips van het nieuwe passagiers schip van de White Star Line, dat om zijn gigantische afmetingen en on overtroffen luxe inrichting de naam van „Titanic" gekregen had, een draadloos telegram de wereld in. Een S.O.S, „Op ijsberg gevaren. Onmid dellijke hulp nodig". Maandag 15 April 1912 stonden deze enkele regels in alle toendertijd verschijnende dagbladen. En zij deden een schok door de wereld gaan, hoewel men op dat moment nog onmogelijk kon bevroeden, dat achter deze jobstyding de dood schuilging van meer dan vijftien hon derd mensen. Precies vier uur, nadat dit telegram verstuurd was, was het lot van deze mensen bezegeld. Met het trotse zeekasteel verdwenen zy naar de bodem van de Atlantische Oceaan ter hoogte van New Foundland, eni ge honderden mylen uit de kust, en stierven een trieste verdrinkingsdood- Maar men durfde het de wereld niet te bekennen. „De Titanic is te 2.20 uur ln de ochtend gezonken. Er zijn geen mensenlevens te betreuren", werd aan do wereld meedegedeeld. Het was haast ongelooflijk, dat zich deze ramp had voltrokken. Met ongekend enthousiasme was het nieu we schip enkele dagen tevoren uit Southampton vertrokken. Aan boord bevond zich de bloem van de ouide en nieuwe wereld. Millionnairs. bankiers, reders, scheepsbouwers, kunstenaars en dergelijke. Men had het zich tot een geweldige eer gerekend deze eer ste vaart van de voor die dagen mach tigste Oceaanreus te moeen meema ken. De enkele privé-reizigers, die dus niet tot de genodigden behoorden, hadden fantastische prijzen voor hun hut betaald om toch maar de eersten te zyn, die dit wonder van techniek aanschouwd zouden hebben en de comfortabele weelde van dit drijven de hotel ervaren zouden hebben. Drie jaar ruim had de bouw ge duurd. Ruim vier-en-twlntig millioen gulden had die bouw en inrichting gekost. De nieuwste snufjes waren er aan verwerkt. Waterdichte schot ten iets nieuws voor die dagen maakten het schip practisch onzink- baar. IJSBERGEN Kapitein E. J. Smith was gewaar schuwd voor drijvende ijsbergen. Het had de bemanning tot voorzichtigheid gemaand. Scherp tuurde men telkens ide horizon af. Uit ervaring wist men, dat ijsbergen zich altijd manifesteer den door nevelbanken. Hoe kon men echter weten, dat een juist onder het We hennen vele voorbeelden van bloemen of planten die een bepaalde gelijkenis vertonen met dieren denk maar aan de vlinderbloemigen of met organen van dieren, zo als de leeuwenbekjes. Doch deze overeenkomsten zijn altijd slechts zeer oppervlakkig en kunnen niet anders verklaard worden dan uit een toevallige vorm-gelijkenis. Niemand zal immers willen beweren dat het leeuwenbekje nu werkelijk precies op de muil van een leeuw lijkt en ook al zou dit wel het geval zyn, dan kan er toch moeilijk een oorzakelijk ver band bestaan. Dat een rups of een vlinder de gedaante en de Teleur aan neemt van een takje of een blad, is begrijpelijk, wijl het dier door deze gelijkenis aan het oog van zijn vij anden ontsnapt. Maar bij hel leeu wenbekje en de meeste andere plan ten is een dergelijke opzet redelijker wijs niet te veronderstellen. Zo groeit er in West-Australië een plant, de vogel-erwt, waarvan de bloemen in vorm en kleur een frap pante gelijkenis vertonen met een kleine vogel. De kleur der bloemen is groen-geel met paarse strepen, waardoor de indruk van veren wordt yeivekt. Is deze gelijkenis toevallig, is zij slechts schijnbaar voor het op pervlakkig schouwende menselijke oog, of heeft zy werkelijk doel en is zij dus opzettelijk Nog niet zo lang geleden waren dit geen vraagstukken, want men nam als vanzelfsprekend aan dat de vorm-overeenkomst zuiver toeval was. Maar een allermerkwaardigst feit dat zich voordoet bij het orchi- deeëngeslacht Ophrys, heeft dit opper vlakkige oordeel op de achtergrond gedrongen. De bloemen van verschei dene soorten van dit geslacht gelij ken n.l. zo sprekend op wijf jes van bepaalde insectensoorten, zoals bijen, vliegen, vlinders en spinnen, dat niet alleen de mens, maar ook de manne lijke