mm NIEUWS UIT ZEELAND JIMMY BROWN, sportheld no. 1 WISSEL SCHOUWEN :1» 'n pittige zware shag! EINDE VAN CONFLICT OVER VERMAKELIJKHEIDSBELASTING? AMBACHTSSCHOOL TERNEUZEN HEEFT MEER RUIMTE NODIG MAANDAG 31 MAART 1952 PROVINCIALE 1UW8E COURANT SCHOUWEN- EN DUIVELAND Zierikzee LEZING OVER ONDERWIJSVERNIEUWING III da concertzaal te Zierikzee, sprak de heer P. F. van Overbeeke, gemeente-inspecteur van onderwijs en jeugdzorg te Utrecht, voor de afde ling Schouwen en Duiveland van de Nederlandse vereniging voor paeda- gogiek over de vernieuwing van het onderwijs. De voorzitter, dr. J J Westendorp-Boerma, leidde de spre ker in, die begon et te constateren dat men zich er van bewust moet zijn, dat de verenleuwing geen ogen blik wachten kan. Er is veel moois in het oude, en dat moet de nieuwe school overnemen, maar het onderwijs heeft in de loop der eeuwen geen ge lijke tred gehouden met de ontwik keling van het economische en het culturele leven. Pas in de 20e eeuw werd een zeer grote vooruitgang merkbaar, voordien voelde men zich teveel gebonden. De invloed van de renaissance is pas gaan werken na de eerste wereldoorlog. De gemeen schapszin sloeg over in het individua lisme. De kennisvergoding kenmerkt de 19e eeuw, specialisering van de we tenschap, waardoor de wetenschap :n stukjes werd gesplitst. De 20e eeuw staat sceptisch tegenover de 19e. Tegenover het rationalisme staat het irrationalisme, een sterk individualisme kan leiden tot ego/s- me. Het intellectualisme komt in Amerika op de 2e plaats men stelt zich daar meer in op het practlsche leven. Harvard tekende de 19e eeuw als een eeuw waarin het standpunt gold „kennis voorwaarde voor de deugd". Men beschouwde het kind als een groot mens in zak-formaat. Daarmede werd het echter tekort gedaan; het expressieve van het kind had geen gelegenheid tot uiting te ko rnet. Het kind werd ingesteld op het globale, niet op het element. Aan het globale moet het element ont springen. Ter verduidelijking verge leek spreker het schrijf- en taalonder wijs van vroeger met de methode van cie onderwijsvernieuwing. Intense belangstelling wekken is een eerste vereiste en men hoede zich dus voor teveel parate kennis, zo besloot spre ker, waarbij hij een philippica hield te gen de geestdodende opgaven van de afgezaagde invuloefeningen in menig taalboekje. 6 JA A RVERG ADER IkG GROENE KRUIS. Het Groene Kruis te Zierikzee hield de jaarvergadering onder leiding van de heer F. Narebout. Deze gewaagde in zijn openingswoord van een gift van f 300.afkomstig van de Zie- Renesse „HET GROENE KRUIS" De vereniging „Het Groene Kruis", afd. RenesseNoordwelleSeroos- kerke hield in de zaal van de heer J. L. Prummel te Renesse haar jaar vergadering. In zijn openingswoord releveerde de voorzitter, de heer J. M. de Nooijer, enige bijzonderheden uit het afgelopen jaar en deelde me de, dat de bazar te Noordwelle onge veer f 2000.heeft opgebracht, zo dat tezamen met Serooskerke ruim f 4500.