NIEUWS UIT ZEELAND MARKTBERICHTEN Plechtige overdracht van nieuw orgel te Yerseke WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND DONDERDAG 10 APRIL 1952 PROV INC1ALB ZEEUWSE COURANT AANRIJDING. Woensdagavond kwam op de Noord singel te Bergen op Zoom een jeep, bestuurd door C. Withagen uit Ber gen op Zoom in botsing met een au tobus van de firma Krijger bestuurd door J. v. Vliet uit Tholen. Beide voertuigen werden vrij ernstig be schadigd. De politie stelt een onder zoek naar de schuldvraag in. Aanbesteding. Voor rekening van het gemeentebestuur van Stavenisse werd het bouwen van een arrestantencel aanbesteed. Inge schreven werd als volgt: Joh. Burgers, St. Annaland 4925: A. Muller, St. Maartensdijk^ 4325; Gebr. van Prooyen, Stavenisse 4180; L. Roozemond en Zn., Stavenisse 4163; W. Lemsom en J. Letzer, Stavenisse 4113.50. Het werk is aan de laagste inschrij vers gegund. RAAD ZIERiKZEE. Meer ruimte nodig voor de brandweer. Woensdagmiddag vergaderde de raad van Zierikzee onder voorzitter schap van burgemeester jhr mr. J. Schuurbeque Boeije. De heer S. J. bij de Vaate werd als raadslid be ëdigd. Van Gedep. Staten kwam be richt binnen, dat was goedgekeurd de onderhandse aanbesteding van de electrificatie der klapbrug bij de Zuidhavenpoort; tot het aangaan van een nieuwe kasgeldlening groot 200.000 gulden bij de N.V.R. Koole Zn Bank en door de raad vastge stelde huur der duplexwoningen aan de Regenboogstraat ad f 4.65 per week, exclusief water en als dat la ter eengezinswoningen worden f 6.20 per week. Tot leden van de financiële com missie werden benoemd de heren J. Steutel en M. de Moor en tot lid van dé commissie voor fabricage de heer J. Catshoek. De raad stelde vast, dat Zierikzee gebruik wil maken van de financie ringsmogelijkheden, die de Nationale Woningbouwleningen 1952 bieden voor woningbouw. De voorzitter deel de mede, dat te Zierikzee een be drag van f 13.000 werd ingeschreven op de premielening met uitgestelde rente. Aan de R.K. Parochiale bi bliotheek werd tot Wederopzegging een jaarlijkse subsidie toegekend van f 25.De raad besloot het gehele koetshuis van het Burgerweeshuis te THOLEN Scherpenisse VERGADERING BOERENLEENBANK. De Coöp. Boerenleenbank te Scher penisse hield haar algemene jaarver gadering. De vergadering werd be zocht door 44 leden. Uit de rekening en balans over het boekjaar 1951 bleek, dat de rekening een totaal-tel ling aangaf van f 2.945.643,86 en de balans f 858.998,55. De winst over 1951 bedroeg f 1610,19. De spaargelden be droegen per 31 Dec. 1951 f 713.753,22 Na het verslag van de financiële com missie werden de rekening en balans goedgekeurd en vastgesteld. Tot afge vaardigde naar de vergadering van de Centr. Bank werd benoemd de heer J. H. Hage en tot diens plaatsvervan ger de kassier. De aftredende leden van het bestuur en raad van toezicht, de heren J. H. Hage en Joh. van Houdt werden herkozen. Beiden men hun herbenoeming aan. Tot plaatsvervangende bestuursleden wer den gekozen de heren A. C. Noom en L. J. Jansens. Voor het nazien der rekening over 1952 benoemde men de heren J. C. Lindhout en D. C. Duijn- houwer. Uit de mededelingen van het bestuur bleek nog dat de bank per 31 December 144 leden telde en voorts dat de rente voor spaargelden over 1952 voor de leden is vastgesteld op 2.64% voor bedragen tot f 7500 en voor gew. spaarders (niet-leden) op 2.40% tot een gelijk bedrag. Voor één jaar vast zal 2.7 o worden vergoed, zowel aan leden als niet-leden. Oud-Vossemeer BRANDWEER-EXAMEN. In het gymnastieklokaal van de <5.L. school te Oud-Vossemeer wer den de leden van de brandweercorp sen uit Oud-Vossemeer, Poortvliet en Sint Annaland aan een