NIEUWS UIT ZEELAND Zijpe Zwin JIMMY BROWN, sportheld no. 1 EERSTE KAMERLEDEN OVER GRONDWETSWIJZIGING Wissel Zeeuws-Vlaanderen DINSDAG 1 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeuwsch-Vlaanderen Ooslburg FILMCLUB „OOSTBURG". Het voorlopig bestuur van de film, club „Oostburg" is als volgt samen gesteld: voorzitter drs. C. Foudraine, secretaris ir. B. H. Mensink, pen ningmeester de heer L. W. Rosenkrans, vice-voorzitter de heer A. de Hullu, voorzitter keuzecommissie de heer P Brugeman, culturele films mevrouw Meyer-Daniëlse, technisch adviseur de heer H. Pallada. Op verzoek is een jeugdlidmaat schap ingesteld voor kinderen van 14 tot 18 jaar. Deze jeugdleden zullen slechts toegang hebben tot die voor stellingen, waarin voor alle leeftijden gekeurde films worden vertoond. TONEELUITVOERING „OEFENING EN VERMAAK" Zaterdagavond gaf de reder-kerska mer „Oefening en Vermaak", in hotel De Vuyst te Oostburg een opvoering van het blijspel „Mijn baby", een voor het amateurtoneel dankbaar stuk, dat een goede opvoering verkreeg. Mevr. L. de Putter, wier mimiek en vooral haar stille spel uitstekend waren, had in de heer H. Schepers een goede part ner gevonden. Ook het spel van mevr. M. Merrelaar en van de heer W. de Roij verdient vermelding. De loco burgemeester, de heer J. H. van Kam pen, sprak aan het slot woorden van waardering voor het gebodene en uit te de wens, dat de beker, welke de gemeente Oostburg voor het toneel concours beschikbaar stelde en \velke thans in Groede is, volgend jaar door de rederijkerskamer zal worden ver overd. De heer P. Bruggeman dankte tenslotte allen, die aan het welslagen van de avond hadden meegewerkt, in het bijzonder de regisseur, de heer P. J. van Oppen. Terneuzen PROPAGANDA-AVOND RODE KRUIS Door de afdeling Terneuzen van het Nederlandse Rode Kruis zal Woens dag 9 Maart a.s. in het Concertge bouw een propaganda-avond worden georganiseerd, waaraan medewerking verleend Mondaccordeola uit Axel onder leiding van de heer W. Meul- meester. Een toneelgroep brengt on der regie van de heer F. Leroux het blijspel „Spoken in de wilde Os". DE HEER B. v. d. EIJK TITEL HOUDER BILJARTEN Onder zeer grote belangstelling werd Maandagavond in hotel Cen traal te Terneuzen de beslissingswed strijd gespeeld voor het persoonlijk kampioenschap biljarten van Terneu zen en Sluiskil. De heer B. van der Eijk slaagde er in de titelhouder, de heer G. van Damme in een buiten gewoon spannende en fraaie partij te kloppen met een verschil van 4 caramboles. De cijfers van de heer van der Eijk bedroegen 150 carambo les in 25 beurten, hoogste serie 48; die van de heer van Damma 146 ca. ramboles, 25 beurten, hoogste serie 32. Na afloop van de wedstrijd volg de een diner, waaraan aanzaten de spelers en een aantal genodigden en waarbij de kampioen werd gehuldigd. BADINRICHTING De gemeentelijke badinrichting te Terneuzen werd gedurende de maand Maart door 3366 personen bezocht. Schoondijke TONEELUITVOERING De toneelgroep van de personeels vereniging der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" uit Breskens gaf een uitvoe ring in de zaal van de weduwe Zee- gers te Schoondijke. Opgevoerd werd het familie-drama „Moeder", waar mede de toneelgroep in het West- Zeeuwsch-Vlaams