PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koningin Juliana en Prins Bernhard in Washington aangekomen Verkoop rente spaarbrieven in Zeeland valt tegen DE BILT Kantlijn WEDEROM INCIDENTEN IN HET HEERENVEENS KANTONGERECHT 195e Jaargang - No. 80 Dagblad uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W de Pagter. Hoofdred. G. Ballintljn. PL verv.. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, t 5.45 p. kw £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 April '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie I 3 Ing. mededelingen driemaal tanei. Kleine advertentie» (max 8 regels van 1—5 regels t l.—Ieder# regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P Z.C. Middelburg. Bur. Vllsslngen Walstr. 58—60, tel 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 21601 M'burg Londense Kaal 29. tel 2077 en 2924; Goes L. Vorstatr. 63, tel 2475 (b.g.g 22231; Oostburg Finlandstraat 2. telcf 16, Terneuzen Brouwcrijstr. 2; Zierikzee N Bogcrdsir 160. tei 20. VLIEGTUIG WACHTTE OP TELEVISIE Amerikaanse volk toont enorme belangstelling voor het bezoek Op de meest hartelijke wijze zijn ILM. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard begroet toen zij Woensdagmiddag om vier uur precies (d.i. 's avonds 10 uur Ned. tyd) op het nationale Amerikaanse vliegveld bij Washington arriveerden. President Truman was persoonlijk op het vlieg veld aanwezig en met hem een groot aantal van de hoogste gezagsdragers der Ver. Staten. Onmiddellijk nadat de D.C, 6 „Prinses Beatrix" was geland, verliet het Koninklijk Paar met zijn gevolg het toestel en vond de eerste begroe ting plaats, welke geheel volgens protocol verliep. Eerst begroette de Amerikaanse chef van het protocol, mr. John F. Simmons, de Koninklijke gasten om deze daarna terstond aan president Truman voor te stelten. De president heette de Koningin en de Prins hartelyli welkom op Ameri. kaanse bodem, waarop Koningin Juliana verklaarde gekomen te zyn om <te groeten van het Nederlandss volk aan het Amerikaanse over te bren gen. President Truman zeïde te wensen, dat de vriendschappelijke ge zindheid van de Koningin zo mogelijk nóg groter zal zijn, wanneer zij weer uit de Ver. Staten zal vertrekken. Hoe groot de belangstelling van het Amerikaanse volk is voor het be zoek, dat het Nederlandse Koninklijk Paar aan de Ver. Staten brengt, mo ge blijken uit de ook naar Ameri kaanse begrippen enorme belangstel ling. welke overal wordt getoond en welke ook duidelijk spreekt uit de voorbereidingen in de plaatsen die door Koningin Juliana en Prins Bern hard zullen worden bezocht. Langs de route, welke van het vliegveld naar de stad Washington leidt, ston den. militaire ere-wachten en mili taire orkesten aangetreden en in de straten van Washington waren hon derden huizen met de Nederlandse driekleur getooid. Talloze „lichtkran ten" hielden de bevolking op de hoog- De Zeeuwse middenstand Maagt. Het zijn moeilijke tijden. Nog al tijd stijgen de prijzen en de koopkracht mindert. Onder die om standigheden zou men verwachten, dat de middenstand nu straks de win kelsluiting definitief geregeld moet worden, unaniem aan ae college's van B. eri W. zou adviseren, de Maandag morgen als meest geschikt moment voor sluiting aan te wijzen. De vrouwen besteden 90 van het geld, dat door de man verdiend wordt. Welke huisvrouw heeft op Maandag morgen tijd om eens rustig de stad in te gaan om te winkelen Zij is druk na de Zondag, zij heeft de was. Geen winkelier zal kunnen aantonen dat de Maandagmorgen een drukke morgen is in zyn zaak. De meesten zullen practisch niets verkopen op die ochtend In de grote steden des lands is de Maandagmorgen reeds sedert lang de sluitingsmorgen. Als de Zeeuwse ste den dit voorbeeld volgden, zouden zij zich daarmede aansluiten bij wat el ders reeds lang het meest doeltref fend i3 gebleken. Bovendien: als men naast de voor de verkoop toch al waardeloze Maan dagmorgen nog een middag sluit, blijven er voor de verkoop van de zes weekdagen nog