PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Congres begroette Koningin met uitbundige ovaties Persoonlijke activiteit kenmerkt Scherpenisse Kantlijn KAN EVA PERON DE URKER VISSERS HELPEN? Vandaag DE BILT 195e Jaargang - No. 81 Dagblad uitgave van de ürma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W de Pagter. Hoofdred. G. Ballinttfn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Boatóardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cL per week, f 5.45 p. kw-, fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummera 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 4 April 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 CL per mm. Minimum p. advertentie f 3-— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels» van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VUsslngen Walstr. 58—60, tel 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2180) MTsurg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel 2475. (b.g.g 2228); Oostburg Finlandstraat 2. telef 16. Terneuzen Brouwerijstr. 2; Zierlkzec N Bogerdslr 16". te. „HER MAJESTY THE QUEEN „Ik dank U voor uw gulle vriendschap" „Her Majesty the Queen of the Netherlands!" Even over half één Amerikaanse tyd, schalde gistermiddag deze aankon- dt&hig door de overvolle zaal van het Amerikaanse Huis van afgevaardig den, waar de leden van het Congres en honderden belangstellenden staan de de Nederlandse vorstin beidden. De grote deuren gingen open en Ko ningin Jnliana trad binnen, vergezeld van de chef van het protocol en vice- president Alben Barkley. Even was het stil. Maar plotseling barstte daar op een donderend applaus los, dat aangroeide tot een ware ovatie toen de Koningin naar de voorzitterszetel werd geleld en dat bleef voortduren tot dat vice-president Barkley die vorstin aan 't Congres voorstelde. De Ko ningin was zichtbaar onder de indruk van deze uitbundige en hartelijke ontvangst en dankte met een eenvoudig gebaar voor de grote sympathie, waarmede het Congres haar tegemoet was getreden. Met vaste stem sprak de Koningin daarop haar rede uit, die 28 minuten duurde. Niet minder dan dertienmaal onderbraken de Congresleden en het publiek op de volgepakte galerijen de koninklijke toespraak met applaus en luide uitroepen van bijval en ook aan het einde werd er minuten lang geapplaudisseerd. Dit koninklijk bezoek aan het Congres is reeds nu een hoogtepunt ge worden in de reis van het koninklijk paar door Amerika, vooral ook door de eenvoudige wijze, waarop de Koningin zich tot liet Congres heeft ge wend. „Ik ben dankbaar uitgenodigd te zijn tot U te spreken, zoals ook eens mijn moeder deed, tot "U, de gekozen vertegenwoordigers van het Ameri kaanse volk" zo begon de Koningin haar toespraak, „en ik doe dit al lereerst om uitdrukking te geven aan de dankbaarheid, die mijn man en ik en het gehele Nederlandse volk ge- voelen voor het hartelijke en warme welkom, ons bereid door uw land, dat zichzelf met recht hst land der vrijen en der dapperen noemt een welkom in dit zijn heiligdom' zelf. De Koningin wees er op, dat de ge schiedenis van beide landen op vele punten overeenkomsten vertoont en dat in het huidig tijdsbestek samen werking meer dan ooit nodig is. „U hebt dit ingezien en een pro gramma ontworpen voor hulpverle ning aan de door de oorlog beroofde en» verwoeste landen, hulp op een der gelijke schaal als nog nooit tevoren werd beraamd". Wij in Nederland waren zeer onder de indruk:van uw grootse plannen en van de uitvoering, daarvan, zo ver volgde de Koningin, zij stellen ons in staat weer op eigen benen te staan. Wij zullen dit 20 spoedig mogelijk doen in steeds gezonder economische omstandigheden Prins Bernhard was enige minuten voor de Koningin binnengekomen, samen