— is bijeengebracht. Onder leiding van zuster Fuijkschot werd in het wijkgebouw te Noordwelle een baby- en kleutercursus gehouden. Binnenkort zal ook een cursus een voudige ziekenverpleging worden ge organiseerd. I Het Groene Kruis heeft zich tot de gemeentebesturen gewend om een uniforme subsidieregeling (f 1,per inwoner). De drie gemeenten bleken het hierover nog niet eens te zijn. Hierna werd een geluidsfilm over de tuberculose-bestrijding vertoond. Uit het jaarverslag van de secreta ris-penningmeester, de heer J. A. Haringman, bleek, dat de vereniging thans 459 leden telt. Bjj de bestuursverkiezing werden! o .J de heren J. M. de Nooijer, K. A. Staal technische gegevens werden de sub- en K. Viergever, herkozen. I sidiemogelijkheden bekeken. In het Vele- leden achtten het gewenst. I kader van de Marshall-hulp wordt dat de wijkzuster de beschikking aan kleinere boeren subsidie gegeven, krijgt over een behoorlijk vervoer- voor het bouwen van objecten welke middel. Het bestuur zal deze voorstel- de productie kunnen opvoeren. Boe len t Paardenloterrj. Voorts dank te hy de heer Sc>c' die lange tijd het penningmeesterschap vervulde. Uit het jaarverslag van de secreta resse, mevr. Korsten bleek, dat 5274 bezoeken werden afgelegd, waarby 531 bezoeken voor t.b.c. en 324 voor zuigelingenzorg. Niet minder dan ö"6 personen maakten gebruik van de po likliniek 54 van de hoogtézon. 553 keer werd materiaal uitgeleend. De arbeid van Zr. Veling en van haar plaatsvervangster, mevr. L. v. d. SluisBij de Vaate, die beiden met toewijding haar taak vervulden, ver dient alle lof. Hei, financieel verslag van de penningmeesleresse, mevrouw CooperMüller, gaf geen reden tot pessimisme maar maande wel tot een voorzichtig be'eid. De rekening over 1951 sloot met een nadelig saldo van 144.34, de be groting ad 112.438 liet een nadelig slot zien van 658. Naar aanleiding daarvan werd gesproken over de mo gelijkheid om de huur voor het wijk gebouw te verhogin. Als bestuurslid werd de heer J. J. v. d. Ende herko- JAARVERGADERING .LANDBOUWBELANG". De Landbouwvereniging „Landbouw belang" te Bruinisse hield haar jaar vergadering in hotel Storm, onder lei ding van de heer P. L. Krepel. Deze heette in het bijzonder de heren Mur- re en Boot van de Rijks Landbouw- voorlichtingsdienst welkom, en bracht verder dank aan de heer H. C. van der Zande, de afgetreden Kringvoor zitter van de Z.L.M. De rekening sloot met een voordelig saldo van f 986.64. De aftredende bestuursleden de heren P. L. Krepel, voorzitter en J. Goud zwaard, secretaris, werden bij accla matie herkozen. Na afwerking van het huishoudelijk gedeelte hield de heer Murre een cau serie over het bewaren van aardappe len, daartoe uitgenodigd, omdat er plannen bestaan tot het bouwen van een coöperatieve aardappelbewaar plaats. Van de bewarings- en voor- kiemingsmogelijkheden is de koelhuis- bewaring het meest ideaal, doch thans is de bouw van een koelhuis zeer duur. De glazen bewaarplaats geeft tegen over de kuilbewaring belangrijk be tere resultaten, mits verstandig toe gepast. Na behandeling van verschillende nadere overweging nemen. „STRANDVOGELS" Te Renesse hield de korfbalvereni ging „Strandvogels" haar algemene jaarvergadering, onder voorzitter schap van de heer Jac, Verboom. De rekening van de penningmees teresse, mej. A. Dorreman, werd sluitend be vonden. De heren J. Wandel en W. Vlaander en mej. N. Kappers wer den gekozen tot leden van de techni sche commissie. Als bestuurslid wer den herkozen de heren J. Verboom en W. Vlaander. Voorts werden geko zen tot juniorenleiders, de heren A. Stoutjesdijk en H. Wandel, wedstrijd- secretaresse werd mej. N. Kappers. Bruinisse COÖPERATIEVE INKOOPVERENIGING. ren met een bezit aan cultuurgrond van minder dan 6 H.A. krijgen 55 pet. subsidie, terwijl landbouwers, die de