Vrouiuenpagina Onze Operatie-Venus in hoofdstad, zwoel Nederlands en onfris C j LAm LEVE DE SCHOOMAAK KINDEREN MOETEN STEVIG EN GOED GEVOED WORDEN Van Vrouw tot Vrouw In de greep van de Woestijn GESLAAGD... dank EJ PROVINCIALE ZEEUWSE O OU R AN T ZATERDAG 29 MAART 1952 Over een weinig nobel onderwerp We waren nog maar bar jong, dat vriendje van me en ik, toen we voor bet eerst samen door Amsterdam dwaalden. Hy was in Amsterdam geboren, lk ergens in de provincie. Hy was groen, ik grasgroen. Hy was weinig we reldwijs, Ik zo dom ais een jongen van vyftien die de stad uitsluitend en alleen zag als de vervuiling van al wat groot, romantisch en begerens- woard was. D.e bevestiging van 'n droom. De zalige verwezenlijking van een illusie. Dat vriendje liet me <le Kalverstraat zien en de Munt. Een ge weldig bioscooptheater "(Tuschinsky, als ik me niet vergis) en de boek- stalletjes In de Oudemanhulspoort. Daarna bracht hij me naar een klein boekliandeltje in een nauw straatje. Ik vond dat hy nogal geheimzinnig deed. In dat zaakje stond een heer. Myn vriend en die heer kenden elkaar. Er kwamen van onder de toonbank hele stapels tijdschriften te voorschyn, maar heel andere dan die ik thuis te lezen kreeg: „geen Eigen Haard" en geen „Voor het Jonge Volkje". Geen „Prins" en geen „Leven". Dit was een ander leven en een ónder volkje. Eén wonderlyke, opwindende, mysterieuze wereld van de vrouw, die huisde in die lang niet nieuwe, zichtbaar veelge lezen bladen. En wAt voor vrouwen Ik zal er wel met wijdopen gesperde ogen naar gekeken hebben. En mis schien wel lang gekeken. Langer dan goed voor me was, zo jong en nog zo groen. Ik leerde veel, daar in dat zaakje in dat straatje. Zulke dingen waren er dus óók nog. Dat bestond óók in de wereld. En je kon het ko- ANTHONY VAN KAMPEN Êen, voor nog niet eens zo veel geld. o ocit, dan wist ik tóen dat het zaak was snel groot en ryk te wor den. En man te zijn. We lazen het allemaal eens goed over in het Vondelpark. Tweemaal moest myn vriend het haastig onder zijn bloesje verbergen, want twee- maai zag hy een agent komen aan slenteren. Dat verhoogde de spanning. VERANDERD Sinsdien is er zo het een en ander in die stad en dezé wereld veranderd Maar wat gebleven is, dat zijn de kinderen die voor het eerst dat heer- lyk, vreemd, verrukkelijk groot en machtig-nieuwe Amsterdam zien. Met nog a'tijd Damrak en de Munt, Tuschinsky en de Poort. Maar of men tegenwoordig nog in gevoerde vriendjes nodig heeft om voor het eerst geconfronteerd te wor den met het „thema-vrouw", tenmin ste wat dan daarvoor doorgaat, dat weet ik niet. Ik dacht van niet. Al wat men mij toen wees, in het ver borgene, wordt nu met eerlijke vrij moedigheid tentoongesteld. Daar zijn die kleine, aardige pagodes op de pleinen van de stad, op de stations en bi, de grachten, waar men in dui zend varianten dat thema ziet be handeld. Daar zijn de allerliefste en de schoonste pin-up girls. Daar zijn de boekjes boekjes, kleurig, warm en zalig-zwoel. En daar zijn de krantjes, die allerminst alleen maar iets te suggereren zoeken, maar die spontaan en frank en vrij datge ne tonen van 't meisje en de vrouw, waarvan men vroeger in alle on schuld, dacht dat het voor kinderen niet zo brutaal en rauw en grof, niet zo onmenselijk onverhuld, geëtaleerd moest worden. Wie vandaag door Amsterdam loopt, die leert op de muren van de stad. op de reclame-zuilen en tegen de gevels, hoe men een film moet an nonceren en lanceren. Mn ziet da,ar levensgrote (en drie- tot vijfmaal levensgrote) vrouwen neergeschil derd en getekend, die met het ailer- minimaalste minimum