maar vijf over. Wil lens en wetens laat men dus van de verkoopmogelijkheden 16 verloren gaanIn een tijd, waarin men het moeilijk heeft, met liquiditeitsproble men moet kampen Toch ziet het er naar uit, dat in de drie grootste Zeeuwse steden niet één lijn getrokken zal worden. Goes zal Maandagmorgen sluiten. Vlissingen aarzelt nog met zijn keuze, maar zal vermoedelijk ook de Maandagochtend kiezen, Middelburg helt zeer sterk over naar de Dinsdagmiddag geval. En er Komt nog dij, aau Middelburg als toeristenstad zich eigenlijk deze weelde niet veroorloven kan. Duidelijk hebben degenen, die dage lijks met het vreemdelingenverkeer te maken hebben, als hun mening kenbaar gemaakt, dat de touringcar ondernemers Middelburg op Dinsdag f aan mijden. Er is dan immers reeds hans weinig te krijgen, maar in de toekomst zal Alles dicht zitten. Het personeel heeft bezwaar tegen de Maandagmorgensluiting. Het houdt vast aan verworven rechten. Men dient er echter tegen te waken, dat men twee totaal verschillende dingen niet door elkaar gaat halen. De winkelsluiting is een economisch probleem, de vrije middag van het personeel een sociale kwesue. Voor de middenstand zelf moet dan het economisch belang het zwaarst wegen, hoewel natuurlijk ook voor het sociale probleem een bevredigen de oplossing moet worden gevonden. Ook de verkoopavond is geen door de Middelburgse middenstand gewenste instelling. Men ver wacht er geen heil van. Enkele win keliers houden staande, dat van die verkoopavond met een goede propa ganda veel te maken is. De meerder heid verwacht kennelyk niet, dat man en wouw gebruik zullen maken van de gelegenheid om eens gezellig s&men te winkelen, inplaats van ieder apart Maar als Vlissingen en Goes de verkoopavond eens wel zouden invoe ren en dit Middelburg verboden werd? En als Middelburg eens ge dwongen werd op Dinsdagmiddag te sluiten met overal elders open zaken Wij vermoeden zo, dat er dan felle protesten zouden weerklinken. Dat men het thans de gewoonste zaak van de wereld vindt, is voor ve len onbegrijpelijk. Dit is een merkwaardig er komt nog bij, dat I te van de komende gebeurtenissen en intussen werd binnenskamers nog hard gewerkt om de laatste hand te leggen aan de organisatie van de vele plechtigheden en festiviteiten, welke in de komende dagen zullen volgen. Het drulcst was het wellicht op de Nederlandse ambassade, waar de staf van ambassadeur van Royen dag en nacht heeft gewerkt aan het schrij ven van uitnodigingen voor diners en recepties en aan het opstellen van vele perscommuniqué's, welke de Amerikaanse krantenlezers op de hoogte moeten brengen van alles, wat hen kan interesseren over het Ne derlands Koninklijk Huis en vooral over de strekking van dit bezoek. De belangstelling van de Amerikaanse pers is dan ook enorm: talloze ver slaggevers, radioreporters, fotografen en televisie-mensen zijn in de weer en de Amerikaanse regering heeft reeds een speciaal vliegtuig ter be schikking gesteld om hen in de gele genheid te stellen Koningin Juliana en Prins Bernhard op hun reis door de States te volgen. Jammer is al leen, dat dit toestel aanzienlijk lang zamer vliegt dan de „Prinses Bea trix" Ook in andere Amerikaanse steden, die door-het Nederlands koninklijk paai- zullen worden bezocht, vervvaent men' zeer grote en hartelijke belang stelling, met name vooral in Grand Rapids en Holland (Michigan), waar vele Nederlanders wonen. In New York spaart men nu reeds confetti om straks voldoende „materiaal" bij de hand te hebben om deze tijdens de grote incocht over Broadway over Koningin Juliana en Prins Bernhard te kunnen laten fteerdalen. IN WASHINGTON. In Washington, de officiële rege ringszetel van de Ver. Staten, ver loopt alles echter op meer protocol laire wijze. Dit werd reeds duidelijk bij de eerste begroeting op National Airport, waar op het moment van de aankomst a\e activitiit in de lucht was stilgelegd. Toen het toestel tot stilstana was gekomen en de Konin gin en de Prins zich boven aan de statietrap