Kleine kerkelijke gemeenten hebben moeilijkheden n: teuevs «n BRITSE MOTORTORPEDOBOOT BIJ HOEK VAN HOLLAND GEZONKEN DE ONTWIKKELINGSPLANNEN ZATERDAG 29 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 STEMMEN UIT DE KERKEN De zorgen van de Hervormde Kerk Er is een tijd geweest, waarin giften voor allerlei doeleinden nog al ry- keiyk vloeiden. Geld was er in overvloed, waarvoor men geen behoorlijke bestemming kon vinden omdat er zo weinig te kopen was. Dat is op liet ogenblik anders. Er is te krygen wat men wlL De belastingen zyn ver zwaard. Het leven Is duurder geworden. Bezuiniging Is voor velen noodza kelijk geworden. Waarop men het allereerst gaat bezuinigen, kan ieder begrijpen. Wat wy zelf nodig hebben of daarvoor houden komt op de eerste plaats en de liefdadigheid op de tweede, derde of weet Ik hoeveelste plaats. Er is geen vereniging die, wat haar inkomen betreft, rust op het geen er aan giften binnen komt, niet heeft te kampen met geweldige inoel- lyicheden. Ook in de kerken is er een teruggang van collecten en vrijwil lige bydrage merkbaar, lil is des te erger, nu de uitgaven voruieorueren. Hetgeen er zo geregeld nodig Is, wordt duurder en de salarissen en tracte- menten moeten omhoog gaan. Behalve de geraamde uitgaven voj. onderhoud van de gebouwen en voor instandhouding van de ere-dienst staat er op de begroting van iedere kerkvoogdij der Hervormde Kerk ook een post: aanslag voor de cen trale kas voor de predikantstracte- menten. Die aanslag beloopt gewoon lijk nog al een heel bedrag. Ze is groter of kleiner naarmate de ge meente meerdere of mindere zielen telt en inkomsten heeft uit vaste be zittingen. Over deze aanslag wordt nog al eens gezucht. Dit is ten on rechte! Wat is nl. het geval? Uit de ze aanslagen, die uit alle gemeenten in die centrale kas vloeien, worden de verhc ringen naar dienstjaren en de kindergelden betaald. Stel U eens voor dat deze centrale kas er niet was, en iedere gemeente zelf voor deze verhogingen en kindergelden moest zorgen dan zou een predikant, die in de kracht van zijn leven is en bflv. vijf kinderen heeft, in een groot aantal gemeenten niet meer voor een beroep in aanmerking komen, omdat men, behalve voor zijn tractement, ook zou moeten zorgen voor die ande re gelden, die tegenwoordig voor de instandhouding van een gezin nood zakelijk zijn. Aangezien er een cen trale regeling is voor de gehele Kerk, behoeft men zich in een gemeente niet bezorgd te maken als de jaren van een predikant vermeerderen en zyn gezin gestadig groeit. TE ZWAAR Nu echter het evenwicht tussen inkomsten en uitgaven verstoord is blijken er verschillende gemeenten niet meer by machte te zijn de aan slag voor de centrale kas te betalen. Het gevolg is dat de predikanten in deze gemeenten hun verhogingen en kindergelden niet ontvangen. Mocht zulk een gemeente vacant worden, dan wordt geen toestemming gege ven opnieuw te beroepen, tenzij eerst de aanslag aan de centrale kas is voldaan. Aangezien de kleinere gemeenten uit de aard der zaak meer moeite hebben him budget in evenwicht houden en gevaar lopen achterstal lig te worden by de centrale kas, is er ontstaan het vraagstuk van de kleine gemeenten. Als bijlage by het veertiendaagse blad „Woord en Dienst" is een ver handeling gevoegd van mr. dr. Wage naar directeur van de centrale kas. Het is een referaat, dat hij gehouden heeft voor een aantal mensen, die door de plaats welke zij in de kerk innemen, telkens weer met de pro blemen van de kleine gemeenten in aanraking komen. Dr. Wagenaar becijfert dan dat „een bescheiden maar reëel budget' voor een gemeente met één predi kantsplaats gemiddeld 8000J 9000 moet bedragen. Dit geld zal er op de een of andere wijze moeten ko men, wil men de finantiën van een