aan kuisheid een maximum aan anatomisch schoon (of waf dan daarvoor doorgaat) aan het demonstreren zyn. Noemt men dat tegenwoordig niet zo typisch- raak „sex in advertissing" En waar die platen en die schilderingen per maand steeds groter, kleuriger en ■driester worden, mag men wel gelo ven dat hun effect volledig commer cieel verzekerd is. Ik vind het jammer voor de jon gens en de meisjes. Zo is geen vrouw, zo is geen meisje. Het is alles ge scandeerd, vertekend en gelogen. Voor ons, die ouder zijn, is zoiets he lemaal niet erg. We weten het. al Met een gezellige japonschort zijn we toch altijd toonbaar. Zodra er maar een bewysje van voorjaar in de lucht zit, krygt de huis vrouw het te pakken. Of de heer des huizes nu al zucht en steunt, er helpt geen moedertjelief aan: alles moet van zijn plaats en gesopt en geklopt worden. Maai voordien zorgen we eerst, dat ons schoonmaaktenue In orde is, zodat we niet behoeven te schrikken, als er plotseling gebeld wordt. In een goed wasbare japonschortmet een gezellig patroontje zyn we altyd toonbaar. Voor het hier afgebeelde model heeft u nodig ca. 3.25 m. stof van 90 cm. breed. Het heeft een aangeknipte kraag, flinke zakken, elastiek in de taille en naar verkiezing knoop- of ritssluiting. Voor de laatste vervalt het aangeknipte beleg, terwyi de on derkant van de kraag dan volgens de stippellen geknipt wordt. We namen in de voorbaan de fi guurnaad dicht en zetten de zakken op, die met afstekend band gegar neerd zyn. Zij- en schoudernaden sluiten waarby de rugschouders iets ingehouden worden. Tegen de kraag naaien we het beleg, dat aan één stuk geknipt is, zodat het middenach ter geen naad krijgt. Een 50 4 60 cm. lange rit? stikken we tegen de voor kanten en we sluiten het overige ge deelte van de middenvoornaad. We naaien net garneerband op de mou wen, voo* we de naad dichtmaken, en zetten ze dan over de kop iets in gehouden naad op naad vallend in het armsgat. In de taille wordt een schuil tegengestikt, waardoor we elastieK halen, dat de japon op taille wijdte inrimpelt. Voelt u meer voor knoopslultlng, dan knipt u het hier getekende be leg wel aan, vouwt het naar binnen, waar u net met het beleg van de kraag verbindt en brengt op de mid- denvoorlyn knopen en knoopsgaten aan. U kunt dit patroon ook heel goed gebruiken voor een eenvoudig nuis- of vacantlejurkje met of zonder zak ken. U garneert de kraag dan b.v. met een wit bloemmotief, zoals we tegenwoordig kant en klaar kunnen kopen en maakt er ook een paar wit te manchetten by. Een wit ceintuur tje of één van de japonstof (100 by 3 4 4 cm.) voltooit het geheel. Des gewenst kunt u dan de schuif in de taille laten vervallen, de zijnaad een paar cm. meer tailleren en een coupe naadje of een paar plooitjes in de rug maken. U heeft dan met weinig moei te en kosten een gemakkelijk zittend japonnetje! ELLA BEZEMER. lang en we weten ook wel beter. Maar het is jammer en een beetje triest als men ontluisterd wordt als men nog veel te jong is om te gaan ontluisteren. Zo jong moet men niet bedrogen wonden. Dat wordt men vaak toch vroeg genoeg. Wanneer men ziet in een vercom- merciaJiscerd Amsterdam hoe zwoel- sinlster zoveel vunzige sirenen in kiosken lokken, dan mag men toch misschien voor een keer zo'n vraag aan de orde stellen. En deze vraag: hoe ver gaat deze weg 7 En dan nog deze: waar, wanneer en hoe eindigt wel „Operatie-Venus" 7 Of is dit alles nog maar slechts be gin? Arm Amsterdam waar Rembrandt leefde. Arm Amsterdam van onze groene jeugd, zonder kiosken toen nog, en zonder zoveel muren, boorde vol Schund. Bedorven Amsterdam