Zwin Zijpe Padvinders komen kleine I kiusjes opknappen Zeeuwse Almanak PÜROL puur geneeskracht en gezondheid voor Uw huid B|* OORLOGSSLACHTOFFERS UIT ZEELAND NAAR ANTWERPEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 12 APRIL 1952 ALS KABOUTERS IN EEN SPROOKJE. Maar'n heitje voor'n karweitje. Onder de leuze „Een heitje voor een karweitje" zullen do Zeeuwse pad vinders hun Paasvacantio opofferen om hun medemensen het leven een week lang gemakkelijker te multon. Al die vervelende klusjes, die nood zakelijk moeten gobeuren, muur die niemand met bijzonder enthousiasme opknapt, willen z(j voor hun rekening nemen, mits hun arbeid beloond wordt met con „heitje", hetgeen goed Amsterdams is voor „kwartje". Al dlo kwartjes tezamen zullen, naar men hoopt, een heel groot bedrag vor men, waarvan bijna de helft bestemd ls voor een prachtig dool: de uitzen ding van oen Nederlands contingent naar hot tweede internationale kamp voor gebrekkige padvinders, de z.g. Agoon, welke volgend jaar ln België wordt gehouden. Deze landelijke actio begint op Tweede Paasdag en duurt tot en met Zaterdag 19 April. Huis aan huis ko men de scouts vragen of er een kar weitje valt op te knappen, op een werklystje vullen zij in, wat zij heb ben gepresteerd en hoeveel die ar beid neeft gebracht en op St. Jo- risdag zal in elk district worden be kend gemaakt .welke troep, stam en horde do beste prestatie leverde. Daarvoor zullen per tien horden en tien troepen/stammen insignes voor de vlag en totemleren beschikbaar worden gesteld. Verder zijn er eer volle vermeldingen voor de origineel ste karweitjes. Net als de kabouters in de sprook jes uit onze jeugd zullen de padvin ders voor geen enkel klusje uit de weg gaan. Natuurlijk dienen zij zich niet aan als electriciëns of loodgie ters, zjj willen en kunnen niet de plaats van de vakmensen innemen, maar voor houtjes hakken, glazen wassen, boodschappen doen, „baby sitting", bandenlappen. schoenen poetsen, tuin omspitten en al derge lijke werkjes zijn zij te vinden. Van de opbrengst der actie is 60 be stemd voor de eigen groep, 10 voor het distriet en 40 voor de uitzending van de invalide makkers naar de Agoon, TRA1NINGSCOMMISS1E. De districtscommissaris der N.P. V., de heer J. J. Meyboóm tc Middel burg, vertelde ons nog, dat de Vie ring van het 40-jarig bestaan in de BINNENLAND Ruim een millioen voor onvoldoende voorlichting? Kamerleden stellen vragen over bescherming bevolking Vele Tweede Kamerleden oordelen do gang van zaken bij de „Burgerlijke Verdediging" niet bijster gelukkig. De voorlichting achten zij onvoldoen de, hoewel sommige leden menen te Weten, dat hiertoe een gróót, bureau is Ingesteld, waarvoor de eerste kos ten op 1.S00.000 worden geraamd en dat er een directeur zon zijn aan gesteld als part-timer" tegen een salaris van j 15,000. Deze directeur zou voor drie maan den naar Amerika gaan om aldaar „een studie vaïi de voorlichting' te maken". De Kamerleden zouden het merkwaardig vinden indien iemand zou zyn aangesteld om voorlichting te geven, die niet op dé hoogte is van deze materie en dat deze kennis bovendien 20U. moeten Worden ver kregen in Amerika, waar öp het punt bescherming burgerbevolking in de tweede wereldoorlog" weinig of geen ervaring is opgedaan. Zy wensen over deze gang van zaken te Worden in gelicht, zo blijkt uit het Voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp bescherming bevolking, wet op de noodwachten en de Wet verplaatsing bevolking. Velen achten de regeling zo theoretisch opgezet, dat de practyic reeds zeer spoedig tót wijziging zal nopen. De gemeentebe sturen worden overstroomd met cir culaires en er zijn reeds zoveel wijzi gingen in de plannen geweest, dat veeial opnieuw moest worden begon nen, aldus het Verslag. VERLOREN