n: KAPPIE maakt 'n zorgelijke reis Eisenhowers metamorphose: van zwijger tot spreker In de greep van de Woestijn KLANKEN UIT DE AETHER DE BELGISCHE NEDERUNDERS EN HUN NATIONALITEIT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 31 MAART 1952 MAGISCHE PERSOONLIJKHEID Het presidentschap kan hem nauwelijks meer ontgaan (Van onze correspondent) New York, Maart. Het is moeilyk niet voor de verleiding: te bezweken en de gedachte te verzwegen, dat do roemruchte vierjaarlijkse wedren om het Amerikaanse presidentschap dit jaar reeds eigenlijk al is beëindigd vóór zij goed en wel Is begonnen. De wijze, waarop de campagne van de „zwijgende" candldaat Eisenhower in Amerika is gestart, mag men in ellc geval als phenomenaal kenschetsen; hoe de grote menigte in drie staten, New Haihpsliire, Minnesota, en Maine, op zijn candidatuur heeft gerea geerd, bewijst opnieuw, dat de Amerikaan een blind vertrouwen stelt in de magische persoonlijkheid van de generaal. En nu Truman zich definitief heeft teruggetrokken kan men Eisenhower als de toekomstige president van de Ver. Staten begroeten. De diepe verslagenheid in het de campagne-organisatie pleegt te kamp van zijn Republikeinse tegen- noemen, moeilijk op gang zou kunnen uccluoII1J1I^ aan JU3t ^UIupcea i^cl- stander, Robert A. Taft, onderstreept komen, zolang Ike m een gedwongen zou verhinderen in hoeverre zou slechts de kracht van Eisenhower's stilzwijgen bleef volharden. Slechts positie. Taft's terugtrekken uit de zij, die geloofden aan de „magische enige belangrijke primary in een persoonlijkheid" van de generaal be grote staat, New Jersey, waarin de streden dit gezichtspimt. Zij vreesden twee voornaamste Republikeinen zelfs en dit waren Eisenhower's zich met elkaar konden meten, moge I naaste vrienden en steunpilaren! dat de persoonlijkheid van de gene raal van groter invloed zou zijn dan die de Amerikaanse arbeider, boer, winkelier en industrieel rechtstreeks raken. Zal deze campagne een voort zetting zijn van de Eisenhower-culte, die men de laatste weken geboren zag worden, of zal de generaal zich naast vele nieuwe vrienden ook een aantal vijanden maken? ONVOORZIEN Er blijft natuurlijk een kans op de post „onvoorziene gebeurentissen". In Taft's kamp is men gedeprimeerd, maar de hoop opgeven zal men niet eerder doen dan wanneer ook het Midden-Westen (Illinois en Wiscon sin zullen daaromtrent spoedig uit sluitsel geven) zijn isolationistische kampioen in de steek zal laten ten gunste van de internationalist Elsen hower. Een tweede „onvoorziene" mogelijkheid "blijft voor rekening van de Europese regeringen: indien een aantal Europese parlementen in ge breke blijft het Europese leger te ra tificeren of de Russische voorstel len voor besprekingen van de Grote Vier omtrent Duitsland tot een resul taat zouden leiden, dat Duïtslands deelneming aan het Europees Leger r~ door ROBERT KIEK 1 zijn woord. Zij waren het dan ook, J die er zich tegen verzetten, dat het S Congres Ike zou uitnodigen in Mei naar Amerika terug te keren om te politiek zowel handig als noodza^e- i puiten voor het aanvaarden van de lijk zijn geweest: in het oog van de begroting voor buitenlandse steun, menigte is Taft op dit ogenblik is echter vrijwel zeker, dat uitgerangeerd. Elsenhower terugkeert en dat hij Dit is alleszins waarschijnlijk. f campagne-redevoeringen zal afste- Wanneer het _sterk emotionele pu- jien_ Niet over steun aan Europa, maar over politieke vraagstukken, bliek van Amerika eenmaal spon taan een sneeuwbal aan het rollen heeft gebracht, is het haast onver mijdelijk, dat een lawine ervan het resultaat is. Het Amerikaanse