PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koninklijk bezoek bracht zon in verregend Philadelphia De nieuwe Ned. Herv. kerk te Bruinisse in gebruik genomen 0£ BILT DRIE VLIEGTUIGRAMPEN IN V.S. EISEN DERTIG SLACHTOFFERS VAN RIEBEECK DE TWEEDE LANDDE IN ZUID-AFRIKA VERWACHT: 195e Jaargang - No. 83 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.4S p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 April 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie 13 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regeUi van 1—5 regels l L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. 'Vlissingen Waistr. 58—60. teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaal 29, teL 2077 en 2 Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg: Finlandstraat 2, telef. 16, Terneuzen Brouwerijstr. 2; Zlcrlkzee: N. Bogerdstr u ICO, tel. 26. STRATEN IN KINGSTON BERGMEERTJES. Kransen op graf van Roosevelt en bij standbeeld van Stuyvesant Terwy'l trieste, grijze negensluiers de contouren van Amerika's derde stad verdoezelden en de brede Delaware slechts grauwe wolken kon weerspiegelen, hebben de burgers van Philadelphia het koninklijk paar Zaterdag zo'n hartelijk welkom bereid, dat er ondanks alles toch zon was in de „stad der broederliefde." „Wij hebben zeer sterk gevoeld, dat wy niet naar Amerika kunnen komen zonder Philadelphia, de geboorte plaats van de vrijheid, te bezoeken", zo luidde de boodschap, welke Ko ningin Jnliana na het twee uur durende bezoek achterliet. Een kort be zoek, zieker, maar met deze woorden, uitgesproken in de grote hall van het kunstmuseum, zowel als met hun ongedwongenheid en vriendelijk heid hebben Koningin en Prins de harten der inwoners van „Phily" ge stolen. Uitgeleide gedaan door minister en mevrouw Acheson, de Noorse am bassadeur, die deken is van het corps diplomatique en ambassadeur Van Royen, vertrok het koninklijk paar Zaterdagmorgen per vliegtuig uit Washington. Alvorens het toestel te betreden, drukte de Koningin nog vele handen, ook die van de chauf feur, die in Washington haar auto be stuurde. In Philadelphia was burge meester Joseph Clark ter verwelko ming aanwezig, wiens dochtertje de Koningin rozen aanbood. In een stoet van twintig auto's reden de koninklij ke bezoekers naar de vermaarde In- dependance Hall, waar zij de vrij- Koningin bezocht verminkte militairen. Tijdens haar bezoek aan Wash ington heeft Koningin Juliana nog tijd gevonden om een kort bezoek te brengen aan het me dische Walter Reed lëgërcen- trum, waar in Korea verminkte Amerikaanse militairen zoda nig worden geholpen, dat zij weer in de maatschappij kun nen terugkeren en dat hun le ven waard wordt om geleefd te worden. De Koningin werd stil, toen zij in een zaal kwam met uitslui tend jonge militairen, die één, twee, drie of zelfs vier ledema ten misten. Bij het zien van zo veel tragedie kon zij haar bege leider, generaal Paul Street, de leide van dit centrum, slechts één zin toevoegen: „Generaal, wat u doet is niets meer en minder dan het verrichten van wonderen". Koningin Juliana had in Wash ington ook nog een „onderons je" met vrouwelijke reporters. Zij richtte tot deze journalisten het dringend verzoek een nim mer aflatende publiciteit te ge ven aan het lot van de „ver plaatste personen". Schreieder wenst schadevergoeding De Bijzondere Strafkamer van de Haagse Rechtbank heeft dezer dagen een in Mei van het vorig jaar door Schreieder de man van het Eng- land-spiel ingediende eis tot scha devergoeding behandeld. Zijn advocaat, mr. J. Klazinga, vroeg voor hem een bedrag van rond f 6400 „wegens ten onrechte ondergane hech tenis". Deze eis is gegrond op het be sluit van 13 October 1950, waarbij be paald werd, dat een tegemoetkoming kon worden toegekend aan degenen, die ten onrechte als politieke delin quenten waren aangemerkt. Eind 1949 werd bekend gemaakt dat Schreieder buiten vervolging was gesteld, nadat hijin Maart van dat jaar