NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Ziipe WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND Nieuws GEBONDEN LOONPOLITIEK KAN NOG NIET GEMIST WORDEN KLANKEN uit de AETHER DONDERDAG 3 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Diploma uitreiking Avond- nijverheidsschool Zierikzee Te Zierikzee werden de diploma's uit gereikt aan de leerlingen van de avond nijverheidsschool, die de cursus 1951—'52 met goed gevolg doorliepen. De voorzitter, mr, Du Croo sprak aller eerst de leerlingen toe. Hij wees er op. dat by het volgen van nijverheidsonder, wijs het persoonlijk element en de liefde voor het vak tot uiting kan komen. Ei is het afgelopen Jaar goed gewerkt, aldus mr. Du Croo, die namens het bestuur de geslaagden gelukwenste. Mr. Du Croo gewaagde ook nog van de ultbreidlngs plannen, die reeds in een vergevorderd stadium verkeren. De directeur, de heer W. Hack, merkte onder meer op, cut theorie en practijk bij een nijverheids school niet te scheiden zijn. Hierna volgde uitreiking van de diplo ma's. Elndgetuigschriften ontvingen: afd. Machine-Bankwerken (Cursus B): A. P van Beveren, Brouwershaven: J. H. Oos- terboer, Bruinisse; M. v. d. Schee, Zie rikzee; J. P. de Waay, Dreischor. Afd. Motorrytulgherstellen (Cursus Bj. D. A Bouman, Oosterland; J. L. Hage- steyn, Kerkwerve; A. J. van Oeveren, Duivendijke: H. W. Roskam, Kerkwerve; W. Stolk, Nieuwerkerk; H. C. Tromper, Zierikzee. Afd. Electrotechniek (Cursus B): L. A. van den Berge, Oosterland; P. F. Deye, Oosterland; L v. d. Hoek, Noordgouwe; C. D. de Waay. Dreischor. Afd. Timmeren (Cursus B): M. P. Bal, Bruinisse; W. C. v. d. Ende, Zierikzee: S. L. de Feiter, Renesse; J. M. Feleus, Zierikzee; H. D. Hage, Oosterland; R Hage, Ouwerwerk; J. A. Hanse, Bruinisse; C. v. d. Hoek, Renesse; J. P. v. 't Hoff, Oosterland; H. Kooman, Haamstede: J. G. Rombouts, Zierikzee; M. Straayer, Dreischor: J. Tanis, Zierikzee. Kapelle; B. J. Bij de Vaate, Ellemeet. Afd. Schilderen (Cursus B): A. F. van de Sande, Zierikzee; J. Quist, Noordgou we. Afd. Schilderen! Cursus A): A. IJze- lenberg, Oosterland; Aan deze cursus namen 75 leerlingen deel, waarvan er 38 bevorderd werden, 2 voorwaardelijk bevorderd en 4 niet bevorderd. Aan hgt eindexamen namen 31 leerlingen deel. Zierikzee OUDERAVOND NEUTRALE KLEUTERSCHOOL ZIERIKZEE In'de nieuwe Graanbeurs te Zier ik- zmh; werd Dinsdagavond een zeer druk bezochte ouderavond gehouden. De voorzitter van het schoolbestuur de heer R. Gerritsen, gaf een klein histo risch overzicht sinds de stichting der school op 1 April 1840. Evenals in 1840 zit ook nu het bestuur met een tekort, ditmaal over 1951 en wel 800. Daarom zullen de ouders voor taan ook in de vacantiemaand Augus tus de schoolgelden doorbetalen. In de zeer nabije toekomst zullen twee nieuwe kleuterscholen gebouwd moe ten worden, waarvoor reeds een aan zienlijk bedrag aanwezig is. In de oudercommissie werden be noemd de dames mevrouw van den Akker, mevrouw Catshoek, mevrouw Klbote, mevrouw Plating en mevrouw van der Wielen. Tfldens de pauze bezichtigden de bezoekers de door de kinderen ver vaardigde voorwerpen. Deze maken een heel goede indruk. Na de pauze vertelde het hoofd der school, me vrouw N. M. Brouwer-Steur in een vlotte causerie iets over het onder wijs aan de kleuters. Met talrijke voorbeelden uit de practjjk toonde zij ide spontane reactie aan van de jeugd de blijdschap, het verdriet en de ver tedering. Bij de ontwikkeling van het taalgevoel spelen het verteleln en het voorlezen een grote rol. Hoogtepunten in het schoolleven vormen het Sint Nicolaas- en het Kerstfeest Uit alles bleek, dat de ouders met een gerust hart hun kin deren aan deze school kunnen toe vertrouwen. Met een hartelijk dank woord