NIEUWS UIT ZEELAND Zioln Zijpe WALCHEREN BURGERLIJKE VERDEDIGING PAS OVER EEN JAAR VOLTOOID VRIJDAG 4 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Politierechter Middelburg HET BIER WAS WEER BEST De landbouwer R. A. D. te Schoon- dyke had rijkelijk aan Bacchus ge offerd. Hoeveel flesjes bier hij had gedronken wist de man niet, maar in ieder geval was hij niet meer in staat met zijn fiets het rechte pad te vol gen. Te Middelburg bleek men beter de tel te kunnen houden; D. werd er veroordeeld tot 40 boete of 20 da gen hechtenis. A. L., commissionnalr te St. Maar tensdijk, had zijn argumenten met zijn vuisten kracht bijgezet toen hjj het met een zekere J. S. aan de stok kreeg. Ook hem werden 40 boete of 20 dagen hechtenis toegedacht. De landbouwer-vrachtrijder V. J. de T. te Aardenburg zeide zelf, wel iets teveel uit Schiedam te hebben gehad, maar bij het fietsen had h(j daar geen last van. De rechter oor deelde daar anders over en veroor deelde hem tot een week gevangenis straf. De landbouwer K. C. v. d. S. te St. Maartensdijk leefde in een voortdu rende bezorgdheid, daar de katten uit de buurt het op zijn kuikens voor zien hadden. Gedachtig aan het spreekwoord: „voorkomen is beter dfin genezen", had hij, hoewel de kui kens nog niet aanwezig waren, maar vast de noes van buurman naar het „katten-walhalla" geholpen. Toen hij zag dat het buurmans kat was had hy er daarna wel spijt van ge had, want deze had nog nooit een kui kentje weggekaapt. De rechter kon 's mans voorzorg maar matig waar deren en veroordeelde v. d. S. tot 15 gulden boete of tien dagen hechtenis. Bouw Landbouwhuishoudschool te Ovezande aanbesteed. Aanbesteed werd de bouw van een Landbouwhuishoudschool te Ovezan de. Ingeschreven werd als volgt: B. Voogt, Delft, f 154.800; M. F. Goder- mondt Zn., Goes, f 135.000; W. M. Vollenbregt, Oss, f 155.000; N.V. Wil- lem Geels. Amsterdam, f 146.800: A. Breed, Heiloo, f 143.000; J. Priem, Ovezande, f 132.000; C. Priem, Le- wedorp, f 131.840; J. Tervoor, Hil versum, f 149 000; Fa. J. van Wie- ringen, Alphen a.d. Ryn, f 132.000; D. van der Poel, Oudelande, f 132.900; P. van der Schoot, Tilburg, f 158.100; A. M. Jacobs, Velsen, f 141.000; Phi lips Bouwbedrijf, Haarlem, f 137.000. De gunning werd aangehouden. Vlissingen Volkstuinders zijn niet geheel tevreden. De volkstulnders van Vlissingen hebben vergaderd in het verenigings gebouw aan de Noordstraat te Vlis singen en daarbij bleek, dat de heren niet tevreden waren. Een comité, dat reeds eerder uit de volkstuinders was gevormd, kon mededelen, dat de VHsslngse volks tuinderij ver achter staat bij die in andere plaatsen. By de bespreking bleek, dat mensen, die reeds jaren ingeschreven staan by een volkstuin vereniging nog altijd geen perceeltje kregen, en dat de door de gemeente toegewezen percelen lang niet aan de verwachtingen voldoen, ten eerste omdat de grond meestal van slechte kwaliteit is en ten tweede, omdat de gemeente soms plotseling de grond terugvordert, waardoor het zaad, de kunstmest enz. nutteloos aan de bo dem zijn toevertrouwd. De volkstuin der draagt daarvan de schade. Met algemene stemmen werd be sloten een vereniging van volkstuin ders op te richten, waarvoor veertig personen zich als lid opgaven. In de eerste plaats zal de vereniging stre ven naar het verkrijgen van grond voor de volkstuinders. Daartoe zal een dringend beroep op de gemeente Vlissingen worden gedaan. Nadat aanvankelijk was voor-ge steld de Vereniging de naam „De kromme rug" te geven, besloot men de veelzeggende naam „Nooit ge dacht" te kiezen. UITVOERING „CON AMORE" In een bijna geheel gevuld