NIEUWS UIT ZEELAND Ziuin Zijpe JIMMY BROWN, sporiheld no. 1 ZUID-BEVELAND EERSTE KAMERLEDEN OVER GRONDWETSWIJZIGING WISSEL BEVELANDEN DINSDAG 1 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Advertentie Chr. geheelonthouders te Middelburg bijeen. Het district Zeeland van de Ned. Chr. Geheelonthoudersvereniging ver gaderde in de Bogardzaal te Middel burg onder voorzitterschap van de heer G. M. Fey, die er in zijn ope ningswoord op wees, dat het drank- bestrijdingswerk moet geschieden uit liefde tot Christus en de naaste. Tot secretaris werd gekozen de heer C. Janse Pzn. te Biggekerke. De heer W. M. de Korte te Vlissingen werd wegens langdurige arbeid voor de drankbestrijding in het algemeen en voor de N.C.G.O.V. in het bijzon der, het erelidmaatschao aangeboden Ds. G. Jansma van Zaamslag hield een rede over: „De oude vragen blij ven plagen". Eén van die vragen luid de: waarom doen zovele Christenen niet mee? Het antwoord moet vol gens spreker zijn: omdat de grote vijand, de verwekker van het kwaad, wordt onderschat. Ds. Jansma wilde de strijd zien als een geestelijke zaak en betoogde, dat de drankbestrijder in zijn gehele leven een voorbeeld moet zijn. Hierna sprak de heer K. Gunther uit Vlissingen over het Cojo- werk. Op beide redevoeringen volgde een levendige bespreking. De heer W. P. Baaij uit Breskens eindigde met dankgebed. Vlissingse spoor-tonelisten hadden succes-in Gent De toneelgroep van het Vlissingse spoorwegpersoneel heeft Zaterdag avond het blijspel „Welkom Binnen", dat onlangs reeds in Vlissingen voor het voetlicht gebracht werd, voor de collega's in Gent opgevoerd. Het werd een geslaagd uitstapje, niet al leen door de hartelijke ontvangst, maar ook door het succesvol optre den, dat bij de Gentenaren kennelijk buitengewoon in de smaak viel. Radio Gent nam het spel op gramofoonpla- ten op. zodat men het binnenkort door de aether zal kunnen horen, nl. op 19 April om 10 uur. Zondag werd nog een tocht door Gent gemaakt. Goes AVONDNIJVERHEIDSSCHOOL GOES. In de Ochtmanzaal van de Am bachtsschool te Goes vond Maandag avond de uitreiking der getuigschrif ten plaats aan de leerlingen die de Avondnijverheidsschool gaan verla ten. Na een kort openingswoord van de voorzitter, ir. M. J. Stoel Feuerstein, ging de aaj. directeur, de heer H. Ne- aerveen, over tot de uitreiking van de getuigschriften. Hij herinnerde aan de prettige samenwerking, hoewel er ook wensen bleven. Voorts wekte hij allen op om de hier vergaarde kennis nog te vergroten door voort te gaan met leren. Na de uitreiking van de getuig schriften. onderstreepte de voorzitter de woorden van de neer Nederveen. Vooral in een periode van dalende conjunctuur is het beste wapen om zich te handhaven, dat men zijn werk zo goed mogeljjk doet en zijn vak verstaat. Hiertoe zal het ook nodig zijn, dat men „bij" bljjft. Na het on derwijzend personeel nog dank te hebben gebracht, wenste de voorzit ter tenslotte alle bezitters van het ge tuigschrift geluk. Het getuigschrift kon aan de vol gende leerlingen worden uitgereikt: Timmeren A 3: J. W. Kievit. L. Zandee, Joh. Schrijver, J. Schrijver, P. M. Yzerman, P. F. v. Balen, W. den Dekker, A. I. J. Hoogstrate. Timmeren B 2: J. Dekker, A. de Dreu, L