examen on derworpen, ter verkrijging van het diploma brandwacht tweede klasse. Het examen was verdeeld in een prac- tisch en een theoretisch gedeelte. Al le opgekomenen uit Poortvliet en Oud-Vossemeer slaagden. Van de candidaten uit St. Annaland werden er drie afgewezen. Het uitreiken van de diploma's werd bijgewoond door de heer G. Schoonheim, waarnemend districts-inspecteur van het brand weerwezen en door burgemeester mr. J. J. Versluijs van Oud-Vosse meer. St. Annaland WINKELWEEK GEëINDIGD. Tijdens een speciale bijeenkomst in de zaal van de wed. Rijnberg te St. Annaland, werd de daar gehouden winkelweek op waardige wijze be sloten. In en buiten de zaal waren luidsprekers aangebracht, zodat men zowel in de zaal als buiten op de Ha ven uitstekend kon volgen, wat er werd behandeld. De voorzitter der middenstandsvereniging, de heer F. Stols, opende met een kort woord van welkom de bijeenkomst. Hij deelde mede, dat de winkelweek een groot succes is geworden. Er werden niet minder dan 57997 rebussen inge leverd, hetgeen- betekent, dat bij de 32 deelnemende winkeliers voor f 57.997 is besteed. Na deze uiteen zetting dankte de voorzitter het ge meentebestuur voor de betoonde be reidwilligheid. Voorts werd bekend gemaakt, dat tijdens de winkelweek voor een bedrag van f 2000 aan prij zen werd uitgereikt. Hierna verricht te een viertal kleuters uit de gemeen te de trekking van de rebus-wedstrijd. Er bleken zeer mooie prijzen be schikbaar te zijn, o.a. een radio, een stofzuiger en een kinderrijwiel, ver der nog een keur van luxe en ge bruiksvoorwerpen. De heer Stols sprak nog enkele woorden tot be sluit van de bijeenkomst en eindigde met de leuze: Draag uw geld niet buiten het Thoolse land, besteed het in St. Annaland". Het ligt in de be doeling, ook het volgende jaar weer een winkelweek op touw te zetten. huren leri behoeve van de brand weer, o.ndat in de brandweergarage te weimg ruimte is. De raad verleen de ten ueboeve van de in oprichting zijnde lagere landbouwschool te Zie rikzee een garantie van f 1000.per jaar voor 40 jaren en f 30 als varia bele bijdraee per leerling per jaar, ingaande 1 Januari 1953. De exploitatiekosten van het bij zonder lager onderwijs 19431947, werden vastgesteld. Voor 1952 wer den voorschotten ten behoeve van het bijzonder onderwijs verstrekt. Er zal een nieuwe verordening wor den opgesteld, waarin de arbeid van de Centrale Dienst voor Noord Zeeland wordt geregeld. Op voorstel van B. en W. ging de raad een verzekering aan tot dekking van bepaalde vormen van vermo gensschade (risico-bedrag f 3000) te gen f 19 per jaar. De heer M. de Moor brak een lans voor meer speelgelegenheid ten be hoeve van de jeugd. De voorzitter deelde mede, dat dit vraagstuk in studie is. Daarna ging de raad over in besloten zitting. Bruinisse WATERSCHAP BRUINISSE. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van Ingelanden van het ca- lamiteuze waterschap Bruinisse werd de begroting voor het Dienstjaar 1952-1953 goedgekeurd in ontvang st en uitgaaf, op 100.200,40. De ge wone lasten werden voor het genoem de dienstjaar 1952-1953 verhoogd met 2.per h.a„ waarbij nog komt een buitengewone heffing voor 1 jaar van 6.per ha. De heer P. L. Krepel, werd met op een na algemene stemmen als Dijk graaf herkozen. ZUID-BEVELAND Kapelle VERGADERING NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Te Kapelle kwam de afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen in het verenigingsgebouw ..Obadja" in vergadering bijeen, on der voorzitterschap van mevr. van Suylekom. Nadat het verslag was uitgebracht van het 20-jarig bestaan van de Bond en van de voorjaarswerkvergadering te Kortgene, werd