gemeente gezond houden. Hij stelt vast gezien zijn positie is hij wel het meest tot 'oordelen bevoegd dat vele gemeenten op het ogen blik aan het interen zijn. Ze eten le gaten op, sluiten kasgeld-leningen die niet meer kunnen worden inge lost, verkonen effecten of bezit, la ten het noodzakelijke onderhoud van gebouwen achterwege of zijn achter stallig met de bijdragen aan de cen trale kas. Wanneer er door kerkvoogden geen reële financiering wordt gevoerd, moet zich dat in de toekomst on- In de Columbiaanse provincie Boya- herroepelijk wreken en zal zulk een linnn Ka* /I-rInonnh/,-/iln hut - Toch is 'f zo I ca ligt hoog in het Andesgebergte het dorpje Muzo, waar sinas mensenheu genis de smaragden uit de rijke aders woruen gewonnen. Toen de Spanjaar den twee eeuwen geleden met de winning van deze edelstenen een femeente te een of ander tijd vast omen te zitten. CULTUUR BEZIT Een groot aantal gemeenten heeft I een kerkgebouw „dat tot het cultuur- exPl0llalie bezit der natie behoort". Bij de rege- methoden in aeze uithoek van de we- voorbereiding £"LdisT:rmeiïk dr bewoond wordt, uiteiaard zeer primi- tuurmonument verplicht wordt tot tief. Ook de slijpmachines waren gro) regelmatig onderhoud, daar de over- f71 v.eTT,e, V(y}. volmaakt, hetgeen er heid Weigert om voort te gaan met toe leidde bij de smaragdwinning j grote sommen in restauratiewerken roofbouw toe te passen. Alleen ae steken, die niet nodig zouden grootste stenen weraen in die aagen zijn geweest als vorige generaties in bewerking genomen en de kleinere voor een normaal onderhoud hadden stukken weraen ongemoeid gelaten, i zorg gedragen". evenals de splinters. j Zo komt langzaam maar zeker een Tegenwoordig is de exploitatie veel groot aantal gemeenten in moeilijk- moderner. Hiervan leggen niet alleen heden nu de inkomsten uit bezittin- Amerikaanse machines getuigenis gen gedaald zijn en ,,haar leden niet af, of de vliegtuigen die de waarde volle stenen regelmatig naar hel zui delijk gelegen Bogota vervoeren, maar vooral de angstvalligheid waarmede deze schatkamer van Columbia wordt bewaakt. Het gehele gebied is met prikkel draad omgeven en wordt voortdurend door militairen bewaakt, want de ex ploitatie is in handen van de staat. Nu pleegt een staat niet minder wreed en vooral niet minder hebzuchtig te zijn dan het gemiddelde individu. Het zal dan ook niemand verbazen dat een handvol smaragaen uit de mijnen van Muzo, waarin alleen de taaiste neger het op den dur kan uithouden, behal ve de nodige millioenen ook enige tientallen mensenlevens kost- Maar daar wilden we het eigenlijk niet over hebben. Het gaat hier om het staatsbeheer dat LJ niet alleen be let in dit gebied vrijelijk rond te wan delen hetgeen niet onbegrijpelijk is maar dat ook de Indianen van Mu onder de strengste straffen ver in staat of niet bereid zijn de kosten, die het voortbestaan van de eigen aparte oredikantsplaats met zich meebrengt, te dragen". Het is zon der meer te verstaan dat deze moei lijkheden vooral drukken op de klei nere gemeenten. Dr. Wagenaar heeft een ernstig stornisein gehesen. Hij heeft dit waarlyk niet voor zijn plezier gedaan. Naar zijn oordeel zullen er in de toe komst regionale en provinciale rege lingen nodig zijn. Zeeland Is een provincie waarin ve le gemeente zijn, waarvan het zielen tal beneden de 500 ligt, die dus gere kend moet worden tot de „kleine" gemeenten. Daaronder zjjn er die op reële wtyze hun financiën hebben ge regeld. Maar er ztfn er ook, by wie dit niet het geval is, zodat zy komen vast te zitten. Een gewaarschuwd man geldt voor twee! Kerkvoogden zullen goed doen de waarschuwing van dr. Wagenaar Jat er storm op komst Is, ernstig te nemen. H. Het begon weer in eenbierkelder In een Miinchener bierkelder heeft de ponue gem uk inake..