PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tweede B.LO.-school hard nodig Wil Truman zich candidaat laten toch weer stellen? Regering van Bolivia door revolutie opzij gezet D£ BILT 195e Jaargang - No. 86 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. BaUintfjn. PL verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw.t fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 10 April '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p- advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regel» f 1,—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 5860, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2, telef. 16, Terneuzen: Brouwerfjstr. 2; Zlerikzcc N. Bogerdstr tei 28. STAKING GING NIET DOOR. Maatregelen tegen staal-staking zouden een aanwijzing vormen Uitlatingen van president Truman in zijn rede, vvaarby hy het besluit van zyn regering aankondigde de staalindustrie over te nemen in ver band met de dreigende staking, worden in de Ver. Staten uitgelegd als 'n bedekte aankondiging, dat Truman toch zou terugkomen op zyn besluit om zich niet herkiesbaar te stellen voor het presidentschap. De geruchten, dat hy bereid zou zijn te „zwichten" voor een eventuele aandrang van het congres der democratische party, worden hierdoor min of meer bevestigd. Weliswaar wordt deze opvatting in de onmiddellijke omgeving van de president bestreden, maar sommige persbureaux hechten aan dit dementi niét veel waarde en wyzen er op, dat velen de wyze waarop de president het vraagstuk van een dreigende staking in de staalindustrie hééft aange pakt, beschouwen als een voorbereiding om zich toch opnieuw candidaat te stellen. Intussen hebben de arbeiders in de ze industrie na het bericht, dat de regering de staalindustrie gevorderd had, onmiddellijk de voorgenomen staking afgelast. De onderhandelin gen tussen werkgevers en werkne- Kantlijn Van 17 Maart tot en met 3 April zijn in de omgeving van het Brabantse dorp Oirschot her halingsoefeningen gehouden voor enige honderden reserve-onderofficie ren. Deze honderden zijn bitter te leurgesteld en hoogst ontevreden huiswaarts gekeerd. Er was geen discipline en niemand bracht die er in. Niemand merkte wie wel en wie niet op een appèl verscheen. Som migen brachten de nacht thuis door, zonder dat de kampleiding er aan merking op maakte. Het eten was met name de eerste week bar slecht. Het 'camp zelf leek meer op een ver zameling totaal vervuilde varkens hokken, dan op een legerplaats. De organisatie was beneden nul. Men reed bijvoorbeeld met 10 15 zware vrachtwagens naar Breda om de man zegge en schrijve 5 patronen te ver schieten. En dat telkens als er schietoefeningen op het programma stonden. Men gaf theorie-lessen over verouderde wapens Veertig der honderden onderoffi cieren hebben over hun ervaririgen rapport uitgebracht. Hun rapporten zijn leerzame lectuur. Allen komen tot de conclusie, dat deze drie we ken durende herhalingsoefeningen volmaakt nutteloos zijn geweest, dat zij nodeloos uit hun werk gehaald zijn en slechts een - vacantie op staatskosten hebben genoten. Herhalingsoefeningen zijn een du re noodzaak, waaraan terecht heel wat belastingpenningen worden be steed. Niets is noodzakelijker, dan dat het kostbare defensieapparaat, dat Nederland met zware offers op bouwt, voor zijn taak volledig be kwaamd wordt. Wat in het kamp Oirschot gebeurd is, mag daarom ongehoord heten. Vermoedelijk zal dit geval wel een staartje hebben. En dat is ook te ho pen. Het naakt bij beelden en op schil derijen is in Nederland nog al eens aanleiding tot rumoer. Men zal zich de Kees van Dongen- tentoonstelling in Rotterdam herin neren en de tegenkanting tegen ver scheidene verzetsmonumenten. Men kan over de aanstotelijkheid