Late winter: verraste de Zeeuwen Zeeuwse Almanak PAASVREUGDE IN IJZIGE MIST EEN BURGEMEESTERS AFSCHEID TE OOSTERLAND PROVINCIALE ZEBUWSB OOORANT MAANDAG 31 MAART 1952 KOUDSTE 29 MAART IN SO JAAR. Bevroren bomen tinkelden alsof er glaswerk in hing! Stremming veer BreskensVlissingen. „Gaan wjj nu naar Pasen toe of naar Kerstmis?" konden de Zeeuwen elkaar het afgelopen weekeinde vragen toen zjj rillend en half verblind door sneeuw en hagel tegen een vinnige, door merg en been snijdende wind opboksten, moeizaam stappend en fietsend door de toegesneenwde straten. „Is het werkelijk volgende week Palmpasen?" konden de kerkgangers zich afvragen, toen zij Zondagmorgen over spiegelgladde straten gleden en bo ven zich een wel heel ongewoon lentegcluid hoorden: het getinkel van de glinsterende bevroren bomen-..- In vyftig jaren is het niet meer voorgeko men, dat ons landje op het laatst van Maart door zo'n winterse koude werd gegeseld en nog lang zal gesproken worden over dat barre voorjaar van 1952, toen de tere Paasliederen van het Vlissingse carillon zich een weg baanden door een vliegende sneeuwstorm-.... Vanzelfsprekend heeft deze onver wachte late winter het nodige onge rief veroorzaakt. Ze was het slechte weer er oorzaak van, dat de gedeel telijke stremming "an het veer Vlis singenBreskens langer duurt dan men aanvankelijk verwachtte. Het was Zaterdagmiddag door de harde Oostenwind onmogelijk de noodvoor ziening te verwijderen, die destijds was aangebracht toen een der meer palen afknapte. Voor het verwijderen van de noodvoorziening meest een bok ter plaatse worden gebracht maar men kon deze bok niet in de juiste stand krpgen. Evenmin kon men de hei machine op de juiste plaats krijgen voor het inheien van de nieuwe meer paal. Zondagmiddag kon er eindelijk ge heid worden. De ijzeren meerpaal moet thans nog .opgevuld" worden, zoals de technische term luidt. Verwacht wordt, dat dit werk Maandagavond gereed zal zijn, en dag Dinsdagochtend de dienst weer normaal kan worden geva ren, zodat dan weer auto's ver voerd kunnen worden op de lijn VlissingenBreskens, Intussen heeft men de dienst on derhouden met de ..Prins Willem I" en de sleepboot ,.Nolle'\ Door de straffe wind waren er bij het over zetten nogal vele zeezieken. Vooral Zondag was de animo om de Schelde- mond over te steken bepaald gering. Ook het aantal auto's dat vergeefs een tocht naar de aanlegplaats van de veerboot maakte, was uiterst klein. TELEFOONVERKEER GESTOORD Het telefoonverkeer in Oost- Zeeuwsch Vlaanderen heeft Zondag ernstige storing ondervonden door dat in de voorafgaande nacht vele telefoonpalen tengevolge van de sneeuwstorm en dr ijzelDelasting wa ren afgeknapt. In 1 et bijzonder was het geval - - J J~ dit het Ir. de omgeving van de -In 4,'lrr.„vo-r naor voorzieningen loop van de dag konden de storingen worden opgeheven Ook op Zuid-Beveland deed zich een gedeeltelijke telefoonstoring voor. Het Zwitserse motorschip „Unter- walden" moest als gevolg van de harde wind vóór de kleine sluis te Hansweert het anker uitwerpen. On gelukkigerwijs vernielde dit de tele foonkabel ter plaatse waardoor de telefoonabonné's op de sluizen en aan de Oostzijde van het kanaal tijdelijk geen gebruik van hun toestel konden maken. Ook deze storing kon de P. T.T. vrij spoedig opheffen. BUSDIENSTEN. De autobusdiensten der Z.V.T.M. hebben zowel Zaterdag als Zondag normaal functionterd; de vertra gingen waren riet noemenswaard. Slechts Zondagmorgen ondervond men enige moeilijkheden, doordat langs het kanaal TerneuzenSas 'an Gent vele afgebroken boomtakken >p de weg terecht waren gekomen. Min der gelukkig wa3 de Stoomtram „Walcheren Zaterdagavond waren de laatste bussen van Middelburg naar Domburg en Goes tengevolge van de gladheid dei wegen aanzien lijk te laat en Zoncagmorgen moest de eerste dienst naar en van Veere uitvallen. In de sluizen van Terneuzen vond het schutten normaal doorgang. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werden ledige schepen met geschut. De veerdienst TerneuzenHoede- kenskerke ondervond geen stagnatie. Te Vlissingen noteerde men een windkracht 8 me« een maximum windstoot van 22 meter per seconde. DE FRUITOOGST. Naar wij van deskundige zllde ver namen koestert men niet de vrees, dat het bevriezen van de vruchtbo men grote schade zou hebben veroor zaakt. Daarvoor was in het algemeen de knopvorming nog niet genoeg voortgeschreden. Dodelijk verkeersongeval te 's H. Hendrikskinderen. Bejaarde man door bus gegrepen Zaterdagavond omstreeks kwart over vüf Is by de bushalte te 's Heer Hendrikskinderen, de 78-jarige J. B. uit Kapelle door een bus van d® Stoomtram Walcheren gegrepen. De man werd drie en dertig meter mee gesleurd. Met ernstige verwondingen is hy naar hst ziekenhuis Oostwal te Goes vervoerd, waar de man Zater dagnacht is overleden. B. stond met zijn zoon, de post- commandant van de rijkspolitie te 's Heer Hendrikskinderen, nabij café Oosthoek op de bus naar Goes te wachten. Toen de bus uit de richting Middelburg naderde, wilden beide mannen de weg oversteken naar de halte. De chauffeur, C. M. K. uit Middelburg, beduidde met enkele sig nalen dat niet werd gestopt, daar het een bus van de sneldienst was. De wagen moet echter in de bocht aan de linkerzijde van de weg zijn geko men. De wachtmeester kon nog juist een stap achteruit doen, doch zijn vader werd door de wagen gegrepen en meegesleurd. Met een beenbreuk en een ernstige hoofdwonde werd de man opgenomen. Nadat dokter Griep uit Goes de eerste geneeskundige hulp had verleend, werd het slacht offer per ziekenauto naar het zieken huis overgebracht. In de loop van Zaterdagnacht is hy daar aan de be- komerf verwondingen bezweken. BESMETTELIJKE ZIEKTEN IX ZEELAND In de week van 16 tot en met 22 Maart kwamen in Zeeland twee ge vallen van besmettelijke ziekten voor en wel één geval van roodvonk in Vlissingen en één geval van diphthe- rie in Axel. Oesterkwekeis willen vati weeldebelasting af. BINNENLANDSE OMZET BELANGRIJK VERMINDERD In de kringèn van de oesterkwe kers leeft het voornemen om er bij de bevoegde instanties op aan te drin- f en de weeldebelasting op oesters af e schaffen. Hoe funest deze belas ting voor dit product op de binnen landse markt heeft gewerkt, tonen de omzetcijfers van de laatste jaren aan. Konden in het seizoen 1949/'50 nog 2.069.566 stuks in het binnenland worden afgezet, in het seizoen 1950/ '51 was dit aantal verminderd tot 1.330,216 stuks, terwijl, als het hui dige seizoen ten einde is, er maar nauwelijks 900.000 stuks verzonden zullen zjjn. Advertentie Voor vlijtige handen in het schoonmaakgetijHamea-Gelel Kreeftenvisse-s gaan weer aan de slag. Op 1 April wordt het visseizoen voor de kreeftenvissers geopend, waardoor weer aan velen werk en, naar men in Yerseke hoopt, verdien ste zal worden verschaft. Vorig jaar hadden de kreeftenvissers een top jaar. Zij brachten ca. 12.755 kg kreeft aan wal, een hoeveelheid, zoals de laatste tientallen, jaren niet meer was genoteerd. Over het algemeen leeft men in de veronderstelling, dat