vertegenwoordigers van die in sectensoorten worden misleid. Dit sluit natuurlijk het feit niet uit dat deze gelijkenis nog steeds zuiver toe val zou kunnen zyn. Inderdaad, maar de zaak loordt toch wel xvat anders, nu geconsta teerd is dat deze orchideeën de op vrouwelijke insecten gelijkende vor men nodig hebben voor hun voort planting. In de veronderstelling dat zij hun vrouwelijke partner hebben ontmoet, voeren de mannelijke in secten op deze bloemen n.l. een scliijnbevruchting uit, die voor de voortplanting van het insect uiter aard geen enkele waarde heeft, doch wèl voor de orchideeën, wijl op deze wijze de bestuiving tot stand wordt gebracht! Hoewel dit verschijnsel reeds vol doende stof tot overpeinzing geeft, zou ik U vóór het scheiden van de markt gaarne nog een probleem wil len voorleggen: zout U met alle ge brekkige en grove hulpmiddelen, waarover U in het huishouden be schikt, in staat zyn de dikte van bijv. een olie-molecuul te meten? Schudt niet mistroostig het hoofd, want U kunt het! 77 VMiTTnn wateroppervlak zwevende ijsberg De Titanic noodlottig zou worden. En zo is het gebeurd. Even over tienen van die maanloze, maar helde re April-Zondagavond voer er een lichte trilling door het snel voortglij dende schip, dat op weg was een overtocht-record te breken. De bik kelharde ijsrots scheurde de wand aan bakboordzijde voor meer dan de helft open. De waterdichte schotten, waarin men zoveel vertrouwen gesteld had, konden niet meer functionneren. Weinige ogenblikken later zond Phi lips, de marconist, de nieuwe S.O.S.- seinen uit. De Virginian, die op 170 mijlen, en de Baltic, die op 200 mijlen van de Titanic verwijderd waren, vingen ze op. De afstand was te groot, om snel te hulp te kunnen komen. Maar toch wendden beide schepen onmiddellijk de steven, alarmeerden andere sche pen, en bleven zo lang mogelijk ra- diotelegrafiseh contact onderhouden met het rampschip. Aan boord speel den zich inmiddels hartverscheurende taferelen af, hoewel zeker ls, dat er geen paniek ontstond. In de zestien sloepen en vier op vouwbare boten, die aanwezig waren waren slechts 1178 plaatsen beschik baar. Er bevonden zich echter ruim 2300 mensen aan boord van de Tita nic „NADER MIJN GOD TOT tJ" De vrouwen en kinderen werd be volen in de sloepen plaats te nemen. Er waren echter vrouwen, die wei gerden hun echtgenoot te verlaten. De- muziekkapel was naar een der elf dekken gedirigeerd. Op het ogen blik, dat kapitein Smith zijn laatste bevel gaf, speelde dit: „Nearer my God to Thee" (Nader mijn God totU). De heroiek wil, dat honderden, die met het schip in de diepte zonken, dit lied hebben meegezongen. Kapitein Smith bleef op de brug. Hij zou de mensen, die aan boord ge bleven waren nog moed hebben inge sproken met het devies „Be British", een devies, dat door allen werd over genomen. Hoe onwaarschijnlijk dit al les klinkt, wij zijn geneigd in deze heroiek te geloven, wanneer we het sobere relaas lezen, dat de overleven de Beesley in die dagen aan de kran tenmensen verteld heeft. „Ik voelde twee zachte trillingen door het schip gaan", vertelde hij. „Het was voor de passagiers geen voldoende reden om zich ongerust te maken. Ook niet toen de machines kort daarop wer den stilgezet. Ill ging naar dek, en merkte, dateer maar weinig mensen boven kwamen. In de rooksalon vroeg ik wat kaartspelende mensen, of zij wat bijzonders gezien hadden. Ze zei den een geweldige ijsberg langs het schip te hebben zien drijven. Ik heb de kaartspelers niet meer terug ge zien. Boven was niet te merken, dat er een ongeluk gebeurd was. Het schip lag volkomen stil, maar helde alleen wat naar beneden toe over. Spoedig waren de boten klaar. De bemanning van elke boot stond er naast. Toen besefte ik pas, dat er iets ernstigs gebeurd was. De vrou wen moesten eerst in de boten. Som migen weigerden hun mannen te ver laten. maar wei-den soms met geweld van hun mannen losgerukt Er was ~een spoor van wanorde. Geen ge- rang. Men hoorde zelfs geen vrou wen