PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeuws-Vlaamse textielfabrieken beleven onzekere tijden Generaal Eisenhower krijgt op 1 Juni ontslag Acht mensen omgekomen felle uitslaande brand bij BILT Kantlijn 195e Jaargang - No. 88 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. BalHntfln. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosahardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.43 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 12 April 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 cl per mm. Minimum p. advertentie I 3.— Ing. modedelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—5 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359303 P.Z.C-. Middelburg. Bur. VHssingen Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2881 of 2160). M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel 2475 (b.g.g, 2228); Oostburg- Flnlandstraat 2. telef 16. Temeuzcn Brouwerfjstr. 2; Zierikzee N Bogerdsu 160. t«-j 26. SPRONG IN DE POLITIEK. Hij beschouwt zijn taak bij de NATO als grotendeels volbracht Het Witte Huls heeft Vrydag bekend gemaakt, dat generaal Dwight Eisenhower heeft verzocht met ingang van 1 Juni a.s. van zyn functie van opperbevelhebber der NATO-strydkrachten in Europa te worden ontheven. Dit betekent, dat de generaal ruimschoots op tijd terug kan z|jn om op 7 Juni de nationale conventie der republikeinse party bij te wonen, waarop de candidaat voor de presidentsverkiezingen zal worden aangewezen. Zal de man, die in November 1942 de dramatische gealli eerde landing in Noord-Afrika leidde en op 6 Juni 1944 liet sein gaf voor D-dag, geschikt worden bevonden voor de vervulling van de hoogste functie in het land? Zal in November a.s. de meerderheid van het volk biyk geven van een „I like Ike"-houding? Dit zyn vragen, die by iedere Amerikaan, hetzy voor-, hetzy tegenstander, thans leven. Het Witte Huis publiceerde Vrij dag afschriften van tussen Eisenho wer en de Amerikaanse minister van landsverdediging Lovett gewisselde brieven. De generaal heeft Lovett op 2 April verzocht hem zijn huidige functie, welke hij ln December j.l. op verzoek van Truman op zich nam, te ontheffen. In zijn brief zegt Eisen hower zijn verzoek om ontslag op een dusdanig tijdstip te hebben gedaan, dat er ruimschoots tijd is voor het aanwijzen van een opvolger. „Ik ben van mening", zo schreef de generaal, „dat de speciale doel einden, die moesten worden vervuld en waarvoor ik ben aangezocht om ze zo goed mogelijk te doen vervullen, thans grotendeels zijn verwezenlijkt. De bevelvoering is in kannen en kruiken, onze werkmethoden zijn vastgesteld en er is overeenstemming De televisie is in Nederland geen succes. Staatssecretaris mr. Cals heeft het ronduit toegegeven in een interview met het Belgische pers agentschap Belga. Het publiek is te leurgesteld, had zijn verwachtingen trouwens te hoog gespannen. De toe stellen zijn te duur. De Studio in Bus- sum is te klein, de technische outilla ge te beperkt. En geld voor verbete ring is er niet Inderdaad, zo is het en het voor naamste daarbij i3, de teleurstelling van het publiek, dat thans practiseh al zijn belangstelling voor de televisie heeft verloren. Was die belangstelling er wel, de mogelijkheid zou bestaan om meer te gaan doen en de gelden voor verbetering bijeen te brengen. Bij de huidige situatie ziet het er voor de Nederlandse televisietoekomst comber uit. Meen overigens niet, dat het daar mede in het buitenland beter gesteld is. In Amerika, waar de televisie zo als bekend drijft op de reclame, die allerlei grote firma's maken, komen hoe langer hoe meer bedrijven van deze kostbare reclamemethode terug. Zij geven de voorkeur aan radiorecla me. Die is goedkoper en men bereikt er veel meer mensen mee. Het lijkt verstandig niet te veel Ne derlands geld in de televisie te ste ken voor en aleer men in het buiten land de volmaakte vorm gevonden heeft. Tot dusver bleek de televisie in ons land al te zeer een experiment. Menige huismoeder zal met zorg in het hart hebben nagegaan, wat zij dit jaar voor Paaseieren moest uittrekken. Daarom is het wellicht aardig om juist vandaag even stil te staan bij de