„ :i j, .- mistokken, Donderdagavond een ein de gemaakt aan de eerste openbare bijeenkomst van de Neo-Nazistische socialistische rijkspartij in Beieren. De bijeenkomst had een kwartier ge duurd. Toen communisten trachtten een tegenbyeenkomst te beginnen, maakte de politie ook daar een einde aan. Zoals bekend hield ook Hitier zyn eerste bijeenkomsten in een Münche- ner bierkelder. De „historische" kel der is door de Amerikaanse strijd krachten m bes tag gen-.n ten r. P. moest voor haaf doel een andere gebruiken. Baby met hoofd in blikken bus Mevrouw P. te Arcen (L.) meende haar beide dochtertjes veilig in de kinderbox achtergelaten te hebben, toen ze zich naar de keuken begaf. Maar tijde us h -a t schrikt door hevig geschrei. Toen ze in de kamer terugkeerde vond ze de baby van een jaar met een blikken bus over het hoofdje. De ouders slaagden er niet in het kind te be- vryden. Een dokter kon de baby uit haar netelige positie bevrjjden. Het kind werd daarna naar het zieken huis te Venlo overgebracht. De bemanning van het K.L.M. DC-6 vliegtuig, waarmee Koningin Juliana en Prins Bernhard en gevolg Dins dag a-s naar de V. S. zullen vertrek ken. Geheel links gezagvoerder IL Groenevelt. Verder op bovenste ry van links naar rechts: eerste bestuurder L. C. Ackerson, tweede bestuurder P. C. A. Schüller, eerste telegra fist A. J. L Lensing, tweede telegrafist J. Staal en eerste boordwerktuigkundige J. Boomsma. Onderste ry vj.n.r.: tweede boordwerkluigkiindlge L. Mink, eerste steward C. Wolders, tweede steward J. M. C. Helder, eerste stewardess H. Y. J. Bosman en tweede stewardess M. C. Kosteiyk. De Melkweg kent toch een wegenwacht Onlang wilden de motoren van twee van vier op het Limburgse vliegveld Beek startklaar gemaakte Spitfires niet aan slaan. Wat er ook gebeurde, in de „vuur- spuwertjes" was geen vonkje leven te krijgen. Een ganse nacht bleven machi nes en bemanningen op het vliegveld, totdat in de ochtenduren de. ..wegen wacht kwam aangedraafd. Het euvel was betrekkelijk gering, want de mach: nes kregen niet genoeg voltage voor de startermotoren Wegenwacht M. Claassens fourneerde een paar flinke starterkabels en kort nadien brulden de motoren. „Bedankt, wat krijgt U". brulde de commandant tegen het la wijt van zijn nu vurige vogeltjes in. „Niets, dat is onze service", brulde Claassens terug. En in zijn dagrapport schreef hij „Twee vliegtuigen met goed gevolg geholpen met starten" Q Sche veningen krijgt elk een regenverzekering In het komende seizoen zal voor gasten van de Scheveningse hotels de mogelijk heid bestaan om voor een of meer dagen van hun verblijf a'daar een regenverze kering af te siuiten. 9 Zesduizend wal vissen in de wateren bij de Zuidpool en in enige zeegebieden bij Afrika en Austra lië zijn tot nu toe van merktekens voor zien. Driehonderd van deze dieren heefl men terug kunnen vinden en daardoor heeft men thans belangrijke nieuwe ge gevens over trek, groei en voortplanting verkregen. O 10 Kopenhagen is een „zuur-terrorist" aan de gang. Een on bekende, waarschijnlijk een geesteszieke, heeft in een verschroominrichting een zuurbad bedorven door er ander zuur BIJ MIJNENVEGEN VOOR NEDERLANDSE KUST Bemanning werd gered Twee Engelse motortorpedoboten, die deelnamen aan de mijnenveeg oefeningen voor de Nederlandse kust, zyn in de nacht van Donderdag op Vrydag met elkaar in aanvaring gekomen, waarbij een van de boten is gezonken. Volgens berichten zou de bemanning van de gezonken boot, bestaande uit 13 koppen, door een Britse kanonneer boot zijn overgenomen en naar Rot terdam gebracht. De aanvaring geschiedde tussen drie en vier uur op 52 graden 0,9% min. N.Br. en 3 graden 18 min. O.L. op on geveer 30 myien van Hoek van Hol land. De boten voeren