J. Moelker, C. P. Baaqens, A. Walhout, J. L. Schipper, J. W. Al- niekinders, K. A. Saaman, J. J. Sin- ke, A. Goedegebuure, L. Geus. C. Fierloos, J. Lokerge, W. J. Goud zwaard. Metalbewerken A 3H. Baaijens, C. van Breemen, W. de Jong, L. J. Lam- mers, Metaalbewerken B 2: W. de Kam, P. W. Verlinde, M. Zuidweg. Schilderen A 3: M. Otten, C. Koo- mans, J. Geensen. Schilderen B 2: J. Dijkema, A. Dijkema, L. Fransen, J. J. Hoekman, L Geus, M. J. Polfliet, G. Remrjnse, J. v. d. Reepe, J. Tramper, W. J. Westveer, A. P. de Krom. Nieuwdorp JAARVERGADERING C.J.M.V. EN C.M.V. Te Nieuwdorp hielden de C.J.M.V .en C.M.V. een gezamenlijke jaarvergade ring in de kleuterschool, onder leiding van de voorzitter, de heer R. v. d. Dries. Na de gebruikelijke opening werden de jaarverslagen in de vorm van een toneelstukje ten gehore ge bracht. Verder waren er voordrachten, zang en accordeonmuziek door de heer C. Wiskerke. De wedstrijd 2X1 1 voor ver loofde paren, onder leiding van de heer L. de Vos oogstte veel bijval en het toneelstuk „Als de poorten open gaan" werd goed vertolkt. Deze goed geslaagde avond werd door ds. A. P. v. d. Made gesloten. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. 29 Maart, Rissa, v. d. Berg. Cornelia, d» Witte. Goede Verwachting, de Haas, Variatie. Mannak. Zeeland. Roete. Tele graaf 18. v. d. Mast. Corjo, van Dijke. Zeelands Luister 2. Dane. Elisabeth, Josten. Henca, Cornellsse. Salve Regina, Bliek. Shell Ful, Pauwels. allen naar Rotterdam. Amstel 7, Dhondt. Amstel 6. Schreuders. belden naar Amsterdam. Noordster. Huitema naar Kortgene, Mar- nix. Brouwer, naar Rossum. Anna. Kie- bom, naar Vlaardlngen. Eben Haëzer, Theunisse, naar Nijmegen. Janssen 53, Kieboom, naar Dordrecht. Jason, van Loghem, naar Velsen. Niedersachsen, Behrmann, naar Hamburg. Eyo, Smit, naar Halsingborg. Hendrika Maria 8, Both, naar Dordrecht. Palmyre, De Haan. naar Kerkdriel. Rijn Schelde 17, Van Eyk. Transport 37, Doek, Minus, Klomp ken. Damco 60, Wanders. Anna Marie. Van Steen. Puccini, Meeusen. allen naar Duitsland. Doris Halier, Kregting. Flora 3, v. d. Geer. Basel, Stengel. Cisalpinu 4. Keuzen. Froburg, Michiels. Böne Schauinger, allen naar Basel. Vriend schap, Wagenaar. Spes Salutus, van Houdt. Eerste Zorg, Zaayer. Perle, Hul zen. Seppia, Jasper. Energie, v. d. Vliet. Syria, David. Trave, Boogaart Angele, Zandburg. Catharina, van Veen. To, Oele. Palu, Smedt. Columbia, Machielsen. Ita lia, Radema. Mitropa 5, Kievit. Fransisca. Mulder. Brillant, Huizen. Hispania, Pau wels, Salf 1, Michiels. Vios, v. d. Boo gaart. Florentlnus, Segers. Salf 17. Spoor makers. Fricka. Donck. Analyse, For tuin. Variatie, Versluis. Joma, van Meel Magiane. Pauwels. Telegraaf 8, Lind- liout. Telegraaf 17, Snoek. Adma 2. Cab Wingen. Hendrik, Vegter. Maria, Willems Henja, Gerrits. Isls, Hermann. Stanley- stad, Buitlnk. Roek, Buter. Tonkin, Kern. Dragon, Heckmans. Adrienne, Hofmann. Fluvlale 9, Poppeller. Turbl, Damming Damco 73, Wanders. Damco 90, Boere. St Emilion, Heberkorn. Veronica, Bau- wens. Riedelalp, Meyer. Irene, Sarren- burg, allen naar België. Wolfaartsdijk OUDERAVOND Zaterdag hield de School met de Bijbel aan de Papeweg te Wolfaarts- dijk haar laatste ouderavond. Het hoofd der