C Een psychotechnisch onderzoek is geen gewoon examen JIMMY BROWN, sportheld no. 1 REVOLUTIETJE SPELEN IN OOSTELIJK INDONESIË C IN 1970 MOET ONZE EXPORT ZIJN VERDUBBELD VRIJDAG 4 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 ALS IN EEN GRIEZELKAMER Aanleg, handigheid, vindingrijkheid, begrip en voorstellingsvermogen worden onderzocht Er Is nog altijd veel geheimzinnigs om de psychotechniek en, voor wie zich aan een psychologisch onderzoek moet onderwerpen, veel dat verzet wekt. Immers, op een leeftijd, waarop je soms reeds heel wat in de maatschappij hebt gepresteerd, moet je ineens weer als een school' jongen „examen doen"; er gebeuren dan allerlei vreemde dingen met je, waarvan je niets begrijpt. Van een paar wildvreemde mensen, die weinig van je omstandigheden kennen en er geen begrip van hebben, hoe zenuwachtig je tegenover dat onbekende bent, hangt de toekomst van je hele gezin af. En als dat allemaal nu nog wetenschappelijk juist en betrouwbaar was maar je hoort vaak zulke wonderlijke vergissingen van die instituten, die zich met een geleerd woord psycho- technicum noemen! Hier zijn al zoveel problemen en vragen gesteld, dat het haast on doenlijk is om deze in een kort bestek te behandelen* Toch willen we enkele van de voornaamste beantwoorden en trachten enige hoofdbe zwaren weg te nemen. Om te beginnen is het géén exa men. Voor een examen is kennis no dig en voor een psychologisch on derzoek niet. Zelfs de eigenlijke vakkennis wordt er niet onderzocht, maar wel de vakaanleg: handig heid, feeling, vindingrijkheid, voor stellingsvermogen, overzicht, prac- tisch begrip, enz. Daarom wordt er voor het onderzoek van bijv. het technisch vermogen ook niet ge werkt met bestaande mechanismen, die je „gehad'" kunt hebben, maar met een in de practijk ondenkbaar en zinloos instrument, dat een ge boren technicus echter gauw „door" heeft. Het is zelfs mogelijk, dat een monteur met feeling, hiermee wer kend, blijk geeft van meer echte technische zin dan een ingenieur, die de stof theoretisch goed ver werkt heeft. Ook in een ander opzicht ver schilt het zeep van een examen: de door 3. J. SMEDING. uitslag wordt niet bepaald door het aantal „juiste" antwoorden en re sultaten, maar door de totale ma nier- waarop men tot deze resulta ten komt. De psycholoog bekijkt de héle mens en hij behandelt deze ook als zodanig, met het respect dat hem toekomt. Een nerveus mens zal zich dan ook spoedig op zijn ge mak gesteld voelen en de indruk krijgen, dat hij zich geheel geven kan zoals hij is. Innerlijke onzeker heid en angst geven soms het on behaaglijke gevoel dat er, als in een griezeltent, „allerlei rare dingen met je gebeuren" en dat je voor al les op je hoede dient te zijn, maar juist degene, die al wat gepresteerd heeft, ervaart, dat hij alle kans krijgt om te tonen wat er in hem zit. Wie niet „knap" is en niet ge makkelijk „leert", kan practische zin of organisatievermogen tonen, wie moeite heeft met de theorie, kan blijk geven van een zuivere in- tuïtie; de mensenkenner en geboren leider treden al gauw als zodanig naar voren, terwijl degene, die geen snel contact met mensen noch met technische of andere materie heeft, doch wel ordenend en punctueel is, zich op administratief terrein be kwaam kan tonen. SYSTEEM VAN TESTS. Hoe is het nu mogelijk om in één dag achter dat alles te komen? Hiervoor heeft men een heel sy steem van tests opgebouwd, monde linge en schriftelijke; tests waarbij het voor een deel om de prestatie gaat; maar ook zodanige, die de proefpersoon alleen maar uitnodi gen om door zijn manier van aan pakken en oplossen, door een fan tasietje bij een paar plaatjes, door een behandeling van een moeilijk geval uit de practijk, enz. te laten blijken, hoe hij „in het leven staat". Deze tests zijn zo opgesteld, dat de proefpersoon niet goéd begrijpt, waarom het gaat. (Dit heeft vaak aanleiding gegeven tot de in het be gin genoemde bezwaren en critiek). Om het verschil i^iet het voor een