Daar stonden se dan, op de terras sen langs de Vllssinysc boulevard. Schuchter weliswaar, wat verloren in de vallende schemering van deze mil de voorjaarsavond, maar se waren er toch. Van rietvan hout en van ijser; in al hun oude, vertrouwde ongemakkelijke uitvoeringen. Ge reed om de eerste terrasgasten te omvatten met hun houten, rieten en ijscren armen. De stoelen. De stoelen „Voor bultendie vaste selsoenbo- den, waarop go beter staat kunt ma ken dan op het weerbericht. De stqe- len-op-de-torr assen, ogenschijnlijk nog wat doelloos, maar in werkelyk- heid met een vastomlijnd doel; een plan, dat ieder jaar mot stipte nauw gezetheid wordt uitgevoerd en een plan dat ook elk jaar weer uitnemend slaagt. Want se vangen u, elk jaar weer opnieuw. Wanneer ge met lome lede maten van het boulevardieren langs slentert en ge ziet de stoelen in al hun uitvoeringen dan sijt ge ver loren. Wij waren deze avond reeds verlo- reh. De stoelen lokten, lokten en lok ten. En daar zaten wij al: met voor ons een kleintje koffie, de boulevard en de koel-kabbelende Schelde. De veerboot gleed niet vele fel brandende lampen door het water, op weg naar de andere Rijde. Naar weer andere terrasjes... Wij bleven uiteraard waar wy waren. Eén terrasje en één stoel; dat is meer dan genoeg voor ons. Wij zijn dan al verloren. „U bent de eerste, die hier 's awondè zit", zei de 'kellner. ,£)at wisten wij wel", zeiden wy berustend... grote ïoevloed van welpen heeft ver oorzaakt, dat de horden in deze stad geheel vol zijn en er voorlopig geen nieuwe welpen kunnen worden aan genomen. De belangstelling voor het padvin- derswerk is verheugend groot, maar de beweging heeft to kampen met een tekort aan leiders. In verband hiermede is thans een trainingscom missie gevormd, die de leiders bij zal staan. In deze commissie hebben zit ting de heren mr. J. L, Andreae, jhr. mr. C. F. van Nispen tot Sevenaer, J. G. Njjhoff en W. H. van Ballegoy- en de Jong. Zij organiseren o.m. de districtswedstryden, die dit jaar op Hemelvaartsdag „ergens in Zeeland" worden gehouden, willen ook z.g. zwerftochten uitstippelen en hóuden zich bezig met de klasse-eisen en de vakinsignes. Handgranaat in huisvuil gevonden te St. Laurens. Vrijdagmorgen werd in het opge haalde huisvuil te Sint Laurens een handgranaat aangetroffen. Het is onverantwoordelijk zoiets ln de vuil nisemmer tie deponeren in plaats van de politie te waarschuwen. Gesteld dat het vuil werd verbrand, welk ge vaar zou ontstaan zijn voor degene, die het vuur verzorgt. Het projectiel werd bij do politie gedeponeerd. GROTE BELANGSTELLING VOOR BONDSDAG TE MIDDELBURG. Voor de provinciale bondsdag 1952 van C.J.V.F. en C.J.M.V., welke Tweede Paasdag te Middelburg wordt gehouden, blijkt een zeer grote belangstelling te bestaan. Er zijn reeds duizend toegangsbewijzen ver kocht en de organisatoren rekenen in totaal, indien althans het weer me dewerkt, op 1500 jónge bezoekers uit alle delen van de provincie. Jongeman onder tractor gedood te St. Maartensdijk. Toen de zoon van de landbouwer J. P. K. te St. Maartensdijk, die met de tractor op het land van zyn vader werkzaam was, langer uitbleef dan gewoonlijk, maakte men zich thuis ongerust en ging men op onderzoek uit. Groot was de ontsteltenis, toen men dé 19-jarlge zoon in het veld onder dé tractor vond liggen, terwijl alles er op wees, dat de levensgees ten waren geweken, Een in der haast ontboden geneesheer kon niets an ders dan de dood constateren. Om trent de juiste toedracht van het ge beurde tast men nog in het duister, daar de jongeman geheel alleen op de akker aanwezig was. De versla genheid in de gemeente is groot. Mij. „Zeeland" besluit tot tariefsverlaging Belangrijke reducties voor vacantiereizen Naar wy vernemen heeft