toneelconcours dit seizoen de eerste prijs behaalde. Het stuk viel ook te Schoondijke zeer in de smaak. Breskens „UIT HET VOLK VOOR HET VOLK" Te Breskens gaf de muziekvereni ging „uit het Volk voor het Volk" twee achtereenvolgende dagen in het gemeentelijk ontspanningslokaal een uitvoering. Er werden verschille*.de muziekstukken ten gehore gebracht, onder leiding van de heer Jasper An- thonisse. Het publiek was enthousiast daarover. De toneelvereniging „Tha lia", welke aan deze uitvoering haar medewerking verleende, voerde de klucht in twee bedrijven, „De Huis- tyran" op. Dit stuk oogstte veel bij val. In verband met het slechte weer was de opkomst niet zo groot als de verenigingen wel verdienden. Axel BEKRONINGEN OP DE HUIS VLIJTTENTOON STELLIN G Op de Huisvlijttentoonstelling t Axel werden de volgende prijzen be haald: Clubs: le pr. „Jonge Kracht' Axel met poppenhuis; 2e pr. meisjes club „Zaamslag"; 3e pr. Jeugdclub Zaamslag. C. J. M. V. en C. J. V. F.: le pr. J. Romeijnsen, Driewegen (Terneuzen); G. de Zeeuw, Zaamslag; Nellie Wie- land, Janna Penne, Bets Wieles Mina Noens, allen te Axel; 2e pr. A. Jansen, P. Schutz, Dien Bolleman, Jozien Wieland, Nellie Jansen en Jan- neke Rinn, allen te Axel; C. Romeijn sen te Terneuzen; 3e pr. C. de Feij- ter, Axel en P. Geelhoedt, Zaamslag. Afdeling Jeugdclubs individueel: le pr. Adriana de Jonge, Terneuzen; 2e Jo Romeijnsen. Terneuzen en Cobi Lensen, Sluiskil; 3e pr. Pleuntje Rinn, Ali Koekkoek en Wim de Ferjter te Axel, Francien Drabbe en J. Bol te Terneuzen en J. Klaassen te Sluiskil. Burgerlijke Stand TERNEUZEN. Bevallen: M. M. van HooveGiele, z. C. MoesKarremans, z.; E. J. Visser Neele, z.; C. Neels—de Kok. d. J. dc BokxGeelhoedt, d.; P. StoffelsPlad- det, z.; A. J. M. Verstraeten—Schalken, z.\ L. A. M. Lagendijk—Maas, d.; K. de Ridder—Eekman. z.\ R. Meeusen—van den Berge, d. Ondertrouwd: S. Schijve. 26 j. en C. A. Anthonisse, 23 j.; J. A. Bracke, 26 j. en J. Dumoleijn, 26 j. W. Molenaar. 27 j. en M. R. de La voir, 26 j. Getrouwd: A. S. Briedé, 29 j. en J. W. Verkerke, 28 j.; P. den Hamer, 25 j. en J. J. C. Relnhoud, 29 j. Overleden: E. de Feijter, 72 j. E. M de Meijer, 71 j., echtg. van A. B. de Co- ninck. J. Ciepielowsld, 27 j. M. C. Hen- drlkse, 92 j., geh. gew. met J. C. Eek man. WATERLANDKERKJE. Bevallen: L. P. M. Wijffels—van Cam- pen, d. A VONDTEKENSCHOOL TERNEUZEN Uitreiking van de getuigschriften Op Maandagavond 31 Maart werden in een bijeenkomst van bestuur, per soneel en leerlingen de getuigschrif ten en verklaringen uitgereikt, be haald door leerlingen van de Avond school aan het eind van de cursus 1951—1952. Deze cursus is de eerste, waarin ge werkt was volgens de nieuwe richt' lijnen voor 't Avondnijverheidsonder- wijs. De voorheen 5-jarige Avond school is thans gesplitst in een 3-ja- rige A-cursus (voor leerlingen zonder getuigschrift dagambachtschool) en een 2-jarige B-cursus (voor leerlin gen met getuigschrift dagambachts school alsmede de Avondschool leer lingen met A-getuigschrift) Boven dien wordt voor beide cursussen vak theorie gegeven. De A-cursus is uit sluitend theoretisch, de B-cursus geeft theorie of theorie en praktijk. Enkele leerlingen, die voor het 5e jaar (vol gens oude regeling) de Avondschool bezochten