Concert gebouw te Vlissingen gaf „Con Amo ve", de Vlissingse Christelijke Mando linevereniging, onder de goede leiding van mej. J. P. Kuijpers, een uitvoe ring, met medewerking van de beken de radioster Dominica en de jodel- zanger Johan Wiljon. Na een vlot openingswoord van mej. N. Sijtsma, klonken de vrolijke toiien van „Sun ny Youth" door de zaal, een mars, welke door de gezamenlijke leden van de vereniging op verdienstelijke wijze werd uitgevoerd. Achtereenvol gens werden daarna stukken ten ge hore gebracht van Yoshitomo, Linde- mann, Glaassens en Fücik, waarna dit eerste optreden Van het gezelschap wera besloten met „Stars and Stripes forever". Toen was het de beurt van Dominica en de heer Wiljon, die op hun bekende manier, de eerste met cither-spel en de laatste met zijn jo- delliedjes het publiek in extase brach ten. Hen viel dan ook herhaaldelijk eén open doekje ten deel en het „bis"- feroep was niet van de lucht. Voor e pauze speelde een goed kwartet nog een wals van Strauss en „Die Mühle ïm Tale" van Max Rhode. Na de pauze met verloting (bief stuk!) bracht de keurig uitgedoste jeugdafdeling een aantal krontjong melodieën ten gehore, welke eveneens veel bijval oogstten. Er volgde een heroptreden van Dominica en Johan Wiljon, boerendansen door zeer jeug dige, maar daarom niet minder aar dig uitgedoste, „boertjes en boerin netjes" waarna een speciaal samen gesteld Hawaiian-ensemble bekende melodietjes van Zuidzeestranden braCht. Een toegift van Johan Wiljon op de cither begeleid door Dominica, vormde het slot van deze geslaagde uitvoering. Vermelding verdient nog jT-genda VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Salon Mexico" (18 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „Het com plot van het houten paard", (14 j.), 8 uur; Concertgebouw: Feestavond Zee vaartschool. 8 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag, 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag. 7 en 9 uut; Concertgebouw: Feestavond Alg Ncd. Bouwvakarbeiders, 8 uur; Cosy Comer: Trio Carlo Albertl, 8—11.30 uur, C. C.-club, 124 uur. Zondag Alhambra: Als vandaag, 3. 7 en 9 uur: Luxor: Als vandaag. 3. 7 en 0 uur; Cosy Corner: Trio Carlo Al bertl. 3—6 en 8—11,36 uur. MIDDELBURG. Vandaag Concert- en Gehoorzaal: Con ceit Vereniging voor instrumentale muziek, solist Samuel Brill (eelló), 8 uur; Lunchroom van Ham: Alg. Ned. Grafische Bond, 8 uur; Electro: „De wolf van Sila", (18 j.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Gun crazy", (18 j.), 8 Morgen Schuttershof: Dé Volksstem met „Schakels", 7.30 uut; Kunstmu seum: Tentoonstelling door vijf Goolse schilders, opening 4 uur; Electro en Schouwburg: als vandaag. Zondag Electro: „De wolf van Sila" (18 jr.), 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouw burg: „Ali Baba en de veertig ro vers". (a.L), 2.30 uur; „Gun crazy", (18 jr.). 8 uur. het experiment van mej. Lies Hen- drikse, die tegelijkertijd een mondor gel en een guitaar bespeelde en het zeer goede auet, dat de jeugdige le den Piet Eckhardt en Dries Steketee zo verdienstelijk ten gehore brachten. Middelburg LEDENVERGADERING P.v.d.A. In een in het Schuttershof te Mid delburg belegde, goed bezochte leden vergadering vari de Partij van de Ar beid, bracht de voorzitter, de heer A J. Berenpas, verslag uit over het te Vlissingen gehouden vörmlhgsWeek- end. De penningmeester deelde mede, dat de eerste in verband met de verkie zingen gehouden collecte circa f 350 heeft opgebracht. Verder werd be richt, dat van 12 tot 10 Jiili a.s. in het vormingscentrum Hedenesse te Cadzand een vacantiekamp voor leden van de jongerenafdeling „Nieuwe Koers" wordt gehouden, dat onder lei ding zal staan van wika Hes. Kamp president is de Belgische oud-minister de heer Camiel Huysmans, terwijl prol dr. H. Brugmans, rector van het Europees college te Brugge, een spreekbeurt zal vervullen. In deze vergadering sprak voorts de Voorzitter van het gewestelijk be stuur, de heer M. J. van Poelje over het verkiezingsprogram, Wélke toe spraak gevolgd werd door discussie. Als afgevaardigden naar het op 18 en 19 April te Nijmegen te houden ver kiezingscongres Werden benoemd me vrouw Van Loo en dé heer A. J. Schuitema. UITREIKING KRUIS VOOR ORDE EN VREDE. De burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, heeft aan 22 stadgenoten het „Kruis voor orde en vrede" uitgereikt, te weten aan de heren C. Adriaanse, J. A. Blanker, B J. Diesch, C. Domisse, J. M. Flipse. F. Geldof, J. J. de Groot, H. Hendrik- se, M. I. van Houte, mr. J. de Jongh van Arkel, A. L. Kerkhove, W. de Keuning, W. Key, C. P. de Keyzer. I. de Klerk. J. H. W. van Loon, F. G. van Niel, A. E. van Overmeeren, B P. Tres, P. J. X. van Waesberghe, F Wattel en W. A. IJselstein. Aah de nabestaanden van wijlen de heer W. Roskam is posthuum het Ere teken voor orde en vrede, recht en vrijheid uitgereikt. Vrouwenpolder RAADSVERGADERING De raad van Vrouwenpolder komt Maandag a.s. om 19.30 uur in ver-, gadering bijeen. De agenda vermeldt o.a. een verzoek van de M. A. C. „Scheldegouwen" om deelname voor 200 in een garantiefonds voor de Beneluxronde. FILMS IN ZEELAND „Rope" van Hitchcock Rope, een Amerikaanse thriller van Alfred Hitchcock. Aan het begin van deze film, zon der twijfel de merkwaardigste, welke hö ooit gemaakt heeft, voert de gro te Hitchcock ons binnen in een luxueuze flat en hij houdt ons 80 mi nuten in één en dezelfde kamer vast om getuige te zijn van een aller gru welijkste moord en van een werkelijk adembenemende climax, wanneer James Steward als een ogenschijnlijk zeer bedaarde pseudo-detective de decadente daders aan de juistitie weet over te leveren. Twee in feite hysterische knapen, die Uebermensch-theorieën huldigen, vennoorden in koelen bloede een an dere jongeman, verbergen zijn lijk in een kist en nodigen vervolgens de vader en de verloofde van hun slacht offer voor een etentje uit. De kist met inhoud dient als tafel: de kna pen willen zichzelf „op de proef stel len". Stewart, die ook als gast van de party is, gaat iets vermoeden en weet, dank zij zyn intuïtie, het drama te reconstrueren. De film, in goede Technieolorkleu- ren, is waarlijk feilloos wat regie, montage, fotografie, geluidseffecten en spel (naast Stewart o.a. John Dall en Farley Granger) betreft. Het ge geven is echter zo afschUwelyk, dat het eigenlijk niet meer te aanvaar den is, het voortreffelijke scenario met zeer intelligente dialogen ten spyt. „Rope" werd Donderdag in de serie culturele voorstellingen door Electro, Middelburg, vertoond. Bali, het eiland der zwarte demo nen, een documentaire. Na enige tijd geleden reeds „Bali, eiland der goden" te hebben vertoond, bracht Alhambra te Vlissingen Don derdagavond een andere, eveneens voortreffelijke documentaire over het sprookjeseiland, dat steeds weer an dere cineasten fascineert. Deze film, rijk aan fraaie opnamen, gaf een uitermate boeiend beeld van Bali's schoonheid en vertelde iets over de mensen, die er wonen, over htm leven en werken, maar vooral over de eeuwenoude gebruiken op hoogtijda gen en over het geloof van de Bali nees in de geheimzinnige geesten, die hem steeds omringen en bedreigen. VOLLEYBAL UITSLAGEN DER VOLLEYBAL-WEDSTRIJDEN. Heren 1® klasse. WilnoMarathon 20; MVC 