THEE verlaagt aSIe prijzen NIEUWDORP KRIJGT BADHUIS EN VERENIGINGSGEBOUW Zeeuwse Almanak EEN WAARDEVOL CARILLON WACHT TE ST. MAARTENSDIJK 60 55 NIEUW ORGEL IN HERVORMDE KERK VAN ÏËRSËKE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 7 APRIL 1952 LANG GEKOESTERDE WENS. Over enkele weken in gebruik Over enkele weken gaat in Kieuwdorp de vlag uit! Behalve een nieuwe openbare school, zal dan tevens een verenigingsgebouw en een badhuis of ficieel in gebruik genomen worden. Op zichzelf is het reeds verheugend wanneer een dorp in het bezit komt van een in deze tyd onmisbaar gewor den vergadercentrum en een badhuis, doch de Nieuwdorpse bevolking kan zich dubbel gelukkig prijzen. Men behoeft zich niet te behelpen met oude gebouwen; alles is nieuw en in één complex ondergebracht, daarbij zo smaalcvol en geriefelijk ingericht, dat bezoekers verrast staan. Nieuwdorp of liever de gemeente 's Heer Arendskerke weet hoe het moet! De drieklassige school is reeds eni ge tijd officieus in gebruik en hoe kan het anders voldoet uitstekend. De ruime, lichte lokalen met royale ramen liggen op het Zuiden. liet gro te vlak var. de voorgevel is op aan trekkelijke wijze „gebroken" door een ornament van vier spelende kin deren. De toiletten zijn afgezonderd aan het eind van de gang. terwijl aan de achterzijde een ruime fietsenberg plaats is gebouwd. Voorts is er een kamer voor het schoolhoofd. VERENIGINGSGEBOUW. Loodrecht op de school is het grote verenigingsgebouw vciciuguigoscuuu»» verrezen. Een ruime vestibule bevat een garderobe gelegenheid en geeft toegang tot een geriefelijke keuken, welke by uitvoe ringen en vergaderingen kan worden benut. De zaal, welke van een floor- bestvloer wordt voorzien, heeft een rootte van 18 x 9 m. en kan plaats ieden aan ongeveer 300 bezoekers. De zywand is practisch geheel van glas met openslaande deuren, zodat een zeer riant geheel is verkregen. Aan de zijkant zijn twee kleedkamers ingericht, terwijl er tevens een was gelegenheid met voetbaden aanwezig is, daar de zaal tevens als gymna stieklokaal zal worden benut. Het to neel, dat een afmeting van 5 x 7 m. heeft, is uitgerust met een toneel verlichting en décors. Eehalve met gordijnen kan het toneel aan de zaal- zijde oolc met deuren worden afgeslo ten, zodat het kan worden gebruikt voor kleinere vergaderingen. Ook de twee kleedkamers kunnen voor ditzelfde doel worden gebezigd. Onder het toneel is de stoolt- Motorrijder geverbaliseerd te Bergen op Zoom. De verkeerspolitie te Bergen op Zoom ontving- mededeling dat in de Burgemeester Stulemeyérlaan een motorrijder was gevallen en vreemd deed. Er werd een onderzoek inge steld en bedoelde motorrijder, van O. uit Ovezande (Z.) werd door de po litie in de Steenbergsestraat aange troffen met een bebloed hoofd er wankelend naast zijn motor. Bij on derzoek bleek dat hij sterke drank had gebruikt. Het motorrijwiel werd in „bewaring" genomen door de po litie en tegen de bestuurder proces verbaal opgemaakt, terwijl, van hem het rijbewijs werd ingenomen. Einde mosselseizoen in zicht. Van de zijde van het Aan- en Ver koopkantoor voor Mosselen, is me degedeeld. dat na 12 April a.s. geen leveringen van mosselen zullen wor den aangenomen en aan kwekers geen bestellingen meer zullen worden doorgegeven. Tot en met 21 April zullen aan de handelaren nog geleide- biljetten en uitvoermachti gingen wor den verleend, doch na die datum niet meer. Schoolhoofd