en dus pas in het laatste jaar met de speciale vaktheorie te maken kregen, zijn beoordeeld vol gens de eisen, die voorheen gesteld werden voor het verkrijgen van het 5-jarig getuigschrift. Werd aan deze eisen voldaan, dan is aan hen bij wij ze van overgangsmaatregel het tot nog toe geldende 5-jarig getuigschrift toe gekend. De uitslag is als volgt: Getuigschrift 3-jarige A-cursus-theorie t Afd. schilderen: P. W. de Zeeuw te Terneuzen. Afd. timmeren: K. C. de Quelery en J. C. Sol te Terneuzen. Afd. bankwerken: G. M. Borgsteijn te Axel. Afd. scheepsbeschieten: A. J. de Lijser te Hoek. Afd. Ijzerwerken: I. Dierx en C. West- slrate te Terneuzen. Getuigschrift 2-jarige B-cursus: Afd. schilderen (theorie en praktijk): Th. E. Eeman te Vogelwaarde en D. W. F. Zegers te Hoek. Afd. metselen (theorie): R. A. Claeijs- sens te Sas van Gent. Afd. timmeren (theorie en praktijk): W. de Jonge. C. J. Kayser, C. Weststrate en M. de Zeeuw te Terneuzen; A. B. L. de Gronckel, J. C. den Hamer, R. Ph. Steel, A. P. v. Bendegem en A. Rinn te Axel; A. de Koeijer te Zaamslag; J. E. Eggermont te Westdorpe en M. Hamelink te IJzendijke. Afd. bankwerken: theorie en prak tijk): M. M. Gulden te Terneuzen; I, J. Meesen en M. J. Oppeneer te Axel; P. A. Harms en J. M. J. van Passel te Sluiskil: A. A. Baart te Sas van Gent; P. J. Re- meljnsen te Hoek. Afd. automontage (theorie en prak tijk): G. Buijze, P. F. Gelderland, G. J. Wieckardt te Terneuzen; J. J. v. Dron- gelen en C. J. A. Kolijn te Axel; M. v. Tatenhove te Sluiskil; A. A. Ch. v. Peer te Sas van Gent. Afd. electrotechniek (theorie en prak tijk): C. M. Oppeneer te Terneuzen J. W. Dleleman en H. A. t Gilde te Sluis kil; N. Bolleman, P. J. Peeters en C. J. Wieland te Axel; F. Donze te Zaamslag: A. Vervaeck te Westdorpe, Getuigschrift 5-jarlg cursus. Afd. schilderen (theorie en praktijk) B. de Smet te Sluiskil. Afd. metselen (theorie): A. J. Heijens te Philippine. Afd. timmeren (theorie): J. Kroon te Terneuzen. Afd. bankwerken (theorie): M. F. Van- hijfte te Sluiskil en G. A. Vloedbeld te Axel. Afd. timmeren (theorie en praktijk): de Kok en S. Jansen te Terneuzen. Afd. automontage (theorie en prak tijk): L. den Engelsman te Terneuzen; de Pooter en J. M. de Pooter te Zaamslag. Verklaringen. Electrotechniek (V.E.V.): J. D. Rie- mens en J. M. de Smit te Terneuzen; P. E. Corveleljn te Sluiskil; Timmeren (3-jarige Hosp. cursus) M. de Putter te AxeL Afschrijven (3-jarlge A-cursus): W. E. Elve, W. H. Koole, H. Zegers te Terneu- C. Zegers en J. Pladdet te Hoek en A. P. Hamelink te AxeL Electrisch lassenHosp.): C. S. P. de Soomer te Terneuzen, C. v, Hermon, M. J. Jansen, L. Schieman en A. M. Wie land te Axel; C. Dobbelaar te Zaamslag; P. A. v. Aerde, J. B. Neels en J. Schieman te Sluiskil; R. Coone en P. Schieman te Sas van Gent; O. Dehulsters te Westdorpe en R. Lammens te Assene- Autogeen lassen (Hosp): A. Dieleman te Terneuzen; S. Jansen, J. L. v. Kou teren en C. C. de Maree te Sluiskil: C. Vermeulen te Hoek; E. F. Boogaert te Sas van Gent en J. L. M. de Groene te Westdorpe. Bevorderd werden A-cursus: afd timmeren: van klas 1 naar klas 2: I. Hubregtse, M. Maas en P. Harte te Ter neuzen; P. W. Alewljnse te Zaamslag; en Verschelden te Sas van Gent. Afd. bankwerken, kjasse 