snikken, toen de boten in de duisternis verdwenen. De zee was kalm als een vijver, maar het was bitter koud. Omstreeks twee uur in de nacht zag men zich de voorsteven van het Voor het eerst sinds 1931 een suikertentoonstelling in ons land Voor het eerst sinds 1931 zal in Nederland weer een internationale suikertentoonstelling worden gehou den, namelijk van 23 April tot 4 Mei in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. De deelneming aan deze expositie, die een overzicht zal geven van na genoeg alles wat met suiker te ma ken heeft, is buitengewoon groot. Er zijn ruim 170 exposanten. schip als een zwarte toren in de lucht verheffen. Minstens vyf minuten hield het deze stand. Men zag nog eens al le lichten opflikkeren. Daarna gingen ze allemaal tegelijk uit. Zachtjes hel de de romp scnuin over, dook plotse ling naar beneden en verdween. Op dat ogenblik trof het oor van de men sen, die in de boten zaten, het schrik wekkendste geluid, dat ooit werd ge hoord. De kreten van honderden me demensen, worstelend in het ijskoude water, om hulp roepend, terwijl ze zeker wisten, dat niemand die kreet kon beantwoorden De ontsteltenis over deze ramp was over de gehele wereld enorm. Men scheurde elkaar op straat de kranten uit de hand om toch maar zo snel mogelijk de laatste bijzonder heden te vernemen. Fantastische ge ruchten deden de ronde, ook al om dat de White Star Linè de ernstig ste berichten aanvankelijk geheim hield in de hoop, dat ze onjuist zou den zijn. De werkelijkheid liet zich na korte tijd echter niet meer ver bloemen. De ambulances, welke het Nederlandse volk voor bemiddeling van het Xederlandsche Roode Kruis geschonken heeft voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de overstromingsramp in Italië, verrichten thans ln de getroffen gebieden zegenrijke arbeid. Een der ambulance-wagens in het noodgebied. Bij een brand in een chemische fabriek in Gouda is Vrijdagmiddag grote schade aangericht in een afdeling, waarin des morgens juist een nieuwe menginstalla- tie was geplaatst, die 's middags zou proefdraaien. Zaterdag 17 Mei zal het dit jaar Vlag getjesdag zijn. De haringvloot zal Dins dag d.a.v. uitvaren. Verschillende Roo- sendaalse winkeliers zijn dezer dagen het slachtoffer geworden van een oplichter, die zich per telefoon aandiende als pater van een instituut in Oudenbosch en vroeg op een bepaald punt in de stad enige artikelen te bezorgen, die daar dan zouden worden afgehaald. Dit laatst* klopte natuurlijk precies, maar in Ou denbosch wist men niets van de bestel lingen af en de winkeliers konden naar hun geld fluiten By twee auto-ongelukken in Mexico zijn in totaal 24 personen gedood. Twin- mensen kwamen nl. om toen een autobus na een botsing in brand vloog en zeven anderen verloren het leven toen een auto in een ravijn stortte. 0 De Egyptische minister van binnenlandse za ken is gemachtigd „naar eigen goeddun ken personen te arresteren en vast te houden om de openbare veiligheid te beschermen Bij de voorverkiezingen in de Staat Kansas heeft Eisenhower weer :es gehad; 20 van de 22 afgevaardig den naar het republikeinse partijcongres zullen hun stem op hem uitbrengen. Slechts twee aanhangers van Taft wer den gekozen. De Franse nationale ver gadering heeft een verdrag met India bekrachtigd, volgens hetwelk het gebied van de vrijstad Chandemagore overgaat van Frankrijk op India. STEMMEN UIT DE KERKEN Geen van beide partijen zal echter met uitspraak tevreden zijn DE SCHOOLKWESTIE TE HARDEGARIJP IN DE HERV. SYNODE. Waarover anders zouden we deze week schrijven dan over Hardega rijp? Zoveel pennen zijn daarover in de laatste maanden reeds in bewe ging gebracht. Vergaderingen zijn belegd, waar het ging om die bran dende zaak. Brochures zijn geschreven om het ene en het andere stand punt te belichten. Het is een zaak geworden, die ver boven het plaat selijke uit ging, en die een karakter heeft gekregen, zoadt alle onder wijskringen van ons land er meer dan gewone belangstelling voor had den. De