met de leden van het Ameri kaanse kabinet. Hij was gekleed in een donker costuum met een anjer., Ongemerkt wilde hij zijn plaats inne men haast de leden van de regering, doch nauwelijks had men hem her kend of ook hij werd begroet met een hartelijk applaus, dat opklonk van alle zijden der zaal. Er is gedurende enkele dagen ru moer geweest in de Nederlandse journalistiek. Om een April-mop. Mr. Jan Derks, de hoofdredacteur van het links-georiënteerde r.k. dagblad „De Tijd", die overigens reeds in De cember 1951 ontslag had genomen met de gebruikelijke opzegtermijn van zes maanden, werd plotseling aan de dijk gezet. In een door de directie van „De Tijd" gepubliceerd communiqué werd medegedeeld, dat zulks geschiedde omdat de hoofdre dacteur artikelen had geschreven, die de goedkeuring der directie niet weg kon dragen en bovendien een Aprilmop had gelanceerd, die de di rectie dermate on-elegant vond, dat zij besloot van de diensten van mr. Derks geen gebruik meer te maken. De directie verklaarde voorts, dat de redactieleden op dit besluit had den aangedrongen, omdat ook zij zich met de politieke zienswijze van mr. Derks niet konden vereni gen. De Aprilmop was kennelijk de gemakkelijk gevonden stok om de ond te slaan. „De Tijd" had name lijk gemeld, dat minister Lieftinck besloten had om 900 millioen be lastinggeld, dat boven de raming in de schatkist was gevloeid aan de belastingbetalers terug te geven. Zou iemand dè,ar zijn ingevlogen? En wat dan nog? Is dat grapje on-elegant? Kom, kom Rest dus het zuiver journalistie ke incident. Een hoofdredacteur is aan een krant een machtig man. Hij kan een krant maken en breken. Tot bloei brengen en te gronde richten. Hij schrijft de hoofdartike len, hij bepaalt de inhoud van het blad, en hij voert zijn beleid on afhankelijk van de directie. Zo lang hij niet in strijd handelt met de be ginselen van het blad. kan hij in volkomen vrijheid optreden. Zo ge biedt het de hechte traditie in de Nederlandse journalistiek. Nu was „De Tijd" altijd een voor uitstrevend blad.> Reeds ten tijde van Schaepman. En mr. Jan Derks bracht het blad tot bloei. Wat wil men meer? zal menigeen vragen. De aandeelhouders van „De Tijd" evenwel zijn rechts georiënteerd „rechtser dan Weiter" en dat was dan ook de reden, dat de heer Derks ontslag nam. Dat ontslag ne men was echter nog niet genoeg. Hij werd bij de eerste de beste ge legenheid aan de dijk gezet, met een grievend woord ten afscheid in de krant Blijft de vraag, of een directie een hoofdredacteur op kwetsen de wijze mag ontslaan omdat de aandeelhouders het met de strekking der artikelen niet eens zijn. Deze vraag is in brede kring. o.m. dooi de Nieuwe Rotterd. Crt., Het Vrije Volk, e.a. ontkennend beantwoord. Daardoor wordt de hoofdredaeteur- lijke verantwoordelijkheid immers op hoogst bedenkelijke wijze aangetast. En daartegen protesteerde niet slechts de heer Derks, maar ook de redactie van „De Tijd", welker le den daarmede zelfs hun positie in de waagschaal stelden. Mr. Derks dreigde wegens aan tasting van zijn goede naam de direc tie van „De Tijd" met een kort ge ding. En „De Tyd"-directie heeft inge bonden. Zij heeft mr. Jan Derks ge rehabiliteerd. Hij gaat op non-ac tief, maar de grievende woorden worden teruggenomen. Naar verluidt heeft minister Lief tinck de heer Derks laten weten, dat hij de Aprilmop, die aanleiding werd tot het ontslag, zeer geslaagd heeft gevonden...,.