si Aardgas, gips, anhydriet, ammoniak en soda Blauwe Gillette Mesjes leuws «n een RUIM ZES MILLIOEN MARK IN VERKEERDE HANDEN GEKOMEN 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 APRIL 1952 NIEUWE GRONDSTOFFEN IN OOSTELIJK NEDERLAND Grote mogelijkheden voor verdere industrialisatie Overschaduwd door een bonte mengeling van internationale gebeur tenissen hebben in de afgelopen maanden een paar berichten van va derlandse bodem niet de aandacht verkregen, die hun toekomt. Wij bedoelen „bodem" in de letterlijke zin van het woord. Want het is door onderzoekingen van recente datum komen vast te staan, dat er in de grond van oostelijk Nederland tot op heden bij ons onbekende grondstoffen verborgen liggen, welker exploitatie economisch verant woord is en volkomen nieuwe perspectieven opent. Het zijn aardgas, anhydriet en gips; bovendien is door grote nieuwe zoutvondsten het vraagstuk van sodaproductie in Nederland actueel geworden. De geologische onderzoekingen zijn thans zover gevorderd, dat men zich een betrouwbaar beeld van de mogelijkheden kan vormen. Om gekeerd kan men met vrijwel wetenschappelijke zekerheid zeggen, dat in de toekomst niet nog meer tot nu toe onbekende stoffen in de Ne derlandse bodem zullen worden gevonden. Over het algemeen is Ne derland geologisch nu wel zover onderzocht, dat verrassingen uitge sloten zijn. Het jaar 1951 was een belangrijke periode voor het aardgas. De aard gaswinning is thans in het stadium der dagelijkse toepassing getreden. Reeds nu kunnen in Coevorden,' als eerste stad van het land Neder landse huisvrouwen op gas koken, dat niet uit de „gewone" gasfabriek komt. Ook in Steerfwijk is men op het ogenblik zover. Er zijn drie mogelijkheden voor de verwerking van aardgas: gebruik als ketelbrandstof voor industrieën, als kookgas voor de bevolking en als grondstof voor een reeks chemi sche producten. De eerste kan ge voeglijk worden uitgeschakeld: er zou slechts ongeveer één percent op de Nederlandse kolenimport worden bespaard. Men zoekt het daarom vooral in de richting van het huis houdelijk gebruik, hoewel hiervoor een betrekkelijk dure verandering aan de gasstellen moet worden aan gebracht 20,a 25,per gezin, uiteraard te betalen door de ge- r K. door dr. K. LANDSBERG meenten). Want aardgas heeft de dubbele calorische waarde van fa- brieksgas, zodat men hetzelfde kookeffect met de halve hoeveelheid gas bereikt. Een tweede belangrijke ontdek king in 1951 was: het vinden van anhydriet en gips op drie plaatsen: bij Winterswijk, Schoonlo en Twek- kelo. De mineralen gips en anhydriet worden door mijnbouw gewonnen, Öe tegenwoordige wereldproductie bedraagt 15 millioen ton, die meren deels tot stucadoorgips en gipspla ten (plasterboard) wordt verwerkt. Nederland zou zonder twijfel be langrijke hoeveelheden van deze steeds meer gevraagde producten kunnen exporteren. Nog belangrij ker echter zijn de bijna onafzien bare mogelijkheden voor de verwer king tot zwavelproducten. Tenslotte zijn er ook plannen om tot een nationale sodaproductie te komen. Thans importeren wij jaar lijks 72.000 ton soda voor ongeveer 150,per ton. In deze behoefte zou Nederland zelf kunnen voorzien en bovendien zou o.m. naar Scandi navië kunnen worden geëxporteerd. Als grondstof zouden de enorme zoutlagen dienen, die samen met gips en anhydriet in de bodem voor komen. De fabriek hiervoor zou in de buurt van Groningen of Delfzijl