vorige week is de Synode van de Ned. Hervormde Kerk bijeen geweest. Het punt van de agenda waarop aller aandacht gevestigd was, is de kwestie Hardegarijp geweest. Prof. K. Dijk heeft in zijn blad „Gereformeerd Weekblad" reeds ver zamelen geblazen voor de zoveelste phase van de schoolstrijd, „die niet minder ernstig is dan de vorigen en waarin het weer gaat om het goed recht van de christelijke school". Hij is van oordeel dat de posten weer moeten worden betrokken „om onze eigen vrije school met de Bijbel te verdedigen". Deze hooggeleerde schrijver, die in schoolzaken een van de meest vooraanstaande personen in ons land is, meent dat de Her vormde Kerk de oude tegenstellingen op het terrein van de school wil opheffen en dat deze Kerk in het bijzonder opkomt voor de openbare school. Wat is er in Hardegarijp gebeurd? Een aantal gereformeerde en her vormde ouders tracht daar een Chr. Nat. School te stichten. We treden hier niet in bijzonderheden, waar over in deze kwestie ook heel wat te doen is geweest. Het verslag van de vergadering van de Synode spreekt van „manipulaties". De Kerkeraad van de Herv. gemeente heeft er zich mee bemoeid en ver maande de leden van deze gemeen te haar eenheid niet te verbreken. De kerkeraad verklaarde daarbij te handelen in overeenstemming met de Herv. Raad voor Kerk en School. Toen brak het tumult los. In de A.R.-pers vooral werd geschreven dat nu de geesten openbaar werden en dat men nu kon zien dat de Herv. Kerk, althans dc leiding daarvan, tegen de chr. school was. Ook onder hervormden kwam toen ongerustheid. Er is geschreven en gesproken buiten alle plaatselijke verhoudin gen om. Voor de zoveelste keer werd weer eens duidelijk dat de zgn. christelijke acties en de actie van de Hervormde Kerk in dezen dan de Herv. Raad voor Kerk en School, die al eens meer een steen des aan stoots is gebleken op gespannen voet met elkaar staan en elkaar blijkbaar moeilijk verdragen. Men ging van bepaalde zijde roe pen om een duidelijke uitspraak van de Synode. Zou deze zich stellen achter de Raad voor Kerk en School of niet? Zij moest zich nu maar eens uitspreken vóór de chr. school of vóór dp onenbare school. Zo is Hardegarijp wel het begin geweest van «dit tumult, maar de eigenlijke oorzaak waarom het zo groot is geworden, lag dieper. Zo is I de verwachting. Geen van beide de naam van dat Friese dorp een ingrijpende kwestie geweest in de Synode. Niet minder dan het be staan van de Herv. Raad voor Kerk en School stond op het spel. Meer nog! De kerkorde zelf was er bij betrokken en daarmee heel het be leid van deze Kerk als zodanig. Na lange bespreking is de ver klaring gegeven, die in de dagbla den is gepubliceerd. In het kort komt deze hierop neer: De Synode, uitgaande van de kerkorde, houdt vast aan een verantwoordelijkheid van de Kerk voor heel het onder wijs. Zij heeft geweigerd een keuze te doen tussen openbaar en chr. on derwijs. Ouders, die de voorkeur ge ven aan chr. onderwijs voor hun kinderen wordt op het hart gebon den er voor te waken „dat het Evangelie van Jezus Christus heer schappij voert over daar gegeven vorming en de overhand houde over allerlei usanties en tradities". Ouders, die hun kinderen naar de openbare scholen sturen worden vermaand „er op aan te dringen dat ook daar het onderwijs gedra gen worde door de erkenning van en de eerbied voor het Evangelie". Verder is met 30 tegen 18 stemmen het gegeven advies van de Herv. Raad voor Kerk en School, aan de kerkeraad te Hardegarijp, goedge keurd. Een dergelijke beslissing lag in Agenten van het Amerikaanse leger hebben op drie plaatsen in München een overval gedaan en zes personen gearres. teerd, die bezig waren valse tien dollar biljetten voor de bezettingsstrijdkrachten te vervaardigen. Het Nederlandse s.s. „Prinses Beatrix" meldde Vrijdag, dat het een drijvend voorwerp, waarschijn lijk een mijn, was gepasseerd. Ko ningin Elizabeth van Engeland en haar kinderen zullen de familienaam Windsor dragen. Minister-president