NIEUWS UIT ZEELAND WISSEL BEVELANDEN ZIIin-REVELAND BURGERLIJKE VERDEDIGING PAS OVER EEN JAAR VOLTOOID VRIJJÖAG 4 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HET BIER WAS WEER BEST De landbouwer R. A. D. te Schoon- dijke had rijkelijk aan Bacchus ge offerd. Hoeveel flesjes bier hij had gedronken wist de man niet, maar in ieder geval was hij niet meer in staat met zijn fiets het rechte pad te voL- gen. Te Middelburg bleek men beter de tel te kunnen houden; D. werd er veroordeeld tot 40 boete of 20 da gen hechtenis. A. L., commissionnalr te St Maar tensdijk, had zijn ax-gumenten met zijn vuisten kracht bijgezet toen hij het met een zekere J. S. aan de stok kreeg. Ook hem werden 40 boete of 20 dagen hechtenis toegedacht. De landbouwer-vrachtrijder V. J. de T. te Aardenburg zeide zelf, wel iets teveel uit Schiedam te hebben gehad, maar bij het fietsen had hij daar geen last van. De rechter oor deelde daar anders over en veroor deelde hem tot een week gevangenis straf. De landbouwer K. C. v. <L S. te St. Maartensdijk leefde in een voortdu rende bezorgdheid, daar de katten uit de buurt het op zijn kuikens voor zien hadden. Gedachtig aan het spreekwoord: „voorkomen is beter dan genezen", had hij, hoewel de kui kens nog niet aanwezig waren, maar vast de poes van buurman naar het „katten-Walhalla" geholpen. Toen hij zag dat het buurmans kat was had hrj er daarna wel spijt van ge had, want deze had nog nooit een kui kentje weggekaapt. De rechter kon 's mans voorzorg maar matig waar deren en veroordeelde v. d. S. tot 15 gulden boete of tien dagen hechtenis. Bouw Landbouwhuishoudschool te Ovezande aanbesteed. Aanbesteed werd de bouw van een Landbouwhuishoudschool te Ovezan de. Ingeschreven werd als volgt: B. Voogt. Delft, f 154.800; M. F. Goder- mondt Zn., Goes, f 135.000; W. M. Vollenbregt, Oss, f 155.000; N.V. Wil lem Geels, Amsterdam, f 146.800; A. Breed, Heiloo, f 143.000; J. Priem, Ovezande, f 132.000; C. Priem, Le- wedorp, f 131.840; J. Tervoor, Hil versum, f 149 000; Fa. J. van Wie- ringen, Alphen a.d. Rijn, f 132.000; D. van der Poel, Oudelande, f 132.900; P. van der Schoot, Tilburg, f 158.100; A. M. Jacobs, Velsen, f 141.000; Phi lips Bouwbedrijf, Haarlem, f 137.000. De gunning werd aangehouden. RAAD 's-HEER ARENDSKERKE Het sportterrein besproken Donderdagmiddag kwam de gemeen teraad van 's-Heer Arendskerke in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester A. A. Elenbaas. Ingewilligd werd het ver zoek van het bestuur van de Herv. Chr. school te 's-Heer Hendrikskin deren om gelden beschikbaar te stel len voor de stichting van een nieuw 2-klassig schoolgebouw, daar het be staande gebouw zal-worden afgekeurd, Het vereiste bouwvolume is echter nog niet beschikbaar. De heer A. C de Kooning (KVP) vroeg naar de be stemming van het oude gebouw, waar op de burgemeester antwoordde dat hierover te zijner tijd een voorstel zal komen, mogelijk voor kleuterschool en verenigingsgebouw. Vervolgens kwam aan de orde de bespreking van het ontwerp-uitbrei- dingsplan in hoofdzaak voor heel de gemeente. lx*. P. J. 't Hooft gaf een toelichting op dit plan. Buiten de kommen van de vier dorpen is de rest tot agrarisch gebied bestemd, waarin voor de woningbouw verschil lende beperkende bepalingen zullen gelden. Voor mogelijke industrieves tiging werden op het ontwerp-plan terreinen aangewezen nabij de spoor wegstations 's-Heer Arendskerke en Lewedorp. Na enige bespreking, werd besloten dit ontwerp ter visie te leg gen. Bij de vaststelling van de verorde ning inzake het ingebruik geven van het verenigingsgebouw te Nieuwdorp, pleitte de heer op 't Hof (CH) voor lagere zaalhuur voor een gewone