benoemd. Tot hoofd van de nieuwe school der Vereniging voor Bijzonder Lager On derwijs op Gereformeerde Grondslag aan de President Rooseveltlaan te Vlissingen, is benoemd de heer C. Geervliet1, thans onderwijzer van de school aan de Kasteelstraat alhier. kelder ingericht, van waaruit het gehele complex centraal wordt verwarmd en tevens de warmwater voorziening van het badhuis wordt verzorgd. Voorts is er boven het to neel nog een zolder, waar een film apparaat kan worden geplaatst voor eventuele filmvoorstellingen. HET BADHUIS. Ten slotte nog het badhuis, dat te gen het toneel werd gebouwd. Even als aan het verenigingsgebouw wordt hieraan thans de laatste hand ge legd door aannemer Otte met zijn onderaannemers. Behalve een portaal en een wachtkamer, zijn daar zes douchecellen en éen kamer met kuip bad ingericht. Voor het gehele com plex is er nog een groot betegeld speelterrein. Alles is even smaakvol uitgevoerd, zonder overigens enige overdadige luxe. Vertrouwd mag worden dat de bevolking zich dit kostbare bezit waardig zal tonen. De gemeente 's Heer Arendskerke en Nieuwdorp in liet bijzonder, mag er trots op zijn, want een dergelijk fraai complex, een schepping van ir. A. Rothuizen en P. J. 't Hoort, zal men in overig Zeeland niet veelvuldig aantreffen! Veteranen-legioen kreeg afdeling te Middelburg. Versterken van het nationaal bewustzijn. Zaterdag is te Middelburg een af deling opgericht van het Veteranen- legioen. Het hoofdbestuurslid, de heer T. Schilling, wees er in een toespraak op, dat het legioen is opgericht om het nationaal zelfbewustzijn te ver sterken en niet om gezamenlijk her inneringen op té halen aan de in In donesië doorgebrachte tijd. Spr. zei voorts, dat de oorspronkelijk aan de militairen gegeven opdracht in Indo nesië niet ten uitvoer kon worden ge bracht en dat de krachten, die aan dat land waren gegeven, na terugkeer in Nederland, met verder ontplooid konden Wordeip Het legioen wil trachten het aanzien van Nederland in binnen- en vooral in het buitenland te versterken en het wil een barrière opwerpen tegen communisme en fas cisme. Het zal geen politieke partij vornieh. In het afdelingsbestuur werden ge kozen de heren A. Twigt. voorzitter, W. Joziasse. secretaris. J. H. v. d. Buuse, penningmeester en J. H. Vis ser. De bijeenkomst werd besloten met de vertoning van een film over de tweede politionele actie in Indonesië. jeugdverenigingen op geref. grondslag. Maandag 14 April a.s. (Paas-Maan- dag), zal te Bergen op Zoom door de Provinciale afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Jeugdvereni gingen op Geref. grondslag, de afde lingsdag gehouden worden. In de morgenuren wordt in het vergaderingslokaal van de Gerefor meerde Kerk de huishoudelijke ver gadering gehouden, 's Middags om 2.30 uur is in de Ned. Hervormde Kerk op de Grote Markt de openbare Sprekers zijn dr. J. Schouten, die als onderwerp heeft gekozen „Onze Roeping", daarna zal ds. K. Feenstra van Klundert spreken, die als onder werp heeft „Van jeugd en Moed en Kracht". propaganda-actie voor fruit. De algemene bond van kleinhan delaren in aardappelen, groenten en fruit organiseert ter gelegenheid van zijn 25-jarig. bestaan een grote pro- pagahda-actie voor fruit. Met hulp van diverse organisaties op fruitge- bied wordt in een oplaag van 100.000 exemplaren een album uitgegeven, waarin men gekleurde plaatjes van de diverse fruitsoorten kan verza melen. .De plaatjes