de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland beslo ten een drastische tariefsverlaging toe te passen op dc toeristendienst VlissingenFolkestone, die zoals be- kend deze zomer weer zal worden ge varen. Men wil hierdoor met de boot diensten op Engeland via Oostende concurreren. Er wordt voor groepsvervoer een belangrijke reductie gegeven, die gro ter wordt naarmate de groep uit meer leden bestaat, terwijl voor de door de reisbureaux uitgeschreven programma-reizen naar Engeland, eveneens een reductie wordt verleend. Óók voor Individuele reizen met hotel- avrahgementen wordt een lagere ver- voersprljs gevraagd. Zo is op de lijn VlissingenFolkestone o.a. de prijs van tweedaagse retourbiljetten ver laagd. Dit betekent dat eèn twee daags retour VlissingenFolkestone met logies aan boord in de tweede klas op f 46.60 komt. WEST ZEEUWSCH VLAMINGEN NAAR A.V.R.O.'s BONTE DINSDAGAVONDTRÈIN. De bezoekers van A.V.R.O.'s Bon te Dinsdagavondtrein van a.s. Dins dag zullen bestaan uit bewoners van West Zeeuwsch Vlaanderen. Voorafgaand aan de uitzending worden de A.V.R.O.-studio's bezich tigd. waarna een rondrit door het Gooi volgt en een diner in het studio restaurant. Advertentie. De pacificatie van het onderwijs Minister Rutten wil vóór- en tegenstanders bij elkaar brengen In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Onderwijs, K. en W. zegt minis ter Rutten, dat hij voornemens is een overzicht samen te stellen van de punten en van de Wijzen waarop de wettelijke regeling ter bevordering van de pacificatie verbetering be hoeft. Aan de hand van dat overzicht hoopt hij zich een oordeel te kunnen vormen over de wenselijkheid voor standers van het openbaar- en het bijzonder onderwijs byeen te roepen voor een bespreking, 'ten einde in ge zamenlijk overleg naar een oplossing van deredelijke wensen te zoeken. Indien door vrijwillige samenwer king van groepen van verschillende levensovertuiging een compromis- of syntheseschool tot stand komt, kan de minister daartegen moeilijk bezwaar hebben. De zaak zou echter anders komen te staan, indien van dc overheid een zekere drang zou uitgaan tot het stichten van derge lijke scholen. Zulk een overheidsdrang acht hy in strijd met de grondslagen van de pacificatie. Een federalistische schoolstructuur in deze zin, dat de algemeen vormen de vakken worden gegeven in Over eenstemming met de levensovertui ging der ouders en de handvaardig'- heidsvakken in neutrale zin, ontmoet by de minister bezwaren van prin cipiële aard. Ten slotte geeft de minister een overzicht over de te verwachten aan tallen leerlingen en leerkrachten bij het lager onderwijs in de komende jaren. Hieruit blijkt, dat in 1951 ge middeld voor elke 35.1 kinderen een leerkracht ter beschikking was. Dit jaar is dit voor 36,1 kinderen per leerkracht en voor de drie vólgende jaren is de verwachting, dat per leer kracht gemiddeld 36,4 kinderen aan wezig zullen zijn. De minister neemt aan, dat in de behoefte kan worden voorzien. BUITENLAND Rust in Bolivia is weergekeerd. In La Paz is vernomen, dat twee leiders van de revolutionnaire bewe ging, generaal Seleme en Siles Sua- zo, zijn gevlucht. In een Gommuniqué van de Bolivi aanse regering is bekendgemaakt, dat regeringstroepen de laatste, ver- zetshaarden der revolutionnairen aanvallen. In het land Zelf is het rus tig. Onvoldoende beveiliging tegen koolmonoxydê ZES OUDE MANNEN IN GESTICHT VERGIFTIGD Voor het Arnhemse gerechtshof werd in hoger beroep behandeld de zaak tegen de technisch adviseur J. P. G. H. uit Den Bosch. Deze zóu schuld hebben gehad aan de dood van zes oude mannen in een gesticht te Beneden-Leeuwen op 24 April 1951. Het leidingkanaal van de centrale verwarming in dat gesticht was slechts door kierende planken afge scheiden van het slaapvertrek der mannen. Verdachte zou geen maatre gelen genömén hebben tégen het binnendringen van koolmonoxydê, hetgeen in de bewuste nacht het ge noemde noodlottige gevolg had. Verdachte had gemeend liet gevaar van koolmonoxydê door ventilatie te neutraliseren, hetgeen vólgens- "J "de raadsman een -redelijke prognose was. Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank: Vrijspraak, nadat de officier tweeduizend gulden boete had geëist. Uitvoering motie ~v. d. Wetering zou staking kunnen voorkomen. Het Tweede Kamerlid Van de We tering heeft aan minister Mansholt gevraagd, of deze kennis heeft geno men van de berichten over een voor genomen staking van bakkerij-arbei ders te Amsterdam, omdat twee bak kerspatroonsbonden zich in het over leg over de looneisen der gezellen afzijdig hebben gehouden. Hij wijst de minister er op, dat de patroonsbon den niet afkerig staan tegenover wensen van de bakkerij-arbeiders, maar dat zij aan deze wensen geen gevolg kunnen geven, omdat de mi nister de door de regering aanvaarde motie-V. d. Wetering (betreffende de prijs van het volksbrood) nog niet heeft uitgevoerd. De heer V. d. Wetering vraagt ten slotte of de minister begrijpen kan, dat de bonden zich afvragen waarom de door de Kamer, aanvaarde motie nog steeds niet is uitgevoerd en de verhoogde loonbedragen Wel mogen wórden doorberekend vanaf de dag, waarop de verbeteringen door het college van Rijksbemiddelaars zijn goedgekeurd. Advertentie HEEFT U LAST VAN HAARUITVAL OF ROOS? GEBRUIKT DAN JOCHEM'S HORMONEN PREPARAAT Voor engros: Fa. W. F. v. Hofstede Zoon te Middelburg. UITSTAPJE VAN OUDSTRIJDERS. Bijzonder hartelijk ontvangen. Een groep Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers uit Zeeland en Brabant heeft een bezoek gebracht aan Antwerpen, op initiatief van de Nederlandse Stichting „Moveo" (Meer Ontspanning voor Ernstige Oor logsgewonden). Een tachtigtal invaliden, vergezeld van bestuursleden en verplegend personeel, nam aan deze tocht deel. Met een 40-tal auto's, spontaan en belangeloos aan de Moveo ter beschikking gesteld, werd koers ge zet naar België. Na. de koffie te hebben genoten in „Withof", reed men naar Antwerpen waar het ge zelschap werd ontvangen door de General Motors. Na eerst de gebou wen te hebben bezichtigd en een filmvoorstelling te hebben bijge woond, bood de directie een lunch aan. De directeur, de heer Warren T. Lutz, hield hier een toespraak, waarna generaal majoor W. J. Ry- Man te Axel verbrandde kleren van zijn vrouw. In de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft de 24-jarige landarbei der W. K. uit Axel, onder de invloed van sterke drank, na zijn thuiskomst de kleren van zijn echtgenote tevoor schijn gehaald, met petroleum over goten en in brand gestoken. Hierna begaf hij zich naar zijn familie om deze van zijn daad op de hoogte te stellen. De inmiddels gewaarschuwde politie en brandweer waren spoedig ter plaatse. Het mocht de brandweer spoedig gelukken, het vuur met brandblusapparaten te doven. K., die een zeer moeilijk karakter heeft, is gearresteerd en gevankelijk naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. De echtgenote van K. had kort voor het gebeurde na een echtelijke scène de woning verlaten. Modeshow in Middelburg Vijf Middelburgse zaken, een mo demagazijn, een damesconfectiefir- ma, een dameshoedenfirma, een schoenmagazijn en een ledermaga zijn, verzorgen op Dinsdag 22 April 's middags en 's avonds en op Woens dag 23 April 's middags in de Con cert- en Gehoorzaal een modeshow. Het ligt in de bedoeling ongeveer zestig voorjaars- en zomermodellen in alle genres, compleet met de nodi- f e accessoires, aan de dames te la- en zien. In de show wordt onder meer een volledige bruidsstoet opge nomen. Plannen voor