ver gadering. met name voor de kleinere verenigingen. De heren A. Sandee (AR) en de Kooning (KVP) vonden het tarief voor particulieren te hoog De heer J. R. Lindenbergh (VVD) vond het gemakkelijker na een jaar het tarief te verlagen dan te verho gen en kon zich daarom met de voor gestelde tarieven verenigen. Evenzo de heer C. A. Meijaard (P.v.d.A.). Uit eindelijk werd de verordening onge wijzigd vastgesteld, met aantekening dat de heer Sandee geacht werd tegen te hebben gestemd. Ook werd het re glement voor het badhuis te Nieuw dorp vastgesteld. Op verzoek van de heer de Kooning zullen B. en W. alsnog overwegen voor de grotere gezinnen een lager tarief te berekenen. Tot gemeentewerkman werd be noemd de heer M. v. d. Guchte. Met de N.V. Bank voor Ned. gemeenten werd een kasgeldlening van f 150.000 aangegaan. De prijs voor bouwgrond te Lewedorp werd nader bepaald op f 5.40 per m2. Ten gerieve van de landbouw werd bepaald, dat postdui ven in Maart. April en Mei opgehokt moeten blijven. Op de toren te 's-H Arendskerke zal een bliksemafleider worden geplaatst. B. en W. werden gemachtigd gelden uit te trekken voor de ontvangst van genodigden en trac- taties aan de schoolkinderen bü de opening van het verenigingsgebouw en schoolcomplex te Nieuwdorp. Het bouwvolume 1952 en een gedeelte van 1953 werd verstrekt aan M. v. d Guchte, J. Wiskerke en de fam. Naber HET SPORTTERREIN. Bij de rondvraag vroeg de heer Lin denbergh (WD) o.a. verbetering van het sportterrein te 's-H. Arendskerke. Hij wilde de raad het voorstel doen, nu voorlopig het sportveld te Lewe dorp niet kan worden aangelegd, alvast het terrein te 's-Heer Arendskerke te vergroten, het kleedlokaal te verbete ren en dit veld niet langer te gebrui ken voor speelveld. Volgens hem heb ben de sportliefhebbers het idee dat zij steeds met een kluitje in het riet worden gestuurd. Deze laatste opmer king werd door de burgemeester be streden. De zaak ligt niet gemakke lijk, vooral ook omdat het veld nog wordt verpacht aan een veehouder De heer Wiskerke meende dat door opzegging van deze pacht, het bestaan van de betrokkene niet zal worden bedreigd. Uiteindelijk deed de voor zitter de toezegging dat deze zaak nog eens ernstig zal worden bekeken. Heinkenszand VERGADERING ORANJECOMITé. Te Heinkenszand kwam het Oran jecomité in vergadering bijeen. Be sloten werd de schoolkinderen op 30 April a.s. te tracteren. Ook zal een wedstrijd vermoedelijk een étala gewedstrijd ten behoeve van de schoolkinderen worden georganiseerd. Des avonds zal de Muziekvereniging ..Euterpe" concerteren in de muziek tent. Het jaarlijkse Oranjefeest zal dit maal op 6 September a.s. worden ge houden. Goes EEN PIJP EN EEN ZILVEREN KRUISJE Bü de politie te Goes zijn onderstaan de voorwerpen als gevonden aangegeven. Inlichtingen daarover zijn aldaar te verkrijgen op elke werkdag. 4 herenrij wielen; 9 diverse onparige wanten; 1 paar dito; 3 diverse onparige handschoenen; 2 paar dito; 10 portemonnaie's m. en z. inhoud; 1 portefeuille met inhoud, o.a. identiteitskaart „Schelde", tn.v. Van Ruyten; 3 ballpointpennen, waarvan 1 zwart, 1 geel, en 1 merk „Plad"; 1 L zw. gym. schoen; 1 geblokte das; 1 boekje „Eenvoudige Dierkunde", waarop de namen; H. Keijzer en Bea Denkelaar; 1 zilv. kruisje; 1 knipmes, .Holland"; 1 ijzerzaag en stukjes loodkabel; 10 M. kabeltouw; 1 pr. w. gym. schoenen, klei ne maat; 1 d. bl. alpino-muts of petje; 1 langwerpige broche: 1 toegangsbewijs v. d. „Hertog v. Beij eren groep"; 2 stof fen mantelceintuurs, resp. grijs-bruin en bruin; 1 groen linnen tas met leder be- werkt en ritssl., 1 bl. strik; 1 zw. band; 1 pr. beige sokken1; 1 rode zakdoek met wit gestr. rand; 1 rood tasje, waarin 1 pr. pantoffeltjes en 1 bril; 1 zw. hondje en 1 zw./wit gevlekt hondje; 1 groene kinderstep op luchtbanden; 1 ring met 3 sleuteltjes; 1 muntbiljet van f 2.50; 2 muntbiljetten van f 1.