Drie doelpunten in 3 minuten: topsensatie! Oranje leed verdiende in Deurne nederlaag Terlouw moest hoofd buigen voor Coppens Langs de Lijnen VERDIENSTELIJKE OVERWINNING VAN NEDERLANDS JEUGDELFTAL MAANDAG 7 APRIL 1952 PROVTNCI ALE ZEEUWSE COURANT 3 RODE DUIVELS KLOPTEN ORANJE. Nederlandse voorhoede totaal uit vorm. (Van onze speciale verslaggever) Antwerpen, Zondag. In het Antwerp stadion zaten Zondagmiddag zo'n dikke tienduizend mensen meer, dan Middelburg, Vlissingen en Goes by elkaar aan inwoners hebben. En die rond 60.000 toeschouwers verloren practisch zonder uitzondering al hun zelfbeheersing in de meest gedenk waardige drie minuten van de gisteren gespeelde BelgiëHollandwed- strydHet was geen wonder. Van zoveel sensatie moesten de tiendui zenden wel buiten zichzelf raken, want stel u dat voor: Vyf en dertig minuten lang was het in de Hel van Deurne eigenlijk toch maar een saaie vertoning. Natuurlijk: na 22 minuten passeerde de debute rende Belgische linksbuiten Thys onze rechtsback De Jong, en gaf netjes voor. De bal kwam bij Bensch, die hard inschoot. Van een Nederlands been sprong het leer weg en belandde by AnouL Op hetzelfde moment was Kraak een geslagen man en leidden de Rode Duivels met 10. Iedereen voelde evenwel, dat het daar niet bij zou blijven. En dus wachtte men af. Welnu de grote sensatie kwam in de vijf en dertigste mi nuut. Toen pikte Van Melis, die tot op dat ogenblik practisch niets gepres teerd had, op grote afstand een bal op. Hij snelde naar voren, omspeelde weergaloos knap zowel de ook al debuterende linksachter der Belgen Sae- ren als de beproefde spil Carré en nu behoefde Meert geen vinger naar de bal uit te steken: de bal lag achter hem voor hy het wist! (11). Van Me- lis bewees daarmede zonneklaar, dat hy voetballen kan. Het was een ju weel van-een doelpunt. Maar reeds in de 37ste minuut was er een nieuwe sensatie. De bal beland de bij de Nederlandse voorhoede. Abe Lenstra plaatste naar Van Melis, Van Melis naar Clavan, die naar Biesbrouek en weer kwam het leer by Cla- van. Die smeet er zyn voet achter en wel maakte Meert een fantastische tygersprong, maar slechts om verslagen ter aarde te storten. In twee mi nuten tyd had Oranje een 10 achterstand omgezet in een 21 voor sprong! (12). Helaas de maat was nog niet voL Verrassend vielen de Rode Duivels in de 38ste minuut aan. Bensch, de forse, athletische rechtsbinnen kreeg de bal te pakken. Hy plaatste afgemeten naar de Belgische middenvoor Coppens. Terlouw liet hem een seconde lang schietkans. En jawel: Kraak stond on. geveer twee meter voor zijn heiligdom. Coppens züg dat. En juist over Kraaks handen heen vloog de bal voor de tweede maal in het Nederlandse net(2—2)! Het waren drie minuten om nooit te vergeten. Zjj vormden het onbetwist bare hoogtepunt van deze wedstrijd. Tot de rust kwam er geen veran dering meer. Maar nauwelijks was er afgetrapt, of de Belgen stormden we derom op het Oranjedoel af. Coppens passeerde Terlouw, gaf naar Thys, Thys terug naar Coppens, die op doel afstormde, Kraak uit zijn doel lokte en daarna rustig naar Lemberechts plaatste, die hierop on berispelijk scoorde. (32). Dit voor Nederland ongelukkige, maar zeer fraaie doelpunt besliste eigenlijk de wedstrijd, wellicht door dat het zo snel viel. Wel probeerde Oranje op te halen, maar de voorhoe de zag geen kans om opnieuw door de hechte Belgische defensie heen te breken. De Belgen hielden het beste van het spel. En tien minuten voor het einde schudde Coppens wederom Terlouw van zich af, brak moederziel alleen door en maakte zijn tweede doelpunt (42). Verdiende nederlaag. Het was een verdiende nederlaag. De Belgen