over de grens was gezet. Volgende week zal de rechtbank uitspraak doen. Standpunt van Surinaamse delegatie ter R.T.C. Te veel bepalingen van dwingend recht in werkstuk. De Surinaamse delegatie ter R.T.C. met de West verenigt zich met het standpunt, dat er één Koninkrijk zal zijn, waarvan Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen de samen stellende delen zijn. Zij zou de voor keur geven aan een statuut, waarin in het algemeen datgene wordt ge regeld wat alle drie de landen aan gaat, terwijl voor het overige de bij zondere betrekkingen tussen Neder land en Suriname enerzijds en die tussen Nederland en de Nederlandse Antillen anderzijds in afzonderlijke hoofdstukken worden geregeld. De Surinaamse delegatie ziet de le vende kracht in het toekomstig Ko ninkrijk in het elkaar vinden in vrij overleg, meer dan in tot in details tredende bepalingen van staatsrech telijke aard. Als algemene opmerking met be trekking tot het werkstuk merkt de delegatie op, dat naar haar oordeel het werkstuk teveel bepalingen van dwingend recht inhoudt en te weinig overlaat aan de ontwikkeling der toe komstige verhoudingen. Dit is het standpunt van de Suri naamse delegatie, aat door mr. dr. R. H. Pos in een communiqué is bekend gemaakt. heidslclok bezichtigden. Daarna be gaf men zich naar het kunstmuseum. Langs de wegen stonden erewachten opgesteld van leger, luchtmacht en marine en honderden inwoners juich ten de hoge gasten toe. In het kunstmuseum bood de bur gemeester de Koningin een oude gra vure aan, voorstellende de historische zaal, waar de onafhankelijkheidsver klaring der V. S. werd ondertekend. Tengevolge van het slechte weer ge schiedde deze plechtigheid niet in de tuin, zoals het plan was, doch binnen. De gewone museum-bezoekers, die in groten getale bij de ingang stonden tè wachten, kregen toestemming het gebouw binnen te gaan. Zij brachten het koninklijk paar in het met tulpen en de Nederlandse en, Amerikaanse kleuren versierde museum een ovatie. De voorzitter van het uit de burgerij gevormde begroetingscomité, hield een hooggestemde redevoering waar in hij verklaarde, dat de geweldige in vloed van Nederland op de wereldge schiedenis het product is van Karak ter met een grote K. PRINS SPEELDE PARTIJ TJE KOLF. Met een militair vliegtuig werd de reis voortgezet naar Westpoint, waar de Prins een bezoek bracht aan de wereldvermaarde militaire academie. Omdat de parade van de in kleurige uniformen gestoken cadetten door het slechte weer niet door kon gaan, werd de Prins uitgenodigd tot een vertoning van een film over de aca demie en tot een partijtje kolfspel, op een overdekte speelplaats van de school. Hij vertrok daarna per auto naar Hyde Park. (Vervolg op pagina 7) Amerika dankt Nederland De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, heeft een te legram van Koningin Juliana uit Washington ontvangen, waarin de Ko ningin op verzoek van president Tru man de dank van het Amerikaanse volk voor het carillon overbrengt. Nieuw succes voor Eisenhower. Generaal Eisenhower heeft op nieuw succes geboekt bij voorverkie zingen. Veertien republikeinse afge vaardigden van de staat Iowa naar de partijconventie zullen op de gene raal stemmen, tegen negen op Taft. Drie der gekozen kiesmannen zfjn neutraal. In Michigan hebben de meeste re publikeinen geen duidelijke voorkeur voor een candidaat getoond. Van de 46 afgevaardigden, me gekozen wer den, worden 33 geacht niet een be paalde candidaat te zullen steunen; van de overige dertien staan zeven achter Eisenhower en zes achter Taft. In Idaho is eveneens gestemd. De republikeinen namen daar een reso lutie aan. waarin wordt verklaard, dat zij hun veertien afgevaardigden geen opdracht geven, hoe te stem men, overtuigd als zij zijn, dat deze Taft „in elke redelijke mate" zullen steunen. VLEUGEL VIEL OP POLITIE-AUTO. Vliegvelden gevaarlijk dicht bij New York. Zaterdag is een .vliegtuig neergestort in Queensborough, een dicht, bevolkte