volk geeft te kennen, dat het in Generaal Eisenhower de remedie ziet tegen al le kwalen, die onze maatschappelijke verhoudingen dreigen aan te tasten: zowel inflatie als deflatie, hoge be lastingdruk als bewapeningsproble men, corruptie als Point Four. Zich die eer waardig te tonen is een uit zonderlijke taak. het publiek Eisenhower's missie ih Europa dan als „mislukt" beschou wen? Dat zijn de onzekerheden in een situatie, die overigens slechts aan wijzingen bevat, dat het President schap aan Eisenhower nauwelijks kan ontgaan. (Nadruk verboden) ZON EN MAAN 1 April. Zon: op 6.15 Maan: op 9.14 onder 19.14 onder 2.40 FEUILLETON DOOR: M. VERNON Frask in het leven te behouden en vroeg haar de moed niet te verliezen. Er bevonden zich altijd bloemen, vruchten, zoetigheden en cigaretten in haar kamer. Maar Mara had nergens belang- stelling voor. Ze kon de rust niet vin- _root compliment gemaakt aan de stellen van zijn geboortestad El den om te gaan lezen en had geen integriteit, het Intellect en vooral: Araish. I trek in het lekkerste hapje, het gezond verstand van een man, )|Ais iemand haar kan redden is Amid liep deze dagen ook met een van wie men algemeen mag verwach- ^et Kemiri", had Amid verzekerd, i somber gezicht rond. Iets van de ten, dat hij een middenkoers zal vol- en Mara geloofde hem. Ze wist datj praatjes uit de bazaars had zijn oren gen ten aanzien van de politieke pro- j moeite noch kosten gespaard werden bereikt, en hij was woedend en be- 91 Amid had haar verzekerd dat COMPLIMENT AAN HET Mustapha Kemiri een uitstekende GEZOND VERSTAND. j dokter was. Hij had in Engeland ge- studeerd en had een prachtige loop- Slechts zelden In de Amerikaanse paan kunnen hebben, maar zijn wens geschiedenis heeft de menigte een zo wa3 gewéest zijn leven in dienst te zyn geboortestad blemen en radicaal het mes zal zet- maar zelfs die zouden wel eens ten in alles, dat naar immoraliteit of I onvoldoende kunnen blijken. gebrek aan ethiek zweemt. En zo sleepten zich de uren op lo- Aanvankelijk had men gevreesd,den voeten voort, terwijl ze gespan dat de Eisenhower-bandwagon, zoals nen op bericht wachtte, schrok ze bij het gemoedelijk Amerikaanse idioom ----- ■-«- -- DIN8DAQ. HILVERSUM L 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. muziek. 7 45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Gram. muziek. 9,40 „Licht, baken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. muziek. 10.40 Schoolradio. 11 Voor de vrouw. 11 30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. (12.3012,33 Land- en tuinbouwmededellngen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13,25 Amuse mentsmuziek. 14 00 „Peter en de wolf", muzleksprookje. 14.30 Gr. pl. 15.00 School radio. 15.30 ,3en ,ie Zestig"? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Dr. Ir L. J. Vroon: „Het landbouwvraagstuk in Suriname". 18 00 Nieuws. 18.15 Parkeer problemen in de hoofdstad. 18.20 Sporr- praatje. 18.30 R.V.U.: Dr. C. van Rijsln- ge: „Verleden, heden en toekomst van het Nederlandse landschap". 19.00 Amu sementsmuziek. 19.40 „Dit is leven", cau serie. 19.50 Gram. muziek. 20.00 Nieuws- en weerberichten. 20 08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Gram. muziek. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Omroepor kest en solist. 22.20 Cello en piano. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23 Nieuws. 23.15 „Gezond Gezin", causerie. 23.2524.00 Gram. muziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram. muziek- VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8 15 Grain, muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram. muziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram. muziek 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Mezzo-sopraan en piano. 