waren beter. Zij speelden enthousiaster, waren sneller, over troffen de Oranjehemden verre wat het plaatsen aanging enge bruikten hun hersens. Zij speelden ZEEUW IN HET VELD LACHSUCCES HOGE GAS TEN RENNENDE VER PLEEGSTERS DE JEUGD DUUR Het gebeurt niet vaak, dat er bij een interlandwedstrijd een Zeeuw op de groene mat ver schijnt. Maar gisteren was het dan toch zo. Scheidsrechter Verkerk grens- rechterde en hij deed dat best, onpar tijdig, met de vereiste autoriteit. Dat de Belgen toch nog wel eens loeiden over zijn assistentie aan de scheids rechter Ach, dat sproot voort uit het feit, dat het hier BelgiëHolland gold. Dan loeit men al gauw. En daar kon grensrechter Verkerk ook niets aan doen De Belgische doelman Meert ontke tende voor de aanvang van de wedstrijd een lachorkaan. De Belgen waren voor het eerst niet in voetbalplunje, maar in trainingspak ken het vela op gekomen. Zij stonden netjes, de costumes. Maar Meert ver gat het zijne uit te doen. En toen de scheidsrechter al met de fluit in zijn mond stond om het startsein te geven, moest de Belgische doelman zich nog hals over kop ontkleden. Knalgroen kwam zijn trui van onder het tra- ningspak te voorschijn. Hoge belangstelling was er ditmaal.' Niemand minder dan Prinses Jo sephine Charlotte en Prins Al bert van België schaarden zich onder de toeschouwers. Voor de wedstrijd werden de spelers aan deze leden der Belgische Konink lijke familie voorgesteld. Een buiten gewone onderscheiding. Zou hun tegenwoordigheid de Rode Duivels hebben geïnspireerd? Zij speelden in ieder geval als rode duivels'. Men beweert wel eens dat de 800 meter geen geschikt nummer is voor een damesathletïékpro- .gramma. Zo is het ook. Het is geen prettig gezicht als vrouwen zich com pleet leeglopen. Maar twee verpleeg sters hebben tijdens de rust om onna speurlijke redenen practisch een 800 meter-race gelopen. Rondom het veld. Om het een of ander te halen. Zij waren van het kaliber, dat men als men vriendelijk wil zijn „mollig-' noemt. En het publiek vatte de race vriendelijk en van de komische kant op. Het applaus daverde langs de tri bunes toen een der\ verpleegsters, de molligste, zowaar een pracht van een eindspurt demonstreerde. Voor de grote wedstrijd speelde de Nederlandse jeugd, tegen de Belgische. Oranje won. met 21. Het was een pittig wedstrijdje. Dat bewees hoeveel voetbaltalent Neder land in reserve heeft Helaas! De „reuzen" volgden het minder op hoop van zegen dan de onzen. Slechts enkele malen was onze voorhoede gevaarlijk. Dan moest Meert de handen uit de mouwen ste ken en hij deed dat zeer knap. Mees tentijds echter liepen onze aanvallen dood door treuzelen of slecht plaat sen. Achteraf is het eigenlijk verwon derlijk, dat deze voorhoede tegen de hechte Belgische defensie nog twee maal scoorde! Want Van Melis was deze middag uitgesproken slecht en zal toch on danks zijn fraaie goal spoedig ver vangen moeten worden. Van der Tuyn was er voor de rust volkomen uit, plaatste practisch geen bal goed, remde het spel door zijn individualis me en schoot abominabel. Abe Len stra was te zelden actief om gevaar lijk te kunnen worden en de buiten spelers konden het alleen ook niet doen, al speelden beiden zeer verdien stelijk Na de rust deed Van der Tuyn knap werk als zwerver. Hij haalde de bal len van achter op, verdeelde het spel goed, maar aan zijn activiteit ont brak de finishing touch, de juiste afwerking. Van Melis werd slechter naarmate de tijd verstreek, Abe bleef te veel afwachten, Clavan raakte de kluts kwijt en Van der Kuil was de enige, die ruim voldoende bleef halen, ja zelfs goed was. Grootse duels, maar Stel daartegenover de