van het naakt bij kunstwerken zéér sterk van mening verschillen en wij zullen ons daarom in dat probleem ook niet verdiepen. Maar nadat onlangs in een niet kleine Gelderse plaats de burgemees ter een avond van een gymnastiek vereniging verboden had, omdat hij het turncostume „niet netjes" acht te, is thans Alphen aan de Rijn in rep en roer omdat bij een kinderope rette meisjes van 1113 jaar te korte rokjes droegen! Deze kinder uitvoering werd gegeven door het jeugd -en kinderkoor van de afdeling Alphen van de Nederlandse Protes tantenbond, welker bestuur paf staat. De burgemeester heeft de echter zeer ernstig opgevat en in een uitvoerig schrijven aan de Ned. Protestantenbond medegedeeld, dat als de kleding der kinderen voortaan niet „meer gedekt" is, geen toestem ming meer zal worden gegeven voor een operette. Men wrijft zich bij zoiets toch de ogen uit. En de ogen wreven wij ons ook uit, toen onder onze aandacht werd gebracht het navolgende citaat uit het verslag over het afdelings- onderzoek door de Tweede Kamer betreffende een naturalisatie wets ontwerp: „Zeer vele leden hadden met klim mende en pijnlijke verbazing kennis genomen van een tot de stukken be horende brief van een officier van justitie (dd. 20 Juli 1949), waarin.de zin voorkomt: „Hij is het type van een rijke Jood, die overtuigd is, dat hij zich met zijn mengelmoes van Duits-Joods-Engels wel kan redden als er geld te verdienen is". De hier aan het woord zijnde leden gevoelden zich genoodzaakt, over eenkomstig de woorden „principiis obsta", hun teleurstelling over deze uiting van anti-semietisme uit te spreken en te signaleren". Niet algemeen sprak men dus zijn pïjnlnke verbazing uit. Er zjjn Ka merleden, die zich niet ergerden. En wat te zeggen van deze offi cier van justitie?, mers waren in de loop van Dinsdag avond afgebroken en een half uur later kwam de mededeling van Tru man, gevolgd door het bericht, dat de staking, die ongeveer 650.000 arbei ders zou omvatten, niet doorging. Enige grote staalmaatschappyen hebben echter een aanklacht tegen de president ingediend, waarin zy de wettigheid van zyn bevel aan de re gering om de staalindustrie over te nemen, bestrijden. Het federale ge rechtshof heeft deze els reeds afge wezen. Truman heeft het Congres In een speciale boodschap gevraagd de over name van de staalindustrie te be krachtigen. In zijn rede, waarin hij het overne- men van de staalindustrie door de regering bekend maakte, deed presi dent Truman een felle aanval op de directies der maatschappijen. Hij deel de mede, dat per ton een winst van 22 dollar wordt gemaakt, hetgeen neerkomt op 2,5 milliard dollar per jaar. Volgens de president zouden de door de raad voor loonstabiliteit aan bevolen maatregelen, die door de di recties van de hand zijn gewezen, neerkomen op een stijging van de productiekosten met vijf dollar per ton, zodat de maatschappijen nog een winst van 17 a 18 dollar per ton zou maken. CRITIEK OP DIRECTIES. Er waren Woensdag aanwijzingen, dat, niettegenstaande het afgelasten van de staking door de vakbond, de maatschappijen de arbeiders wellicht niet zouden oproepen om het werk te hervatten. Twee grote staalfabrieken te Pittsburgh hebben althans nog geen dergelijke oproep gedaan. De voorzitter van de vakbond, Murray, verklaarde, dat de medede ling van minister Sawyre, dat geen loonsverhoging zal worden gegeven, voordat overeenstemming tussen werkgevers en -nemers is bereikt, het besluit van de vakbond om de sta king af te gelasten niet verandert. Het waarnemend hoofd van de de fensiemobilisatie, Steelman, heeft de directies van zes grote staalmaat- schappijen en vertegenwoordigers van de vakbond uitgenodigd in Washington een bespreking met hem te houden. NIET ONVERWACHT Leider in