PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Eens zal de boze droom van deze tijd voorbij zijn" Zeeuwse stichting voor schooi en beroepskeuze opgericht DE BILT Kantlijn W PINAY KREEG VERTROUWEN VAN FRANSE PARLEMENT INTOCHT VAN KONINGIN JULIANA IN NEW YORK 195e Jaargang - No. 85 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H, A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 April 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* imax. 8 regels» van 1—5 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 23 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen VValstr. 5860, teL 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Finlandstraat 2. telef. 16. Terneuzen Brouwerljstr. 2; Zlerikzee: N Bogerdstr tel 26. KONINKLIJK PAAR BEZOCHT V.N.-GEBOUW. Ere-doctoraat van Columbia Universiteit voor Koningin Juliana „De enige manier die wij hebben om de wereld te redden, is het leven veilig te maken voor de mens. Tenslotte zullen de wapens voor oorlog en dood uit zichzelf verroesten. In de loop van deze jaren, waarin wij leven, gaan we of naar onze ondergang of wij komen tot vrede. Al wat de men- sen van goeden wille vragen is vrede, vryheid, gerechtigheid, democratie, een behoorlyk leven en wat geluk. Deze en andere dingen kunnen nooit opgedrongen worden door tyrannie, maar alleen bereikt worden door de vrye samenwerking van de mensen. Ik geloof, dat eens de boze droom van deze tjjd voorby zal zyn". Deze woorden werden Dinsdag gesproken door H. M. de Koningin gedu rende het diner, dat Koningin Juliana had aangeboden aan de Veiligheids raad in de Colonyclub te New York. In haar rede wees Koningin Julia na er op, dat Nederland het niet al tijd eens is geweest over de wegen en middelen van de Veiligheidsraad, maar zo voegde zij er aan toe, „wij waren het niet oneens met U, waar het ons gemeenschappelijk doel, een toestand van vrede, gerechtigheid en vrede te vestigen, betrof. Tegenwoordig overschaduwt de vrees voor een nieuwe oorlog alles in de harten der mensheid. Agressie is de naam van het monster, dat wij zelf hebben gemaakt. Waar het op aankomt, is zo zei- de de Koningin dat de Verenigde Naties resoluter worden in hun hou ding tegenover agressie. Dit ver sterkt het vertrouwen in de Verenig de Naties. Minister van den Brink heeft verleden week een exportnota het Nederlandse economische wereldje ingezonden. En hij zei het duidelijk: Nederland zal in de bei de Amerika's nieuwe markten moe ten veroveren om hetgeld te ver dienen, dat nodig is om te industria,- liseren. Lukt 'dat niet, dan zullen wij onze snel groeiende bevolking niet langer te eten kunnen geven, noch haar aan het werk kunnen houden... De regering zelf is bereid om het voor exporterende bedrijven wat ge makkelijker te maken, door u.m. be lastingfaciliteiten te verlenen ten belope van een zeer behoorlyk be drag. Men heeft dat In ons blad uit voerig kunnen lezen. Op haar beurt moet echter de Nederlandse industrie meer risico durven nemen, een gok durven wa gen, zoals in voorbije eeuwen ge gokt werd en risico werd genomen... Dat klinkt allemaal zeer stimule rend. Maar de vraag is gerechtvaar digd, hoe men ooit aan dit pro gramma zal kunnen voldoen. ij moeten industrialiseren, zegt 1 de minister. Daar voor is geld nodig, maar aangezien winst en investering door de rege ring ten aanzien van de schatkist aan banden zyn gelegd, is dat geld er niet. Daarom moeten we het eerst verdienenin Amerika. Met on ze industrie, die onvoldoende capa citeit heeft, op de