12.00 Gevarieer de muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Gram. muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gram. muziek. 13,20 Prome nade orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. muziek. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.00 Gram. muziek. 16.30 Voor de kleuters. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Gram muziek. 17.30 Pianoduo. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansmuziek. 18.55 Voor dé kleuters. 19.00 Pianospel. 19.15 „Paris vous parle" 19.20 Koorklanken. 19.45 Gram. muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 Gram. muz. 21.25 AVRO-Allerlei. 21.30 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 21.45 Lichte muz. 22.15 Discogram. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazzmuziek. 23.45—24.00 Gram. muziek. TELBVISIE-PROGRAMMA K.R.O. 20.15—21.45 1. Actualiteit. 2. Kampvuren langs de Evenaar. 3. Overzicht inzendingen Internationale Fototentoonstelling. Pauze. 4. „Jocabed", Bijbels speL ieder gerucht op en was bang voor iedere naderende voetstap. Yhula uit haar leven verdwenen, leek het wel, want ze had zich sedert Ga ry's dood niet meer vertoond. Mara was hierover verwonderd, want ze had het Arabische meisje aardig ge vonden, en had gedacht dat ze vol belanestelling en sympathie b\j haar in de buurt zou blijven. Maar per slot van rekening kon ze dat ook moeilijk doen nu het haa- eigen broer was die Gary had gedood! Mara had geen idee van de waar heid dat Yhula het Engelse meisje, wier verloofde ze had trachten te ste len, niet onder de ogen durfde te ko men althans niet voordat de T\jd de wonden van vernedering, angst en verdriet enigszins had geheeld. Mara's dagen waren lang en een zaam hierdoor; treurig miste ze Jane Frask en haar vrolijk gezelschap, haar grappige opmerkingen en haar nooit aflatende nuchtere kijk op de dine-en. Het leek wel of er een vloek op hun expeditie rustte. Rampen en el lende waren hun deel geweest, en de hemel wist wat hun nog te wachten stond. Amid ben Hasrif was hoffelijk en onpersoonlijk-vriendelijk voor haar deze dagen, verzekerde haar dat niets werd nagelaten om juffrouw zorgd, en voelde zich voor het eerst van zijn leven afschuwelijk machte loos. Als een vergiftigde stinkende walm was het door de stad gesiepeld en had iedereen en alles bereikt. Bazaar praatjes, de moeilijkst te bestrijden vijand wanneer die zich een slachtof fer uitkozen en zich daartegen richt tenAmid ben Hasrif maakte zicfc zorgen als nooit tevoren in zijn leven. Mara Denley was de kalme rust van zijn bestaan binnengedrongen en hij had in haar de vrouw van zijn le ven herkend. Hij had besloten haar te bezitten, had er zich mateloos op verheugd haar te veroveren, haar naar zijn wil te buigen; hij had haar pit en geestkracht bewonderd en èr onnoemelijk naar verlangd in die mooie ogen haar liefde voor hem te zullen lezen en haar in heerlijke over gave in zijn armen te houden. Die zwakkeling Cromer was van minder belang voor zgn plannen geweest dan een zandkorreltje in de woestijn'. Hg was slechts een marionet die achte loos terzijde kon worden geworpen wanneer de tijd rijp was. Maar nu hadden zich onvoorziene omstandigheden voorgedaan, die al zijn plannen in de war hadden ge stuurd. Cromers dood en Mara's ver driet en lusteloosheid die daarvan het gevolo- waren en nu Ben Hasrif zuchtte diep toen hij uit zijn raam keek naar het landschap dat hg zo liefhad. (Wordt vervolgd) 1 April Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG WATER U.