voorstad van New-York. Het toestel, een tweemotorig transportvliegtuig, boorde zich door twee gebouwen en ramde een derde aan de overkant van de straat. Vol gens ooggetuigen schoot de machine als „een bal vuur" naar beneden. Voordat zij de huizen raakte, verloor de machine beide vleugels, waar van er een op een passerende politie-auto terechtkwam, waardoor een inspecteur werd gewond. De ramp is de vijfde in één serie in groot-New York, welke binnen één jaar 124 mensen het leven heeft ge kost. Opnieuw wordt door de bevol king geëist, dat vliegvelden slechts op een grote afstand van dichtbevolkte gebieden zullen worden aangelegd. Het vliegveld Newark over de Hud son is gesloten sinds drie vliegtuigen in twee maanden in Elizabeth zijn neergestort, waarbij 119 personen de dood vonden. Het verkeer, dat naar de vliegvelden La Guardia en Idlewild is overgebracht, heeft het gevaar voor Twintig koeien levend verbrand. In de Alblasserwaard werden twee boerderijen in de as ge.egd. In enkele uren tijds zijn Zondag middag te Goudriaan in de Alblas serwaard twee boerderijen afge brand. Twintig koeien kwamen in de vlammen om. Omstreeks één uur brak brand uit in de boerderij van G. Zwijnenburg. Het vuur greep razendsnel om zich heen, zodat men zelfs geen kans zag het vee uit de stal los te maken. De gehele inventaris van de heer Zwij nenburg ging verloren. De vlammen sloegen over op het dak van de boerderij van H. van Er- men, welke eveneens tot de grond toe afbrandde. De bewoners slaagden er in enig meubilair en het vee te red den. Nog een derde boerderij vatte vlam door de wegvliegende vonken. De brandweren van Molenaarsgraaf, Groot Ammers, Ophoorn en Goudri aan, wisten hier erger te voorkomen, hoewel het rieten dak reeds brandde. Vermoed wordt, dat de brand in de boerderij van de heer Zwijnenburg ontstaan is door een ongeluk met een petroleumstel. De schade aan beide boerenbedrijven wordt geschat op een bedrag, dat aanzienlijk hoger dan 100.000 zou liggen. Zes kinderen verbrand. Moeder kon hei zevende redden. Te Campbellton in de Canadese staat New Brunswick zijn zes kinde ren tengevolge van een brand in hun ouderlijk huis om het leven gekomen. De moeder wist het zevende kind te redden. ongelukken in Queensborouh doen toe nemen. Bij twee andere Amerikaanse vlieg tuigrampen zijn in het weekeinde 25 personen om het leven gekomen, n.l. 15 bij een botsing van twee militaire transporttoestellen boven een spoor wegemplacement in de staat Alabana en tien toen een vliegtuig voor me- tereologische waarnemingen in Cali- fornië explodeerde en neerstortte. In het Meridian Hill Park te Washington heeft Koningin Juliana aan president Truman een miniatuur carillon aangeboden als symbool van een permanent carillon, dat door het Nederlandse volk aan de Verenigde Staten geschonken zal worden. We zien hier Koningin Jnliana op het spreekgestoelte tjjdens Haar toespraak tot de president der Verenigde Staten, Harry Truman (links). Zeven jaar raadslid éénmaal verschenen. MAAR DE RAAD HEEFT ER GENOEG VAN De Limburgse gemeente Geleen heeft een raadslid, de heer P. Göb- bels, dat zich maar weinig aan de ge meentezaken gelegen laat liggen. De ze^ zittingsperiode, welke reeds bijna drie jaar oud is, is hij nog nooit in de raad verschenen en gedurende de ge hele vorige periode was hij er maar éénmaal. Hij wilde toen tot wethou der herkozen worden, maar toen dit niet gelukt was, heeft hij zich niet meer laten zien. Ook niet om. toen hij vier jaar later weer als raadslid werd gekozen, althans de eed af te leg gen Op dit verzuim willen zijn mede- raadsleden. die begrijpelijkerwijze zeer ontstemd zrjn over- de houding van de heer Göbbels, hem nu vangen. Vórige week namen zij nl. een veror dening aan op de pensioenen van oud wethouders, waarin o.m. staat, dat geen pensioen wordt toegekend aan Hem, die opzettelijk nalaat de eed als raadslid af te leggen, wanneer hij weer als raadslid gekozen zou wor