markten, die wy nog niet veroverd hebben Ministers houden er soms een merkwaardige logica op na. Toegegeven: De belastingfaciliteiten vormen een eerste stap in de goede richting. Maar men zal dan even eens moeten toegeven, dat belasting faciliteiten van 72,5 millioen gulden niet voldoende zijn om een industri eel exportapparaat aanzienlijk te versterken en dan bovendien nog markten te veroveren Vermoedelijk heeft minister Van den Brink wel meer willen doen, maar was dit compromis het beste, dat bereikt kon worden. Laat ons hopen, dat de Neder landse industriëlen er inderdaad in slagen voor 400 millioen per jaar méér te exporteren op nieuwe mark ten. Want dat is nodig volgens de regering om Nederland gezond te houden. Een Amerikaans journalist stelde minister Van den Brink de con crete vraag, hoeveel Nederland eigenlijk denkt te verdienen in de beide Amerika's. „Dat zou ik eerlijk niet weten" aldus de minister. „U behoeft het niet precies uit te rekenen" zei de Amerikaan, ,maar is dat nu bijv. 20 of 50 Waarop de minister fijntjes glim lachend antwoordde: ,Dat zal ervan afhangen, of de Amerikanen weer zo iets doen als onlangs met onze kaas." Die opmerking „zat" als een schuiver van Coppens, maar zij gaf meteen aan, waar het gevaar schuilt. Wanneer onze tomaten dalen, gooit België de grens dicht. Als on ze sla goedkoop wordt, doet Duits land hetzelfde. Zijn wij concurre rend met de kaas dito een ster retje in Amerika. Het gaa/t dus niet alleen om onze concurrentiekracht (hieromtrent zijn wij optimistisch) maar ook om de afweermaatregelen van onze ge achte cliëntèle en daaromtrent zijn wy niet optimistisch. In Amerika wordt thans door een aantal kaasexporterende landen, waaronder ook Nederland, druk ge adverteerd: „Geen kaas? Het is niet onze schuld! Maak dat wij kaas kunnen invoeren!" Misschien helpt het Na gesproken te hebben over de be langrijke opdracht aan de Veiligheids raad, om de vrede en de veiligheid te handhaven, hief de Koningin haar glas ter ere van alle mensen en hun veiligheid. BEZOEK AAN V.N.-GEBOTJW. Tevoren hadden Koningin Juliana Prins Bemhard een bezoek ge bracht aan het 36 verdiepingen tel lende gebouw van de Verenigde Na ties, dat als een enorme luchtkolos aan de Eastriver te New York is op getrokken. Het koninklijk paar werd ontvangen door de secretaris-genè- raal van de V.N., de heer Trygve Lie, de heer D. J. von Balluseck, perma- t vertegenwoordiger van Neder- 1 bij de V.N. en dr. P. J. Schmidt, Nederlands lid van het V.N.-secreta- riaat. Bij de begroeting was ook aan wezig de Indonesische gedelegeerde bij de V.N.de heer Palar. De hoofd architect van het gebouw, de heer Als in een donkere rotsspleet Het was alsof ik door een donkere rotsspleet keek, zo zeide de Koningin na afloop van haar intocht op Broadway. „Door de honderdduizenden pa pier snippers, die op ons neer daalden, kon ik nauwelijks de hemel meer zien. En als ik een ogenblik naar een mij be kend voorkomend gebouw wil de kijken en mijn gezicht even wilde richten, waren daar weer de ontelbare bützlampen der fotografen die mij het zien vrij wel onmogelijk maakten. v Wallace K. HaiTison, toonde het ko ninklijk paar het in de lichtzaal op gestelde model van het gebouwen complex. Toen de Amerikaanse foto grafen wat al te hinderlijk met hun camera's omsprongen, maakte de Koningin voor het eerst tijdens de reis hierover een opmerking. „Heren, ik wil ook graag nog iets van de zaal zelf zien", zeide zij. Het tamelijk zwak bezette pro gramma van Dinsdag was voor Ko ningin en