de kreeftenstand in de Zeeuwse wateren de laatste jaren veel is verbeterd. WEG ZIJPE-ZIERIKZEE GESTREMD De A.N.W.B. deelt mede. dat de rijksweg Zijpe-Zierikzee tussen de Vissersweg en Capelle in verband met de reconstructie van de weg voor alle verkeer zwaarder dan 4000 kg. enige tijd gesloten zal zijn. Dit verkeer zal worden omgeleid over de Vissersweg, Gatweg en Zwanenburg- seweg. DE KLOKKEN ZONGEN. N.C.R.V. zal opnamen van het Vlissingse carillon uitzenden In de ijzige wind, die Zaterdagmorgen over Vlissingen streek en sneeuw wolken voortjoeg langs de Jacobstoren tinkelden klokkeklanken. Het caril lon werd bespeeld, maarniemand op straat bleef staan om te luisteren. En toch juichte het daarboven van vreugde en van nieuw leven. Paas liederen weerklonken„De Heer Is waarlyk opgestaan". EEN SIMPELE LETTER.... De stralen van Vlissingen tvaren vol vrouwen, die alvorens de Zondag^ zou gaan beginnen, nog „van alles" in huis moesten halen en die zich te dien einde, al dan niet vergezeld van triest aandoende mannen, voortbewo gen door de winkelstraten. Het was Zaterdagmiddag. De middag van de boodschappentassen en van de lijde lijk, doch niets batend verzet, ple gende huisvaders..,. In de volte bewogen zich onder De stadsbeiaardier P. H. Broerse zat in zijn hoge carillonkamer achter het stokken-clavier. Alle vensters waren potdicht om zoveel mogelijk de snerpende wind en de sneeuw buiten te sluiten. De klokkenist hoorde van zijn machtige klokken maar een dof fe nagalm. Op verzoek van de N.C.R.V. be speelde hy Zaterdagmorgen het ca rillon. Door een reportage-eenheid van deze radiovereniging werd op de bovenverdieping van een huis aan de Kleine Markt het carillon-spel opge nomen om het op tweede Paasdag 's morgens van tien minuten voor half negen tot half negen uit te zen den. Dan zullen in vele Nederlandse huis kamers de klanken van het nieuwe Vlissingse carillon worden gehoord. Voor dit carillonconcert waren geko zen 4 liederen uit de Ned. Herv. zang bundel, twee Paasliederen van Bacn, twee middeleeuwse Paasliederen en tenslotte het bekende „Daar juicht een toon, daar klinkt een stem". On danks de gierende wind is de opname Zaterdag vlot verlopen. Toen men klaar was werd de band even teruggedraaid voor contröle en in de reportage-wagen hoorde men vele anderen een, opoe en efn hélder en sereen de klanken van het met in hun hoogbejaarde midden een vlissingse carillon. blond, kereltje, welks gezicht op drei nen stond. Opa keek als een donder wolk: opoe met het gezicht van een bemiddelend diplomaat uit de Natio nale Vergadering. De oorzaak van het geschil lag in de frites-annex ijstent op de hoek van de straat. Ondanks de snijdende wind waarmee Maart de staart roerde, had het blonde knaapje de wens losgela ten om van ijs te worden voorzien.. „IJs??" had opoe geschrokken ge vraagd. JJs??" En opa, Spartaanser en resoluter in z'n optreden, had gezegd: „Een HIJS kan ie krijgen, een HIJS!!" Daarna was er een ijzige stilte in getreden, waarin se gedrieën werk tuigelijk voortstapten met in hun hoofden een ganse optocht van ge dachten, waarin de begrippen „ijs" en „hijs" koortsig domineerden. Het knaapje verbrak de ban. „Opoe", zei het beklemd, „opoe, wat is een hijs?" En opoe, geniaal in haar rol van sussend bemiddelaarster tussen twee botsende manlijke telgen uit een zelf de geslacht, zei fijntjes: „Een hijs? Nou, dat is een ijssie zonder h, hé. Alleen niet zo lekker!" „Ja maar", begon het knaapje. Toen begon opa te brullen. En geen seconde later had het dreinende knaapje z'n les geleerd. Voor altijd wist het, welk een on eindig verschil één simpele letter kan maken. „De wind was gunstig", zo verze kerden de reportagemannen, „en de accoustiek op de Kleine Marst deed het best". Ze konden dat met groot zeggen, want ze hadden de laat- K.V.P.