worden door kleinhandelaren uitgereikt aan cli ënten bij aankoop van tenminste een gulden. Er zijn 60 verschillende plaat jes. Tenslotte is er aan deze verzame- larij ook nog een wedstrijd verbón- den. Aanbestedingen. Door het bestuur der waterkering van het calamitèus waterschap Oud en Jong Breskens werd in het open baar aanbesteed het herstel, dè ver nieuwing en hetonderhoud t.m. 30 April 1953 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing en paalwerken aan de waterkering. Er werd als volgt ingeschreven; L. van Popering, Bruinisse, f 42.875; J. M. Dekker, Brouwershaven, f 40.700; P. Mollet, Hoofdplaat, f 40.500; J. en K. T. den Oude, Biervliet, f 40.500; A. Sponzelee, Kloosterzande en J. Liicas- se, Walsoorden, f 40.370; K. Lucasse en G. Sponzelee, Walzoorden, f 40.275; J. f. Warrens, Ossenisse, f 40.200; W. van den Berg, Bruinisse en P. van Dongen, Haamstede, f 40.150; M. van de Velde, Bruinisse, f 39.860; T. P. Cambier, Breskens, f 39.815; C. v. d. Klippe, Vlissingen, f 39.200; P. J. van de Sande en H. A. den Exter, Bres kens, f 37.830. Het werk werd behou dens góedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de laagste inschrijvers gegund. Hetzelfde bestuur besteedde tevens in het openbaar aan het herstel der, oorlogsschade aan de zeedijk, tussen' de dijkpalen 0 en lf>. Voor dit werk werd als volgt inge schreven: J. H. v. d. Ven, Vlissingen, f 54.700; J. M. Dekker, Brouwersha ven, f 47.000; Goudse Aannémirigs- maatschappij v. h.- H. D. van Deest, Gouda, f 42.000; L. van Popering, Brui nisse, f 41.395;. W. de Wijs. Made (N. B.), f 39.900; P. Mollet, Hoofdplaat, f 38.700; A. J. Blij levens, Breda; f 38,200; P. de-Regt,<Terneuzen, f 36.500;, Th. P; "Cambier, Breskens, f 3S.990; fa. Gebi'. dén Bokx, Tèrneuzèn, f 35.000; P. J. van de Sande en H. A. den Ex- ter, Breskens, f .35.497; A. Otte én Zn., Nieuwdorp; f 30.600. Ook dit werk 'werd, behoudens goed keuring van Ged. Staten en Wederop bouw, aan de laagste inschrijvers, Otte en Zoon,, gegund. MUITERIJ Ons beroep noopte ons in het holst van de nacht, per sleepboot het zeegat uit ie trekken. En met ons gingen vier in-ma.ritieme~zaken-belangstellen de heren en twee nog meer gein- teresseerde dames. De kapitein be groette zijn gasten met dampende kof fie, terwijl de zee voor een lichte dei ning zorgde, zodat de stemming on danks het donkere uur opperbest was. Doch ziet, al naar de nacht vorderde en het eerste daglicht begon te gloren, verdwenen de opgewekte gelaatsuit drukkingen, de conversatie stokte en tenslotte was alleen de kapitein nog aan het woord. Eén voor één verdwe nen zijn passagiers uil de ruime stuur- hut en wankelden naar de verschan sing. En toen de zon die dag voor het eerst enkele stralen de wereld inzond, lagen tot geel en groen verkleurde lieden slordig verspreid over het dek, als voorbeelden van diepe menselijke ellende. De kapitein zag de ravage en begaf zich opgewekt naar de ruïne, om een alleraardigst babbeltje te houden over diverse eetwaren, welke sedert eeuwen onder varensgezellen gelden als probaat medicijn tegen zee ziekte. „Spek met stroop" zei de heer gezagvoerder, „of erwtensoep met gro. te vetogen" En uitvoerig schetste hij de kwaliteiten van deze machtige voe dingsmiddelen. Maar elke keer als hij een climax in zijn betoog naderde, klonk een zwakke wanhoopskreet en met moeite hees zich dan weer een toehoorder overeind om naar de ver schansing te strompelen