n.lfl I Diploma uitreiking in de Chr. Landbouwwinterschool 11 éi M rw/ (Xe sha<3 naai»(Ju> smaak Handelaar sprong vreemd om met verkochte auto Zeeuwse Almanak 0 Zeeuwse auto reed in kanaal bij Maidegem UURRECORD 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 10 APRIL 1952 Veel belangstelling voor de eindles op „Toorenvliet". Ir. N. van "Vliet, directeur van het Landbouwonderwijs uit Den Haag, reikte Woensdagmiddag op „Toorenvliet" bij Middelburg de diploma's uit aan degenen, die de twee-jarige cursus aan do Chr. Landbouwwinter school te Middelburg met goed gevolg hadden doorlopen. Ir. Van Vliet merkte daarby op, dat er veel gepresteerd is. Hij wees voorts op de prac- tische opleiding, die nu wacht. De bijeenkomst, waarvoor veel belangstelling bestond, werd geopend door de lieer C. de Putter, voorzitter van de afdeling Zeeland der C.B.T.B. Daarop begon de laatste forme le eindles. Dc heer T. Stol testte de leerlingen op hun kennis van de grond. ir. S. G. Brummel deed dit over de veevoeding, de heer J. G. van Liere stelde vragen over landbouw werktuigen en de directeur, ir. H. Steur wilde weten, wat de leerlingen wisten over plantenteelt. Na de pauze reikte ir. Van Vliet diploma's uit aan W. Balkenende te Kamperland, J. P. Blok en A. J. de Jager te Nieuw- dorp. P. J. Boot te Kerkwcrve, T. A. Boudeling te Anna Jacobapolder, A. Brasser te Kleverslterke, J. Buizer te Kruiningen, J. Comelissen te Ai- nemuiden, A. A. Dieleman te Hoek, J. Franclce en J. Kwekkeboom te apinge, Joh. Geschiere, Z. Poppe en de Wolf te Grijpskerke, C. J. Han- Advertentie Jvast van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. KERKNIEUWS JAARBOEKJE VAN DE CHRISTELIJK GEREF. KERKEN Het jaarboekje van de Christelijk Gereformeerde Kerken is weer ver schenen. Van het kerkelijk als van het verenigingsleven wordt daarin een duidelijk beeld gegeven. Het aan tal gemeenten vermeerderde dit jaar met vier en bedraagt nu 152. terwijl het aantal der z.g. „Stations" twaalf bedraagt. Het aantal dienstdoende pre dikanten vermeerderde met drie en bedraagt nu 90. Verder zijn er 5 can- didaten beroepbaar, terwijl er nog zes personen gerechtigd zijn de kerk te dienen naar artikel 3 D.K.O. Ds. P. Dijkstra en H. Hoogendoorn (vroeger te Zierikzee) werden geëmeriteerd; ds. J. Tamminga nam 't beroep naar de „Old Christian Reformed Church" te Chattam (Ontario) aan. Twee eme ritus predikanten overleden, onder wie de bekende ds. L. de Bruyne, vroeger te Zaamslag. Een aparte blad zijde is gewijd aan de „Old Christian Reformed Church" in Amerika, waar aan zich reeds twee Christelijk Gere formeerde predikanten hebben ver bonden. Ook treffen we een vrij groot artikel aan van dr. J. Tamminga, pre dikant te Chattam (Ont.), die o.m. schrijft: „Groot was de teleurstelling in Amerika en Canada bij de daar bestaande gemeenten van de „Old Christian Reformed Church" cn ver spreide gezinnen, en niet minder bij velen in Nederland toen de Generale Synode in 1950 besloot de correspon dentie niet uit te breiden tot de an dere kerken, die zich bij de „Old Christian Reformed Church" hadden gevoegd. Verder schrijft ds. Tammin ga, dat de Christelijk Gereformeerde kerken de eerste jaren haar leden rustig hebben laten gaan naar andere Geref. belijdende kerken, nog sterker, dat men zelfs in menig opzicht afzij dig stond, ja zich zelfs verzette tegen de actie van de „Old Christian Refor med Church". De 1? aatste synode er kende zelfs niet eens de bestaande ge meenten. Hoezeer het synode-besluit ook teleurstelling had gewekt in Ame rika en Canada, aldus ds. Tamminga, men liet zich niet uit het veld slaan en men ging daar rustig door, zodat ook hij het beroep naar Chattam aan nam. En tenslotte een artikel, waarin er aan herinnerd wordt, hoe 60 jaar ge leden de Christelijk Gereformeerde kerken werden gesticht. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Retranchement (toez.), candidaat J. B. van Bork te Breda. se te Bruinisse, A. Janse en W, Wat- tel te Oostkapelle, A. G. Karelse te Koudekerke, A. Kodde en L. Lampert te Biggekerke, J. M. Krijger te Drie wegen (Z.B.) en F. M. Meulenberg en P. Vogelaar te Rilland. Eén leer ling werd afgewezen. GELUKWENSEN. >e voorzitter van de commissie van toezicht mr. W. F. E. baron van der Feltz wenste vervolgens, behalve de geslaagden, ook de ouders geluk met de behaalde successen. Hij wees op het belang van dc landbouw voor ons land en de opvoering van de pro ductie op dat gebied. „Ook daaraan moeten jullie meehelpen", zeide mr. Van der Feltz. De heer J. W. Kögeler, die met de heer L. J. Geers het gemeentebe stuur van Middelburg vertegenwoor digde, merkte op dat „Toorenvliet" een goede bestemming heeft gekre gen. Ook hij feliciteerde de geslaag den. Tenslotte bracht hij hulde aan di recteur en leraren. Namens de ouders sprak de heer P. Boudeling een dank woord en al even hartelijke woorden werden gesproken door de heer J. Buizer, die namens de leerlingen aan directeur, leraren en concierge boe ken aanbood en voor hun respectieve ega's een klein aandenken. De heer C. de Putter wees er op, dat het diploma niet het einddoel is; het gaat om het werk, dat moet worden uitgevoerd, en daarbij moer steeds God voor ogen worden gehou den. Voorts betreurde hij het zeer, dat enkele leerlingen wegens militaire dienst afwezig waren. Aan de vader van een van hen overhandigde hij een boek voor de prestaties van diens zoon, J. Kwekkeboom, die de beste leerling was geweest. Ir. Steur sloot de bijeenkomst. WAGENTJE. Er reed een man op een fiets door de Dorpsstraat van Eede; een man uit Maldeghem en dat was zonder meer een gewoon verschijnsel. In het kielzog van de fiets voerde de man evenwel een aanhangwag entje- met zich en bij het zien van dat wagen tje of liever: van de inhoud er van wreven de douane-beambten hunne ogen uit. Z\j zagen oud ijzer en dat xvas voldoende om hen tot actie te brengenwant oud ijzer ■vormt momenteel een gewild smok- Jcélartikél Toen ivas dat mannetje op die fiest plotseling geen gewoon verschijnsel meer. Althans niet in de zin der wetDe douanen lieten liet er dan ook om de drommel niet bij zitten cn onze handelaar in oud ijzer bijgenaamd „De kleine Forré" zag zich wéldra achtervolgd door bege rig doende, geüniformeerde lieden. ..De Kleine Forré", naamgenoot van 'zijn wielrennende landgenoot uit Vlaanderen, was echter geenszins van plan zijn lading ijzer zonder meer prijs te geven en hg ontwikkel de een snelheid, de gelijknamige wiel renner waardig! Reeds doemde de grens op en het was nog slechts een kwestie van se conden of het partijtje oud ijzer zon clajidestie aan Nederland onttrokken zijn. Een laatste vertwijfelde poging; een adembenemende eindsprint en onder het gejuich nee, niet der toeschouwers der douane-beamb ten bolderde het wagentje van onze man uit Maldeghem tegen de grens paal Wèg oud yzer. Wèg zoete winst Wèg wagentje Winkelpersoneel te Goes wil vrije Woensdagmiddag. De Goese winkelbedienden, aange sloten bij „Mercurius" en de Kath. Bond, kwamen in „Slot