school, de heer de Bruin, declameerde de lijdensgeschiedenis van Jezus. In de pauze kregen de ou ders gelegenheid het werk van de kin deren te bezichtigen. Aan mej. Jaco- ba Hannewijk, die per 1 April ontslag neemt als schoonhoudster van de school, werden als dank twee schil derijen en een bloemstuk aangeboden. Tenslotte werd nog een film over Rembrandt vertoond. De voorzitter, de heer D. P. Goetheer, sloot de ver gadering. WINTERUITVOERING „LOOF DEN HEER". Vrijdag en Zaterdag hield het ge mengd koor „Loof den Heer" te Wol- faartsdijk zijn winteruitvoering in het gebouw Tavenu. Na het openings woord van de voorzitter, de heer J. J. van de Velde, bracht het koor onder leiding van mej. C. Hillebrand enkele liederen ten gehore. In een feestrede memoreerde de voorzitter hierna de levensloop .van de vereniging, die thans haar 30-jarig bestaan viert. Onder de uitstekende leiding van de dirigente is het koor tot de hoogste afdeling opgeklommen. Na een drietal sopraansoli van mej J. v. d. Velde, speelde de muziekver eniging Advendo enige muzieknum mers. Na de pauze werd het toneel stuk „Wynke" door koorleden op ver dienstelijke wijze opgevoerd. BEKNELD GERAAKT. De 40-jarige J. K. te Wolfaartsdijk geraakte Vrijdag op de hofstede van M. J. M. bekneld tussen een wagen, en de schuur. Dokter Vos, die spoedig ter plaatse was, achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Driewegen COOP. BOERENLEENBANK. De Coöperatieve Boerenleenbank „Driewegen" hield Zaterdag de jaar lijkse alg. ledenvergadering te Drie wegen, onder voorzitterschap van de heer J. Timmerman. De bank telt 220 leden en 827 spaarders. De rekening over het boekjaar 1951 bedroeg in ont vangsten en uitgaven f 1.883.392.62. terwijl de balans van bezittingen en schulden een bedrag aantoonde van f 1.508.960,05. waarvan de winst groot f 3583.54 in het reservefonds werd gestort. De heer W. van Loo werd in het bestuur herkozen, evenals de heer Iz. de Dreu als lid van de Raad van Toe zicht. De rente voor 1952 werd iets ver hoogd en wel voor de leden van 23i tot 2.8% tot f 7000. boven de f 7000 tot lVi'%. Voor spaarders van 2.3 tot 2Vi% tot f 7000, boven de f 7000 tot 1 Voor voorschotten en credieten in lopende rekening bedraagt de ren te 4%. Nisse LAATSTE GEMEENTEAVOND. Te Nisse werd in de consitoriekamer van de Ned. Herv. Kerk de laatste ge meenteavond gehouden. Ds. v.d. Werf uit 's Heer Abtskerke hield een lezing over het leven van Kaj Munk, de Deense toneelsdhrijver-predikant. De lezing van ds. v. d. Werf werd ver duidelijkt door een film. Yerseke De vereniging van postduivenhouders „De Noordster" te Yerseke zal ter gele genheid van het 25-jarig bestaan dezer vereniging dit jaar een jubileumvlucht en een jubileumtentoonstelling organise ren, terwijl een commissie een feest avond voorbereidt. WALCHEREN O.