PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Harry S. Truman stelt zich tóch niet herkiesbaar Dalende landbouwcon junctuur drukt de stemming DE BILT REGEN. STORM EN SNEEUW IN EUROPA DEEL VAN ZUID-HOLLAND IN EGYPTISCHE DUISTERNIS VERWACHT: 195e Jaargang - No. 77 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Bailintjjn. PL verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. I 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 31 Maart '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct, per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels l L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Finlandstraat 2. telet 16. Terneuzen Brouwerystr. 2; Zlerikzee: N. Bogerdstr 160. tel 26. VERRASSEND BESLUIT „Geen plicht om nog 4 jaar in het Witte Huis te zijn" „Ik zal geen candidaat zjjn voor herverkiezing. Ik heb mijn land gediend en naar mijn mening doelmatig en eerlijk. Ik zal geen herbenoeming aan nemen. Mijns inziens is het niet mijn plicht nog vier jaar in het Witte Huis door te brengen." Met deze woorden stelde president Harry S. Truman er Zaterdagavond zesduizend leiders der democratische party van in kennis, dat hy zich niet candidaat zal stellen voor de presidents-verliiezingen in November a.s. De verrassing was volkomen en velen riepen in koor „Nee, nee, nee"! De pre sident en zijn vrouw waren tegenwoordig by het diner, dat jaariyks ter ge legenheid van Jefferson Jacksy Day wordt gegeven. Volgens ooggetuigen huidden ""ruman en zyn echtgenote, toen zy na het diner in hun auto weg reden. De president deed de voor tallozen i partij over de keuze van êen opvol- schokkende mededeling aan het ein- ger. Gouverneur Stevenson uit Illi- de van een op kalme toon uitgespro- nois, wiens naam reeds eerder als ken rede, die een fel politiek karak- mogelijke candidaat werd genoemd, ter had. Truman zei o.m., dat de re- i zeide in antwoord op een vraag nüblikeinse tegenstanders zouden of er thans wijziging in lijn positie trachten voor te spiegelen, dat zwart j was ontstaan: „Het was een volko- wit is, nadat zy twintig jaar lang men verrassing voor mij. Ik ben nog niet aan de regering zijn geweest, steeds candidaat voor het gouver- „Zij hebben gezworven als kamelen neurschap van Illinois en niets an- in de woestijn op zoek naar een oase ders." en mochten zy deze niet spoedig vin- i Sommige republikeinse aanhan- den, dan zou de Republikeinse Par- gers beschouwen de stap van Tru- tij wel eens helemaal uit kunnen man als een aftreden ten gunste van sterven." De democratische regering, I aldus de president, is er in geslaagd Eisenhower, in verband met de in- Lijst met namen voor nieuw Kabinei aangeboden. De kabinetsformateur, mr. Wilopo, heeft Zondagmiddag een lyst van na men van leden voor het nieuwe ka binet aangeboden aan president Soe- Voorlopig car'llon wordt Truman Vrijdag aangebeden. liet voorlopig carillon van 32 klok ken; dat Vrijdag a.s. officieel door Koningin Juliana aan Truman zal wolfden aangeboden, is thans op zrjr drukwekkende overwinning, die Ei- karno. Naar verwacht wordt, zal de senhower behaalde bij de republikein- president Dinsdag zyn beslissingen se voorverkiezingen in New Hamps- bekend maken. De lyst bevat achttien hire en Minnesota. Anderen zyn van mening, dat Truman er rekening mee heeft gehouden, dat generaal Eisenhower indien een democraat er niet in zou slagen president te worden in ieder geval zyn (Tru- mans) buitenlandse politiek zal voortzetten. REACTIES. Britse functionarissen hebben Tru- mans vastberadenheid, dikwijls te gen krachtige binnenlandse critiek in, om te helpen bij het smeden van plaats gebracht namelijk in Meridian de Atlantische verdedigingsgemeen- 1 Hill Park te Washington, schap, warm geprezen. De Franse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Maurice Schu- man, heeft verklaard, dat Trumans moed en gematigdheid als voorbeeld zouden