ballingschap wist de macht te grijpen. In Bolivia is gisternacht weer eens een revolutie uitgebroken. Leger en poiltie hebben dé regering afgezet. De revolutie stond onder leiding van Victor Paz Estenssoro, die in Argentinië in ballingschap vertoefde nadat liy reeds vroeger een toen mislukte revolutiepoging had ondernomen. Ditmaal had hy meer succes. Inmiddels moet de vroegere minister van justitie, generaal Antonio Seleme, tot voorlopig president van Bolivia zijn uitgeroepen. Victor Paz Estenssoro is reeds onderweg naar La Paz. De leiders van de omvergeworpen regering werden aauvankelyk gear resteerd, maar later weer vrijgelaten. De toestand in het land is weer rustig. Volgens radio-La Paz wordt er thans in de Boliviaanse hoofdstad scherp patrouille gelopen door pa trouilles van leger en politie. De studentenfederatie heeft de inwoners van La Paz uitgenodigd zich op het centrale plein van de stad te verza melen en mede te helpen bij het con solideren van de revolutie. Gemeld wordt dat het volk zich in de omge- Nieuwe overwinning van Pinay De Franse premier Pinay heeft Woensdag weer een parlementaire hindernis genomen. Met 310 tegen 238 stemmen nam de Nationale Ver gadering een motie aan tot uitstel over het wetsontwerp betreffende de glijdende loonschaal tot 29 Mei. Pas na uren onderhandelen, voor namelijk met de Volksrepublikeinen, was Pinay van een meerderheid ver zekerd. Voor de stemming had Pinay ver klaard, dat de regering niet kon aan blijven, als de motie niet werd aan vaard. Een sportieve inbreker. Een inbreker, die de gouden Lonsdale-gordel van de Britse halfzwaargewichtkampioen Don Cockell gestolen had, kreeg be rouw toen hij er achter kwam wie hij benadeeld had. Hij was 's avonds het huis van de bok ser in Surrey binnengedrongen en had de gordel, de hoogste Britse boksonderscheiding, wel ke aan titelhouders wordt uit gereikt, meegenomen. De volgende dag werd het bestuur van de Britse Boksbond opgebeld en een stem zeide: „Zeg de kampioen, dat ik de gordel zal terugsturen. Ik wist niet dat het de zijne was". Communistisch voorstel in Pan Moen Djon afgewezen. De communisten hebben op de be standsbesprekingen te Pan Moen Djon voorgesteld hun eis, dat de Sowjet- Unie moet worden vertegenwoordigd in de commissie van neutrale landen, die toezicht zou moeten houden op de naleving van een wapenstilstand in Korea, te laten varen, indien de verbondenen afzien van de eis dat tijdens een bestand geen vliegvelden mogen worden aangelegd. Dit is door do geallieerden .echter afgewezen. ving van arsenalen verzamelt en om wapens vraagt. Burgers helpen de patrouilles bij het handhaven der or de. Er moeten slachtoffers gevallen zijn. De Boliviaanse regering die is af gezet, was als militaire junta in Mei 1951 door een staatsgreep aan de macht gekomen. Zij stond onder lei ding van generaal Hugo Ballivian. By de in Mei 1951 gehouden presi dentsverkiezingen behaalde Victor Paz Estenssoro, die door de nationa le revolutionnaire beweging candi daat was gesteld, de meeste stem men, dit ondanks het feit dat hy in ballingschap in Buenos Aires ver toefde. In Amerikaanse kringen verklaar de men, dat de opstand reeds enige tijd verwacht werd. Urk dankte de gezant van Argentinië. Eurgemeester G. Keyzer van Urk en zijn blond dochtertje Puck, brach ten Woensdag een bezoek aan de Argentijnse gezant, de heer A. R. M. Valenzuela, om deze diplomaat namens de Urker bevolking te dan ken voor hetgeen hy deed voor het welzijn van de vissers van Urk ln Argentinië. In een map. waarop het Urker wapen (een vis op een schild) was aangebracht, werd door Puck Key zer aan de gezant een oorkonde in versvor,m als hulde en dank voor diens bemiddeling en hulp overhan digd. Een bouquet Hollandse tulpen begeleidde