vertoonden, vuurde een op slechts 150 m. afstand opgestelde saluutbatterij uit tien lopen 21 sa luutschoten af. Onmiddellijk na het laatste schot daalden de hoge gasten van de statietrap af en volgden de eer ste begroetingen, op een speciaal daar toe opgesteld podium. President Tru man leidde zijn gasten vervolgens per soonlijk naar de opgestelde erewacht, die was samengesteld uit eenheden van de vier onderdelen van de strijd krachten. Een militaire band speelde het Wilhelmus en het „Stars spangled banner", waarna het gezelschap zich in de gereed staande auto's begaf. Koningin Juliana nam in dc eerste auto plaats met president Truman en diens adjudant. In de tweede auto zaten Prins Bernhard en mevrouw Truman. Omstreeks 'half vijf verliet de stoet het vliegveld in de richting van Memorial Bridge, de eigenlijke toegang tot de stad. Van Memorial Briage tot Het Witte Huis was een De ramp met de „Koningin Juliana". GERUCHTEN OVER SABOTAGE TEGENGESPROKEN. Geruchten, dat de politie de ver denking koestert, dat de ramp met de „Koningin Juliana" bij Frankfurt aan een Joodse sabotagedaad te wij ten is, zijn door hoge functionarissen der West-Duitse politie tegengespro ken. Bij deze ramp kwamen twee rege ringsvertegenwoordigers van Israël om het Igven, die op weg waren naai de besprekingen in Den Haag over vergoeding van Duitsland aan Isra ël. Een hoge functionaris van de K.L. M. te Frankfurt noemde deze ge ruchten „klinklare nonsens". De com missie, die een onderzoek naar de ramp instelt, heeft geen enkele aan wijzing gevonden. Partijbestuur CPN richt schrijven tot P.v.d.A., WD, CHU en KNP. Het partijbestuur van de Commu nistische Partij Nederland heeft zich in een brief gericht tot de besturen va nde PvdA, WD, CHU eh KVP, waar' 'n beroep wordt gedaan op deze partijen om in de a.s. verkiëzlngs strijd ons volk voor een regering „van oorlog, fascisme en armoede, in de gedaante van een kabinet-Romme, te waarschuwen", cordon gevormd van onderdelen van leger, mariniers, marine en lucht macht tezamen enkele duizenden geüniformeerde mannen die het straatbeeld van de ettelijke mijlen lange Constitution Avenue tot de twaalfde straat bij de Pennsylvania Avenue beheersten. Achter dit massieve cordon, op tal rijke plaatsen vele rijen dik, stonden duizenden inwoners van Washington, van wie velen reeds voor de normale beëindiging van de arbeidstijd vrij hadden gekregen. Allen juichten het koninklijk paar en de president toe. De stoet, die in traag tempo reed, be reikte pas na ruim 25 minuten het stadhuis. De Koningin was bij haar aankomst te Washington gekleed in een fram bozenrode organdi-iapon met drie wen en kl< kwart-mouwen d okrok, •op enkele zwarte filigraan-noppen. Zij droeg een grote hoed, oorhangers met diamanten en robijnen, zwarte peau de suède handschoenen en donkere, opengewerkte schoenen. BIJ HET STADHUIS Ook voor het stadhuis was een po dium opgetrokken, waarbij door een vrouwelijk bataljon van het Ameri kaanse leger de erewacht was betrok ken. Hier overhandigde de voorzitter van de raad van commissarissen van Margaret was verhinderd Bg de eerste begroeting op National Airport drukte presi dent Truman tegenover Konin gin Juliana o.m. zijn spijt uit, dat zijn dochter Margaret door ecK concert-tournee verhinderd was aanwezig te zijn. „Marga ret heeft in Nederland zoveel genoten", voegde de president hieraan nog toe. Onder hst oog en het oor van tientallen film- en televi siecamera's antwoordde de Ko ningin de afwezigheid van Tru man s dochter zeer te betreu ren. Maar, zo zeide zij: „Mar garet is haar eigen baas niet meer", waarop Truman repli ceerde: „Maar haar eigen vader ook niet het district Columbia, waartoe Washington behoort, met een korte toespraak de sleutels van de stad aan de Nederlandse koningin. Hij herin- derde daarbij aan de grote rol, welke Nederland bij de ontdekking en de verkenning van de Ver. Staten heeft gespeeld, hetgeen er toe leidde, dat 'in vroeger eeuwen de gehele land streek tussen Virginia en Canada met