In het Turkse Zonguldak werken Nederlandse ingenieurs Samenwerking met België op televisiegebied mogelijk Nclc^cp JIMMY BROWN, sportheld no. SI leuws in een In de greep van de Woestijn VRIJDAG 11 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 NEDERLANDSE ONDERNEMINGSGEEST IN HET MIDDEN-OOSTEN Belangrijk havenproject vordert met rasse schreden (Speciale correspondentie) ZONGULDAK, Turkije De moord op Mehmet Uzun in de donkere slop pen om de beroemde bazaar van Istanbul omstreeks 1880 heeft een frap pante ontwikkeling ingeluid in de economische geschiedenis van Turkije en menige andere natie, Nederland incluis. Mehmet Uzun werd in opdracht van zijn baas vermoord omdat hij als loyaal onderdaan van Sultaan Hamid II, die toen aan het hoofd stond van een nog machtig Ottomaans Rijk, zün heerser en niet zijn werkgever had doen delen in de vruchten van zijn geluk. Mehmet was een zeeman geweest, die op de zeilschepen voer, waarmee de verbindingslinies van het Turkse Rijk werden onderhouden. Maar in de haven van Istanbul, de Gouden Hoorn, kwamen in die dagen reeds de stoomschepen binnen, die de voorboden vormden van een nieuw maritiem tijdperk. Sultan Abdul Hamid zag dat in. Na rjjp beraad vaardigde hy een oekase uit, waarbij ieder© matroos, die op verlof ging „een stuk van de glinsterende zwarte steen die kan branden" moest meenemen. Het was 's zeemans taak om in eigen woonplaats goed rond te kijken, of daar wel licht een soortgeiyke steensoort voorkwam. Mehmet Uzun was een van de ve len, die zo'n steen meekreeg. En een van de weinigen, die in zijn district, de rotsachtige bergen van Zongul dak, aan de Zuidelijke oever van de verraderlijke Zwarte Zee, de grote vondst deed. Terwijl hij op zijn beurt wachtte om het koren, dat zijn ouders hadden vei'bouwd, te laten malen, besloot hij in het bergstroompje, dat de watermolen van energie voorzag, afkoeling te zoeken. D&ar, in de bed ding van het stroompje, vónd hij de zwarte glinsterende steen. Hij rende de molen binnen, wierp de steen in het vuur ende steen brandde! Hij verzamelde een zakvol „steen" en reisde het duunde een week per ossenwagen terug naar Istan bul om de Sultan zijn vondst te to nen. Hij werd royaal beloond en als een nationale held beschouwd. Het was de opkomst van een be langrijk kolenbekken. Men legde er een haventje aan, groef mijnschach ten, detacheerde er een flottielje van de Turkse vloot. Maar in de laatste phasen van het Ottomaanse Rijk eb de de ondernemingsgeest. Bovendien: Zonguldak lag ongunstig. De onstui mige golven, opgejaagd door de Noord- en Westenwinden van de Zwarte Zee, beukten de golfbrekers en haveninstallaties murw. BUITENLANDSE BELANGSTELLING Eerst toen de buitenwereld meer en meer doordrongen geraakte van de strategische betekenis van Turkije en de noodzaak inzag de Turken op de juiste wijze steun te verlenen, werd er een goed begin gemaakt met de verwezenlijking van de „legende van Zonguldak". Onder supervisie van de E.C.A. begon met met een intensief programma tot exploitatie van de mijnen en tevens met de bouw van een haven. Het was op het gebied van de havenaanleg, dat de Neder landers de vruchten begonnen te plukken van Mehmet Uzun's vondst. De Turken wier gezindheid niet steeds vriendelijk is tegen buitenlan ders hebben het grootste respect voor de opleiding van Nederlandse geologen en ingenieurs. In Augustus 1949 kreeg de Nederlandse Mij. voor Havenwerken een belangrijke op dracht ter waarde van 9 millioen dol lar om in Zonguldak een haven te bouwen, die de machtige golven van de Zwarte Zee niet zouden kunnen verwoesten en waarvan de laadca- paciteit in verhouding tot de vroege re haven zou worden verdubbeld. OP HOGE TOEREN Er schuilt een aantrekkelijke prik kel in het contract, dat de Turkse regering met de Nederlandse maat schappij sloot. Indien het werk nl. na 31 Juli 1953 zal zijn opgeleverd, verplicht de Nedei'landse onderne ming zich de Turken een schadeloos stelling te betalen van 2000 Turkse' lira's 