—; 1 actetas, waar in een atlas; 1 broche (hert met hele); 1 halsketting, waaraan Maria-medaille; 1 rechter w. gym. schoen; 1 br. riem met koperen gesp; 1 dasspeld (goud met pa rel); 1 rose plastic riempje; 1 sportbroek (khaki); 1 wit-gele r. dameshandschoen; 2 huissleutels; 1 wieldop (koper) van wa gen; 1 grijs jongensjasje; 1 gevlamde vulpen; 1 zilv. dasspeld (boereknoop); 1 driekantige hoofddoek (bl. w. rood); 1 contact-sleutel „J.K.R. 437"; l zilv. scha kelarmbandje m. 3 boereknoopjes; 1 ceintuur v. plastic regenmantel; i gTijze dito v. overjas; 1 zw. fluw. ceintuur, bin nenzijde leder; 1 jutezak, inh. 50 kg. aard appelen; 1 pijp; 1 pr. r. laarzen; 1 pr. br. herenschoenen; 1 parapluie-hoes; 1 r. zakkammetje in étui; 1 zilv. hangertje; 1 zilv. medaillon: 1 vulpen, merk: „Fri- dor"; 1 contactsleuteltje „Bomoro" no. 6204; 1 timmermansduimstok; 1 parapluie: 1 pakje, inh. schortje; 1 rol wit kastpa pier en 1 sigarettenpijpje, groen-zwart. RAAD BAARLAND. Bouw van vier woningen De raad der gemeente Baarland kwam in spoedeisende zitting bijeen onder voorzitterschap van de heer C. J. de Mol, loco-burgemeester. B. en W. stelden voor in samenwer king met particulieren over te gaan tot de bouw van 4 woningen op het terrein aan de weg naar Oudelande, zodat hiermede het bouwterrein ge heel volgebouwd zal zijn. De heer C Van Damme wilde graag weten of het terrein voldoende breed te heeft voor 4 woningen. Zowel de voorzitter als de heer A. Dubbeldam, districtshoofd der Cen trale Dienst Bevelanden, bevestigden dat de breedte ruim voldoende is. De heer De Vriend verklaarde zich voor stander van het voorstel van B. en W. Het voorstel werd z.h.s. aanvaard. In de vorige vergadering was er een discussie ontstaan over renteloze leningen. B. en W. stelden nu voor, een renteloze lening van f 1500 en een gift van f 100 te aanvaarden. De voorzitter zeide, dat hij zich over de ze kwestie niets kon herinneren om dat er de laatste tijd vele stukken waren te tekenen. De heer de Vriend beschouwde een en ander als een grote fout van B. en W. en hoopte aat de zaak nog gered kon worden. B. en W. zullen proberen de zaak voor elkaar te krijgen. Ingekomen was een verzoek van de gemeente Sint Maartensdijk om ad- haesie aan haar verzoek aan de Pro vinciale Staten om naast de gewens te verhoging van de bijdrage der pro vincie in de kosten van verpleging van krankzinnigen, de ten laste der gemeente blijvende uitgaven centraal te betalen. De gemeenten betalen dan een bepaald bedrag per inwoner in deze kosten, waardoor de lasten ge lijkelijk worden verdeeld over de ge meenten in tegenstelling tot thans, nu één gemeente veel, een ander weinig betaalt. Op voorstel van B. en W. werd besloten adhaesie te betuigen. Yerseke „STREVEN NAAR VERBETERING" Onder, voorzitterschap van de heer J. E. Zwagemaker kwam de stieren- houdersvereniging „Streven naar verbetering" in de „Oosterbeurs" te Yerseke in buitengewone vergadering bijeen. Aanleiding tot deze vergade ring was een aantal klachten van de leden der vereniging, over het niet voldoen van de stier der vereniging. De situatie ligt thans zo, dat door een der leden reeds een eigen stier is aan gekocht. Met het oog op deze om standigheden achtte het bestuur het niet gewenst de vereniging nog lan- fer in stand te houden. Na uitvoerige esprekingen kwam men dan ook tot het besluit de vei-eniging te ontbin den. De heer Joh. Mol dankte het be stuur voor het vele werk, dat het in het