+ NAP u.-f NAP 6.05 1.64 18.25 6.34 1.83 7.04 1.94 7.24 1.20 19 4 7.42 1.42 20.05 LAAG WATER Hoe het ongeluk met de „Venlo" gebeurde. Relaas van in Nederland terug gekeerde gezagvoerder Creel. Teruggekeerd in Nederland heeft Zaterdagmiddag gezagvoerder J. Creel iets verteld over het ongeluk, waarbij vorige Zondag bij Bangkok de KLM-Constellation „Venlo" verlo ren is gegaan. Met zeven leden zij ner bemanning arriveerde hij om kwart voor zes met de Constellation „Maastricht" op Schiphol. „We waren al dichtbij het vlieg veld en maakten ons gereed voor de landing", zo vertelde Creel, „toen er in de rechterbinnenmotor brand uit brak. Even later brak een van de drie propellerbladen af en enkele ogenblikken daarna viel de hele mo tor van de vleugel af. We moesten toen een noodlanding maken en daarbij brak een wiel van het lan dingsgestel, terwgl de rechtervleugel over de grond sleurde. Hierdoor werd de vaart van ons toestel sterk ver minderd". Nadat het toestel aan de grond stond, verlieten alle passagiers de „Venlo" op de normale wijze.Een van de vrouwelijke inzittenden waar schuwde, dat haar baby zich nog in het vliegtuig bevond, waarop een grond-mecanicien van het vliegveld te Bangkok onmiddellijk de „Venlo" binnenging en het kindje er uit haal de. „Dat was een gevaarlijk werkje", vervolgde gezagvoerder Creel, want kort daarop stond het toestel geheel in lichter laaie. Inmiddels is na het ongeluk met de „Venlo" door de KLM besloten, dat alle propellerbladen van de Constel lations buiten de gewone Inspectie om een extra contröle zullen onder gaan. Collectief paspoort voor jongeren. GELDIG VOOR LANDEN VAN BRUSSELS PACT Per 1 April komen speciale rege lingen in werking voor gemakkelijker reizen van gezelschappen van jonge ren in de vijf landen welke bij het Pact van Erussel zijn aangesloten, n.l. Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en het Verenigd Konink rijk. De nieuwe regeling betreft een vereenvoudigd uniform collectief pas poort voor reizen in genoemde landen, met voordeliger vooi-waarden van uit gifte en gebruik. Zo is de leeftijds grens voor leden ven een op collec tief paspoort reizend gezelschap ver hoogd van 18 tot 21 jaar. Verder be hoeven gezelschappen van jongeren op collectief paspoort, mits alle le den ex-van jonger dan 18 jaar zijn, geen visum meer voor reizen naar Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk Wanneer er ouderen dan 18 jaar bij zijn is voor het Verenigd Koninkrijk wel een visum vereist, doch dit zal dan gratis verstrekt worden. Volgens de nieuwe regeling zullen gezelschappen van minstens 5 en hoogstens 50'jongeren in aanmerking kunnen komen voor een collectief paspoort. NATURALISATIE VERGEMAKKELIJKT. Voor een paar tientjes Belg! (Van onze Belgische correspondent) „Mijnheer", vroeg hij, „hebt U het in de „Monlteur beige" gelezen?" Zgn gezicht straalde van blijdschap. Toen ik hem verbaasd aanzag, omdat ik niet aanstonds begreep, waarop hij zinspeelde, liet hij mjj de Belgische Staatscourant zien en daar las Ik, wat ik trouwens al wist. Hij was slechts één van de vele in België geboren en woonachtige Nederlanders, die dezer dagen het verblijdende bericht kregen, dat zij voortaan niet meer, zoals tot hiertoe, 25.000, maar slechts 1000 francs moeten betalen als zij zich tot Belg laten naturaliseren. In het Staatsblad van 16 Januari werd dit bekend gemaakt. Vroeger moest men de gewone weg van naturalisatie volgen, die lang was en bovendien slechts tot 22 jaar het recht van naturalisatie toe kende. Volgens het nieuwe systeem kan men onder