2700) per dag tot het project is beëindigd; doch voor elke dag, dat de werkzaamheden eerder dan de vastgestelde datum zijn voltooid ontvangt de aanneemster van de Turkse regering dit bedrag. Node loos te zeggen, dat de Nederlanden op hoge toeren draaien. #-*********##»#***#*####* ZJ,Ï. Over de brandnetel behoeven ive U niets te vertellen, U blijft haar wel uit de buurt wanneer dit maar enigs zins mogelijk is. Hiervan profiteert de dovenetel, die een merkwaardige gelijkenis met de brandnetel vertoont, maar toch in geen enkele familierela tie tot haar staat. Wanneer de do venetel zou kunnen denken, zou haar gedachten als volgt geweest moeten zijn: Mensen en vele dieren vermij den de brandnetel, dus ik zorg er voor precies op de brandnetel te gelij ken, dan laten ze mij ook met rust". Daarom ziet U deze vreemdeling zich altijd tussen de brandnetels schik ken en de plant trekt daarbij een ge zicht of zij net zo gemeen is als haar buurlui. Dit verschijnsel van mimicry is moeilijk verklaarbaar. Vélen schrij ven het toe aan het feit dat de natuur mi eenmaal beperkt is in haar vor men, zodat het helemaal niet zo ver wonderlijk is dat de ene plant een treffende gelijkenis vertoont met een andere van geheel andere familie. Zij hebben misschien gelijk. Maar dan is er een plant in Zuid- Af rika, die de kivestie nog wat moei lijker maakt. Dit is de Mesembryan- tliemuvi, waarvan er verschillende soorten bestaan. Zij groeien op droge en hete gronden, waar alle andere plantengroei uiterst zeldzaam is. Om nu te beletten, dat zij zouden worden uitgeroeid door het naar plantaardig voedsel snakkend gedierte, zouden deze planten zich kunnen tooien met stekels of andere scherpe wapenen, die hun belagers op een afstand zou den moeten houden. Maar dat doen deze planten niet. Zij hébben wat nieuws bedacht dat niet minder ef fect sorteert: zij hébben volkomen vorm en kleur aangenomen van het kiezel en de steenbrokken, te midden waarvan zij leven. Zélfs van nabij is het hierdoor nauwelijks mogelijk de ze planten van hun omgeving te on derscheiden. Alleen tijdens de bloeityd verraden zij zich vaak reeds van verre door hun vaak opvallende en grote bloe men, hetgeen wél ten doel zal heb ben de voor de bevruchting gewenste insecten naderbij te lokken. Is ook deze mimicry toevallig ver oorzaakt door de vormen-armoede der natuur? Dan zullen wij de op in secten gelijkende-bloemen ten tonele voeren, die alle biologen voor raad sels hebben geplaatst. 8. Péttllon. Er leeft thans een Nederlandse ko lonie van 130 zielen in Zonguldak, waar ir. Jansma van de Ned. Mij. voor Havenwerken de scepter zwaait over de werkzaamheden, die reeds aanzienlijk gevorderd zijn. De aanwe zigheid van de Nederlanders wordt zozeer op pry's gesteld, dat de Turkse regering door de vingers ziet, dat één van haar wetten wordt overtre den: de wet schrijft nl. voor, dat géén lagere school in het land onderricht mag geven in buitenlandse taal. Er is thans echter in Zonguldak een Ne derlandse lerares om de kinderen van de employé's van de N.M.H. in de eerste vormingsjaren te leiden. PLAN VOOR BOSPORUS- TUNNEL Eén van de projecten, waarvoor Nederlandse ondernemingen offerten hebben gedaan, is een in elk opzicht belangrijk plan om onder de zeer die pe Bosporus een tunnel aan te leg gen van Istanbul, in Turks Thracië, naar het grondgebied van Turkije in Klein-Azië. Hiermee is voor Neder land, indien de Turkse regering ten slotte het jawoord geeft en de Neder landse onderneming zich de buiten landse concurrentie van het lijf weet te houden, een post van omstreeks 150 millioen gemoeid. Een licht punt in een economisch zo moeilijke tijd. (Nadxuk verboden) De volgende week zal H. M. Koningin Juliana een niet-officieel bezoek brengen aan Canada. De Canadian Broadcasting Corporation heeft speciale maatregelen genomen om reportages van het koninklijk bezoek in de Ne derlandse programma's uit te zenden. Acht trompetters van de Royal Canadian Air Force" uit Montreal zullen voor deze uitzendingen een aar dige herkenningsmelodie laten horen. „Canada roept Nederland" zal elke avond op de golflengten 16.84 en 19.58 meter tweemaal reportages uitzen den en wel van kwart voor zes tot zes uur en van kwart over zeven tot kwart voor acht. Deze opname werd gemaakt bij de „generale repetitie" voor de uitzendingen. 