aan de spreekster voor de aardige, levendige en humoristische causerie sloot daarop mevrouw Lucht de bijeenkomst. Brouwershaven RAADSVERGADERING De raad der gemeente Brouwers haven zal Vrijdagavond om 8 uur in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt onder meer de aankoop van enkele perceeltjes grond voor de straatverbetering en een voorstel tot het verlenen van subsidie aan de Nutsbibliotheek. SCHEEPVAART DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Gepasseerd op 1 April. Unitas XI. de Rigter. Johanna Adriana, Schot. Chateau Neuf du Pape, Muller. Leoville. Kla- renaar. Telegraaf 20, Dinon. Adriana Cor nelia, v. d. Vliet. Unitas 3, Bechman. Ma rie Jose, Verwoert. Sambria, Smits. Tu nisia, Bruijnsma. Libia, Mudde, Butamo 2, Zwartbol. Full Speed, Koenen. Argo, Ke'rpel. Brillant, Huijzen. Columbia, Ma- chielsen, allen naar Rotterdam. Stad Am sterdam 10, Sponselee. Fransisca, Mulder Velp, Top. Henri, de Winter, allen naar Amsterdam. Wipl, Jlscoot. Volharding, van Dalen, beiden naar Den Haag. Rival. Janssens, naar Utrecht. Emerance, Bus man, naar Geertruidenberg. Jenny, Oud akker, naar Haarlem. Mea Vota, Vonk, naar Alblasserdam. Tepo, Poker, naar Pernis. Ay, Wagner, naar Dordrecht, Res Nova, de Vries, naar Middelhar- nis. Eben Haëzer, Slobben, naar Grouw. Res Nova, Hoogendoorn, naar Werkendam. Rival, Kornet, naar Wer kendam. St. Antonius, Hermes, naar AndeL Jacjo, Heek, naar Delft. Hen- drika, v. d. Adel, naar Middelburg. Vertrouwen, Blom, naar Delft. Dank baarheid, Slotjes, naar Vlaardingen. Analyrie, Fortuin. Salf 6, v. d. PoeL WTAG 118, Hubertus. Mathilde, Sny- ders. Josephine, v. d. Endt. Pontet Ca- net. Schott. Bi9ma, Vermeulen. Haut Villers. Derivaux. Sanara 102, Bock. Koln, Bruns. Wallis, Polfliet. Emma, Janssens. Rhenus 88, Hinze. Jade, Bos- ma, allen naar Duitsland. Eltanin, Wit- zer. Adrien, van Reemoortel. Derpent. Visser, allen naar Straatsburg. Jean, Besjes. Rhenus 128, Hammersdorf Rheinunion 1, Janssens, allen naar Ba sel. De Hoop, Blonk. Rien Sans Deu 2, Oosterwaal. Maas, Avontuur. SB 5910, van Praet. SB 1113, van Gaever. Alpha, Beenen. Titlis, Rinchenberger Theodcrich, Ruitenberg, Wylp, Kroe zen. Noumea, Janssen. Hoop op Ze gen, Karsies. Nessoco, Lensen. Nauti lus 5, v. d. Bosch. Gelderland 4, Hen driks, Klathog, Kolkman. Gelderland 13, Vos. Gelderland 3, Bom. Sijalude, de Looff, Pondicherry, Wagner. Piz Sol,. Kieffer. Erica, Keiler. Jaco, Gou- mare. Gerta, Bonnes. Gegerdi, van Dongen. Telegraaf 5, StaaL Dumbo, Blokland. Anton Hugo, Pikaart Cor- rie, de Vrij. Adma. Stevense. Voor den tyd. Kornet. Bertus, Breur. Majo, Kooijman. Vllst, Kaat. Onrust, Schram. 3 Gebroeders, Pape. Nema, Hoogen doorn. Chrigee, de Waal. Res Nova. Hovestadt August, Pieters. Risico, de Haan. Admiraal, Hoogland. Nautilus XI, Stoop. Henja, Schurinck. Scbelde- stroom, Faasse. Oosterschelde, Marcus- se. Frank, Romeyn. Knollendam, Duin- meyer. Suzan, Kreeft. Stad Brussel, Van Kautere. Ida, de Reus. Augst, van Eersel. Navefer 4, Van Galen. Fiat. Kars. Storno. Wagenmakers. Carpen taria, de Vos. Onderneming, de Korte, allen, naar België, Nieuwerkerk JAARVERGADERING BOERENLEENBANK In het verenigingsgebouw te Nieu werkerk werd de algemene jaarver gadering van de Coop. Boerenleen bank gehouden onder leiding van de voorzitter, de heer C. J. van Westen Sr., die een kort overzicht gaf over het afgelopen jaar. Als secretaris werd aangewezen de heer W. Flik- weert Az. Uit de rekening van de kassier bleek dat de omzet ruim f 22.900.000 bedroeg. De winst over 1951 bedroeg t 4.345703 en werd gestort in het re servefonds dat thans f 36.172.50 groot is. Volgens het jaarverslag telt de bank thans 172 leden. Aan spaargel den is ingelegd f 781.299,65. Uitge geven zijn 