deze hulde. Koningin Juliana winkelde in New York. Koningin Juliana heeft gisteroch tend temidden van de duizenden New Yorkers gewinkeld in het bekende warenhuis van Saks aan de Fiftli Avenue. In gezelschap van twee ha- rer hofdames verliet de koningin om ongeveer kwart voor elf het Wal- dorf-Astoria-hotel. Zij begaf zich eerst naar een bekende van de Coty parfumeriezaak aan de Park Ave nue. Daarna stak Hare ^lajesteit de straat over om een kinderjurkje te kopen in de dameszaak „Best." De koningin scheen zich uitste kend op haar gemak te voelen, ter wijl zij, slechts opgemerkt door wei nige voorbijgangers, in de steeds be drijvige straten van New York rond liep. Zij bezocht verschillende ver diepingen van Saks, dat een van de grootste warenhuizen van New York is, hier echter zonder iets te kopen. De prins was reeds eerder ver trokken en zocht enkele oude ken nissen op. Koningin en prins lunch ten samen in een restaurant. Gister avond bracht het koninklijk paar een bezoek aan een theater om de voorstelling te zien van „The king and I." Franse onderscheiding voor minister Van den Brink Tijdens een lunch op de Franse ambassade te Den Haag heeft de ambassadeur van Frankrijk, de heer J. P. Garnier, aan minister van den Brink de tekenen van het Grootkruis van het Legioen van Eer overhan digd. Hierbij was ook de minister president, dr. W. Drees. tegenwoor dig. In een rede zeide de ambassadeur o.m., dat de activiteit van minister Van den Brink op het gebied der Nederlands-Franse handelsbetrek kingen zeer groot is geweest, het geen vooral is gebleken uit de stij ging in waarde van het goederen vervoer tussen de beide landen. In 1948 bedroeg deze waarde 525 millioen en in 1951 994 .millioen. De heer Garnier wees tevens op de belangrijke rol, die minister Van den Brink onder leiding en met steun van premier Drees heeft gespeeld by de aanneming van het Plan Schuman in de Eerste en Tweede Kamer en bij de totstandkoming van het ont werpverdrag voor de Europese ko len- en staalgemeenschap. Brits wegvervoer komt weer in particuliere handen. Premier Churchill heeft Woensdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat de conservatieve regering voornemens is de nationalisatie der particuliere bedrijven, die het vervoer langs de weg verzorgden, „zo spoedig moge lijk ongedaan te maken." Zijn verklaring werd door de con servatieve lagerhuisleden toegejuicht. r Overbodige reis met verrassing Bij het openen van een-spoor wagen in Heidelberg waren de spoorwegbeambten stomver baasd, toen zij in deze wagon in plaats van één kameel, zoals was opgegeven, twee kamelen aantroffen. Het raadsel was echter spoedig opgelost. De vrouwelijke kameel Soelelka, die door de dierentuin van Geisenkirchen voor een ont moeting met de mannetjes-ka meel Saladin naar de diergaar de van Heidelberg was gezon den, had onderweg waar schijnlijk, om het nutteloze van een dergelijke reis aan tt tonen, een kameeltje ter wereld gebracht. De autoriteiten van de die rentuin te Gelsenkirchen, heb ben beschaamd toegegeven, niet geweten te hebben, dat Soeleika reeds in blijde ver wachting was Vijf Noorse zeehondenjagers vermist Gebied tussen IJsland en Groenland wordt afgezocht. Sinds een week worden vijf voor de zeehondenvangst ingerichte Noorse schepen, die zich tussen IJsland en Groenland moeten bevinden, vermist. In totaal zijn er ongeveer honderd man aan boord. Van Reykjavik zijn in de afgelopen nacht twee Ameri kaanse vliegtuigen op onderzoek uit gegaan. Zij hebben niets gevonden. In Reykjavik wordt gevrecsd.dat de schepen verloren en de beman ningen omgekomen zijn. Het ls echter ook nog mogelijk, dat zij op het ijs hun toevlqcht hebben gezocht. Men hoopt van de Amerikaanse autori teiten op Groenland gedaan te