1 naar klasse A. Notschaele te Sluiskil; klasse 2 naar klasse 3: A. M. Stoffels te Terneuzen en J. Hoffman te SluisklL Afd. automontage, klasse 1 naar klasse W. Meijer te Terneuzen. Afd. scheepsbouw klasse 1 naar klasse 2: P. J. Dommanschet, L. Michielsen, D. d. Zeeuw te Terneuzen; Th. Meertens en M. Meeusen te Hoek; klasse 2 naar klasse 3: G. v. d. Berge en P. A. Hamelink te Ter- neuzen. B-cursus, klasse 1 naar klasse 2: Afd. schilderen: E. Bleljenberg te Sluis kil. D. W. Jurry te Hoek. Afd. metselen: C. Kaijser en P. Sprui- 1 Vlissingse spoor-tonelisten hadden succes in Gent De toneelgroep van het Vlissingse spoorwegpersoneel heeft Zaterdag avond het blijspel „Welkom Binnen", dat onlangs reeds in Vlissingen voor het voetlicht gebracht werd, voor de collega's in Gent opgevoerd. Het werd een geslaagd uitstapje, niet al leen door de hartelijke ontvangst, maar ook door het succesvol optre den, dat bij de Gentenaren kennelijk buitengewoon in de smaak viel. Radio Gent nam het spel op gramofoonpla- ten op. zodat men het binnenkort door de aether zal kunnen horen, nl. op 19 April om 10 uur. Zondag werd nog een tocht door Gent gemaakt. BRIDGE PAREN-COMPETITIE le KLASSE B. Het resultaat der 6e (laatste) zit ting was: 1. Echtp. de Jong, Hulst 58,3%; 2. de heren v. Overmeirev. Poppel, Hulst 56.5%; 3. Echtp. Jacobs, Sas van Gent 55,6%; 4. de heren Al Remery, Sas van Gent 52,3 5. Da mes Jurryv. Pienbroek, Terneuzen 51%; 6. Mevr. de Meurichyde heer Boel, Hulst 49,5%; 7. de heren Geir- naerdt—Ranschaert, Sas van Gent 48,6 8. de heren Jurry—Verstraeten. Terneuzen 46.8%; 9. Echtp. Drok. Ter- neuzen 40,7 10. de heren de Meu richy—v. d. Riet. Hulst 40.7 De eindstand luidt: 1. Mevr. de Meurichyde heer Boel 53,7 2. Echtp. de Jong 53,2%: 3. de heren GeirnaerdtRanschaert 52.3 4. de heren de Meurichyv. d. Riet 51,3%; 5. de heren AlRemery 50.1 6. de heren JurryVerstraete 49.9 7. Echtp. Drok 48.4%; 8. de heren v. Overmeirev. Poppel 47,8%; 9. Echt paar Jacobs 46.8%; 10. Dames Jurry— v. Pienbroek 46,7 Met zeer gering verschil zijn mevr. de Meurichy en de heer Boel uit Hulst dus kampioen van deze afdeling ge worden. De onderlinge verschillen zijn wel zeer klein. tenburg te Zaamslag; J. M. Francke te Philippine. Afd. scheepstimmeren: P. A. Gommers te Sluiskil. Afd. timmeren: P. J. de Bakker, M. Dieleman. L. J. van Kouteren en J. J. Suy te Terneuzen; W. P. v. d. Bulck te Slusikil; P. C. Dieleman te Hoek; J. I, Meesen te Axel; P. G. A de Witte te Westdorpe en W. v. d. Zalm te Sas van Gent. Afd. bankwerken: P. W. Eekman en S. I. Hamelink te Terneuzen; A. A. van Drongelen, C. M. Verhelst en C. Vinke te Axel; J. E. van Dam te Westdorpe; F. W. v. d. Bergen te Zaamslag: C. Bellotto. F. F. Lauret. J. F. v. d. Velde en L. M. A. Visser te Sluiskil; D Maas en M. de Putter te Hoek; A. A. Poppe te Sas van Gent en H. E. Segers te Philippine. Afd. automontage: M. A. de Lijser te Hoek; Th. de Boeije en- A. C. Goethals te Westdorpe: A. A. Haers en R. de Wit te Philippine; F. F. A. van de Westen te Sas van Gent. Afd. electrotechniek: F. O. M. Klap- thor en J. C. P. van Moeffaert te Terneu zen; D. M. Dieleman te Axel; D. J. W. Dietrich en J. P. M. Notschaele te Sluis kil; P. Durink te Hoek; F. D. de Jonge te Zaamslag; R. F. de