-candidaten voor de Tweede Kamer. In de afgelopen week vergaderden de kring-advies-commissies van de K.V. P. om de adviezen samen te stellen in zake de volgorde der gestelde Candi da ten voor ae lijsten der K.V.P. bij de a.s. Kamerverkiezingen. Deze adviezen worden thans aan de ig In de gelegenheid gesteld nun stemmen uit te brengen over deze adviezen. By die stemming wordt de volgorde van de candidaten op de K.V.P.-lysten definitief vastge steld. Voor Zeeland is van belang, dat in Kringen Leiden, Dordrecht, Middel burg candidaat gesteld werden: 1. M. P. v. d. Weyden, Zevenhoven: 2. C. J. v. d. Ploeg. Haarlem; 3. Mr. K. T. M. van Rhckevorsel .x), Den Haag; 4. J. A. C. M. v. Dongen, Aarden burg; 5. Mr. A. J. M. de Groot x), Den Haag; 6. A. C. Deerenberg, Schoonhoven; 7. M. P. A. Meissen, Wateringen; 8. P. S, van Leeuwen, Noordwykerhout. By de adviezen zijn met een x aan geduid de door de verkiezingsraad de- :1nitief aangewezen candidaten. ste drie dagen van de afgelopen week opnamen gemaakt van vele klokken in Zeeland en daarbij waren ze in dertig steden en dorpen geweest. Niet overal bleek het gemakkelijk de bronl zen klokkestem vast te leggen. Maar het is gelukt en straks wor den ook deze opnamen uitgezonden door de N.C.R.V, Dat gebeurt in het korte programma „Klokken van Ne derland" even voor het nieuws van één uur des middags. Te Vlissingen hebben de N.C.R.V.- mensen niet aleen 't gelui van de luid- klokken opgenomen, maar ook de uurslag, de nalfuur- en de kwartier slag. De luidklokken van Vlissingen zullen op 30 Juni a.s. via de N.CR7V,. uiitzendlng in de Nederlandse huls kamers te horen zijn enkele minuten voor één uur. Jeugdige knaap opereerde met glassniider te Goes. Vrijdag kreeg de Goese politie van verschillende winkeliers de medede ling, dat hun winkelruiten op erger lijke wijze met een glassnyder waren bewerkt. Hier en daar was de scha de zodanig, dat de spiegelruiten by enige wind dreigen te breken. Zater dag heeft de politie de dader, de 12- jarige v. d. W. uit Goes weten op te sporen. Hij was in het bezit van een eenvoudige glassnijder, «swelke vaak op de markt plegen te worden ver kocht. In jeugdige onbezonnenheid had de knaap dit apparaat gebruikt om de ruiten er mee te bekrassen. De aether-piraat Wy hebben reeds enige malen de aandacht gevestigd op het droeve verschijnsel, dat een aether-piraat s.o.s.-seinen uitzendt uit zijn „radio station" by de Noordzee en daardoor opschudding veroorzaakt. Men Is daarvan in Vlissingen al enige malen de dupe geworden. De veronderstelling werd geopperd, dat het mer een radio-amateur betrof, die blykbaar de juiste koers kwijtge raakt was. De Zeeuwse'zendamateurs vestigen er nu onze aandacht op, dat de echte amateurs niet op de bedoelde golf lengte zenden. Het gaat om een clan destiene zender, die vermoedelijk uit dumpmateriaal ls samengesteld. Wrj nemen dit gaarne aan. Het was niet onze bedoeling een blaam te wer pen op de bonafide amateurs. Maar nier is toch sprake van een niet-bo- nafide amateur, die het hoofd kwyt geraakt is. Men zal in Engeland, Nederland en België naarstig moeten zoeken om deze man op te sporen. Ook de bona fide radio-amateurs zullen dat van harte toejuichen. Nieuwe R.K school te Breskens