met een snelheid van 30 mijl op elkaar in, doch door het handelend optreden van de be manning van de Britse motorkanon neerboot gelukte het de bemanning van de boot, die zonk, te redden. De andere torpedoboot kreeg averij en is door de zeesleepboot Orkaan van de ZirriNG TWEi-.DE KAMER Almelo weH uitgesloten De Tweede Kamer heeft Vrydagmiddag het wetsontwerp tot wflzlgtng van de bepalingen betreffende echtscheiding in het wetboek burgeriyke rechtsvordering ten einde lichtvaardige echtscheiding tegen te gaan, aan genomen met 67 tegen 12 stemmen, die van de V.V.D. en de CJP.N. Een amendement PloegPloeg inza- Wedt een kip te slachten of uit het ke de vermelding in de vragenlijst omheinde gebied te smokkelen. De reden van dit zonderlinge ver bod zal U duidelijk zijn, wanneer U zich voor ogen houdt dat de staat heb zuchtig is en dat de Spanjaarden in vroeger tijden zo'n onbeholpen exploi tatie hebben toegepast. Wat dit met elkaar te maken heeft? Wel, sedert onheugelijke tijden pikken de kippen in Muzo steentjes op, waarmede in hun krop het uit zaden bestaande voedsel wordt vermalen. Hierin on derscheiden deze kivpen zich niet van iedere andere kip. Maar door de slor dig weggeworpen smaragdafval uit vroegere eeuwen kan zich tussen die steentjes wel eens een smaragdje of een smaragdsplintertje bevinden en., dat behoort aan de staat. De kip mag dat kostbare voorwerp eventueel wel lenen, maar na gebruik dient hel weer in handen van de staat te worden ge steld. Er is dus een bepaling gemaakt, volgens welke het vlees van de kip aan de eigenaar toebehoort, doch waarbij uitdrukkelijk is verklaard dat alles wat zich in de krop bevindt aan de staat komt. Vandaar dat het slach ten van een kip in Muzo uitsluitend onder toezicht van een ambtenaar mag plaats vinden. Deze edelstenen geschiedenis geeft ons aanleiding eens iets te verhalen van een man die een geweldig vermo gen verdiende door géén edelstenen te zoeken! voor verlof tot instelling van een vor dering tot echtscheiding tot vermelden van organisaties van ideologische aard waartoe men behoort werd aangeno men met 56 tegen 23 stemmen. Van de overige amendementen werd alleen aapvaard dat van de heer Bachg inzake geheimhoudingsplicht voor de leden van de gezinsraad en het aan die raad toegevoegde personeel. De aanvaarding geschiedde zonder hoof delijke stemming. Voor de eindstemming over het wetsontwerp verklaarde mevrouw Fortanierde Wit (VVD), dat haar fractie zou tegenstemmen, omdat hel amendement—Van der Feltz tot het facultatief stellen van de verwyzing naar de gezinsraad was verworpen- Vervolgens heeft de Kamer zich be zig gehouden met het wetsontwerp tot instelling van een voedingsraad. Dit wetsontwerp werd na kleine wijziging z.h.st. goedgekeurd. Zonder beraadslaging of stemming heeft de Kamer vervolgens aanvaard het wetsontwerp minimum-wachtgeld regeling ingevolge artikel 3 van de .garantiewet militairen KNIL" en dat tot wyziging van de in genoemde wet voorkomende kortingsregeling. Daarna heeft de Kamer een aanvang gemaakt met de algemene beraadsl3 ging over een drietal wetsontwerpen tot wijziging van de begrotingen 1951 van de departementen van eeonomi sche zaken, van verkeer en waterstaat H. Pétillon. en van sociale zaken, verband houden de met de deelneming van het rijk in de uitvoering van de eerste phase van de ontwikkelingsplannen voor Z W. en Oostelijk Groningen. Oostelijk Friesland, N.O. Overijssel. Oostelijk West-Friesland (N. H.), Z.W. en N.O. Noord-Brabant en Noordelijk Lim burg. De begrotingen zullen worden ver hoogd met resp. f 1-871.810, f 3.783.875 en f 3.490 000. De heer Nederhorst (Arb.) vroeg inlichtingen over het karakter der In dustrie, welke men in de ontwikke lingsgebieden wil brengen. Bij het bepalen van