0 De Amerikaanse radiocommentator William Hillman, de schrijver van het boek „Mr. President", dat onlangs nog al wat stof heeft doen opwaaien, heeft me degedeeld. dat de president voornemens is na zijn aftreden Amerikaanse geschiedenis te gaan doceren. 0 Volgens „Time" be schikken de Ver. Staten thans over een kanon, dat een atoombom kan afschieten. Bij oefeningen heeft men reeds een na- iaak-projectiel afgeschoten en na afloop vastgesteld, dat 1600 man buiten gevecht gesteld was. 0 Bij een autobusongeluk in Venezuela zijn 35 personen om het leven gekomen. 0 In de Amerikaanse staat Massachusetts is een straaljager in bot sing gekomen met een leger-transport- vliegtuig. De twaalf inzittenden van bei de toestellen kwamen om het leven. 0 In de Mexicaanse staat Vera Cruz zijn 28 bedevaartgangers om het leven geko men toen de vrachtauto, die hen ver voerde, in een greppel reed en omsloeg. MENING VAN STAATSSECRETARIS CALS Uitzendingen van Holland België-wedstrijden zeer wel denkbaar Nu ook in België de beslissing inzake de televisie is gevallen, heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Cals, zyn visie gegeven over de mogelijkheid van samenwerking tussen Neder, land en België op dit gebied. „Ongetwyfeld kunnen Nederland en België, die op cultureel gebied zo vele contacten hebben, ook voor de televisie met elkaar samenwerken. Het is voor beide landen van belang, dat zy hun taak op cultureel gebied in deze nieuwe technische vorm samen aanpakken", aldus verklaarde de heer Cals aan de correspondent van België in Den Haag. Op de vraag of de uitzendingen in de afgelopen zes maanden aan de ver wachtingen hebben voldaan, zei de heer Cals, dat het publiek zonder twyfel teleurgesteld is. „De Neder landse regering echter had van de te levisie-uitzendingen echter niets an ders verwacht. Met opzet wil zij de eerste twee jaren als een experiment beschouwen. Daarmee houdt het pu bliek te weinig rekening", aldus de heer Cals, die voorts meedeelde, dat de uitzendingen te weinig actueel zijn, als gevolg van de beperkte tech nische outillage. Hierin komt echter Koninklijk paar ontving ruim duizend brieven. Nederlandse journalisten vrezen hun taak niet te kunnen uitvoeren. Koningin Juliana en Prins Bern- hard ontvingen gedurende de eerste dagen van hun bezoek aan de Ver. Staten ïrnim duizend brieven van be wonderaars, die hun gevoelens van sympathie vorm wensten te geven in meer of minder lange epistels. Een dame schreef de Koningin, dat zij op het ogenblik, dat zij haar brief schreef „juist haar tranen had gedroogd, die de rede van de Koningin in het Con gres had teweeg gebracht". De Nederlandse journalisten, foto grafen en cameramensen, die de reis van het koninklijk paar volgen, vre zen grote moeilijkheden ten opzichte van de uitoefening van hun werk zaamheid gezien het feit dat het Sta te Department besloten heeft thans definitief slechts een vlieg tuig ter beschikking te stellen voor de reis naar Detroit na de Paasdagen. Hierdoor zullen de meeste Nederland se persmensen een groot gedeelte van de reis niet kunnen meemaken, daar zijn niet over voldoende middelen be schikken ter financiering van vlieg tochten naar de Westkust en Canada. Werklozen op eigen houtje aan de slag. Een tiental werklozen heeft, om aan te tonen, dat er voldoende werk voor hen is, een begin gemaakt met de verbetering van een zandweg te Opeinde bij Drachten. Aangezien de ze weg een gemeente-eigendom is, heeft het gemeentebestuur van Smal- lingerland de werkzaamheden stop laten zetten en een samenscholings verbod afgekondigd. Incidenten heb ben zich niet voorgedaan. verbetering, doordat men een ruimer gebruik zal gaan maken