beschikking hebben over 6 tot 10 H.A. 35 pet. subsidie krijgen. Aan landbou wers met meer dan 10 H.A. wordt geen subsidie gegeven. Over de mogelijkheid om een Coö peratieve Pootaardappelbewaarplaats te Bruinisse te bouwen, werd daarna uitvoerig besproken. Na de causerie en het beantwoor den van vragen, werd nog gesproken over andere subsidie-mogelijkheden. De ondervinding van de Landbouw- voorlichtingsdienst is, dat juist in Zee land veel te weinig gebruik wordt ge maakt, van de mogelijkheid om te bouwen en het verbeteren van de be- drijfsinventaris, met behulp van de i Marshall-gelden. Andere provincies De vergadering van de Coopeia- staan daar heel wat onbevangener te- tleve Inkoopvereniging der Bruinis- genover. Vervolgens werd nog gespro- ser mosselkwekers, die in Het Veer- ;<en over de dalende graanprijzen, de huis te Bruinisse werd gehouden, was stijgende pachtprijs en de mogelijk- als gewoonlijk zeer goed bezocht. De voorzitter, de heer A. de Ko ning, kon in zijn openingswoord me dedelen, dat de omzet belangrijk gro ter was dan vorig jaar. Van het voornaamste artikel, de gasolie werd 448850 liter omgezet; verder werd 1083 liter koolteer af genomen en 3929 liter smeerolie. Poetskatoen, poetslappen, vet enz. werden eveneens verhandeld. De om zet was hierin echter niet bijzonder groot. In'totaal werd omgezet voor 11.380. Uitvoerig werd gesproken over dc mogelijkheid om meer artikelen coö peratief in te kopen. Besloten werd op korte termijn deze plannen te verwezenlijken. De door de vereniging gemaakte winst, die anders wordt uitgekeerd, zal men thans investeren in nieuwe goederen! De voorzitter en de leden van de adviescommissie, de heren A. M. Jumelet, S. de Waal en Levien de Waal, werden met algemene stem men herkozen. De heer A. C. Ver spoor: zal als viee-voorzitter worden opgevolgd door de heer L. J. Hoo- gerheijde. De bankinstelling had dit jaar voor het eerst een batig saldo. Besloten zen; de heer Joh. Legemate werd ge- I werd dit aan te wenden voor het ma- kozen lid van de kascommissle werd hen van een brug ter plaatse, daar het moeilijk is de vaartuigen die wor de heer L, Deij. Naar aanleiding van enkele opmer kingen. zette de voorzitter uiteen, dat Zierikzee in een gunstige positie ver keert wat het aantal leden betreft, daar dit 60 bedraagt van de De- volking. Dokter van Hoorn behandel de nog enkele technische aangelegen heden, o.a. de benoeming van ten tweede wijkverpleeiter. Besloten werd te verhogen 2.50. AUTO IN DE SLOOT Zaterdagavond is de auto van de vrijwillige brandweer te Zierikzee onder de gemeente Capelle in de sloot gereden en gekanteld. De Inzittenden keerden terug van een bezoek aan de jaarbeurs te Utrecht. Door de wegomlegging in Capelle is de wagen op de smalle en bolle binnenweg juist bij het kruispunt door de glad heid weggegleden, waarbij de chauf feur de macht over het stuur verloor. De Inzittenden, allen leden van het korps, konden de wagen verlaten, en kwamen er met de schrik en een nat pak af. Door een passerende vracht wagen werden zij later naar him woonplaats vervoerd. Met een kraan wagen kon de auto weer op de weg worden gezet. TH0LEN St- Maartensdijk 55 JAAR GETROUWD Het echtpaar Abraham Quist-Maria van Bemden te St. Maartensdijk viert Dinsdag 1 April a.s. zijn 55 jarige echtvereniging. Tholen VERGADERING BEGR JFENISFONDS Onder voorzitterschap van de heer L. W. Blaas kwam de