DUITSE RADIO-UITZENDING OVER WALCHEREN Zeeuwse Almanak LOCOMOTIEF Jnrtïm L. VAN EENENNAAM EEN WETHOUDER PRAATTE ZIJN MOND VOORBIJ DOKTER D. N. VAN GELDEREN TE MIDDELBURG 50 JAAR ARTS GROOT M0MENTE HET VIR SUID-AFRIKA AANGEBREEK! provinciale zeeuwse courant DINSDAG 8 APRIL 1952 IN HOORSPELVORM Voorlichting van de schooljeugd Het is verheugend te kunnen constateren, dat in West-Duitsland aan- dacht wordt besteed aan de ondergang en de wederopbouw van het eiland Walcheren. Zo verzorgt de Beierse radio deze maand een tweetal school- uitzendingen, waarin aardrijkskunde les gegeven wordt. De titel daarvan luidt: „Die Hollander siedeln wieder auf Walcheren" (De Hollanders vesti gen zich weer op Walcheren). 3 over het dyken, terwille In het maandblad van de Beierse radio, dat speciaal naar de scholen wordt verzonden, wordt in een artikel uitvoerig uiteengezet, hoe de onder gang en wederopbouw van het eiland Walcheren in het werk is gegaan. Wy vinden hier bombarderen van van de bevrijding van cïe haven van Antwerpen, de onderwaterzetting van het eiland en het gigantische werk van het dichten der dijkgaten. PLANT EEN BOOM. Er wordt gewezen op de actie „Plant een boom op Walcheren" van de stichting „Nieuw Walcheren", die zoveel succes heeft geoogst. Zelfs kan men lezen, dat Tiet eiland na de drooglegging een tekort had van vier millioen wormen en dat het moeilyk was deze diertjes over het eiland te verdelen, daar zij per jaar slechts zel den meer dan vijf meter afleggen! Tenslotte laten een paar foto's de schoonheid van het eiland Walcheren vóór en de desolate toestand nè, de onderwaterzelting zien. EEN HOORSPEL. De uitzending zelf, die een half uur duurt, is als een hoorspel opgevat. Het middelpunt vormt de boer Mal- jaars uit Westkapelle. De inleider be gint met er de nadruk op te leggen, dat het eiland onder de zeespiegel ligt en dan ook beschermd wordt door dijken. Hij laat de dijkwacht zeggen, dat de dijken op Walcheren zo sterk zijn, dat er Walcheren niets kan gebeuren. De typische Walcherse ge bruiken, zoals 'het ringryden worden naar voren gebracht. De verteller zegt, dat de boeren na de bezetting in Mei 1940 hun akkers bleven bewer- keu, zij bleven op het eiland, omdat ze er als het ware een mee geworden waven. Voor de bevrijding van de haven van Antwerpen werden de Walcherse dijken gebombardeerd. Het hoorspel voert ons naar de Technische Hoge school m Delft, waar de plannen ge smeed worden voor het dichten van de dijken. Als een korte film trekt dit gigan tische wex-k aan de toehoorders voor bij, een werk. waarbij helaas ook te genslagen te incasseren vielen.* HET HERSTEL. De uitzending vraagt vervolgens de aandacht voor het herstel van de eens zo vruchtbare bodem van Wal cheren, die na de drooglegging met een dikke laag vuil slik was bedekt. Zij vertelt de jeugd op welke wijze deze bodem weer in vruchtbare grond werd herschapen en wijst op het bij zondere werk van de herverkaveling van het eiland en de ontwatering, waardoor de percelen grond werden verbeterd. Door vallende steen getroffen. Bij het restauratiewerk in de Ned. Herv. Kerk te Tholen deed zich Maandagmiddag een ernstig ongeval voor. De arbeider P. Hendrikse uit Sint Annaland kreeg een vallende steen op het hoofd. Dr. P. D. Duinker verleende eerste hulp en constateerde een zware hersenschudding. In be wusteloze toestand werd het slacht offer naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Auto slipte door gladheid van de weg bij Breskens. In het buurtschap De Kruisdijk bij Breskens slipte Maandag een per sonenauto, bestuurd door de heer H. de V. Het is bekend, dat dit wegge deelte bij nat weer_ bijzonder glad is maar de heer de