NIEUWS UIT ZEELAND Ztoin Zijpe WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND BURGERLIJKE VERDEDIGING PAS OVER EEN JAAR VOLTOOID Nieuws Sn een ^f©Ieet©p VRIJDAG 4 APRIL. 1952 PROVINCIALE ZEEUWHE COURANT Politierechter Middelburg HET BIER WAS WEER BEST De landbouwer R. A. D. te Schoon- dyke had rijkelijk aan Bacchus ge offerd. Hoeveel flesjes bier hij had gedronken wist de man niet, maar in ieder geval was hij niet meer in staat met zyn fiets het rechte pad te vol gen. Te Middelburg bleek men beter de tel te kunnen houden; D. werd er veroordeeld tot 40 boete of 20 da gen hechtenis. A. L., commissionnair te St. Maar tensdijk, had zijn argumenten met zijn vuisten kracht bijgezet toen hij liet met een zekere J. S. aan de stok kreeg. Ook hem werden 40 boete of 20 dagen hechtenis toegedacht. De landbouwer-vrachtrijder V. J. de T. te Aardenburg zeide zelf, wel iets teveel uit Schiedam te hebben gehad, maar bij het fietsen had hij daar geen last van. De rechter oor deelde daar anders over en veroor deelde hem tot een week gevangenis straf. De landbouwer K. C, v. d. S. te St. Maartensdijk leefde in een voortdu rende bezorgdheid, daar de katten uit de buurt het op zjjn kuikens voor zien hadden. Gedachtig aan het spreekwoord: „voorkomen is beter dan genezen", had hij, hoewel de kui kens nog niet aanwezig waren, maar vast de poes van buurman naar het „katten-walhalla" geholpen. Toen hij zag dat het buurmans kat was had hij er daarna wel spijt van ge had, want deze had nog nooit een kui kentje weggekaapt. De rechter kon 's mans voorzorg maar matig waar deren en veroordeelde v. d. S. tot 15 gulden boete of tien dagen hechtenis. Bouw Landbouwhuishoudschool te Ovezande aanbesteed. Aanbesteed werd de bouw van een Landbouwhuishoudschool te Ovezan de. Ingeschreven werd als volgt: B. Voogt, Delft, f 154.800; M. F. Goder- mondt Zn., Goes, f 135.000; W. M. Vollenbregt, Oss, f 155.000; N.V. Wil lem Geels, Amsterdam, f 146.800; A. Breed, Heiloo, f 143.000; J. Priem, Ovezande, f 132.000; C. Priem, Le- wedorp, f 131.840; J. Tervoor, Hil versum, f 149.000; Fa. J. van Wie- ringen, Alphen a.d. Rijn, f 132.000; D. van der Poel, Oudelande, f 132.900; P. van der Schoot, Tilburg, f 158.100; A. M. Jacobs, Velsen, f 141.000; Phi lips Bouwbedrijf, Haarlem, f 137.000. De gunning werd aangehouden. Drukte bij scheepsbouw te Bruinisse. Op de scheepswerf en in de beide machinefabrieken te Bruinisse heerst thans doorlopend grote bedrijvigheid. Met het oog op de komende Wad denzee-campagne tegen het midden van April, zijn er aan verschillende schepen nog reparaties te verrichten, bovendien kwamen er enige nieuwe schepen in de vaart, of werden door andere vervangen. De beurtschepen op Sommelsdijk en Terneuzen, van de heren S. en J. Kik en H. Jumelet, werden op de werf van de firma Van Duivendijk verbouwd tot mosselvaar tuigen. De firma Maaskant plaatste er andere motoren in. Het motor-mosselvaartulg, de Bru 38, dat voor de visserfl op de Wad denzee te veel diepgang had, werd verkocht naar Ouddorp. Op de scheepswerf van Duivendijk zal het voor rekening van de koper te Oud- lorp worden ingericht voor de garna lenvisserij, hetgeen uiteraard een grote verbouwing met zich mee brengt. THOLEN ZILVEREN JUBILEUM De heer H. Cornelisse te Tholen vierde Dinsdag zyn zilveren jubi leum bij de N.V. Zeeuwse Oestercul- tuurmy. „Bona Fides" te Tholen. Reeds jaren is de heer Cornelisse schipper op één der vaartuigen van deze maatschappij. Zijn vader, ae heer M. Cornelisse, is al meer dan 50 jaren bij deze in stelling en diens vader heeft ruim 40 jaar „op de