de naam „Nieuw-Nederland" werd aangeduid. Terwijl de kapel van de stedelijke politie speelde, namen de president en zijn gasten weer plaats in de auto's en werd de tocht naar het Witte Huis voortgezet. Even over vijf uur plaat selijke tijd reed de stoet de hekken van het Witte Huis binnen. (vervolg op pag. 5) -ff Het water in de rivier de Waal voor Nijmegen stijgt voortdurend. De ho ge kade is reeds overstroomd. Op de foto zien we de Waalkade te Nijmegen met de door het water overspoelde loodsjes en gebouwtjes. Op dc voorgrond het aanbrengen van een bekisting, op de achtergrond de Waalbrug. Vrouwelijke beroepsofficieren in het leger. In de memorie van toelichting bjj het wetsontwerp houdende voor zieningen ten aanzien van vrouwelij ke militairen, dat thans by de Twee de Kamer is ingediend, wordt gezegd, dat het voornemen bestaat bij land- zowel als zeemacht vrouwen tot het beroepspersoncel toe te laten. Uiteengezet wordt, dat de huidi ge regelingen weinig bevredigend zijn. De regering is dan ook voorne mens in de toekomst niet slechts mannen, doch ook vrouwen en wel op gelijke voet als mannen, voor te dragen voor een benoeming tot be roeps- dan wel reserve-officier. Kwestie Tunis in de Veiligheidsraad De Azintisch-Afrlkaan.se groep In de Verenigde Naties heeft dé Veilig heidsraad verzocht dringend maatre gelen te nemen tot regeling van het Frans-Tunesische geschil. De twaalf leden van de groep heb ben ieder voor zich de voorzitter van de Veiligheidsraad per brief verzocht zo spoedig mogelijk een vergadering te beleggen. Nader wordt gemeld, dat de Veilig heidsraad. reeds a.s. Vrijdag zal bij eenkomen. Bij de A.V.R.O. dreigt een gezagscrisis. Onverkwikkelijke tegenstelling tussen bestuur en directeur. De situatie, die bij de A.V.R.O. is ontstaan, nadat de onder-directeur, tevens programmaleider mr. J. den Daas uit zrjn functie is ontheven en met verlof werd gezonden, dreigt in de boezem dezer vereniging tot een verdere gezagscrisis te leiden, aldus het Utr. Nieuwsblad. Het bestuur, dat mr. Den Daas ontslag heeft wil len verlenen, maar nog steeds geen definitieve beslissing heeft genomen, wil zoeken naar een oplossing in deze zin, dat mr. Den Daas behalve een sa-laris van een jaar bovendien een schadeloosstelling" zal ontvangen. De ze zou evenwel niet geneigd zijn een der-c-lijke afdoening te accepteren. Bc> !ve de grieven, die men tegen de heer Den Daas heeft, omdat deze zich in denigrerende zin over het be stuur zou hébben uitgelaten, zijn be paalde bedenkingen gerezen tegen de waarnemend administrateur, die sterk geprotegeerd werd door de di recteur. 'de heer W. Vogt. Het beleid van .,dèze administrateur was van dien aard, dat hem in een algemene ledenvergaderine- ontslag werd ver leend. De heer Vogt had zich nadien met 'een schrijven tot het personeel van het hoofdkantoor te Amsterdam gewend, waarin hij een ieder ver zócht zich ten gunste van de waarne mend administrateur uit te spreken. Deze brief heeft bij het bestuur grote ontstemming gewekt. Frankrijk aanvaardt Plan-Schuman. De Raad der Franse republiek heeft met 182 tegen 32 stemmen het ontwerp aanvaard, waarin de president der Franse republiek gemachtigd wordt Frankrijk te doen deelnemen aan eer. verenigde Europese steenkool- en staalindustrie, het zogenaamde P'an- Schuman. Daar de Franse Nationale Vergadering het ontwerp reeds had bekrachtigd, is het Plan-Schuman thans door Frankrijk bekrachtigd. FRIESE TAAL WEER IN HET GEDING. Lemster dierenarts sprak „uitsluitend als een gunst", Nederlands. In het Heerenveense kantongerecht Is het Woensdagmiddag tot inciden ten gekomen. De reden hiervan was ook nu weer het gebruik van de Friese taal in de rechtzaal. Voor de tweede maal verscheen voor de kanton rechter, mr S. R. Wolthers, de Lemster dierenarts S. v. d. B., die een half jaar geleden bij een verhoor zich van de Friese taal bediende. Een uit lating van mr. Wolthers was toen aanleiding tot veel rumoer rondom de- Friese beweging. Ook gisteren bediende de heer