- en W -Souburg UITVOERING „ASTROW". De gymnastiekvereniging „Astrow" gaf in de concertzaal „De Zwaan" te Souburg haar jaarlijkse uitvoering, waarvoor veel belangstelling bestond. Teneinde een ieder voldoende „uit zicht" op het podium te garanderen, werd de zaal op voortvarende wijze in een soort amphi-theater herscha pen. De dames van afdeling A voerden op uitstekende wijze een serie hoepel en knotsoefeningen uit en ook de vrije oefeningen, zowel van de dames als van de heren, oogstten veel succes. Bij het brugturnen gaven de dames eveneens blijk van serieuze training, hetgeen helaas niet gezegd kan wor den van de oefeningen, die de jongens uitvoerden en van de rek-oefening door de dames van de afdeling B. Over het algemeen bleek evenwel, dat de prestaties zich in stijgende lijn bewegen. Het technisch bestuur van de vereniging komt een bijzonder woord van lof toe voor het vlotte ver loop van deze uitvoering. De „Signaal-afdeling" van „Asriow". die enige maanden op non-actief heeft gestaan, is opnieuw begonnen en de aanmeldingen voor deze afdeling Kun nen tot 3 April a.s. worden ingediend. Kapelle „JONGE KERK" Op een bijeenkomst van de „Jonge Kerk" te Kapelle heeft ds Jebbink (esproken over het onderwerp ,,Op Ie tweesprong". Bij de bespreking in discussiegroepen kwam men tot de conclusie, dat het een taak is trouw te zijn in het Jonge Kerk-werk. Na afdoening van de huishoudelijke za ken beëindigde mej. I. Maatman de ze slecht bezochte, maar zeer geani meerde samenkomst met een dag sluiting. Ellewoutsdijk UITVOERING „MARTHA". De Christelijke Jonge Meisjesvereni- ging „Martha" gaf Zaterdagavond te Ellewoutsdijk haar jaarlijkse uitvoe ring in het „M. J. van Hattumhuis" De zaal was, ondanks het slechte weer: goed bezet. Na de opening door ds. Zunneberg waren er schetsen, zang en goed uitgevoerde tableaux. Na de pauze, werd het toneelstuk „De strijd aan het witte front" opgevoerd. Het werd uitstekend door de medewerken den gespeeld. Met het zingen van Ge zang 282 werd deze bijeenkomst ge sloten. Wemeldinge VERGADEREN' G PLATTELANDSVROUWEN De afdeling Wemeldinge. van de Bond van Plattelandsvrouwen verga derde dezer dagen onder voorzitter schap van mevrouw Llndenbergh- Tollenaar. Bij de bestuursverkiezing werden bij acclamatie herkozen mej. Dekker en mevrouw Beenhakker- Zuldweg. Als afgevaardigde naar de voor jaarvergadering te Kortgene werd aangewezen mevr. Minnaar-Pol derman. Besloten werd bij genoegza me deelname een bezbek te brengen aan de tentoonstelling „Woning en Kleding'voor ons" te Utrecht. Na af doening van de huishoudelijke zaken werd nog een geslaagde conferentie gehouden. Marktberichten VEILING „ZUID-BEVELAND". 31 Maart Groenten: Spinazie 5658. Witlof 42—47, idem (stek) 29, Rode kool 1927, Koolrapen 3—4.50, Prei 2830, al les per 100 kg. Radijs 89. per 100 bos. VEILING BERGEN OP ZOOM. 31 Maart. Prei 19—23. Witte kool 9—11. Rode kool 23—31. Gele kool 1621. Sla B 12—13. Spinazie 43—80. Witlof A 46—54, idem B 39—47. Breekpeen 1114. Was- peen 28. Radijs 1114. Boere kool 2026. VISMIJN VEERE. 31 Maart: Export garnalen 1089 kg 75— 93. Pellerij garnalen 223 kg 4860. Bot 23 kg 34—37. Middel tong 2 kg 1.41—1.47. Rog 41 kg 4355. Ongesorteerde vis 190 kg 32—54. Alles per kg, VISMIJN TE BRESKENS. Veiling in de week van 23 t.m. 29 Maart. Export garnalen 2191 kg.: 1.21—0.50; Bin nenland garnalen 2574 kg.7224; Schar 92 kg.: 55—25; Bot 301 kg.: 48—16. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 31 Maart. Kleiaardappelen 35 mm. op waarts, bintjes f 13.50—14; alpha's f 10.50 11; furore f 1415; Bevelanders f 14.50 —15; Meerlanders f 1313.50. Zandaardappelen 35 mm. opwaarts. Vo- ran f 8.50; record f 8.50; ijsselster f 10; libertas f 10; noorderling f 10.50. Voeraardappelen f 4 506. Prijzen per 100 kg. berekend op de han- delsvoorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM. 31 Maart. Binnenlandse granen (offi cieuze noteringen per 100 kg. franco Rot terdam). Tarwe, prijshoudend, f 24—25.40; prima kwaliteit zonder vochtconditie f 24.75—25.75. Voedergranen, kalme stemming, zo- mergerst f 32—33.25; haver f 25—26; rog ge f 31—32.25. Peulvruchten, boer*nschoon, kalm. Groene erwten tot f 58.50, prima's tot f 59; schokkers tot f 62; bruine bonen tot 38 VEEMARKT ROTTERDAM. 31 Maart. Veemarkt aangevoerd in to taal 1411 dieren, waaronder 896 vette koelen, 515 varkens. Prijzen per kg: vette koelen f 2.85—3.10, 2.65—2.80, 2.35—2,60; varkens lev. gew. f 2.06—2.04, 2.00. Aan voer vette koeien korter, handel lui en prijzen onveranderd. Aanvoer varkens als vorige week, tamelijke handel en prijzen gemiddeld iets stijver. HOCKEY MIDDELBURGSE DAMES STAAN VEILIG De Middelburgse dameshockeyclub, welke dit jaar na een onderbreking van enkele jaren, weer aan de com petitie deelneemt, blijft in de eerste klasse. Commissie van Bijstand Zuid- Nederland, zoals de stand aangeeft Zij krijgt nog bezoek van Rapidity II uit Oss. De stand is thans als volgt: Were Di D 10 8 1 1 17 29-5 Den Bosch II 10 6 2 2 14 42-10 Rapidity II 9 4 2 3 10 12-9 Rapide 1 10 4 2 4 10 14-21 Middelburg I 9 1 2 6 4 5-19 Push m 10 0 3 7 3 5-43 AUTOMOBILISME Ned. kampioenschap betrouwbaarheidsritten. Na de Brabant-Grensrit is de stand voor het Nederlands kampioenschap bestuurders betrouwbaarheidsritten: 1. H. van der Meulen, Eindhoven. 27 punten; 2. A. Taminiau, Tilburg, 23 pt.; 3. J. Ligtvoet, Eindhoven, 20 pt.; 4. H. Segers, Riel, 18 pt.; 5. H. van der Sluis, 's-Gravenhage, 16 pt; 6. F. Naaijkens, Tilburg, 15 pt; 7. J. Simons, Amersfoort, 14 pt.; 8. F. Mij- narends, Hilversum, 13 pt.; 9. P. Booy, Rotterdam, 12 pt; 10. A. van Hapert, Son, 11 pt. Kaartlezers: 1. J. Smulders, Breda, 27 pt; 2. D. Hofland, Tilburg, 23 pt.; 3. C. Verlaan, Breda, 20 pt.; 4. C. Huybrechts, Riel, 18 pt; 5. E. Han son, 's-Gravenhage, 16 p.; 6. Ph. van Spaendonk, Tilburg 15 v.: 7. B. ven de Hoorn, Amersfoort, 14 pt.; 8. A. Leenheer, Utrecht, 13 pt.; 9. M. van Mierlo, Vught, 12 pt.; 10. A. Braat, Etten 11 pt De 2e rit, die voor dit kampioen schap meetelt, is de drie provinciën rit, welke door de R.A.C.-Noord op 16 en 17 Mei wordt georganiseerd. Burgerlijke Stand OOST- EN WEST-SOUBURG. Bevallen: S. J. DorleljnLagendijk, z.; J. Klap—Tange, d.J. M. Folcherts— Suurmond, z.; M. Puijpe—Bosschaart, d. Ondertrouwd: H. ten Boom, 27 j. en J. A. Spijkerboer, 26 j.: C. D. Grijns. 27 j. en A. Spijkerboer, 28 j.; H. Jacobse. 23 j. en E. de Rijcke, 19 j. Getrouwd: G. Joosse. 30 j. en A. W Wanjon. 21 j.; J. Meulbroek, 25 j. en T. Ruissen. 