oesterput" gewerkt. NUTSSPAARBANK THOLEN. Uit het driemaandelijks overzicht van de Nutsspaarbank te Tholen blijkt, dat er over het eerste kwar taal 1952 bij deze instelling meer werd ingelegd dan opgenomen. In de maanden Januari, Februari en Maart werd f 180.370.27 door de spaar ders ingelegd en f 49.869.46 opgeno- i^men. Het tegoed van de bank per 1 Jan. j.l. bedroeg f 765.773.65 en het te goed per 31 Maart f 896.274.46. Het aantal posten van inleg bedroeg 1165 en van opname 297. Gedurende deze drie maanden zijn er 11 baby-boekjes uitgereikt. Bij het giro-verkeer waren 53 posten van inleg tot een bedrag van f 64.367.88 en 16 posten van opname tot een be drag van f 3,296.39. Bjj het schoolspa- ren werd door 174 inleg-posten f 775.38 ingebracht. In dit kwartaal werden 424 spaarbusjes geledigd met een ge zamenlijke inhoud van f 4.006,70. Thans zijn er 791 busjes in omloop. Bij het jeugdsparen werd voor f 158.15 aan zegels verkocht en werden 47 kaarten ingeleverd voor een bedrag van f 165.25. Het saldo van de effectenportefeuil le bedroeg per 1 Jan. f 537.723.13 en per eind Maart f 577.515.83. De portefeuille van hypotheken ver toonde per 1 Januari een saldo van f 206.073.42. In het eerste kwartaal van dit jaar werd voor een bedrag van f 106.60Ö aan hypotheken afgesloten, terwijl er voor f 3.837.50 werd afge lost, zodat het eindsaldo f 308,835,92 be droeg. RAAD POORTVLIET. Tweede Kamerlid Beernink voor C.H.U. Oud-Vossemeer. Op Vrijdagavond 4 April a.s. zal het C.H. Tweede-Kamerlid, mr. H. K. J. Beernink uit Rijswijk, in de O.L. school te Oud-Vossemeer voor de C. H.-kiesvereniging spreken over de C, H. U. en de komende verkiezingen. Zonnemaire INENTING. In het gymnastieklokaal der open bare lagere school te Zonnemaire zal dr. J. H. van Eldik, Woensdag 9 April a.s., des voormiddags te 11 uur, gelegenheid geven tot kostelo ze vaccinatie tegen pokken voor kin deren van 3 maanden tot 2 jaar en voorts tot revaccinatie van ouderen. Nieuwerkerk MOEDERCURSUS Als gevolg van de bemoeiingen Bruinisse LAATSTE INSTUIFAVOND Te Bruinisse hield het comité Jeugd zorg de laatste instuifavond van het seizoen, onder voorzitterschap van de heer C. H. v. d. Linde, die in een toespraak wees op de waardering, welke het werk van het comité bij de jeugd alom geniet. Van ver bui ten Bruinisse bezoekt deze per fiets de door Jeugdzorg georganiseerde bijeenkomsten. Tot besluit van dit seizoen werd daarna vertoond de film „Het geheim van de verborgen stad". Op tweede Paasdag zal het comité in het Ned. Herv. verenigings gebouw opnieuw een filmvoorstelling organiseren. Noordgouwe MUZIEKVERENIGING OON AMOEE De jaarvergadering van de muziek vereniging „Con Amore" te Noord- gouwe, die onder leiding stond van de voorzitter, de heer A. P. Kort, werd bijgewoond door burgemeester Z. Cornells wethouder, A. M. Geluk, de heren J. L. Vis en J. Vijversberg. Met het oog op het min of meer fees telijke karakter van de avond waren mede aanwezig de vrouwen der leden eri de meisjes, die geregeld aan de uitvoeringen medewerken. De re kening over 1951 sloot met een batig saldo van rond 125. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. L. Hage, die de benoeming aannam. Het sala ris van de directeur werd met 50 verhoogd, de wekelijkse contributie van tien cent op vijftien cent ge bracht. De burgemeester zegde toe, dat hij het brandende probleem, de quaestie van overname van ue mu ziektent door de gemeente in de raad zou brengen. van zuster Nrjhoff is te Nieuwerkerk een moedercursus begonnen met aan vankelijk 30 deelneemsters. Het ligt in de bedoeling ook nog een kleuter cursus te doen volgen. ZUID-BEVELAND Yerseke „STREVEN NAAR VERBETERING" Onder voorzitterschap van de heer J."