vraag, op welke wijze wij eigen lijk ons geld besteden. Er is onlangs een onderzoek naar ingesteld bij vier bevolkingsgroepen: geschoolde ar beiders, lagere ambtenaren en em ploye's, hogere ambtenaren en ouden van dagen. De Nieuwe Eeuw publi ceert thans een en ander over de re sultaten van dit onderzoek en zegt: „Het huurpercentage ligt op onge veer 7 pet, wat zeer zeker minder is dan voor de oorlog. De hogere ambte naren geven zelfs relatief nog iets minder uit, wat o.a. een gevolg zal moeten zijn van een te weinig gedif ferentieerde huurpolitiek. Van be lang voor het bekende vraagstuk der gemeenteclassificatie kan het feit zijn, dat de huuruitgaven in de grotere ste den hoger blijken te liggen dan in de kleinere. In de kleinere gemeenten daalt het huurpercentage zelfs tot 4 pet. Interessant zijn de gegevens be treffende de belastingen. Dat de ni- velleringspolitiek practische resultaten boekt blijkt wel hieruit, dat het per centage bij arbeiders en lagere amb tenaren ligt rond de 4 pet.; terwijl de hogere ambtenaren ongeveer 14 pet. van him uitgaven aan de fiscus be talen. Deze laatsten roken relatief het minst: ruim 1 pet. van him uitgaven gaat in rook op; bij de andere groe pen is dit ruim 2 pet. Daarentegen liggen de uitgaven voor cafébezoek bij de hogere ambtenaren iets hoger. Voor medische, sociale en culturele doeleinden geven de hogere ambtena ren ongeveer 1/6 uit. Bij lagere amb tenaren en fabrieksarbeiders liggen deze cijfers op resp. 1/8 en 1/9. De uitgaven voor onderwijs geven een soortgelijke verhouding tussen deze groepen aan. Wat stof tot nadenken en discussie kan geven is ook het feit, dat de lagere ambtenaren relatief het meest aan godsdienst uitgeven: daar na eerst volgen de hogere ambtenaren en tenslotte de arbeiders. Overigens blijven deze uitgaven steeds beneden 1 pet. Merkwaardigerwijs slaan de ouden van dagen hier geen slecht fi guur". bereikt over de fundamentele vraag stukken. Er zijn webswaar nog vele moeilijkheden te overwinnen, doch met de volledige steun der NATO- gemeenschap zal men deze te boven komen en het zal mogelijk zijn een geruststellende mate van veiligheid in het NATO-gebied te verzekeren. Er is alle reden om aan te nemen, dat de NATO-staten op geslaagde wijze zullen blijven samenwerken om het grote doel, de beveiliging van de wereldvrede, te bereiken", aldus Eisenhower. Over zijn politieke plan nen repte hij in deze brief niet. TRUMAN SCHREEF EISENHOWER. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis heeft president Truman, Eisenhower een lange, eigenhandig geschreven brief gezonden, waarvan de inhoud geheim zal blyven. De ge neraal zou Truman verzocht hebben zijn ontslagaanvrage Vrijdag 11 April op het uur, waarop dit is geschied, bekend te maken. Minister Lovett heeft Eisenhower geantwoord, hem, met goedkeuring van de president, met ingang van 1 Juni van zijn functie te zullen ont heffen. Vandaag houdt Eisenhower een persconferentie en volgende week zal hij een onderhoud hebben met de Britse minister van defensie, lord Alexander. Men verwacht, dat Ei senhower de eerste toespraak na zijn ontslag, 4 Juni zal houden en wel in zijn* geboorteplaats Abilene, in Kansas. GENERAAL DWIGHT EISENHOWER. Bevelvoering in kannen en kruiken Wijzigingen in prijzen van meel en bloem. Volksbrood in enkels provincie steden een cent duurder. Met ingang van Maandag 14 April worden de prijzen van ongebuild meel en tarwebloem A (voor de bereiding van volksbruin- en volkswittebrood) met 50 cent per 100 kg. verlaagd en gebracht op f 34.45 resp. f 35.40 per 100 kg. De prijs van tarwebloem W (voor de bereiding van blank brood) wordt met 70 cent per 100 kg. ver hoogd en gebracht op f 42.70 per 100 leg. Tevens wordt met ingang van de zelfde datum de maximumprijs voor volksbrood in de gemeenten Breda, Tilburg, Den Bosch, Eindhoven, Maas tricht, Heerlen, Enschede, Hengelo, I Zwolle, Deventer, Dordrecht en Zut- phen gebracht op 35 cent per brood van 800 gram bezorgd (34 cent per brood afgehaald), waardoor de prijs in alle provinciesteden op een gelijk niveau is gebracht. Dit betekent, dat alleen in Breda, Enschede en Dord recht het volksbrood een cent duur der wordt, zowel