geopend. Zaterdag is te Breskens in een daartoe beschikbaar gekomen barak de nieuwe R. K. school geopend. On der de aanwezigen bevonden zich de R.K. geestelijkheid uit Groede, waar onder Breskens ressorteert, de burge meester van Breskens, de heer J. A. Eekhout en de inspecteur l.o., de heer A. A. Leenhouts. Pastoor A. Wolters verklaarde, dat het hem een genoegen was deze nieuwe school te openen. Hy hoopte, dat het onderwijs vruchtdragend zou zijn en bracht dank aan de autoritei ten, die medewerkten om de school tot stand te brengen, waarbij hij in het by'zonder dank bracht aan B. en W, van Breskens. Burgemeester J. A. Eekhout sprak woorden van waardering tot het schoolbestuur, dat met grote voort varendheid heeft gearbeid. Hy zegde namens het gemeentebestuur toe, dat de belangen van de school zo goed mogelijk behartigd zullen worden en hy dankte voor de prettige samen werking met het schoolbestuur. De inspecteur l.o., de heer A. A. Leenhouts wees er op. dat in de laat ste jaren veel is veranderd op onder wijs gebied. Men legt thans met meer de nadruk op het inpompen, maar op de karaktervorming. Ook in deze school zal volgens de nieuwste onder- wijsmethoden gewerkt worden. Het hoofd der school de heer J. F. de Bruyne richtte zich in het byzon- der tot de ouders en vroeg begrip voor de moeilijkheden, die zich bij de opening van een nieuwe school steeds plegen voor te doen. Hy hoopte, dat de ouders zich in die gevallen steeds tot het hoofd der school zouden wen den. Na de officiële opening bestond gelegenheid de klasselokalen te be kijken. De A.R.-candidaten voor de Tweede Kamer. De op 9 April in Utrecht te houden deputatenvergadering van de Anti- Revolutionnaire Partij zal een beslis sing moeten nemen over de candida- tenlijsten in de verschillende kies kringen voor de a.s. Tweede Kamer verkiezing. Het ligt in de bedoeling aan de kieskringen nog een mogelijk heid tot kleine variatie op het hoofd schema toe te staan. Voor Zeeland zou dit op het volgende neerkomen: 1. Dr. J. Schouten, 2, 3 en 4 (volgorde door de kieskring Middelburg nader vast te stellen) mr. P. S. Gerbrandy, mr. dr. E. P. Verkerk en C. v. d. Heuvel, 5- ds. J. Fokkema, 6. ds. C. v. d. Zaal. 7. J. van Baal, 8. H. van Eysden, 9. drs. C. P. Hazenbosch, 10. mr. dr. J Meulink, 11. dr. W. P. Berghuis. 12 mr. dr. N. G. Geelkerken, 13. W. Noo- men, 14. prof. dr. L. W. G. Scholten, 15. mr. T. A. van Dijken, 16. J. Smal- lenbroek, 17. mr. J. J. Hangelbroek, 18. mr. Th. A. Versteeg. De kieskringen zullen aan deze lijst zelf nog de nummers 19 en 20 kunnen toevoegen. Meer mosselen verzonden. De mosselverzending leefde in de afgelopen week weer iets op en was belangrijk groter dan de voorgaande week. De Bruinisser kwekers lever den nameiyk 680 tonnen Zeeuwse mosselen en 350 tonnen Waddenzee mosselen af. HET GESLACHT VAN DER HAVE. Historische banden verbroken Burgemeester A. C. van der Have heeft Zaterdag afscheid genomen van Oosterland, nadat hy Vrydagavond in een bijzondere bijeenkomst was ge huldigd door de inwoners van Sirjansland, dat thans by Oosterland be hoort? maar in het verleden een zolfstandige gemeente ls geweest. Zaterdagmiddag hield de raad van Oosterland een speciale zitting, waarvoor grote belangstelling bestond. Burgemeester van der Have open- De heer Heule wenste aan de de deze raadszitting met een kort I heer Van der Have een aangename woord, waarin hy memoreerde, dat rustperiode toe. reeds in 1853 een van der Have werd i In zyn antwoord merkte burge- benoemd tot burgemeester