door zóveel wansmaak en zóveel ge logen ,|86X". Advertentie MOTECHTHEID blijft, óók na herhaald wasst en chemisch reinigen TUSSEN SERVET EN TAFELLAKEN Levensmiddelen met veel eiwit, kalk en ijzerzouten en vitaminen Onze kindereu van omstreeks 14 jaar zyn in een belangrijke en dik wijls moeliyko periode van hun leven aangeland. De meesten veranderen dan van school of zy verlaten de school en gaan buiten het. gezin een plaats in de maatschappij Innemen. Zy hebben vaak overstelpend veel nieuwe indrukken te verwerken, plezierige en onplezierige hetgeen do geest vermoeit. Een veranderde dagindeling en manier van werken, biiy. lang staan, arbeid in de buitenlucht of juist gebrek aan frisse lucht en beweging, kan in het begin afmattend op het lichaam werken. Be denken wo daarby dat de jonge mensen op deze leeftyd lichamelijk èn wat het gevoelsleven betreft, sterk veranderen, dan zien we In dat deze levensperiode veel van hen vergt. Aan de ene kant hebben zij dus onze goede zorgen dubbel nodig, aan de andere kant wensen zy juist nu niet opvallend bemoederd en bevaderd te worden. Hiermede'houden we ook rekening by het samenstellen en opdienen van de maaltijden. De jongelui moeten ln deze periode goed eten; de maalty- den dienen hun voldoende arbeids kracht te leveren en daarbij zo ryk te zyn aan beschermende en opbou wende stoffen, dat hun groei zich on gestoord kan voortzetten. Aan de an dere kant moeten de ouders zich hoe den voor overdrijving en byv. niet onmiddeliyk bezorgd doen wanneer de dochter eens een paar dagen slecht eet of. een plotselinge behoefte aan zoetigheden toont. In ieder geval geven we de jonge mensen voldoende melk, kaas en groenten en by de warme maaltijd steeds een portie vlees, vis of ei of peulvruchten of een melkgerecht. Doordat deze levensmiddelen veel ei wit en/of kalk- en ijzerzouten en vi tamines bevatten, zijn zij onmisbaar voor de groei en de weerstand tegen ziekte, en vermoeidheid. Dacht ik zo bij mij zelf: nu schrijf ik dit jaar eens niet over de schoonmaak Nee. Geen sprake van. Al die kranten en weekbladen en periodieken za gen ons omstreeks Pasen almaar door over deze jaarlijlcse infec tie-ziekte. De mannen met mop jes die over hun eigen baard struikelen, en de vrouwen met praatjes, gekscherend of serieus, vakkundig of luchtig al naar zij gebekt zijn. De mannen blijven daarbij vrijwel op het stand punt van hun overgrootvaders staan, de vrouwen evolueren min of meer geleidelijk naar dat van het verstandige wezen, dat wij geacht worden té- 'zijn: schoonmaken moet je, maar doe het dan zo geruisloos mogelijk (opdat wij eindelijk eens. van voorzeide mopjes afkomen),. r Et zijn wel enkele wilde pio niersters, die over totale af schaffing praten, maar zover zijn we nog in geen decaden. Een huis waarin zeven maanden lang gestookt is, waar modder- voeten zijn binnengestapt en. de ramen potdicht werden gehou den zo'n huts is vuil. Basta. En wat vuil ls moet schoonge maakt worden. Als een man dat niet inziet, argumenteer dan niet met hem. Zet de vitrages een nacht in het sodawater en laat hem van het aftreksel de volgende morgen een proefje zien. Hij zal het voor afgekook te tabak houden en de waarheid zal hem voorgoed genezen- Nee, ik zal geen bespiegelin gen over de schoonmaak en des- zelfs diepste onderbewuste oor sprong houden. Sinds ik „Le deuxième sexe" van Slmoné de Beauvoir met grote, maar ver bijsterde aandacht gelezen heb, pas ik verder voor onthullingen op dit punt. Want met alle res pect voor het knappe kopje van aanzien en inhoud van Simone, wordt het mij toch te dol als zij kalmweg doceert: l est frappant que le goüt de la propreté prenne une importan ce suprème en Hollandse oil les femmes sont froides, et dans les civilisations puritaines qui op- po sent aux joies de la chair un idéal d'ordre et de pureté". Merci. Wij binden dus een sakdoek om onze bol en zwaai en de luiwagen „omdat wij zul ke kille vrijsters zijn, door onze puriteinse opvoeding afkerig van vele menselijke vreugden, die wij vervangen hebben door een ideaal van orde en 'zindelijkheid". Welzeker. Wij zullen het maar niet tegenspre ken, want dat helpt toch geen duit: wie is opgewassen tegen de walgende autoriteit van Sar tre en zijn adepten? Alleen: het lijkt mij toch wij zer om het doodnuchter in die lange noordelijke winters te zoeken, èn in de overvloedige aanwezigheid van water. Dacht u soms dat de Bedouïnen-dames ooit over de grote schoonmaak p einsden? Maar goed, afgezien van de vér gezochte wijsheid, van S imo- ne: het heeft, immers ook bitter Ga vooral uw eigen gang. weinig zin om over de schoon maak te schrijven. Het hangt er helemaal van af wat voor soort vrouw u bent en daaraan is zo weinig te veranderen. Behoort u, om- eens iets te noemen, tot de geboren marte laressen? Tot haar die van de wieg af overtuigd zijn dat het lot van de vrouw, en met name van de getrouwde, bitter en on billijk is? Die de ganse dag met hete ogen speuren naar een nieuw smartenbed om zich op rtifc te strekken? Maak dan schoon in alle hevigheid. Rzik de kappen van de lampen, de gordijnen van de ramenrol de vloerkleden op, gooi de matras sen over het balcon. Klop, veeg, zuig, sop, boen, raag, lap, dweil. Liefst alle kamers tegelijk en in een razend tempo. Stort de in houd van alle kasten op tafel uit. Kook drie dagen erwten soep of bruine bonen met spek vet Om dan, dood af, met gebro ken rug en gevoelloze benen op de schone echtelijke sprei neer te zijgen en te steunen: dacht je dat lk het voor mijn plezier deed? Bent u het soort vrouw, die spookbang is van haar buur vrouw? Die geen vreselijker verwijt kent dan het triomfan telijk: „Hoever bent u? Ik hoef alleen de dakpannen nog af te nemen".. Volg dan het re cept hierboven, alleen: leg er nog een schepje op en verkondig op gezette tijden met uw laat ste restant adem over het rand je van het balcon: Mijn zolder- slaapkamer-trap-suite-keuken (doorhalen wat bewerkt is) is schóón! U krijgt er geen Neder landse Leeuw voor, maar z ij zal u niet vóór zijn. Groot gelijk. Bent u op een bepaald punt in uw huisvrouwenbestaan mis- schien wél op de dag na de bruiloft, stil blijven staan en verstard? Ga dan ook uw ge jaagde gang. Maak schoon, maak hevig en hartstochtelijk schoon ook al bent u met manlief al leen overgebleven omdat u het altijd hebt gedaan. Laat u geen oren aannaaien door bet weterige mevrouwen die in kranten schrijven. Haal tóch uw glanzende keuken overhoop, sta tóch in de snijdende Noorden wind op uw lijdzame matrassen te beuken, klauter tóch op tui telige trappen om een boven licht te zemen dat nooit vuil wordt. Een flinke portie spit, afgewisseld met rheumatische scheuten en laaiende niesbuien mag de pret niet drukken. Uw moeder, grootmoeders, tantes en oud-tantes van twee zijden de den het zo en zij wisten heus wel hoe het hoorde. Uit. Maar als u hóudt van gezel ligheid, van een wandeling in de zon, van een mooi boek of een goed radiorubriekje in het middaguur, als u oordeelt dat het huis er is voor de bewoners en niet omgekeerd, als u maling hebt aan andermans opinie over dol bent op variatie en over tuigd dat iemand nooit ophoudt met leren, mits zij ogen en orem openzet, werk dan rustig in uw eigen