afgehaald als be zorgd, terwijl in de overige genoem de gemeenten deze prijsverhoging al leen geldt voor het thuisbezorgde volksbrood. Het was de bedoeling van de over heid aan het geheel van de hangende vraagstukken van de broodprijs in één uitvoeringsmaatregel tegemoet te komen, maar dat is niet mogelijk, om dat voor het bereiken van overeen stemming tussen partijen in het bak kersbedrijf over lonen en arbeids voorwaarden en de goedkeuring van het resultaat meer tijd nodig blijkt te zijn, aldus een mededeling van minis ter Mansholt. Het volgende nummer van de Prov. Zeeuwse Courant komt uit op Dinsdag 15 April .J Engeland wil Europese landen bijspringen. In geval van agressie. De belangrijkste Europese corre spondent van de „New York Times", Sulzberger, meldt uit Parijs, dat de Britse redering heeft besloten de zes landen, die zich willen aansluiten bij de Europese verdedigingsgemeen schap een welomschreven en algeme ne waarborg te geven, dat Engeland automatisch militaire bijstand zal verlenen, indien deze landen een ge wapende aanval krijgen te verduren. Dit betekent, dat Italië en West- Duitsland onvoorwaardelijk onmid dellijk hulp van Engeland zullen krij gen, indien zij het slachtoffer van agressie zouden worden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft bevestigd dat Engeland voor stellen heeft gedaan tot een nauwe re aansluiting bij de Europese defen sie-gemeenschap. Vliegtuigramp bij Porto Rico. Vrijdag is kort na het opstijgen een vliegtuig van de „Pan American" met 69 personen aan boord bij de ha ven van San Juan in zee gestort. Het vliegtuig was op weg naar New York met vacantiegangers aan boord Onder hen bevonden zich zes babies. Tien lijken zijn reeds geborgen. Er zijn volgens de eerste berichten ten minste 25 overlevenden. Een triest beeld van het totaal uitgebrande huls te Kampert. Een bed, dat op de tweede verdieping stond, Is door het plafond van de eerste étage gezakt. Rechts de kachel, de vermoedelijke oorzaak van de brand. Carlsen vaart weer Kapitein Carlsen vaart weer! Als gezagvoerder van de „Flying Enter prise II" vertrok hg uit de haven van Mobile in de Amerikaanse staat Ala bama naar Houston in Texas. Hier zal hij graan laden, dat in een Fran se haven ontscheept zal worden. Carlsen verklaarde, dat het een „gro te verademing" voor hem was te kun nen ontsnappen aan de stortvloed van aanbiedingen voor optreden in films, het schrijven van hoeken en het hou den van lezingen... ONTZETTENDE RAMP IN KAMPEN GEVOLGEN VAN „KOPERS-STAKING". Komende siiualie wordt met zorg tegemoet gezien In de „textiel-sector" van Zeeuwsch-Vlaanderen, omvattende Terneuzen, Sas van Gent, Hulst, St. Jansteen en Clinge, snorren nog de weefgetouwen en draaien de breimachines, doch sedert Mei van het vorig jaar vragen de fabrikanten zich met zorg af wat de nabye toekomst zal brengen. De te rugslag in de textielhandel, algemeen aangeduid als „kopersstaking", werd ook hier gevoeld en hoewel dit voor de circa 2500 arbeiders tot nu toe geen funeste gevolgen heeft gehad, gingen toch enkele van de 25 textielfabrie ken over tot het aanvragen van een zogenaamde wachtgeldregeling voor een gedeelte van hun werknemers. In deze bedrijven was tot voor kort een groot aantal Belgische arbeiders (en arbeidsters) werkzaam, maar sinds 1949 zijn uit deze categorie ge leidelijk velen afgevloeid. Dit was een direct gevolg van de devaluatie hier te lande, waardoor de lonen voor de Belgen weinig aantrekkelijks meer hadden en zij in hun vaderland beter terecht konden. Voor de Nederlandse werknemers betekende dit uiteraard een voordeel, daar hierdoor de kansen op werkgelegenheid voorlopig gunstig bleven. De textielcrisis duurde even wel voort en dit drukte in het bijzon der een stempel op de breigoederen- fabrieken waarvan er zich in Zeeuwsch Vlaanderen veertien bevin den. ORDERS BLEVEN UIT. De omvang van deze bedrijven va rieert van ondernemingen met 20 a 40 man personeel, tot een fabriek met 200 mensen. Toen de crisis vorig jaar intrad, manifesteerde zich dat onder meer door het uitblijven van orders. De grossiers wachtten met kopen tot het laatste ogenblik en een van de grote fabrieken zag zich