volwassen en ervaren mens inder daad vaak kleinerende examen dui delijk tot uiting te laten komen, is dat echter noodzakelijk; het blijkt dat slechts de onzekere of zichzelf overschattende mensen soms in ver zet komen, terwijl de mensen met. een evenwichtig gevoel van eigen waarde zich na het onwennige bin nenkomen al spoedig vol vertrou wen laten gaan. Zij krijgen immers de kans om alles te tonen, wat in hen zit, veel meer dan in een sol licitatiegesprek en tegenover min der deskundigen over het algemeen mogelijk is. Het is daarom een grote fout, dat sommigen vooraf hun licht opste ken en aan kennissen of collega's, die er al geweest zijn, vragen hoe je iets moet doen of wat het beste antwoord is. Inderdaad kunnen zij aldus wel eens een goede oplossing geven, maar in diverse kleinigheden verraden zij dan toch, dat. zij de ware bek-waamh'eid missen, zodat de geoefende psycholoog het sterke vermoeden krijgt, dat hij bepaalde dingen „wist". LAATSTE BEZWAAR. Tenslotte nog iets over het laat ste bezwaar: de willekeur, het onge fundeerde en de onjuistheid van de eindconclusies. Hiervoor voert men dan gevallen aan van mensen, die voor een bepaald werk zeer onge schikt werden bevonden en er juist heel goed voor bleken te zijn of om gekeerd. In de eerste plaats licht men dan „Sollicitanten moeten be reid zijn zich aan een psy chotechnische keuring te on derwerpen", zo leest men me nigmaal in advertenties, waarin personeel meestal leidinggevend personeel gevraagd wordt. En dan staat er bovendien bij „Eigenhandig (niet met een ballpoint) geschreven brieven met volledige inlich tingen over leeftijd, opleiding en practijk en vergezeld van twee recente pasfoto's (van voren en opzij) vóór de zo veelste aan onze Personeels afdeling". Grote ondernemingen hech ten waarde aan een psycho technische test en aan het handschrift van een sollici tant, in tegenstelling tot ve- len, die óf te weinig van psy chotechniek afweten, of de resultaten ervan verkeerd be oordelen. Psychotechniek is een wetenschap geworden, die reeds verrassende resulta ten heeft opgeleverd. In het nevenstaande artikel vertelt een deskundige er het een en ander van. vaak uit een volledig rapport één onderdeel, zonder de nuance, de verdere eigenaardigheden en ver klaringen te zien. Ten tweede wor den er inderdaad vergissingen ge maaktmaar stelt de bekwaamste medicus soms niet een verkeerde diagnose en is men daarom tegen geneeskunde? Een goed psychotechnisch bureau zal zijn resultaten steeds aan de werkelijkheid toetsen, zijn rappor ten na een of twee jaar bespreken, de fouten nagaan en de bron.daar-- van opsporen om zo zijn werkwijze permanent te verbeteren. (Nadruk verboden). Proces tegen Kesselring begonnen. Woensdag is een Westduits zuive- rings-hof te Miinchen begonnen met het proces tegen de voormalige Duit se veldmaarschalk Kesselring, die door de geallieerden wegens oorlogs misdaden is veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. De 66-jarige Kesselring, die zijn straf in de gevangenis van Werl (West-Falen) uitzit, was niet aanwe zig bij de behandeling van zijn zaak. Hij wordt er van beschuldigd bevel gegeven te hebben tot het doodschie ten van 335 Italianen als represaille voo.r het doden van 32 Duitse politie mannen in Rome in 1943. Het Hof verklaarde, dat de proces voering werd gehinderd, omdat de Britse autoriteiten geen gegevens over Kesselring, ook niet zijn veroor deling als oorlogsmisdadiger, ter be schikking van het Hof hadden ge steld. Het Hof achtte niet voldoende be wijzen aanwezig om Kesselring tot „Nazi van de eerste categorie" te be stempelen. Vijfling geboren in Brazilië. Een 35-jarige Braziliaanse, heeft een vijfling ter wereld gebracht, n.l. vier jongens en één meisje. Deze. heuglijke gebeurtenis heeft zich voorgedaan te Baltalha in de staat Alagoas. Moeder en kinderen maken het goed. EERVOL ONTSLAG PROF. LINDEBOOM. Bfl K.B. is met ingang van 15 September aan dr. J. Lindeboom, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoogleraar aan de Rijks universiteit te Groningen, met dank betuiging voor de belangrijke, in deze betrekking bewezen diensten. Mysterie in Noord-Australië (Van onze correspondent) Sydney, April Uit het lioge Noorden van Australië, vele duizenden mylen van wat men hier „de beschaafde wereld" pleegt te noemen, dringen vreemde en verontrustende berichten door over geheimzinnige figuren, die met even mysterieuze vaartuigen van de Australische Noordkust af be zoeken brengen aan eilanden in Oostelijk Indonesië en rondom Nederlands Nieuw-Guinea. lander Johannes Thijssen en de Am bonees van Nederlandse nationaliteit Piet er Lokollo, minister van de „re publiek Zuid-Molukken". Met vijf handlangers van verschillende natio naliteit zijn deze twee revolutionnai- ren met de „Tiki" naar Ceram en an dere eilanden getogen om contact op te nemen met plaatselijke revolution- naire leiders. Ook Nederlands grond gebied. zoals het eilandje Mossóol bij Nieuw Guinea, werd aangedaan. Het geen aantoont, dat deze vrienden niet alleen Australisch doch ook Ne derlands grondgebied gebruiken voor hun gevaarlijk revolutietje spelen. Wat de zaak helemaal een wat wrange smaak geeft, is dat zowel Thijssen als Lokollo tijdelijk tot Australië waren toegelaten onder valse pretenties van „zaken doen". Deze gastvrijheid hebben zij beloond, Nu mag de havenplaats Darwin heel ver weg liggen van Sydney, Mel bourne en Canberra en mag de nau welijks ontwikkelde Noordkust van het vijfde werelddeel moeilijk te pa trouilleren en te controleren zijn, de Australische autoriteiten zijn nu niet helemaal van gisteren. En een van deze geheimzinnige boottochten is dan ook wat men noemt „een zaak je" geworden. Het betreft hier de motorsloep „Ti ki", het bezit van een Australiër met name R. F. Edwards, die thans rech terlijk vervolgd wordt voor samen spannen met illegale immigranten en voor het deelnemen aan het revolutie tje spelen. door ALFRED SCHUURMAN Natuurlhk is een bezoek aan Ne derlands Nieuw Guinea niet onwettig. Doch gezien de mysterieuze passa giers en lading heeft de eigenaar van de „Tiki" allerlei immigratie- en dou- anewetten moeten bi*eken en kan zo doende rechterlijk vervolgd worden. TIPJE OPGELICHT. Het is het tegen de lamp lopen van deze Edwards, dat een tipje heeft op gelicht van de sluier, die ongetwijfeld een veel uitgebreider net van revolu- tlonnaire en spionnage-activiteiten bedekt. Wanneer vriend Edwards be trapt wordt op het illegaal binnen smokkelen van Nederlanders en Indo nesiërs en op het "maken van geheim zinnige uitstapjes naar eilanden in Oostelijk Indonesië, dan zal dit zeker niet een op zichzelf staand geval be treffen. Nu moeten Ambonezen en andere Oost-Indonesiërs natuurlijk zelf we ten, wat voor revolutionnaire activi teiten ziiin hun eigen land willen uit voeren. En avonturiers als de ex- KNIL-kapitein Westerling moeten voor zichzelf uitmaken voor wie en voor welke zaak zij het zwaard wil len opvatten. Doch zodra men zijn activiteiten gaat verplaatsen naar het gebied van landen, die trachten in vrede en goede verstandhouding met hun buren te leven, dan wordt het een nog wat gevaarlijker geschie denis. DE HOOFDPERSONEN. De hoofdfiguren in deze roman, die wel het onderwerp zouden kunnen zttn van een boek van wijlen Peter i Cheney, zijn de Indonesische Neder- Voor kankerbestrijding 1,5 millioen per jaar nodig Voorzien in de behoefte van onderzoekers. Een bedrag: van anderhalf millioen gulden per jaar, zal, naar schatting, voorshands nodig zijn om de kosten voor research cn therapie, nodig voor een behoorlijke kankerbestrijding In ons land te bestrijden. De kosten be wegen zich intussen voortdurend in stijgende lijn. Dit was de conclusie van een uit eenzetting, welke prof. dr. H. G. Wes tenbrink, directeur van het Bioloche- misch Laboratorium van de universi teit te Utrecht, tevens lid van de We tenschappelijke raad voor de kanker bestrijding en dr. W. F. Wassink, di recteur van de