de vraag welke industrieën zullen worden opgericht in het ontwikkelingsgebied nabij Al melo moet zi. rekening worden gehou den met Almelo zelf. Hoe staat het zo vroeg spr. o.a. met de overwe ging van de verbetering der verbin ding met Goeree-Overflakkee? Nadat nog de heer Jansen (K.V.P.) Stapelkamp (A.R.), Zegering Hadders (V-V.D.) en Schmal (C.H.) hadden ge sproken, werd te kwart voor zes de vergadering gesloten. FRANSE INVOERPOl JTIEK Naar in gezaghebbende kringen te Parijs wordt vernomen zal Frankryk de O.E.E.S. mededelen, dat het weer vergunning zal geven voor een ge deelte van de invoer uit de landen der Europese betalingsunie. In totaal zal gedurende de maan den April, Mei en Juni een invoer van 130 millioen dolle"'' worden toege staan. Koninklyke Nederlandse Marine naar Rotterdam gesleept. De gezonken boot is de MTB 1030, de in Rotterdam binnengesleepte tor pedoboot de MTB 1032. Huurverhoging van 25% Op alle vóór 1940 gebouwde woningen De huurverhoging, die minister mr. J. In 't Veld lagen 1 Januari 1952 In uitzicht gesteld heeft, zal volgens het thans gereedgekomen advies van de lonen- en pryzencom- missie 25 bedragen op alle vóór 1940 gebouwde woningen. Het advies luidt, dat het nieuwe huurpell zal worden gezocht op on geveer 145 procent van Mei 1940. Dit betekent dat de ou ".e woningen, die reeds met de laatste huurverho ging op 115 waren gebracht tot on geveer 145 procent van het oude peil zullen worden verhoogd. In feite betekent dit een verho ging over alle linies met ongeveer 25 procent, waarbij dan volgens hel advies der commissie voor het plat teland een hoger percentage zal wor den afgekoi-digd dan voor de steden. LOONCOMPEN S ATIE De Soc. Econ. Raad krijgt deze voorstellen thans voor verder advies toegezonden, waarby het vooral zal gaan over de compensatie voor deze huurverhoging. Behalve een verlaging van een aantal belastingen is ook een ioon- compensatie in overweging waarom trent de S.E.R. aan de regering ad vies zal uitbrengen. Verwacht wordt, dat hiermede drie maanden gemoeid zullen zijn. Met deze hele belangrijke materie zal het nieuwe kabinet zich moeten be zighouden, daar het advies van de S. E R. niet vóór de verkiezingen kan worden verwacht. Engelsen verwachten onrust in kanaalzone De Egyptische regering is een gro te wapensmokkel op het spoor. Vol gens de Egyptische directeur-generaal voor de veiligheid zouden de wapens en munitie bestemd zyn voor terroris ten. De staat van beleg blqft voor lopig nog gehandhaafd. In verband hiermede verwachten de Engelse auto riteiten in de Kanaalzone spoedig nieuwe onmst. en M©Ie«l©g® aan toe te voegen. Vorig jaar heeft hy iets dergelijks ook al eens uitgehaald bij andere Kopenhaagse bedrijven. De ver zekeringsmaatschappijen hebben een be- ldfting van 1000 Kronen uitgeloofd voor het vangen van de man. 9 De reeks van landen, waarvoor toeristendeviezen be schikbaar worden gesteld, ls thans uitge breid met Joego-Slavië. Voor toeristen- reizen naar dit land kan men nu ook per persoon in totaal een tegenwaarde van maximaal f 400 per kalenderjaar op nemen. Per dag mag per persoon ten hoogste over een tegenwaarde van f 50 worden beschikt. Seretse is nu stam hoofd af. De Britse regering heeft be. sloten Seretse Khama voor goed te ont heffen van de leiding van de stam der Bamangwato's in Beeisjoeanalar.d. omdat hij In 1S48 «n Londen met een blank meis je in het huwelijk ls getreden. De En gelsen hebben Seretse thans een be stuursfunctie op Jamaica aangeboden, maar hij heeft geweigerd daarop in te gaan. Seretse woonde het gehele debat ln het Lagerhuis bij. Over 30 jaar millioen ouden van dagen Mr. van Rnljn over ouderdomsvei zekering Vrijdagavond heeft de Staatssecre taris van Sociale Zaken, mr. dr. A A van Rhijn, voor