dienen voor zyn opvolgers en voor alle politici, die geloofden dat vrede en vrijheid door democratie konden worden gered. „WIJ WILLEN TRUMAN" Truman heeft Zondag op een bij eenkomst van de democratische party te Washington verklaard, dat hy „met evenveel geestdrift" voor de partij zal ijveren, als hy zou doen, wanneer hij zich wel candidaat had gesteld. De president werd by zijn aankomst door de 2000 aanweziac" begroet met uitroepen als „Wij willen Truman". Hij verklaarde er van overtuigd te zijn, dat „in de de mocratische party het behoud van de wereld en dit grote land van ons ligt". MAART ROERT ZIJN STAART. Maar in Italië heerst een hittegolf. Niet alleen ln ons land, maar ook ln een groot deel van Europa heeft Maart geducht zyn staart geroerd. In bet Noorden en Noordoosten van Frankryk viel zoveel regen, dat het water in de Seine, Meurtbe en andere rivieren onheilspellend is gerezen. De Elzas en de Vogezen kregen een dik sneeuwdek. Ook in West-Duitsland bestaat ge- r Ook in Berlyn is veel sneeuw ge vaar voor overstromingen door het vallen. In Moskou zyn temperaturen smelten van de vele sneeuw, die in van 25 tot 28 graden onder nul ge- de afgelopen 48 uur is gevallen. In het gebied van Frankfort is de Main op verscheidene plaatsen buiten de oevers getreden. een halt toe te roepen aan het com munisme in Griekenland, Turkije, Berlyn, Oostenrijk, Italië, Perzië en Korea. Nadat Truman op deze bijeenkomst van de Democratische Partij zyn belangrijk besluit had bekend ge maakt, zij hy nog: „Wij moeten trouw blijven aan de beginselen van de party en haar ten dienste van het volk in de voorste gelederen houden. Indien wy dat doen, zullen wij er zeker van kunnen zijn, dat in de ko mende vier jaar een democratisch president in het Witte Huis zal ze telen." Dit zal in geen geval een Harry i Delft, Voorburg en Leidsendam Zaterdagavond van ongeveer half twaalf S. Truman zijn, want desgevraagd tot tien over twaalf zonder licht gezeten. De Egyptische duisternis, die verklaarde do president later, dat hij daardoor over deze steden viel, heeft een na-oorTogs euvel, namelijk de te onder geen voorwaarde van besluit geringe capaciteit van verscheidene electrische centrales duidelijk merk- zou veranderen. baar doen worden. VERWARRING. 'n ke*; we^keLnde dryft Den Haag geheel op de bij Limburg in ons land Het besluit van Tniman heeft ver komende buitenlandse stroom. Toen deze electriciteitslevering Zaterdag- w^^g g^ticht in^de^emocratiscAe *VOnd door kortsluitinS uitvieI ^nden de electrische centralis van Den arring gesticnt m de democratische Haag en de hierboven vermelde gemeenten dus niet by springen. ELECTRISCHE STROOM VIEL UIT Hagenaars informeerden angstig wat er was gebeurd. Door kortsluiting op het landelijke 150.000 volt en koppelnet in de buurt van de Biesbosch en in Limburgjiebben Den Haag, Dordrecht, Leiden, Staat van beleg in Teheran De Perzische regering heeft Zon dag de staat van beleg afgekondigd in Teheran voor een maand. Tot mi litair gouverneur is benoemd gene raal Moghadam. Voorts zal van 11 uur des avonds tot 5 uur in de och tend een uitgaansverbod in Teheran van kracht zijn. In een regeringscommuniqué wordt gezegd, dat de regering tot genoem de maatregelen heeft besloten, omdat zekere elementen voorbereidingen zouden treffen om de openbare orde opnieuw te verstoren. Krachtens de Perzische grondwet kan de regering geen militair be stuur opleggen, zonder de goedkeu ring van het parlement. Smokkel in c'oor Nazi's geroofde o' iigaties Volgens het Engelse Zondagsblad „Reynold News" zou er een grote in ternationale smokkelbende ontdekt zijn, die handelt in deviezen en obli gaties betaalbaar aan toonder die door de nazi's tijdens de oorlog zijn geroofd. Douane en politie uit Engeland, Ierland, Nederland en West-Duitsland zouden de gangen van deze organi satie nagaan. Een Duitser zou mede delingen hebben gedaan, omdat