Prins een ware verlichting. In de ochtenduren bracht het ko ninklijk paar een bezoek aan de kerk van St. Mark in de Bowery, gebouwd in 1799 op grond van de kapel van Peter Stuyvesant, de beroemde gou verneur van Nieuw Amsterdam. De Koningin legde een krans bij het standbeeld van Stuyvesant, dat voor de kerk is opgericht. Des middags was II. M. de Konin gin de gast van de Columbia IJniver- siteit iu New York, waar I-Iaar in een plechtige bijeenkomst het ere-docto raat in de rechten van deze Univer siteit werd verleend. Nieuwe spionnage-affaire in Zweden ontdekt Inwoner van Stockholm werd twee dagen lang verhoord. De Zweedse veiligheidspolitie heeft een nieuwe, ogenschijnlijke zeer ernstige spionnage-affaire ontdekt. Ongeveer drie weken geleden be reikten de veiligheidspolitie de eerste aanwijzingen. Er werd door de poli tieambtenaren onder hoogspanning ge werkt. Het spoor leidde tenslotte naar Stockholm. Zaterdag werd de eerste arrestatie verricht. De arres tant is een 57-jarige man uit Stock holm, die werkzaam is in overheids dienst. In zijn functie kreeg hij dage lijks inzage van „gewichtige docu menten". Hij zou vertegenwoordigers van een „vreemde mogendheid" van de inhoud op de hoogte hebben ge steld. Zondag en Maandag is de ar restant aan een langdurig verhoor on derworpen geweest. De politie is er thans zeker van, dat de man in zijn spionnage-activiteit is geholpen door andere lieden. Men verwacht dat nog verscheidene arrestaties zullen vol gen. Prinsesjes Be.atrix en Irene naar jeugd-ruiterwedsirijd Het ligt in de bedoeling, dat de Srinsessen Beatrjx en Irene zullen eelnemen aan de jeugdruiterwed- strijd, welke op Zaterdag 19 April door de Zuid-Veluwse jachtverenigmg op de Grebbeberg zal worden gehou den. NEGEN MAAL DE OVERWINNING. Zijn Redt-de-franc-actie kreeg steun uit alle delen van het land. By de stemming over negen belangrylte punten van de begroting heeft de Franse regering een overwinning behaald. Premier Pinay, aldus Reuter, won niet alleen door zijn standvastigheid, maar ook dankzy de steun, welke hij overal in het land kreeg bij zyn pogingen tot redding van de franc en stabilisering van de prijzen. De begroting vraagt voor 1952 3.494.000.000.000 francs na een bezuiniging van 100 milliard op de uitgaven voor het be stuursapparaat en het herstel. Het is de eerste na-oorlogse slui tende begroting, waarbij geen nieuwe belastingen zijn ingevoerd en het is tevens de eerste maal, dat bezuini gen op grote schaal op de uitga ven van het bestuursapparaat met succes ter goedkeuring aan het par lement werden voorgelegd. Pinay had de vertrouwenskwestie verbonden aan alle voorstellen, waar van die over de belastingen echter wel de belangrijkste waren. Het voorstel, dat hem de meeste zorgen had gebaard, wat dat tot het verle nen van amnestie voor belastingont duikers. Wel kunnen belastingont duikers worden uitgesloten van rege ringscontracten. Voorts machtigde de nationale vergadering de regering beslag te leggen op handelszaken, die zijn veroordeeld wegens verkoop zon der factuur. De stemmingen, over de belangrijk ste punten begonnen Dinsdagochtend negen uur en eindigden 's avonds om tien uur. Lucifers voor liefdadig doel De Nederlandse vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina- fonds brengt doosjes lucifers in de handel. De prijs per doosje is drie cent. Door de lucifers, die in Neder land worden vervaardigd, te kopen zal het publiek de kankerbestrijding in ons land steunen. Laatste bedrijf van de relletjes in Eindhoven. Twee