V. was ter plaat se onbekend. De auto gleed in de flauwe bocht van de wegberm af en raakte daarbij een wielrijder. De wielrijder zelf, de heer de P. uit Schoondijke bleef ongedeerd, maar het achterwiel van zijn fiets werd ingedrukt. Het zal nuttig zijn bij dit wegge deelte borden te plaatsen met de waarschuwing, dat bij nat weder ge vaarlijke gladheid optreedt. paling Het is vanzelfsprekend ondoenlijk om ook maar een klein gedeelte van alle I-Aprilmoppen aan de vergetel heid te ontrukken, maar die van Wa- terlandkerkje willen to ij u niet ont houden, want Waterlandkerkje is origineel uit de bus of in ditgeval uit de moppentrommel gekomen. Op keurige, getypte biljetten werd in Waterlandkerkje bekend gemaakt, dat de Nederlandse Heidemaatschap pij zou beproeven om paling te van gen langs electro-physische weg. De gevangen paling zou des avonds om 7 uur in een café verloot worden, „aangezien het om het welslagen van liet. systeem ging en niet om de vis zelf De 'vangst, zo vjerd veel belovend aangekondigd, zou vermoe delijk verscheidene kilo's bedragen. Over de ontknoping van deze April mop laten wij de sluier der onwetend heid hangen. Men moet liever niet weten, hoe velen op de zo verleidelijk voorgespiegelde paling z\jn afgeko men. Maar de aanplakbiljetten zijn gre tig gelezen. En uit het commentaar dat op een van die biljetten was aan gebracht bleek, dat de mensen uit 'Waterlandkerkje zich iloor die mak kelijk te vangen paling toch niet zo gemakkelijk hebben laten vangen Er stond namelijk MHad je ze maar De uitzending eindigt met de sa menkomst van boer Maljaars met de dijkwacht, precies na acht jaar in zijn nieuw gebouwde woning. Zij bepraten dan wat er in die acht jaar gebeurd is en herinneren er aan, dat de dijk wacht toen zei, dat de dijken zo sterk waren, dat Walcheren niets kon ge beuren. „Al is het eiland ondergegaan, het is toch weer goed geworden en laten we daar een dronk op uitbrengen, Walcheren wordt weer een prachtig eiland", besluit Maljaars. ALLE LOF. Vanzelfsprekend kleven aan deze uitzending enige technische foutjes. Zo wordt er in gesproken over de veemarkt te Middelburg en voorts, dat de stad Middelburg bij de inun datie practisch geheel onder water stond. Dit neemt echter niet weg. dat de wijze. waarop de gegevens tot hoorspel zijn verwerkt, alle lof ver dient. Op duidelijke wijze wordt de jeugd getoond, welke ellende men op Wal cheren heeft meegemaakt en met welke bovenmenselijke inspanning men er weer bovenop is gekomen De uitzendingen zijn te beluisteren op 17 April om kwart over drie en op 21 April om kwai-t over negen 's mor gens) in het vacantieprogramma van Radio Beieren. Betere verbinding tussen Noord-Beveland en Middelburg Met ingang van de zomerdienst regeling zal de verbinding per bus en veer van de Noord Bevelandse gemeenten via Kamperland en Vee- re naar Middelburg, een aanzienlij ke verbetering ondergaan. Hiermee zal voldaan zyn aan een der wen sen van de commissie ter bestude ring van de verbindingen van Mid delburg en overig Zeeland. Tot dusver liet de aansluiting van de A.M.Z.-idiensten op Noord Beve land nogal wat te wensen over. Er bestond een geregelde dienst met Kamperland, doch voor het veer moest soms een uur in dit dorp wor den gewacht op doorverbinding. De diensten van 7.50, 9.50, 11.50 (Donderdags), 13.50, 17.50 en 19.40 uur uit Kortgene en van 8.00, 9.15, 11.10 (Donderdags). 13.15, 17.15 en 19.10 uur uit Colijnsplaat, zullen in de zomerdienst direct aansluiting geven op de veerboot Kamperland Veere. D'e Stoomtram Walcheren geeft hierop een directe busaanslui ting naar Middelburg. Ook in tegenovergestelde richting zal dit het geval zijn. De vertrek tijden uit Middelburg zijn bepaald op 8.10. 