*E. Zwagemaker kwam de stieren- houdersvereniging „Streven naar verbetering" in de „Oosterbeurs" te Yerseke in buitengewone vergadering bijeen. Aanleiding tot deze vergade ring was een aantal klachten van de leden der vereniging, over het niet voldoen van de stier der vereniging. De situatie ligt thans zo, dat door een der leden reeds een eigen stier is aan gekocht. Met het oog oo deze om standigheden achtte het bestuur het niet gewenst de vereniging nog lan ger in stand te houden. Na uitvoerige besprekingen kwam men dan ook tot KERKNIEUWS Generale Synode sprak over kwestie-Hardegaiijp Ds. Wolfensberger (Amsterdam) opnieuw als praeses gekozen. Op „Woudschoten" te Zeist wordt de generale synode der Ned. Herv. Kerk gehouden. De vergadering werd Woensdag geopend door de oudste predikant in dienstjaren, ds. J. C. Slckesz van Vlissingen. Aan de orde was de benoeming van een moderamen. Met op één na algemene stemmen werd opnieuw als praeses gekozen voor het nieu we zittingsjaar, ds. J. R. Wolfens berger (Amsterdam) en als asses sor, in de plaats van dr. W. J. de Wilde, die niet herkiesbaar was. ds. P. G. v. d. Hooff (Hilversum) met als diens secundus ds. L. Kievit (Putten). De voorzitter van de Hervormde Raad voor Kerk en School, ds. R. Dykstra, lichtte het in de kwestie- Hardegarijp aan de Kerkeraad ter plaatse ge'geven advies toe. Hij wees er op, dat een kerk, die haar roe ping verstaat, niet kan en mag me dewerken aan manupulaties cue ter plaatso zijn geschied .om te komen tot stichting van een Chr. school, ofschoon de raad herhaaldelijk in het verleden heeft medegewerkt aan de oprichting van Chr. scholen. Spre ker achtte de doopbelofte niet een bepaalde keuze van school te impli- ceren voor de ouders. Zij vraagt slechts een Christelijke opvoeding en deze moet de raad op beide school typen bevorderen. Thans dient de synode uit te spreken, dat het haar diepe ernst is met de kerstening van het gehele onderwijs, of dat zij zich slechts uitsluitend stelt achter de Chr. school. Zulk een uitsluiten de keuze zou de kerk evenwel ver lagen. Na een discussie wees ds. Dyk stra er op, dat de gehele Raad voor Kerk en School zien achter het ad vies schaart, dat aan de kerk van Hardegaryp is uitgebracht. Prof. Van Niftrik merkte nog op. dat hij in zijn Utrechtse rede slechts 200.000 MANNEN EN VROUWEN NODIG Op vrijwillige medewerking wordt gerekend Om alle risico's van overhaasting te vermijden en meer zekerheid te ver krijgen ten aanzien van de aanschaffing van het benodigde materieel, is be sloten de datum, waarop de vredesorganisatie van de burgerlijke verdedi ging moet zijn voltooid, te verleggen van de herfst naar de voorzomer vun 1953. Dit hebben de ministers Beel en Teulings medegedeeld aan de Eerste Kamer in hun antwoord op de over de uitgaven voor dc burgerlijke verde diging In cumlté-generaal gemaakte opmerkingen. Met inspanning van alle krachten zou het mogelijk ;eweest zijn de orga nisatie voor ein&e 1952 paraat te hebben. Men vreesde echter dat over haasting er toe zou kunnen leiden, dat de belangstelling bij de b&'na 200.000 mannen en vrouwen, die de or ganisatie ten slotte tot leven zullen moeten brengen, en van de gehele be volking, welke in het kader van de zelfbescherming maatregelen moet treffen, zou verminderen. Dit zou er automatisch toe lelden, dat in geval van mobilisatie de vereiste paraat heid ten dele zou ontbreken. De verschuiving van de datum, waarop de vredesorganisatie voltooid moet