vereniging van het Begrafenisfonds te Tholen bijeen. Na het verslag van de Penningmees ter volgde het opmakt.' van een voordracht voor aftredende bestuurs leden en commissarissen. De versla gen over het koetshuis, kleden, kis ten en begraaftoestel werden in orde bevonden. Besloten werd voor alle dragers nieuwe handschoenen aan te kopen. De voorzitter deelde mede, dat de heer Joh. Aalbrechtse als dra ger en bode had bedankt. De functie van drager heeft hij 40 jaren vervuld. In zijn plaats werd benoemd de heer C. Aalbrechtse en als bode de heer A. Aalbrechtse, twee zoons van de scheidende functionaris. Het aantal leden bedroeg per 31* December jl. 1415. den schoongemaakt, bij hoog water te bereiken. heid om dit jaar weer oogst-colonnes in te schakelen bij het landbouwwerk. Noordgouwe GEZONDHEIDSKOLONIES. Dezer dagen zal ook te Noordgou we een collecte worden gehouden ten bate van het Centraal Genootschap voor Kin'!erherst"liir.gsoorden en Ge zondheidskolonies Gelijkstelling van Spanje- strijders en S S.-ers slechts formeel. Minister Mulderije verklaart in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, de bezwaren tegen het wets ontwerp ter wegneming van staats- loosheid niet te delen. Deze Kamerle den hadden erop gewezen, dat het naai hun gevoelen onjuist is. degenen die hun Nederlanderschap verloren door zich aan de zijde van de wettige Spaanse regering te scharen tijdens de opstand van Franco, over een kam Ie scheren met SS-ers. Minister Mulderije voert hier tegen aan, dat deze gelijkstelling alleen van formele aard is. doch de algemene be handeling van politieke delinquenten niet raakt Aan dc vroegere en aan de nog resterende berechting wordt met geraakt Voorts voerde de minister aan. dat het aantal dergenen die in Duitse krijgsdienst traden zó groot is. dat het niet wel mogelijk is, dat dezen hun Nederlanderschap langs de weg der individuele naturalisatie herkrijgen. Het betreft hier naar schatting 40.000 mannen (ongeacht de gezinsleden), wier naturalisatie langs de weg van individuele aanvragen aan administra tiekosten een bedrag van zes millioen zou vergen. In het gunstigste geval zouden slechts 2500 van hen ieder een bedrag van 200 gulden kunnen betalen bij de aanvraag. Derhalve zou de na turalisatie van deze veertigduizend de staat een bedrag van 5!ó millioen gul den kosten. Ook dit is voor de minis ter aanleiding om zijn wetsontwerp tc handhaven. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN Bedankt voor Anna JacobapoMer en Zonnemaire en aangenomen het beroep naar Fijnaan. cand. K. A. Fi- ret te Bergambacht Beroepen te Ede: G. N. Lammens tc Hcinkenszand. GER. KERK (K.O. ART. 31) Aangenomen naar Vrouwenpolder candidaat G. Zomer te Utrecht. Dreischor KORFBALCLUB OPGERICHT. Lange tyd waa Dreischor zonder korfbalclub, maar dezer dagen werd weer een plaatseiyke vereniging op gericht onder de naam N.O.A.D. Reeds gaven zich 30 leden op, zodat het vast staat, dat met twee twaalf talion aan de nieuwe competitie zal worden deelgenomen. Schuddebeurs VERKOPING Door notaris J. J. van den Ende te Zierikzee werd te Schuddebeurs in het openbaar verkocht een woonhuis, werkplaats, garage en erf aan de Kloosterweg B 48. Het hoogste bod 4268 en koper werd de heer M. van Sluis te Zierikzee. RAADSSTUKKEN GOES. Toch verhoging tot 25 De gemeenteraad van Goes is te gen Woensdagavond half acht byeen- geroepen, o.m. om