van de re portage-auto. STRAALZENDERS. Er zullen te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam straalzenders geplaatst worden. De reportage-auto zal in die steden dan belangrijke gebeurtenis sen kunnen opnemen, die via de plaatselijke straalzender naar de hoofdzender in Lopik overgemaakt worden. Zo zal het mogelijk zijn een Holland-België voetbalwedstrijd te Amsterdam of Rotterdam recht streeks via de televisie uit te zenden. Over de samenwerking met België zei de heer Cals voorts, dat het zeer goed denkbaar is, dat programma's worden uitgewisseld. Ook zouden on derling technische communicatiemid delen ter beschikking gesteld worden, zodat b.v. een in Antwerpen gespeel de voetbalwedstrijd België—Hofland in beide landen tegelykertijd op het televisieschexm zou kunnen wor den gevolgd. 0 H.M, de Koningin zal op 13 Juli in Gouda de opening van het gerestaureerde stadhuis bijwonen. 0 Volgend jaar zullen nieuwe Nederlandse postzegels verschij nen. Die van een waarde lager dan het port voor een binnenlandse brief, wor den uitgevoerd in het bekende cijfertype, d.w.z. zonder beeltenis van de koningin. 0 In de staatsmijn „Emma" is een der tigjarige houwer door een vallende steen getroffen en gedood. 0 Aan de achter kant van het kasteel van Eijsden, dat gisteren door een instorting zwaar be schadigd werd, is thans over de kasteel gracht een noodbrug gelegd. Anders kon men het kasteel niet meer betreden. 0 De Rotterdamse politie heeft een inval gedaan in de beurs voor zeelieden, waar nog al eens gegokt wordt. Vijftien man nen werden aangehouden, o.m. twee Ha genaars, die door „sociale zaken" onder steund werden. 0 Verwacht wordt, dat gedurende het Paas-weekeinde in de bollenstreek de narcisvelden in volle bloei zullen slaan. Ook de hyacinthen beginnen reeds te kleuren en misschien zullen hier en daar reeds vroege tulpen in bloei staan. Labour heeft netto 409 zetels gewonnen. Het eindresultaat van de plaatse lijke verkiezingen in Engeland en Wales toont, aat Labour 409 zetels netto heeft gewonnen. In vier be langrijke graafschappen vei'overde zij de leiding op de conservatieven. La bour heeft nu een meerderheid in 12 van de 62 graafschapsraden in Enge land en Wales. Socialistische winst bij Beierse verkiezingen. De christen-democratische partij behaalde bij de gemeenteraadsverkie zingen in Beieren 26,4 der uitge brachte stemmen. Op socialistische candidaten stemde 26,1 der kie zers. De christen-democraten gingen achteruit: in 1948 behaalden zij 37,7 procent der uitgebrachte stemmen. Het stemmentotaal der socialisten steeg met 2.4 procent. Kamperen te Putten thans weer vrij. Een recent besluit van Puttens ge meenteraad om een legesheffing op kamperen in het leven te roepen, lok te verzet van A.N.W.B. en Kampeer- raad uit en wekte in de gemeente eveneens beroering. Het raadsbesluit werd door G. S. niet goedgekeurd. Donderdag nam de raad een voorstel van B. en W. aan om de legesheffing te laten vervallen, doch de exploi tanten van kampeerplaatsen een ho ger bedrag voor hun vergunning te laten betalen. Aan het eind van het debat over dit voorstel wees debur- êemeester, jhr. W. L. Quarles van 'fford, er met nadruk op, dat 90 der Puttense bevolking positief Christelijke beginselen huldigt en dat de kampeerders deze beginselen die nen te eerbiedigen. Ook in Nijmegen is de legesheffing op het kamperen vervallen. PRIJS VAN 50.000. In de 515e Staatsloterij (vijfde klas se, 12e lijst) is op nr. 14858 een prijs van 50.000 gevallen. Het wereldgebeuren Iruman koos voor de arbeiders Het besluit van president Truman om de staalindustrie van dc Ver. Staten over te nemen, heeft na- natuuriyk heel wat stof doen opwaai en. Het is trouwens niet de eerste maal. dat de president naar dit uiter ste middel heeft gegrepen om een dreigend onheil voor een van dc vita le bedrijven uit de Amerikaanse sa menleving af te wenden. BHna drie jaar geleden deed hij hetzelfde met de spoorwegen, die toen onder onmid dellijk toezicht van