van Oos- meester Van der Have op, dat hy en terland en Sirjansland. j zyn familie met bijzondere banden Nadien hebben van der Have's de aan Sirjansland waren gebonden, gemeente bestuurd tot heden. Spr. Oude kronieken spreken m lo43 van bracht dank aan allen, die in de loop een Joost van der Have te Sirjans- der jaren met hem samenwerkten, land, die de stamvader werd van Voor hem hebben by het vervullen het geslacht. van het burgemeestersambt steeds Verschillende bestuursfuncties wer- twee dingen voorop gestaan: de eer-, den in de loop der eeuwen door het ïykheid en de betrouwbaarheid. 1 Wethouder C. M. Zeyler, daarna het woord verkrijgend, had gehoopt, dat de honderd jaren burgemeester schap door de van der Have's vol- gemaakt zouden zijn. Het mocht he laas niet zo zijn. Spr. dankte de scheidende burge- geslacht Van der Have vervuld Sirjansland. DE BIJBAANTJES! De laatste rekening van de ge meente Sirjansland dateert uit 1815 en in het jaar 1816 werd tot samen voeging met Oosterland overgegaan. meester voor het veledat hfl ver-ter. bracht aardige bljaondm-heden richtte en bood hem als afscheidsge- U1t de geschiedenis van Oosterland schenk een fraai tafelkleed aan. Als 'naar voren, onder meer, dat in 1886 oudste raadslid sprak de heer M. G. j de ?efs^ telefoonaansluiting kwam By de Vaate, die de dank vertolkte en dat de vrouw van de onderwijzer van het bestuur der Chr. school. tot telefoniste wei^ benoemd en de Namens het gemeentepersoneel onderwijzer tot hulptelefonist, voerde de heer C. J. Zoeter het De jaarwedde van_ de burgepees- woord. Hierna overhandigde de voorzitter de ambtsketen aan wethouder Zey ler en werd de officiële vergadering gesloten. In de niet-officiële bijeenkomst, die daarna volgde, sprak allereerst bur gemeester C. Gast van Brouwersha ven namens de burgemeesters en se cretarissen van Schouwen en Duive- land. De scheidende burgemeester heeft met zyn collega's steeds pret tig samengewerkt. Oud-burgemeester W. v. d. Berge van Bruinisse sprak namens de vriendenkring en bood een geschenk aan. Ook sprak hy voor de N.V. Waterleidingmaatschappij Schouwen en Duiveland. Ds. Radstake voerde het woord namen3 het Hervormde deel van de gemeente, de heer A. J. Argelo als directeur van Bouw- en Woningtoezicht en de heer D. Kos ten als hoofd der school. Burgemeester H. K. Michaëlis van Bruinisse sprak ook nog enkele woor den, evenals de heer J. Kwaak, dijk graaf, de heren Kouwen van de Rijkspolitie, J. M. de Waal namens het Groene Kruis, J. G. Boot namens Oosterland's Fanfare cn A. Heusen, namens de Oranjevereniging. De heer Van der Have was zéér geroerd door de vele hartelijke en waarderende woorden en moest ten slotte vele handen drukken van de genen, die afscheid van hem namen. IN SIRJANSLAND. In Sirjansland werd de familie Van der Have Vrydagavond ontvan gen in de school, waar het hoofd der school, de heer Heule, een har telijk begroetingswoord sprak. Spr. dankte de burgemeester voor alles, wat hij voor Sirjansland deed ook uit naam van verschillende vereni gingen. Einde van Bandeau III. Schepen in Vi'ssingse haven opgehouden dour slecht weer. Wind en weder dienende zullen de nog te Vlissingen vertoevende Engel se oorlogsschepen Maandagmorgen naar Engeland terugkeren. De drie nog alhier aanwezige torpedomotor- bofen zouden oorspronkelijk Zaterdag zijn vertrokken, doch werden door het slechte weder opgehouden. De Nederlandse mijnenvegers la gen gedurende dit weekend "groten deels in de binnenhaven en in de bui tenhaven lagen ook nog