12.30 (Donderdags), 14.25, 16.15 en 18.30 uur. De busdiensten op Zuid Beveland ondergaan geen grote wijzigingen. Goese raad brak vergader-record. De raad van Goes heeft zich Maandagavond in de spoedeisende openbare vergadering in de letterlij ke zin aan het karakter van de ver gadering gehouden. Het enige agen dapunt, een voorstel tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, werd zonder discussie aangenomen, zodat met het uitspreken van het formuliergebed mee de vergadering nauwelijks één minuut in beslag nam. Hiermee zijn de records.van de ra den van Vlissingen en Middelburg voor wat de duur aangaat gebroken. L O.O P T 'Li C H T E R Frame van hgogmagnesium-slaal Uits uitend verkrijgbaar bij: Miridelhurgsestraat 16-22 - Telefoon 2816 GOES EEN KWESTIE TE BROUWERSHAVEN. Een veelbewogen raadszitting In de gemeenteraad van Brouwersliaven, die onder leiding van burge meester C. Gast vergaderde, is een pijnlijke kwestie aan de orde gekomen, waarbij men zelfs de mogelijkheid van een wethoudersschorsing op grond van art. 87 a der gemeentewet (het schorsen van een wethouder, wanneer hy het vertrouwen van de raad niet langer bezit) ter sprake bracht. Het begoi. bij de rondvraag toen de heer C. W. den Boer (AR) naar vo.- ren bracht, dat er praatjes waren rondgestrooid over de gemeentesecre taris. de heer P. W. Bazen en zijn personeel. Het liep over een knoeie rij by de levering van meubels en het geven van verkeerde voorlichting. Op zijn vraag of aan B. enW. hier van iets bekend was, deelde de voor zitter mede, dat de laatst gehouden vergadering van B. en W. als gevolg van 'n bespreking over dit geval 'n on aangenaam verloop had. In een per soonlijk gesprek had wethouder H. P. Moelker (Gem. Belang) bepaalde mededelingen gedaan en de burge meester had ogenblikkelijk de praat jes gecoupeerd. Spreker was zeer verontwaardigd over de houding van de wéthouder, omdat de secretaris en het personeel te goeder naam en faam bekend staan en zij volkomen onschuldig zijn. DE INSCHRIJVING Na korte discussie van de raadsle den, die onderstreepten dat de praat jes nergens op steunden, kreeg de secretaris gelegenheid een uitgebrei de toelichting te geven op de leve ring van het meubilair aan de ge meente. Toen de inschrijvingen by B. en W. reeds binnen waren stond wet houder Moelker er op, dat alsnog een winkelier in Brouwershaven zou mo gen inschrijven. Hoewel daartegen wel enig bezwaar bestond, werd de Inschrijving alsnog aanvaard, maar die inschrijving was hoger en aan de laagste inschrijver werd toen de le vering gegund. De secretaris memoreerde hoe hij vier jaren geleden te Brouwershaven werd benoemd. In de raad werden vier stemmen op hem uitgebracht te gen di'ie op de schoonzoon van de heer Moelker. Spreker meende, dat wethouder Moelker zieh daarover wil wreken en hem nu weg wil werken uit Brouwershaven. VERTROUWEN GESCHOKT De heer C. W. den Boer (AR) ver klaarde, dat zijn vertrouwen in wet houder Moelker diep geschokt was en bracht artikel 87 a van de gemeen tewet ter sprake. De voorzitter las daarop dit artikel voor. De heer R. J. van der Wekken (A. R.) verlangde, dat nog in deze ver gadering de naam van secretaris en secretariepersoneel gezuiverd zou worden van blaam, waarbij de ande re raadsleden zich aansloten. Wet houder J. Dekker (PvdA) drong na mens zijn fractie op rehabilitatie aan. Wethoudèr H. P. Moelker trachtte een uitleg te geven van zijn houding, waarbij hilariteit ontstond op de pu blieke tribune. Nadat de voorzitter er op had aangedrongen, dat de wethouder de Consequenties van zijn daden zou opnieuw een toelichting, waarmee de raad geen genoegen kon nemen. De heer O. van Nieuwenhuize (G.B.) diende tenslotte een voorstel in, waarin de raad uitsprak, dat de se cretaris en zijn personeel boven alle verdenking verheven waren en dat de woorden van de heer Moelker uitgelegd dienden te worden als een persoonlijke grief tegen de secreta ris. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Op de publie ke tribune ontstond enige hilariteit, omdat de heer Moelker niet tegen stemde. De voorzitter constateerde, dat hier mee de zaak niet afgedaan was, maar dat de heer Moelker excuses diende aan te bieden. Na herhaald aandringen van de raad ging de heer Moelker over tot het aanbie den van verontschuldiging aan se cretaris en personeel. Daarna werd deze bewogen raadszitting gesloten. Een charmant onderdeel van de Van Riebceck-feesten in Zuid-Afrika is de trek van zeven ouderwetse postkoetsen naar Kaapstad. In elke stad en elk dorp, waar zo'n koets arriveert, is het groot feest: de plaatselijke autoriteiten mogen een eindje meerijden, er worden toespraken afgesto ken, er zijn optochten en volks spelen enz. Ook in het kleine Middel burg in Transvaal heeft men op deze wijze de landing van Van Riebeeck en de stichting van de Unie opgewekt gevierd. Het feest bereikte een hoogte punt. toen burgemeester H. Laver onder luide toejuichin gen van de Middelburgers de Bovenstraat herdoopte in de Jan van Riebeecksti-aat. De burgemeester zei: „Die nuwe naam sal nou voortaan hier gevestig wees as 'n monument ter aandenking van die baan breker van blanke beskawing in Suid-Afrika. Wat ons van dag doen, sal die lewes van ons kinders beïnvloed en dit betaam ons om as Suid-Afrika- ners almal saam te werken om ons land met hart en siel tot die uiterste van ons afson- derlyke en gesamentlike ver- moë te dien." Een Middelburgs meisje, Wes- salina. Erasmus, op wie d'e plechtigheden grote indruk maakten, gaf haar impressies weer in Afrikaans proza, dat wij hierbij afdrukken. Het toont duidelijk aan, welk een grote betekenis de bevolking van de Unie aan de Van Rie- ^^beeclc-herdenking hecht. P. J. A. Dootjes te Goes verlaat rijkslandbouwwinterschool. Binnenkort zal een der oude ge trouwen van de Rykslandbouwwin- terschool te Goes, de heer P. J. A. Dootjes. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, deze onderwijsinstelling gaan verlaten. Bijna veertig jaren is de scheiden de aan deze school vei'bonden ge weest. Aanvankelijk was hij van 15 September 1909 tot 14 September 1913 eonciex-ge aan de Ambachts school te Goes. Hierop ging hij over naar de rijkslandbouwwinsterschool als axnanuensis-concierge. Deze func tie vervulde hij op voorbeeldige wij ze tot 1 Januari 1947, toen hem eer vol ontslag werd verleend als ama nuensis, .met gelijktijdige benoeming tot adjunct-commies bij de Voorlich tingsdienst ten behoeve van de land bouw. Als zodanig wijdde de heer Dootjes zich meer aan de admini stratie van de school. Enkele maan den geleden volgde nog zijn benoe ming tot administratief ambtenaar B, le klasse. Door zijn optreden heeft de heer Dootjes zich ruime bekendheid ver- woi*ven in de Zeeuwse landbouwwe- reld. Ongetwijfeld zullen daarom vele oud-leerlingen van de school gaarne van.