moeten worden gebouwd, met een pijpleiding voor pekel van de mij nen uit; er ontstaat namelijk zeer veel zout afvalwater, dat niet in de rivieren of de Zuiderzee kan wor den geloosd. MOGELIJKHEDEN VOOR NIEUWE INDUSTRIEËN. Zulke nieuwe industrieën zouden grote betekenis voor onze nationale Handelsovereenkomst met Finland. Onderhandelingen, welke te Hel sinki zijn gevoerd tussen een Neder landse en een Finse handelsdelegatie hebben geleid tot het opstellen van een protocol met contingentenlijsten, welke zullen gelden tot 1 April 1953. Volgens de nieuwe overeenkomst wordt de wederzijdse omvang van het goederenverkeer geschat op ongeveer f 140 millioen. waarbij Finland naar Nederland zal exporteren gezaagd hout, papiergrondstoffen, hout- en pa pierproducten, terwijl Nederland daartegenover de traditionele land bouw- en industrieproducten naar Finland zal uitvoeren. UIT MILITAIRE DIENST ONTSLAGEN. Het Hoog Militair gerechtshof heeft Dinsdag arrest gewezen in de zaak tegen de soldaat Z. J. A. uit Amster dam, die in het tijdvak van Juli tot November 1949 bij de veldpost te Am sterdam uit poststukken f 1500 zou hebben genomen. De krggsraad te velde West veroor deelde A. vanwege dit feit tot 2 jaar gevangenisstraf en ontslag uit de mi litaire dienst. Het Hoog Militair gerechtshof be vestigde dit vonnis. Dezer dagen hebben de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staats-secretaris van Sociale Zaken een voorontwerp van wet voor kinderbijslag- verzekering voor zelfstandigen aanhan gig gemaakt bij de Sociaal-Economische raad. betalingsbalans hebben, doordat grote bedragen voor importen zou den kunnen worden bespaard en zelfs nieuwe deviezenbronnen aan geboord. Uiteraard moeten grote moeilijkheden overwonnen worden, vooral van financiële aard. De aan geduide projecten voor verwerking op grote schaal van gips en anhy driet en de sodafabriek zouden dus nog zonder de gasprojecten tenminste 150.000.000,kosten. Staatshulp op grote schaal zou on ontbeerlijk zijn. Wellicht zou men een beroep kunnen doen op de tegenwaarderekening van de Mar shallfondsen. Wat de rentabiliteit betreft, is er reden tot vertrouwen; ook bij zeer voorzichtige calcu latie mag men op goede winsten rekenen. De nieuwe chemische industrieën zouden uiteraard in het oosten van het land, dicht bij de vindplaatsen komen te liggen. Men mag er geen belangrijke uitbreiding van de werkgelegenheid van verwachten. De chemische industrie is kapitaal-, doch niet arbeidsintensief; zij zou in deze gevallen slechts een paar dui zend nieuwe arbéiders aantrekken. De investeringscijfers zijn zo hoog, dat men soms met één nieuwe werk nemer op een half millioen geïnves teerde guldens kan volstaan. Men mag ook niet vergeten, dat teleur stellingen ten aanzien van de aan wezige delfstoffen nooit uitgesloten zijn. Wat bijvoorbeeld het anhydriet betreft zijn zij na de aanvankelijke gunstige resultaten van de proef boringen ook niet uitgebleven. Een met nuchtere voorzichtigheid ge paard gaand - gezond optimisme is de juiste houding. (Nadruk verboden). Blue Gillette f. 0.75 per 5 Een volmaakte eenheid... Het geheim van hun succes ligt hierin dat ruiter en paard een perfecte eenheid vormen. Dat ia net als bij Gillette - ook hier vormen apparaat eD mesje een ideaal paar. Gebruik daarom Uw Gillette mesjes, uitsluitend in een Gillette precisie schcerapparaat 'N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BU