22 j. WATERLANDKERKJE. Bevallen: L. P. M. Wijffels—van Cam- pen, MENINGEN VERDEELD Koppeling van delegatie van stembevoegdheid en uitbreiding der Kamers wordt betreurd. Nu het voorioplg verslag van dc Eerste Kamer is verschenen over de voor gestelde wijzigingen van de Grondwet, blijkt, dat ook In dit college geens zins overeenstemming bestaat over de vraag of deze wijzigingen stuk voor stuk wel zó urgent zijn, dat zjj de nog altijd vele bezwaren medebrengende procedure van een grondwetswijziging zouden rechtvaardigen. Dit neemt niet weg, dat men In comité-generaal toch reeds en zelfs zeer uitvoerig zjjn mening over de verschillende wetsontwerpen heeft uitgesproken, waarbij in h®t algemeen natuurlijk dezelfde standpunten, welke reeds bij de behandeling door de Tweede Kamer werden vertolkt, weer naar voren kwamen. Verscheidene leden vroegen bijzon dere aandacht voor de positie van dc Kroon ten opzichte van die van de Koningin als hoofd van de Neder lands-Indonesische Unie, bekleed met gelijke zorg en verantwoordelijkheid voor beide delen van de Unie. Men meende ook, dat de Grondwet de vraag zal moeten beantwoorden, wel ke Nederlandse instantie bevoegd zal zijn beslissingen te nemen over wij zigingen in de Unie-verhouding. Over de vraag of Nieuw-Guinea in art. 1 van de Grondwet moet worden genoemd als deel van het Koninkrijk waren de meningen natuurlijk ver deeld. Sommige leden zagen hierin een „onvriendelijkheid" tegenover In donesië, anderen daarentegen acht- ten het onlogisch de grondwet niet in overeenstemming te Drengen met de bestaande rechtstoestand. Vele leden achtten de wijzigingen, welke betrekking hebben op Surina me en de Ned. Antillen toen wel wat Wilopo stelde voorlopige Indonesische regering samen. Te Djakarta wordt vernomen, dat het Indonesische kabinet gevormd wordt door samenwerking van de Masjoemi (Islamitische partij), de P.N.I. (Nationale partii) en de P.S. L (Socialistische partij). Voorts ko men op dc lijst voor namen van le den uit de Katholieke, Christelijke.en Arbeidspartij, van de Ver. Islamiti sche partij, van de Partal Indonesia Rakjat en drie partijlozen. Formateur Wilopo zou het premierschap bekle den. De portefeuille van Buitenlandse zaken zou worden beheerd door Moe- karto, die van Voorlichting door Mo- nonoetoe, die van Binnenlandse zaken door Moh. Roem. De Sultan van Djokja zou het ministerie van De fensie beheren. Van Moekarto zegt het Indonesi sche persbureau Antara, dat hij om evenwicht in de buitenlandse politiek te brengen de spoedige vestiging van diplomatieke betrekkingen met Mos kou voorstaat. VAN TOT Te Yerseke is de heer F. van Loen- hout met ingang van 1 April benoemd tot employé 2e kL der P.T.T. De oesterkwekerij „Goede Verwach ting" te Yerseke bestond 25 jaar. De zangvereniging „Tot Oefening en Ontspanning" te Borssele gaf dezer da gen haar jaarlijkse uitvoering met een programma van koorzang. Voor enige af wisseling werd gezorgd met toneelspel en conférence. Zaterdagavond hield de V.S.V. „Ma rathon" te Westduin bij Vlissingen een kampioensbal ter gelegenheid van het kampioenschap, behaald door het dames- handbalelftal. Voorzitter F. Naerebout sprak de kampioenen toe en overhandig de allen een vaantje. Het bestuur werd ln de bloemetjes gezet door de heer Wil- lemse van „Olympus". In Vrouwenpolder voerde de Gerefor meerde Jongellngsvereniging uit Oostka- pelle het toneelstuk „Om Vaders Erfgoed" op. ten bate van de actie voor de Chris telijke Militaire Tehuizen. Te Sluis werd een opname gemaakt door de N.C.R.V. van de bronzen luid- klok der Ned. Herv. Kerk. Het