bepaalde voorwaarden, opteren" om Beig te worden op ieder ogenblik van zgn leven. Wat dit be tekent, kan ieder begrijpen, die be denkt dat er voor in België geboren Nederlanders veel aan gelegen kan zijn, desgewenst, de Belgische natio naliteit aan te nemen. De voordelen zijn de volgende: Men heeft geen Werkvergunning meer nodig; deze was tot hiertoe voor Nederlanders wel niet moeilijk te verkrijgen, maar men is nu in de toekomst van heel de ze romslomp af. In de tweede plaats Mengelbergs' inboedel bracht 150.000 op. De twee dirigeerstokken gingen voor 137 ven de hand. De inboedel van wijlen Willem Men gelberg is verkocht en heeft rond f 150.000 opgebracht. Honderden muziekliefhebbers ver drongen zich in het veilinggebouw van makelaar van Waay te Amsterdam, waar instrument na instrument werd getoond. Een groot aantal hoorns, trompetten, schalmeien en klarinetten ging voor prijsjes van 8' tot 10 gul den of iets meer van de hand. Twee balalaika's kwamen niet hoger dan f 26 en een Eosnegerviool uit Afrika werd voor een zelfde bedrag verkocht. Een vingeroefeninstrument ging weg voor f 5.Een klavier-cither werd op de veiling voor f 390.het eigen dom van de eigenaar van een aantal oud-Hollandse eethuisjes. Zeven Chi nese en Japanse violen werden ver kocht voor f ,125.—. een clarinet-wan- delstok bracht f 50 op. De twee dirigeerstokken van Men gelberg brachten f 137 op; de kleine ging voor f 42 weg en de grote voor f 95. Voor een antieke kast werd f 2500 betaald. De opbrengst van de veiling komt ten goede aan de Willem Mengelberg stichting. die er o.m. het landhuis van de muziekmeester in Zwitserland van zal onderhouden. «n een In het Zwolse stadhuis is vorige week tegen het middernachtelijk uur een nu- welijk voltrokken tussen een Zwolse fa brieksarbeider en een inwoonster van Groningen. Het jonge paar had 's och tends op normale tijd willen trouwen, maar op het laatste moment bleek de vader van de bruid door ziekte verhin derd zijn toestemming te komen geven. Het bruidspaar voelde weinig voor uit stel en ambtenaren vpn de Zwolse bur gerlijke stand zegden hun medewerking toe. De Groninger secretaris werd opge beld met het verzoek contact met de vader te zoeken om een toestemmings- acte in orde te brengen. Dit kwam voor elkaar en 's avonds om zes uur reisde de bruidegom naar Groningen om hei document te halen. Met de laatste trein kwam hij terug in Zwolle en vervolgens werden de voor de trouwplechtigheid noodzakelijke gemeente-ambtenaren van huis gehaald. De trouwzaal werd in orde gebracht en om ruim elf uur werd het huwelijk voltrokken onder aanwezigheid van twintig familieleden. O Enige tijd geleden stond een echt paar uit St. Oedenrode in het middelpunt van de belangstelling wegens het feit. dat het 70 jaar getrouwd was Arie Blok land in Fijnaart (West-Brabant) haalt daar zijn neus voor op, want 8 Mei a.s hebben zijn vrouw en hij er 72 jaar in de huwelijksboot opzitten. Arie Blokland is thans 94, zijn vrouw 93, Zijn oudste doch ter is bijna 70, zijn zuster ruim 80 en zijn jongste broer 86. Sober leven en flink werken, zegt Arie Blokland, daar word je oud van. Aan de mannen geeft hij de goede raad een pijp te roken „Daarvan blijft ge rustg". En ook de vrouwen heeft Arie Blokland een advies. ^£©Ie«l©^ „flink poetsen en goed voor de kinderen zorgen". In geheel Zuid-Engeland en Wales heeft het tijdens het weekeind flink gesneeuwd. In Londen lag de sneeuw 15 cm hoog. Q' Schuur cn hooizolders van een boerderij bij Maastricht zijn Zon dag geheel uitgebrand. Het vee kon be houden blijven: Schade: f 15.000. Een 65-jarlge landbouwersknecht, werkzaam op een boerderij te Limmel— Maastricht, is Zondagmiddag door een gat in de hooizolder gevallen. De man was vrijwel onmiddellijk dood. Te Athene zijn vier van de acht personen, die begin Maart wegens spionnage ter dood werden veroordeeld, terechtgesteld Q» Meer dan duizend Karen-opstandelin gen hebben drie steden in Centraa!