een tweede Bio-vacantieoord De Stichting Bio-Vacantieoord die in Bergen het vacantieoord voor bleekneusjes „Russënduin" exploi teert, bestaat op 26 April 25 jaar. Tweemaal per jaar, met Kerstmis en Pasen, wordt in de Nederlandse bios copen voor de uitzending van zwakke behoeftige kinderen van 6 tot 14 jaar naar dit koloniehuis gecollecteerd. In de loop der jaren .hebben ook tal rijke Zeeuwse kinderen een vacantie van zes weken in „Russenduin" door gebracht. Het bestuur der stichting heeft thans het plan om een tweede kolo niehuis te stichten, bestemd voor kinderen, die herstellende) zijn van of behoed moeten worden voor een ernstige ziekte. Omdat hiervoor ui teraard veel geld nocüg is, zal dit maal in de Paastijd twee weken lang in de bioscopen worden gecollecteerd. Voorzitter Bond van Mobilisatie- invaliden kreeg geen gelijk. Donderdag heeft de civiele kamer van de Leeuwarder rechtbank uit spraak gedaan in het proces, waarin als eisers optraden de heer P.. de Boer uit Drachten, „de Bond van Mo bilisatie-invaliden en hunne nabe staanden" en de stichting „De Ne derlandse soldaat", en als gedaagden mr. di'. F. Hollander, officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwar den en dé Staat der Nederlanden. De rechtbank verklaarde eisers niet ont vankelijk in hun vorderingen, inge steld tegen de officier van justitie en ontzegde aan de eisers de vorderin gen, ingesteld tegen de Staat der Ne derlanden. De eisers werden in dé kosten van het geding veroordeeld. Zoals men weet betreft het hiel' het proces door de heer De Boer inge steld naar aanleiding van een door de officier van justitie byeengeroepen Sersconferentie, waarin mr. Holland er naar het oordeel van de heer De Boer onjuiste en voorbarige medede lingen heeft gelanceerd. fiv ZET DE ZORGEN OPZIJ ORANJEBOOM BIER! Prot. Chr. Journalistenkring. De Prot, Chr. Journalistenkring heeft Donderdag en Vrijdag te Oos terbeek vergaaerd. Tot voorzitter werd gekozen de heer E. Diemer te Rotterdam en tot lid van het hoofd bestuur de heer J. J. Tevél te Mid delburg. Mr. T. Semeyns de Vries van Doesburg, hield een referaat over „Overheid en Pers", waarin hij de regeringspubliciteit en de rechtbank- verslaggeverij behandelde. Spr. achtte een vertrouwensrelatie tussen pers en politie van groot be lang, Belangrijke verbeteringen waren naar spr.'s mening nog mogelijk in het belang Van een betere publieke voorlichting en eèn beter begrip van de rechtspraak. Men wil in de vacantie „veel moois zien Het aantal relzige-rs met „neigin gen voor een buitenlandse reis" zal naar toeristische organisaties ver wachten ongeveer tien procent groter zijn dan in 1951. Verder wordt reeds nu duidelijk, dat men over het algemeen een zo voordelig mogelijke vacantie-besteding zoekt. Een op verzoek van de Ned. Reisvéx-- erüging gehouden enquête toont aan, dat als eerste eis gesteld wordt ,vèel móóis zien". Plezier, leerzaamheid en comfort worden in veel geringer ma te gevraagd. Tachtig procent van de Nederlandse toeristen zal zich naar Frankrijk, Oostenryk en Zwitserland toegegeven. VAN TOT Te Noordgouwe werd door de leerlin gen van de openbare lagere school een vêrkeersexamen afgelegd. Van de 2i can- didaten slaagden er 14. Te Groede werd besloten tot oprich ting van een afd. van de Maatschappij voor Ooft en Tuinbouw, Daardoor is het mogelijk, de periodieke tentoonstel ling dezer maatschappij voor de West Zeeuwseh-Vlaamse gemeenten ook in Groede te Krijgen. Het voorlopig afde lingsbestuur bestaat uit de heren J. v. d. Hooft, P. Beun, C. Cijsouw en C. W. Cij- SÖUW. Hansweert de drukste jachthaven van Zeeland. Betere accomodate gevraagd. In de gemeente Hansweert werd ëen vereniging voor watertoerisme „Hansweert" opgericht,. In de op richtingsvergadering werd