hij voor de uitvoering van een opdracht geen beloning van de wijdvertakte organisatie zou hebben gekregen. Koopvaarders en vissers zouden kof fers vol geld en obligaties gesmok- geld hebben. In allerijl opgeroepen ingenieurs en monteurs brachten de eigen cen trales weer op gang en toen boven dien uit Velssi' Amsterdam en Utrecht stroom werd toegevoegd, kon het licht de duisternis weer verdrij ven. In Noord-Brabant was de kortslui ting alleen merkbaar aan het „zak ken" van het licht. Het treinverkeer werd door de kortsluiting niet gestagneerd, wel door de sneeuwval. Als gevolg van het uitvallen de electrische stroom. van kon Scheve- ningen Radio geen berichten verzen den en ook de telexmachines van het A.N.P. te Den Haag werden werkloos. De telex van het A .N.P.-kantoor te Schaduw-regering voor Tunesië Oud-ministers naar de Veiligheidsraad. De oud-ministers van Tunesië Sa. lah ben Joessoef en Mohammed Badra die thans te Cairo verblyven, hebben zich Zaterdagavond tot de enige wet tige regering van Tunesië uitgeroe pen en verklaard, dat zjj naar New York zullen gaan om de Tunesische kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen. De Pakistaanse regering wil de Tunesische kwestie eveneens voor de Veiligheidsraad brengen. Haar gedelegeerde, Bokhari zal vanaf 1 April voorzitter zijn. Een delegatie van de Tunesische regering te Cairo heeft voorts tele grafisch aan de Indonesische rege ring verzocht om hetzelfde te doen. In het telegram wordt er op gewe zen, dat de huidige ontwikkeling in Tunis de wereldvrede bedreigt. Het benoemen van een nieuwe pro-Franse premier door de Bey van Tunis, heeft verdeeldheid doen ontstaan onder Tunesische nationalis ten. Waarnemers in Tunis zijn van mening, dat er druk op de Bey is uit geoefend en dat de Fransen gedreigd hebben hem af te zetten, als hij niet een nieuwe regering zou benoemen. E.B.U. zou moeten blijven, maar zonder geld uit V.S. De speciale vertegenwoordiger van het Bureau voor Wederzijdse Beveili ging, William Draper, heeft op de bijeenkomst van de raad van de Or- fanisatie voor Europese economische amenwerking verklaard, dat de Verenigde Staten van mening zijn, dat de werksaamheden van de Euro pese Betalings Unie moeten worden voortgezet. De Verenigde Staten zijn echter niet voor het verstrekken van nieuw kapitaal, dat voor deze voort zetting nodig is. Zij achten de ver groting van het kapitaal een Euro pese aangelegenheid. Amsterdam heeft de verzending van het nieuws daarop overgenomn. In Den Haag ontstond door het plotseling wegvallen van het licht een vreemde situatie. Het leek of de stad plotseling ophield met ademen. Ramen waardoor oerst nog een ge zellig licht naar buiten viel, staarden met een donker oóg de nacht in. De radio viel uit trams stonden stil. Tal Van lieden draaiden by het flakkerend licht van een lucifer het nummer van de politie en informeer den angstig wat er wel gebeürd was. Voor de talloze t;oscoopbezoekers was er bijna geen taxi te krijgen, zo dat velen door de sneeuwstorm naar huis moesten strompelen. GEVANGEN IN LIFTKOOI. In een hotel beleefden twee leden van het personeel enige angstige ogenblikken. Toen de stroom uitviel, hingen zij met de lift tussen twee éta ges in. Door de liivkok'er riep men hen moed en geduld toe. Zij nebben 40 minuten in de liftkooi gevangen gezeten. Drie doden bij onlusten in langer. Ter gelegenheid van de verjaardag •van het Frans-Marokkaanse protec toraatsverdrag is het Zondag in Tanger tot onlusten gekomen. De po litie zag zich genoodzaakt van haar vuurwapens gebruik te maken. Drie personen zijn gedood en 82 ge wond. Een aantal personen werd ge arresteerd. In verscheidene delen van Tanger werden ruiten van hon derden winkels en restaurants inge gooid; auto's werden geplunderd en in brand gestoken. Stalin zag er gezond uit Zaterdag is maarschalk Stalin aanwezig geweest bij de eindverga- dering van de