ELKAAR Een goeie morgenbegint met Gillette! In de eerste vergadering heeft het nieuwe Indonesische kabinet besloten aan de stakende dagloners bij de over- heisdinstanties in West-Java een voor lopige toelage uit te keren. De mi nister van economische zaken, prof. dr. J R. M. van den Brink zal op uitnodi ging van de Canadese regering op 2 Juni de officiële opening verrichten van de ..Canadian International Trade Fair". Het hoofdkwartier van generaal Ridg- way heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat 38 Japanse oorlogsmisdadigers, die tot gevangenisstraffen van maximaal 15 jaar waren veroordeeld, op vrije voeten zijn gesteld. De 52-jarige Italiaanse Adele Galli, die deel had genomen aan een voetbaluitslagenloterij, hoorde thuis via de radio, dat zij alle uitslagen juist had vermeld. Zij stierf ter plaatse van emo tie. Het bleek echter, dat 120.000 an dere Italianen juist hadden aangegeven, welke clubs zouden winnen, zodat elke winnaar slechts 1200 lire kreeg uitge,- keerd. Van Schiphol is Dinsdagavond een aanvullingsdetachement van 25 Nederlandse vrijwilligers per K.L.M. vliegtuig naar Korea vertrokken. Het detachement zal op 15 April door een tweede van gelijke grootte gevolgd wor den, waardoor de totale sterkte van het N.D.V.N. op 750 man gebracht wordt. 0 In Leipzig zijn alle ziekenhuizen voor bezoekers gesloten om uitbreiding te voorkomen' van de griepepidemie, die in Berlijn en een deel van Oost-Duitsland heerst. 0 De Duits-Joodse besprekingen over de schadeloosstelling, die in kasteel Oud-Wassenaar bij Den Haag werden ge houden, z-ijn Dinsdag geschorst. Het ligt in de bedoeling de besprekingen op 19 Mei te hervatten. O In de graafschapsraad van Lan cashire heeft de Labour-party de meer derheid veroverd: zij kreeg 64 zetels, de conservatieve partij 50. Het is voor het eerst, dat Labour in dit belangrijke cen trum van de Britse katoenindustrie de meerderheid verwierf. 0 Twee jaar ge vangenisstraf met aftrek werd geëist te gen de Haagse meubelmaker M., die niet wilde bekennen, dat hij in October 1951 heeft ingebroken in een woning aan de Kempstraat aldaar. Wel werd een flink bedrag aan geld bij zijn pleegmoeder thuis gevonden, maar M. beweerde dit met roulettespel „verdiend" te hebben. Waar wilde hij niet vertellen om de politie niet op het spoor van een verboden speel- gelegenheid te brengen. 0 De Kon. Ver. „Oost en West" voert op het ogenblik een actie om ongeveer 1000 Ambonese kifl- deren in Augustus een prettige vacantie te bezorgen. Men vraagt onderdak in Ne derlandse gezinnen, voornamelijk in Pro- testantse gezinnen in verband met de godsdienst van de Ambonezen. 0 809 Nederlandse emigranten zijn gisteren met de „Zuiderkruis" uit Rotterdam naar Nieuw-Guinea vertrokken. 0 De Neder landse commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, die een rondreis door Australië heeft gemaakt, heeft in Syd ney medegedeeld, dat hij de Nederland se regering zal voorstellen bij de selec tie van emigranten het percentage land arbeiders en arbeiders uit de grondstof- fenindustrieën te verhogen. 