la Ruelle A. D Walkiers en J. D. Hamelink te Sas van Gent; G. P. A. de Groene te Westdorpe. Vervolgopleidingen: bevorderd: Afd. schilderen: W. F. v. Campen te Vogelwaarde; F. B. Baart en G. J. van Ecken te Clinge; F. Verschelling te Axel en L. Tack te Groede. Afd. schilderen (Hosp.): A. Jansen van Rosendaal te Axel en P. J. v. d. Bulck te IJzendijke. Afd. timmeren: J. A. Gelderland te Terneuzen; P. C. H. v. Hermon en G. D. Zegers te Hoek; F. P. Hemelsoet te Axel. DIPLOMA's UITGEREIKT. In aanwezigheid van het hoofdbe stuur en leraren werden Maandag avond in het tekenlokaal de getuig schriften en verklaringen uitgereikt aan de daarvoor in aanmerking ko mende leerlingen van de Ambachts avondschool. De voorzitter van het schoolbe stuur, de heer J. F. de Klerk, wees in zijn openingswoord op het verheu gende feit, dat een steeds groeiend streven bestaat de vakkennis te ver groten, waarmede de maatschappij, die grote behoefte heeft aan geschool de vaklieden, slechts gebaat zal zijn. Na de daaropvolgende uitreiking der diploma's en verklaringen sprak de directeur, de heer A. de Nle, een toepasselijk woord, waarbij hij voor al complimenteerde de gehuwden on der de gediplomeerden en de aan dacht vestigde op de verschillende belangrijke cursussen welke in de avondschool worden gegeven. Advertentie HOCKEY MIDDELBURGSE DAMES STAAN VEILIG De Middelburgse dameshockeyclub, welke dit jaar na een onderbreking van enkele jaren, weer aan de com petitie deelneemt, biyft in de eerste klasse. Commissie van Bhstand Zuid- Nederland, zoals de stand aangeeft. Zij krijgt nog bezoek van Rapidity II De stand is thans als volgt: Were Di H 10 8 1 1 17 29-5 Den Bosch H 10 6 2 2 14 42-10 Rapidity H 9 4 2 3 10 12-9 Rapide I 10 4 2 4 10 14-21 Middelburg 1 9 1 2 6 4 5-19 Push Hl 10 0 3 7 3 5-43 AUTOMOBILISME Ned. kampioenschap betrouwbaarheidsritten. Na de Brabant-Grensrit is de stand voor het Nederlands kampioenschap bestuurders betrouwbaarheidsritten 1. H. van der Meulen, Eindhoven, 27 punten; 2. A. Taminiau, Tilburg, 23 pt.; 3. J. Ligtvoet, Eindhoven, 20 pt.; 4. H. Segers, Riel, 18 pt.; 5. H. van der Sluis, 's-Gravenhage, 16 pt.; 6. F. Naagkens, Tilburg, 15 pt.; 7. J. Simons, Amersfoort, 14 pt; 8. F. Mij- narends, Hilversum, 13 pt.; 9. P. Booy, Rotterdam, 12 pt.; 10. A. van Hapert, Son, 11 pt. Kaartlezers: 1. J. Smulders, Breda. 27 pt.; 2. D. Hofland, Tilburg, 23 pt.; 3. C. Verlaan, Breda, 20 pt.; 4. C. Huybrechts, Riel, 18 pt; 5. E. Man- son, 's-Gravenhage. lö p.; 6. Ph. van Spaendonk, Tilburg 15 p.: 7. B. v»>n de Hoorn, Amersfoort, 14 pt; 8. A. Leenheer, Utrecht, 13 pt; 9. M. van Mierlo, Vught 12 pt.; 10. A. Braat, Etten 11 pt De 2e rit, die voor dit kampioen schap meetelt, is de drie provinciën rit, welke door de R.A.C.-Noord op 16 en 17 Mei wordt georganiseerd. ZUIDZANDE. Met ingang van 1 April 1952 is als agent van ons blad aangesteld de heer J. DE BURK Abonnementen en advertenties worden aan dit adres gaarne aangenomen. Marlaweg M 84A. MENINGEN VERDEELD Koppeling van delegatie van stembevoegdheid en uitbreiding der Kamers wordt betreurd. Nu het voorlopig verslag van de Eerste Kamer ls verschenen over dc voor- gestelde wijzigingen van de Grondwet, biykt, dat ook in dit college geens zins overeenstemming