belang van de veestapel heeft verricht. Advertentie OOSTDIJK. Met ingang van heden is als agent van ons blad te Oostdrjk aangesteld de heer NIC. MINNAARD, Tweede Vlietweg 20. Abonnementen en advei-tenties wor den aan dit adres gaarne aangenomen De heer A. Geensen te Axel, thans dienstgeleider. vierde zijn 25-jarig jubi leum bij de belastingdienst. Zowel van collega's als van particuliere zijde ont vingen de heer en mevr. Geensen vele blijken van belangstelling. Bij de postspaarbank te Yerseke werd in de maand Maart Ingelegd f 80 970,68 en terugbetaald f 19.012,02. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3569. De collecte voor het Leger des Heils heeft in Ovezande f 11.93 opgebracht Te Rllland-Bath gaf men zijn bloed voor de goede zaak. Op een bloedtrans fusie-avond, uitgaande van het Neder landse Rode Kruis stonden niet minder dan 80 donors uit deze gemeente een halve liter bloed af. De Simavi-collete te Middelburg heeft l 538.61 opgebracht In Maart werden in de haven van BrulnJsse 150 kg. alikruiken en 12.840 kg. zeesterren aangevoerd. De zeesterren zijn hUUKD BfiVELAND Colijnsplaat ONDERWIJZERES BENOEMD. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Colijnsplaat werd benoemd mevrouw W. G. Haak-Groenewegen aldaar. Wissekerke BENOEMINGEN Met ingang van 1 Juni a.s. is tot hoofd der Chr. School te Wissekerke benoemd de heer W. Damman uit Ommen. Mej. M. Versprange, onder wijzeres te Wissekerke, is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot onderwij zeres aan de Chr. School te Souburg. FILMS IN ZEELAND Die Fledermaus. Die Fledermaus, een Duitse film van Géza von Bolvary. Johann Strauss' verrukkelijke ope rette, fleurig, geestig en gelardeerd met meeslepende muziek, is de zo veelste maal verfilmd, ditmaal met Marte Harell, Willy Fritsch en vele bekenden van de oude garde in de hoofdrollen. Het Grand-theater te Goes vertoonde dit werk in zijn cy clus Donderdagavond-voorstellingen. De rolprent is opgenomen volgens het Agfa-kleurenprocédé, waarmede wij het eerst kennis maakten in de Rus sische film „De stenen bloem" (waar in het tot goede resultaten leidde) en dat toch nog niet tenvolle kan be vredigen, evenmin als de Technicolor. bestemd voor de vismeelfabrieken. de ali kruiken worden naar België geëxporteerd. Donderdagmiddag hebben de kinderen, die vorige week het verkeersexamen af legden en daarvoor slaagden, met een auto van de Rijkspolitie een rit door St. Maartensdijk gemaakt. De echtparen SteenpoorteJasperse en OostdykGeerse te Poortvliet vierden hun 40-jarige echtvereniging. Het heeft de beide paren niet aan belangstelling ontbroken. Tot tijdelijk hulpkommies der Invoer rechten en Accijnzen werden te St. Jan steen benoemd de heer J. Wessels te Eindhoven en de heer H. Verhoeven tc Valkenswaard. Op de jaarbeurs voor Limburg, te Hel den—Panningen gehouden, behaalde de slager G. de Gruiter uit Bruinisse twee eerste prijzen (medailles) met inzendin gen leverkaas en leverworst. Advertentie DE RADIO-NEUS van de ANTWOORDMAN Speurtocht, geleid door gevoelig reukorgaan „Hoe komt het dat nare luchtiC3 plotseling kunnen verdwijnen?" Een zeldzaam Interessant probleem voor de radio I Want steek uw neus maar even om de deur bij enkele kennissen- Vrijwel ieder huis (en ook het uwe!) heeft z'n eigen luchtje. Daarbij komt dat u 's avonds soms nog ruikt wat er 's middags is gegeten en dat be storven tabaksgeur urenlang blijft hangen. Het „Ik weet ik weet wat u niet weet" radioprogramma wist het al: Dit is niet meer nodig. De natuur zelf zorgt voor stoffen, zoals chloro- phyl, die in moderne, geconcentreerde vorm alle reuk wegnemen. Air Wiek bevat 125 reukdodende bestanddelen