kliniek van het An- toni-van-Leeuwenhoekhuis te Amster dam, tevens lid van de commissie van advies van het Koningin Wilhelmina- fonds, Woensdag hebben gegeven om trent de stand van het kankervraag- stuk, de mogelijke bijdragen van Ne derland en de hulp die het Koningin Wilhelminafonds daarbij zal kunnen geven. Een belangrijk onderdeel van de werkzaamheden voor de Inpoldering van de Braalcman is vrijwel gereed. Het is de nieuwe sluis, die een voor name rol zal spelen bij dc afwatering van de Lovenpolder. Braakman en de oud© TAAK VOOR HET HUIDIGE GESLACHT Belastingfaciliteiten in het belang van de exportbeuord ering. Op straffe van het ontstaan van een omvangrijke structuele werkloos heid of een drastische verlaging van het levenspeil staat het huidige Ne derlandse geslacht voor de taak een industriële expansie door te voeren, groter dan eerder in onze geschiedenis voorkwam. Deze expansie is slechts mogelijk, indien het gehele sociaal-economische beleid wordt afgestemd op een tot nu eveneens ongekende exporttaak, die niet alleen bestaat uit de vergroting van de totale uitvoer, doch tevens in een verbetering van de spreiding van de export. In vergelijking met thans zal de uitvoer in 1970 moeten zyn verdubbeld. Dit betekent, uitgedrukt in prijzen van 1951, een gemiddelde jaarlykse toename van de export met 400 millioen. Dit wordt gezegd in een exportno ta, die ae ministers van Economische Zaken, Financiën, Buitenlandse Za ken, Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en van Verkeer en Wa terstaat aan de Staten-Generaal heb ben aangeboden. Het exportvraagstuk is voor ons land in een snel tempo geworden tot het kernprobleem dér economische Kolitielc waarop de overige onderde- m van het beleid dienen te worden afgestemd. Nederland zo vervolgt de nota kan zich maar zeer ten dele veroorloven de producten van zijn industriële ontwikkeling zelf te consumeren. Een groot deel van het prodüctieresultaat moet zijn weg door Australiërs en Australisch grondgebied by hun activiteiten te betrekken. ZIJ WERDEN ONTDEKT. _lDe Nederlandse autoriteiten kwa men ten dele van deze expeditie en van de identiteit van een aantal dei- opvarenden op de hoogte, want de „Tiki" werd door een eorvet van de Nederlandsè marine van Nederlandse eilanden verwijderd en bulten Neder landse territoriale wateren gebracht. Hoewél de betrokken autoriteiten natuurlijk niet met de bun ter be schikking staande geheime rapporten te koop lopen en het in deze gevallen moeilyk is het naadje van de kous te weten te komen, kan ieder wel op zijn vingers natellen, dat de invloed van de vroegere Westerling-aanhangers aan zulke revolutionnaire acties niet vreemd is. Men zou dergelijke kunststukken als zijnde melo-dramatisch kunnen afdoen, ware het niet dat dit soort avonturièrs de goede betrekkingen tussen verschillende mogendheaei schaden en voor hun landgenoten ze kere mogelijkheden afsnijden. De Australische autoriteiten zullen ten minste in de toekomst wel dubbel op passen met vrienden uit Indonesië. Men mag over de vrijheidsstrijd van de Ambonezen denken wat men wil. De Ambonezen zijn vrij op hun eigen grondgebied de denkbeelden te ont wikkelen, die zij menen dat land en volk ten goede komen. Wanneer ech ter degenen, dié zich in deze acties menen te moeten mengen, ook het grondgebied van bevriende naties voor nun kunstgrepen gaan gebrui ken en het hiermede voor anderen gaan bederven, dan verliezen zij iede re sympathie, die zij nog zouden mo gen hebben. De Australische autoriteiten zijn dan ook niet weinig ontsticht over dit misbruik maken van hun vertrou- wén en hun grondgebied, temeer waar de heren voorgaven op zekere Ame rikaanse en Australische steun te mo gen rekenen. Zij zullen zeker alles in het werk stellen om herhalingen van dit soort drama's in zakformaat te voorkomen. faciliteiten op het gebied van de kostprijsverhogende belastingen voor het onderhavige doel een tweetal maatregelen in de sfeer van de in komsten- en