* „Bij deze gelegenheid opnieuw en in deze zaal in het bijzonder wil ik uitdrukking geven aan de (lank van Nederland voor dit bewijs van gulle vriendschap, door uw regering en uw volk, door de stem van het Congres en door de stemmen van talloze par ticulieren aangeboden". De Koningin zeide voorts niet zo kortzichtig te willen zijn U te vra gen de belangen van Nederland in het bijzonder in gedachten te houden, of zelfs die van Europa; „waarvoor ilt I wil pleiten zijn de belangen van de wereld ais geheel". Met nadruk zeide de vorstin, dat de kring van landen rond de Atlantische Oceaan trachten moet het voorbeeld te vermijden, gegeven door de landen achter het ijzeren gordijn, die hun gedachten zó hebben geconcentreerd op him verdediging, dat zij vergeten zich evenzeer te richten op hun eco- „Hey Majesty Tydens de eerste toclit van het koninklijk paar met president Harry Truman door Washington was het gerikketik van de filvi- en televisie camera's niet van de lucht. Grote me talen bouwsels, waarmee in oorlogs tijd bailey bruggen werden gebouwd, dienden rijen cameramensen tot een schans voor een succesvolle aanval op „het nieuws". De verslaggever van het Alge meen Handelsblad" vertelt op amu sante wijze van zonderlinge vracht wagens, die tijdens de intocht aan beide zijden van de koninklijke auto reden, twee open trucks, volgeladen met aan de linkerkant filmoperateurs en rechts fotografen. Zij bleven voort durend bij de koninklijke auto en tel kens bogen alle mannen tegelijk over de rand met hun toestellen. Dan klonk het: ,JIey Harry look here" of ,Mey Majesty come on, come on". Koningin en president deden hun best aan alle wense?i te voldoen, en Prins Bernhard in de tvjeede auto kon vaak een glimlach niet onder drukken. Juist was de stoet het plein voor het Districtsgebmcw opgereden, toen het opeens begon te regenen; eerst papieren confetti, daarna echte re gen. Tot grote voldoening van de batterij filmmensen kropen Acheson en Stikker samen onder een para- pluie om voor de harde regen te schuilen. John Russell Young, co?nmi.ssaris van het district Columbia, bood Ko ningin Juliana een zilveren sleutel vaii de stacl aan, waaróp de camera mannen riepen: ,JJ.ey Majesty, coine on. Hey Majesty, show us the key". De Koningin liet lachend de sleutel nomisch sociaal en cultureel welzijn. Verder zeide de Koningin dat de At lantische gemeenschap zich niet ver oorloven kan zich terug te trekken in een „splendid isolation". Vrijheid te aanvaarden wil zeggen verantwoordelijkheid dragen. Overal waar dit erkend wordt als recht en plicht voor iedereen, noemen wij het democratie. Het is ile «lig billijke re geringsvorm. In geen ander regime wordt de menselijke waardigheid zo absoluut geëerbiedigd en wordt een, gelijke k»ns geboden aan een ieder, onverschillig zijn overtuiging. Wij kunnen niet hopen op betere tijden, tenzij het mensdom als geheel zijn boeien afwerpt boeien van al lerlei soort niet slechts die van tyrannie en totalitarisme, maar ook die van eigen belang, vooroordeel, te kort aan begrip en gebrek aan ver trouwen. „Laten wij allen ons uiterste 'best doen. Laat ons de rest aan God over laten. Hij zal deze arme wereld niet verzaken om dcrwille van de goed- willenden en dapper strijdenden, die erin wonen", zo besloot de Koningin. TELEVISIE Honderdduizenden Amerikanen volgden op het televisiescherm de ge beurtenissen in het Congres, terwijl honderden radiostations over het ge hele land de plechtigheid uitzonden. Voordat het koninklijk paar zich naar het Congres had begeven, had men een bezoek gebracht aan het graf van George Washington en van de onbekende soldaat. Op beide gra ven werden kransen gelegd. Koningin Juliana en president Truman wuiven naar de menigte hij het vertrek van het vliegveld Washington naar het W itte Huis. Deze foto werd per telefoonlijn van Washington naar New York overgeseind, vandaar ra. diografisch naar Londen en van Londen per telefoonlijn naar Amsterdam. TERUG UIT ARGENTINIË Burgemeester Keyzer eond haar een telegram Met nieuws, dat door de groep van bijna 50 Urkers, die naar Schiphol