jaar voor diefstal uit poststukken. Het laatste bedrijf van de relletjes te Eindhoven waarbij gedurende de vorige zomer in de Eindhovense bin nenstad militairen, burgers en mili taire politie betrokken waren speel de Dinsdag voor het Hoog Militair gerechtshof te 's Gravenhage. Daar verscheen de dienstplichtige soldaat G. K. die zich wegens feite lijke insubordinatie en opzettelijke be lediging van een meerdere vorig jaar tot één jaar gevangenisstraf, waarvan 10 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar hoorde veroor delen. K„ die reeds geruime 'tijd in het neurose hospitaal wordt verpleegd be kende het hem ten laste gelegde feit. De advocaat-fiscaal bij de Zee- en Landmacht verzocht K. te veroordelen tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorarrest en ontslag uit de militaire dienst. Dubbele sleephelling in IJmuiden in gebruik genomen. De directeur-generaal van de Rijks waterstaat, ir. A. G. Maris, heeft Dinsdagmiddag namens de minister van verkeer en waterstaat de dub bele sleephelling van het staatsvis- sershavenbedrijf te IJmuiden in ge bruik gesteld. De belde sleephellin- gen kunnen respectievelijk schepen van 1200 en 1600 ton dragen. Ultimatum aan de Ned. Bakkersbond. Bedrijfsunie wil geen verder uitstel van loonverbeteringen. De bedrijfsunie van de organisaties der bakkerijarbeiders is Dinsdag te Amsterdam in vergadering bijeen ge weest ter bespreking van de situatie, die ontstaan is doordat twee bakkers- patroonbonden zich in het. overleg over de looneisen der gezellen afzij dig hebben gehouden. De Chr. Bak- kerspatroonbond had medegedeeld, dat men zich achter de in het over lég goedgekeurde verbeteringen schaart, doch invoering afhankelijk stelt van een verandering in de brood- eh/of bloemprijs. Aan deze bond zal thans worden bericht, „dat zijn condi ties niet kunnen worden aanvaard, doch gelijk in het overleg ook thans aanvaarding der verkregen ver beteringen zonder meer dient te ge schieden. omdat zij door alle partijen redelijk zijn geacht en de minister van landbouw doorberekening heeft toe gezegd van de dag af, waarop de ver beteringen door het college van Rijks bemiddelaars zijn goedgekeurd". De andere patroonsbond, die zich afzijdig houdt, de Ned. Bakkersbond heeft opnieuw om uitstel inzake een beslissing verzocht. De bedrijfsunie besloot met een verder uitstel geen genoegen te nemen, doch te berich ten, „dat zij zich ten aanzien van de verder te voeren actie tegen de leden van deze bond alle rechten voorbe houdt". De Unie besloot voorts deze actie niet tegen a.s. Zaterdag te ont plooien, teneinde het publiek met de komende feestdagen niet te duperen." „Echter zal onmiddellijk nadien in di verse plaatsen in ons land de actie worden georganiseerd, terwijl het pu bliek over de stand van zaken zal worden ingelicht". Na haar bezoek aan het Oostelyk deel der Verenigde Staten, is H. M. de Koningin Maandag in New York aangekomen. De New Yorkers bereidden Haar tijdens de .tocht door deze millioenenstad een hartelijke ontvangst: een ware sneeuwbui van confetti daalde op de stoet neer. Deze Radio-tele- foto toont de stoet tydens de tocht over Broadway, Koningin Juliana bevindt zich in de eerste auto. (A.N.P..radio-telefoto) Zes weken voor man, die zijn hond mishandelde. De procureur-generaal van het Amsterdamse gerechtshof heeft tegen de 35-jarige Van W. te Schalkwijk bevestiging van het vonnis geëist, dat hem door de politierechter te Utrecht was opgelegd. Van W. had vorig jaar een vreemde hond, die schurft zou