vennootschapsbelasting wenselijk. Deze faciliteiten zullen evenals de restitutie der verevenings heffing slechts toepassing vinden met betrekking tot de export buiten Eu ropa. De bedoelde faciliteiten be staan in een onbelaste exportreserve en een bijzondere regeling voor ver vroegde afschrijvingen Ten behoeve van exporterende ondernemingen. Een voorlopige raming heeft uitge maakt, dat bedoelde faciliteiten een derving aan belastingopbrengst bete kenen van: restitutie van vereveningsheffing 5 7,5 millioen gulden; onbelaste ex portreserve 30 35 millioen; ver vroegde afschrijving 25 30 millioen. SPREIDING NEDERLANDSE EXPORT. Voor de oorlog werd 72 van de uitvoer afgezet in Europa. In 1951 be droeg dit percentage 69. Van de agrarische export werd in 1951 zelfs by'na 80 afgezet in Europese lan den. Voor de industrie was dit per centage in dat jaar 60. In de agrari sche sector bedroeg in 1951 het aan deel van de export naar West-Duits- land, België en Engeland 75 van het totaal. Uit deze te grote verbon denheid van de Nederlandse export met Europa blijkt, hoe kwetsbaar onze export is. Tenslotte wordt in de uitvoerige nota een overzicht gegeven van onze handel met de V.S., Canada, Afrika, het Nabije en Midden-Oosten en Indo nesië, Zuid- en Midden-Amerika. Ten aanzien van de V.S. en Canada wordt in de nota opgemerkt, dat een snelle vergroting van de export naar deze landen vooral wordt 1A import beperkende maatregelen nemen. naar het buitenland vinden, om de steeds stijgende invoerbehoefte té dekken. Hoewel niet teleurstellend is de Ne derlandse exportpositie in zeker op zicht bepaald zorgwekkend. Neder' land steunt teveel op de uitvoer naar de buurlanden, terwijl het exportpak ket te eenzijdig is samengesteld. Daardoor is Nederlands handelsposi tie zwakker dan onvermijdelijk is. In het bijzonder door voortgaande in dustrialisatie moet hierin verbete ring worden gebracht. Het industrië le beleid en het exportbeleid dienen derhalve nauw te zijn verbonden. Al leen op deze wijze is verbetering in de huidige labiele en daardoor riskan te toestand bereikbaar. Volgens de nota dient de Neder landse exportpolitiek gericht te zyn door "dé"noodzakelijkheid "dollars °P: verdienen. Helaas valt in de V.S. een - petering van het exportklimaat tendens waar te nemen om ter he in het algemeen; .een meer evemvich- gcherming van de eigen productie tige opbouw van het exportpakket; imMrt blo,- beïnvloeding van de richting van de exportstroom teneinde een betere sa menstelling en spreiding te verkrij gen. De Nederlandse exportpolitiek zal derhalve niet nniform, maar gedif ferentieerd en bewegelijk moeten zyn. In verband met het bovenstaande heeft de regering besloten tot een aantal aanvullende beleidsmaatrege len. Deze zijn o.m.: Uitbreiding van het werkkapitaal van de Herstel Bank, in het bijzonder te bestemmen voor de uitbreiding van de op export gerichte producties. De minister van Financiën is voor nemens bij de Staten Generaal de in diening van een wetsontwerp te be vorderen, waarbij hij wordt gemach tigd aan de export-financierings- maatscnappij een liquidatiegarantie te verlenen tot een maximaal bedrag van 50 millioen. Voorts zal de regering overgaan naarmate de deviezenpositie ait toe laat tot het on ruimere schaal toe staan van investeringen in het bui tenland, teneinde de basis van de Ne derlandse uitvoer te verbreden. Het treffen van bepaalde belasting maatregelen in het belang van ae exportbevordering wordt door de re gering gerechtvaardigd geacht. De volgende belastingfaciliteiten verdienen in het belang van de ex portbevordering aanbeveling. A. - - - l Toch is 'f zo I Kostprysverhogende belastingen. Voor een faciliteit in het kader van de kostprijsverhogende belastingen komt met name in aanmerking de vereveningsheffing. Voor de terugga ve van vereffeningsheffing zullen zo wel de fabrikant als de exporteur in aanmerking komen, eventueel zal ook de tussenhandelaar in de faciliteit kunnen delen. B. Belastingen