Ostende" bij een om de nieuwe Winkelsluitings wet te bespreken. De leiding berust te bij de heer Ph. Haverhoek, voor zitter van de afd. Unie van Handels- en Kantoorbedienden. Deze drukte in zijn openingswoord zijn spijt er over uit, dat de afd. Goes van de Chr. bediendenbond niet aan deze verga dering deelnam, daar men het aantal winkelbedienden van deze vereniging te gering achtte. Dit achtte spr. on juist. daar ook de belangen van de enkelingen moeten worden behartigd. Vervolgens werd de Winkelslui tingswet besproken, inzonderheid de vrije halve dag voor het personeel. Hierover werd uitvoerig van gedach ten gewisseld, vooral daar Handels belangen reeds met meerderheid van stemmen het besluit nam om de Maandagmorgen te vragen. De ver gadering van het winkelpersoneel be sloot met algemene stemmen te ijve ren voor een vrije Woensdagmiddag. Dit zal aan de vertegenwoordigers de vakbeweging in de Kamer van Koophandel worden medegedeeld. Voorts besloot men een onderhoud aan te vragen bij de contactcommis sie uit de Goese middenstansvereni- gingen, teneinde zo mogelijk tot over eenstemming te geraken. Zonodig willen de bedienden zich ook tot B. en W. wenden. Dokter D. N. van Gelderen te Middelburg is vandaag 50 jaar arts. Einde mosselseizoen. In de week van 1 tot 6 April werden door Bruinisser kwekers af geleverd naar- Yerseke 100 tonnen Zeeuwse mosselen en 250 tonnen Waddenzee mosselen. Uit deze ge ringe cijfers valt wel af te leiden, dat het seizoen ten einde loopt. Het mosselseizoen wordt dan ook 12 April gesloten. Jongetje te Axel at vergiftigde pillen. Kort daarop overleden. Te Axel heeft het driejarige zoon tje van de familie B-, nadat het uit de bewaarschool was thuisgekomen in een onbewaakt ogenblik, zijn moeder was aan de schoonmaak een doosje oude pilletjes weten te bemachtigen. Deze pillen waren oor spronkelijk bestemd voor de moeder. Zij bevatten 'een vergif, dat in tame lijk grote dosis ingenomen, de dood kan veroorzaken. Doordat het knaap je acht van dergelijke pilletjes ach ter elkaar opat, kreeg het een te grote dosis vergif binnen, met het gevolg, dat zich spoedig vergifti gingsverschijnselen voordeden. Toen de moeder kort daarop in de kamer kwam, zag zij haar zoontje ineen zinken terwijl zijn ledematen reeds begonnen te verstijven. Zij meende eerst nog te doen te hebben met stuipen of kinderverlamming en gaf het kind, dat steeds naar zijn mond wees, iets te drinken. Toen men tenslotte het knaapje naar het zie kenhuis wilde overbrengen, bleek het reeds te zijn overleden. Pas na derhand ontdekte de moeder, dat uit het gevaarlijke doosje 8 pilletjes waren verdwenen. Nieuwe Hervormde pastorie te Oud-Vossemeer. Te Oud-Vossemeer werd de eerste steen gelegid voor de bouw van de nieuwe Ned. Herv. pastorie. Nadat het zoontje van de kerkvoogd, dhr, P. van Westen, de plechtigheid had verricht, voerden achtereenvolgens het woord de ouderlingen-kerkvoog den M. Bevelander en P. van Westen -ds R. C. van Putten en de architect. De arbeiders werd in de consistorie een kleine tractatie aangeboden. GESLAAGD. Aan de rijksuniversiteit te Gro ningen slaagde voor het candidaats- examen tandheelkunde, de heer W. A. Duinker, Tholen. 