te besluiten tot verdere verlaging van de vermake lijkheidsbelasting op de bioscoop over te gaan. De grootst mogelijke meer derheid van B. en W. geeft in over weging het voorstel van de commis sie ad hoe om de belasting terug te brengen tot 25 te aanvaarden. De meerderheid van het college meent dat een verlaging tot dit per centage in verband met de financiële De algemene vergadering van de Coöp. Boerenleenbank te St. Annaland zal Don derdagavond a.s. worden gehouden. De collecte ten bate van de Geref Zendingsbond te St. Annaland bracht op de School met de Bijbel f 25.— op. Met ingang van 1 April a.s. zal ds. D. J. van Dijk te St. Annaland het redac teurschap van de Kerkbode voor de Nea Herv. gemeenten in de ring Tholen waar nemen. Te St. Annaland verliet een aantal leerlingen de School met de Bijbel. Het hoofd der school, de heer Chr. Kalle kreeg een prachtige fauteuil van de scheldende leerlingen, die allen een ge tuigschrift ontvingen. De heer T. Jansen, wachtmeester der Rijkspolitie te Duivendljke, slaagde voor het schriftelijk examen van het polltie- diploma. Onder het vee van de gebr. De Wilde te Brijdorpe te Dnivendijke, slaagde voor klauwzeer uitgebroken. Te Ellemeet vatte het stro in een var kenshok bij C. P. R. vlam. De brandweer van Haamstede was spoedig aanwezig, maar behoefde niet op te treden, daar omwonenden het brandende stro reeds uit het hok hadden verwijderd. Mevr. F. v.,d. Eyk-Beukelaar te Tho len behaalde op de Zeeuwse slagersten toonstelling in de afdeling etalage-scho tels twee eerste prijzen en een bronzen medaille. De heer G. van Driel te Oud-Vosse- meer 6laagde in Den Haag voor adjunct commies der Registratie en Successie. In de Ned. Herv. Kerk te Tholen wer den collectes gehouden voor het restau ratiefonds, de stichting Militaire Tehui zen, vo^_' het orgelfonds en voor het ver jaringsfonds. Zij brachten respectievelijk op, f 115 90, f 46.40, f 12.50 en f 42.77. Op 1 April a.s. zal het 25 Jaar gele den zijn, dat de heer A. J. Vasseur, dis trictsmonteur te Noordwelle, in dienst kwam bij de P.Z.E.M. De heer E. Weinberg uit Amsterdam werd benoejnd tot onderwijzer aan de Christelijke school te Haamstede. In Renesse klonken vrolijke tonen. Het fanfarecorps „Luctor et Emergo" bracht het echtpaar D. Verboom-Gelulc, dat 35 jaar gehuwd was, een serenade. Te Oud-Vossemeer bracht men de gure Vrijdagavond in hotel Lagaay door met biljarten. De vereniging Oud-Vossemeer speelde met veel animo tegen „Steeds Hoger" uit 's-Gravenpolder doch kon niel verhinderen, dat de Bevelanders inder daad hoger eindigden en met het winnen van 4 der 7 partijen beslag legden op de lauwerkrans. Te Kerkwerve collecteerde men voor het „Amerikaanse" carillon. De opbrengst wds er f 32.86. toestand van de gemeente op dit mo ment redelbk is te achten. Er zal on geveer f 3o00.moeten »worden ge vonden, welk bedrag gedekt kan worden doordat een kasgeldlening kon worden aangegaan waardoor de rekening-courant-schuld kon worden verlaagd en een rente-voordeel ont stond. Een minderheid is wel bereid aan verlaging der belasting mede te werken, echter slechts tot 27% De commissie ad hoe merkt in haar rapport nog op, dat zij heeft ge tracht een vonn te vinden, waardoor gevoeligheden van beide partijen zo veel mogelijk zyn gespaard. Zij heeft daartoe ook van beiae partyen me dewerking ontvangen. Teneinde te bevorderen, dat alle raadsleden