Totdat de kapitein zich over een van zijn slachtoffers heenboog en ernstig informeerde, wat „meneer dacht van capucijners met spek". Er ontstond een tumult, bevende handen toerden tot sidderende vuisten gebald en een muiterij was geboren: „Gooi de kapi tein overboord Doch deze wandelde breed weg en zei achteloos tot de stuurman: „Smijt die vent een puts water over zijn hoofd!" Waarmede het oproer gedempt was. KLOKKEN UIT DE GOUDEN EEUW. In 1953 restauratie van de toren Wanneer een beiaardier in Sint Maartensdyk onder de toren zou staan en daar de oude klokken zou zien, dan zou z'n hart pijn doen. Hy zou daar een carillon zien van Peter de Gheyn uit 1615 en oude luidklokken uit het jaar 1477. Ze liggen daar nutteloos onder de toren. Men behoeft overigens geen bei aardier te zijn om te betreuren dat in de jongste oorlog de Duitsers dit ca rillon neersleurden uit de toren van Sint Maartensdijk, en die toren stom maakten. Geen vrolijk getinkel wordt meer fehoord over Tholen en over De chelde. De tijd wordt nu aangegeven door een slag op een oude koolzuurfles. Men is er lang over oezig om dat kostelijke carillon te herstellen in z'n oude glorie. Overal in Zeeland zijn of worden de klokkenspelen hersteld, maar in Maartensdijk wil het niet vlotten. De kwestie is, dat men niet kan volstaan met het naar boven zeulen van de klokken en het ophangen, want de oude klokkenstoel is ernstig beschadigd. Er zal een nieuw houten bovenstuk op de toren moeten komen. De tekeningen daarvoor zijn gereed, maar het werk kost vrij veel geld en daarvoor zal medewerking van be paalde instanties nodig zijn. Gehoopt wordt, dat in 1953 met de restauratie van de toren kan worden begonnen. Ook de toegangspoort onder de to ren heeft dringend restauratie nodig. Is de toren eenmaal hersteld, dan is het ophangen van het carillon een kleinigheid. Voor Sint Maartensdijk zal dat een daad van grote betekenis zijn, want vele herinneringen aan het weliswaar niet roemrijke, maar toch eervolle verleden van de stad heeft men er niet. De kerk werd in 1400 reeds met „kapittel" beschonken. Tussen 1470 Kind aangereden voor ogen van moeder. Te Souburg deed zich dit week einde een ernstig ongeval voor. Het 23A-jarig zoontje van de familie J. aan het Koopmansvoetpad werd door een vrachtauto aangereden, toen 't plotseling de weg wilde oversteken terwijl de moeder niet in staat was het kind nog te grijpen. Met een zware beenfractuur en verwondingen aan de handjes werd het jongetje door dokter van Bockel, die de eer ste hulp verleende, naar het „Bethes- da"-ziekenhuis te Vlissingen over gebracht. De chauffeur treft niet de minste schuld. Gewest Zeeland P.v.d.A. vergaderde te Goes. Verkiezingsactie besproken. Het gewest Zeeland van de Partij v. d. Arbeid kwam Zaterdag onder voorzotterschap van de heer M. J. van Poelje in voorjaarsvergadering bijeen in „De Prins van Oranje" te Goes. De voorzitter noemde deze voor jaarsvergadering, de „mobilisatie vergadering" voor de a.s. verkiezin gen. Bij de behandeling van de diverse voorstellen kwam aan de orde een voorstel van de afd. Wemeldinge, om alle abonnees op „Het Vrye Volk", die aangewezen zijn op de uitkering krachtens de Noodwet-Drees, en aan alle financieel gelijkgestelden, re ductie te geven op de abonnements prijs. Dit voorstel werd terug geno- men. Voorts werd de in de P.Z.C. uit- j geoefende critielc op de regeling en, op de P. v. d. A. besproken. Op voorstel