hebben gehad, in het wa ter gegooid, maar toen dat geen re sultaat had, had hij het dier in een zak gedaan en deze met 'n spade on der water gedi-ukt. Toen de hond ook dat overleefde, sloeg hij het beest met de spade op de kop, gooi de het tegen een boom en stopte het In een kuil. Volgens omstanders bewoog de hond toen nog. De president van de Wereldbank. Eugene Black, heeft medegedeeld, dat waarschijnlijk zeer binnenkort West- Duitsland, Japan en Nieuw-Zeeland lot de Wereldbank zullen toetreden. EEN SCHONE TAAK WACHT Laboratorium van prof. Waterink werkt mee in overgangstijd Dinsdag is te Middelburg de Zeeuwse Stichting voor school- en beroeps keuze opgericht. Dit betekent, dat thans een begin kan worden gemaakt met een voor Zeeland en de Zeeuwen zeer belangrijk werk, een hoogst ver antwoordelijke arbeid tevens, omdat in vele gevallen het toekomstig le vensgeluk van een jong mens de inzet kan vormen. In de gecompliceerde structuur van de hedendaagse samenleving en het huidige arbeidsleven komt het maar hoogst zelden voor, dat iemand intuïtief weet, waar hy zyn gaven hét best kan besteden. Juiste, deskundige voorlichting is dan ook onmisbaar, opdat, zoals prof. dr. J. Waterink, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, het eens onder woorden bracht, de mens alle aan leg, waarover hij beschikt, zo nnttig mogelyk gebruikt. Dat is nodig voor hemzelf, dat is ook nodig voor ons volk. Lijnzaad te Vlissingen, ds. A. W. M. Odé te Goes en ae heer J. van der Woude te Goes. GEEN KLEURLOZE ADVIEZEN. Deze nieuwe stichting stelt zich ten doel deskundige voorlichting' te ge ven bij de keuze van school ot beroep. Zij zal, wanneer daaraan althans be hoefte blijkt te bestaan, ook psycho technische adviezen aan bedrijven verstrekken. Zy draagt een algemeen karakter, hetgeen wil zeggen, dat het bestuur zodanig zal zijn samenge steld, dat hierin de verschillende godsdienstige en geestelijke stromin gen alsmede de diverse maatschap pelijke aspecten tot uiting zullen ko men. Ditalgemeen" houdt echter geens zins in, dat de te geven adviezen van een kleurloze neutraliteit zullen zijn. Het tegendeel is waar: de voor lichting betreft de gehele persoon van degene, die haar wenst te ont- Reeds lang werd in Zeeland de be hoefte gevoeld aan een volgens de moderne wetenschappelijke inzichten werkend bureau voor school- en be roepskeuze-voorlichting. Geen won der dan ook, dat van diverse zijden aandrang op de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk werd uitgeoefend om na te gaan, of dit ideaal voor verwezenlij king vatbaar was. Dat is het inder daad, zoals nu wel is gebleken. Dins dagmiddag is men in een ten kantore van de Stichting Zeeland te Middel burg gehouden vergadering gekomen tot de oprichting van de Algemene Zeeuwse stichting voor school- en be roepskeuze. De oprichters waren mej. G. van den Akker te Souburg, mr. dr. N. Bolkestein te Middelburg, ir. J. Bos te Goes, ir. M. A. Geuze te Poort vliet, ds. J. S. Hartjes te Vlissingen, de heer J. W. Hupkes te Koudekerke, de heer D. Immig te Middelburg, mr. B. Kolff te Vlissingen, de heer A. A. Leenhouts te Middelburg, de heer C. vangen en het is duidelyk, dat, wil deze voorlichting werkelijk goed zyn, volledig rekening moet worden ge houden met de godsdienstige opvat tingen, de achtergronden, kortom, met alle factoren, die in zijn of haaf leven een overheersende rol spelen. In een bijeenkomst, welke na Pa sen wordt belegd en waartoe een gro ter aantal belanghebbenden zal wor den uitgenodigd, zullen