20 nieuwe voorschotten, totaal in omloop zijn 57 voorschotten. In omloop zjjn 263 spaarbusjes. Als voorzitter werd hei-kozen de heer C. J. van Westen Sr. In de raad van toe zicht werd herkozen de heer A. N. Steendflk en tot plaatsvervangende bestuursleden koos men de heren W. Flikweert Az. en A. M. Wandel. Me degedeeld werd dat de debet-rente is vastgesteld op 4% de credit-ren te op 1% tot f 500.en daarbo ven op 1 De rente by de spaar bank wordt 2,64 tot f 5000.en daarboven 1,32 Bij de rondvraag gaf de heer A. C. van Oeveren het bestuur in overweging het maximum van f 5000.bij de spaarbank te ver hogen daar er anders gevaar bestaat dat men slechts bedragen cot f 5000 bij de spaarbank zal deponeren en het meerdere by andere instellingen. Na enige beraadslaging van het oestuur onderling werd bepaald, dat een ren te van 2,64 zal worden uitgekeerd tot f 10.000.daarboven 1,32 Hierna verkreeg de heer Vroom, vertegenwoordiger van de Centr. Raiffeisenbank te Utrecht, het woord die in zijn betoog de nadruk leg de op het belang dat de leden hebben bij een gezonde bankinstelling. In aansluiting daarop werd de film „Het geld van de Boer" gedraaid. Verder werd een prachtige kleurenfilm „Len te in Holland" vertoond en „Der Zee ontrukt", een film over de wording van de Noord-Oostpolder. Noordwelle UITVOERING V.C.J.C. De afdeling Noordwelle van de V.C. J.C. gaf haar jaarlijkse uitvoering in café de Jonge. Ondanks het ongunsti ge weer was de zaal bijna geheel be zet Na een openingswoord van de heer Zevering, voerden de jongeren het toneelstukje „Hoe de Schout zich zelf aan de schandpaal stelt" op. Het stuk werd aardig vertolkt. Als ver volg op het vorig jaar gespeelde stuk „Robbedoes" brachten nu de ouderen „Robbedoes getrouwd", een comedie in 3 bedrijven door H. Bakker. Alle spelers kweten zich zeer goed van hun taak en evenals de jongeren kregen ze een dankbaar applaus. Na het houden van een verloting dankte de heer Zevering de spelers en belangstellenden. Tot slot spoorde ds, Van Liere aan, de gedachte die aan t gespeelde ten grondslag liggen, ook in het dorpsleven tot uiting te doen komen. VARKENSHOUDERS BIJEEN. Elkander" te Noordwelle^vergaderde in café De Jonge onder voorzitter schap van de heer L. Jonker. Het jaar 1951 was voor de vereniging gunstig geweest, daar geen enkel verlies werd geleden. Uit het verslag van de penningmeester, de heer D. A. Hart, bleek, dat werd ontvangen 356.05 en uitgegeven 107,02, zoaat de rekening sloot met een batig saldo van 249,08. Een verzoek van de zustervereni ging te Zierikzee om by verhuizing de leden wederzijds over te nemen zonder extra kosten en onder bepaal de voorwaarden, ontlokte de medede ling, dat dit te Noordwelle al vele ia- ren gebruikelijk is, evenwel zonder voorwaarden. Wegens periodieke aftreding werd de heer L. Jonker als bestuurslid herkozen, De herverzekering van de varkens zal ook het komende seizoen weer geschieden en het inenten tegen vlek ziekte zal voor rekening van de kas worden genomen. Bevorderingen aan de Goese Rijkslandbouwwinterschool Aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes werden bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: C. J. Adriaan- sens, Lewedorp; L. K. Breure, St. Maar tensdijk; Th. de Bruijne, Coljjnsplaat; A H. Colpaart. Woensdrccht; W. A. G. Dek ker, Wemeldinge; J. var. Driel, Kats; F A. van Gilst. 