van de afd. Middelburg zal voortaan daarop in „Het Vrije Volk" antwoord worden gegeven. Als afdeling die deel zal uitmaken van de congrescommissie, werd aan gewezen de afd. Middelburg. De bestuurder, de heer W. J. van Deelen, besprak hierna de verkie zingsactie. Hij wees hierbij op het plan „De weg naar vrijheid", dat niet alleen geschreven is voor deze verkiezing, aoch een plan is, dat perspectieven opent voor een socia listische politiek op langer termijn. Wat de verkiezingsactie zelf be treft, zal naast de nodige schrifte lijke propaganda, een groots opge zette huisbezoek- actie, een der hoofdpunten zijn. Daarnaast komen er de openbare vergaderingen, waar prominente fiuguren uit de Partij en uit de verschillende werkgemeen schappen het woord zullen voeren. In de middagbijeenkomst heeft het Tweede Kamerlid, mr. J. A. W. Bur ger het ontwerp-verkiezingsprogram besproken, dat op het a.s. congres te Nijmegen zal worden vastgesteld. Schaftlokaal te Vlissingen brandde Zondag af. Zondagavond omtsreeks acht uur werd de brandweer te Vlissingen ge- •alarmeerd voor een uitslaande brand aan de Verlengde Bonedijkestraat. Het bleek, dat een schaftlokaal van het aannemersbedrijf Heykamp n in vlammen stond. Toen de brandweer arriveerde was deze houten loods, die met asfaltpapier was gedekt, een fakkel gelijk. Ogenblikkelijk werd de blussing ter hand genomen en met èen straal van de motorspuit kon het vuur gedoofd worden, maar het lo kaal ging geheel verloren. Ook de in houd, waartoe een hoeveelheid ge reedschap en enige werkkisten be hoorden, werd een prooi der vlam men. Een aangrenzende loods, waarin een machinale zagerij is onderge bracht, liep geen schade op. GESLAAGD Aan de Vrye Universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het. eandi- daatsexamen theologie de heer A. Nagelkerke, geboren te Wolphaarts- dijk. Slipgevaar te Kloosterzande. Ovër een lengte van ongeveer 200 meter is de traverse door Klooster zande, onderdeel van de Rijksweg PerkpolderHulst, voorzien van ba- zaltkeien. In vier jaar tijd zijn op' dit kleine stukje weg twaalf sliponge vallen voorgekomen. Thans zal de Rijkswaterstaat in het komende seizoen de bazaltkeien van een asfaltlaag voorzien, waar door men het slipgevaar hoopt op te heffen. 1490 werden stadsrechten aan Sint Maartensdijk verleend. In 1429 kreeg de kerk een college van kanunniken. Dat wijst op een vrij grote betekenis van de stad in de vijftiende eeuw. Nog duidt men thans de plaatsen aan, waar vroeger de poorten in de stadsmuren waren. Maar yan die oude glorie is veel verloren gegaan. Daarom zou het goed zijn als de toren werd hersteld in z'n vroegere luister en als er v/eer van de torentrans klokken zou den klinken om er aan te herinneren, dat in het begin van de zeventiende eeuw de burgers van de stad voldoen de geld bijeen wisten te brengen voor de aankoop van een welluidend ca rillon. Auto uit Hulst ontvreemd. DADERS AANGEHOUDEN. Door een zekere W. W. uit Axel. werd Zaterdagavond te Hulst een personenauto van de fa. M. ont vreemd. In gezelschap van de mari nier W. uit Hulst en een zekere H. uit St. Jansteen. reed hij met de wa gen naar België, waar hy in Kem- seke een aanryding veroorzaakte. Het slachtoffer van deze aanrijding moest naar het ziekenhuis in St. Gillis wor den overgebracht. Daarna keerde het drietal naar Hulst terug, waar zij door de politie werden aangehouden. W. W., die reeds eerder voor een