-Bir- raa geplunderd en in brand gestoken. 0 De voorzitter van de Katholieke arbei ders beweging in Duitsland, dr. Schmitt uit Keulen, heeft Zaterdag op een con gres van deze beweging te Recklinghau sen de heroprichting van de Katholieke Arbeidersinternationale bekend gemaakt Aan het congres nemen ook afgevaar digden uit Nederland, België, Oostenrijk en vertegenwoordigers van het interna tionaal Christelijk Vakverbond deel. Q In April begint in Nevada een nieuwe serie atoombomproeven, waarbij ook man schappen van leger en vloot der V.V zullen worden ingeschakeld.De man schappen zullen leren een aanval te doen in een gebied waar slechts enkele minu ten tevoren een atoombom is geworpen Ongeveer zevenduizend man zouden aan de oefeningen meedoen. Men wil onder meer de psychologische invloed van een atooinontploffing op de militairen onder zoeken. 37. Kappie schreeuwde tegeii Tim Teller, dat het geen manier was en dat hg zgn geld n:e( eer der terug zou krijgen, voordat ze in Zuid-Afri- ka waren gekomen. „Wanneer ik het nu niet krijg, zal ik mijn maatregelen wel ne men!" riep Tim Teller. „Zo gemakkelijk kom je niet van me af, Kap' tein!" Met een slag gooide de schurk de deur achter zich dicht. „Tjong, die vent pro beert me beet te ne men!" dacht Kappie, toen hij weer alleen was. „Daar zit wat achter! Waarom zou hg me an ders helemaal tot hier gevolgd zyn! We moeten zo gauw mogelijk zien te vertrekken! Kappie liep naar de maat en de meester toe. „Vlug!" zei hfl. „Zorg voor kolen! We moe ten hier vandaan! Sta hier niet te lanterfan ten! Wanneer we hier niet op tijd weg zijn, zal het er lelijk voor ons uitzien! Ik heb daarnet heel onaangenaam bezoek gehad!" „Zie je wel!" jammerde de maat. „Ik wist het wel! Toen ik die motorboot hiei zag lig gen en die kerel aan boord zag komen, wist ik het al!" „Jij weet altijd veel te veel!" gromde Kap pie. „Steek liever je handen uit de mouwen!" „Ik heb m'n handen uit m'n mouwen!" zei de maat klagend. Het bunkeren van de kolen duurde net iets te lang, want even voordat ze zouden kunnen vertrekken, kwam Tim Teller in gezelschap van een andere man de kade op lopen. vervalt voor deze categorie mensen de zogenaamde identitieteitskaart, die men tweemaal per jaar moest aan vragen en bovendien nog steeds een tamelijk hoog bedrag aan geld vor derde. In de derde plaats heeft men een voorsprong bg sollicitaties, als men dit voortaan als Belg en niet meer ais Nederlander kan doen. Geen wonder dat bovengenoemde jonge man reeds lang erover gedacht had de Belgische nationaliteit aan te ne men, maar evenmin was het een won der dat de som van 25000 francs hem tot hiertoe van zijn plan afgehouden had. Maar nu zou het mogelijk wor den. Denk niet, dat dit meevallertje slechts een kleine kling van in Bel gië woonachtige Nederlanders ten goede komt, want dan vergist men zich. Dezer dagen hadden wij over dit onderwerp een interessant gesprek met de heer Middelberg, onze consul- generaal in Antwerpen en ziehier wat hij ons vertelde„Dagelijks krijgen wij sinds de nieuwe bepaling afge kondigd is, 35 gevallen op ons kan toor te verwerken. Ons kantoor wordt overlopen. Wij hebben twee extra se cretaressen moeten aanstellen. De animo om van de afgekondigde wet gebruik te maken is zo groot, dat wij de gevallen haast niet