de radio een toelich ting gegeven op de nota en de vraag punten voor een nieuwe ouderdoms- verzekering, waaromtrent het advies van de Sociaal-Economische Raad is gevraagd. Mr. Van Rhijn deelde me de, dat een moeilijkheid bij het stel sel is. dat zij die al ouder zijn, onvol doende premies hebben gestort om nog een*behoorlijke uitkering te kun nen verkrijgen. De regering heeft daarom voorgesteld aan deze catego rie z.g.n. extra-verzekeringsjaren te geven in die zin, dat ieder verze keringsjaar voor 2 geldt. Voor andere gevallen wordt een bijzondere maat regel voorgesteld, maar alleen wan neer de verzekerde niet over voldoen de eigen inkomen beschikt. Ook rijst, aldus mr. Van Rhijn. een moeilijke vraag, of men alle loonar beiders en alle zelfstandigen, dus de gehele bevolking, ongeacht hun in komen onder de verzekering moet brengen. Ook is niet eenvoudig uit te maken bij welk inkomen men buiten de verzekering zou moeten vallen. Met erkenning van het enorme be.ang van een goede ouderdomsvoorziening, zal toch opgepast moeten worden niet te hoog te grijpen. Er komen steeas meer ouden van dagen van 6o jaar en ouder. Hun aantal bedraagt thans on geveer 750.000, maar dit aantal zal over 30 jaar verdubbeld zijn en dan ongeveer lVi millioen bedragen. Bij het vaststellen van het uitke ringsbedrag moet hiermede rekening worden gehouden. Anders worden be loften gedaan, die in de toekomst on vervulbaar blijken. In de nota, zo besloot mr. Van Rhijn wordt ook nog uitdrukkeiyk melding gemaakt van een geheel ander voor stel van de raad van vakcentralen dat tevens aan een ernstig onderzoek zal worden onderworpen. Daarbij zal zeker bijzondere aandacht worden be steed aan de vraag of het een en an der gedaan moet worden om de uit keringen in de toekomst aan te pas sen aan een stijging of daling van de kosten van het levensonderhoud. Scherp requisitoir van mr. Zaayer Mildere straf geëist tegen Hage naar, die S.S.-ei vermoordde In een scherp requisitoir heeft Vrij dag de procureur-generaal by het Haagse gerechtshof, mr. Zaayer. 3 jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist tegen J. v d. M. uit uen H; ug. aan wie doodslag van de gedeser teerde S.S.-er K., gepleegd in de Aprildagen van 1945, was ten laste gelegd. De rechtbank te Den Haag had v. d. M. veroordeeld tot 6 Jaar met aftrek. V. d. M. had K. met een karabyn neergeschoten. Het sto'.telijk overschot van K., werd later door de vader van Van der M. in stukken gesneden, waarna vader en zoon de stoffelijke resten begroeven in een stuk land. Mr. Zaayer ging in zyn conclusie uitvoerig in op de omstandigheden waaronder dit feit was gepleegd en waaraan zyns inziens de rechtbank te weinig aandacht had besteed. De gedachte aan een „bijltjesdag" was voor velen na de bevrijding een vertrouwd begrip geworden, en het leven van landverraders en N.S.B.- ers was een laag gewaardeerd rechts goed geworden. ..Teger»woo-rfit> spreekt men niet meer over landver- -ar'e"s" aldus mr. Z»ave-, men' duidt men ze aan met het elegante woord „politieke delinquenten". Maar toch diene men niet te vergeten dat Het wereldgebeuien Tunis en Triest Behalve het politieke steekspel rond de Duitse kwestie, zo juist nog „versierd" met een (misluk te) aanslag op Bondskanselier Ade nauer, waarop Hitler in zijn beste dagen misschien wel Jaloers zou zyn geweest hebben deze week voor al enkele gebeurtenissen in Ti»" r en Triest (en Rome) de aandacht ge trokken. G be-J-cenh zeer ze ook in menig opzicht van eikaar verschilden enxe;e ir.ciK- waardige punten van overeenstem ming vertoonden. In beide gevallen waren er Immers ongeregeldheden, waartegenover de plaatselijke macht hebbers meenden zeer krachtig te moeten optreden en juist dit krachti ge optreden lokte weer