de Britse mynenvegers, die de vorige week in Terneuzen lagen. Totaal lagen er twaalf Nederlandse en 16 Britse oor logsschepen. De Vlissingse haven was dan ook wel gevuld! Kippen moesten de grens over De eoonomische politierechter te Middelburg veroordeelde de 31-jarige loonsproeier C. P. L.C. te Sluis con form de eis tot een geldboete van 30 of tien dagen hechtenis. De man bekende een Belg ongeveer honderd kippen te hebben verkocht en dit luimvee naar een boerderijtje vlak ij de grens te hebben gebracht, van waar de kippen later door de Belg clandestien naar zyn land zouden worden vervoerd. Commissaiisren Polder Walcheren tenoemd. In de vacature, welke 1b ontstaan door de benoeming van mr. P. Loeff tot raad, is tot commissaris van de Polder Walcheren benoemd mr. Th. Portheine, oud-raad van de Polder. In de vacature, ontstaan door het be danken van de heer A. Staverman werd tot commissaris benoemd mr. W. F. E. Baron van der Feltz. DIEPTEN VAARWATER BIJ THOLEN In het Oost-Hellegat zttn als min ste diepte by gem. LLWS gepeild 27 dm. mfddenvaarwaters, 20 dm. splt- setonskant en 22 dm. stompetons- kant. In het Slaak bedraagt de min ste diepte aan de stompetonskant 45 dm. De RZHS lichtboei Kr-NV in het Nieuwe Vaarwater is plm. 125 meter om de West verlegd naar 51°S9'44" en 4°10'8". Hierdoor loopt de iyn licht boei Kr-NV beter vry van de spitse ton no. 1 tegen de Droogte, ter bedroeg toen 25 en van de on derwijzer en de veldwachter 45. Men moest het van de bijbaantjes hebben! Spr. roemde de vriendschap in Sir jansland ondervonden en dankte in het byzonder de heer Heule (luid applaus). Daarna werden verversingen aan geboden en bestond gelegenheid de familie Van der Have persoonlijk de hand te drukken. Bouwplan van de Zeeuwse boer (slot van pagina l). VLAS, HAVER EN GERST. Bij de voorjaars gewassen zal straks een groot verschil opvallen in de ontwikkeling, omdat de tijd van het zaaien uitgespreid wordt. In de polders met vroege gronden komt op vele percelen het vlas, de haver en de gerst reeds boven, terwijl op de latere gronden de boeren voor deze gewassen het zaad nog in de zak hebben. De min of meer gedrukte prijs van de gerst zal in het gerstareaal geen grote verandering brengen. Tenge volge van de lage prijs en het daarbij vergevorderde seizoen, zal dit, hoe wel de boeren het zaad reeds ge kocht hebben, toch nog wel enige verlaging van de oppervlakte tot ge volg hebben. De grootste verschuiving verwacht men voor het blauwmaanzaad. Door dat de aanschaf van het zaaizaad hierbij slechts van zeer geringe be tekenis is voor de totale kostprys en de vooruitzichten ook hier minder gunstig zyn, overwegen thans vele boeren ernstig, of zij nog wel tot het zaaien van het reeds gekochte zaad zullen overgaan. AARDAPPELEN, BIETEN EN MAIS. De oppervlakten aardappelen en suikerbieten zullen weinig wyziging ondergaan. Tenslotte nog de mais. Gezien de gunstige resultaten die de afgelopen jaren hiermee werden ver kregen, neemt de belangstelling voor de mais nog regelmatig toe. Ook voor de komende oogst kan daarom een grotere oppervlakte verwacht wor den. Laten we intussen hopen, dat straks niet alleen het weer beter wordt, doch dat ook de prijzen zich zullen herstellen, zodat de boer naast een behoorlijke oogst, ook een goed fi nancieel resultaat zal kunnen boe ken. In een zo bij uitstek agrarische provincie als Zeeland zal dit laatste dan ook ongetwijfeld een gunstige in vloed op alle andere bedrijven heb- benl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2