de plannen van de stichting nader uiteen gezet worden. Tevens zal dan gestreefd worden naar een verdere differentia tie in het bestuur. De bestuurssamen stelling is dan ook voorlopig, zodat nog aanvullingen mogelijk zyn. DE UITVOERING VAN HET WERK. Wat de uitvoering van de werk zaamheden betreft, vernamen wy, dat het bekende Laboratorium voor toe gepaste psychologie te Amsterdam, onder directie van prof. dr. J. Wate rink en dr. H. R. Wyngaarden, zich bereid heeft verklaard, gedurende de overgangsperiode onder auspiciën van de nieuwe stichting in Zeeland te werken. Zodra dat. mogelyk blijkt dit hangt natuurlijk af van de belang stelling voor het werk van de stich ting zal men een eigen psycholoog en andere deskundigen aanstellen en een eigen bureau inrichten. In ieder geval zal de werkwijze zo danig zijn, dat niet alleen de bewo ners van de grotere bevolkingscentra in de provincie van voorlichting kun nen profiteren: men stelt zich voor, om, na gebleken behoefte, in kleinere femeenten in de diverse delen van eeland spreekuren te houden en ook zal er gelegenheid zijn tot collectief onderzoek op de scholen. Slachtoffers mijnontploHing te Eindhoven begraven. Dinsdag zijn te Eindhoven onder grote belangstelling drie van de vier slachtoffers van de mijnontploffing in de Oirschotse hei, de 26-jarige C. Pruymboom en zijn twee dochtertjes ter aarde besteld. Honderden bewoners van de woon wagenkampen te Eindhoven en Veld hoven, vergezelden 't stoffelijk over schot der omgekomenen naar de St. Catharinakerk, waar kapelaan Tcu- lings een gezongen Requiem-mis op droeg. Op het kerkhof aan de Eden- straat speelden zich hartverscheuren de taferelen af met heftige uitbarstin gen van smart en droefenis, toen de drie lijkkisten in de grote groeve wer den neergelaten. Minister Joekes ziet uitkomst voor Urkers. De minister van sociale zaken en volksgezondheid vertrouwt, dat bin nenkort een bevredigende regeling tot stand zal komen voor de tewerkstel ling van de Urker vissers, die omdat zij op Zondag weigerden te werken, werden ontslagen. Minister Joekes antwoordde voorts op de vragen, die door het Tweede Kamerlid Van der Zaal waren ge steld, dat echter de indruk bestaat, dat bij dit ontslag ook andere motieven een rol hebben gespeeld, onder meer de minder goede verstandhouding tus sen de Urker vissers en de Vlaamse collega's. Voorts heeft de burgemees ter van Urk zonder overleg te plegen met de Nederlandse emigratie-autori teiten. geheel zelfstandig onderhan delingen met de Belgische ambtelijke instanties en de rederij Van Iseghem gevoerd- Aangezien de emigratie on voldoende was voorbereid, kon van de stichting Landverhuizing Nederland geen „verklaring van geen bezwaar" worden verkregen. Tenslotte heeft de minister meege deeld. dat pogingen in het werk wor den gesteld om de door de Belgische reder op zich genomen financiële ver plichtingen ten aanzien van het on derhoud van de in Urk achtergeble ven gezinnen door hem voorshands te doen nakomen. De Tielse veerdienst is weer geopend voor alle verkeer. De waterstand in de Waal is thans zover gedaald, dat de veer- weg aan de Wamelse zijde weer is droog gevallen. Ook de nachtdienst kon hier door worden hervat. VERWACHT: ZACHT. Aanvankelijk plaatselijk nevel of mist, overigens nu en dan opklarin gen maar ook enkele verspreid optre dende buien. Zwakke tot matige, la ter aan de kust vrij krachtige naar Zuid krimpende wind. Voornamelijk in het Noorden van het land hogere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1