was getogen, met gemengde gevoelens werd ontvangen, is Donderdagavond met een Argentijns toestel burgemeester G. Key se r van Urk, na een afwe zigheid van 15 dagen uit Argentinië in ons land teruggekeerd. Hij tekende de Belg van Iseghem als „een figuur van bedenkelijk allooi, die niet als ondernemer de visserij wil gaan uitoefenen, maar die de 7 kotters slechts naar Argentinië wilde laten brengen, om ze daar met een hoop winst te .verkopen". Bovendien was deze Belg er vol gens de burgemeester in geslaagd bij de Argentijnse immigratiedienst een relatie te kweken, die bij een on derhoud openlijk verklaarde: „Wij zuilen de Urkëf vissers pas een werk vergunning verstrekken, wanneer de 20:000 die Van Iseghern als voor schot; heeft uitbetaald aan de achter gebleven gezinnen, aan hem worden teruggegeven, zoals hij dat thans ver langt". Anderzijds had de heer Keyser de indruk gekregen, dat het de Argen tijnse regering welgevallig zou zijn, indien de Urker visserij-experts in Argentinië aan de slag kunnen gaan. Hij achtte gewettigde hoop aanwez=g, dat de Urkers ondanks alle moeilijk heden in Argentinië zuilen blijven, dat binnon afzienbare tijd hun gezin nen zich toch bij hen zullen kunnen voegen, dat de 18 vissers hetzij zelf standig, hetzij voorlopig in dienst van Argentijnse rederijen aan de slag zul len komen en dat zij zich zullen kun nen beperken tot de makreelvisserij langs de kust. zodat zij de Zondags rust in acht kunnen nemen. Ademloos luisterden de in hun kleurige costumes gestoken Urker vrouwen en mannen, rondom hun burgemeester gezeten in het pavil joen-restaurant op het vliegveld, naar diens uitgebreide relaas en de vele details, die hij hun verstrekte over het wedervaren van de 18 vissers. WAAR GEEN WERKLOOSHEID HEERST De veehouderij is er bloeiend Er is een tijd geweest, dat vele bezoekers van Zeeland het eiland Tholen aandeden. Dat was toen de reis naar Zeeland nog ging over Bergen op Zoom waar overnacht werd en dan via Tholen naar het veer van Scherpenisse waar men overstak naar Beveland. Nog leeft die traditie zwakjes voort by Bergenopzoomse huisvaders, die met him li-oost des zomers fietstochtjes maken naar Tholen en dan by Gorishoek oversteken naar Yerseke o m via de Kreekrakdam hun oude ves tingstad weer te bereiken. Scherpenisse is de kleinste, en de oudste gemeente van Tholen. Toen het eiland uit slik en schor oprees kwam net eerst het stuk boven, waar op nu Scherpenisse ligt en omdat het een gunstig plekje was aan de „Pluim pot'een oud vaarwater, ontstond er al spoedig een haven. In de vorige eeuw was die haven nog vau betekenis. Merkwaardig hoe veel invloed zo'n haven hebben kan. Er groeiden contacten door met an dere streken en ook behoefte aan voorlichting en culturele ontspan- In 1864 richtte men in Scherpenis se een vereniging op „Tot Nut en Ontspanning", hetgeen voor 't Tholen van die dagen een daad van betekenis was, want men was op het eiland nogal afkerig van nieuwlichterij. De acue van die vereniging leeft thans nog voort in een bibliotheek. FRISSE BEWEGELIJKHEID Merkwaardig ook, dat ondanks het verdwijnen van de havenactiviteit de gemeente Scherpenisse toch altijd een zekere frisse bewegelijkheid heeft ge houden in zijn economisch bestel, waardoor deze gemeente op Tholen het minst door de werkloosheid werd getroffen, die in de laatste jaren op het eiland zo'n tragisch hardnekkige vorm aanneemt. In tegenstelling tot vele andere landbouwgemeenten in Zeeland, waar het inwonertal een nei ging tot dalen heeft, omdat dë ar beidsmogelijkheden op het platteland zo beperkt zijn, heeft het inwonertal van Scherpenisse een lichte neiging tot groei. Officieel had de gemeente op 1 Januari een zielental van 1341, maar in werkelijkheid is een bevol king van ongeveer 