en chlorophyl, het bladgroen, dat de buitenlucht zo zuiver en fris maakt. Air-Wiek camoufleert de geuren niet, het vernietigt ze. Open de flacon, trek de wiek omhoog en Air-Wiek doet de rest. Geen enkel geurtje weerstaat Air-Wiek - een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kantoor en winkel. Een flacon Aii*-Wiek k f 2,40 verschaft u op elk uur van de dag een bchagelijke om geving en... het is te merken als u vergeet de Air-Wick open te zetten! KERKNIEUWS Generale Synode sprak over kwestie-Hardegarij p Ds. Wollensberger (Amsterdam) opnieuw als praeses gekozen. Op „Woudschoten" te Zeist wordt de generale synode der Ned. Herv. Kerk gehouden. De vergadeiing werd Woensdag geopend door de oudste predikant in dienstjaren, ds. J. C. Sickesz van Vllssingen. Aan de orde was de benoeming van een moderamen. Met op één na algemene stemmen werd opnieuw als praeses gekozen voor het nieu we zittingsjaar, ds. J. R. Wolfens- berger (Amsterdam) en als asses sor, in de plaats van dr. W. J. de Wilde, die niet herkiesbaar was. ds. P. G. v. d. Hooff (Hilversum), met als diens secundus ds. L. Kievit (Putten). De voorzitter van de Hervormde Raad voor Kerk en School, ds. R. Dykstra, lichtte het in de kwestie- Hardegaryp aan de Kerkeraad ter plaatse gegeven advies toe. Hij wees er op, aat een kerk, die haar roe ping verstaat, niet kan en mag me dewerken aan manupulaties die ter plaatse zijn geschied om te komen tot stichting van een Chr. school, ofschoon de raad herhaaldelijk in het verleden heeft medegewerkt aan de oprichting van Chr. scholen. Spre ker achtte de doopbelofte niet een bepaalde keuze van school te impli ceren voor de ouders. Zij vraagt slechts een Christelijke opvoeding en deze moet de raad op beide school typen bevorderen. Thans dient de synode uit te spreken dat het haar diepe ernst is met ae kerstening van het gehele onderwijs, of dat zij zich slechts uitsluitend stelt achter de Chr. school. Zulk een uitsluiten de keuze zou de kerk evenwel ver lagen. Na een discussie wees ds. Dyk stra er op, dat de gehele Raad voor Kerk en School zich achter het ad vies schaart, dat aan de kerk van Hardegarpp is uitgebracht. Prof. Van Niftrilc merkte nog op. dat hij in zijn Utrechtse rede slechts de latente spanningen, die er reeds lang zirjn, aan de dag heeft gebracht, zodat ze ook in de kerk kunnen worden besproken. Na dupliek stelde de praeses voor een commissie ad hoe te be noemen, die de synode nog tijdens deze zitting een conclusie ter behan deling zal voorleggen, waaruit de concretisei'ing van de Hervormde visie, in de Kerkorde neergelegd ten aanzien van het onderwijs, duidelijk zal blijken. Met inspanning van alle krachten zou het mogelijk geweest zijn de orga nisatie voor einde 1952 paraat te hebben. Men vreesde echter dat over haasting er toe zou kunnen leiden, dat de Belangstelling bij de bijna 200.000 mannen en vrouwen, die de or ganisatic ten slotte tot leven zullen moeten brengen, en van de gehele be volking, welke in het kader van de zelfbescherming maatregelen moet treffen, zou verminderen. Dit zou er automatisch toe lelden, dat in geval van mobilisatie de vereiste paraat heid ten dele zou ontbreken. De verschuiving van de datum, waarop de vredesorganisatie voltooid moet zijn. naar de voorzomer van 1953 heeft tevens het voordeel, dat de werving en de voorlichting van de vacantiemaanden naar de herfst en de winter kan worden verlegd. VRIJWILLIGE MEDEWERKING VERWACHT. De ministers koesteren de ver wachting, dat, dank zij de grondige voorbereiding, het beroep op de vrij willige medewerking van het Neder landse volk ter bemanning van de organisatie van de bescherming der bevolking volledig zal slagen. Hierbij mag niet uit het oog worden verloren, dat niet al het personeel door middel van grootscheepse wervingsacties be hoeft te worden verkregen, ue acti viteit van het Ned. Rode Kruis, het Oranje Kruis en de beide E.H.B.O.