in de te houden raadsvergadering volko men vrij hun beslissing kunnen ne men, heeft de commissie de heer van Liere bereid gevonden, de bioscoop nog Vrydag j.l. te heropenen. STANDPLAATSEN VOOR IJ S WAGENS. Evenals voor de zgn. patates-frites- wagens reeds is géschied, stellen B. en W. voor in de verordening op de straatpolitie een artikel op te nemen, dat voor ijswagens een standplaats gepacht moet worden. Zij die'reeds een vaste standplaats hebben ge pacht voor een patates-frlteswagen mogen in deze wagen des zomers ook ys verkopen, zonder dat zy opnieuw een standplaats behoeven te pachten voor de verkoop van ijs. WEL PLANNEN MAAR GEEN GELD. Hulp van bedrijfsleven nodig Uit het thans verschenen jaarverslag van de vereniging „De Ambachts school voor Terneuzen en omstreken", blijkt, dat ook In het afgelopen jaar het aantal leerlingen, zowel van de dag- als van de avondschool zich wederom uitbreidde, waardoor de behoefte aan meer ruimte zich thans meer dan ooit krachtig laat gelden. De plannen tot verbouw, respectievelijk nieuwbouw zijn reeds verge vorderd en een uitvoerige gespecificeerde aanvraag op de inventaris hiervoor kreeg inmiddels ministeriële goedkeuring, maar tot de aan schaffing kon niet worden overgegaan, gezien de moeilijkheid om een lening te sluiten tegen het door het Rtfk bepaalde rentepercentage. Aa.i een oplossing om tot een le ning voor de uitbreiding van ge bouw en inventaris te komen wordt gewerkt, waarby echter de daad werkelijke hulp van het bedryfsleven nodig is. Een beroep werd dan ook gedaan op de directies van diverse bedryven, patroons, organisaties enz. en ofschoon een en ander nog lopen de is, werden reeds toezeggingen ontvangen. Teneinde het onderwijs de belangstelling te geven, welke het ongetwijfeld verdient, werden contactbyeenkomsten belegd met de directies der industriële bedrijven in de kanaalzöne en met de hoofden en het personeel der scholen, waar van de leerlingen worden betrokken, terwijl daarnaast een ouderavond werd gehouden met de ouders der leerlingen van de lagere scholen, teneinde deze een inzicht te gever van de mogelijkheden, welke het technisch onderwijs bieden kan. Op instigatie van het Ministerie van O. K. en W. werd vorig jaar Augustus het aantal lestyden van de dagschool -teruggebracht tot 40 les uren van 50 minuten per wCek. Politierechter Middelburg KLEINE ZONDAREN Met zijn minderjarige neef had I. C. L., landarbeider te St. Maartens dijk, van een leegstaande boerderij wat planken uit de bedstede en eeD deur van het kippenhok weggenomen. Zij kwamen nog wat hout te kort om een schuurtje te bouwen, f 20.— of 10 da gen hechtenis. J. M. P., chauffeur te Tholen had bij een groenteboer appels en blik- - oenten weggenomen, f 50.— boete of i dagen hechtenis. 55. De eerste klap, die zoals de volksmond zegt, een daalder waard is, was zonder twijfel voor Jimmy Brown. Dolle Dirk lag grommend van woede bedolven onder een ravage van planken en hy had een buil op zyn hoofd zo groot als een klein soort cocosnoot. Veel kon hy de eerste ogen blikken niet uitrichten en ook de andere leden van de bende waren aanvankeiyk te beduusd om hun chef te hulp te schieten. Ze stonden met z'n zessen of zevenen in het nauwe gangetje en vorm den zodoende een levende versperring voor Jim my Brown, die zich daardoor echter niet liet weer houden een waarlijk roekeloze uitbreekpoging te doen. Met