'v- AAN DE DOOD ONTSNAPT. Drie inzittenden uit Noord-Beveland gered. Maandagmorgen omstreeks kwart voor tien is onder de gemeente Maide gem (België) een personenauto met drie Noord-Be velandsu landbouwers in een vier meter diep kanaal gereden. Gelukkig konden do inzittenden onder water de portieren openen en de wagen verlaten. Een tweetal gendarmes die juist in de nabijheid waren, wisten met behulp van touwen de drenke lingen op het droge te brengen. De drie landbouwers, de heren K. v. L. uit Kamperland, C. J. J. v. A. uit Kortgene en M. de B. uit Colijns- plaat, waren met de auto van eerst genoemde naar de vlasmarkt in Kortrijk geweest. Met de bedoeling om de laatste boot uit Breskens te halen, was men omstreeks kwart voor tien in Maidegem. Er viel een motregen, zodat het uitzicht niet bijster goed was. Ter plaatse moest men over een Baileybrug een zijarm van het Leopoldkanaal passeren. Door het slechte zicht bemerkte men niet, dat men reeds aan het eind van de weg was, waar vroeger een brug had gelegen. De afzetting was ook niet afdoende, zodat de wagen door een paar betonnen paaltjes reed en in het vier meter diepe water tuimel de. Vrij spoedig slaagden de inzit tenden er in de portieren te openen, waardoor eerst de heer Van L. en daarop de heer v. A. kon ontsnappen. De heer De B. verliet als laatste de wagen. Gelukkig waren juist een tweetal gendarmes in de buurt. Zij schoten onmiddellijk te hulp en slaag- Nog steeds granaten bij Sluis. Woensdagmorgen werden aan de weg van Sluis naar Draaibrug een aantal gevaarlijke uit de oorlog af komstige voorwerpen aangetroffen, namelijk twee handgranaten en twee mortiergranaten. In -betrekkelijk kor te tyd moest dit jaar reeds drie keer de mijnopruimingsdienst verzocht worden deze gevaarlijke projectielen te verwijderen. Advertentie TARUFFI op MASERATI won te Rome op 3 April 1952 met een gemid. snelheid van 217 km 414 p. uur op ENGLEBERT banden en sloeg met resp. 226.7. 224.747 en 219.833 km de bestaande re cords op de 50, de 100 en de 200 km I den erin de drenkelingen met een touw in veiligheid te brengen. In een nabijgelegen café werden de mannen daarop liefderijk verzorgd. Dinsdag morgen heeft een zoon van de heer Van L. droge Ideren gebracht en na dat men nog had gewacht tot de auto was gelicht, is het drietal Dins dagavond naar Noord-Beveland te ruggekeerd. VOOR DE POLITIERECHTER. Chauff«ur vergokte handelsgeld. De Middelburgse politierechter behandelde in het kantongerechtsge bouw te Terneuzen een aantal Zeeuwseh-VIaamse zaken. Hij veroordeelde de sloper en handelaar J. L. uit Terneuzen overeenkomstig de eis tot een maand gevangenisstraf. Deze verdachte had op een wel erg zonderlinge manier over een reeds door hem verkochte auto beschikt. Zekere W. had van de handelaar- een personenauto gekocht voor 1000 en de helft betaald, omdat de wagen nog niet geheel in orde was. Toen hg er een weekje mee had gereden, had hij reeds enkele malen pech gehad. Volgens afspraak kwamen geduren de de eerste weken alle reparatie kosten ten laste van de verkoper en W. was dan ook gerechtigd deze kos ten van de koopsom af te trekken. Toen hij ziek werd, stelde verdachte voor, de wagen nu eens „prima in or de te brengen". Na verloop van tijd bleken echter de banden, de dynamo cn diverse belangrijke onderdelen verdwenen te zijn. L. weigerde te vol doen aan een verzoek van W. om de auto in orde te maken. Hij wilde eerst 400.ontvangen, doch vol gens zijn cliënt had hy slechts recht op 180. De verdachte ontkende hardnekkig de banden te eigen bate te hebben aangewend, doch uit getuigenverkla ringen bleek, dat dit wel het geval is geweest. Vervolgens stond terecht de chauf feur-monteur A. T. uit Sluiskil, die van de handelaar J. L. te Middelburg 500 had ontvangen om in Rilland- Bath oude metalen en afval te kopen. Verdachte