medege deeld, dat van de jachtclubs te Gent en Antwerpen verzoeken zijn binnen gekomen, om bij de Rijkswaterstaat stappen te ondernemen, teneinde zo- wei binnen als buiten de sluizen te zorgen voor een geschikte gelegen heid om te meren. Tevens werd ver zocht, de opvarenden van de jachten het aan wal komen te vergemakkelij ken. Hansweert blijkt de haven te zijn welke het meeat door deze jachten wordt aangedaan. In 1951 werd de Hansweertse haven in totaal door 1669 jachten bezocht, 66 hiervan waren van Belgische nationaliteit. „Hansweert" heeft de verlangens van het watertoerisme overgebracht aan de Rijkswaterstaat, V.V/V., A.N.W.B. en aan het gemeentebestuur van Kruiningen met het doel tot verbete ring van de huidige toestanden te ge- raken. BEN0EMIS,Q By de beschikking van de Minister van Binnenlandse Zaken is de bux-ge- meester van Heinkenszand, de heer B. Funk, benoemd tot lid van de Com missie Oud tot herstel van de finan ciële zelfstandigheid van provinciën en gemeenten. Te Ouwerlterk was de opbrengst .van de gezinsbusjes van hfct N.V.V.-t.b.c.- fonds en voor het sanatorium Zonnestraal in totaal f 84.83. Het echtpaar D. Singerling—M. Sin- Klooster te Tlioleh vierde zijn 50-jarige echtvereniging. Door de harmonie „Con cordia" werd hen 's avonds een serenade gebracht. Te Aardenburg werd. een eerste ver gadering gehouden van de jongeren-af deling van de K.V.P. Aardenburg—Sluis. De heer J. Ghijzels uit Aardenburg wérd tot voorzitter gekozen, de heer J. Aer- noudts te Sluis tot secretaris-penning meester en' tot bestuurslid mej. A. Hiel te Aardenburg. De te Heinkenszand door leerlingen van de Christelijke School aldaar ge voerde prilckaarten-actie ten bate van de Hervormde Kerk te Groenekan bracht f 10.25 op. De A.R. kiesvereniging vergaderde te Kruiningen onder voorzitterschap van de heer Joh. Verrijzer. Na de jaarver slagen hield de heer J. de Kok een in leiding over het onderwerp: ,',Kan een christen lid zijn van.de P.v.d.A.?" Te Kruiningen lüeld de Ned. Chr. Vrouwenbond een maandelijkse bijeen komst ln het Zondagsschoolgebouw onder .leiding van de presidente, mevrouw A. Llgthart Schenk—van Zijtveld. Na het verslag van de gewestelijke vergadering en declamatie, sprak mevrouw C. Kool straSteketec over „Goede Vrijdag cn Pasen". Op Donderdag 17 April a.s. zal het echtpaar J. BomM, Bom—Verhulst te Waarde zijn 50-jarige echtvereniging vie ren. Jaarvergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. De jaarvergadering van de Zeeuw se C.B.T.B. zal ditmaal op Woensdag II Juni a.s. te St. Philipsland worden gehouden in de gebouwen van de Cobperatie. Na afhandeling van de bondsza- ken zal mr. W. Rip uit Voorburg spreken over „Vrijheid of gebonden heid in de landbouw?" Voorts wor den enkele excursies gehouden. lcens, voorzitter van „Moveo" de heer' Lutz, die belangeloos dit gul onthaal op touw zette, het kenteken en diploma van ere-lid van „Moveo" aanbood. Aan de lunch werd nog door diverse autoriteiten deelgeno men, o.a, dê heer Picavet, kabinet chef van gouverneur Declerek, gene raal Mees, commandant van de Rykswacht, de héér Buyckx, hoofd commissaris Van polit.u te Antwer pen, de heer A. E. d'Hollosy, kan selier van het Ned. consulaat te Antwerpen, de heer J. Cornet als vertegenwoordiger van de burge meester van Antwerpen en de heer H. L. Cats, algemeen secretaris van de Vereniging van Nederlandse oud strijders in België. .Na do lunch werd naar het Steen gereden, waar men zich inscheepte op een salonboot van „Flandria" voor een tocht op de Schelde. Ver volgens werd de Poesjenellenkelder bezocht, waar hartelijk wend ge lachen om de vrolijke voorstelling van de marionetten. Na een rit door het centrum van Antwerpen werd, in het lokaal van de V.V.V. (Oud- stryders 1914-'1S en 