1Luctor 20; Luctor MVC 1 0—2; Luctor—EVVC 1 1—2; VPS—Luctor 0—2; VPS—M. de Ruij- ter 1 0—2; M. de Ruyter 1—EWC 1 0—2. Heren 2e klasse. EMM—EWC 4 2—1; EWC 2—EMM 2—0; EMM— EWC 3 2—0; MVC 2—EWC 2 1 —2; EVVC 3—MVC 2 0—2; EWC -M. de Ruyter 2 0—2; UOC—MVC 2 0—2; EVVC 2—Marine 2—0 w.n. MarineEWC 2 02 w.n.o.; MarineEWC 4 02 w.n.o.; Mari neU.O.C. 02 w.n.o. VAN TOT De heer A. Geensen te Axel, thans dlenstgeleider, vierde zijn 25-jarig jubi teum b(j de belastingdienst. Zowel van collega's als van parUculiere zijde ont vingen de heer en mevr. Geensen vele blijken van belangstelling. Bij de postspaarbank te Yerseke werd in de maand Maart ingelegd f 80 970,68 en terugbetaald f 19.012,02. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3589. De collecte voor het Leger des Heils heeft In Ovezande f 11.93 opgebracht. Té RUland-Bath gaf men zijn bloéd voor de goedé 2aak. Op een bloedtrans fusie-avond, uitgaande van het Neder landse Rode Kruis stonden niet minder dan 90 donors uit deze gemeente èen halve liter bloed al. De Slmavi-collete te Middelburg heeft t 538.61 opgebracht In Maart werden in de haven van Bruinisse 150 kg. alikruiken en 12.840 kg. zeesterren aangevoerd. De zeesterren zijn bestemd voor de vismeelfabTieken. de ali kruiken worden naar België geëxporteerd. Donderdagmiddag hebben de kinderen die vorige week het verkeersexamen af legden en daarvoor slaagden, met een Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 2 April: Rio de Ares van Gent. Willen Mennen van Ridham. Asteris van Antwerpen. Lydla van Antwerpen. 3 April: Missouri van Rouaan. Vlissingen vertrokken, 2 April: Rlo de Ar es naar Se villa. Willem Mennen naar Spanje. Asteris naar Hampton Roads. 3 April: Lydla naar Rostock. Missouri n. Gent. Gepasseerd naar Antwerpen. 2 April Amstèldljk van New York. Duivendijk v Los Angeles. Margaretha van Parklngton naar Gent. Adm. de Ruyter van Bremen. Noorderhaven van Garston. Julia van Huil naar Terneuzen. Inspecteur Mille- ma van Safi. 3 April: Atlantic van Duin kerken. Setas van Kopenhagen. Vecht v. Denemarken. Gepasseerd van Antwerpen, 2 April Aagtekerk naar Rotterdam. Averdijk n. Rotterdam. Sumatra naar Londen. Erna naar Amsterdam. Skagerrak naar Rot terdam. Trompenburgh naar Rotterdam Agamemnon naar Amsterdam. Dorinda n. Bilbao. aüto van de Rijkspolitie een rit door St. Maartensdijk gemaakt. De echtparen Steenpoorte—Jasperse en OostdijkGeerse te Poortvliet vierden hun 40-jarlge echtvereniging. Het heeft de beide paren niet nan belangstelling ontbroken. Tot tijdelijk hulpkommies der "Invoer rechten en Accijnzen werden te St. Jan steen benoemd de heer J. Wessels te Eindhoven er. de hèer II. Verhoeven te Valkenswaard. Op de jaarbeurs voor Limburg, te Hel den—Panningen gehouden, behaalde de slager G. de Gruiter uit Bruinisse twee. eerste prijzen (medailles) met inïendin. gen leverkaas en leverworst. KERKNIEUWS Generale Synode sprak over kwestie-Hardegarijp Ds. Wollensberger (Amsterdam) opnieuw als praeses gekozen. Op „Woudschoten" te Zeist wordt de generale synode der Ned. Herv. Kerx gehouden. De vergadering werd Woensdag geopend door de oudste predikant In dienstjaren, ds. J. C. Sickesz van Vlissingen. Aan de orde was de benoeming van een moderamen. Met op één na algemene stemmen werd opnieuw als praeses gekozen voor het nieu we zittingsjaar, ds. J. R. Wolfens- berger (Amsterdam) en als asses sor, in de plaats van dr. W. J. de Wilde, die niet herkiesbaar was. ds. P. G. v. d. Hooff (Hilversum), met als diens secundus ds. L. Kievit (Putten). De voorzitter van de Hervormde Raad voor Kerk en School, ds. R. Dykstra, lichtte het in de