0 De Am sterdamse recherche heeft gewaarschuwd tegen een onbekende man, die kamerver huurders op geraffineerde wijze pleegt op te lichten. Hij huurt een kamer en vertelt dan en passant, dat hij ambte naar der spoorwegeh ls en de hospita des noods wel tegen een zacht prijsje aan een mooi pakket dekens en lakens kan helpen. Uit een of ander spoorweg fonds De man slaagt er op deze wij ze telkens weer in een paar tientjes los te krijgen. Men ziet hem natuurlijk nooit terug. Gedeeltelijke uitvoer van Amerikaans staal toegestaan. De National Production Authori ty heeft Dinsdag hervatting toege staan van de staaluitvoer naar het buitenland, die in verband met de dreigende staking in de Amerikaan se staalindustrie. Maandag werd op geschort. Dinsdag werd een order uitgevaardigd, waarbij de opschorting werd verzacht en aan staalfabrieken werd toegestaan uit voorraden recht streeks aan kopers in binnen- en buitenland te leveren. De opschorting werd niet opgeheven voor kleinhan del en vemen. Tunis Donderdag in Veiligheidsraad. Donderdag zal de Veiligheidsraad bijeenkomen ter bespreking van de Tunesische kwestie. Dit is Maandagavond officieel te New York bekend gemaakt. Volgens een mededeling van de Franse resident-generaal De Haute- clocque zal het nieuwe Tunesische ka binet vandaag worden bekend ge maakt. Sigaren worden niet vóór 1 Juli goedkoper Nu een wetsontwerp tot tijdelijke verlaging van de accijns op sigaren is ingediend, vragen verscheidene si- garenrokers zich af, wanneer de si- faren eindelijk goedkoper zullen wor- en. De vakgroep sigarenindustrie herinnert er aan, dat dit natuui'lijk afhangt van de vraag of de Kamers het wetsontwerp zullen aannemen en vervolgens: wanneer zij dit zullen doen. Vele rokers verkeren in de mening, dat een en ander binnen het verloop van enkele weken zijn beslag zal heb ben verkregen. Zij zien daarbij ech ter over het hoofd, dat het wetsont werp de beide Kamers nog moet pas seren en dat het Paasreces is begon nen. De Tweede Kamer zal het wets ontwerp, niet voor begin Mei kunnen behandelen en in de Eerste Kamer zal het zeker niet Voor einde Mei of begin Juni aah de orde komen. Als het wetsontwerp wordt aangenomen zal de verlaging in elk geval niet vóór 1 Juli ingaan. Een ongewoon transport werd Maandag te Kampen onder enorme belang stelling volbracht. Het betrof bier het verplaatsen van de molen aan de IJsseldijk over een afstand van 500 meter, door middel van twee grote opleggers met 28 wielen. Voor zover bekend is dit de eerste maal, dat een molen wordt verplaatst zonder eerst te zijn afgebroken. Franco werpt een visje uit. Spanje heeft verzocht in de inter nationale zóne van Tanger weer het vooroorlogse controlestelsel in te voe ren. Dit komt er op neer, dat er een conferentie over Tanger zou moeten komen, waarbij natuurlijk Spanje zelf ook aanwezig zou moeten zijn. In 1945 waren de Grote Vier van oordeel, dat dit niet mogelijk was zolang Franco aan het bewind zou zijn. Het verzoek van Spanje wordt nu algemeen als een „proefballonnetje" beschouwd om te zien hoe het buitenland nü, in 1952, tegenover het Franco-regiem staat. Alle politieke partijen van Syrië ontbonden. De Syrische regering heeft alle po litieke- partijen in het land ontbonden en haar kantoren gesloten. Een nieu we wet zal binnenkort dè vorming van nieuwe partijen toestaan, zo is mee gedeeld. PIJNLIJK PROCES IN MUNCHEN. Verhouding tussen Duitsers en Joden in het geding gebracht. Midden April begint in Miinchen een proces, dat in de verantwoordelijke politieke kringen der Bondsrepubliek als een hoogst pijnlijke aangelegen heid wordt beschouwd, omdat de verhouding tussen Duitsers en de nog weinige in liet land levende Joden mee in het geding