bestaat over de vraag of deze wijzigingen stuk voor stuk wel zó urgent z(jn, dat z\j de nog altijd vele bezwaren medebrengende procedure van oen grondwetswijziging zouden rechtvaardigen. Dit neemt niet weg, dat men In comité.gcni-rnal toch reeds en zelfs zeer uitvoerig zyn mening over de verschillende wetsontwerpen heeft uitgesproken, waarbij ln het algemeen natuurlijk dezelfde standpunten, welke reeds by de behandeling door de Tweede Kamer werden vertolkt, weer naar voren kwamen. Verscheidene leden vroegen bijzon dere aandacht voor de positie van de Kroon ten opzichte van die van dc Koningin als hoofd van de Neder lands-Indonesische Unie, bekleed met gelijke zorg en verantwoordelijkheid voor beide delen van dc Unie. Men meende ook, dat de Grondwet de vraag zal moeten beantwoorden, wel ke Nederlandse instantie bevoegd zal zijn beslissingen te nemen over wij zigingen in ae Unie-verhouding. Over de vraag of Nieuw-Guinea in art. 1 van de Grondwet moet worden genoemd als deel van het Koninkrijk waren de meningen natuurlijk ver deeld. Sommige leden zagen hierin een „onvriendelijkheid" tegenover In donesië, anderen daarentegen acht- ten het onlogisch de grondwet niet In overeenstemming te brengen met de bestaande rechtstoestand. Vele leden achtten de wijzigingen, welke betrekking hebben op me en de Ned. Antillen toch wel wat Wilopo stelde voorlopige Indonesische regering Te Djakarta wordt vernomen, dat het Indonesische kabinet gevormd wordt door samenwerking van de Masjoemi (Islamitische partij), de P.N.I. (Nationale partn) en de P.S. I. (Socialistische partij). Voorts ko men op de lijst voor namen van le den uit de Katholieke, Christelijke en Arbeidsparty, van de Ver. Islamiti sche party, van de Par tal Indonesia Rakjat en drie partyiozen. Formateur Wilopo zou het premierschap bekle den. De portefeuille van Buitenlandse zaken zou worden beheerd door Moe- karto, die van Voorlichting door Mo- nonoetoe, die van Binnenlandse zaken door Moh. Roem. De Sultan van Djokja zou het ministerie van De fensie beheren. Van Moekarto zegt het Indonesi sche persbureau Antara, dat hy om evenwicht in de buitenlandse politiek te brengen de spoedige vestiging van diplomatieke' betrekkingen met Mos- kou voorstaat. VAN TOT Vijftig jaar geleden stapte het echt paar J. Boogaard-van Rooyen te Terneu- zen in het huwelijksbootje en het hoopt dit op 4 April a.s. feestelijk te herden ken. In de Ned. Herv. Kerk te St. Anna. land werd een extra collecte gehouden ten bate van de Kerkvoogdij. Et kwam f 89.05 bijeen. De vereniging van postduivenhouders „De Noordster" te Yerseke zal ter gele genheid van het 25-jarig bestaan dezer vereniging dit jaar een jubileum vlucht en een jubileumtentoonstelling organise ren, terwijl een commissie een feest avond voorbereidt De korfbalvereniging „Stormvogels' te Westkapelle gaf Zaterdagavond een uitvoering in de cantine van het Zwit sers kamp. De avond werd gevuld met toneel en film. Elke week keert in dit blad het „Goud uit het water" terug, doch men weet ge tuige laatstelijk nog de aanval van de Mytilicola üntestiiralLs (mosselparasiet) dat dit goud maar betrekkelijk is. Het goud uit het land is minder betrek kelijk, want vrij regelmatig worden ver loren gegane gouden voorwerpen