het leger werden gesteld. De rede. waarin de president zijn beslissing bekend maakte, heeft niet alleen tal van speculaties in het le ven geroepen op het thema van een mogelijk tóch terugkomen op het be sluit om zich niet weer candidaat te stellen voor de presidentsverkiezin gen, maar bovendien is een levendige, soms zelfs felle discussie ontstaan over het feit, dat Truman partij heeft gekozen voor de arbeiders. Hij zegde hun steun toe bij het verwezenlijken van hun looneisen en politieke waar nemers zyn van mening, dat de pre sident alleen hierdoor reeds de stem men van ongeveer 6 millioen arbei ders voor de democratische partij kan hebben gewonnen. Tegelijkerty'd heeft hij echter dat is een niet te loochenen feit de werkgevers tegen zich in het harnas gejaagd. En niet alleen de werkge vers in het onderhavige conflict, maar de industrie in haar geheel en verder ook een zeer belangrijk ge deelte van de politici en de juristen en zelfs van het Congres. In de ogen van de massa is hij echter de voor vechter van de belangen der arbei ders tegenover de „oorlogswinstma kers", de verdediger van de kleine man tegenover de grote machtheb bers. Intussen maken ook andere arbei ders gebruik van de nieuwe situatie om Hun looneisen met meer klem naar voren te brengen. Zowel bij de telefoon- als bij ae telegraafmaat- schappijen wordt reeds gestaakt met alle nadelige gevolgen vandien. rn de Amerikaanse pers is reeds fel- In»- le critiek geleverd op het optre den van president Truman. De „New York Times" schreef bijv.: „De president noemt geen enkele wet van het Congres waarop het recht om een dergelijke beslissing te nemen zou berusten". Het blad is dan ook van mening, dat hij eei*st machtiging van het Congres had moeten vragen. Het feit, dat de president er de voorkeur aan heeft gegeven de mening van het Congres te verwaarlozen, terwijl de juridische commissie van de Se naat juist op die dag besloot hem niet het recht te geven om een bedryf als de staalindustrie over te nemen, kan slechts de mening versterken, dat het optreden van Truman zeker veel opschudding zal veroorzaken. Nu het federale gerechtshof Tra- mans besluit heeft goedgekeurd, meent men in de Ver. Staten, dat een nieuw tijdperk is begonnen, waarin de „stilzwijgende bevoegdheden" van de president zeer uitgebreid zullen zijn. Daaruit kunnen natuurlijk tal van verwikkelingen voorkomen, wel ke in de komende maanden aan de verkiezingsstrijd ongetwyfeld een bij zonder tintje zullen geven. Dat Tru man daarbij zelf toch nog weer di- rect-belanghebbende zou worden is natuurlijk mogelijk, maar naar onze mening toch niet erg waarschijnlijk. FEUILLETON DOOR M. VERNON 101 En steeds verder ging ze, misschien eep uur, misschien wei twee; totdat ze elk begrip van tijd had verloren. Toen realiseerde ze zich plotseling dat ze terug moest. Juffrouw Frask zou haar bewust zijn misschien herkregen hebben zou naar haar vragen en dan was ze er niet paniek beving haar bij die gedachte. Zulke dingen gebeurden; en ze mocht haar geliefde meesteres niet teleurstellen Ze wendde haar paard en wilde te rugkeren in de richting waaruit ze was gekomen. Maar uit welke rich ting was ze gekomen? Mara's hart stond even stil en klopte toen in ab normaal snel tempo. Vannacht had ze niet op de sterren gelet; er was geen enkel kenteken in het landschap met die eindeloze mijlen zand. Met een gevoel van opluchting besefte ze dat ze de sporen van haar paard zou kunnen volgen: maar voor ze veel verder was, ontzonk haar de moed weer. Het zachte zand dat voortdu rend werd opgewaaid door het nacht windje, had alle sporen al uitgevlakt! Mara kreunde. Waar was de maan geweest? Voor haar uit? Of enigszins links van haar? Lieve hemel, in haar opwin ding had ze daar met eens op gelet. Ze had genoten van het geheel, zon der details op te merken. Een andere vergissing, die ze had gemaakt was, dat ze El Araish niet kon zien. Per slot van rekening had ze de woestijn nu langzamerhand ge noeg moeten kennen om te weten dat dat geen platte vlakte is, zoals veel mensen schijnen te menen, maar een reeks golvende duinen, waarvan sommigen een behoorlijke hoogte heb ben en die er in de maneschijn uitzien als de bevroren golven van een zilve ren zee. Ze dreef baar rijdier voort en ze bestegen de top van een opvallend hoog duin; maar El Araish was on zichtbaar, alsof het door de zandgol- ven was opgeslokt. „Ik had dat natuurlijk moeten be denken". klaagde Mara bij zichzelf. 