had inderdaad wat afval fekocht, doch omdat er in Bergen op oom méér voor werd gegeven, deed hij het daar maar van de hand. De 500 gebruikte hg voor zgn eigen levensonderhoud en kaartspel. Er werd blijkbaar nogal grof gespeeld, want in enkele avonden was hij 400 kwijt T. bleek een moeilijke jeugd achter de rug te hebben. Zelf zeide hij: „Ik zou graag vast werk en goede lei ding hebben". Aan dit laatste kon de politierechter voldoen. Hij veroor deelde de jongeman tot dne maan den gevangenisstraf voorwaardelgk met drie jaar proeftijd en onder toe- zic-htstelling van het Leger des Heils, De vlasbewerker G. H. A. A. A. te Koewacht had een z.g. ontslagbewijs vervalst en werd daarvoor gestraft met een gevangenisstraf van een week. Een maand gevangenisstraf kreeg de stoker K. M. uit Terneuzen, die plm. 120 kilo lood en 20 kilo ko per, toebehorende aan de superphos- phaatfabriek te Sas van Gent, had weggenomen. BELGISCHE SCHOOLTJALKEN GEARRIVEERD. Woensdag zyn te Middelburg voor het eerst in het seizoen twee Belgi sche schooltjalken gearriveerd. Even als vorig jaar maken ook dit voor jaar en de komende zomer jongens van Belgische internaten onder lei ding van geestelijken op deze tjalken tochten over de Zeeuwse wateren. De witte vaartuigen kozen Woens dag ligplaats aan de Maisbaai. Baldadige kinderen in Vlissingen. Het schijnt, dat het mooie voor jaarsweer op de jeugd een niet altijd gunstige invloed uitoefent. Zo heeft thans de Vlissingse politie handen vol werk met baldadige jongelui, die ruiten ingooien en andere minder fraaie zaken bedrgven. In de Irislaan wist een 6-jarig jongetje kalk te ont vreemden van een bouwwerk en smeet er mee naar zgn vriendjes. Een eveneens 6-jarig jochie kreeg kalk in een van zijn ogen en moest op me disch advies naar Bethesda worden overgebracht. Het is niet uitgesloten, dat het ventje een oog zal moeten missen. By de politie meldde zich een 17- jarige jongeman uit Eindhoven, die naar Vlissingen was gelift om daar te trachten als varensgezel te mon steren. Toen dit niet lukte en hg vooral honger kreeg na twee da gen zwerven ging de jongeling in arren moede naar het politiebureau. Hij is op transport naar zyn woon plaats gesteld. Walvistraan naar de haven van Opslag, nu er geen belangstelling voor melasse is. Nu de opslag van melasse in Vlis singen voorlopig op niets kan uitlo pen door de beperkende maatregelen op de import in Frankryk, zal in de installaties van de N.V. Haven van Vlissingen een hoeveelheid walvis traan worden opgeslagen. Tegen het einde van deze week, komt reeds in de haven de Noorse tanker „Pon tos", die 3000 ton traan zal afleve ren en op 15 April wordt nog de wal visvaarder „Sideroy" verwacht, even eens met 3000 ton. Dit laatste schip een zg. fabrieksschip, aan boord waarvan de gevangen walvissen ook verwerkt worden, juist als op de «Willem Barendsz". Ontvolking in Zeeland. in 1950 vertrokken 1803 gezinnen. Ondanks de woningnood wordt er nog vrij druk verhuisd over langere afstanden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft voor de verhuizin gen over langere afstand cijfers ver zameld en kwam voor 1950 tot een totaal van 48.000 verhuizende gezin nen in Nederland. In dat jaar ver trokken uit Zeeland 1803 gezinnen en er vestigden zich 1636 gezinnen, daarnaast vestigden zich er nog 2565 mannen en 2910 vrouwen, waartegen over echter 2878 mannen en 3073 vrouwen het Zeeuwse stof van de voeten schudden. Door deze verhuizerij ging het in woneraantal van Zeeland in 1950 met 1260 