's-Heer Abtskerke; B. G. van Gorsel, Rilland; A. Heijboer, Wisse, kerke; G. Hoek, St. Maartensdijk; L. J de Jager, Wolfaartsdijk; M. W. Kloet, St. Maartensdijk; M. J. Klompe. Brui nisse; D. de Koeyer, Biezelinge; J. W. Koopman, Zierikzee; P. van Liere; Oost- kapelle; J A. Lievense, Nieuwerkerk; K. Lindenbergh, Wolfaartsdijk; C. J. van Luijk, Steenbergen; A. Minnaard, 's-H. Abtskerke; J. H. van Nieuwenhuijzen. Kruiningen; J. C. Nijsse, Oudelande; A. Remijn, Nieuwdorp; G. Rijk, 's-Heer Abtskerke; J. R. H. Scheele, Goes; J. A. Timmers, Steenbergen; J Verstelle, Wol faartsdijk; A. van 't Westeinde, Nieuw dorp; I. Zandee, Wolfaartsdijk. Herexamen: A. C. Boot, Rilland; E. Murmans, Goes: K. G. L. van Nieuwen- huyzen. Rilland: J. Smits, Borssele; M C. Steendijk, Stavenisse; M. C. Verwijs- St Phlllpsland; L. J. van de Zande. Tho- len. Er werden drie leerlingen afgewezen' ST. PHILIPSLAND GEREF. GEMEENTE Op Donderdag 3 April zal in de Geref. Gemeente te St. Philipsland voorgaan, ds F. Mallan uit Bruinisse. (Voorbereiding H.A.). Tweede Kamer aanvaardde vredesverdrag met Japan Dr. Drees: De Regering deed, wat zij kon. De Tweede Kamer heeft, alvorens tot 22 April op reces te gaan, gisteren het wetsontwerp tot goedkeuring van het vredesverdrag met Japan met 58 tegen 9 stemmen aanvaard. Tegenstem mers waren natuurlijk in de eerste plaats de communisten, maar met hen ook de heren van Dis en ds. Zandt van de St. Geref. Party, de heer Ger- brandy van de A.R. en de heer Weiter van de K.N.P. Prof. Gerbrandy had tevoren be toogd, dat Amerika zich in het Oos ten wenst te beveiligen tegen Rusland en dat daarom Nederland moest wor den opgeofferd. Hij noemde het trac- taat een vernedering voor het Neder landse volk. Mej. Klompé (K.V.P.) daarentegen was verheugd, dat het vredesverdrag een nieuwe geest ademde, nL die van het aanknopen van relaties en niét I die van bestraffing. Toch erkende zij, dat te weinig rekening werd gehou den met de Nederlandse verlangens. HET KON NIET ANDERS. De minister-president, dr. W. Drees. herdacht hen, die in Indonesië of in de concentratiekampen hebben gele den. De regering heeft duidelijk van haar bezwaren doen blijken, maar dë gang van zaken is voor een belangrijk deel beheerst door de houding van Rusland, dat wenste, dat rond Japan alleen schepen zouden mogen varen van landen, die aan Japan grensden. Ten aanzien van de burger-geïnter neerden en de Nederlanders, die gro te schade hebben geleden, zijn al be paalde maatregelen genomen, zodat men niet kan zeggen, dat er niets ge daan is. In San Francisco is nog eens duide lijk gepleit voor de Nederlandse desi derata en Amerika heeft zich bereid verklaard als intermediair op te tre den voor onderhandelingen over een bijdrage voor Nieuw-Guinea en scha devergoeding voor burgergeïnterneer den. Japan wil een overzicht hebben over wat het moét doen. Daarna zou den besprekingen kunnen worden ge voerd over wat vrijwillig gedaan kan worden. Men mag echter niet ver wachten, dat hier iets belangrijks uit zal komen. Een motie van de heer "Welter (K. N.P.), waarin de Kamer als haar oor deel zou uitspreken, dat de wijze van voorbereiding van het verdrag er toe heeft geleid, dat noch met de inzich ten van Nederland, noch met zijn be langen in voldoende mate rekening is gehouden, werd verworpen met 56 te gen 11 stemmen. Voor stemden de C.P.N., de St. Ger. Partij en de heren Gerbrandy (A.R.). v. d. Feltz en Schmal (beide C.H.) en Weiter (KNP). Burgerlijke Stand BURGH. Bevallen: H. van der Have—Kluij- tenaar, d. POORTVLIET. Bevallen: A. C. Bos—Boer. r; J. G. van der Male—Roelofsen, z.; L. Boer— Markus d. Getrouwd: G. L. Koppenhol, 22 j. en C. Tiehem, 22 j. Overleden: M. van der Werff, weduwe van K. Potter, 93 j, STAVENISSE. Bevallen: N. A. Hendrlkse—Burgers, d.; T. Hoek—Boogaard, z.; N. A Wielaard— Hendrikse, z. Ondertrouwd: W. M. C. Smits, 23 j. en E. M. Klippel, 21 j.; A. Burgers, 30 J. en L. J. Stoel. 