opperste Sowjet der federatieve Russische republiek. De 72-jarige premier maakte een gezon de en krachtige indruk. De Sowjet is bijeengekomen om in terim-decreten goed te keuren en een oppergerechtshof te kiezen, dat uit 87 leden en 70 jury-leden bestaat Petsjoekof werd als president herko zen. Kwestie Triest spitst zich toe. Demonstraties ir. Belgrado en Rome. De Joegoslavische plaatsvervan gende minister van buitenlandse za ken, Leo Mates, heeft in de Natio nale Vergadering verklaard, dat Joe. go-Slavië zich nooit zal neerleggen by de drie mogendheden-verklaring over een oplossing van de kwestie- Triest van 1948. Mates zeide, dat zijn land zich niet gebonden zal achten aan de besluiten van de komende conferentie van En geland, Amerika en Italië te Londen. In de voornaamste straten van Bel grado is een massa-demonstratie ge houden. Georganiseerde groepen riepen „Weg met de Italiaanse re'ge- ring, de nieuwe oorlogsstoker". Naar schatting waren ruim 20.000 men sen op ae been. In Rome hebben duizenden Italiaan se oorlogsinvaliden geprotesteerd tegen de gebeurtenissen in Triëst. Zij eisen de inlijving van het gehele vrye gebied, het door Joego-Slavië bezette deel inbegrepen. BOUWPLAN VAN DE ZEEUWSE BOER. Ongunstig weer en onzekerheid Hoewel het de laatste dagen wel zeer moeilijk is zich in het voorjaar te wanen, is de landbouwer toch reeds druk bezig om de nieuwe oogst voor te bereiden. De weersomstandigheden zitten hem daarbij niet mee, doch er is daarby nog een andere factor welke deze periode van inzaai der voor jaarsgewassen voor de boer minder gunstig maakt. De achteruitgang van de conjunctuur welke zich in vele be drjjven gaat openbaren, begint ook "n stempel te drukken op de prjjzen van de landbouwproducten. Wanneer in gezaaid moet worden in een periode, die gekenmerkt wordt door een re gelmatige prijsdaling der producten van de vorige oogst, is het te begrij pen, dat er in de landbouw een min of meer gedrukte stemming ontstaat. Anderzijds zullen deze ongunstige factoren in de meeste gevallen thans weinig invloed meer uitoefenen op de keuze van de producten, die er gezaaid zullen worden. Immers het zaaizaad is veelal reeds gekocht of de boer is verplicht een bepaald pro duct te zaaien, omdat er anders moeilijkheden ontstaan in verband met de vruchtopvolging, -vooral met het oog op het voorkomen van plan tenziekten. De boer is daarom veel al genoodzaakt zijn eenmaal uitge stippeld bouwplan ten uitvoer te brengen. Na deze min of meer sombere klanken, moet men toch ook weer vaststellen, dat een rit door de Zeeuwse polders laat zien, dat de wintergewassen zeer goed de winter zijn doorgekomen. De wintertarwe heeft, afgezien van het ongunstige weer in de laatste dagen, een mooie, volle stand. Er zijn practisch geen percelen met zeer slechte plekken. Ook het koolzaad staat er goed voor. Doordat de bestrijding van de kool- zaadaardvlo verleden jaar tijdig was uitgevoerd, is de schade van dit in sect gering. De karwei kwam de winter ook goed door. Een bezwaar is echter, dat de prijs momenteel tot 65 ct. per kg. is gezakt. Dit heeft er toe geleid, dat verschillende boe ren ertoe zijn overgegaan om de uitzichten op een lonende export van karwei uit te rijden, daar de voor de nieuwe oogst vrijwel ontbreken. De zaadvoorraad van de vorige oogst is namelijk nog te groot. LUCERNE NIET GUNSTIG. De rode klaver loopt mooi uit, doch de lucerne is daarentegen dit voorjaar traag. Men neemt aan. dat dit mede veroorzaakt wordt door de natte winter. De vroege ontwikke ling van het grasland deed de vraag naar klaver en lucernehooi sterk, teruggelopen. Dit komt tot uiting in een lagere prijs. Ook de vooruit zichten voor lucernemeel zijn momen teel ongunstig. Bij de grasdrogerijen zijn grote partijen in voorraad, waar voor zelfs beneden lonende prijs geen kopers te vinden zijn. Niettemin kan toch redelijkerwijs wel worden ver