zielen achteruit. Het aantal, ge zinnen nam er door af met 167. Deze ontvolkihgsverschijnselen doen zich overal op het platteland in Ne derland voor. Zg zijn dus niet speci fiek Zeeuws. Wat de beroepen betreft, was het vertrek uit Zeeland het grootst in de landbouwsector, daarna kwam de groep „employé's", vervolgens de groen arbeiders en tenslotte de amb- tenarengroep. Jaarvergadering N.R.V. te Middelburg. Het was stampvol in de bovenzaal van café-restaurant Wöhler te Mid delburg, toen de voorzitter der afde ling Walcheren van de Nederland se Reisvereniging, de heer A. Buy- terse, de jaarlgkse ledenvergadering opende. De secretaresse, mej. H. A. van Visvliet bracht verslag over 1951 uit en kon mededelen, dat het ledental van de afdeling met 100 is gestegen en thans 448 bedraagt. De penningmeester, de heer C. Schip pers, bracht eveneens verslag uit, waaruit bleek, dat het batig saldo, ondanks de tekorten op de lezingen, toch nog 499,98 bedroeg. De pen ningmeester deelde mede om gezond heidsredenen zgn functie te moeten neerleggen. Hg verklaarde zich ech ter bereid als bestuurslid aan te blij ven. Dé voorzitter dankte hem har telijk voor de nauwgezette wijze, waarop hij steeds zgn werkzaamhe den heeft verricht en overhandigde hem als aandenken een boek. De heer C. A. J. van Herwijnen uit Middel burg werd hierna bg acclamatie tot penningmeester benoemd. Mevrouw SchoolmeesterHoencamp verklaar de zich bereid als tweede secreta resse te fungeren en werd dus even eens in het bestuur opgenomen. Na de pauze vertoonde de heer C. D. Waardenburg uit Middelburg zgn collectie dia's van een reis in N.R.V.-verband naar Tirol. De foto's gaven een prachtig beeld van het Oostenrijkse natuurschoon. AANBESTEDING. Woensdag werd door B. en W. van Goes in het openbaar aanbesteed de bouw van tweemaal twee woningen aan de Bergweg aldaar. Er werd als volgt ingeschrevenDe Kok, Vlis singen, f 70.900; J. M. J. Schrijver, Goes f 70.490; P. Engels, Heinkens- zand, f 69.800; H. van Sabben, Goes, f 68.473; C. Priem, Lewedorp, f 67.440; Gebr. Schrijver, Goes, f 67.100: L. Dekker, Kloetinge, f 66.275; M. F. Goedemondt, Goes, f 66.250; J. v. d. Linde, Kloetinge, f 66.250; J. Hop mans, Goes, f 66.070; W. J. v. d. Weert Zn., Goes, f 60.448; J. H. Nonne- kes, Goes, f 59.854; M. Verburg. Wol- faartsdijk, f 59.800; J. de Kok. Goes, f 58.895. Het werk is nog niet ge gund. KUNST. Mattheus-Passiomritvoering in Goes. GOESE ORATORIUMVER ENIGING O.L.V. JAN KOU- SEMAKER. De reeks Mattheus-Passion-uit- voeringe in Zeeland werd Woensdag avond in Goes afgesloten in de Gro te Kerk, waar de Goese Oratorium- vereniging onder leiding van Jan Kousemaker een vertolking van dit Bach-werk gaf. Het was de tweede maal, dat het koor deze grootse compositie ten gehore bracht en dat was Woensdagavond te merken: er werd met grote bezieling en overtui ging gezongen en men hoorde vele malen koorzang van eminent gehal te! Het koor is echter slechts één van de vele elementen, welke samen de Mattheus-Passion vormen en daar om is de kwaliteit van een uitvoe ring niet uitsluitend van de koor zang afhankelijk. Daar is bgvoor- beeld ook het orkest en zijn taak is misschien wel even belangrijk als dat van het koor. Daarom was het zo jammer, dat waar de Goese Ora toriumvereniging haar uiterste best deed om goed voor de dag te ko men het Zuidhollands orkest, welk ensemble voor de begeleiding zorg de, ernstig teleurstelde. Bg vorige gelegenheden was de kennismaking met deze groep steeds van prettige aard, doch