-de gelegenheid gebruik maken om.de, scheidende op de. ponderdag. middag, in „De Prins van Oranje" te beleggen afscheidsbijeenkomst, van him sympathie en erkentelijk heid te laten blijken. Jeugdige wielrijder reed tegen auto op. Op de Kloosterweg te Haamstede bij Boslust, gebeurde Zat ex-dagavond een vrij ernstig verkeersongeval. De 9-jai'ige A. S., die per fiets over het fietspad uit de richting Renesse kwam, reed tegen een auto van de heer H. T., komende uit de richting van de vuurtoren. De jongen werd tegen de grond geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Dokter G. A. M. Stenger die binnen enkele minuten aanwezig was, constateerde een zwa re hersenschudding. Ook had dc knaap nog enkele andere verwon dingen aan het hoofd. SCHIETWEDSTRIJDEN TE OOSTKAPELLE De afdeling Zeeland van de Ned. vereniging van Jachtopzichters houdt Zaterdag 12 Juli a.s. schietwedstrijden op het teri-ein Westhove te Oostka- pelie. Er zal geschoten woi-den op kleiduiven en lopend haas. terwijl er ook een vrije baan zal zijn. De wedstrijdcommissie bestaat uit de heren A. Schoe, voorzitter; M. den Hollandex-, secretaris en S. Lous, pen ningmeester. MANUSJE-VAN-ALLES". Op 75-jarige leeftijd nog altijd actief. Donderdag a.s. viert dokter D. N. van Geldercn te Middelburg een merk waardig jubileum: op die dag is hij vijftig jaar arts. Een dergelijk jubileum komt niet zo dikwijls voor, daar de meeste artsen de halve eeuw niet vol maken; voordat het zover is, zijn z\j van hun welverdiende rust gaan ge nieten. Dokter Van Gelderen meent echter, dat rust roest en dus is deze 75-jarige nog steeds werkzaam als controlerend geneesheer van het Alge meen Middelburgs Ziekenl'onds. „Zolang je nog kimt werken, blijf je fit", is zyn stelregel en de juistheid daarvan toont hy zelf aan: men kan nauwe lijks in die vijfenzeventig jaren geloven op de prachtige pakhuizen en het be weeg op het water, dat zij van him woning aan de Rouaanse kaai uit hebben. Dokter Van Gelderen heeft véél nieer gedaan dan in opdracht van de R.V.B. zieken controleren. Van 1922 tot 1927 wals hij tevens medicus bij de De heer Delianus Nicolaas van Gel deren werd op 16 November 1876 in Rotterdam geboren. Hij' studeerde aan de Leidse universiteit en legde op 10 April 1902 het artsexamen af. Drie maanden later kon men hem vinden in het landelijke Lekkerkerk („Ik houd er van dicht bij het water te wonen"), waar hij tot 1 Augustus 1918 huisarts en gemeentegeneesheer zou blijven. In deze Lekkerkei-kse ja- xen schreef hy ook medische feuille tons voor de N.R.C. In het laatste jaar van de eerste wereldoorlog aan vaardde hij de benoeming tot contro lerend geneesheer van de Ryksverze- keiingshank te Middelburg, welke stad hij, hoewel hij dat toen nóg niet kon vermoeden, tx-ouw zou blijven. De heer en mevrouw Van Gelderen hou den van Middelburg, zij weten zich met vele banden aan de kleine ge- ineenschap daar vex-bonden, zij genie- aanvaarden, gaf de heer Moelker ten iedere dag weer van het uitzicht apotheker Van der Harst en ds. Einpel richtte hij een plaatselijke t.b. c.-vereniging op, hij stelde voor de Provinciale Bibliotheek een medische catalogus samen, een werk van vier maandendat door de brand van 17 Mei 1940 ongedaan wex-d gemaakt en hij bekleedde verscheidene functies, zoals hoofdbestuurslid en tijdelijk (vorig jaar was hij een halve eeuw POSTKOETSEN NAAR KAAPSTAD. Meisje uit Middelburg Transvaal vertelt over Van Riebeeck-feest Voor my geestesoog slen ek hoe die magtige branders van die osean nu t geweld te pletter geslaan word teen rotse van die kus van Donker Afrika, 'n Groot land maar tog so alleengeen lewe! Stadig seil die Goede Hoop, Dromedaris en Reiger na die land, die mooi land waar niemand nog weet van Christus en sy Kerk nie Driehonderd jaar het snel verby1 fevliegslegs 'n gedagte vir elke uid-Afi-ikaner wat nou eers die waarde van hiei'die mooi land besef. Kon ons ooit opregte dank aan Jan van Riebeeck bewijs? Hy wat die weg van ons nasie en ons volk gebaan het? Op 5 April 1952 ging ons as 'n volk na Kaapstad om fees te vier van Riebeeckfees. Duisende trok op na Kaapstad om hulde te bewys aan 'n stoere voorgeslag en God wat hulle