zijn. naar de voorzomer van 1953 heeft tevens het voordeel, dat de werving en de voorlichting van de vacantiemaanden naar de herfst en de winter kan worden verlegd. VRIJWILLIGE MEDEWERKING VERWACHT. De ministers koesteren de ver wachting, dat, dank zy de grondige voorbereiding, het beroep op de vrij willige medewerking van het Neder landse volk ter bemanning van de organisatie van de beschermine der bevolking volledig zal slagen. Hierbij mag niet uit het oog worden verloren, dat niet al het personeel door middel van grootscheepse wervingsacties be hoeft te worden verkreeen. De acti viteit van het Ned. Rode Kruis, het Oranje Kruis en de beide E.H.B.O.- het besluit de vereniging te ontbin- I latente spanningen, die er reeds j— T-,- T_t. -.r-, ji.i.i— lang. aan de dag heeft gebracht, zodat ze ook in de kerk kunnen worden besproken. Na dupliek stelde de praeses voor een commissie ad hoe te be noemen, diè de synode nog tijdens deze zitting een conclusie ter behan deling zal voorleggen, waaruit de concretisering van de Hervormde visie, in de Kerkorde neergelegd ten aanzien van het onderwijs, duidelijk zal blijken. den. De heer Joh. Mol dankte het be stuur voor het vele werk, dat het in het belang van de veestapel heeft verricht. Heinkenszand VERGADERING ORANJECOMITé. Te Heinkenszand kwam het Oran jecomité in vergadering bijeen. Be sloten werd de schoolkinderen op 30 April a.s. te tracteren. Ook zal een wedstrijd vermoedelijk een étala gewedstrijd ten behoeve van de schoolkinderen worden georganiseerd. Des avonds zal de Muziekvereniging „Euterpe" concerteren in de muziek tent- Het jaarlijkse Oranjefeest zal dit maal op 6 September a.s. worden ge houden. VOO»*n RÏ7VI7I A"WD ONDERWIJZERES BENOEMD. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Colijnsplaat werd benoemd mevrouw W. G. Haak-Groenewegen aldaar. VAN TOT Aankoop bouwgrond De gemeenteraad van Poortvliet kwam onder voorzitterschap van bur- femeester-B. J. van Oeveren in open- are vergadering bijeen. De voorzitter deelde mede, dat de heer H. Anthonlsse zjjn benoeming als gemeente-ontvanger te Poortvliet heeft aangenomen. Aan de heer C. J. jl. eervol ontslag verleend onder dank voor de vele diensten, welke hij aan de gemeente heeft bewezen. Hierna werd de heer Anthonisse be ëdigd als gemeente-ontvanger, waar na hij door de voorzitter gefeliciteerd werd met zijn benoeming. De burge meester hoopte, dat hy het beheer over de gemeente-financiën tot aller genoegen zou voeren. De heer Antho nisse dankte de voorzitter en de raadsleden voor zijn benoeming. Voor kennisgeving werd aangeno men een begroting 1952 van de Ge meenschappelijke regeling tot deel name aan de schooltandverzorging op Tholen en St. Philipsland. Een schrij ven van Gedep. Staten inzake wijzi ging van het raadsbesluit dd. 5 Klaart il. tot het aangaan van een geldlening ad f 80.000, ontlokte een uitvoerige discussie. Besloten werd het raadsbesluit van 5 Maart il. te handhaven en het aan Gedep. Sfaten ter goedkeuring te retourneren. Voorts deelde de voorzitter mede, dat B. en W. een onderhoud hebben gehad met de heer A. Luflk over aan koop bouwgrond. B. en W. stelden de raad voor 420 m2 bouwgrond te kopen en ook nog de overgeschoten 19Ö m2. Hiertoe werd besloten. De raad hechtte daarna zijn goed keuring aan het uitbreidingsplan. In Maart werden in de haven van Bruinisse 150 kg. alikruiken en 12.840 kg. zeesterren aangevoerd. De zeesterren zijn bestemd voor de vlsmeelfabrieken, de ali kruiken worden naar België geëxporteerd. In Maart werden te Bruinisse 22 slacht- vergunningen voor varkens en drie