tempo: ruim op in ge deelten, houd u aan uw zelf ontworpen schema en gun uzelf royaal een vrij uur ook al ziet de vliering eruit als vóór de eerste scheppingsdag. Dan maakt u misschien schoon van Maart tot September maar u blijft er even monter onder. Watn zo bent u, SASK1A. „Voldoende" noemen wy per dag: 3 flinke bekers van een melk- of karnemelkdrank of 2 bekers hiervan èn een bord pap of yoghurt (samen 6 4 7V6 dl.); 2 plakken kaas (20 4 30 g.); een flinke portie groenten (250 4 400 g. gekookte of 100 g. rauwe groenten) 75 a 100 g. vlees, vis of een ei, of ruim een kopje peulvruchten (rauw meten) of een extra portie pap, vla of melkpudding. Het geregeld gebruik van een ei, lever of leverworst en van blad groenten ls uitstekend, vooral voor ae meisjes, die naar een gebrek aan ijzer (bloedarmoede) nelgen, Voor de hoeveelheid brood en aard- „ppelen, boter of margarine en brood- belegsels is de eetlusi een maai staf. De kinderen zullen meestal wel zo veel eten tot hun behoefte aan „ener- giestoffen" bevredigd is. Een gemid delde hoeveelheid hiervoor is niet op te geven. Eet byv. een meisie één sneetje brood "s ochtends en twee 's middags, dan kan dit voor haar tijdelijk voldoende zijn, terwijl het niet óngewoon is dat een jongen die na zijn zittend schoolleven ineens werk in de buitenlucht krijgt, zonder blikken of blozen tien boterhammen per maaltijd verorbert. Wanneer de kinderen maar op een gewicht komen of biyven dat voor hun leeftyd ge wenst is niet er onder, maar ook niet veel erboven en verder gezond zijn, behoeven we ons daarover niet ongerust te maken. De kinderen, die tegen eten op zien, kunnen we het best kleine por ties opschepnen. Liefst gevf n we nun eens een stukje fruit, een klontje bo ter of margarine inplaats van vette jus eneen bemoedigend knikje extra. Onverzadigbare jongelui zyn dlk- wyis gebaat met een voeding die In de maag „staat", zodat zy niet zo spoedig weer honger krygen. Daar- kiezen wij voor hen brulnbrood roggebrood, rauwe groenten of vruohten bij de broodmaaltyd, en zo mogelyk een „machtig" broodhe'eg- sel als haring, worst of sj>ék. BIJ de warme maaltijd zullen vette jus, vote doende aardappelen, veel groenten en peulvruchten verzadigend werken. De benodigde porties voedingsmid delen met beschermende waarde, die we hierboven noemden, moeten ech ter steeds óp de eerste plaats komen! Ongewoon veel eten en veel snoe pen zyn vaak een uiting van behoef te aan steun. Gaat er Iets mis op school of met het werk. dan zoeken de jonge mensen een houvast ln tast bare middelen, die wèl bevrediging Seven, of wel zij kunnen geen hap oor de keel krygen omdat er een spanning in de weg zit. In deze ge vallen is een begrijpende, niet op dringerige houding van ouderen be langrijker dan het feit of er wel „juistgegeten wordt. Een voorbeeld van een dagmenu in dit seizoen voor een 16-jarige is: Ontbijt: Beker melk of karnemelk; bruin- of regeringsbrood met marga rine; kaas (stroop); (kop thee). Koffiemaaltijd: Beker melk of mrlk met koffie; bi'uin- of regerings brood met margarine; half ei (roerei, omelet of hardgekookt)^ appel of si naasappel of ramenas. 4 uur: (brood met margarine en zoet belegsel)kop thee. .Warme maaltijd: Aardappelen - sa voy ekool - jus; havermoutpap. 