een formidabele sprong nam hg de hin dernis, welke de in splinters gevallen kast vorm den en toen stortte hy zich als een soort ttfger op de mannen, die in net gangetje stonden opge propt. De eerste die hg op zgn weg vond was Daan Slok, de herbergier, die Jimmy zo vals om de tuin had geleid. Die kreeg er een van Jlmmy midden op zijn neus en een kleintje toe op zyn rechter oog! Zonder een kik te geven zakte hy als een slappe pudding in elkaar. Toen kreeg Jimmy het aan de stok met een klein dik kereltje met een zuilwester op. Zoals later zou blyken was dit Fok- ke Friemelaar, die bootsman was op de schuit van Dolle Dirk. Jimmy sloeg hem prompt zyn vals ge bit uit zijn mond.... waardoor o.m. de Zaterdagmorgen vryaf kan worden gegeven. Ook het leerplan van de avond school werd gewyzigd. De voorheen bestaande 5-jarige cursus werd ge- splistst in een 3-jarige A cursus voor leerlingen, die geen dagschool hebben gevolgd en in een B cursus, die een vervolgcursus is voor leer lingen met het getuigschrift van een dagambachtsschool. DE PLAATSING. De plaatsing der leerlingen die de dagschool verlieten by patroons is over het algemeen vlot verlopen, terwijl byna alle leerlingen zijn op genomen in het leerlingenstelsel. Het aantal leden der vereniging bedraagt thans 50, terwijl het be stuur, waarvan de heer J. F. de Klerk voorzitter 13. uit 7 personen bestaat. Aan dag- en avondschool tezamen zijn thans een directeur en 20 an dere leerkrachten verbonden, terwyl daarnaast een administratief be ambte, een typiste en een concierge bij de school in dienst zijn. Op 31 December j.l. bedroeg het aantal leerlingen van de dagschool 246 (1 Jan. 1951 223), die deelnamen aan de volgende opleidingen: timme ren (54), smeden bankwerken (112), electro-techniek (45). auto-techniek (17) en schilderen (18). DE AVONDSCHOOL. Aan de avondschool stonden op 31 December j.l. ingeschreven 206 leer lingen, die deelnamen aan de oplei dingen schilderen (16), timmeren (50), smeden bankwerken (44), electro-technlek (29). autotechniek (26), metselen (6),' scheepsbouw (13), en lassen (22). Teneinde de leerlingen vertrouwd te maken met de z.g. „examen sfeer" werd dit jaar voor het eerst een eindexamen afgenomen, dat een „officieel" karakter droeg en waarby aan alle tweede klassen tegelyk in verschillende lokalen de opgaven wer den uitgereikt. Daarnaast werd eveneens voor het eerst aan enkele leerlingen, die de beste resultaten behaalden, bij de diploma-uitreiking een prijs uitgereikt. Tenslotte zy als bijzonderheid nog vermeld, dat van de 206 leerlingen der avondschool er 82 komen uit Terneuzen en Sluiskil, de overige 124 moeten gemiddeld elk ruim 22 km. per avond afleggen om de school te bezoeken, waaruit wel blijkt, dat de leerlingen zich veel moeite ge troosten om hun vakbekwaamheid op te voeren. Marktberichten VEILING ZTTD-HOLL. EILANDEN 28 Maart: Appelen: Golden Delicious 5886. Goudreinette 41—72. Jonathan 40 —67. Zoete Ermgaard 28—5L Peren: Brederode 3648. Klei peer 37 51. St Remy 37—40. Groenten: Andijvie 45—49. Bloemkool 28—56. Boere kool 9—11. Kroten 19—28. Rode kool 17—24. Gele kool 7—12. Was- peen 28—29. Grote peen 20—22. Prei 16— 31. Rabarber 3358. Radijs 12—16. Selderij 2.70—7. Sjalotten 32. Knolselderij 5—18. Sla 5—11. Spinazie 33—52. Spruiten 31— 76. Uien 15—35. Witlof 33—58. Stoofsla 24-53.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11