door enkele leden een kook- en bakdemonstratie gege ven. Na de pauze met tractatie ^olgde een bezichtiging van de tentoonstel ling van lampekappen, wélke door de leden tijdens de afgelopen cursus wer den gemaakt. Ook werd nog een ver loting gehouden. Nadat een a.s. zomer te maken reis je naar Utrecht uitvoerig was bespro ken, sloot mevr. van Suylekom deze bijzonder gezellige vergadering. Baarland ONGELUKKIGE VAL. Woensdagmorgen kwam mej. de K. uit Baarland, die per rijwiel de veer boot te Hoedekenskerke wilde oprij den, te vallen met het hoofd op de trottoirband bij de steiger. Zij liep een bloedende hoofdwonde op. Na dat het bootpersoneel een noodver band had aangelegd, heeft dokter Kole de wonde gehecht. WALCHEREN Middelburg VEERTIG JAAR TROUWE DIENST. Woensdag was de heer C. J. J. Huijsman veertig jaar als typograaf en vertegenwoordiger in dienst van de drukkerij Littooy en Olthoff te Middelburg. Ter gelegenheid van dit jubileum werd hij 's morgens ten kantore in tegenwoordigheid van de firmanten en hun dames, de vroege re firmant, 'de heer A. D. Littooy en het personeel op hartelijke wijze ge huldigd. De heer J. Olthoff sprak de jubilaris toe en dankte hem voor zijn toegewijde arbeid in de afgelopen veertig jaar. Hij legde er daarbij de nadruk op, dat het hier geen gele- genheidsphrase betrof: de firma heeft alle reden om het werk van de heer Huijsman hogelijk te waarderen. Tenslotte sprak de heer Olthoff de wens uit, dat het de jubilaris gege ven zal mogen zijn, nog jaren in goede gezondheid aan de bloei van het bedrijf te mogen meewerken. Het was een aardig moment, toen sprekers anderhalf jaar oude klein dochtertje, de kleine Trudy uit Gro ningen, de heer Huijsman namens de firma een enveloppe met inhoud aan bood. Vervolgens werd nog een har telijke toespraak gehouden door de heer A. D. Littooy. Mevrouw Huijs man was door ongesteldheid verhin derd de huldiging van haar echtge noot bij te wonen, doch zij kon daar in toch delen: haar werd namelijk een boeket bloemen gezonden. LEZING OVER AARDOLIE In de Caljouwzaal van de Techni sche School te Middelburg werd voor de vereniging van aanstaande scheepswerktuigkundigen N.S.O. een lezing met filmvertoning gehouden over het ontstaan van aardolie en de toepassingen hiervan. De heer E. Visscher, directeur der Technische- en Machinistenschool, opende deze bijeenkomst met een bijzonder woord van welkom tot de bestuursleden, de heren J. H. C. Heij- se en K. J. van Loo, de oud-leraar, d eheer J. A. Tavenier, de leraren en hun dames en andere genodigden. Een vertegenwoordiger van een oliemaatschappij, ir. Sloos, behandel de vervolgens op onderhoudende en duidelijke wijze de vele moeilijkheden idie overwonnen moeten worden, voor dat de brandstof en de smeerolie aan de verbruikers kunnen worden afge leverd. Na zijn lezing kreeg hij nog talrijke vragen te beantwoórden. PREDIKBEURTEN GOEDE VRIJDAG, II APRIL 1952. Ned. Hen'. Kerk: Brouwershaven: 6.30 ds Sperna Weiland (H.A.); Brui nisse 7 ds v. d. Brink (H.A.); Burgh 7 ds Swaak (RA.); Dreischor ds Huizing (HA.); Eikerzee 7 ds Nauta (HA.); Haamstede 7 ds v. Vliet (H.A.) ;Kerkwerve 6 ds. v. d. Grift (H.A.); Nieuwerkerk 7.45 d Westerhof; Noordwelle Donderdag ds v. Liere (H.A.); Ouwerkerk 7 ds Kuin; Oosterland 7 ds R&dstakc (H. A-); Renesse Ned. Herv. Kerk 7 ds Liere (HA.); Serooskerke 7.45 ds v. d. Grift (HA.) Sirjansland 7 ds Boer (H.A.); Zierikzee Nieuwe kerk 7 ds Roon, 8.30 dr Sperna Wei land; Zonnemaire 7 ds v. Wh'ck (H. A.). Ned. Herv. Kerk: Bruinisse: 7 ds. v. d. Brink (H.A.). Geref. Kerk: Bruinisse 7 ds. Bremmer; Nieuwerkerk: 6.30 de heer Vreugdenhil; Brouwershaven: 5.15 ds. Kuitert; Scharendijke: 