1940-'45) een eenvoudige maaltijd aangeboden. Ook hier werden nog verschillende toe spraken gehouden, o.a. door de heer Leeuw, algemeen voorzitter van de Ned. oud-strijders in België, die deze dag organiseerde, en voorzitters van Belgische oud-strijdersorganisaties. Des avonds om 3 uur werd de terugtocht naa.r Nederland aanvaard. De Nederlandse verkeerspolitie, de Belgische Rijkswacht en de wegen wacht zorgden voor een uitsteken de geleide. De woningbouw in Februari 1952 IN ZEELAND KWAMEN ER 102 GEREED. Volgens gegevens van het centraal Bureau voor de statistiek zyn in Fe bruari j.l. 3832 woningen gereed.ge komen. Hierin zijn begrepen 155 du plexwoningen, zodat in de maand Fe bruari in totaal uit hoofde van nieuw bouw voor 3987 gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. In de overeenkomstige maand van de jaren 1945 t.m. 1951 kwamen resp. gereed: geen, 29, 69, 1528 (21), 2821 (59), 3158 (264) en 3702 (344) wo ningen. De by deze getallen tussen haakjes geplaatste cijfers geven hét aantal duplexwoningen aan, dat in deze getallen is begrepen. In de eerste, twee maanden van 1952 kwamen 7597 woningen gereed, Waaronder 300 duplexwoningen, zodat de gewonnen nieuwe woonruimte 7897 bedraagt. In Zeeland kwamen in Februari 1952 in totaal 102 wonin- tegen 120 in Februari Mondelinge eindexamens M.O. en V.H.O. in Zeeland. Het mondelinge eindexamen van het Goese lyceum te Goes zal wor den gehouden op 23 en 24 Juni voor de afdeling H.B.S. A en op 17, 18, 19 en 20 Juni voor de afdeling H.B.S. B. Het examen van het Chr. lyceum voor Zeeland te Goes zal voor de af deling H.B.S.-A worden gehouden op 25 en 26 Juni en voor de afdeling H. B.S.-B op 21 en 23 Juni. Op 14 en 16 Juni wordt het eind examen afgenomen aan hot Janse- niuslyceum (afd. H.B.S.-B). Het eindexamen van de A-afdeling R.H.B.S. te Middelburg is vastge steld op 18 en 19 Juni; van de B-af deling op 24, 25, 26 en 27 Juni. Voor de afdeling H.B.S.A van het Koningin Wilhelmina-lyceum te Oost burg worden de examens gehouden op 20 en 21 Juni; voor de afdeling H. B.S.-B op 14, 16, 17 en 18 Juni. Voor de A-afdeling van de R.K.- H.B.S. „St, Eloy" te Schoondijke is het examen vastgesteld op 7 en 8 Ju ni en voor de B-afdeling op 30 Juni en 1 en 2 Juli. Het eindexamen van het Openbaar lyceum (afdeling H.B.S,-A) te Ter- neuzen wordt gehouden op 16 en 17 Juni en van de afdeling H.B.S.-B op 11, 12 en 13 Juni. Voor de A-afdeling van de R.H.B.S. te Vlissingen zijn de mondelinge exa mens vastgesteld op 2S, 24 en 25 Ju ni en voor de B-afdeling op 28 en 30 Juni, 1, 2, 3, 4 en 5 Juli. Op 13 en 14 Juni wordt het exa men afgenomen van de afdeling H. B.S.-A van het Zierikzees lyceum te Zierlkzee en op 23, 24 en 25 Juni van de afdeling H.B.S.-B. Het examen van de gymnasiale af deling. van het Goese lyceum ls vast gesteld op 21 Juni en dat van het Chr. lyceum voor Zeeland te Goes op 30 Juni, 1 en 2 Juli. Op 23 en 24 Juni wordt het exa men gehouden van de gymnasiale af deling van het Janseniuslyceum te Hulst. Het examen aan het gemeentelijk lyceum te Middelburg wordt afgeno men op 19 en 20 Juni. Voor de gymnasiale afdeling van liet Koningin Wilhelmina-lyceum te Oostburg is het examen vastgesteld op 25 en 26 Juni. Op 1 en 2 Juli wordt het examen afgenomen van de gymnasiale afde ling van het Openbaar lyceum te Tenieuzen. Het examen voor de gymnasiale af deling van het Zierikzees lyceum te Zierikzee is vastgesteld op 27 en 28 Juni. NAAR DE VERENIGDE STATEN. Op 10 Mei a.s. zal een veertiental landbouw-ingenieurs en boerenzoons, alsmede een vijftal meisjes naar de Ver. Staten vertrekken, om de Ame rikaanse landbouw te bestuderen. Onder hen bevindt zich ook een Zeeuw, namelijk de heer J. J. van Arenthals te Kats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2