kwestie- Hardegaryp aan de Kerkeraad ter plaatse gegeven advies toe. Hij wees er op, aat een kerk, die haar roe ping verstaat, niet kan en mag me dewerken aan manupulaties die ter plaatse zyn geschied om te komen tot stichting van een Chr. school, ofschoon de raad herhaaldelijk in het verleden heeft medegewerkt aan de oprichting van Chr. scholen. Spre ker achtte de doopbelofte niet een bepaalde keuze van school te impli ceren voor de ouders. Zij vraagt slechts een Chrfsteiyke opvoeding en deze moet de raad op beide school typen bevorderen. Thans dient de synode uit te spreken dat het haar diepe ernst is met de kerstening van het gehele onderwijs, of dat zy zich slechts uitsluitend stelt achter de Chr. school. Zulk een uitsluiten de keuze zou de kerk evenwel ver lagen. Na een discussie wees ds. Dyk stra er op, dat de gehele Raad voor Kerk en School zich achter het ad vies schaart, dat aan de kerk van Hardegarijp is uitgebracht. Prof. Van Niftrilc merkte nog op, dat hy in zyn Utrechtse rede slechts de latente spanningen, die ei- reeds lang zyn, aan de dag heeft gebracht, zodat ze ook in de kerk kunnen worden besproken. Na dupliek stelde de praeses Voor een commissie ad hoe te be noemen, die de synode nog tijdens deze zitting een conclusie ter behan deling zal voorleggen, waaruit de concretisering van de Hervormde visie, in de Kerkorde neergelegd ten aanzien van het onderwijs, duidelyk zal blijken. Advertentie DE RADIO-NEUS van dc ANTWOORDMAN Speurtocht, geleid door gevoelig reukorgaan „Hoe komt het dat nare luchtjes plotseling kunnen verdwijnen?" Een zeldzaam interessant probleem voor de radio! Want steek uw neus maar even om de deur bij enkele kennissen. Vrijwel ieder huis (en ook het uwe!) heeft z'n eigen luchtje. Daarbij komt dat u 's avonds soms pog ruikt wat er 's middags is gegeten en dat be storven tabaksgeur urenlang blijft hangen. Het „Ik weet ik weet wat u niet weet" radioprogramma wist het al: Dit is niet meer nodig. De natuur zelf zorgt voor stoffen, zoals chioro- phyl, die in moderne, geconcentreerde vórm alle reuk wegnemen. Air Wiek bevat 125 reukdodende bestanddelen en chlorophyl, het bladgroen, dat de buitenlucht zo zuiver en fris maakt. Air-Wiek camoufleert de geuren niet, het vernietigt ze. Open de flacon, trek de wiek omhoog en Air-Wiek doet de rest. Geen enkel geurtje weerstaat Air-Wiek - een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kantoor en winkel. Een flacon Air-Wick A 2,40 verschaft u op elk uur van de dag een behagelijke om geving en... het is te merken als u vergeet de Air-Wick open te zetten! Adenauer verwacht nog meer aanslagen Kanselier Adenauer heeft de frac tievoorzitters van het parlement ge waarschuwd tegen mogelyke aan slagen op regeringsleden en andere politiek De kanselier heeft deze waarschuwing uitgesproken op grond van inlichtingen, die hem waar schijnlijk van de zijde van de in lichtingendiensten van de Geallieer den zijn toegekomen. Tevens is bekend gemaakt, dat reeds voor de aanslag in München pogingen gedaan zyn een aanslag op de persoon van de kanselier te plegen. Zo zou men gepoogd hebben door middel van een motorrijder een springlading aan de auto van de kanselier te bevestigen, terwijl deze zich van zijn woning naar Bonn zou begeven. Weerloze mensen gekneveld en van 200.beroofd Een 79-jarige caféhouder, zyn huis houdster en haar vriendin, zijn in Zuidlaren door twee gewapende ban dieten gekneveld, waarna de twee ke rels uit een brandkast 200 meena men en ir het duister van de nacht verdwenen, aldus de Tel. Een van de inbrekers, die gemas kerd was, sloeg een ruit in en for ceerde een