reacties uit, waarin nationale sentimenten de bo ventoon voerden. Om dan te beginnen met Tunis: daar heeft de Franse hoge com missaris Haute clocque in op dracht van Parijs ueze week in tni- fe nieuwe relletjes aanleiding gevon- en om door arrestatie van een aantal Tunesische ministers een po ging te doen de Franse positie in dit gebied te verstevigen. Hauteclo- que stelde de Tunesiër? weliswaar belangrijke hervormingen in 't voor- u tzicht welke hun n; - t- ties min of meer zouden moeten bevredigen, maar als „conditio unie qua non" kwam hy daarby met eisen tot hervorming van de regering. De bedoeling daarvan was duidelijk: Frankrijk wenst waarborgen, dat de banden tussen Tunis en het moeder land niet volledig zullen worden ver broken, voornamelyk omdat dit op den duur wel eens tot een volledige ontbinding van de Noord-Afrikaan se gebiedsdelen kon leiden. Na Tu nis zou immers Marokko maar al te gemakkelyk kunnen volgen Inmiddels heeft de Bey een nieuwe minister-president aangewezen en wanneer deze straks weer een rege ring zal hebbenv gevormd, zal deze met de Fransen verder moeten on derhandelen over de hervormingen, welke aan Tunis wer'*"" T" v~'d. Verwacht wordt, dat Parys daarby opnieuw zal eisen, uut in eik getal dê klacht tegen Frankrijk bij de Veiligheidsraad zal worden ingetrok ken. Ook dit ligt immers in de lijn van de Franse politiek, die een be handeling in de Veiligheidsraad, waarvan een voor Frankrijk gunsti ge uitslag heus niet by voorbaat vaststaat, liever niet wil riskeren. Het iseen moeilijke strijd, welke Frankryk voert om het behoud van zyn overzeese gebiedsdelen, in Viet nam zo goed als in Noord-Afrika. Wy in Nederland, die dezelfde stryd hebben moeten voeren ten aanzien van Indonesië, volgen de gebeurte nissen wellicht juist daarom met bijzonder grote belangst-Ming. De moeilijkheden in Triest von den om.i-vK.eiii|k ,n Rome en verschillende andere Italiaanse steden waar fascistische zowel als communistische agitatoren opnieuw de teruggave van Triest heb- uen geëist, ueze uetnoasuaufes u.oe- gen een sterk anti-Amerikaans ka rakter. waaraan wel vooral de com munisten schuldig zullen zyn ge weest De demonstranten herinner den natuurlyk weer eens aan de vier jaar geleden door de Grote Drie ge geven belofte van teruggave van Triest aan Italië, welke nog steeds niet werd nagekomen, op z-if genomen, is wat ongeduld aan de zyde van de Italianen niet onbegrij pelijk. Het verwijt dat de F."" ~~n en Amerikanen zich meer aan Tito gelegen laten liggen, wiens gunsten zy blijkbaar tot eike prys .^.iSen te behouden, dan aan de Italianen, die toch reeds met handen en voe ten aan het Westerse blok gebonden zyn, is zeker niet ongegrond. Het meest veronfuster in do ge hele situatie is echter, dat met het u;toiyven van eui i.esL.. in de kaart wordt gespeeld van de Italiaanse extremisten, communisten zo goed als neo-fascisteh, die rnaar al te graag in troebel water vissen. De Engelse minister van buitenland se zaken, Anthony Eden, heeft in tussen op de iongste geheii"*~"'?son gereageerd door de kwestie-Triest onmi .Ideliijk opnieuw tui cm...i.p van be king met andere belang hebbenden te maken en het is heus niet alleen in Italië, dat men met grote interesse het verloop van de bemoeiingen van Eden afwacht. dit gespuis na hun land verraden te hebben het leven van hun landgeno ten neboen bedreigd. We moeten de beklaagde nu niet gaan zien ais een illegaal werker, maar dit is naar myn mening een ue- llct met politieke inslag en hem thans na zes ïaa- een e*v*nc nis-, af van zes jaren op te leggen acht ik niet op zyn plaats. Een correctie van drie jaren is mijns inziens ruim vol doende" aldus de procureur-gene raal. uitspraak

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5