7 ds. Kui- tert; Zonnemaire: 5 ds. Tiemersma. Geref. Gemeente: Bruinisse: 7 ds. Mallan; Nieuwerkerk: 7.30 leesdienst. Vrijz. Herv.: Zierikzee: Gr. Kerk 20.30 dr. J. Sperna Weiland (H.A.). Ned. Hervormde Kerk: Oud-Vos semeer n.m. 7 ds. v. Putten; St. An naland 6.30 ds. v. Dijk; Scherpenisse 7 ds. Brons; Stavenisse 6 ds. Enke laar; St. Maartensdijk 6.30 ds. de Bres; Tholen 7.30 ds. v. d. Wiel; St. Philipsland 7 ds. de Lint. Gereformeerde Kerk: Oud-Vosse meer 7 ds. Vegh; Poortvliet 5 ds. van Halsema; Tholen 7 ds. van Halsema. Gereformeerde Gemeente: Tholen 7.30 leesdienst; St. Maartensdijk 6.30 leesdienst, 7 leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente: St. Maartensdijk 6.30 leesdienst; St. Phi lipsland 7 ds. v. Leeuwen. Chr. Gereformeerde Kerk: Tholen 7.30 de heer Gebraad. Rehoboth: St. Maartensdijk geen dienst. Ned. Protestantenbond: Tholen geen dienst. Aagtekerke BAZAR AGATHA". De leden van de muziekvereniging „Agatha" te Aagtekerke zijn druk in c}e weer in verband met de voorbe reidingen van de bazar, welke de vereniging van plan is op de Paas dagen te houden. Er worden verschil lende attracties gereed gemaakt, waar aan tal van fraaie prijzen zijn ver bonden. Als nieuwigheid op dit ge bied komt er een z.g. „wasknijper tent". BIJZONDERE DIENST IN HERVORMDE KERK. Toespraak en orgelspel per gevoelige draad naar Amerika. Machtig en verheugend klonken in de Ned. Herv. Kerk van Yerseke de lofzangen, aangeheven door de gemeente en vele genodigden om uiting te geven aan hun dankbaarheid en blijdschap dat het nieuwe orgel in gebruik kon worden genomen. Hiermee zyn de laatste sporen van de oorlogsschade welke deze kerkelijke gemeente teisterde uitgewist. Het kerkgebouw was vryivel geheel bezet, toen de plaatseiykc predikant, ds. H. R. J. Reijenga de kansel beklom. In de eerste helft van deze bijzondere dienst, welke geheel in het teken stond van lof en dankbaarheid, werd de gemeentezang nog begeleid door het nood-orgel. 'an de kosten voor zijn reke- Voor de laatste maal zong de ge meente Psalm 95 vers 1 en 4 met begeleiding van dit harmonium, waarna werd ovex-gegaan tot inge bruikneming van het nieuwe orgel. De voorzitter der kerkvoogdij, de heer E. Poelman, sprak hierbij een inwijdend woord. Na o.m. de archi tect, de heer Janzen, de orgelbou wer," de heer Fleutrop, de familie van der Burght, als vertegenwoor digers van de familie Plansoen in Amerika, alsmede enkele ringpredi- kanten, het college van B. en W. en de plaatselijke kerkeraden welkom te hebben geheten, gaf spreker een korte terugblik op de geschiedenis van het oude orgel. Dit instrument, dat in 1888 werd aangekocht, moet vermoedelijk uit 1760 hebben geda teerd. In 1929 onderging het een restauratie. Na de re-evacuatie in de oorlogsdagen van Mei 1940 vond de gemeente slechts de puinhopen van haar mooie kerk terug. Van het orgel was niets meer te bespeuren. Na de ingebruikneming van de her bouwde kerk in 1948 stelde men zich als eerste taak, de bouw van het nieuwe orgel, nadat men zijn toe vlucht had gezocht tot een noodor- gel. Vele besprekingen zijn hierover gevoerd. Op 15 December 1950 kon de opdracht voor de orgelbouw wor den verstrekt. Het ministerie van O., K. en W. nam een belangrijk VEILING KAPELLE. 9 April. Export veiling. Jonathan I 57.70—70.30, II 43—45. Goudreinetten I 56.10—66.20, n 48—49.10. Verpakt: Jona than AAA 83. AA 81—83. A 79—83. B 85—71 Kleine veiling. Jonathan 2861. Goud reinetten 4256. Golden Delicious 4360. Zoete Ermgaard 2852. Lombart Cal ville 50. Spekappels 15—26. St. Remy 42 —51. Jos. de Maline 32—53. Brederode 31 —50, Translsia Borgea 4548. Snijsla 56 58. Spinazie 6062. Prei 2125. Uien (stek) 414. Witlof 1656. Breekpeen 4 12. Aardappelen 1214. Koolrapen 2 9. Radijs 9—12. Kropsla 10—20 p. krop. Narcissen 1423 per bos. Clymatis 50 per stuk. VEILING KRABBENDIJKE. 