den. De heer G. is inderdaad vroeger wethouder geweest Laffe overval op beiaard Rotterdams echtpaar. Te Rotterdam is Zaterdagmiddag een laffe overval gepleegd op een 75- jarige ziekelijke man en zijn 72-jarige vrouw. Terwijl de oude mensen in de woon kamer, gelegen achter hun winkel in kleermaKersfounituren in de Gerard Scholtenstraat, zaten te eten, is een ongeveer 30-jarige man naar binnen gedrongen. Hij heeft het oude echt paar onder bedreiging met een revol ver op hun stoelen vastgebonden met handdoeken, die hij zelf uit de linnen kast had gehaald' Vervolgens heeft hij het grote geld uit de winkelkassa feroofd, ten bedrage van ongeveer 265, waarna hij ijlings de vlucht nam. „DROMEDARIS" ANKERDE IN TAFELBAAI. Groot Nederlander op waardige wijze in Kaapkolonie en Culemborg herdacht. Bij stralend weer zijn ontelbare toeschouwers er Zaterdag getuige van geweest, dat het zeilschip „Dromedaris" in de Tafelbaai ankerde en na het afvuren van een saluutsalvo „Jan van Riebeeck" en zijn kloeke be manning de landing in Zuïd-Afrika van 6 April 1652 herhaalden. Terwijl de menigte het eerste couplet van het Wilhelmus zong, stapte de onder nemende Nederlander, die vergezeld was van zijn vrouw Maria, aan wal en plantte de driekleur op de heuvel. Vervolgens overhandigde de to neelspeler Huguenot, die de rol van de pionier speelde, aan negen ver tegenwoordigers van dè bevolking'rollen, waarop het staatsbezit stond vermeld. In een kist werden deze rollen de gouverneur.generaal aange boden. De reprise van de historische gebeurtenis vormde één der hoog tepunten van de Jan van Riebeeck-herdenking, welke deze Zaterdag zo wel in de Kaapkolonie ais in Van Riebeecks geboortestadje Culemborg tot een bijzondere dag stempelde. De premier van Zuid-Afrika. dr. Malan, legde in Kaapstad de eerste steeen voor het grote monument „De poort van Zuid-Afrika". Nadat vier jongelieden om beurten met een zil veren troffel de steen hadden vast- gemetseld, sprak hij: „Ik verklaar thans, dat de eerste steen van Afrika goed en juist gelegd is". In een rede voering betoogde hij voorts, dat er in de Unie, ondanks de binnenlandse verschillen, toch een eenheid bestaat, die hecht verankerd is in een ge meenschappelijke liefde voor het va derland. De gouverneur-generaal, dr. E. G. Jansen, voegde hier aan toe, dat de bewoners van Zuid-Afrika zich ook bewust zijn van hun verantwoor delijkheid tegenover de kleurlingen. Deze hebben overigens Zaterdag weer gedemonstreerd tegen Malans politiek van „apartheid". 1 Op de „Oranjefontein" bood de Hol- ONDER KLOKGELUI. Grote belangstelling van elders Van de vier en twintig kerken, die tydens de jongste oorlog in Zeeland werden verwoest, is het merendeel reds herbouwd. Zaterdag werd aan de lijst van herbouwde kerken een nieuwe toegevoegd namelijk de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse en daarvoor bestond grote belangstelling. Dr. E. Em- men, lid van het moderamen der Generale Synode was uit Den Haag over gekomen, vergezeld van mr. J. ter Linde, secretaris van de bouw- en res- tauratieeommissie der Ned. Herv. Kerk. Nadat Ps. 84 1 en 2 was gezon- door ambtsdragers binnengebracht c gen, nam dé president-kerkvoogd, de 1 heer M. Krijger, het woord. Hij rele veerde hoe de bewoners van Bruinisse na de evacuatie terugkeerden in een verwoest dorp en hoe ze toen onder vonden hebben, dat ze ook behoorden tot het grote geheel. Spr. riep een welkom toe aan alle kerkelijke en burgerlijke autoriteiten. Herinnerend aan de hulp, die na de bevrijding ge boden werd, noemde spr. in het bij zonder de medewerking van de Geref. kerkeraad, die zijn gebouw het enige niet verwoeste kerkgebouw in Bruinisse beschikbaar stelde voor de Ned. Herv. kerkdiensten. DE OVERDRACHT Spr. bracht dank aan allen, die hadden meegewerkt om tot de bouw van deze nieuwe kerk te komen, waarbij hij aan de architecten, de aannemers en het gemeentebestuur lof toezwaaide. Spr. droeg daarna de kerk over