gegrendelde deur. Hierna dwong hij een der vrouwen uit bed te komen, waarna zy op een stoel werd vastgebonden. De belde anderen ondergingen hetzelfde lot. Tóen de vriendin weigerde te zeggen, waar de brandkast was kreeg zij een klap met een pistool, waarna zij de plaats aan wees, waar de sleutel bewaard werd. Het edele tweetal vérdween toen met f 200, nadat zy de bewoners het bevel gegeven hadden, zich tot zés uur niet te verroeren. De mén sen wisten zich echter uit hun be narde positie te bevryden, doch wach- ten nog tot zes uur met een buurman te waarschuwen, die onmiddellijk de politie telefoneerde. 200.000 MANNEN EN VROUWEN NODIG Op vrijwillige medewerking wordt gerekend Om alle risico's van overhaasting te vermeden en meer zekerheid te ver krijgen ten aanzien van de aanschaffing van het benodigde materieel, Is be sloten de dituro, ivaarop de vredesorganisatie van de burgeriyke verdedi ging moet zUn voltooid, te verleggen van de herfst naar de voorzomer van 1988. Dit hebben de ministers Beel en Teullngs medegedeeld aan de Eerste Kamer in hun antwoord op de over dc uitgaven voor dc burgeriyke verde diging In cumité.generaal gemaakte opmerkingen. Met Inspanning van alle krachten zou het mógelijk geweest zyn de orga nisatie voor einde 1952 paraat te hebben. Men vreesde echter dat over haasting er toe zou kunnen lelden, dat de belangstelling by de b|jna 200.000 mannen en vrouwen, die de or ganisatie ten slotte tot leven zullen moeten brengen, en van dc gehele be volking, welke in het kader van de zelfbescherming maatregelen moet treffen, zou verminderen. Dit zou er automatisch toe leiden, dat in geval van mobilisatie de vereiste paraat heid ten dele zou ontbreken. De verschuiving van de datum, waarop de vredesorganisatie voltooid moet zyn, naar de voorzomer van 1953 heeft tevens het voordeel, dat de wei-ving en de voorlichting van de vacantiemaanden naar de herfst en de winter kan worden verlegd. VRIJWILLIGE MEDEWERKING VERWACHT. De ministers koesteren wachting, dat. dank zy de w voorbereiding, het beroep op de willige medewerking van het Neder landse volk ter bemanning van de organisatie van de bescherming der bevolking volledig zal slagen. Hierby mag niet uit het oog worden verloren, dat niet al het personeel door middel van grootscheepse wervingsacties be hoeft te worden verkregen, ue acti viteit van het Ned. Roae Kruis, het Oranje Kruis en de beide E.H.B.O.- Jaarbeurs trok minder bezoekers Nog steeds behoefte aan uitbreiding Yap expositieruimte Over de zojuist gesloten voorjaars- beurs te Utrecht heeft de voorzitter van de Raad van Beheer, mr. W. H. Fockema Andreae, zyn voorlopige eer ste indrukken weergegeven. Zover na te gaan, is het bezoek circa 15% minder geweest dan aan de voor jaarbeurs 1951 en ongeveer gelijk aan dat van de laatste najaarsbeurs. In de sector van de kapitaalsgoede ren, welke aan de Croéselaan was ondergebracht, is men over de resul taten van de beurs niet ontevreden. Daar is uiteraard een neergaande lijn in de conjpnctuur niet zo direct te bemerken als dat bij de consumptie goederen het geval is. Er was een toenemend buitenlands bezoek, dat directe orders heeft ge plaatst. Dit betekent dat Nederland op de buitenlandse markt terrein wint. Te verwachten is dat het daar zijn plaats zal veroveren. Er zyn be zoekers geregistreerd uit 55 landen dus practisch de gehele wereld. Naar volgorde van aantallen gaat België aan de kop. gevolgd door Duitsland. Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk en Indonesië. Uitbreiding van ruimte is nog steeds een dringende behoefte. In 1953 zal men hopelijk reeds met de voorjaarbeurs, een grote machinehal in gebruik kunnen nemen. Het ligt in de bedoeling een hal te bouwen voor een bedrag van vijf millioen gulden, die voor meer doel einden zal zyn te gebruiken dan al leen voor jaarbeurs-expositieruimte. Water van de Waal wast nog steeds De Waal tussen Nijmegen en Tiel is ongeveer een kilometer breed ge worden en het water nadert reeds de kelders van de huizen aan de kade te Nymegen. By Tiel staan de uiter waarden onder water en op verschil lende plaatsen in de Betuwe wordt veel last van kwelwater ondervonden. Donderdagavond moest de nacht dienst op net Tielse veer worden ge staakt. Alleen voetgangers en wiel rijders kunnen de Waal nier nog over steken. By Lobith is de overlaat „de Spyck" gaan werken. Als het water nog meer stijgt, wat men algemeen verwacht, zal een deel van de Lijmers onder wa ter worden gezet. ïn een 0 Het is thans mogelijk om passages voor alle buiten Nederland, doch binnen Europa, aanvangende bootreizen, zowel wat het personen- als het autovervoei betreft, vóór het vertrek uit Nederland, zowel voor de heen- als terugreis, vol ledig in Nederlandse courant te betalen zo deelt de K N.A.C. mede. Passages van de Franse of Belgische kust naar Enge land, van Engeland naar Ierland, van Marseille naar Nóord-Afrika of van Stockholm naar Helsinki kunnen b.v dus reeds in Nederland worden betaald en gereserveerd. Próf. mr. R. P. Cleve- ringa, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Lelden, ia afgetreden als voorzitter van het Prins Bernhard Fonds. Deze funetie heeft hij &inds medio 1946 be kleed. Hij Is opgevolgd door prof. rar G. J. Wiarda, oud-hoogleraar aan de Rijkuniversiteit te Utrecht. O Mr. S. G. M. baron Van Voorst tol Voorst, chef van de directie Europa van het ministerie van buitenlandse zaken zal per 1 Mei Nederland "permanent ver tegenwoordigen bij de Raad van Europa te Straatsburg 0 De Oost-Duitse premier Otto Grotewohl neemt wegens overspan ning twee weken vacantie. Het is de tweede maal in drie maanden, dat de premier rust neemt 0 De Rotterdamse gemeenteraad heeft een «voorstel aange nomen om voor het bouwen van vlei stations in het Rotterdamse havengebied voor de radarloodsdienst een bedrag van t 1.265.000 beschikbaar te stellen. Voorts werd een voorstel aangenomen tot uit gifte van een 2)fe premlelening van f 10.000.000. Inclusief de premies zal het rendement van deze lening 4'/* bedra gen. 0 De bloembollen hebben niet veel geleden van de kou. De bloeiende nardssen. die gèdurende enkele dagen plat lagen, heb ben zich weer opgericht 0 De baksteenin dustrie is er minder goed afgekomen. De strenge nachtvorsten en de onverwachte sterke stijging van het water in de grote rivieren hebben de baksteenindustrie aan de Rijn en Waal zwaér getroffen. Mll- lloenen pas gevormde ongebakken stenen zijn bevroren en gingen hierdoor verlo ren. Vele fabrieken staan gedeeltelijk on der water. Door de grote voorraden zal êchtèr de nü weer oplevende bouwacti viteit geen noemenswaardige belemme ring ondervinden. 0 Een jaar Koreaanse oorlog kost de Verenigde Staten v(Jf mil liard dollar 0 De eersté kist met Isoto pen vormen van eenzelfde element, die o.a. In atomische structuur verschil len is gisteren van het Noors-Neder landse atoominstiluut bij Oslo verzonden naar het Instituut voor kernphysica in Nederland, waar er proefnemingen mee zullen worden verricht 0 De Nederlan der Durang. ex-lid van de politie van het marine-etablissement te Soerabaja, die geruime tijd geleden werd gearresteerd, is vrijgelaten. Hü zal zich nu voor het landgerecht te verantwoorden hebben, omdat hij in het bezit was