genoodzaakt het bedrijf een week stil te leggen, terwijl naderhand en kele weken met een verkorte werk tijd moest worden volstaan. Daarna moesten vele kleine orders Twaalfjarige jongen ontkwam door gat in de dakpannen te maken Een ontzettende ramp heeft in de nacht van Donderdag op Vrijdag Kaïn- I>en getroffen, zoals wy reeds in een deel van onze vorige editie berichten. BU een uitslaande brand in het perceel Klokbensteeg 9, bewoond door het gezin A. Breuker, is dit gehele gezin op een jongen van twaalf jaar na in de vlammen omgekomen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, stond voor een machtige vuurzee. Janny, oud 10 jaar, een zoon Anton, 9 jaar, een meisje Jana, 7 jaar, en een zoontje André, acht maanden. De twaalfjarige zoon Koos heeft zich alleen- kunnen redden. Toen er hulp was, werd hij in de dakgoot aange troffen en met behulp van een ladder haalden de buren hem naar beneden. De jongen vertelde nog, dat hij wak ker was geworden van de rook, en zijn broertjes en zusjes wakker had gemaakt. De jongen had een gat in de dakpannen gemaakt en wist daar door te ontkomen. Niemand is hem gevolgd, vermoedelgk door de ont zettende snelheid waarmede de brand om zich heen greep. De kinderen hebben er helaas niet aangedacht, dat aan de achterzijde van de zolder een flink raam was, waardoor men op het plat van de fabriek van de firma Smit ten Hove kon komen. Het gezin bestond aanvankelijk uit vijftien personen. Een dochter die gehuwd was is verleden jaar overle den. Twee andere dochters zijn ge trouwd en drie kinderen verblijven in het sanatorium bij Zwolle. DE OORZAAK Omtrent de oorzaak van de brand kan zo goed als zeker worden aan genomen, dat de kachel fel is opge stookt bij het naar bed gaan van de ouders en hier de brand is ontstaan. Uit de mededelingen van omwonen den bleek dat Donderdag cocosmatten schoongemaakt waren. Vermoedelgk hebben de ouders deze matten 's nachts bij de kachel willen drogen en daarvoor de kachel feller gestookt dan anders noodzakelijk zou zijn ge weest. Het is mogelijk, dat een cocos- mat tegen de kachel is gevallen, waardoor ook de snelle rookontwik keling wordt verklaard, in welke rook de ouders en de baby zijn gestikt. De zoon van 19 jaar heeft nog gehol pen de geredde jongen naar buiten te werken. De brand werd ontdekt door een naastwonende schoonzoon, die wak ker wend door een verstikkende rook. Aan hem is het dan ook te danken dat de brandweer spoedig ter plaatse was en het vuur tot dit perceel kon worden beperkt. Om half drie had men nog geen vermoeden, dat een catastrophe had plaatsgevonden. Even later echter moest worden ge constateerd, dat in de kamer bene den lijken lagen. De moeder werd gevonden met de baby van acht maanden in haar ar men. VIA DAKGOOT IN VEILIGHEID Bij deze brand zijn omgekomen de heer A. Breuker, zijn echtgenote, een zoon Arnoldus, oud 19 jaar, een zoon Hendrik, oud 16 jaar, een dochter I op korte termijn worden uitgevoerd, hetgeen afbreuk deed aan de ge wenste, regelmatige gang van zaken. Momenteel vragen de ondernemers zich met zorg af hoe de situatie zich dit jaar in de komende maanden reeds zal ontwikkelen. Zg' bestuderen gespannen de wolsta tistieken en in het bijzonder de alge mene prrjzen-index van de Engelse wolmarkten. Deze index vertoont se dert Januari 1950 grote schommelin gen; het hoogtepunt lag in Maart 1951, doch daarna ging het gestadig bergafwaarts en thans in April 1952 is een dieptepunt bereikt. Het verbruik van wollen garens liep in de breigoederenfabrieken terug van gemiddeld 200 ton per jaar in ae ja ren '49/'50 tot 131 ton per jaar in 1951. MET WACHTGELD. Hoewel niet drastisch, moesten er toch maatregelen genomen worden en enkele bedrijven gingen over tot het invoeren van de wachtgeldrege ling, waarbij aan verscheidene werk nemers 80 van het loon wordt uit gekeerd. Het Rijk vergoedt hiervan aan de werkgevers, zodat hun cotage (breigoederen) fabrieken nog 11.500 mensen; in December van dat jaar waren dit er nog slechts 8400... De breigoederenfabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen leveren voor namelijk kousen, sokken, onder- en bovenkleding en het was vooral in de sector van