9 ApriL Appels verpakt. Golden Deli cious 60—93. Jonathan 57—84. Golden De licious 26—71. Zoete Ermgaard 32—54. Jonathan 26—63. Goudreinetten 24—54. Bellefleur 1142. Te Krabbendijke bracht een collecte In Zuidzande is er thans in de open voor de t.b.c.-bestrijding f 106.96 op. I bare lagere school een tekort aan school. Voor het in Den Haag gehouden exa- ruimte. Zolang nog geen derde lokaal men adjunctcommies van 's Rijks belas tingen slaagden uit Ternetizen de heren J. de Bokx, Th. van Laere, F. D. Hame link en C. Sol. Een collecte vair het Leger des Heiis bracht te Heinkenszand f 104.90 op. Aan de heer H. J. Lammers te Hein- stand werd door de minister van oorlog toegekend het ereteken voor Orde en Vrede. Te Sint Laurens werd benoemd tot dirigent van het Chr. Gemengd koor „De Lofstem" met ingang van I April de heer A. Joosse te Middelburg. Te Aardenburg zullen op 30 April a.s. op het sportterrein feesten - voor de schooljeugd worden georganiseerd van de jaardag van H M. de Koningin. Te Zuidzande kwam de afdeling van Volkonderwijs in café Focke bijeen. De aftredende bestuursleden, de heren B. v. Reepe en Iz. Riseeuw werden herko zen. De definitieve aanleg van het Dorps, plein, alsmede de verbetering van enkele straten door het gemeentebestuur van Zuidzande gegund aan de fa. Cambier te Bresker.s. Men is inmiddels met het werk begonnen. Het kantoorgebouwtje op de Markt te Aardenburg, oorspronkelijk in gebruik by de wederopbouw en later by de Ko- ninkiyke Marechaussee, is geplaatst. De marechaussee is thans in de Puerssens- straat 36 gevestigd. Aan de R.K. technische school te Hulst slaagden voor het diploma tekenen de heren W. Buysse, W. Triest, J. de Cock, P. de Block, W. v. d. Wallen, P. d-Hondt, J. Bertram, H. Neefs, L. Esseling, G. v. d. Walie en L. Vos. Te Clinge werd een middenstandsver eniging opgericht. In het bestuur namen zitting de heren E. Bol, R. Weemaes, R. Seghers, A. v. d. Kelen en P. Dru- mont. Te Utrecht is plotseling overleden ka pitein J. Volleman. die destijds te Hulst een werkzaam aandeel in het verzet had. Te Zuidzande wordt op tweede en derde Paasdag een bazar gehouden in het verenigingsgebouw „Het plekje" voor de nieuwe kerk. gebouwd kan worden, zal gebruik wor den gemaakt van het verenigingslokaal in „Het Plekje". Dit betekent, dat de verenigingn, die van dit lokaal gebruik maakten, na de Paasvacantia moeten ver huizen naar de Noodkerk in de Maria- straat. Te Eede ontstond bij de vlasser M. a B. begin van brand. De arbeiders wisten bytijds in te grijpen en hoe- zei met moeite erger te voorkomen. Met schuimblussers wisten zij de brand te blussen. In de Hervormde kerk van Scherpe nisse werd een collecte gehouden voor de aankoop van nieuwe gordijnen. Deze collecte bracht 250 op. In de gemeente Gapinge zijn in de maand Maart 26 slachtvergunningen uit gereikt. Een te Bruinisse gehouden collecte voor de Simavi bracht 300.30 op. De maand Maart heeft heel wat meer regen gebracht dan normaal. Vol gens de regenmeter van het proefbedrijf „Scheldemonden" viel op het eiland Schouwen en Duiveland in deze maand 60 mm. regen tegen 45 mm. normaaL De heer M. v. d. Hart. opzichter C. van de Rijkswaterstaat te Maastricht, vroeger te Waarde, is bevorderd tot op zichter B. aan dezo instelling. De collecte te Vlisslngen, gehouden voor de Vereniging Simavi, heeft een bedrag van 702.60 opgebracht. De stadsbeiaardier van Goes, W. L. Harthoorn te Goes, ontving een uitno diging om op Eerste Paasdag een caril lonconcert te Culemborg te geven. —Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft het onderhoud van de wegen, gedurende het jaar 1952, by on derhandse overeenkomst opgedragen aan de firma C. Wiskerke en Zonen te Nieuwdorp. By de rykspolitie te Sluis werd aangifte gedaan dat een tas met geld werd gehouden. Het ministerie van onderwijs heeft vergunning gegeven tot het benoemen van een leerkracht aan de Openbare lagere school te Sluis, een en ander volgens art. 56, 2e lid van de l.o. wet 1920. VEILING ZUID-BEVELAND. 