V. d. B., die slechts voor een kleine verkeersovertreding terecht stond, zich weer van de Friese taal. Zodra hy daarmee begon, legde de kantonrechter een verklaring af, waarin hij zeide bij zijn standpunt te blijven, dat in het Nederlands rechts verkeer de taal wordt gebruikt, waar- in de wetten zijn geschreven en die elke Nederlander leert spreken en schrijven. Een uitzondering kan ge maakt worden, wanneer een verdach te de Nederlandse 'taal niet "behoorlijk machtig is. maar dat is hier niet van toepassing, aldus mr. Wolthers, die vervolgens aan de heer V. d. B. vroeg, of deze op zijn standpunt bleef staan. Deze antwoordde bevestigend en zei de, dat de wet nergens net gebruik van de Friese taal In de rechtzaal verbiedt en hier dus sprake is van een persoonlijke uitleg docr de kanton rechter. Op een verzoek van de ambtenaar O.ML wilde verdachte wel Nederlands Fedde Schurer berust in arrest gerechtshof. Naar het A.N.P. verneemt heeft de heer Fedde Schurer na overleg mot zijn verdediger mr. Abel J. HerzDerg. besloten te berusten in bet arrest van het Leeuwarder gerechtshof en van cassatie af te zien. Zoals bekend is dc heer Schurer veroordeeld tot f 150 boete of 30 dagen hechtenis. GROEIEND GELD, MEER WONINGEN. Belangstelling niet zo groot als verwacht mocht worden De slagzin „Groeiend geld, meer woningen 1" blijkt tot nu toe in Zeeland geen bijster goede klankbodem te hebben gevonden. Wel zijn in Blaart, de eerste maand van de drie, gedurende welke deze actie ten behoeve van Ne derlands woningbouw wordt gevoerd, verscheidene rentespaarbrieven ver kocht, maar de interesse voor deze „effecten" is toch lang niet zo groot als men zou mogen verwachten. De directeur van het bykantoor van één der grootste bankinstellingen te Middelbnrg, wiens oordeel wij vroegen, sprak zelfs van een minimale belangstelling. „Wij hadden onze verwachtingen te Middelburg heel laag gespannen", vertelde hij ons, „en daarom viel de verkoop de eerste weken van Maart nog wel mee. Nu druppelt het nog wat na: zo ongeveer één rentespaar- brief per dag. Inderdaad is de belang stelling minimaal". By de banken worden de rente spaarbrieven in stukken van 100 en van 25 verkocht, maar het zijn voornamelijk coupures van 100, die de deur uitgaan, zo vernamen wrj op de bykantoren van de diverse grote bankinstellingen. Sommigen kopen tien coupures, anderen schaffen zich er vijf aan. Er zijn ook Middelburgers, die spaargeld van hun kinderen ge bruiken voor de aankoop van spaar brieven, om op deze wyze een potje te vormen, waarvan zoon of dochter tegen de tyd, dat hij of zH meerder jarig wordt, voordeel kan hebben. Op enkele banken was men over de verkoop tot nu toe, gezien de geringe verwachtingen, niet geheel ontevre den. „Het is niet denderend", verze kerde men ons, „maar het is toch meegevallen". Elders noemde men de in de dorpen veelal de voorkeur ge- animo om tot aanschaffing van de spaarbrieven over te gaan, echter weer „gering" en in Vlissingen veel en veel groter. „Daar is ook een veel intensievere propaganda gevoerd", vertelde een bankdirecteur. VOORKEUR VOOR EIGEN STAD. Ook de gemeente-ontvanger van Middelburg is bij de verkoop van de spaarbrieven ingeschakeld. Hy kon geen vrolijk geluid laten horen: in de afgelopen maand zijn op het ontvan gerskantoor slechts enkele ingele verd, waarbij maar één coupure van f 100.—. Op het postkantoor te Middelburg, waar uitsluitend stukken van 2o verkrijgbaar zijn, vernamen wij, dat in Maart aldaar en in de Walcherse dorpen ruim de helft van de voorraad voor drie maanden is verkocht. Dit resultaat is niet onbevredigend, maar bijzonder enthousiast kon de waarne mend postdirecteur toch niet zijn. „De mensen komen niet zo gauw naar ons toe, omdat zij in Middelburg bij tal van bankén terecht kunnen en ven aan de vertrouwde boerenleen banken". zo luidde zijn conclusie. Zoals bekend, kan de koper van de rentespaarbrief zelf bepalen aan wel ke gemeente het door hem uitgetelde geld ten goede moet komen. Het bleek ons, dat in de