de onderkleding, dat de teruggang het zwaarst werd gevoeld. De oorzaak hiervan moet wellicht ge- KORTE PREDICATIE Wij hoopten, dat Hij was de- geen die Israël verlossen zou. (Luc. 2if 21a J. Geen mensenleven gaat voorbij zonder teleurstelling. Het zijn grote of kleine; ze worden spoedig weer vergeten of ze knauwen 't hele leven, maar het zijn teleurstellingen die jc op èèn of andere manier verwerken moet. Je hebt je hoop op iets geves tigden het valt je uit handen. De teleurgestelde hoop kenmerkt oolc de vrienden van Jezus. Zij had den veel van Jezus verwacht: zij hadden gedacht, dat Jezus hun volk uit de verdrukking van de Romein se heerschappij zou verlossen. Zij za gen zichzelf al hoge functies bekle den in het bevrijde Israël. Maar 't was heel anders gelopen. En nu voel den zijn vrienden zich bedrogen in. hun verwachting. Want op Jezus hadden zij al hun verwachting ge bouwd. Teleurgestelde hoop, ijdel ge bleken vervxtchting kennen wij al lemaal. Wij kennen die opallerlei gebied: wij hadden misschien ge hoopt, dat na de bevrijding ons volksleven veel verbeteren zou; wij hadden mogelijkerwijze verwacht, dat we in het maatschappelijk leven een flinke vooruitgang zouden ma ken; en in elk geval hebben we alle maal wel gewenst gelukkig te zjjn. die wensen en verwachtingen zijn niet vervuld. Daarin zijn w[j dus met Jezus' vrienden één. Maar dat brengt ons op de vraag: zijn we ook dadrin één met die vrienden, dat we al ons HEIL van JEZUS ver wachten? Dat is een zéér belangrij ke vraag, want die vrienden, die het van Jezus verwachten, krijgen heil, al is het op een heel andere manier, dan zij verwacht en gehoopt hadden. Zij maken het mee, dat Jezus naast hen komt lopen, zonder dat ze Hem herkennen, en dat Hij hen duidelijk maakt, dat het nodig was, dat Hij door lijden en dood de heerlijkheid inging. En dan komt een geheel nieuw heil voor hen te staan: hun Heer is uit de dood gerezen, is Overwinnaar van de dood gevjor- den, en zo is de weg van hun te leurstelling de weg tot Zijn glorie ge worden. Zij hadden gehoopt op bevrij ding van het Romeinse rijk, maar zij kregen iets van nog veel grotere vjaarde, juist door Jezus' lijden en dood; de zekerheid, dat hun Heer leefde, en dat ook zij deel zouden mo gen hebben aan Zijn leven in de heerlijkheid. E:ri zo is het ook met ons: als wij ons heil van Jezus verwachten, dan vjordt ons misschien wèl teleurstel ling gegeven, want gezondheid, rijk dom of geluk in deze wereld Icrijgen we misschien niet. Maar door die te leurstelling heen krijgen we iets wat veel meer waard is dan de dingen waarop wij gehoopt hadden: de ze kerheid, dat Hij voor ons leeft, dat Hij door dood en graf heengegaan is, en zó ons eeuwige vreugde heeft be reid. Dreischor. G. E. HUIZING. zocht worden in het feit, dat vele verbruikers hiervan voorraadjes heb ben aangelegd. Voor de bovenkleding feldt nog steeds het grote nadeel, dat e import hiervoor gelijke tred houdt met de binnenlandse productie! ONZEKERE VOORUITZICHTEN Zeeuwsch-Vlaanderen telt in de textielsector drie stoffen-weverijen, acht tapijtfabrieken en veertien tri cotage-fabrieken en voor al deze in dustrieën zijn de vooruitzichten mo menteel onzeker. Met name ook de tapijt-industrie, die min of meer een „luxe" artikel aflevert, ondervond van de „kopers-staking" nadelige ge volgen. Export is voor de gehele Neder landse textielindustrie een gebieden de eis, zo werd ons in Zeeuwsch- Vlaanderen nog eens verzekerd. Ingrijpende wijzigingen bij de A.V.R.O. Naar het A.N.P. verneemt zou de dirigent van het A.V.R.O.-orkest Hu- go de Groot zijn ontslag hebben inge diend. om zijn oude functie bij de Ne derlandse Radio Unie weer te gaan innemen. Voorts zou dr. H. M. Merkelbach, die ongeveer twintig jaar speciale gramefoonolatenuitzcndingen ver zorgde, door de A.V.R.O.-leidïng zijn ontslagen. DE VERWACHT: WEINIG WIND. Weersverwachting geldig tot he denavond Aanvankelijk nog weinig later tg- delijk meer bewolking met kans op enkele verspreid optredende buien. Meest zwakke veranderlijke wind. Nog warm voor de tijd van het jaar, maar in de kuststreken tijdelijk zee wind met afkoeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1