Belgische aanval! Coppens stak in een vorm, die Mermans volkomen deed verge ten. Groots waren de onophoudelijke duels, die hij met stopperspil Terlouw kreeg uit te vechten, aie hem als een bulldog bewaakte. Terlouw had het zwaar, zwaarder dan tegen Mermans in vroegere wedstrijden. Coppens is beweeglijker en Terlouw is wat log. Helaas kon de Nederlander niet ver kroppen, dat Coppens hem te snel en te handig af was. Hy speelde weer te fors, kreeg twee waarschuwingen en veroorzaakte vele fluit- en loeiconcer- tën. Coppens maakte twee doelpun ten en was de vader van een derde. Dat bewijst, dat hij verreweg de meerdere was van Terlouw. Naast Coppens opereerden op de rechtervleugel Bensch, die een zeer goede wedstrijd speelde en Lembe rechts, de oude rot, die weer uitblonk door zijn snelheid en over een goed schot beschikte. Links van Coppens stond een goed spelende, maar slecht schietende Anoul en Thys op de linksbuitenplaats was dé zwakste van de vijf, maar toch wel voldoende. Alberts de beste - Tegen dit vijftal was Oranje niet opgewassen. Aan Wiertz en Bies brouek, resp. rechts- en linkshalf lag Met niet. Zy speelden in hun normale vorm en ware hun plaatsen beter ge weest, zij zouden tot de besten van het veld hebben behoord. Ook Alberts mag men geen verwijt maken. Hy loste de verwachting, die hij tegen Engeland B wekte, volko men in en was de beste Nederlandse speler. Fouten van betekenis heeft hij met gemaakt. Anders was dit met Terlouw en De Jong, spil en rechtsback van Oranje. Over Terlouw schreven wij reeds. De Jong speelde niet onverdienstelijk, maar haalde toch geen voldoende. Al le Belgische doelpunten kwamen van links Kraak heeft mooie dingen gedaan. Het tweede Belgische doelpunt had hij wellicht kunnen voorkomen. Aan de andere drie had hij geen schuld. Bovendien redde hij een paar maal buitengewoon fraai. Landman zou het hem in deze wedstryd zeker niet verbeterd hebben. Over de Belgische middenlinie en achterhoede kunnen wij kort zijn. Zij waren goed. en het Nederlandse aan- valsquintet was er niet tegen op ge wassen Teleurgesteld gingen de 8000 Ne derlanders. die een kaart hadden be machtigd, naar de Sinjorenstad te rug. De regen druilde. De ware stem ming ontbrak. Onderstaande foto toont het moment, waarop de Nederlanders hun tweede doelpunt maken. V.l.n.r.: Lenstra, de geslagen doelverdediger Meert, Saeren (B.), v. Kerkhoven (B.), Van Melis, op voorgrond, loopt juichend weg. V. d. Tuyn, in het mid den, maakt van vreugde een lucht sprong. Geheel rechts, van voor naar achter: Clavan, Carré (B.), Maertens (B.), en v. d. Kuil. We zien liier het moment, waarop de Nederlandse doelman Kraak (links) moet zwichten tydens een Belgische aanval. Gedeeltelijk achter hem zichtbaar de Belgische speler Anoul. Geheel rechts De Jong. IN DE SCHADUW DER GROTE BROERS. Linkervleugel van Oranje op dreef. Vóór de grote deAy werd in het zich langzaam vullende Deurne-sta dion de jeugd-interlandwedstryd tussen België en Nederland gespeeld. De ontmoeting eindigde in een verdienstelijke 21 zege voor de Neder lands jeugdploeg. Het Nederlandse spel, misschien minder geraffineerd cn technisch minder geacheveerd, was sneller en verrassender. De aanvallen wer den beter afgewerkt en er werd beter van schietkansen gebruik gemaakt. De Nederlandse voorhoede was aanvankelijk sterk in de aanval, maar het schieten was zwak. Aan de andere kant deden de Belgische aan vallers het bij de enkele snelle uit vallen niet beter. Voor de Belgische aanvallers was het overigens niet eenvoudig tot een schietkans te ko men want de verdediging der Oran- jebróeken, waarin linksback Bos kamp al een zeer goede partij