meeste gevallen op de voorkeurskaart Middelburg wordt genoemd Wanneer men in de bestem ming niet was geïnteresseerd en dit was vaker het geval dan men zou verwachten zorgde de bankinstel ling er voor, dat het geld aan deze stad ten goede komt NIET HUIS-AAN-HUIS. In Vlissingen had het gemeentebe stuur een huis-aan-huis-actie willen organiseren voor de verkoop van de spaarbrieven, maai- het is niet gelukt aaarvoor een voldoend aantal huisbe zoekers te interesseren. Voor het uitloven van extrapre mies, zoals sommige gemeentebestu- doen, gevoeide men in Vlissingen spreken, maar bleef bij zyn standpunt dat in de rechtzaal Fries mag worden gesnroken. Hij wees er op, dat dc ambtenaar zelf ver over de schreef is gegaan, toen hij na de vorige zitting aan een journalist verklaarde, dat hy „een boerenkinkel, die Fries had ge sproken, flink had afgeblaft". De ambtenaar zeide, dat hij deze uit drukking niet had gebezigd. Na enig debat over deze zaak sloot de kan tonrechter dit incident. NIEUW ROIOER Er ontstond echter nieuw rumoer, toen de heer Van der B.nog zei verder Nederlands te zullen spreken, niet omdat dit vereist zou zijn, maar uit sluitend als een gunst tegenover de ambtenaar. Van de publieke tribune werd toen in het Fries geroepen: „Hij woont hier al vier jaarDegene, die dit riep en daarna de zaal verliet, werd door de parketwacht gegrepen en ongeveer drie kwartier aan een verhoor onderworpen. Daarna werd hij weer vrij gelaten. De zaak is in middels vercler rustig verlopen en de dierenarts werd wegens de verkeers overtreding tot f boete of twee dagen hechtenis veroordeeld. Gevonden atoomgeheimen een April-grap. De twee Londense schooljongens, die Dinsdag in Engeland grote beroe ring verwekten met het vinden van geheime atoomdocumenten, blijken achteraf de gehele Britse politie en de wereldpers voor de gek te heb ben gehouden. De jongens hebben bekend, dat de „documenten" bedoeld waren als een Aprilgrap. Met een schrijfmachine had één van de knapen enige vellen papier volgetikt met geheimzinnig uitziende formules en de andere had de bladen papier in een Noorse krant gewikkeld. Om het nog echter te maken hadden zij het pakket ge adresseerd aan Harwell, het Britse centrum voor atoomonderzoek. Aan een paar vriendjes hadden zij de op dracht gegeven'het pakket als „ge vonden voorwerp" af te geven aan een politiebureau. Nederlaag werd overwinning voor Pinay. De Franse premier Pinay leed Woens dag aanvankelijk een nederlaag bij een stemming over één van de belang rijkste artikelen van zijn begroting voor 1952. Na de stemming zeide Pi- niet. De verkoop bö de banken te nay. dat hij het onderwerp opnieuw -»■in behandeling zou brengen, waarby hij zou overwegen enkele wijzigingen in de tekst aan te brengen, 's Avonds besloot de nationale vergadering daarop met 36*3 tegen 224 het artikel, dat voorziet in een bezuiniging van 110 milliard francs, toch te bespreken in tegenstelling tot de eerder geno men beslissing. Viissingen is niet onbevredigend. Ër worden meer stukjes van 100. dan van 25.verkocht. Te Goes is een comité gevormd, dat de stad in wyken heeft verdeeld voor het bewerken van de spaarders. Er zyn thans een vijftigtal spaarbrieven verkocht, waarvan de meeste 25. bedroegen. Bij de banken in Goes loopt het niet daverend, maar men heeft de indruk, dat het toch wel gaat. Uit Terneuzen vernamen wij, dat de toeloop niet groot is en voor Oostburg geldt hetzelfde. Daar was enige belangstelling voor stukjes van 100.tegen 4*4 Uit Sluis vernamen we, dat er nogal wat ingeschreven is op de grote stukken van de lening, maar niet op de rente spaarbrieven. Tenslotte vernamen wij uit Zierik zee, dat hier de verkoop van spaar brieven niet onbevredigend verloopt. Volgens verkregen inlichtingen is er op de 4% lening behoorlijk inge- schreven. VERWACHT: TOENEBIENDE BEWOLKING Toenemende bewolking met later kans op enige neerslag. Tot vrij krachtig of toenemende wind uit Westelijke richtingen. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1