naar de winst. De regering acht naast de fiscale 59. Het duurde een hele tijd voordat de wagen met de kist, waarin Jimmy Brown opgesloten zat, tot stilstand kwam. Jimmy had wel gemerkt, dat het paard vooral op het laatste gedeelte van de tocht duchtig had moeten trekken. Maar eindelijk scheen het doel dan toch te zyn bereikt. Jimmy hoorde praten, maar hy kon er niet véél van ver staan. „Breng 'm maar naar cel 7", hoorde hij iemand zeggen. En toen werd de kist weer opge pakt. Een erg prettige gewaarwording was da! niet, want Jimmy werd op 'n vreselyke manie' door elkaar gerammeld en hij moest zich schraj zetten om zich niet aan alle kanten te stoter. Met een harde smak werd de kist tenslotte er gens neergesmeten. Het bleef daarna een hele tijd stil en dat brak een beetje Jimmy's strydlust. Hy had zich vast voorgenomen, zodra de kist zou geopend worden, er als een duiveltje uit te sprin gen om er dan weer lustig op los te timmeren... Het zou echter allemaal heel anders gaan. Want op een gegeven moment hoorde hij iemand zeg gen: „Nou ,maak jij 'm nou maar open, Kees, de tijd die Fdkke ons heeft gegeven, is verstreken, 'iét is op slag van negenen..." Jimmy balde zjjn •disten en wachtte gespannen op de dingen, wel ke komen gingen... 236 Op de grens van Canada en de Ver enigde Staten liggen vijf grote meren die door verschillende waterlopen (w. o. de Niagarawatervallen)via de Ca nadese St. Laurensrivier met de At lantische Oceaan in verbinding staan. Voor de scheepvaart is de Niagara vanzelfsprekend een onoverkomelijke hindernis en daarom hebben de Cana dezen evenwijdig aan de watervallen het Welland kanaal gegraven, waar door het geweldige, maar diep in het binnenland van de V.S. gelegen, in dustrie- en landbouwgebied rond De troit, Chicago en Duluth voor schepen met niet te grote diepgang bereikbaar is. Er is ook door de Ver. Staten een kanaal gegraven, dat even vóór de Niagara een gedeelte van de scheep vaart aftapt en via het Eriekanaal naar de New Yorkse havens voert. Maar deze scheepvaart op de grote meren is niets in vergelijking met wat het zou kunnen zijn, indien de ka nalisatie van de St. Laurens tussen Ogdensburg en Montreal - een afstand van 180 km - zou kunnen worden uil- gevoerd. Dan zou het Midden-Westen van de Ver. Staten open slaan voor de grote zeeschepen van alle wereldzee- en, waardoor de vrachtprijzen een grote tuimeling zouden maken. Iedere econoom weet hoe belangrijk dat ts voor ontwikkeling van landbouw en industrie. Voorts zou de uitvoering van het St. Laurens-project de op richting van een enorme eleetrische centrale mogelijk maken, waarvan de capaciteit aanzienlijk meer zou bedra gen dan die van de Grand Coulee of de Boulder dam. Dit krachtstation zou electriciteitstarieven, die in dit ge deelte van het land verreweg het hoogst zijn, aanzienlijk reduceren en volgens de calculatie van een congres lid zou dit alleen voor de verbruikers van de staat New York een besparing van 150 millioen dollar per jaar bete kenen. Alles wat ten Westen van Detroit ligt, iedere Kamer van Koophandel, ieder bedrijf, ja, bij wijze van spreken, iede re boer uit Minnesota, Winconsin of Illinois, is voorstander van dit kanali satieplan dat een verbinding met de zee betekent over een afstand van 2300 kilometer en dat van Chicago de grootste haven ter wereld zou maken. Presidenten als Coolidge, Hoover, Roo sevelt en nu Truman waren steeds warme voorstanders van dit plan, dat, zoals uit de volgorde valt op te ma ken, reeds langer dan 30 jaren op sta pel staat. Toch is van de uitvoering hiervan nooit of te nimmer iets kunnen komen. Omdat de belangentegenstellingen, waarvan de Amerikanen nooit iets kunnen begrijpen zodra deze zich voordoen tussen de staten van Europa en waarom zij met hun practische en gezonde inzichten superieur moeten lachen, opeens wél begrijpelijk zijn wanneer zij zich in het land van Uncle Sam zelf voordoen. H. Péttllon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7