22 j. Overleden: H. Gaakeer, 54 j. Koningin en Prins in Washington (Vervolg van pag. 1) DINER SN HET CARLTON-HOTEL Woensdagavond bood president Truman zyn koninklijke gasten een diner aan ln het bekende Carltonho- tel. De dinerzaal van het Witte Huis was nL nog niet gereedgekomen. Ty- dens dit diner heeft Koningin Juliana een toast uitbracht, waarin zy o.m. zeide: „Ik weet, mijnheer de president, dat U een groot vriend van de mens heid is. U staat aan het hoofd van een groot land van lieden, die zeer menslievend en van goede wille zyn en die ons een onschatbare steun ver leend hebben gedurende en na dc oorlog. Zij hebben zelfs een deel van ons land bevrijd. De graven van uw soldaten zyn voor ons gewijde plaatsen. Uw rege ring en uw volk hebben ons opnieuw op het moeiiyke pad naar de welvaart gebracht. Wij zijn vol dankbaarheid jegens het Amerikaanse volk. U is de verte genwoordiger van dit alles. Ik hef myn glas, mijnheer de pre sident, ter ere van Uzelf en van me vrouw Truman, onze vriendelijke gastheer en gastvrouwe in Amerika, en drink op de eeuwig durende vriend schap tussen onze twee landen". KONINGIN WACHTTE OP DE TELEVISIE. Koningin Juliana heeft ter wille van de televisiecamera's haar aan komst op het vliegveld van Washing ton twaalf minuten uitgesteld. Toen de „Prinses Beatrix" boven het vlieg veld verscheen, waren de televisie camera's nog niet geheel gereed voor de uitzending. De Koningin liet gevolg geven aan het verzoek, dat liet toestel nog twaalf minuten zou blijven rondcirkelen. De toespraak van do Koningin tot hot Congres van de Verenigde Staten zal van Washington door de „Voice of America" naar Nederland uitgezon- den en via Hilversum gelayeerd wor den. De uitzending zal plaats hebben over beide zenders hedenavond van 18.15 tot 19.15 uur. Advertentie fn een Noledop 0 In de loop van twee maanden is op verschillende plaatsen in ons land vier maal de politie gealarmeerd voor een buitenspel van verkenners. Deze spelen droegen een dermate realistisch karakter, dat de politie de schijn niet van de wer kelijkheid kon onderscheiden. In verband hiermede heeft de hoofdcommissaris der verkenners van de Katholieke jeugdbe weging, H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst alle commissarissen en afdelings leiders van de Katholieke verkenners een schrijven gericht, waarin hij verklaart niet 1» zullen aarzelen een leider te schorsen, die niet genoeg blijk geeft van zUn verantwoordelijkheid. 9 Woensdag avond is de 19-jarige pianist Hans Derck- sen per K.L.M. naar Amerika vertrok ken. Deze leerling van het Rotterdams conservatorium werd uit 80 candidaten voor deze reis uitgekozen. Hij zal een maand voor Amerikaanse radio- en teler visiestations optreden. O De Duitse dele gatie naar de herstelbetalingsbesprekin gen in Den Haag, die thans te Bonn ver toeft. heeft haar dank aan de Neder landse politie uitgesproken voor haar be moeiingen in verband met de aanslag op de Duitse gedelegeerden. De delegatie verklaarde, dat Maandag verscheiden: leden van de delegatie springstoffen had den ontvangen. 0 Na de twee bisamrat- ten, die onlangs in Roosteren werden ge vangen, is thans ook in Geleen een bisam- rat aangetroffen. Het beest werd bij het oversteken van een weg door een auto overreden. 0 De 89-jar!ge landbouwer N. J. H. S. uit Banholt bij Noorbeek ir. Limburg, die Zondag door een stier werd aangevallen is Woensdag aan de beko men1 verwondingen overleden. Nieuwe groeivitamine ontdekt. Aan het vitamine-alphabet is sinds kort een nieuwe vitamine toegevoegd, nl. de „rentespaarbrief-vitamine", die geld binnen 19 jaar tot meer dan het dubbele laat aangroeien. In 1974 heeft het zelfs 2% maal zyn oorspronkelijke waarde gekregen. Geef ook uw geld een dosis groeivita- minen en koop een of meer rente- spaarbrieven van de Nationale Lenin gen voor de Woningbouw. Verkrijgbaar by banken of commis- sionnairs in effecten (in stukken van 100.