aankunnen." „Bedenkt men verder, dat de boven vermelde bepaling ook gemaakt is voor in België geboren mensen van andere dan Nederlandse nationaliteit, dan is het duidelijk, dat de vreugde van genoemde jonge man genist ver- duizendvoudigd mag woi'den en dat wij zelfs dan nog niet de juiste vooi'- stelling hebben van de gevolgen, die deze maatregel in dit land heeft. WERKKRACHTEN Op het Nederlandse consulaat was men nog niet in staat het juiste aan tal op te geven van hen, die van de nieuwe regeling gebruik maakten; het kaartsysteem was nog in opbouw. Vast staat, dat het aantal Nederlan ders, dat in de provincie Antwerpen op 27000 wordt geschat, door deze vergemakkelijkte naturalisatie aan zienlijk zal slinken. Omgekeerd wordt België geholpen aan werkkrachten, die tot hiertoe nog niet in alle rech ten en voorrechten van het Belgisch staatsburgerschap deeLden. België zal er dus wel bij varen. Maar ook de be treffende Nederlanders zgn tevreden. Zij zien zich nu de weg gebaand naar wat zg hopen, dat voor hen een toe komst met nieuwe kansen en moge lijkheden in België zal zgn. Europese productie moet in 5 jaren met 25 pet omhoog. „Vijfpuntenplan" gereed. De raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king heeft een uit vijf punten be staand plan goedgekeurd (,ot ver groting in <Ie komende vyf jaren van de Europese industriële en agrarische productie met 25 procent. De raad verzocht de Verenigde Staten en Canada om minder belem meringen aan de invoer uit Europa in de weg te leggen en in het bijzon der om een scheepvaartpolitiek te volgen, welke het mogelijk zou ma ken, dat de Europese landen vrijer met de Amerikaanse koopvaardij vloot kunnen concuxreren. De vijf punten, welke in het rap port worden genoemd, zijn: 1. Ver groting van de totale electriciteits- productie van West-Europa van 250 milliard kilowatts in 1951, tot min stens ongeveer 350 milliard in 1956; 2, vergroting in de tijd van vijf jaar van de totale productie van ruw staal van ongeveer 56 millioen ton in 1951, tot minstens ongeveer 70 mil lioen ton; 3. Vergroting van de to tale agrarische productie met 17 pro cent, ten opzichte van de omvang van verleden jaar; 4. Bespoediging van het tempo van de huizenbouw tot ongeveer 2 millioen voningen in '56; 5. Opheffing gedurende de komende vijf jaar van beperkende bepalingen, formaliteiten en andere hinderpalen voor de vrije beweging van arbei ders tussen de aangesloten landen. Aannemer ve, giste zich schromelijk. De aannemer W. R. uit, Sleeuwijk, die in Maart van het vorfge jaar be gon met de bouw van 32 woningen in Leidschendam en daarvoor kopers wist te krijgen, die in termijnen be taalden. heeft onlangs de bouwwerk zaamheden moeten staken, toen bleek, dat zijn financiering niet klopte, aldus „De Maasbode". Om het tekort te dek ken had hij bij een bank ruim twee ton opgenomen, doch dit bleek niet genoeg om.de bouw te voltooien. Daar de kopers de nu veel hoger geworden bouwsom niet bij elkaar konden bren gen, wil de betrokken bank, de N.V. Rentekas, de half-afgebouwde huizen publiek doen verkopen. Dezer dagen had de inzet plaats. Er werd in totaal ruim twee ton geboden, zodat, wan neer bij de afslag deze week de hui zen niet een veel hogere prijs opbren gen, de kopers, die hoofdzakelijk uit kleine spaarders bestaan, hun tot nu toe gestorte geld (f 225.000), waar schijnlijk kwijt zijn. Uit alles blijkt dus, dat zij de dupe zijn van de vreemde manipulaties van de Sleeu- wijkse aannemer, die geheel zelfstan dig, zonder architect is te werk ge gaan, De man heeft zich schromelijk vergist

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6