dit keer kan men weinig lof hebben voor deze musici. Met name de celli en de hobo's voldeden allerminst. Bijvoorbeeld in de aria „Ich will dir anein Herze schenken" waren deze laatste volkomen de kluts kwijt, terwijl in andere aria's niet eens, maar vele malen stelselmatig te langzaam werd ge speeld, ondanks alle moeite, die di rigent en solisten zich gaven om het tempo op te voeren. Als het bg tgd en wijle eens lukte, ging het slechts enige ogenblikken goed, om dan weer af te zakkenHet resultaat was een onregelmatige vertolking van verscheidene schone aria's. Ook eni ge onzekere inzetten van het koor kwamen grotendeels voor rekening van het orkest. Voor dirigent Jan Kousemaker moet dit wel een hoogst .onplezieri- te-, ervaring zijn geweest, vooral om- at zijn koor over het algemeen zo., goed voor de dag kwam. Men kan- tegen zijn opvatting van het werk in sommige opzichten (koralen!), bezwaren hebben, doch dat neemt niet weg, dat er met het koor iets foeds bereikt werd. En daarvoor omt hem alle lof toe! Van de solisten waren Ankie van Wickevoort—Crommelin en Otto Couperus, die ook in Vlissingen en kele weken geleden de Mattheus-Pas sion zongen, weer overtuigend door de doorleefde wijze, waarop zij hun partij brachten. De alt Paula Lind bergh imponeerde dooi' haar fraai ge luid en haar nobele voordracht, maar raakte kennelijk vermoeid, zodat haar volume af en toe zeer klein was. Reinhardt van Randwijk zong de Evangelistenpartij, welke hg soms een subjectief karakter gaf. zonder ernstig te overdrijven. Behoudens een kleine vergissing, zong deze tenor uitstekend. De bariton Henk Kroes nam de kleine partijtjes voor zgn re kening, waarbij hij beter in de re citatieven voldeed dan in de aria's. Opvallend en voor Zeeland nieuw was bg deze uitvoering de bege leiding van de secco-recitatieven door een klein orgel. Bach-geleerden bre ken zich wel eens het hoofd er over, of dit al of niet juist is. doch o.i. blijkt in de praktijk, dat dit instru ment évenzeer voldoet dan een cla- vecymbel, mits het goed bespeeld wordt. En dat was het geval bij Mein- dert Boekei. Het grote orgel werd bespeeld door de heer Th. C. Fer- werda. Men kan deze uitvoering niet on geslaagd noemen, vooral niet omdat koor en solisten zich van hun beste zgde deden kennen. Dat er niette min vlekjes waren, met name in de orkestrale begeleiding, mag men de Goese Oratoriumverenigïng niet euvel duiden, omdat de oorzaken buiten haar bereik lagen. Zij kan in elk geval tevreden zijn over M&r prestaties de K. BEVORDERINGEN CHR. LANDBOUWWINTERSCHOOL MIDDELBURG. Aan de Chr. landbouwwinterschool te Middelburg werden van de eerste naar de tweede klasse bevorderdG. Antheunisse, C. C. de Rijk en W. Rijlcsen te Middelburg; J. Blaas te Aagtekerke, M. Boot te Duivendgke, C. G. van Boven en Jan de Visser te Nieuw- en St. Joosland, J. Breure te Dinteloord, J. Geschiere, K. Geschie re en P. Ton te Grijpskerke, P. Ha melink te Axel, Kr. Janse en K. Pop pe te Oostkapelle, J. Koole te Sou burg, A. Lampert te Biggekerke, J. Langebeeke en W. J. Vos te Gapinge, C. P. de Putter en F. Verpoorte te Zaamslag, W. J. Sanderse te Seroos- kefke (W.), J. de Visser te Westka- pelle en J. de Wolf te Meliskerke. DE KREEFTENVISSERIJ De vorige week bedroegen de kreef tenvangsten te Yerseke ca. 150 k.g., hetgeen het slechte weer in aanmer king genomen en het begin van de visserij niet slecht te noemen was. De prijzen varieerden tussen f 5.en f 8.per k.g.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6