slacht- vergunningen voor koeien afgegeven. Op de jaarbeurs voor Limburg, te Hel denPannlngen gehouden, behaalde de slager G. de Gruiter uit Bruinisse twee eerste prijzen (medailles) met inzendin gen leverkaas en leverworst. Gedurende de maand Maart werden ter gemeente-secretarie van St. Annaland 57 vergunningen voor huisslachtingen afge geven. Te Drelschor werden in Maart 14 var kens aangegeven voor huisslachtingen. In verband met zijn benoeming tot gemeente-ontvanger, tevens ambtenaar ter secretarie te St. Philipsland, werd aan de heer L. M. Sinke te Zonnemaire met ingang van 16 Mei a.s. eervol ont slag verleend als ambtenaar ter secreta rie van Zonnemaire. 9 Te Stavenisse werd de eindles gegeven van de algemene landbouwcursus, in te genwoordigheid van de Rijkslandbouw- consulent en de beide wethouders. Een diploma behaalden de heren: L. J. Pot- appel Mz., L. Potappel Nz., J. Knuist, W. Geluk, J. den Braber, J. Dorst, L. van Haaften. J. Hage, W. Luijk, W. Eer- land te Stavenisse; W. van Putte, A de Boer en W. de Boer te St. Annaland G. Scherpen!sse en P. van Haaften te St. Maartensdijk. 0 Tot de O.L. school te Stavenisse kon den op 1 April jL 49 nieuwe leerlingen worden toegelaten. Slechts 11 kinderen verlieten de school, zodat het leerlingen aantal vermeerderde met 38. Tot leden van de brandweer te Sint Maartensdijk werden benoemd de heren J. Bevelander en L. v. d. Werf te Scher- penisse. Op de Paaveetentoonstelling te Rot terdam behaalde de landbouwer J. J Hage uit Scherpenisse met een driejarige os de kamploensprijs en met tweejarige vaars een tweede prijs. Donderdagmiddag hebben de kinderen die vorige week het verkeersexamen af legden en daarvoor slaagden, met een auto van de Rijkspolitie een rit door St. Maartensdijk gemaakt. De echtparen SteenpoorteJasperse en OostdijkGeerse te Poortvliet vierden Marktberichten VEILING ST. MAARTENSDIJK 3 April: Gew. uien 33. Drielingen 24.70 Picklers 10. Stek 10.60. Aanvoer 18 ton Peen afw. 10.809.60. Stek 3.10. Waspeen 30. Aanvoer 20 ton. Tarwe 23—23.50. Gerst 31—33. Haver 20—28. KL erwten 40—60. Schokkers 40— 60. Br. bonen 30—35. Koolzaad 55, Maan zaad 85. hun 40-jarige echtvereniging. Het heeft de beide paren niet aan belangstelling ontbroken. Tot tijdelijk hulpkommies der Invoer rechten en Accijnzen werden te St. Jan steen benoemd de heer J. Wessels te Eindhoven en de heer H. Verhoeven te ValkenswaarcL De heer A. Geensen te Axel, thans dienstgeleider, vierde zijn 25-jarig jubi leum bij de belastingdienst. Zowel van collega's als van particuliere zijde ont vingen de heer en mevr. Geensen vele blijken van belangstelling. Bij de postspaarbank te Yerseke werd in de maand Maart ingelegd f 80 970,68 en terugbetaald f 19.012,02. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3569. De collecte voor het Leger des Heils heeft in Ovezande f 11.93 opgebracht. Te Ril'and-Bath gaf men zijn bloed voor de goede zaak. Op een bloedtrans fusie-avond, uitgaande van het Neder landse Rode Kruis stonden niet minder dan 90 donors uit deze gemeente een halve liter bloed af. De Simavi-collete te Middelburg heeft f 538.61 opgebracht. Adenauer verwacht nog meer aanslagen Kanselier Adenauer heeft de frac tievoorzitters van het parlement ge waarschuwd tegen mogelijke aan slagen op regeringsleden en andere politici. De kanselier heeft deze waarschuwing uitgesproken op grond van inlichtingen, die hem waar schijnlijk van de zijde van de in lichtingendiensten van de Geallieer den zijn toegekomen. Tevens is bekend gemaakt, dat reeds voor de aanslag in München pogingen gedaan zijn een aanslag