— en 25.—) en by de postkantoren (in stukken van 25.U kunt ze ook bij de Post cheque- en Girodienst bestellen. KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Rilland-Bath: Heerschap te Wageningen. MINISTER JOEKES IN DE EERSTE KAMER: Aantal werklozen bedraagt thans 166.000. In de laatste vergadering van de Eerste Kamer voor het Paasrecès heb ben verschillende leden by het debat over de begroting van sociale zaken enkele brandende kwesties aangesneden, zoals de loon- en prijspolitiek en de sociale voorzieningen. De her de Bmyn (K.V.P.) drong daarbij o.a. aan op meer vryheid voor de bedryfsgeno ten by het vaststellen van de lonen. Deze spreker betoogde, dat de 5 consumptiebeperking opgeheven dient te worden v/anneer net met onze be talingsbalans inderdaad goed biyft gaan. Spr. wilde de Sociaal-Economi sche Raad advies laten uitbrengen over de vraag of reeds dit jaar enige verruiming kan worden toegestaan. De heer Oosterhuis van de P.v.d.A. besprak meer in het byzonder het werkloosheidsprobleem en zeide tot de conclusie te zyn gekomen, dat men bij de beperking op het woningbouw programma zich te weinig heeft ge realiseerd welke gevolgen deze voor de werkloosheid in het bouwbedrijf zou kunnen hebben. De illusie, dat het aantal werklozen in Mei beneden de 100.000 zal dalen, zal z.i. wel niet vervuld worden. MINISTER OVER DE LOONPOLITIEK. Minister Joekes zeide in zijn ant- woordrede, dat de gebonden loonpo litiek nog niet gemist kan worden, ook al omdat zij de voorwaarde schept voor sociale rechtvaardigheid en billijke verdeling van winsten en lasten. Grote voorzichtigheid achtte de minister geboden ten aanzien van het geven van grotere vryheid aan de bedryfsgenoten bij de loonvaststel- ling. Daar de Sociaal-Economische Raad dit probleem op het ogenblik in behandeling heeft, wenste de minister thans geen nadere mededelingen te doen. Ook wordt gezocht naar een weg om de arbeiders mede te doen profi teren van de verbeterde inkomsten. De minister achtte het middel van winstdeling niet geschikt. Ook dit on derwerp heeft ae Sociaal-Economi sche Raad in studie en daarom wen ste de minister er op het ogenblik ook niet meer van te zeggen. Wél liet hy uitkomen, dat z.i. niet kan worden volstaan met fiscale maatregelen. Minister Joekes verzzekerde voorts dat de regering binnen redelyke trenzen al het mogelyke doet om e werkgelegenheid op peil te hou den. Men heeft echter niet alle fac toren in ae hand. Wat betreft de sociale voorziening, zeide de bewindsman, dat hij het vol strekt niet eens is met de heer Lou- wes, wanneer deze beweert, dat so ciale maatregelen er toe zouden lei den dat men er de kantjes af gaat lo pen. MAATSCHAPPELIJKE RAMP Mr. di". van Rhijn, de staatssecre taris van Sociale Zaken, noemde de werkloosheid de „maatschappeiyice ramp nummer één". Het huidige aan tal werklozen, met inbegrip van sei zoenwerklozen en minder invaliden bedraagt 166.000. Daarvan zyn er 30.000 seizoen-werklozen, zodat er de ze zomer nog 36.000 zyn op te vangen. Het aantal van 100.000 werklozen d.i. 3 van alle arbeiders, mag worden beschouwd als het „normale" aan tal). De staatssecretaris gaf toe, dat de werkloosheidbestrijding langzaam op gang is gekomen. Thans zit er ech ter schot in. Hoewel men eerst in December 1951 is begonnen met de openbare werken-politiek, Is thans reeds voor 51 millioen gulden aan werken vastgelegd. Dit jaar zal er voor 36 millfoen worden uitgevoerd, niet ln D.U.W.