aangespoor het. Groot momente het vir Suid-Afrika aangebreek want die Afrikaners moet stilstaan en terug dink aan die verlede en 'n oog met moed en vertroue rig op die toekoms! Van vér uit die Ooste het die pos- koetse gekom. Hulle was getx-ek deur muile wat ons gedagtes weer tei-ug neem na 300 jaar gelede toe dit die enigste vervoermiddel in Suid-Afrika was. Elke dorp of stad gee dan 'n boodskap aan uie koetsier van die koets wat dit dan saam veivoer na Kaapstad. Elke koets is vooi-sien van 'n predikant en 'n paar ander mense. Óp elke doi'p waai' die koets aan doen word daar 'n funksie gereël en op plegtige wyse word van Riebeeck se volksplanting herdenk. Daar is al- tvd iemand wat Jan van Riebeeck en Maria van Riebeeck voorstel. Jan van Riebeeck word pi-esies aangetrek soos hy gekleed was toe-hy vir die eerste keer voet aan wal gesit het, Maria Burgemeestersinstallatie te Borssele INTOCHT NIEUWE BURGEMEES TER ZAL FEESTELIJK ZIJN. Te Borssele werd een vergadering gehouden om de feestelijkheden bij de installatie van burgemeester P. J. Dominicus voor te bereiden. Men was het er over eens, dat de intocht een feestelijk karakter moet hebben. Er werd een commissie ingesteld van zeven personen, die de feestelijk heden zullen regelen. Reeds kwam men overeen om volksspelen te hou den. 's Avonds zal het dorp verlicht zijn. H. Koole t Te Halfweg is Zondag op 89-ja- rige leeftijd ovex-leden de heer H. Koole, die van 1888 tot 1934 ver bonden was aan het waterschap El- lewoutsdijk op Zuid-Beveland als wa terbouwkundig opzichter. De heer Koole genoot jarenlang een ruime bekendheid in Zeeuwse waterschapskringen en hij heeft me degewerkt aan tal van Initiatieven en maatregelen, die zowel waterstaat kundig als organisatorisch aan het polderbeheer in Zeeland ten goede kwamen. lid van deze bond), hoofdbestuurslid van de Vrijzinnig Democratische Bond en van 1929 tot 1941 le raar in seheepshygiëne en eerste hulp bij ongelukken aan de De Ruyter- school te Vlissingen. Na in 1941 gepensionneerd te zijn bleef hij actief. Hij was wex-kzaam als keurend geneeskundige voor de Pensioenraad, hield in de oorlog op verzoek van de R.V.B. en de R. van A. toezicht op de behandeling van de zieken door de Organisation Todt, fungeerde op het laatst van de oor log als waarnemend controleur in dienst van Centraal Beheer, nam in de inundatietijd de practyk waar voor enige Walclxex-se artsen, was na de bevrijding arts in het Militair Hos pitaal, waar politieke delinquenten wai-en opgesloten en is thans nog conti-olerend arts van het A.M.Z. Bo vendien geeft hij nog altijd voor het Rode Kruis E.H.B.O.-cursussen aan dames, neemt examens af. is provin ciaal commissaris van het Oranje Kruis, is ingeschakeld bij de Beschex-- ming Burgerbevolking en is commis saris van „Kweeklust". „Ik ben een echt Manusje-van-al-' les", vindt de jubilaris, aie de ko mende dagen buiten de stad zal vex- toeven, zelf. Het zij zo, maar dan een Manusje-van-alles, dat terug kan zien op vijftig rijke, wélbestede jaren. van Riebeeck is weer uitgedos in 'n pragtige wye hoepelrok en 'n mooi Vooi'trekkerskappie en lang swart lokke hare wat op haar skouers hang, tex-wyl Jan van Riebeeck se hare ook nog lank is en op sy skouers hang. Bv elke doi-p word een van die ou stra'te weer herdoop en ontvang die naam van Jan van Riebeeekstx-aat. Op verskillende plekke word groot volkspele demonstrasies gehou en ook word voorstellings van volksdan- se van verskillende lande soos Hol land en Duitsland gegee. Partykeer span die koets langs die pad uit sodat die perde eers kan voer eet en uiti-us. Al deur die stowwerige pad sal die koetse voort ry tot dit eindelik op 12 April in Kaapstad