9 ApriL Groenten: Bloemkool A 46— 65. id. B 35—39. id. C 17. Kropsla 14 18. Witlof A 35—42. id. B 25—33. id. stek 1518. Groene kool 28. Koolrapen 2.50 3.50. Uien (stek) 4—11. Prei 20—32. Wijnpeen 44.50. Rode kool 2028. Ra- dys 12—14. VEILING MIDDELBURG. 9 April. Aardappelen: Koopmans Blau we 14—14.10. Bevelancfcrs 12190—13.70. Fruit: Goudreinetten 60. Groenten: Andüvie 54—64. Bloemkool A 48—86, id. B 28—61. id. C 12—38. id. D 8—30. Rode kool 21—37. Savoye kool 20—29. Boere kool 615. Uien 10—36. Sla A 12—20, id. B 6—10. Peen kg. 6—19. Spi nazie 28—70. Spruiten 67. Stoofsla en sny- sla 36—119. Witlof 32—59. Prei 21—28. Kroten 18—21. Koolrapen 2—14. Schorse neren 16—21. Rabarber 55—63. Radijs 7 —15. Raapstelen, per bos 9—10. VEILING BERGEN OP ZOOM. 9 ApriL Witlof A 45—54, id. B 31—45. Andijvie 61—71. Sla 13—22. Breekpeen 17. Waspeen 41—51. Rode kool 31. Witte kool 12—14. Prei 19—27. Spinazie 38—54. Rabarber 3640. Radijs 10—12. Boeren kool 20—22. Appelen: St. Remy 49—55. VEEMARKT ROTTERDAM. Aangevoerd werden 3586 stuks rundvee, waarvan naar schatting 1685 vette koeien en 1901 stuks gebruiksvee. Verder 110 vette kalveren, 187 graskalveren. 2506 nuchtere kalveren. 807 varkens, 267 big gen, 194 paarden. 4 veulens, 122 schapen, 40 zuiglammeren, 70 bokken of geiten. Aanvoer in totaal 7893 dieren. Vette koelen prijs per kg le kw. 290- 315, 2e kw. 270-280. 3e kw. 240-260. Vette kalveren prijs per kg le kw. 275- 285. 2e kw. 255-265. 3e kw. 220-250. Prys in ct. p. kg. in gld. p. st. le 3e kwaliteit Graskalveren Nucht. kalveren Varkens L g. 210 207 203 Biggen Sl.paarden Schapen Kalfkoeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken 240 230 215 60 52 46- 140 120 100 1050 930 790 1050' 930 790 800 720 650 790 720 640 575 475 380 veiling z, holl. eilanden. 8 April. Appelen: Bellefleur 27—59. Goudreinetten 38—61. Jonathan 36—58. Groenten: Andy vie 62—76. Kroten 10 •16. Rode kool 29—31. Gele kool 17—25. Waspeen 4547. Grote peen 12—15. Prei 32—35. Rabarber 59—76. Radys 1321. Selderij 12.40—16.80. Sjalotten 34. Knol- seldery 13—23. Sla 7—21. Spinazie 34— 48. Spruiten 40—45. Uien 11—35. Witlof 50—65. vismijn te veere. 9 ApriL Export garnalen, aanvoer 623 kg., 60. Handels garnalen, aanvoer 2456 kg., 50—55. Schar, aanvoer 337 kg.. 16— 20. Bot. aanvoer 494 kg.. 16—18. Middel tong, aanvoer 9 kg., 113127. Rog. aan voer 8 kg.. 3536. Ongesorteerde vis, aanvoer 12 kg., 16. vismijn breskens. Aanvoer aan de Vismyn te Breskens, In de week van 31 Maart t.m. 5 April 1952: 661 kg. bot van 0.48—0.17; 374 kg. schar van f 0.59—/ 0.34; 13 schol van 0.50 ;5923 kg. exportgarnalen 142—0.69; 809 kg. binnen, garnalen 1.03—0.51. Twee jaar geëist tegen notaris van Terschelling. WEGENS VERLUISTERING VAN 60.000. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief luidde gisteren voor de Leeuwarder rechtbank de eis tegen W. F., die in 1933 benoemd werd tot notaris op Terschelling en op 8 April 1952 ontslagen werd uit zijn ambt. Tussen beide data is door zijn handelingen aan tal van kleine mensen op het eiland, aan de vaste wal van Friesland en verschillende collegae van de Terschellinger nota ris een schade toegebracht, welke in totaal volgens een voorlopige bere kening een bedrag beloopt van rond 60.000.Zelfs toen de heer F. op verzoek met verlof was gegaan op 17 December j.l„ heeft hij nog getracht de zaak te redden. Met dat opgmerk leende hij van collegae enige tiendui zenden guldens, maar effect kon hjj daarmee niet sorteren. Gisteren stond de notaris terecht voor de Leeuwarder rechtbank, waar hij zich moest verantwoorden voor vier verduisteringen; een greep uit de talloze posten. Hij zeide tot het laatst toe te hebben gemeend, dat zyn activa het passief zou overtref fen. Het accountantsrapport leerde anders: de baten ruim geschat be droegen 121.000.en het passief beliep 182.000.—. De uitspraak valt over 14 dagen. Horloge loopt 2 jaar door. In Amsterdam hebben vertegen woordigers van een Franse firma aan vertegenwoordigers van de Ne derlandse pers een electriseh-mecha- nisch polshorloge getoond, dat dank zij een daarin aangebracht minia-1 tuur-batterytje een automatische looptijd van minstens 2 jaar heeft. Het ziet er uiterlijk precies zo uit als de normale polshorloges, zij het, dat het een knopje voor 't opwinden mist. Na 2 jaar is de eleetrische energie van het batterijtje, waarme de het miniatuur motortje wordt gevoed, uitgeput. De vervanging door een nieuw batterijtje zo hoopt men te bereiken zal op eenvoudi ge wijze te zijner tijd door iedere goede horlogemaker kunnen geschie den. Het horloge zou in 1953 in de han del komen. Bij Utrechtse autofirma werd geknoeid. Bij een Utrechtse N.V., die in 1946 opdracht had gekergen een aantal legerauto's te reviseren, schijnt het een fraaie boel te zijn geweest. Gis teren stonden althans vijf leden van het personeel tex-echt, die er allen toe hadden medegewerkt, dat de fix-- ma voor de verrichte werkzaamhe den heel wat te veel uitbetaald kreeg. De president van het Amster damse Gerechtshof, dat hun zaak in hoger beroep te behandelen kreeg, mr. van der Does de Willebois, ge bruikte in dit verband zelfs de uit drukking „één en al comxpte ben de." De ö8-jarige M. J. K., thans al gemeen procuratiehouder der N.V. had werk, dat door politieke delin quenten werd verricht de zaak speelde zich af in 1946'47 als „monteurswerkzaanxheden" geboekt waardoor belangrijke extra-toeslagen waren xxitbetaald, en een tweede verdachte, de 39-jarige A. J. E. P., thans administrateur van de N.V. had voor de A.T.O. vei'richt werk ook nog maar eens aan het Rijk in re kening gebracht, zodat het dubbel betaald werd. Tegen beide verdachten werd be vestiging gevraagd van het vonnis van de Utrechtse rechtbank, n.l. voor K. vier maanden voorwaardelijk en voor P. zeven maanden aftrek, waarvan vier maanden raarde- lyk. Drie andere verdach hadden aan boven vex-melde fei xedege- werkt. deel - nlng, doch de rest moest uit eigen middelen worden aangezuiverd. De heer Plansoen, een oud-Yersekenaar in Amerika, deed het aanbod, dat zyn familie als nagedachtenis aan zijn moeder het ontbrekende zou aanvullen, zodat dit orgel thans ge heel schuldvrij aan de kerk kon wor den aangeboden. Nadat spreker de verschillende personen en instanties dank had gebracht voor him mede werking en adviezen, deelde hy nog mede, dat dezer dagen een toe spraak van de predikant zal worden vastgelegd, om naar de familie Plansoen in Amerika te worden ge zonden. De restauratie van de kerk gaat haar voltooiing naderen. Het aanbrengen van symbolische figuren, waar vroeger de Apostelen hingen moet te zyner tyd nog plaats vinden. Wanneer de toren zal verrijzen, zul len aan de West-zijde van de kerk uitgangen worden gebouwd overeen komstig de stijl die het bedehuis kenmerkt. OVERDRACHT VAN HET