geluid zal beluisterd kunnen worden op 13 Juni in de serie Klokken van Nederland. De collecte voor em. predikanten, we duwen en wezen in de Ned. Herv. Kerk te Stavenisse gehotiden bracht f 52 95 op De extra collecte voor de kerk op 10 Maart en 12 Maart (Biddag) gehouden bracht f 164 op. Het slechte weer in het afgelopen week-end is er oorzaak van geweest, dat ook de trainingsrit. welke door de wie lersportclub „Scheldemond" uit Vlissin gen te Schoondtjke zou worden gehouden, niet is doorgegaan. Vijftig jaar geleden stapte het echt paar J. Boogaard-van Rooyen te Terneu- zen in het huwelijksbootje en het hoopt dit op 4 April a.s. feestelijk te herden ken. De korfbalvereniging „Stormvogels* te Westkapelle gaf Zaterdagavond een uitvoering in de cantine van het Zwit sers kamp. De avond werd gevuld met toneel en film. Elke week keert in dit blad het „Goud uit het water" terug, doch men weet, ge tuige laatstelijk nog de aanval van de Mytilicola JJntestinalis (mosselparasiet) dat dit goud maar betrekkelijk is. Het goud uit het land is minder betrek kelijk, want vrij regelmatig worden ver loren gegane gouden voorwerpen weer gevonden. Onlangs werd te Bruinisse een gouden ring hervonden en thans vond de klei-landbouwer A. Viergever te Zon. nemalre een gouden trouwring zonder inscriptie, doch de vinder herinnerde zich dat ln Augustus 1939 de heer J. Pleating bij hem werkte en toen zijn ring ver mistte. Onnodig te vermelden dat er blijdschap was over het verlorene dat werd hervonden. 56. Ook zonder tanden in zijn mond, bleek Fokkie Friemelaar nog een geduchte tegenstan der. Jimmy kreeg van hem tenminste een lelijke tik op zijn neus, maar dit vergrootte slechts Jim my's vechtlust. Fokke Friemelaar kreeg de slag althans met rente terug. Jimmy hoorde hem nog zeggen:,,ik zal jouen toen zakte hij door zijn knieën. Daarop kreeg Jimmy iets te maken met een lange knul, die hij later zou leren kennen als de kok van net gezelschap, die ze allemaal Piet de Peperpot noemden. Jimmy miste tot drie maal toe de kaak van Piet de Peperpot, omdat het zo'n lange vent was, maar toen dompelde hij zijn rechter vuist in de maag van Piet de Peperpot, die daarna verschrikkelijk met zijn ogen begon te rollen en zich neervlijde op het dikke buikje van Fokkie Friemelaar. Jimmy Brown stuitte nu op Bert us Branie en deze wilde hfl juist op iets trac- teren toen hij plotseling een akelige pijn in zijn hoofd voelde... Wat was er namelijk gebeurd? Achter Jimmy's rug had de heer Dolle Dirk zich uit de overblijfselen van wat eens een kast was geweest los gewerkt. Hij had een stuk hout (van de kast) genomen en daarmee was hij naar Jim my toe geslopen, dwars over zijn kris kras over de vloer liggende bende-leden heen. En voordat Jimmy wist wat er gebeurd was, had hij zo'n ste vige tik op zijn hoofd gekregen, dat hij sterretjes zag en daarna niets meer praematuur. Men zou op deze wijze vooruitlopen op het welslagen van de Ronde Tafel-conferentie. DE UITBREIDING VAN HET LEDENTAL. Verscheidene leden spraken zich op grond van de bekende argumenten uit tegen uitbreiding van het aantal leden van de Tweeae en dc Eerste Kamer, vele andere leden daarente gen achtten de vóór uitbreiding aan gevoerde argumenten