weer gevonden. Onlangs werd te Bruinisse een gouden ring hervonden en thans vond de klei-landbouwer A. Viergever te Zon. nemaire een gouden trouwring zonder inscriptie, doch de vinder herinnerde zich dat in Augustus 1939 de heer J. Plaating bij hem werkte en toen zijn ring ver mistte. Onnodig te vermelden dat er blijdschap was over het verlorene dat werd hervonden. Te Sluis werd een opname gemaakt door de N.C.R.V. van de bronzen luid- klok der Ned. Herv. Kerk. Het geluld zal beluisterd kunnen worden op 13 Juni in de serie Klokken van Nederland. De collecte voor em. predikanten, we duwen en wezen in de Ned. Herv. Kerk te Stavenisse gehouden bracht f 52 95 op. De extra collecte voor de kerk op 10 Maart en 12 Maart (Biddag) gehouden bracht f 164 op, In verband met de ziekte van een der leerkrachten werd tot tijdelijk onderwij zeres aan de O. L. school te Schoondijke met ingang van 1 April benoemd, me vrouw J. Risseeuw—Verschelling te Schoondijke. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. te Groede kan ln verband met een defect aan een der apparaten voorlopig niet ver der worden uitgevoerd. De Ingezetenen welke nog niet werden onderzocht, zul len te zijner tijd opnieuw een oproep ont vangen. Het slechte weer in het afgelopen week-end is er oorzaak van geweest, dat ook de trainingsrit. welke door de wie lersportclub „Scheldemond" uit Vlissin gen te Schoondijke zou worden gehouden, niet is doorgegaan. Op 1 April is de heer L. C. Clarisse 25 jaar dirigent van het muziekcorps „Con cordia" te St. Philipsland. Als blijk van waardering werd hem namens het corps een vulpen aangeboden. praematuur. Men zou op deze wijze vooruitlopen op het welslagen van de Ronde Tafel-conferentie. DE UITBREIDING VAN HET LEDEN' L. Verscheidene leden spraken zich op grond van de bekende argumenten uit tegen uitbreiding van het aantal leden van de Tweede en de Eerste Kamer, vele andere leden daarente gen achtten de vóór uitbreiding aan gevoerde argumenten overtuigend. Deze leden betreurden het echter dat door de aanvaarding van het amen- dement-Andriessen net voorstel ver troebeld is in dien zin, dat het thans is gekoppeld aan de kwestie van het stemmen by volmacht. Voor hen, die tegen deze methoce zgn, maar vóór uitbreiding van het aantal leden wordt het wel heel moeliyk hun stem te bepalen. Reeds Bprak een aantal leden, dat vóór uitbreiding is, zich uit tegen aanvaarding van het ontwerp ln zijn geheel, zoals het er thans ligt. Ook de verlaging van de leeftyds- voor het lidmaatschap van Generaal en Prov. Staten heeft in de Eerste Kamer voor- en te genstanders. Voorstanders meenden, aat de besten onder de 23-jarigcn toch wel geschikt en bekwaam kun nen zyn voor het lidmaatschap van de volksvertegenwoordiging. 56. Ook zonder tanden in zijn mond, bleek Fokkie Friemelaar nog een geduchte tegenstan der. Jimmy kreeg van hem tenminste een leiyke tik op zijn neus, maar dit vergrootte slecnts Jim my's vechtlust. Fokke Friemelaar kreeg de slag althans met rente terug. Jimmy hoorde hem nog zeggen:,,ik zal jouen toen zakte hg door zijn knieën. Daarop kreeg Jimmy iets te maken met een lange knul, die hy later zou leren kennen als de kok van net gezelschap, die ze allemaal Piet de Peperpot noemden. Jimmy miste