dr. Drees debuteerde Vrijdag als filmster. Hij trot seerde de hitte van schijnwerpers en de eentonigheid van urenlang repeteren en instellen om straks van het witte doek af degenen, die de verkiezingspropagan dafilm van de P.v.d-A. aanschouwen, aan te sporen op deze partij te stem men. Donker Argentinië Aan twee weekbladen van de Ar gentijnse radicale partij, „El Cuida- dano" en „Adelante", is op gerechte lijk bevel een verschijningsverbod op gelegd. partijen zal er echter tevreden mee zijn. DE KOOL EN DE GEIT. Is dat ook niet te veel een spa ren van de kool en de geit? Wan neer de Synode „nadrukkelijk haar medeverantwoordelijkheid ook ten aanzien van de christelijke scholen uitspreekt, zullen er voorstanders van het chr. onderwijs zijn wien dit niet ligt. En wanneer er in de ver klaring gesproken wordt over „de kerstening van het onderwijs" als een der eerste taken van de Kerk, zal ménige voorstander van het openbaar onderwijs 't hoofd schud den en roepen dat het niet meer neutraal is. Heel deze kwestie is weer eens een van die typische voorbeelden, hoe de spanningen die er in het protestantse deel van ons volk zijn, worden uitgestreden in de Herv. Kerk. Zij kan zich echter niet laten trekken in één van beide kampen, omdat zij een verantwoordelijkheid wil blijven zien voor alle kinderen van ons volk en daarom ook voor alle onderwijs. „Het is te idealistisch gezien, wanneer de Herv. Kerk hierbij ook denkt aan het openbaar onderwijs", zo wordt er altijd weer beweerd door de voormannen van het chr. onderwijs. Niemand minder dan Groen van Prinsterer had tot ide aal een chr. overheidsschool. De ontwikkeling van de over heidsschool is zo geweest dat ze steeds meer ontkerstend -werd. Welk kerkelijk denkend mens kan daarmee vrede hebben? Bovendien zijn er redelijke wensen voor mede zeggenschap van de ouders, die al tientallen jaren zijn uitgesproken maar nog altijd niet zijn vervuld. Toch staat er in de L.O.-wet nog altijd dat de openbare school moet opvoeden „tot alle christelijke en maatschappelijke deugden". De Hervormde Kerk vraagt en mag blijven vragen dat aan deze woor den de rechte inhoud wordt gege ven. H. Het wereldgebeuren Russisch antwoord Hoewel de afgelopen week aanvan kelijk weinig nieuws van formaat leek op te leveren, is er de laat ste dagen toch nog wel iets losge komen, dat onze aandacht verdient. In de eerste plaats de Russische nota, welke overigens weinig perspectieven schijnt te openen. Natuurlijk worden de Russische voorstellen en sugges ties in Washington, Londen en Parijs nauwkeurig bestudeerd, maar volgens de eerste reacties kan men er ook daar weinig positiefs in ontdekken. De Russen volharden immers in hun verzet tegen de bemoeiingen van de Ver. Naties met het probleem-Duits- land en trachten voort te gaan op de weg, die door het herstel van de Duit se eenheid naar hün model een va cuum tussen Oost en West zou moe ten scheppen. Dat dit alles alleen maar bedoelt te voorkomen, dat West Duitsland zou worden ingeschakeld in het Westerse blok, is reeds lang duidelijk. Ook ten aanzien van het Duitse grensprobleem toont de Russische no ta geen enkele neiging tot tegemoet komendheid. Dat is in Potsdam voor eens en voor altijd geregeld, luidt het Russische standpunt, en daarmede wordt de Westelijke constatering, dat de regeling van 1945 slechts een voor lopig karakter droeg in afwachting van de Duitse vredesconferentie, to taal genegeerd. Een tweede belangrijk feit was on getwijfeld de overwinning van Pi- nay in de Franse Nationale Ver gadering. Het is een dubbeltje op z'n kant geweest, maar Pinay kwam toch met de hakken over de sloot en zo kreeg Frankrijk eindelijk dan toch een oegroting van inkomsten. Die voor de uitgaven was in December li. vastgesteld, maar sindsdien zyn reeds verschillende regeringen ten val ge bracht, waardoor Frankrijk in de al lesbehalve benijdenswaardige positie was komen te verkeren van een dage lijks toenemend tekort op de reke ning van inkomsten en uitgaven. Nu is het