autodiefstal werd aangehouden, zal voor de Officier van Justitie te Mid delburg worden geleid. BEZICHTIGING NIEUWE- EN KOORKERK Een groot aantal leden van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg heeft Zater dagmiddag onder de deskundige lei ding van de architect, ir. A. Rothui zen, een bezoek gebracht aan de Nieuwe- en de Koorkerk, waarvan de restauratie haar voltooiing nadert. Men toonde een grote bewondering voor de wijze, waarop dit werk is uitgevoerd en voor de resultaten hiervan. ALBERT HEIJN BLAUWMERK 72 GROENMERK 66 ROODMERK GEELMERK Rechtbank Middelburg. UITSPRAKEN De arrondissementsrechtbank te Middelburg deed Vrijdag uitspraak in de navolgende, op 21 Maart jl. be handelde strafzaken: De timmerman G.P.E.T. uit Axel, die te Hulst een herenfiets had gestolen, werd ver oordeeld tot zes maanden gevange nisstraf met aftrek voorarrest, als mede tot onvoorwaardelijke ter be- beschikkingstelling van de regering. De aannemer P. V. te Breskens, die met zijn auto door Groede had gereden terwijl hij dronken was, kreeg een week gevangenisstraf, met ont zegging van de bevoegdheid motor rijtuigen te besturen voor de tyd van 2 maanden. De koopman M. J. uit Vrouwen polder die een bedrag van 517 had verduisterd ten nadele van zijn werk gever J. P. uit Middelburg, werd by verstek veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. HOGER BEROEPZAKEN E. K, monteur te Middelburg, die door de kantonrechter in zijn woon plaats was veroordeeld tot 12.50 of 6 dagen, omdat hij zonder toestem ming een paar motorrijglaarzen van een militair had gekocht, werd in hoger beroep veroordeeld tot 5 of 3 dagen, met vernietiging van het beroepen vonnis. De Vlissingse opkoper A. S. die zijn opkopingsregister niet op de voorgeschreven wijze had bygehou- den werd hierover veroordeeld tot 50 of 30 dagen. M. L. de V., landbouwer te Wisse- kerke, was door de kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot twee geldboeten van 75, te vervangen door tweemaal 2 maanden hechtenis, omdat hij in Middelburg een dubbele verkeersovertreding had gemaakt. In hoger beroep werd hij voor deze fei ten veroordeeld tot twee geldboeten van resp. van 25 en 10, of resp. 10 en 5 dagen hechtenis. Het beroe pen vonnis werd met uitzondering van de daarby opgelegde straffen bevestigd. J. H. V., chauffeur in Den Haag, werd in hoger beroep wegens het be gaan van een verkeersovertreding veroordeeld tot een geldboete van 20 of 10 dagen hechtenis. Werk van Gooise schilders in Middelburg. burgemeester bolkestein opende tentoonstelling. De tentoonstelling der werken van vyf Gooise schilders in het Kunst museum te Middelburg is Zaterdag in tegenwoordigheid van een aantal genodigden door de burgemeester, mr. di*. n. Bolkestein, officieel ge opend. De expositie omvat werk van W. Dooyewaard, Gonda Kingma-Key, W. van Nieuwenhoven, A. G. Hulshof Pol en W. A. Knip. Namens de Vereniging „Voor de Kunst" heette de heer H. Pi eters in het bijzonder burgemeester en me vrouw Bolkestein, mevrouw Kingma- Key en de heer Dooyewaard welkom. De burgemeester noemde in zyn openingsspeech het -yrij opgewekte culturele leven in Middelburg één van de redenen, dat hy al zo spoedig aan de kleine gemeenschap, welke hij mag dienen, is gaan heenten. Uiter aard is de groep van inwoners met belangstelling voor de schilderkunst klein, maar ait mag toch geen reden zijn, om niets te ondernemen, temeer, daar men dan de kans mist, dat