tot drie maal toe de kaak van Piet de Peperpot, omdat het zo'n lange vent was, maar toen dompelde hy zgn rechter vuist in de maag van Piet de Peperpot, die daarna verschrikkelgk met zijn ogen begon te rollen en zich neervlijde op het dikke buikje van Fokkie Friemelaar. Jimmy Brown stuitte nu op Bertus Branie en deze wilde hy juist op iets trac- teren toen hij plotseling een akelige pgn in zyn hoofd voelde... Wat was er namelgk gebeurd? Achter Jimmy's rug had de heer Dolle Dirk zich uit de overblijfselen van wat eens een kast was geweest los gewerkt. Hy had een stuk hout (van de kast) genomen en daarmee was hy naa: Jim my toe geslopen, dwars over zijn kris kras over de vloer liggende bende-leden heen. En voordat Jimmy wist wat er gebeurd was, had hy zo'n ste vige tik op zyn hoofd gekregen, dat hij sterretjes zag en daarna niets meer...... KERKNIEUWS Arbeid der Herv. kerk onder schippers en zeevarenden. De raad der varende gemeente van de Ned. Herv. kerk, belast met de ar beid onder de Hervormde binnenschip pers en zeevarenden, heeft in het raam van een actie voor financiële steun iets over haar werk verteld. Het aantal hervormde binnenschip pers bedraagt ca. 30.000 personen en Het aantal Hervormdo binnenschip- evengroot. Bi] de kerken in de gemeente, die zelf geen zee- of binnenhaven heb ben, is een gebrek aan belangstelling voor dit pastorale werk. zo vertelde de voorzitter, vice-admiraal C. J. ba ron van Asbeck. De arbeid onder de binnenschip pers en de zeevarenden zou eigenlijk aoor afzonderiyke predikanten moe ten worden verricht, doch dit is in ve le gevallen helaas nog niet mogeiyk. In Amsterdam en Rotterdam zijn een havenpredikant met twee hulppredi kanten voor de arbeid onder ae zee varenden werkzaam, alsmede een so ciaal werkster. In Groningen, Maas- bracht en Grevenbicht is een schip- perspredikant. En tenslotte is een predikant zowel voor de binnen- als de zeevaart in Antwerpen werkzaam. In ons land werken Gereformeerde en Hervormde schipperspredikanten samen. De synode steunt dit werk met een ton, maar er is f 150.000 nodig om het werk in zrjn huidige vorm te kun nen financieren. In Indonesië, Noord- en Zuid-Ame- rika, alsmede in het Verenigd Konlnk ryk moeten dringend posten worden gevestigd en het aantal predikanten, hulppredikers en sociaal werksters behoeft aanvulling. Daarom wordt een kleurenreproductie, voorstellende schepen voor ae haven van Vlissingen, van H. C. Vroom, verkocht. BEROEP AANVAARD Ds. H. Schut, predikant te Mont- foort, heeft het beroep naar de Zen dende Gereformeerde Kerk te Mid delburg en Blora (Java) aangeno men. Nagekomen advertenties. Op 30 Maart overleed onze lieve Zuster, Schoonzuster en Tante, ANTON'ETTE ADRIANA PEECK, in de leeftyd van 59 jaar. J. C. PEECK A. M. PEECK— BOEKE ANTON JOAN HARGER LOTTEKE De begrafenis zal Donderdag te Schoor) plaats vinden. Heden overleed nog onverwachts, onze ge liefde Vader, Behuwd- vader, Zoon, Broeder en Oom GILLES JOHANNES JONGMAN, in de leeftijd van bijna 63 jaar. Fam. M. C. AL VAN TOL—JONGMAN. Fam. A. JONGMAN— ELVE Derde Maststraat 591. De teraardebestelling zal plaats vinden op Donderdag 3 April a_s. des namiddags 2.30 uur, vanaf St. Joseph- ziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9