krij gen. dat van daaruit vliegtuigen worden gezonden. Ook wordt nog gehoopt, dat de slechte radioverbin ding de oorzaak is, dat men niets gehoord heeft. De laatste tijd is het ln het betrokken zeegebied zeer slecht weer geweest. Tijdens haar bezoek aan de Universiteit van Columbia is aan H.M. Konin gin Juliana het eredoctoraat van deze grote onderwijsinstelling uitgereikt. De koningin ontvangt de hul: v.l.n.r.: HAL Koningin Juliana, Benjamin Bunninger en dr. Grayson vice president van de Universiteit. Mmisfer Stikker over de E.B.U. Reorganisatie is nodig. Minister Stikker heeft Woensdag in New York op een persconferen tie een verklaring voorgelezen. Hij zeide daarin, dat de economische vooruitgang in Europa na de tweede wereldoorlog enorm is geweest. Er bestaat geen twyfel aan, dat het herstel volledig zou zijn geweest, wanneer de dreiging van de commu nistische agressie de landen niet ge noodzaakt had tot zware bewape ningsprogramma's. Nederland is een van de Europe se landen, die in het afgelopen jaar hun financiële stabiliteit konden her winnen, ondanks het feit, dat het overgegaan is tot een bewapenings programma van grote omvang. De landen van West-Europa zien zich thans voor een belangrijk vraag stuk geplaatst: het wel of niet ver lengen van de Europese Betalings- ONDERWIJS IN ZEELAND. Terneuzen biedt een kans voor moeilijk lerende kinderen Te Terneuzen werd de verheugende mededeling ontvangen, dat de Vereniging voor Christelyk Buitengewoon Lager Onderwijs aldaar in aanmerking kan komen voor een ryksbijdrage in de stichtingskosten van een school voor deze vorm van onderwys. Het bestuur van de vereniging, onder voorzitterschap van ds. J. Schol ten, is onmiddellijk aan de slag gegaan om het wettelyk vereiste aantal leerlingen byeen te brengen. Men rekent op de bereidheid tot medewer king. Ongetwijfeld zullen vele ouders van de zo lang verbeide mogelykheid een gretig gebruik maken. ..Lang verbeide mogelijkheid": in derdaad. Want nog steeds bevindt zich in geheel Nederland en vooral ook in Zeeuwsch-Vlaanderen een aan tal kinderen op de lagere scholen, dat in feite buitengewoon lager on derwijs zou moeten genieten. De mi nister van onderwijs raamt dit aan tal officieel op twee procent, doch een in 1949 in Zeeuwsch-Vlaanderen ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat dit percentage in feite op 5 van de schoolgaande jeugd gesteld dient te worden. Dit onderzoek werd gedaan door de heer R. Nonnekes, hoofd van de school voor B.L.O. te Middelburg, ln samenwerking met de heer K. Pels, schoolarts en het ge schiedde op initiatief van de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. De kinderen zijn toen individueel beoordeeld en men kwam tot de conclusie, dat in de practijk rekening gehouden dient te worden met het feit, dat onge veer vijf pi'ocent van het leerlingen tal thuishoort op een B.L.O.-schooL ALLEEN HULST. In Zeeuwsch-Vlaanderen bestond tot op heden slechts één inrichting voor B. L. O. en wel de R.K. school te Hulst, die ondergebracht is in een oude lagere school. In September hoopt men evenwel een nieuw gebouw te betrekken en uiteraard is dat een schrede in de goede richting. Want hoewel deze school een katho lieke instelling is, genieten ook kin deren van andere gezindten hier on derwijs, daar dit bij het B. L. O. gezien de grote nood gebruikelijk is. Dientengevolge is deze inrichting van onderwijs echter overvol en een tweede school voor Zeeuwsch-Vlaan deren vormde reeds jaren een ge biedende noodzaak. Geruime tijd ge leden werd in Terneuzen dan ook reeds een voorlopig bestuur gevormd om de mogelijkheden voor het stich ten van een tweede school onder ogen te zien, doch tot nu toe stuitten de plannen evenwel op een hiaat in de verlangde