dezè groep groter wordt. De heer Bolke stein vond het dan ook verheugend, dat geregeld kleine, maar zeer waar devolle exposities in Middelburg wor den gehouden. De tentoonstelling der werken van vijf Gooise schilders achtte hy uiterst t©schikt om ook degenen aan te rekken, die buiten de vaste kring van bezoekers staan, die wel belang stelling voor schilderijen hebben, doch moeilijk tot een bezoek aan een expositie kunnen komen. Het werk, dat thans in het Kunstmuseum is te zien, vertoont aanzienlijke stijl verschillen en is niet zo modern, dat het deze aarzelende inwoners af schrikt. De burgemeester sprak ten slotte de wens uit, dat de tentoon- stêling vele bezoekers zal trekken en dat ook de schilders er met grote voldoening op mogen terugzien. Hierna werd een rondgang ge maakt. het nederlandse trekpaard Nadat de heer A. F. J. Aernoudts uit Sluis op de 14 Maart jl. gehouden vergadering van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" met de meeste leden van het dagelijks be stuur besloot om af te treden, in ver band met de bekende kwestie, heeft hij per 1 April ook zijn functie van voorzitter der afdeling Zeeland neer- DE LAATSTE CONTROLE. Firma Fleurop bouwde degelijk instrument van veelzijdig karakter. Zaterdagmorgen bleven enkele voorbijgangers luisterend voor de oude Hervormde kerk van Yerseke staan, want daar binnen klonk orgelmu. ziek, 'n fors en majestueus geluid, dat hier in lange jaren niet meer was gehoord. Het nieuwe instrument, dat dezer dagen door de firma Fteutrop uit Zaandam ter vervanging van het in Mcr 1940 verbrande Orgel in de Hervormde Kerk van Yerseke is gebouwd, werd Zaterdag voor het laatst door de deskundigen gekeurd, vóórdat het Woensdag, In een spe ciale dienst, aan de Kerkvoogdij zal worden overgedragen. Twee ledèn van de Synodale Or gelcommissie, de organisten Lambert Erné en Dolf Hendrikse, verrichtten deze inspectie en daarby leek het soms, alsof twee strenge doktoren patiënt aan een grondige con trole onderwierpen. Panelen wer den uit de orgelkast geschroefd; deuren, die toegang geven tot het binnenste van het instrument, wer den ontsloten om de twee deskundi gen gelegenheid te geven alles met argus-ogen te bekijken. Nauwkeurig werd er geluisterd naar dé reacties van het instrument, pijpen werden uit de stokken gelicht en goed be keken en tenslotte werd er gespeeld. In de oude kerk klonk liet geluid van het nieuwe instrument en men hoorde het in allerlei schakeringen: in een krachtig „volle werk", reso nerend door het ruime gebouw; in triospel, met in de beide manualeh en het pedaal zelfstandige stemmen in een doorzichtige registratie; in virtuoze passages uit de Franse or gel-literatuur, effectvol en zelfs amu sant; in de expositie van een Bach- fuga met sterke vulstemmenen al luisterend kreeg men een indruk van dit nieuw© orgel, niet van uiterlijke vormgeving in een en. kele oogopslag ziet men dat deze zich uitstekend aanpast bij het kerk interieur maar van het klank beeld. En daarom gaat het immers bh een orgel. DE INDRUK. Hoe was nu deze indruk? Welnu, Mr. H. K. J. Beernink sprak te Oud-Vossemeer. Te Oud-Vossemeer sprak voor een klein en aandachtig gehoor mr. H. K. J. Beemink, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal over hei on derwerp: „De C.H.U. en de a.s. ver kiezingen". Nadat spreker de C.H.