overtuigend. Deze leden betreurden het echter dat door de aanvaarding van het amen- dement-Andriessen net voorstel ver troebeld is in dien zin, dat het thans ls gekoppeld aan de kwestie van het stemmen bij volmacht. Voor hen, die tegen deze methode zijn, maar vóór uitbreiding van het aantal leden wordt het wel heel moeilijk hun stem te bepalen. Reeds sprak een aantal leden, dat vóór uitbreiding is, zich uit tegen aanvaarding van het ontwerp in z|jn geheel, zoals het er thans ligt. Ook de verlaging van de leeftijds grens voor het lidmaatschap van Staten Generaal en Prov. Staten heeft in de Eerste Kamer voor- en te- fenstanders. Voorstanders meenden, at de besten onder de 23-jarigen toch wel geschikt en bekwaam kun nen zön voor het lidmaatschap van de volksvertegenwoordiging. KERKNIEUWS Arbeid der Herv. kerk onder schippers en zeevarenden. De raad der varende gemeente van de Ned. Herv. kerk, belast met de ar beid onder de Hervormde binnenschip pers en zeevarenden, heeft in het raam van een actie voor financiële steun iets over haar werk verteld. Het aantal'hervormde binnenschip pers bedraagt ca. 30.000 personen en Het aantal Hervormde binnenschip- evengroot. Bij de kerken in de gemeente, die zelf geen zee- of binnenhaven heb ben, is een gebrek aan belangstelling voor dit pastorale werk, zo vertelde de voorzitter, vice-admiraal C. J. ba ron van Asbeck. De arbeid onder de binnenschip pers en de zeevarenden zou eigenlyk aoor afzonderlijke predikanten moe ten worden verricht, doch dit is in ve le gevallen helaas nog niet mogelijk. In Amsterdam en Rotterdam zijn een havenpredikant met twee hulppredi kanten voor de arbeid onder de zee varenden werkzaam, alsmede een so ciaal werkster. In Groningen, Maas- bracht en Grevenbicht is een schip- perspredikant. En tenslotte is een predikant zowel voor de binnen- als de zeevaart in Antwerpen werkzaam. In ons land werken Gereformeerde en Hervormde schipperspredikanten samen. De synode steunt dit werk met een ton, maar er is f 150.000 nodig om het werk in zijn huidige vorm te kun nen financieren. In Indonesië, Noord- en Zuid-Ame- rika, alsmede in het Verenigd Konink rijk moeten dringend posten worden gevestigd en het aantal predikanten, hulppredikers en sociaal werksters behoeft aanvulling. Daarom wordt een kleurenreproductie, voorstellende schepen voor ae haven van Vlissingen, van H. C. Vroom, verkocht. BEROEP AANVAARD Ds. H. Schut, predikant te Mont- foort, heeft het beroep naar de Zen dende Gereformeerde Kerk te Mid delburg en Blora (Java) aangeno men. Nagekomen advertenties. Op 30 Maart overleed onze lieve Zuster, Schoonzuster en Tante, ANTONETTE ADRIAN A PEECK, in de leeftijd van 59 jaar. J. C. PEECK A. M. PEECK— BOEKE ANTON JOAN HARGER LOTTE KE De begrafenis zal Donderdag te Schoor! plaats vinden. Heden overleed nog onverwachts, onze ge liefde Vader. Behuwd- vader, Zoon, Broeder en Oom GILLES JOHANNES JONGMAN, in de leeftijd van bijna 63 jaar. Fam. M. C. M. VAN TOL—JONGMAN. Fam. A. JONGMAN— ELVE Vlissingen. 31 Maart 1952. Derde Maststraat 591. De teraardebestelling zal plaats vinden op Donderdag 3 April a.s. des namiddags 2.30 uur, vanaf St. Joseph- ziekenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7