altijd gevaarlijk „hei" te roepen voor men over de brug is. Ook Pinay zal dat ongetwijfeld niet doen, zeker niet nu hij gisternacht reeds ervaren heeft, dat de raad der repu bliek helemaal niet van plan is het hem nu eens echt gemakkelijk te ma ken. De Franse senatoren begonnen na een nacht van moeilijke debatten nog 's morgens tegen 5 uur allerlei amendementen in te dienen op de be groting en daarover geraakte de pre mier zó ontstemd, dat hij toornig de vergadering verliet. Tevoren had hij reeds bekend gemaakt, dat hij van de verwerping van deze amendementen weer een vertrouwenskwestie zou maken. Met spanning wacht men in Frank rijk nu af, wat de raad der republiek verder zal doen. Op het moment, waarop wjj dit .weekoverzicht moes ten schrijven, was hiervan nog niets bekend, maar helemaal zeker van zyn succes was Pinay Vrijdag nog niet. 66. Toen Jimmy Brown gedreigd had het laffe gedrag van commissaris Kwabberteen en Kees Kleuntjes aan de grote klok te zullen hangen, be gonnen zy eensklaps uit een heel ander vaatje te tappen. „Hoor eens, meneer Brown," zei de com missaris, „als wy critiek op uw handelwijze hebben gehad dan deden wij zulks in hoofdzaak uit de overweging dat wij de gevolgen van uw daad niet kunnen overzien en nergens anders om". „Zo is 't precies," beaamde meneer Kleuntjes ijverig, want hy moest er niet aan denken in de krant te moeten lezen wat voor een Ridder van de Droeve Figuur hij eigenlijk maar was. Jimmy knikte eens. „Goes" zei hij vergevensgezind, „laten wij er niet langer over praten en laten wij met z'n drieën naar huis Als Jimmy op dit ogenblik had voorgesteld drie porties biefstuk met gebakken aardappeltjes te bestellfen, hadden zyn twee metgezellen niet ver baasder kunnen kijken. „N-n-naar h-h-huis gaan?" stotterde meneer Kleuntjes in opperste verwondering. „Ja, nog al wiedes," zei Jimmy enigszins geërgerd. „De deur staat toch open en van die cipier zullen wij voor lopig geen last hebben. Vooruit heren laten wij gaan, voordat er een kink in de kabel komt." En de daad bij het woord voegend stapte Jimmy de cel uit aan de twee anderen overlatend of zij hem al of niet wensten te volgen. Tot slot nog iets over de Labour- successen bij de verkiezingen voor de graafschapsraden in En geland. Labour heeft hier over de ge hele linie vooruitgang geboekt tegen over conservatieven, onafhankelijken en liberalen en in vier of vijf graaf schappen zelfs de absolute meerder heid veroverd. De absolute zetelwinst ligt zelfs in de buurt van 300 zetels. Nu hebben de conservatieven in verreweg de meeste graafschappen de touwtjes nog wel stevig in handen, maar het verloop van deze verkiezin gen, nauwelyks een half jaar na de grote overwinning van Churchill op Attlee, is toch merkwaardig en be langrijk genoeg, om er hier even de aandacht op te vestigen. De conser vatieven voelen nu aan den lijve, dat regeren in deze moeilijke tijd een taak is, die zich maar moeilijk laat ver enigen met het winnen van de volks gunst. Het is dan ook zeer wel mo gelijk, dat de prijsstijgingen van le vensmiddelen e.d. als gevolg van de afschaffing der subsidies, er veel toe hebben, bijgedragen Labours invloed weer te versterken Partijgenoten van Attlee verkondi gen reeds, dat zy op dit moment in staat zouden zijn by algemene ver kiezingen de conservatieven te ver slaan. Dat klinkt natuurlijk wat voor barig, maar het verschynsel van de Labour-winst van de afgelopen week is op zich zelf reeds merkwaardig genoeg en tevens een aanwijzing dat Churchill zich heus niet al te zeker van zyn machtspositie mag gevoelen. Nederlandse in Frankrijk bij auto-ongeval gedood J. J. M. Nord, Parijs' correspondent van „Het Parool", is Donderdagmid dag bij een auto-ongeval buiten Pa rijs zwaar gewond. Zijn toestand wordt zorgwekkend genoemd. De echtgenote van de heer Nord was op slag dood. Door een tot nog toe on bekende oorzaak reed de auto van de heer Nord tegen een stilstaande vrachtauto op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5