65. Kees Kleuntjes en commissaris Kwabber- teen zaten Jimmy Brown verbijsterd en met ogen als theeschoteltjes aan te kijken; het duurde een hele tijd voordat zij hun spraak terug hadden ge kregen. ,,'t Is verschrikkelijk," kreunde de com missaris. „Dit noem ik niets meer of minder dan een onverantwoordelijke daad. Sterker nog, dit noem ik de daad van een krankzinnige. Weet wat hier de gevolgen van zullen zijn? Dat wij alle drie geradbraakt en gevierendeeld zullen worden door dat stelletje boeven, die voor niets, maar dan ook voor niet terugdeinzen". Van de schrik liet meneer Kleuntjes nu ook zijn plechtige manier van .spreken varen. Hij riep wanhopig wit: „En het allerergste is nog, dat die idioot de sleutel uit het tralievenster heeft geworpen, zodat wij zyn ezelsstreek niet eens ongedaan kunnen maken!" Dit werd Jimmy toch wel een beetje al te bar. „Ik geloof," zei hy langzaam, „dat ik hier te doen heb met twee driedubbel-overgehaalde lafbekken. Ik weet tenminste meteen wat voor vlees ik hier in de kuip heb, maar dat is niet erg, hoor, want ik ben nog al goed in brieven schrijven en ik zal vanavond nog een episteltje wegsturen aan de hoofdredacteur van het Muidermondse Nieuws» en Advertentieblad, waarin ik hem vertel wat voor helden er aan 't hoofd van de stedelijke politie „Het ligt in een soort ..zak" en is erg moeilijk te vinden, reden waarom het bestaan er van zo lang geheim is ge bleven. Maar hemel, wat moet ik nu doen" Het avontuur dat ze opwindend was begonnen, was als een leeg bal lonnetje in elkaar gezakt. Vreemd genoeg scheen haar onderneming haar nu lang niet meer zo listig als toen ze was gestart, en Mara die zo verlangend was geweest weg te ko men uit El Araish. verlangde nu als een echte vrouw hevig het weer te zien. Ze trachtte de teugels volkomen slap te laten hangen, in de hoop dat Yasmin, zoals ze naar paard had ge doopt, zelf de weg naar huis zou her vinden. Maar Yasmin bleef stokstijf staan als protesteerde zy tegen deze ongebruikelijke gang van zaken en het meisje, begrypend. dat dit niets zou helpen, dreef de merrie weer voorwaarts. Ze werd moe en daar kwam nog een toenemende neerslachtigheid bij. Wat zou er gebeuren als ze de weg niet meer kon vinden? Zou ze dan van honger en dorst in de woestijn omkomen? Ze wilde niet sterven ze was nog jong en niettegenstaande haar problemen had ze een vurig ver langen te blijven leven. O, wat een dwaas was ze geweest! Ze dacht aan de behaaglijke weelde van El Araish, die ze had verlaten voor dit alles! Ze keek rond en omdat ze het nu met andere ogen bekeek, zag ze geen schoonheid meer in de zwijgende woestijn; in plaats daarvan leek zij grimmig en verschrikkelijk en ont stellend eenzaam zelfs dreigend. (Wordt vervolgd) VAN: EEN BOEK Har Scheepens „Rood als scharlaken" is de titel van dit door Har Scheepens geschre ven en by Nygh van Ditmar uit gegeven boek, waarin het bewogen levensverhaal wordt gedaan van An na Kuipers en haar man Hein Basti- aanse, Deiden wonend in het Bra bantse land. „Een bewogen levens verhaal", want in het leven van An na Kuipers en haar man wordt veel geleden en gestreden, mede tenge volge van de vele tegenstellingen in hun beider karakters. Zij weten even wel de harmonie in hun huwelijk te handhaven. Naast de beide hoofdpersonen te kent de schrijver tal van nevenfigu ren, waardoor een roman ontstond, die mede een beeld geeft van het Bra bantse familie- en dorpsleven en zo ontstond een goed geschreven streek verhaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5