aan de kerkeraad. Onder klokgelui werden daarop EEN DING IS NODIG Ds. H. W. van den Brink leidde vervolgens de eerste dienst. Voor Schriftlezing koos hij Ps. 27, 1 Kon. 8 en Lucas 10. Daarna bepaalde hij zijn gehoor bij Lucas 10 42: „Eén ding is nodig". Nodig is, zo betoogde ds. van den Brink in zijn predicatie, dat in deze nieuwe kerk geluisterd wordt naar het woord van Jezus. Na deze predi catie sprak Dr. Emmen namens de Generale Synode. Hij wees er op hoe een paar honderd kerken in de oorlog werden verwoest, waardoor een adop tieplan nodig was. Vele verwoeste kerken zijn thans hersteld. Ds. M. G. Westerhof sprak namens de Prov. kerkvergadering van Zeeland, ds. E. S. de Lint voor de classis Zierikzee, de heer B. J. van Oeveren namens de Vereniging van Kerkvoogdijen- Voor de adopterende kerk van Dordrecht spraken ds. P. M. Mentzel, die de kerkeraad en de gemeente vertegenwoordigde en de heer Over- beeke, die het woord voerde namens de kerkvoogdij. Voor de adopterende kerk van Dub beldam sprak een der ouderlingen. De heer C. Philipse sprak als ver tegenwoordiger van het dagelijks stuur der provincie Zeeland. be- EEN MIJLPAAL Burgemeester H. K Michaëlis van Bruinisse noemde het in gebruik ne men van de nieuwe kerk een mijlpaal bij de wederopbouw van de gemeente. Het verheugde spr. te kunnen mede delen, dat hij twee dagen geleden het torenuurwerk had besteld, terwijl een plan om het plein rond de kerk te verbeteren, binnenkort in de raad zal komen. Als oud-Bruinissenaars spraken tenslotte nog ds. H. W. Waardenburg van Rotterdam en ds. D. Goudzwaard van IJsselmonde, die herinneringen ophaalden aan de verwoeste kerk. Na het zingen van Psalm 150 werd de dienst beëindigd. Degenen, die van buiten Bruinisse gekomen waren, verenigden zich ten slotte in Bruinisse aan een koffie maaltijd. Onder de bezoekers bevon den zich een zestigtal gasten uit Rotterdam, 27 uit Dordrecht en een tiental uit Dubbeldam. land-Afrikalijn de regering van de Unie een ontvangst aan, welke bij zonder druk bezocht was. Talrijke ka binetsministers waren met de mi nister-president en de Nederlandse ambassadeur aanwezig. De directeur der Holland-Afrikalijn, de heer Sj. Mook, overhandigde dr. Malan een model in zilver van de „Dromedaris", waarmede Van Riebeeck in 1652 bij de Kaap landde. FEEST IN CULEMBORG. Ook in Culemborg was het Zater dag alles Jan van Riebeeck. wat de klok sloeg. Op de Markt defileerde de jeugd, het nieuwe carillon werd inge luid, een historische tentoonstelling in het tot museum ingerichte weeshuis trok grote belangstelling en in de Barbarakerk. waar Van Riebeeck werd gedoopt, onthulde de voorzitter van het comité „De heren zeventien", prof. dr. P. J. van Winter, een bron zen gedenkplaat. Dit geschiedde in een bijzondere dienst, die o.a. werd bijgewoond door de minister-president, dr. Drees. de ambassadeur van Z--Afrika, de Com missarissen der Koninging in Z.-Hol- land, Utrecht en Gelderland en de voorzitters van de Eerste- en Tweede Kamer. Mr. W. F. Schokking, lid van de Raad van State, sprak de herden kingsrede uit, waarin hij leven en per soonlijkheid van Van Riebeeck schet ste. Dr. Drees sprak later aan een of ficiële maaltijd. De herdenking werd besloten met de uitvoering van het Jan van Riebeeckoratorium op tekst van W. A. P. Smit en muziek van W. Monnikendam. 500 Ambonese babies op komst. Vijfhonderd Ambonese babies zijn op komst. Dit blijkt uit een medede ling van het „Pihan" (particulier ini tiatief tot hulp aan Ambonezen), dat tracht de 15.000 in Nederland vertoevende Ambonezen te helpen, waar de overheid niet helpen kan; Op het ogenblik is deze organisatie be zig geld en goederen in te zamelen om babygoed, sport- en spelmateriaal en zomerkleding te kunnen verstrek ken. REGENACHTIG Geldig tot Maandagavond. Veel bewolking met nu en dan re gen of motregen. Aanvankelijk krach tige tot harde, later matige wind tus sen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1