samenwerking tussen voorstanders van christelijk en van openbaar onderwys. Thans is los van enig compro mis de mogelykheid geschapen tot het stichten van een tweede school voor B. L. 0„ die dan een christelijke grondslag zal hebben. Dat is de tweede stap in de goede richting en mocht in de toekomst ook West-Zeeuwsch Vlaanderen „aan bod" komen, dan zou een lange lij densweg tot het verleden behoren. VOOR HUN TOEKOMST. Het buitengewoon lager onderwys, dat we in Zeeland slechts te Mid delburg. Goes, Hulst en sinds kort ook te Zierikzee kennen, maakt van de zeer moeilijk lerende kinderen voor een groot deel volwaardige le den van de maatschappij. Een onderzoek naar de omstandig heden van bij voorbeeld 70 oud-leer lingen der Middelburgse school heeft uitgewezen, dat hiervan 33 jongens een behoorlijk bestaan hadden ge vonden. Dit op zichzelf reeds mooie succes, zou nog belangrijk vergroot kunnen worden, indien zoals te Middelburg en Goes reeds voorkomt daartoe geschikte leerlingen tij dig worden „overgeheveld" naar een ambachtsschool om daar in een vak bekwaamd te worden. Hieruit blijkt, dat er voor tal van kinderen, die thans nog ondergaan in de massa op de lagere scholen, een goede toekomst zou zijn wegge legd, indien zij gelegenheid Jcregen buitengewoon lager onderwys te vol gen. Unie, welke op 30 Juni a.s, zou op houden te bestaan. De E.B.U. is he laas uiteengevallen in landen, die een overwegende crediteurenpositie hebben en in landen met een over wegende debiteurenpositie. Eerstge noemde landen dreigen de Unie te verlaten en de andere landen heb ben reeds getracht maatregelen te doen aannemen, welke de handel binnen Europa zouden beperken. Men kan in deze toestand slechts verandering brengen door de E. B. U. te reorganiseren en door alle aangesloten landen collectieve maat regelen te laten aanvaarden, die ten doel hebben de economische stabili teit. te bereiken. Eli» eenzijdig of tweezijdig optreden moet ongunstig ontvangen worden, aldus mr. Stik ker, die tenslotte een beroep deed op de Ver. Staten .een collectieve oplossing van de economische vraag stukken aan te moedigen. Wie verzond de brief bom? Nog steeds speuren Nederlandse en buitenlandse politie-ambtenaren ijverig naar de afzender van de brief- bom, gericht aan het hoofd van de Duitse onderhandelingsdelegatie en Joodse vertegenwoordigers in Den Haag. Ondanks intense onderzoekin gen schijnt er echter in deze zaak vooralsnog weinig opheldering te ko men. Het staat ook nog niet vast, of dit geval in verband mag worden gebracht met de aanslag op bonds kanselier Adenauer. Weliswaar zijn er bij de justitie diverse mededelin gen binnengekomen, doch hieraan kan in het huidige stadium van het onder zoek nog niet veel waarde worden gehecht. Technisch-chemische labora toria van verschillende landen hou den zich met het onderzoek bezig. Drie Italiaanse dorpjes delen lot van Tignes. Drie in de provincie Turijn gele gen Italiaanse dorpjes zullen hetzelf de lot ondergaan als het Franse Tig nes. Zij zullen onder zeventig millioen kubieke meter water worden gezet, de inhoud van een kunstmatig meer, dat zal worden gevormd om een nieuwe electrische centrale in het dal van Aosta te voeden. De inwoners der drie Italiaanse dorpjes Servey, Beauregard en Fornet verzetten zich, in tegenstelling tot de bewoners van Tignes, niet tegen de komende onder gang van hun woonplaatsen; zij zijn tevreden met de aangeboden schade loosstelling. VERWACHT: AANHOUDEND ZACHT. Aanvankelijk -hier en daar mist, overigens veranderlijke bewolking met flinke opklaringen en slechts enkele verspreid optredende buien. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen Zuidoost en Zuid. Aanhoudend zacht weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5