-verband. Opheffing vaj de consumptiebeperking, dus ook loonsverhoging, zou op dit ogenblik funest werken. Zij zou leiden tot ver hoging van de productiekosten cn vermindering van de export. Dr. Muntendam, staatssecretaris voor dc volksgezondheid, achtte het niet verstandig thans in het Zuiden des lands een Prot. Chr. sanatorium te bouwen, zoals de heer Schipper (A.R.) had gevraagd, dit wegens het teruglopend aantal patiënten in ons land. Bovendien is net verstandiger de resultaten af te wachten van het nieuwe Amerikaanse geneesmiddel te gen t.b.c„ dat op het ogenblik ook in enkele Nederlandse klinieken wordt geprobeerd De begroting werd ten slotte met de stemmen van de communisten te- wyzing gevonden, die een dergeiyke theorie zou kunnen staven. VAN TOT Blaffende honden bijten niet, maar zij bunnen wel ongelukken veroorzaken. De heer J. G. uit Scherpenlsse reed nl. met zijn bromfiets tegen zo'n furieuze blaf fer aan en kwam te vallen, waarbij hij zich ernstig aan het hoofd en aan de le dematen bezeerde. De zon scheen de laatste tijd dwars door de gordijnen in de Ned. Herv. Kerk te Scherpenlsse. Om dit euvel te verhel pen heeft de kerkvoogdij thans besloten, a.s. Zondag in de kerk een collecte te doen houden, uit de opbrengst waarvan men nieuwe gordijnen zal aanschaffen. Een dezer dagen bestaat het Ned. Herv. kerkkoor te Renesse tien jaar. Te Renesse werd een aan de Lange Reeke staande onbewoonbaar verklaarde woning afgebroken. Er zal een nieuwe woning voor in de plaats komen, hetgeen de Lange Reeke ongetwijfeld een beter aanzien zal geven. In Stavenisse werden in de maand Maart 27 slachtvergunningen afgegeven. Onlangs moest de muziekvereniging „Eendracht" te Scherpenlsse het gym nastieklokaal ontruimen, waar men tot dan toe repeteerde. Er moest nl. weer les ln gegeven worden. Ondanks alle eensgezindheid kon men er echter geen andere ruimte vinden om zijn krachten te beproeven, zodat de vereniging thans. zU het dan slechts voor één dag in de week, weer de beschikking heeft gekregen over het gymnastieklokaal. Te Sint Aimaland werd de eindles ge geven van de deze winter gehouden kook cursus, onder leiding van mej. M. C. Koopman. De avond werd gezellig door. gebracht. Dankwoorden werden gespro- Adverientie KLV ROWNTREE AMSTERDAM. ken door mej. N. Kaashoek en de heer C. J. J. Kooyman en daarna gebruikte men gezamenlijk een maaltijd, die de leerlingen eigenhandig hadden bereid. Donderdag 10 April a.s. zal de Coöpe ratieve Boerenleenbank te Sint Annaland in jaarvergadering bijeenkomen. Te Sint Anna'and herdacht de heer M. van Zetten de dag, waarop hij 40 jaar geleden als landarbeider in dienst trad op de hofstede „Kroonwarde" bij St. Maartensdijk. Als blijk van waarde ring werd hem door zijn werkgever, de heer v. d. Slikke, een zakhorloge aange. boden. De etalagewedstrijd, die in het kader van de middenstandsweek te Sint Anna land werd gehouden, heeft vee! belang stelling getrokken. Vooral de jeugd heeft zich niet onbetuigd gelaten bij het zoe ken naar de „verkeerde" voorwerpen Sn de etalages. Te Noordwelle bracht het muziekge zelschap „Kunst na Arbeid" uit Ellemeet een serenade aan het echtpaar M. Dijk graaf-Sm alheer, dat zijn 40-jarig huwe lijksfeest vierde. Het bekende café Het Dorpshuis te Oosterland, dat geruime tijd gesloten is geweest, zal zijn deuren Vrijdag a s. met de intocht van de nieuwe burgemeester veer openstellen. Het bestuur van de sportvereniging S.S.S. te Oosterland zal stappen onder nemen om een terrein ter beschikking ie krijgen ten einde in de komende zomer nog aan de korfbalcompetitie deel te ne men. Marktberichten VEILING ZIERIKZEE. 1 April: Spinazie 5964. Snljsla 40—45 Kropsla 19. Witlof I 3144. Andijvie 38— 56. Witte kool 7—8, Wijnpeen 20—21. Ra dijs 13. Sint Remy 53—56. Uien (stek) 15—15. Alles per 100 kg, stuks of bos. VEILING BERGEN OP ZOOM. I April: Andijvie 70. Sla 17—26. Radijs 11—14. Witte kool 9—12. Rode kool 27- 31. Prei 14—20. Witlof A 34—49, Idem B 2535. Breekpeen 17—26. Waspeen 37. Gele kool 19—21. Boere kool 23—26. Sprui ten niet geschoond 6570. HOOG WATER 4 April U-t-NAP u.f NAP Vlissingen 9.45 1.12 22.25 0.98 Terneuzen 10.10 1.33 22.52 1.20 Hansweert 10.28 1.50 23.06 1.37 Zierikzee 10.45 0.94 23.26 0.74 Wemeldinge 11.02 1.10 23.47 0.90 LAAG WATER u.