speelde en verder ook Van der Hurk en de goed koppende spil Utermark uit blonken, was een geducht struikel blok. Via de linker vleugel, bestaan de uit de snelle Noad-man Louer en de Ajacied van der Wel. werden ver scheidene goede aanvallen opgezet. Eerstgenoemde opende voor Neder land nog voor de rust de score (01). Na de hervatting bleef de Neder landse jeugdploeg de toon aangeven. Schoten van de Wit en Louer werden tot hoekschoppen verwerkt. De Belgi sche aanvallen bleven intussen ook werkt en van der Wel even vrij spel kreeg, schoot de Amsterdammer in eens hard en hoog in. Het spelbeeld bleef zoals het was. De Belgen speel den beter voetbal. Met wisselende kansen werd ver dér gestreden maar maar beide verdedigingen bleven de situatie meester en zo kwam" het einde met een 21overwinning voor de Nederlandse jeugd. Prins Bernhard wilde de uitslag weten. niet uit en de wijze waarop zy w den opgezet was fraai, maar met het schieten bleef het droevig gesteld. Door een fout in de verdediging van de Nederlandse juniores werd het na 25 minuten toch gelijk. Slecht weg werken gaf linksbinnen Bertels een opgelegde kans en de Antwerpenaar maakte nu geen fout (11). Een aardige strijd om de overwin ning volgde nu. Toen bij een aanval van de linkervleugel de bal niet goed door de Belgische backs werd wegge- De rally van Groot-Brittannië is wonnen door de Brit Geoffrey Imhof met Allard, die tevens eerste werd in de klas se sportwagens. 4f De Londense voetbal clubs Arsenal en Chelsea speelden gelijk tegen elkaar in de halve finale voor de Cup fl1). Beide clubs ontmoeten elkaar a.s. Maandag weer. De winnaar van deze wedstrijd zal uitkomen in de Cupfinale tegen Newcastle United. AntwerpenRotterdam eindigde in draw. Voor de stedenwedstrijd Antwer penRotterdam, welke te Antwerpen werd gespeeld, bestond vrij veel be langstelling. De Antwerpenaars zet ten reeds direct na de aftrap een snel offensief in doch Vergauwen slaagde er niet in een overigens gemakkelijke kans in een doelpunt om te zetten. Het spel golfde hierna op en neer, totdat van den Audenaerde in het Rotterdamse strafschopgebied ten val werd gebracht. Hij zelf schoot de toegewezen penalty onhoudbaar in (10). Reeds vier minuten daarna werd het 20, toen de Antwerpen rechtsbinnen plotseling doorbrak, en keeper Muhring. die was uitgelopen, geen kans gaf. De Rotterdammers stelden zich echter duchtig teweer en in de 25e minuut gelukte het Benningshof een tegenpimt te scoren (21). Tot de rust ging het spel verder gelijk op. maar tot scoren kwam het niet meer. Ondanks een serie gevaarlijke Rot terdamse aanvallen na de rust, duur de het toch nog een kwartier, voor dat Jacques Heyster profiterend van een fout in de Antwerpen-verdedi- ging, de stand op gelijke voet kon brengen. Beide ploegen vochten daar na hard om het winnende doelpunt te forceren, doch alle pogingen ten spijt kwam het einde mét een 22 gelijke stand. voorbeeld van de „dwergen" niet. Zij beten in het zand. Tot de volgende keer, zei een nurkse Belgische collega na afloop tot ons. En dan een nog wat zwaar dere nederlaag Niet leuk. Waren daarvoor nu zo veel duizenden Nederlanders naar Antwerpen getogen? Eln goede kant had dit massale Ne derlandse bezoek. We weten weer eens hoe duur België is. Twee gebakken eitjes met brood? Op Nederlandse grond f 1,10. In Antwer pen? f 2,40. Een koffie? 