- beginselen uiteengezet had wees de heer Beernink er op. dat de C.H.U. zich tot het gehele volk wil richten en niet tot een bepaalde groep. Mr. Beernink zette uiteen, hoe de grond wetswijziging de inzet van de a.s, verkiezingen is, waarna hij de wijzi gingsvoorstellen uitvoerig behandel de. Hij zette daarbij het standpunt van de CJELU. uiteen en wees er op. dat de C.H.U. streeft naar een natio naal kabinet. Is dit niet mogelijk dan een kabinet op een zo breed mogelijke basis. Uitvoerig stond de heer Beer nink stil bij het verkiezingsmanifest van de C.H.U. Nadat een aantal vra gen op duidelijke wijze waren beant woord werd de vergadering gesloten. Werkloosheid op Tholen, Op het eiland Tholen stonden per 31 Maart jl. 564 werkzoekenden in geschreven en wel van de stad Tho len, 53, Poortvliet 41, Scherpenisse 36, St. Maartensdijk 138, Stavenïsse 81, St. Annaland 85, Oud-Vossemeer 105 en St. Philipsland 25. Hiervan waren 459 personen te werk gesteld by de D.U.W. en 83 op genomen in de Rijkssteunregeling. ons bleek Zaterdagmorgen, dat Yer seke een goed en degelijk instrument heeft gekregen, dat vele mogelykhe- den biedt en dat onder de nieuwge bouwde kerkorgels van Zeeland een uitstekende indruk maakt. Orgelbouwer Fleutrop heeft onder meer aangeknoopt aan de oude tra dities van het Nederlandse orgelbou wersambacht, doch is daarbij niet voorbijgegaan aan hetgeen latere pe rioden hebben opgeleverd. Zodoen de ontstond geen uitgesproken ar tistiek barok-orgel, maar een soiled instrument, met een fors hoofdwerk, een goed-klinkend rugpositief en met gelukkig niet te zwakke pedaalstem- men. In Yerseke kan men er trots op zijn! Woensdag zal dit nieuwe instru ment voor het eerst, de gemeente zang in de eredienst begeleiden. Dan zal er vreugde zijn in de Hervormde Gemeente van Yerseke. En terecht. Bijna twaalf jaren werden er in de historische kerk geen „echte" orgelklanken gehooid. Slechts node heeft men deze schone muziek gemist. Nu zulk een waar dig orgel hier zyn plaats heeft ge kregen, is er alleszins reden tot blijdschap. Werkloze vissers van Veere en Arnemiiiden. Tewerkstelling in D.U W.-v©rband De gemeenteraad van Veere is in spoedeisende vergadering bijeenge weest onder leiding van de burge meester jhr. I. F. den Beer Poortu- gael om zich te beraden over de steunverlening aan de werkloze gar- nalenvisers. Donderdag hadden B. en W. van Veere een bespreking met het ge meentebestuur van Arnemuiden en met de heren ir. H. N. Coolman, D.U. W.-inspecteur en J. C. Corver, direc teur Gewestelyk Arbeidsbureau. Nu de Franse grens gesloten is voor de garnalenimport is een nood toestand ontstaan onder de garnalen- vissers en in die noodtoestand moet voorzien worden door een steunrege ling. Daar bij zouden 50 van de kos ten ten laste komen van het rijk en 50 ten laste van de gemeenten. Een plan is opgesteld om te komen tot inschakeling van werkloze vissers in het D.U.W .-verband. Er is ook een geschikt object, waar alle vissers by elkaar kunnen werken. De vaste kos ten zullen 300.per week bedra- fen per ploeg van 25 man. Na een orte discussie, waarbij de heer J. A. A. Mol opmerkte, dat men het voor een maand zou moeten proberen, werd het voorstel met algemene stemmen goedgekeurd. Er werden enige kleinere gTond- transacties goedgekeurd en na een besloten zitting aanvaardde de raad ook een voorstel om 2% ha. grond aan te kopen, die in de ruilverkave ling gegeven zullen worden met de bedoeling daarvoor een sportveld te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2