op de persoon van de kanselier te plegen. Zo zou men gepoogd hebben door middel van een motorrijder een springlading aan de auto van de kanselier te bevestigen, terwijl deze zich van zyn woning naar Bonn zou begeven. Weerloze mensen gekneveld en van 200.beroofd Een 79-jarige caféhouder, zijn huis houdster en haar vriendin, zijn in Zuidlaren door twee gewapende ban dieten gekneveld, waarna de twee ké rels uit een brandkast 200 meena men en in het duister van de nacht verdwenen, aldus de Tel. Een van de inbrekers, die gemas kerd was, sloeg een ruit in en for ceerde een gegrendelde deur. Hierna dwong hij een der vrouwen uit bed te komen, waarna zij op een stoel werd vastgebonden. De beide anderen ondergingen hetzelfde lot. Toen de vriendin weigerde te zeggen, waar de brandkast was kreeg zy een klap met een pistool, waarna zij de plaats aan wees, waar de sleutel bewaard werd. Het edele tweetal verdween toen met 200, nadat zij de bewoners het bevel gegeven hadden, zich tot zes uur niet te verroeren. De men sen wisten zich echter uit hun be narde positie te bevrijden, doch wach ten nog tot zes uur met een buurman te waarschuwen, die onmiddellijk de politie telefoneerde. Jaarbeurs trok minder bezoekers Noq steeds behoefte aan uitbreiding van expositieruimte Over de zoiu'st gesloten voorja^rs- beurs te Utrecht h*»eft de voorzitter van de Raad van Beheer, mr. W. H. Fockema A ndreae. zitn voorlopige eer ste indrukken weergegeven. Zover na te gaan. is het bezoek circa 15% minder geweest dan aan de voor jaarbeurs 1951 en ongeveer gelijk aan dat van de laatste naiaarsbeurs. In de sector, van de kaoitaalsgoede- ren. welke aan de Croese'aan was ondergebracht, is men over de resul taten van de beurs niet ontevreden. Daar is uiteraard een neergaande lh'n in de conjunctuur met zo direct te bem°rken ais d«t bii de consumptie goederen het geval is. Er was een toenemend binten lands bezoek, dat directe orders heeft ge plaatst. D't betekent dat Nederland on de buitenlandse markt terrein wmt. Te venvachten is dat het d*ar ziin olaats zal veroveren. F** ziin be zoekers geregistreerd uit 55 lalden dus practisch de gehe'e were'd. Naev volgorde van aantal'en gaat België aan de kop. gevolgd door Duitsland Engeland de Ver. Staten, Frankrijk en T"don°rië. Uitbreiding van ruimte is, noc et»eas een dringende behoefte. In 1953 zal men hooelük reeds met d- voorjaarbeurs. een grote machinehal in gebruik kunnen nemen. Het ligt in de bedoeUng een hal t® bouwen voor een bedrag van vnf mii'ioen gulden, die voor meer do?1- einden zal zijn te gebruiken dan al leen voor jaarbeurs-expositieruimte. Water van de Waal wast nog steeds De Waal tussen Nijmegen en Tiel is ongeveer een kilometer breed ge worden en het water nadert reeds de kelders van de huizen aan de kade te Nijmegeiï. Bij Tiel staan de uiter waarden onder water en op verschil lende plaatsen in de Betuwe wordt veel last van kwelwater ondervonden. Donderdagavond moest de nacht dienst op het Tielse veer worden ge staakt. Alleen voetgangers en wiel rijders kunnen de Waal nier nog over steken. Bij Lobith is de overlaat „de Spvck" gaan werken. Als het water nog meer stijgt, wat men algemeen verwacht, zal een deel van de Lijmers onder wa ter worden gezet. verenigingen, alsook van de vrouwen organisaties in federatief verband, wettigen het vertrouwen, dat langs deze weg reeds vele duizenden man nen en vrouwen zich ter beschikking zullen stellen. Voorts ligt het in de bedoeling, dat een belangrijk dee! van het personeel zal worden aangezocht door de reeds binnenkort aan te wy- zen wijk- en blokhoofden. De