- Adenauer verwacht nog meer aanslagen Kanselier Adenauer heeft de frac tievoorzitters van het parlement ge waarschuwd tegen mogelijke aan slagen op regeringsleden en andere politici. De kanselier heeft deze waarschuwing uitgesproken op grond van inlichtingen, die hem waar- Schijnljjk van de zijde van de in lichtingendiensten van de Geallieer den zijn toegekomen. Tevens is bekend gemaakt, dat reeds voor de aanslag in Munchen pogingen gedaan zgn een aanslag op de persoon van de kanselier te legen. Zo zou men gepoogd hebben oor middel van een motorrijder een springlading aan de auto van de kanselier te bevestigen, terwijl deze zich van zijn woning naar Bonn zou begeven. Weerloze mensen gekneveld en van 200.beroofd Een 79-jarige caféhouder, zijn huis houdster en haar vriendin, zijn in Zuidlaren door twee gewapende ban dieten gekneveld, waarna ae twee ke rels uit een brandkast f 200 meena men en ir het duister van de nacht verdwenen, aldus de TeL Een van de inbrekers, die gemas kerd was, sloeg een ruit in en for ceerde een gegrendelde deur. Hierna dwong hfl een der vrouwen uit bed te komen, waarna zij op een stoel werd vastgebonden. De beide anderen ondergingen hetzelfde lot. Toen de vriendin weigerde te zeggen, waar de brandkast was kreeg zij een klap met een pistool, waarna zij de plaats aan wees, waar de sleutel bewaard werd. Het edele tweetal verdween toen met 200, nadat zij de bewoners het bevel gegeven hadden, zich tot zes uur niet te verroeren. De men sen wisten 2ich echter uit hun be narde positie te bevrijden, doch wach ten nog tot zes uur met een buurman te waarschuwen, die onmiddellijk de politie telefoneerde. 200.000 MANNEN EN VROUWEN NODIG Op vrijwillige medewerking wordt gerekend Ora alle risico's van overhaasting te vermeden en meer zekerheid te ver krijgen ten aanzien van de aanschaffing van het benodigde materieel, is be sloten de datum, waarop TJe vredesorganisatie van do burgerlijke verdedi ging moet zjjn voltooid, te verleggen van dc herfst naar de voorzomer van 1953. Dit hebben de ministers Bccl en Teullngs medegedeeld aan de Eerste Kamer in hun antwoord op de over de uitgaven voor de burgerlijke verde diging in cumité-generaal gemaakte opmerkingen. verenigingen, alsook van de vrouwen organisaties in federatief verband, wettigen het vertrouwen, dat langs deze weg reeds vele duizenden man nen en vrouwen zich ter beschikking zuilen stellen. Voorts ligt het in de bedoeling, dat een belangrijk deel van het personeel zal worden aangezocht door de reeds binnenkort aan te wij zen wijk- en blokhoofden. De organisatie van de burgerlijke verdediging moet, naar het oordcel van de regering, worden gezien als een wezenlijk complement van de mi litaire verdediging. Een nieuwe be zetting moet worden voorkomen. Dc organisatie mag dan ook geen bur gerlijke verdediging ,,k double usage" s -naar moet gekenmerkt wor- Jaarbeurs trok minder bezoekers Nog steeds behoefte aan uitbreiding van expositieruimte Over de zojuist gesloten voorjaars- beurs te Utrecht heeft de voorzitter van de Raad van Beheer, mr. W. H. Fockema Andreae, zijn voorlopige eer ste indrukken weergegeven. Zover na te gaan, is het bezoek circa 15% minder geweest dan aan de voor jaarbeurs 1951 en ongeveer gelijk aan dat van de laatste najaarsbeurs. In de sector van de kapitaalsgoede ren, welke aan de Croeselaan was ondergebracht, is men over de resul taten van de beurs niet ontevreden. Daar is uiteraard een neergaande lijn in de conjunctuur niet zo direct te bemerken als dat bij de consumptie goederen het geval is. Er was een toenemend buitenlands bezoek, dat directe orders heeft ge plaatst. Dit betekent dat Nederland op de buitenlandse markt terrein wint. Te verwachten is dat het daar zijn plaats zal veroveren. Er zijn be zoekers gei'egistreerd uit 55 landen, dus practisch de gehele wereld. Naar volgorde van aantallen gaat België aan de kop. gevolgd door Duitsland. Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk en Indonesië. Uitbreiding van ruimte is nog steeds' een dringende behoefte. In 1953 zal men hopelijk reeds met de voorjaarbeurs, een grote machinehal in gebruik kunnen nemen. Het ligt in de bedoeling een hal te bouwen voor een bedrag van vijf milUoen gulden, die voor meer doel einden zal zijn te gebruiken dan al leen voor jaarbeurs-expositieruimte. Water van de Waal wast nog steeds De Waal tussen Nijmegen en Tiel is ongeveer een kilometer breed ge worden en het water nadert reeds de kelders van de huizen aan de kade te Nijmegen. Bij Tiel staan de uiter waarden onder water en op verschil lende plaatsen in de Betuwe wordt veel last van kwelwater ondervonden. Donderdagavond moest de nacht dienst op net Tielse veer worden ge staakt. Alleen voetgangers en wiel rijders kunnen de Waal hier nog over steken. Bij Lobith is de overlaat „de Spyek" gaan werken. Als het water nog" iheer stijgt, wat men algemeen verwacht, zal een deel van de Lijmers onder wa ter worden gezet. Nieuws in ccn &©led©p 9 Het is thans mogelijk om passages voor alle bulten Nederland, doch binnen Europa, aanvangende bootreizen, zowel wat het personen- als het autovervoer betreft, vóór het vertrek uit Nederland, zowel voor de heen- als terugreis, vol ledig in Nederlandse courant te betalen, zo deelt de K.N.A.C. mede. Passages van de Franse oi Belgische kust naar Enge land. van Engeland naar Ierland, van Marseille naar Noord-Afrika o£ van Stockholm naar Helsinki kunnen b.v. dus reeds In Nederland worden betaald en gereserveerd. 0 Prof. rar. R. P. Cleve- ringa, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Lelden, is afgetreden als voorzitter van het Prins Bernhard Fonds. Deze functie heeft hij sinds medio 1946 be kleed. Hij is opgevolgd door prof. mr. G. J. Wlarda. oud-hoogleraar aan de Rijkuniversiteit te Utrecht. 0 Mr. S. G. M. baron Van Voorst tot Voorst, chef van de directie Europa van het ministerie van buitenlandse zaken, zal per 1 Mei Nederland permanent ver tegenwoordigen bij de Raad van Europa te Straatsburg. 0 De Oost-Duitse premier Otto Grotewohl neemt wegens overspan ning twee weken vacantie. Het is de tweede maal in drie maanden, dat de premier rust neemt. O De Rotterdamse gemeenteraad heeft een voorste! aange nomen om voor het bouwen van vier stations in het Rotterdamse havengebied voor de rndarloodsdlenst een bedrag van f 1.265.000 beschikbaar te stellen. Voorts worden, maar moet gek den door verbeten wil om niet onder te gaan in slavernij en ellende, maar meae te werken aan de uiteindelijke overwinning. Ook tijdens een bezet ting zullen weliswaar maatregelen genomen moeten worden, zo goed of zo kwaad als dat gaat, maar dit zul len ten dele andere maatregelen moe ten zijn. OVERLEG MET BELG IE. Met België is reeds geruime ttfd overleg gepleegd over de onderlinge hulpverlening xn tijd van nood. Dit betreft niet alleen de wederzijdse be stand van mobiele colonnes, maar ook het waarschuwen tegen iuchtge- vaar. Definitieve afspraken kunnen binnenkort worden tegemoet gezien. GEEN DIENSTPLICHT Na er nog op gewezen te hebben, dat de totale uitgaven voor militaire èn burgerlijke