wacht, dat gezien de précaire vee voederpositie op de wereldmarkt, een herstel zal intreden, zodat zowel voor de oude voorraad als de nieuwe oogst afzet zal worden gevonden. De gulle groei van het gras heeft ook zjjn stempel gedrukt op de voederbieten. De prijs van dit product is in de laatste maanden eveneens vry sterk gedaald. Doordat vele landbouwers die nog voederbieten over hebben, niet genegen zyn deze voor de thans geldende prijs te verkopen, menen wij uit gesprekken te hebben opge merkt. dat velen er toe zullen over gaan om hun voederbieten, gemengd met jong gras, in te kuilen. (Vervolg op pag. 2) meten, de laagste in dit gebied se dert 100 jaar. In het Zuiden van Engeland is Zon dag de storm, die drie dagen heeft gewoed, afgeflauwd. In het Noorden zijn door zware sneeuwval wegen en spoorlijnen geblokkeerd. In Midden- Engeland is vijftien cm. sneeuw ge vallen. In Italië echter hebben de inwo ners van de zon kunnen genieten. In het Zuidelijk deel van het land heerst zelfs een hittegolf. In Napels be reikte het kwik 32 graden celcius in de schaduw en de boeren vrezen, dat de hitte schade zal veroorzaken aan de oogst. Men verwacht echter, dat de hittegolf niet veel langer dan 48 uur zal aanhouden. Sterke was van de Waal Kade bij Nijmegen geheel overstroomd. De Waal voor Nijmegen Is een bijna 400 meter brede stroom geworden. Het water staat van dyk tot dijk en alle uiterwaarden zyn overstroomd. Het water bereikte te Nijmegen een hoogte van 11.80 meter plus NAP. Te Deest bij Nijmegen kon vanwe ge de hoge waterstand en de felle Noordoosterstorm de 3000 ton me tende Franse tanner „Esso le Ka- roubier" niet te water "gelaten wor den. Zowel het Renlu'mse veer als de veerpont te Huis--.cn moesten als ge volg van de abnormale hoge water stand uit de vaart worden genomen. LAAG WATER. Door de stormachtige Oostenwind zakte het water in het LJsselmeer tot een zeer laag peil. Ook in de Waddenzee was Zater dag het water zo laag. dat de post boot van Ameland de Friese kust niet kon bereiken. Ongeveer 1300 meter van de pier bij Holwerd aan de Friese kust bleef de boet steken. De ruim 100 passagiers weruen per amphibie- vaartuig naar de wal gebracht. Brandewijn met suiker Het vermaarde lied „Dat gaat naar Den Bosch toe" zal voor wat de oplossing van de vraag betref, wat daar gedron ken zal worden nadere realise ring krijgen. ..Wat zullen we daar drinken, zoete lieve Gerri- tje. zoete lieve meid?". Het antwoord luidt „Brandewijn met suiker'In den vervolge zal het gemeentebestuur van Brabants hoofdstad zijn gas ten ten stacihuize inderdaad onthalen op brandewijn met suiker. Voor de eerste maal is zulks Zaterdag geschied bij de ontvangst der deelnemers aan de BelgischLuxemburgs Nederlandse gcmeentcdag. Men is van plan hiervan een traditie te maken. Schepen door slecht weer in moeilijkheden. Het slechte weei van- de laatste dagen heeft versv neidene sfchepen in nood gebracht. De Nederlandse kust vaarder „Globe" geraakte Zaterdag nabij de kust van Kent in moeilijk heden. De ..Globe" kreeg hulp van het Britse schip „i»tvon Coast Het onder Panamese vlag varende schip „Jankiki" liep Zondagmorgen voor de Engelse kust ter hoogte van Ramsgate aan de grond. Een Britse sleepboot en de reddingboten van Ramsgate voeren Ier assistentie uit. Het Britse motorschip „Scarcity" geraakte Zaterdag ter hoogte van Aldeburgh (Engelse graafschap Suf folk) in nood. Nadat het schip as sistentie had gekregen voer het de haven van Harwich binnen. WEINIG VERANDERING Geldig tot hedenavond. In het Zuid-Oosten van het land overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk enkele regenbuien en aanvan kelijk hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Elders zwaar bewolkt met af en toe enige regen of sneeuw. Zwak ke tot matige wind tussen Noord en Oost. Over het algemeen iets hogere temperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1