is gebracht. Beklaagd zijn twee Joden, die na de oorlog in Beieren een vooraanstaande piaats heb ben ingenomen: dr. Philip Auerbach, hoofd van het Beierse bureau voor schadeherstel jegens om hun ras vervolgde personen, en dr.Aaron Ohren- stein, de rabbijn van Beieren. de nodige steekpenningen te hebben geïnd. Auerbach is na de oorlog een der hoofdfiguren van het Beierse poli tieke leven geweest. In 1946 ver- scheen hij in Miinchen, waar zijn merkwaardige carriere begon. Een jaar geleden heeft deze echter plotse ling een emde genomen, toen in zijn boeken onregelmatigheden tot een totaal van ruim zes millioen mark werden ontdekt. Niet dat deze in de zakken van Auerbach waren verdwe nen, maar zij waren volgens Auer- bachs' grote tegenstander, de Beier se minister van justitie dr. Joseph Mtlller, in handen gespeeld van men sen, die generlei recht op schadeher stel konden doen gelden. De opper rabbijn is er van beschuldigd, dat hij zou hebben medegewerkt aan het vervaardigen van valse papieren, die de onregelmatigheden moesten dek ken. Auerbach zelf wordt beschuldigd De Duits-Joodse besprekingen. De Israëlische delegatie heeft op het ogenblik nog geen besluit geno men inzake haar terugkeer naar Is raël. Zoals bekend, werden de bespre kingen tussen de Israëlische en West- Duitse delegatie gisteren opgeschort. Verwacht wordt, dat de drie delega ties morgen op paasreces zullen gaan. De onderhandelingen zullen dan in het midden van de maand Mei er wordt gedacht aan 19 Mei hervèt worden. Een zegsman van de Israëlische de legatie deelde mede, dat hij niet kan zeggen of zijn delegatie in Mei in Wassenaar zal terugkeren. IDEALE LUIERS PI K FLANEL. HYDROPHIEL, ONDERLEGGERS. cmjasJid PRODUCT Zaak Anglo Iranian" een maand uitgesteld. De president van het internationale gerechtshof te Den Haag heeft naar aanleiding van het Perzische verzoek om uitstel van het mondelinge indie nen der bezwaren in de zaak van de „Anglo Iranian" besloten deze proce dure een maand uit te stellen. De juiste datum zal nog bekend gemaakt worden. Indonesisch kabinet bestudeert rapport Soepomo. Ir. Indonesische regeringskringen heeft men te kennen gegeven, dat het nieuwe kabinet thans bezig is met het bestuderen van het rapport van de de- legatie-Soepomo, betreffende de on derhandelingen met Nederland over de kwestie-Nieuw Guinea en de op heffing van het Uniestatuut. Een pijnlijk intermezzo heeft vori ge week het begin van het proces voor twee weken vertraagd. De ver dediging had namelijk uitstel ge vraagd wegens „vooringenomenheid der rechters". De president der recht bank en zijn twee raadsleden blijken namelijk partijgenoot van de N.S.D. A.P. te zijn geweest. Bovendien meent de verdediging, dat het proces niet zonder de toestemming van de Amerikaanse bezetting, onder welker regie Auerbach in zjjn functie is ge komen, kan worden gehouden. Paleis Koordeinde eerst in 1953 academisch instituut. Het paleis aan het Noordeinde in Den Haag zal een hele verandering ondergaan. Zoals bekend wordt i het gebouw het internationale insti tuut voor sociale wetenschappen ondergebracht. Er zal echter nog heel wat moeten gebeuren voor het instituut tegen het einde van Sep tember zijn deuren kan openen, al dus de hoofdarchitect van gemeente werken in Den Haag, de heer H. H. van Zeggeren. Eerst in April 1953 zal het paleis geheel voor zijn nieuwe bëstemming beschikbaar zijn, daar er voor