van munitie. verenigingen, alsook van do vrouwen organisaties in federatief verband, wettigen het vertrouwen, dat langs deze weg reeds vele duizenden man nen en vrouwen zich ter beschikking zullen stellen. Voorts ligt het in dc bedoeling, dat een belangrijk deel van hel personeel zal worden aangezocht .door de reeds binnenkort «tan te wy- zen wijk- en blokhoofden. De organisatie van de burgeriyke verdediging moet, naar het oordeel van de regering, worden gezien als een wezenlijk complement var, de mi litaire verdediging. Een nieuwe be zetting moet worden voorkomen. De organisatie mag dan ook geen bur gerlijke verdediging „ft double usage" worden, maar moet gekenmerkt wor den door verbeten wil om niet onder te gaan in slaverny en ellende, maar mede te werken aan de ultelndelyke overwinning. Ook tydens een bezet ting zullen weliswaar maatregelen genomen moeten worden, zo goed of zo kwaad als dat gaat. maar dit zul len ten dele andere maatregelen moe ten zyn. OVERLEG MET BELGIE. Met België is reeds geruime tyd overieg gepleegd over de onderlinge hulpverlening in tyd van nood. Dit betreft niet alleen de wederzydse by- stand van mobiele colonnes, maar ook het waarschuwen tegen luchtge- vaar. Definitieve afspraken kunnen binnenkort worden tegemoet gezien. GEEN DIENSTPLICHT Na er nog op gewezen te hebben, dat de totale uitgaven voor militaire èn burgeriyke verdediging in de pe riode 1951-1954, 1500 millioen gulden per jaar zal bedragen, hetgeen im pliceert. dat geen nïet-strikf noodza kelijke uitgaven mogen worden ge daan. herhalen de ministers nog eens hun goede verwachtingen ten aanzien van ae werving van de vrijwilligers. Dienstplicht is het ultimum remedi- um, waaraan, naar de regering ver trouwt, geen behoefte zal bestaan, zy zou intussen tekort schieten, in dien zy ook op dit stuk niet de nodige voorbereidingen trof. Lt. ter zee F. Wassenburg overleden. Uit Washington bereikt ons het bericht van overlijden van luitenant ter zee tweede klasse F. Wassen- burg uit Haarlem, die verbonden was aan de Marvo en in Amerika vertoef de om in opdracht van de N.V. Film fabriek Polygoon bij gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Ver. Staten opnamen te maken voor het Neder landse journaal. Luitenant Wassenburg, die 39 jaar oud was. gehuwd en vader van twee kinderen, i9 overleden tengevolge van hartverlamming. Hy was Donderdag morgen op weg gegaan om opnamen te maken van de kranslegging door het koninklijk paar te Mount Vernon bij het graf van George Washington. Teruggekeerd naar zyn hotel, omdat hy zich niet wel gevoelde, verzocht hy om een dokter, doch toen deze en kele uren later verscheen, bleek lui tenant Wassenburg reeds overleden te zyn. Nagekomen advertentie» Heden overleed tot onze grote droefheid zeer onverwacht onze geliefde Echtgenoot en zorgzame Vader, de Heer JAN EZAK VAN DE STOLPE ln de leeftyd van 39 jaar en 9 maanden. Zijn diepbedroefde Echtgenote en Doch tertje W. VA?I DE STOLPE —KODDE CORRIE. Yerseke, 3 April 1952. Liever geen bezoek. Heden overleed tot onze grote droefheid zeer onvenvacht onze geliefde Zoon, Schoon zoon, Broeder, Zwager en Oom, de Heer JAN IZAK VAN DE STOLPE in de leeftyd van 39 jaar en 9 maanden. Kloetinge: Familie VAN DE STOLPE Aagtekerke: Familie KODDE Yerseke, 3 April 1952. Heden overleed zacht en kalm, nog onver wacht, onze geliefde Echtgenote, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder ELIZABETH JOZINA DAANSEN, Echtg. van JAC. WAGE, in de ouderdom van ruim 73 jaar. Uit aller naam, JAC. WAGE. Sluis, 3 April 1952. Dinsdagstraat 39.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3