ORGEL. Vervolgens droeg de heer Poelman, het orgel aan de kerkvoogden over, waarop dit instrument voor het eerst zyn machtige klanken deed horen, 'er begeleiding van Gezang 146: ,Komt nu met zang van zoete to nen". Ds. Reijenga hield hierna een predikatie, naar aanleiding van Co- lossenzen 'Hoofdstuk III vers 16 B. De gemeente zal by dit orgel mogen zingen ter ere van God, dat kan een middel zijn tot geestelyke restaura tie, een protest tegen de afbraak- In zijn predikatie wees ds. Reijenga verder op de waaide van het lied in de kerk. In het lied der gemeen te komt de gemeenschap der heiliging uit en van een zingende gemeente kan ook getuigenis uitgaan. Het orgel moge dienen tot opbouw der ge meente in het geloof, tot versterking daarvan, tot samenbinding en herle ving. Na samenzang van Psalm 150 liet de organist, de heer A. Kouse maker uit Goes, wegens verhinde ring van Lambert Erné een viertal nummers horen, waaxin de klanken- rijkdom van het nieuwe orgel tot uiting kwam. Een drietal sprekers voerde achtereenvolgens nog het woord om de Herv. gemeente van Yerseke hun gelukwensen aan te bieden. Burgemeester A. C. Willem- sen, deed zulks namens het gemeen tebestuur, ds. den Boer uit Waarde, namens de kring Kruiningen en ds. Booy, Geref. predikant te Yerseke, namens de kerken der Reformatie aldaar. Met een enkel woord bracht dr. Reijenga de psrekers dank. Met het zingen van Gezang 93 vers 1 en 4, werd tenslotte deze bijzondere dienst, waarin de Hervormde gemeen te een lang gekoesterde wens in vervulling zag gaan, besloten. Belgische vakbonden eisen verhoging van winterpremie De ongeveer anderhalf millioen le den tellende Belgische vakbonden zullen de nationale paritaire raad verzoeken de zgn. winterpremie van fr. 0.50 per uur. die op 20 October 1951, ter tegemoetkoming in de ge stegen kosten van levensonderhoud, voor een periode van zes maanden werd toegekend, te verlengen of wel in een andere vorm voort te zetten. a October 1951 weigerden de werkgevers deze premie voor hun rekening te nemen, zodat de Belgi sche regering zich. onder de druk van een dreigende algemene staking, gedwongen zag, de premie zelf te fi nancieren. Dit betekende voor de Belgische schatkist een extra uitga ve van frs. 1200 millioen. De Belgi sche regering beroept er zich thans op, dat de in October aangegane overeenkomst slechts voor een half jaar gold en dat de staatsfinanciën een voortzetting van genoemde pre mie in geen geval rechtvaardigen. De Belgische vakbonden staan op het standpunt, dat de stijging van het indexcijfer sedert October 1951 epn handhaving van de premie van fr. 0.50 alleszins wettigt. SCHAKEN Van den Berg nog steeds aan de kop. Na de derde dag van het tournooi om het Nederlands schaakkampioen schap heeft de Amsterdammer Van den Berg nog steeds de leiding, ge volgd door Donner. De afgebroken partyen uit de tweede ronde Bouw- meesterCortlever en Van den Berg Van Scheltlnga eindigden beide in remise. De uitslagen van de derde ronde luiden: CortleverKramer \i VaBarendregtDonner V4 Van den Bergir. Van Steenis H \iVan ScheltingaVinken afgebr.; dr. Stumpersdr. Euwe afgebr. De afgebroken partyen uit de tweede ronde KramerDonner. VinkenBa rendregt en ir. Van Steenisdr. Stumpers werden opnieuw afgebro ken. De stand na de derde ronde luidt: 1. Van den Berg, 2 pt. 2. Donner, l'i pt en 1 afgebr. partij. 3 tot en met 6 dr. Euwe, Kramer, ir. van Steenis en van Scheltinga, ieder 1 punt en 1 afgebr. partij. 7. en 8. Cort lever en Bouwmeester, ieder 1 pt. 9. Barendregt 14 pt. en 1 afgebr. partij. 10. en 11. Vinken en dr. Stumpers. ;oder 0 nt. en 2 afgebr. partijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 21