1500 zielen, wat school-, kerk- en verenigingsleven be treft, op het centrum Scherpenisse aangewezen. VEETEELT. Deze bevolking leeft grotendeels van akkerbouw en veeteelt, waarbH de veeteelt een belangrijker rol speelt dan op de rest van net eiland. Men is met die veehouderij de laatste jaren niet slecht uitgekomen en wanneer men de resultaten vergelijkt met die van vóór 1940 dan zijn ze zelfs be duidend beter. -■De bedrijfsvorm is overwegend die van het kleinbedrijf; de meeste boe ren zijn pachters. De aanwezigheid van de veeteelt bedrijven laat zich uiteraard verkla ren uit de bodemstructuur van de oude polder, waarvan het laagste deel meer. geschikt is voor weiland. De ontwatering van die polder is na de oorlog verbeterd door het stich- beheerst kan worden, hetgeen vroe ger niet het geval was. DE VEILING. Een uiting van het juiste economisch élan in Scherpenisse is ongetwijfeld de oprichting van de veilingvereni ging geweest, die thans is uitgebreid met twee flinke gebouwen in de kom van het dorp. Er is ook al sinds 1943 een lagere landbouwschool, waarvan men hoopt dat ze 3traks het oude gebouw van de oude openbare school zal kunnen betrekken als voor die school een nieuw gebouw is gezet. De plannen daarvoor zijn gereed. Gestreefd wordt naar de bouw van een zesklassige school, met viér klassen voor de o.l.s. en twee klassen voor een bijzondere school van de Geref. Gemeente. Verwacht wordt, dat dit nieuwe ge bouw binnen het uitbreidingsplan een gunstige plaats zal krijgen, daar waar enige pleinvorming mogelijk is, want Scherpenisse heeft wel behoef te aan een aardig plein. VERENIGINGSGEBOUW. Ook een verenigingsgebouw zou bij zo'n pleintje niet misstaan en er is dringend behoefte aan, want het gymnastieklokaal van de school, waarvan men tot heden druk ge bruik maakte, moet als schoollokaal dienst doen. (Vervolg op pag. 2) Tevoren had de burgemeester als luchtkoerier eerst de post uitgedeeld ;lie hij van de mannen in Argentinië had meegebracht. Minstens een tach tigtal brieven, veie met foto's en kleine cadeaux er in, werden met be vende vingers in koortsachtige haast opengescheurd en gëlezen. Toen .stond, burgemeester Keyzer op en begon onder doodse stilte, waarbij 50 paar ogen aan zijn lippen hingen, zijn ver haal. Hij was van Iseghem in diens eigen woning gaan opzoeken. „Naast hem in de kamer, zat een politiek delin quent, die in België ter dood veroor deeld is", vertelde de burgemeester, die de indruk had gekregen dat de man „een avonturier is, die misbruik maakt van iedereen om er zelf geid aan te verdienen". Men had hem ver teld, dat de Belg er speelbanken be heerde. Van Iseghem beriep er zich op, dat de kustvisserij niet lonend was geble ken, zodat de Urkers de verre zee op moesten en dus des Zondags wel moesten werken. Toen de burgemees- Ier de tegenwerping maakte, dat in Urk de Zondagsrust als conditie was gesteld, antwoordde de Belg. dat dit misschien in Urk een geldige reden mocht zijn, maar niet in Argentinië. „Helaas is er in Argentinië geen en kel beklip voor de Zondagsviering", zeide de heer Keyzer. Zonder de instemming of de afkeu ring van de Nederlandse gezant, heeft burgemeester Keyzer aan „de grote sociale werkster van Argentinië zoals hjj haar noemde, nl. aan de echtgenote van de president, Eva Peron, een te legram gestuurd met het verzoek om hulp, in welke vorm ook. Tevens verzond de heer Keyzer een telegram aan Prins Bernhard met -de bede het verzoek aan mevrouw Peron te wil len ondersteunen. Dagboek verboden Voor Amerikaanse militairen buiten de States. De Amerikaanse legerleiding heeft bepaald dat buiten de Ver. Staten verblijvende militairen er geen dag boek meer op na mogen houden. Dit besluit is een gevolg van het publi ceren door de communisten