H. M. de Koningin ruimte moet worden gereserveerd, zolang de restauratie van het Huis ten Bosch niet ls vol tooid. De kosten van de verbouwing zullen anderhalf millioen bedragen. De bedoeling is voorts in de toe komst een groot deel van de paleis tuin tot stadspark te bestemmen; er zijn goede gronden om te ver wachten. dat de regering aan de ver wezenlijking van die plannen zal me dewerken. Stalin-plan voor ontwikke ling van Aziatische landen In de economische wereldconferen tie te Moskpu is door een Pakistaan se deelnemer, Altaf Hussain, een „Stalin-plan" voor de economische ontwikkeling der Aziatische landen voorgesteld. Naar Hussain, die zijn land op de jongste vergadering van de Verenig de Naties heeft vertegenwoordigd, zeide, suggereert de delegatie van Pakistan, dat de Sowjet-Unie, die in economische opzicht zo enorm is vooruitgegaan, een weldadige rol zal spelen bij de ontwikkeling der eco nomisch achterltjke landen in Azië, zulks niet alleen door uitbreiding van de handel, doch ook als het voor naamste hulpverlenende land. Het voorstel werd gesteund door het Engelse parlementslid Harold Davies (Labour), die zeide geen re den te zien, waarom dit voorstel niet in gewijzigde vorm zou worden aan vaard. Volgens Davies zou medewer king van de Sowjet-Unie het punt 4 programma doelmatiger maken. Verpleegster leed aan kleptomanie. In December 1951 werd in het zie kenhuis Bronovo in Den Haag door een patiënte een parelsnoer vermist, dat een waarde van 100.000 ver tegenwoordigde. Na ondervraging van de 30-jarige hulpverpleegster K. v. T., bekende deze zich het snoer te hebben toegeëigend. Voor de recht bank verklaarde zij Dinsdag, dat zij geen idee van de fabelachtige waar de van het collier had. Een psychi atrisch rapport wees echter uit, dat zij aan kleptomanie leed. De offi cier van justitie verzocht haar van rechtsvervolging te ontslaan en haar onvoorwaardelijk ter beschikking te stellen van de regering. Nagekomen advertenties. Heden werd plotse ling van ons weggeno men onze geliefde Zoon, Broeder, Zwager en Oom, WILLEM JAN PIETER VAN DER MAAS, in de ouderdom van ruim 36 jaar. Uit aller naam, P. VAN DER MAAS. Kruiningen, 8 April '52. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdag 11 April, des middags om 12 uur op de Algemene Begraafplaats te Krui ningen. Heden overleed na een geduldig gedragen lijden, onze geliefde Man, Vader en Groot vader, AR IE VAN WIJK, in de ouderdom van 71 jaar. Vlissingen M. J. S. VAN WIJK— VAN DER SCHAFT. Middelburg J. C. VAN WIJK— en Kinderen. Vlissingen, 8 April 1952. Koudekerkseweg 32. Liever geen bezoek. De kerkdienst zal' plaats vinden op Vrij dag 11 April a.s. in de Lutherse kerk om 10.30 uur, waarna de teraar debestelling zal plaats vinden. Heden overleed na een geduldig, smartelijk lijden, onze lieve Broe der en Oom, ARIE v. WIJK, op de leeftijd van 71 jaar. Vlissingen Mevr. de Wed. BROIER—v. WIJK. Mevr. de Wed. HAARE—WIJK. Mevr. de Wed. v. GESSELHAARE. A. v. GESSEL. Den Haag G. VERSPIER— v. d. SCHRAGE. Heden overleed zacht en kalm onze Zwager, de Heer A. VAN WIJK. J. C. A. v. d. SCHAFT E. M. J. v. d. SCHAFT Wed. C. TIGGELMAN— v. d. SCHAFT. Vlissingen, 8 April 1952 Heden overleed te Leeuwarden onze beste Zwager en Oom, de Heer P. VROLIJK, in de ouderdom van 80 jaar. Namens de Familie, Mevr. M. E. BUT— GROENEWEGE Vlissingen, 7 April 1952

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8