organisatie van dc burgerlijke verdediging moet, naar het oordeel van de regering, worden gezien als een wezenlijk complement van de mi litaire verdediging. Een nieuwe be zetting moet worden voorkomen. Dc organisatie mag dan ook geen bur gerlijke verdediging „a double usage worden, maar moet gekenmerkt wor den door verbeten wil om niet onder te gaan in slavernij en ellende, maar mede te werken aan de uiteindelijke overwinning. Ook tijdens een bezet ting zullen weliswaar r-aatrecelen genomen moeten worden, zo goed of zo kwaad als dat gaat, maar dit zul len ten dele andere maatregelen moe ten zijn. OVERLEG MET BELGIE. Met België is reeds geruime tijd overleg gepleegd over de onderlinge hulpverlening in tijd van nood. Dit betreft niet alleen de wederzijdse bij stand van mobiele colonnes, maar ook het waarschuwen tegeniuchtgc- vaar. Definitieve afspraken kunnen binnenkort worden tegemoet gezien. GEEN DIENSTPLICHT Na er nog op gewezen te hebben, dat de totale uitgaven voor militaire èn burgerlijke verdediging in de pe riode 1951-1954, 1500 millioen gulden per jaar zal bedragen, hetgeen im pliceert, dat geen niet-strikt noodza kelijke uitgaven mogen worden ge daan, herhalen de ministers nog eens hun goede verwachtingen ten aanzien van de werving van de vrijwilligers. Dienstplicht is het ultimum remedi- um, waaraan, naar de regering ver trouwd, geen behoefte zal bestaan. Zij zou intussen tekort schieten, in dien zij ook op dit stuk niet de nodige voorbereidingen trof. Lt. ter zee F. Wassenburg overleden. Uit Washington bereikt ons het bericht van overlijden van luitenant ter zee tweede klasse F. Wassen- burg uit Haarlem, die verbonden was aan de Marvo en in Amerika vertoef de om in opdracht van de N.V. Film fabriek Polygoon bij gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Ver. Staten opnamen te maken voor het Neder landse journaal. Luitenant Wassenburg. die 39 jaar oud was, gehuwd en vader van twee kinderen, is overleden tengevolge van haltverlamming. Hij was Donderdag morgen op weg gegaan om opnamen te maken van de kranslegging door het koninklijk paar te Mount Vernon bij het graf van George Washington. Teruggekeerd naar zijn hotel, omdat hij zich niet wel gevoelde, verzocht hij om een dokter, doch toen deze en kele uren later verscheen, bleek lui tenant Wassenburg reeds overleden te zijn. Nagekunién adverlenliPs DE RADIO-NEUS van de ANTWOORDMAN Speurtocht, geleid door gevoelig reukorgaan „Hoe komt het dat nare luchtjes plotseling kunnen verdwijnen?" Een zeldzaam interessant probleem voor de radio! Want steek uw neus maar even om de deur bij enkele kennissen. Vrijwel ieder huis (en ook het uwe!) heeft z'n eigen luchtje. Daarbij komt dat u 's avonds som3 nog ruikt wat er 's middags is gegeten en dat be storven tabaksgeur urenlang blijft hangen. Het „Ik weet ik weet wat u niet weet" radioprogramma wrist het al: Dit is niet meer nodig. De natuur zelf zorgt voor stoffen, zoals chloro- phyl, die in moderne, geconcentreerde vorm alle reuk wegnemen. Air Wiek bevat 125 reukdodende bestanddelen en chlorophyl, het bladgroen, dat de buitenlucht zo zuiver en fris maakt. Air-Wiek camoufleert de geuren niet, het vernietigt ze. Open de flacon, trek de wrick omhoog en Air-Wiek doet de rest. Geen enkel geurtje weerstaat Air-Wiek - een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kantoor en winkel. Een flacon Air-Wiek 2,40 verschaft u op elk nomen om voor het bouwen van vier uur van de dag een behagelijke om- stations in het Rotterdamse havengebied geving en... het is te merken als u voor de vadarloodsdiensi ecu beding v.