verdediging in de pe riode 1951-1954, 1500 millToen gulden per jaar zal bedragen, hetgeen im pliceert, dat geen met-strikt noodza kelijke uitgaven mogen worden ge daan, herhalen de ministers nog eens hun goede verwachtingen ten aanzien van de wei-ving van ae vrijwilligers. Dienstplicht is het ultimum remedi- um, waaraan, naar de regering ver trouwt, geen behoefte zal bestaan. Zij zou intussen tekort schieten, in dien zij ook op dit stuk niet de nodige voorbereidingen trof. Lt. ter zee F. Wassenburg overleden. Uit Washington bereikt ons het bericht van overijlden van luitenant ter zee tweede klasse F. Wassen- burg uit Haarlem, die verbonden was aan de Mai-vo en in Amerika vertoef de om in opdracht van de N.V. Film fabriek Polygoon bij gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana cn Prins Bernhard aan de Ver. Staten opnamen te maken voor het Neder landse journaal. Luitenant Wassenburg, die 39 jaar oud was; gehuwd en vader van twee kinderen, xs overleden tengevolge van hartverlamming. Hij was Donderdag morgen op weg gegaan om opnamen te maken van de kranslegging door het koninklijk paar te Mount Vernon bij het graf van George Washington. Teruggekeerd naar zijn hotel, omdat hij zich niet wel gevoelde, verzocht hij om een dokter, doch toen deze en kele uren later verscheen, bleek lui tenant Wassenburg reeds overleden te zijn. Nagekomen advertenties. Heden overleed tot onze grote droefheid zeer onverwacht onze geliefde Echtgenoot en zorgzame Vader, de Heer JAN IZAK VAN DE STOLPE in de leeftijd van 39 jaar en 9 maanden. Zijn diepbedroefde Echtgenote en Doch tertje W. VAN DE STOLPE —KODDE CORRIE. Yerseke, 3 April 1952. Liever geen bezoek. werd een voorstel aangenomen tot uit gifte van een 2\h premielening van f 10.000.000. Inclusief de premies zal het rendement van deze lening 4Vi bedra gen. 0 De bloembollen hebben niet veel geleden van de kou. De bloeiende narcissen, die gedurende enkele dagen plat lagen, heb ben zich weer opgericht. 0 De baksteenin dustrie is er minder goed afgekomen. De strenge nachtvorsten en de onverwachte sterke stijging van het water in de grote rivieren hebben de baksteenindustrie aan de Rijn en Waal zwaar getroffen. Mil- lioenen pas gevormde ongebakken stenen zijn bevroren en gingen hierdoor verlo ren. Vele fabrieken staan gedeeltelijk an der water. Door de gTote voorraden zal echter de nu weer oplevende bouwacti viteit geen noemenswaardige belemme ring ondervinden. 0 Een jaar Koreaanse" oorlog kost de Verenigde Staten vijf mil liard dollar. 0 De eerste kist met isoto pen vormen van eenzelfde element, die o.a. in atomische structuur verschil len is gisteren van het Noors-Neder landse atoominsllluut bij Oslo verzonden naar het Instituut voor kernphysica in Nederland, waar er proefnemingen mee zullen worden verricht. 0 De Nederlan der Durang. ex-lid van de politie van het marine-etablissement te Seerabaja, die geruime tijd geleden werd gearresteerd. Is vrijgelaten. Hij zal zich nu voor het landgerecht te verantwoorden hebben, omdat hö in het bezit was van munitie. Heden overleed tot onze grote droefheid zeer onverwacht onze geliefde Zoon, Schoon zoon, Broeder, Zwager en Oom, de Heer JAN IZAR VAN DE STOLPE in de leeftijd van 39 jaar en 9 maanden. KI oe tinge: Familie VAN DE STOLPE Aagtekerke: Familie KODDE Yerseke, 3 April 1952. Heden overleed zacht en kalm, nog onver wacht, onze, geliefde Echtgenote, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder ELIZABETH JOZLNA DAAN SEN, Echtg. van JAC. WAGE, in de ouderdom van ruim 73 jaar. Uit aller naam, JAC. WAGE. Sluis, 3 April 1952. Dinsdagstraat 39.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13