0,80. Een biertje 0,72. En ga zo maar door. Als de Benelux toch nog eens wer kelijkheid wordt, wordt alles dan in België goedkoper? Of in Nederland duurder? Als het laatste het geval is, houden we ons hart vast. Klasseverschil tussen de Belgische en Hollandse voorhoede (Van een speciale verslaggever). Voor de zoveelste maal is het Antwerp-Stadion te Deurne het toneel geweest van een spannende voetbalkamp tussen de elftallen van Neder land en België. Een strijd, die ditmaal volkomen verdiend met 42 door de Rode Duivels werd gewonnen. Het was een wedstryd, zoals men alleen van de derby der lage landen gewend is, volop spanning, sensa tionele momenten, verrassende doelpunten, maar slecht, soms wanho pig slecht voetbal. De eerste aanval was voor het Nederlands elftal, waarin Van der Kuil al direct de gelegenheid kreeg te tonen, dat hij zich in dit inter nationale milieu spoedig geheel zal thuisgevoelen. Met een handige schijnbeweging gaf hij al dadelyk Van Melis een goede kans, maar diens kopbal was te zacht. De aan val was van korte duur, want de Belgen kwamen hierna sterk naar voren. Kraak moest weldra door snel uitlopen een doorbraak van Lemberechts, die in een korte sprint de debuterende Alberts was gepas seerd, onschadelijk maken. De bal kwam bij Lenstra terecht. In ver vooruitgeschoven positie kreeg deze, ondanks het feit, dat van Kerkho ven hem op de hielen zat, de bal vrij, maar zyn schot ging helaas over het Belgische doel. Het spel in de eerste fase was aantrekkelijk en snel en het peil was behoorlijk. Hierna begon zich echter tussen Terlouw en de veel kleinere, maar stevige Coppens een duel te ontwikkelen. Weldra kon Terlouw geen been meer uitsteken of gefluit en geloei vulde de lucht. De typische HollandBelgië sfeer heerste nog voor een vrye trap was genomen. Bensch kwam eenmaal vrij voor Kraak te staan om de bal daarna keihard tegen de zich steeds weer goed opstellende doelman aan te schieten. VERWARRING. De veelvuldige Belgische aanval len stichtten door de bewegelijkheid nogal eens verwarring in het Ne derlandse strafschopgebied. De rech tervleugel, LemberechtsBensch, sneed met geraffineerde combinaties langs Alberts en Anoul schoot twee maal achtereen tegen een Neder lands been op. Nadat Anoul uit vrye positie hoog over had geschoten, kon de Luike naar in de volgende minuut er was toen bijna een half uur ge speeld de score openen ((10). Via de linkervleugel was de bal voor de voeten van Anoul gekomen, maar diens schot stuitte af op Al berts, rolde toen naar Lemberechts die een voorzet gaf, waarna Anoul het vonnis velde. TWEE MJDVOORS. Op het middenveld werd inmid dels met wisselend succes, gestre den. Aanvankelijk kon men spreken van een overwicht van Biesbrouek en Wiertz, hierbij geholpen door Van der Tuyn, die constructief goed werk deed. Langzamerhand echter kwamen de Belgische kanthalves Van Kerkhoven en Maertens er be ter in en voor Biesbrouek werd de taak om het grote gat achter de als tweede midvoor spelende Lenstra t& vullen, te zwaar. Maar zie, het succes kwam voor lopig aan de andere kant. In de 35e minuut kreeg Van Melis de bal in zyn bezit, terwyl hymetde rug naar doel stond. Het lukte hem nu wel zich snel om te draaien en zich vervolgens te ontdoen van twee te genstanders. Op prachtige wijze wist hjj Carré en Saeren te ontwijken en gaf doelman Meert daarop geen kans (1—1). Vier minuten later was de stand 22twee minuten na het doel. punt van Van Melis nam het Ne derlandse elftal de leiding, toen Cla van zich vryspeelde, inschoot, via Van Melis de bal weer terug kreeg en toen diagonaal in de rechterhoek knalde (12) Was het Nederlands kwartiertje weergekeerd? Coppens gaf in de 38e minnet een afdoend antwoord op deze vraag. Een diepe throughpass door het midden bracht de bal bij dc kleine midvoor, die ineens en hard inschoot ((22) Voor het einde van de eerste helft werd aangekondigd, kreeg Lenstra nog een kans, maar zijn tamme schot