-r vergeet de Air-Wick open te zetten! f 1.265.000 beschikbaar te stellen. Voort 9 Het is thans mogelijk om passages voor alle buiten Nederland, doch binnen Europa, aanvangende bootreizen, zowel wat het personen- als het autovervoer betreft, vóór het vertrek uit Nederland, zowel voor de heen- als terugreis, vol ledig in Nederlandse courant te betalen, zo deelt de K.N.A.C. mede. Passages van de Franse of Belgische kust naar Enge land, van Engeland naar Ierland, van Marseille naar Noord-Afriks of van Stockholm naar Helsinki kunnen b.v. dus reeds in Nederland worden betaaid en gereserveerd. 9 Prof. mr. R. P. Cleve- ringa, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, is afgetreden als voorzitter van het Prins Bernhard Fonds. Deze functie heeft hij sinds medio 1946 be kleed. Hij is opgevolgd door prof. mr. G. J. Wlarda, oud-hooglerasr aan de Rijkuniversiteit te Utrecht. 9 Mr. S. G. M. baron Van Voorst tot Voorst, chef van de directie Europa van het ministerie van buitenlandse zaken, zal per 1 Mei Nederland permanent ver tegenwoordigen bij de Raad van Europa te Straatsburg. 9 De Oost-Duitse premier Otto Grotewohl neemt wegens overspan ning twee weken vacantte. Het is de tweede maal in drie maanden, dat de premier rust neemt De Rotterdamse gemeenteraad heeft een voorstel aange- werd een voorstel aangenomen tot uit gifte van een 2!i Tc premielening van 10.000.000. Inclusief de premies zal het rendement van deze lening 4Tc bedra gen. 0 De bloembollen hebben niet veel geleden van de kou. De bloeiende narcissen, die gedurende enkele dagen plat lagen, heb ben zich weer opgericht 9 De baksteenin dustrie is er minder goed afgekomen. De ;trenge nachtvorsten en de onverwachte sterke stijging van het water in de grote rivieren hebben de baksteenindustrie aan de Rijn en Waal zwaar getroffen. Mil- lioenen pas gevormde ongebakken stenen zijn bevroren en gingen hierdoor verlo ren. Vele fabrieken staan gedeeltelijk on der water. Door de grote voorraden zal echter de nu weer oplevende bouwacti viteit geen noemenswaardige belemme ring ondervinden. 9 Een jaar Koreaanse oorlog kost de Verenigde Staten vijf mil liard dollar. 9 De eerste kist met Isoto pen vormen van eenzelfde element, die o.a. in atomische structuur verschil len is gisteren van het Noors-Neder landse atoominstituut bij Oslo verzonden naar het instituut voor kernphysica in Nederland, waar er proefnemingen mee zullen worden verricht 9 De Nederlan der Durang, ex-lid van de politie van het marine-etablissement te Soerabaja, die geruime tijd geleden werd gearresteerd, is vrijgelaten. Hij zal zich nu voor het landgerechl te verantwoorden hebben, omdat hij in het bezit was van munitie. Heden overleed tot onze grote droefheid zeer onverwacht onze geliefde Echtgenoot en zorgzame Vader, de Heer JAN IZAK VAN DE STOLPE in de leeftijd van 39 jaar en 9 maanden. Zijn diepbedroefde Echtgenote en Doch tertje W VAN DE STOLPE —KODDE CORRIE. Yerseke, 3 April 1952. Liever geen bezoek. Heden overleed tot onze grote droefheid zeer onverwacht onze geliefde Zoon, Schoon zoon, Broeder, Zwager en Oom, de Heer JAN IZAK VAN DE STOLPE in de leeftyd van 39 jaar en 9 maanden. Kloe tinge: Familie VAN DE STOLPE Aagtekerke: Familie KODDE Yerseke, 3 April 1952. Heden overleed zacht en kalm, nog onver wacht, onze geliefde Echtgenote, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder ELIZABETH JOZCsA DAANSEN, Echtg. van JAC. WAGE, in de ouderdom van ruim 73 jaar. Uit aller naam, JAC. WAGE. Sluis. 3 April 1952. Dinsdagstraat 39.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 19