van ge deelten uit een dagboek, dat werd bij gehouden door generaal Robert Grow, destijds militair attaché te Moskou. Pinay stelt vertrouwens kwestie. De Franse premier Pinay heeft een vertrouwenskwestie gemaakt van het begrotingsartikel over het tijdelijk bevriezen van honderd milliard francs aan credïeten. De stemming er over wordt vandaag verwacht. Pinay heeft echter enige concessies gedaan, zonder evenwel zijn ontwerp begroting ingrijpend te wijzigen. On der druk van de agrarische afgevaar digden stemde hij er mee in, niet op uitgaven voor het bevorderen van de landbouw te bezuinigen. Briefbom bevatte trotyl. Onderzoek naar de aizender(s) is nog in volle gang. De briefbom, bestemd voor het hoofd van de Duitse onderhandelaars met Joodse organisaties in Den Haag, bevatte de zware springstof trotyl. De bom was met droge batte ry en ontsteking zeker geschikt om te ontploffen en zware schade te ver. oorzaken. Aldus een rapport van py- roteehnische deskundigen van een la boratorium te Delft. Het onderzoek naar de afzender (s) wordt dooi- de politie met volle kracht voortgezet. Merkwaardig is, dat in de briefbom een in het Frans gesteld getypt pamflet meegestuurd werd, dat woordelijk gelijk is aan de op 30 Maart uit Genève aan vier Parijse dagbladen gestuurdé brieven van de „Organisation des Partisanes Juives". In die brief neemt deze organisatie de verantwoordelijkheid voor de aan slag op Adenauer op zich. VORDERING BIJ BESPREKINGEN Van de zijde der West-Duitse dele gatie voor de op kasteel Oud-Wasse naar te houden besprekingen over de schadeloosstelling is meegedeeld, dat de onderhandelingen met de staat Is raël thans zover zijn gevorderd, dat nu over het totaal bedrag der scha deloosstelling kan worden gesproken. In de slotzitting zullen door de West- Duitse delegatie de voorstellen wor den gedaan met betrekking tot de te betalen totaalbedragen der schade loosstelling, welke voorstellen aan de Bondsregering zullen worden voorge legd. is het 375 jaar geleden, dat Hindelopen door de Wa tergeuzen werd ingenomen; wordt in de Ver. Staten een postzegel van drie dollar cents in omloop gebracht ter gelegenheid van de derde ver jaardag der ondertekening van het Noord-Atlantisch verdrag. Nf Opdracht uit Syrië voor Nederlandse ingenieurs. 60.000 ha metende vallei zal worden ontgind. Indien het staatshoofd van Syrië daartoe zyn flat geeft, kan binnen, kort van de Syrische regering een grote opdracht worden verwacht voor de ontginning van de Chabval- lei in Syrië, die even groot is als de Xoordoostpolder en de Wieringer- meer tezamen. Het project in de Syrische vallei zal onder leiding van een Syrische ingenieur worden uitgevoerd. Er is dus geen sprake van, dat Nederland se arbeiders bij dit werk zullen wor den ingeschakeld. Slechts zullen Ne derlandse ingenieurs eerst een werk plan opstellen, waarmede een jaar gemoeid is. Bij de luchtkartering van het gebied wordt o.a. de K.L.M. ingeschakeld. In Syrië had men het plan bui tenlandse experts deze opdracht te verlenen. Het Nederlandse adviesbu reau „Nedeco" maakte echter een offerte, welke uit 50 aanbiedingen preferentie verkreeg. Man beet meisje puntje van de neus af. Een rechtbank te Darmstadt heeft een 22-jarige Duitse arbeider veroor deeld tot een gevangenisstraf van 27 maanden, omdat hij het puntie van dc neus van zyn vci'loofde had afge beten. Na een krachtig pleidooi van de verdedigei zei de veroordeelde, dat hij tot zijn daad was gekomen uit zelf verdediging. VERWACHT; OVERWEGEND DROOG. Geldig tot hedenavond. Half tot zwaar bewolkt en overwe gend droog weer. Matige en later vooral aan de kust krachtige wind tussen West en Zuid-West. Iets ho gere middagtemperaturen dan giste ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1