werd een prooi van Meert. Na de rust In de rust was het gaan regenen en met de harde wind en regenvla gen in de rug trok de Nederlandse voorhoede bij de hervatting naar vo ren. Fel zaten beide ploegen op de bal en om beurten trokken de voor hoeden ten aanval. Een schot van Bensch eiste alle aandacht van Kraak, vijf seconden later stond Van Melis voor Meert Coppens, die in tegenstelling tot de styl van Mermans, Terlouw steeds opzocht, had in de 3e minuut van de tweede helft succes. Even De belangstelling van Prins Bernhard voor het sportieve ge beuren in Benelux-verbancl reikt in Atlantische uitge strektheid, over zeeën en we relddelen. Dat blijkt wel uit het persoonlijk verzoek, door de prins temidden van de wel ge waardeerde. doch daarom niet minder vermoeiende beslomme ringen van het staatsiebezoek aan de Verenigde Staten ge daan en door zijn secretaris aan het A.N.P. overgebracht: het verzoek namelijk om hem Zondag, zo snel mogelijk te in lichten over de uitslag van de voetbalwedsttrijd België-Neder- land. over de middenlijn kreeg hij de bal toe gespeeld. Terlouw stond achter hem, maar Coppens wist deze handig van zich af te schudden en rende op het doel van Kraak af. Deze kwam Coppens een paar passen tegemoet. De Belg gaf de bal echter bliksem snel af aan Lemberechts, die rustig in de hoek schoot (32). 32 voor de Belgen, rechtstreeks ontstaan uit een dekkingsfout, tekort aan snelheid en reactievermogen van Terlouw. De Belgen werden sterker. De slag in het centrum was nu definitief door de Rode Duivels gewonnen en gestuwd door de hardwerkende kant halves, van wie vooral Maertens zich onderscheidde, trok de aanval van de gastheren onophoudelijk naai* het Nederlandse strafschopgebied. De Jong en Alberts kregen het. doordat Terlouw ai zijn aandacht aan Cop pens moest besteden, extra zwaar, maar met behulp van Kraak en de vaak terugkomende halfspelers Bies brouek en Wiertz kon het gevaar voorlopig bezworen worden. De Nederlandse aanval zat intus sen niet stil, maar deze linie had te weinig stootkracht met de weer tot het zeer matige afgezakte Van Melis, de slecht plaatsende Van der Tuyn en een Lenstra, die de fij ne trekjes van vroeger steeds min der demonstreert. Fraai werk van Van der Kuil leverde echter nog menig gevaarlijk moment op voorde Belgen. Zo kreeg Lenstra een kans na een virtuoze soloren van de Velse- naar. maar het schot van de Fries werd door Diricx uit het doel ge trapt. Even later verdween een kop bal van Lenstra uit een combinatie met Van Melis over de lat. Nadat Kraak enkele reddingen had verricht, o.a. op een schot van links buiten Thys, gaf Van der Kuil doel man Meert de grootste moeite met een harde, scherpe schuiver. Met nog twaalf minuten te spelen, kwam het vierde Belgische doelpunt, dat het Nederlandse elftal de nek slag gaf. Weer maakte Coppens zich los van Terlonw en weer rende de Beerschot-man met de bal aan zijn voeten op Kraak af. Alberts kwam nog te hulp, maar met een schijn beweging werd ook de Arnhemmer uitgeschakeld. Coppens schooten via de handen van Kraak rolde de bal langzaam in het doel (42). De Belgen bleven nu het initia tief behouden. Nederland vpelde zich geslagen en nog slechter werd 't spel aan onze zijde. De Belgen, bij wie rechtshalf Van Kerkhoven, na enige tijd op de rechtsbuitenplaats te heb ben meegesukkeld, met een knietje het veld verliet, om door Mees te worden vervangen, draaiden nu op volle toeren. Een vliegend schot van Lemberechts kon Kraak met de grootste moeite over de lat werken. Er werden nog wel Nederlandse aan vallen opgezet, maar deze waren te doorzichtig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5