—NAP tL—NAP 2.55 1.50 3.24 1.67 3.58 1.82 4.05 1.34 15.47 1.36 16.15 1.55 16.48 1.70 16.50 1.22 4.00 1.53 16.57 1.40 VRIJDAG. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws- cn weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9-00 Voor de zieken. 9 30 Waterstanden. 9-35 Gram. muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. muziek. 11.15 Altviool en piano. 11.45 Grnm. muziek. 12.00 Surinaamse volksmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedellngen. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Carihonspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Amuse mentsmuziek. 13 45 Gram. muziek. 14.00 „Mooie éénjarige bloemplanten, die wc ln de tweede he|ft van April bulten kun nen zaaien", causerie. 14.15 Gram. mu ziek. 15.00 Harpenscmble. 15.30 Gram. muziek. 15.40 Voordracht. 16.00 Kamer muziek. 16.30 Voordracht. 16.50 Gram. muziek. 17.00 Voor de Jeugd. 17 30 Ma- rine-wervingspraatje. 17.40 Gram. mu ziek. 17.45 Fries programma. 18.00 Nws. 18.15 Gewijde muziek. 18.45 Gram. mu ziek. 18 50 Muzikale causerie. 19.15 Re geringsuitzending: „Verklaring en toe lichting". 19.35 Gram. muziek. 19.40 Ra- dlokrant. 20.00 Nieuws- en weerberich ten. 20.10 „Vijf minuten". 20.15 „Johannes Passion", oratorium. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15, Het Evangelie in Esperanto. 23.30j-24.00 GranV, müziék. a HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram. muziek, 8.00 Nleuws- en weerberichten. 8 18 Gram. muziek. 8.50 Voor dc huisvrouw. 9.00 Gram. muziek. VPRO: 10.00 „Kinderen en Mensen", cau serie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Schoolradio. 10 50 Orgelspel. 11.25 Radio feuilleton. 11.40 Sopraan en Mozartvleu- geL AVRO: 12.00 Orgel cn accordeon. 12.30 Land- en tulnbouwmodedelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. muziek. 13,00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gr. muziek. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Gram. muziek. 15.25 Voordracht. 15.45 Reportage met muziek. VARA: 16.00 Klein vrouwenkoor. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgelspel. 17.20 Mu zikale causerie. 18 00 Nieuws. 13.15 Fe licitaties 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Pianospel. 19.10 „Wat doet Uw man?", klankbeeld. VPRO: 19.30 „Wat dunkt U van de Christus?", causerie. 19.50 Berich ten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht met pianobegeleiding. 20.30 „Benelux", causerie. 20.40 „Leven op de Aarde", causerie. VARA: 21.00 Ca baret. 21.30 „De Duedalf". 21.50 Buiten lands overzicht. 22.05 Rhythmische mu ziek. 22.30 Reportage. VPRO: 22 40 „Van daag", causerie. 22.45 Avondwijding. VA RA: 23.00 Nieuws. 23.15 ,Jn huwelijk en gezin", causerie. 23.30—24.00 Radio Phü- harmonisch Orkest. ZON EN MAAN 4 April. Zon: op 6,08 onder 19.19 an: op 12.40 onder 4.17 i"n nlvertentie Heden overleed zacht en kalm na een gedul dig gedragen lflden on ze geliefde Echtgenote en der Kinderen zorg zame Moeder. Behuwa- en Grootmoeder, GEERTRUID NIEUWENHUIJSE, geb. - VAN IWAARDEN in de ouderdom van ruim 71 jaar. Kruiningen: P. NIEUWENHUIJSE Kapelle: J. L. DE GROENE— NIEUWENHUIJSE Z. M. DE GROENE Kattendiike: L. J. LEPOETER— - NIEUWENHUIJSE W. P. LEPOETER L. C. NIEUWEN HUIJSE D. C. NIEUWEN HUIJSE— VAN SCHELLEVEN en Kleinkinderen. Kruiningen, 2 April '52 De begrafenis zal laats hebben Zaterdag April 1952 op de Al- femene Begraafplaats e Kruiningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13