's Avonds beker melk of melk met koffie; (koek of brood met margari ne). FEUILLETON DOOR; M. VERNON 90 „Het ziekenhuis!" herhaalde ze ge schrokken. „Dan ia het ernstig! Dan is ze zwaar gewond!" „Dat weten we nog niet", suste hy haar zachtjes. „Ze was bewusteloos misschien was ze alleen maar ver doofd. Allah geve dat dat het geval is". „O, waarom moest dit gebeuren?" riep Mara uit. „Ze was zo Hef voor me de enige vriendin, die ik had! O, Jane, o Jane!" En plotseling barstte ze uit in snikken, die haar slanke lichaam van het hoofd tot de voeten dedeij schud den. Een ogenblik liet Amid haar builen, want hy kende de genezende kracht van tranen; toen keerde hy zich naar haar toe en drukte haar goudblonde hoofdje tegen zyn schou der, met zyn arm niet hartstochte lijk, maar beschermend om haar heen. Onweerstaanbaar ontspande ze zich en zyn kracht was oneindig ver troostend. Zyn 'Wne hand streelde haar haren vol 1*1*rheld; en ze snik te hartverscheurend als een kind te gen zyn schouder. „Kom, kom". Eindeiyk liet hy haar voorzichtig los. Hy nam een zijden zakdoek en bette haar ogen en natte wangen. „Alles kan nog best terecht komen. Ik had alle6 willen geven om je dit te besparen". Ze kon niet twijfelen aan de op rechtheid m zyn stem en ogen, die haar medelijdend en ernstig aanza gen. „U bent erg vriendeiyk", mompel de ze, vergetend dat ze vyanden wa ren. „Het spijt me dat ik me zo liet gaan". „Dat was te verwachten", zyn stem klonk nog steeds heel vriende lijk. „Je hebt al zoveel te doorstaan gehad en lk, Allah vergeve het my, ben daar de oorzaak van geweest!" „Ja", beaamde ze op matte gesla gen toon. ,U bent er de oorzaak van geweest De betovering was verbroken, hun goede verstandhouding geëindigd. Mara herinnerde zich alles wat hy had gedaan en nu dit weer Ze stond met een bleek gespannen gezichtje op en wankelde op haar be nen. Ze schaamde zich dat ze op nieuw zwakheid had getoond tegen over deze man, wien ze wraak had gezworen voor alles wat hy haar en ae haren had aangedaan. „Ik wil juffrouw Erask graag zien". Er Was een bevelende klank in. haar stem. Ze zou dit niet als een gunst, die geweigerd kon worden, ai- smeken, maar het als een recht eisen! „Daar zal ik natuurlijk voor zor gen". De warmte was uit Amids don kere ogen verdwenen. Ze keken haar nu gereserveerd, op hun hoede en zonder hartstocht aan de ogen van een vreemde. Ze had het gevoel dat ze iets had verloren „Ik zou baar graag dadelijk willen zien. Ze heeft me misschien nodig vraagt misschien naar me drong ze aan. „Ik zal het El Haklm vragen. Je mag haar zien zodra hy het goed vindt". „Dank u. Ik zal me dadeiyk klaar maken". Hy begreep dat dit betekende dat hy kon gaan en met een snelle sa laam schreed hy weg. Mara ging met een zwaar hart naar haar kamer om zich te verkle den, en trachtte haar angst meester te worden. Juffrouw Frask was ernstig ge- Bekend tehrlHelIJke curtui HILVERSUM Hoofdcorresp. - V.T.H.-ex wond daar was ze zeker van. Als ze eens stierf? Afgezien van de op rechte genegenheid die ze voor haar werkgeefster koesterde en van het feit dat ze dan zowel haar baantje als een kostbare vriendschap zou verliezen, zou zy, Mara, indien het ergste ging gebeuren, volkomen al leen in El Araish zyn, de enige over levende van hun klein ongelukkig ge zelschap. Wat zou er dan met naar gebeuren? De volgende dagen waren ellendig voor Mara. Ze had toestemming gekregen het grote witte koele ziekenhuis, dat merkwaardig modern was Ingericht, te bezoeken, maar juffrouw Frask had haar niet herkend, want ze was nog niet tot bewustzyn gekomen. De ernstige hoffelijke Arabische dokter had haar verteld dat ze een hersenschudding en Inwendige kneuT zingen had opgelopen, maar toen ze hem dringend had gevraagd of juf frouw Frask zou herstellen, had' hy zyn handen uitgespreid en op echt Oosterse wyze geantwoord: „dat ligt In Allah's handen". (Wordt vervnlcrriï

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8