sal aankom waar die groot l'eesviei'ing sal plaasvind en duisende Afrikanerharte sal saam- snoer om 'n nasie te bou! WESSELINA ERASMUS. Middelbux-g (Tx-ansvaal). Advertentie. IIOND VEROORZAAKT VAL MET BROMFIETS. Toen Mej. N. uit Schoonhoven Donderdagavond op haar bromfiets door Benschop reed, liep er een hond voor lxaar fiets. Mej. M. kwam te vallen en kon niet meer opstaan. (Schoonhovense Courant van 19-3-52) Het ligt voor de hand, dat betere remmen ook het einde der bromfiets ongelukken zullen betekenen. Sinds enige tijd zijn er bromfietsen in de handel, die uitgerust zijn met de z.g. Beckson Reddingnaaf, een remnaaf met belangrijk groter remvermogen. Wij raden iedereen, die van plan is zich een bromfiets aan te schaffen, ex-voor te zorgen dat hy er een met zo'n Beckson Reddingsnaaf krijgt. Bovendien heeft de Beckson Red dingsnaaf, in tegenstelling tot iedere andere remnaaf. het grote voordeel, dat de fiets aan de hand ook achter uitgereden kan worden. Vooral win kelende dames zullen dit waardei'en. Ook voor gewone fietsen is de BECKSON REDDINGSNAAF ideaal. Franse onderscheiding voor Vlissingse arisen. Voor hulpverlening aan schipbreukelingen. Op 21 Februari verscheen op de rede van Vlissingen een schip, dat latex* wereldbekend zou worden: de Flying Enterprise. Aan boord van dit schip bevonden zich twee schip- bi'eukelingen, die door de beman ning van de Flying Enterpx-ise wa ren opgepikt voor de mond van de Westerschelde. De beide schipbreukelingen dreven rond op de kiel van de gekapseisde Franse treiler „Duc de Nox-mandie", die op weg van Le Havre naar Vlis singen gebrek aan stookolie had ge kregen, met een afgeslagen motor ronddrijvende door een zware grond- zee was getroffen en ten onder was gegaan. De beide geredden waren de ka pitein van de Normandie en zijn broer. Te Vlissingen begaven zich ogen blikkelijk aan boord van de Flying Enterprise de artsen dr. H. C. A. Detmar en H. P. Veening. Zij bleven aan boord van de Flying Entex-prise totdat dit schip in Ant- wei-pen arriveex-de. De kapitein van de Duc Norman die bleek er goed afgekomen te zyn, maar zijn broei- was er slecht aan toe en ondanks de hardnekkige en langdurige arbeid van de beide art sen ovex-leed hij. De Franse consul-generaal te Rot- tex-dam heeft thans door de Franse consul in Vlissingen, de heer W. M. van Aller, aan de heren Detmar en Veening doen mededelen, dat zij dooi de president van de Franse repu- bllek zijn benoemd tot chevallier de l'ordre de la Santé Publique. Nieuwe R.K. kerk gereed te IJzendijke. Met Pasen in gebruik. De nieuwe R.K. Kerk te IJzendij ke is gereed gekomen en zal vandaag geconsacreex-d worden. Het werk van bouwpastoor de Grauw is daar mee volbracht. Met behulp van een voudige middelen is een bijzonder fraaie kerk tot stand gekomen. Architect was de heer J. de Lint. Toen in Februari 1949 met de bouw werd begonnen kon niemand bevroe den, dat er zoveel moeilijkheden te overwinnen zouden zyn. Tengevolge van wettelijke bemoeienis kwam het werk een goed half jaar stil te lig gen en toen daarna de officier van justitie tc Middelburg tegen een von nis in hoger beroep kwam, was daar mee nog eens een half jaar gemoeid. Dat alles om uit te maken of de pastoor by zijn arbeid voor de stich ting van de nieuwe kerk al dan niet een van de vele bouwvoox-schriften zou hebben overtreden. De nieuwe kerk bevat acht honderd zitplaatsen. De tox-en dat was het object, waarover zoveel strijd is gevoerd vormt werkelyk een sieraad bij de kerk. De toren krijgt een vex-licht torenuurwerk. De feestelijke in ge bruikneming van het bedehuis zal tijdens het Paasfeest geschieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2